Minister stelt bouw huurwoningen veilig Gladstone Special Mild. Lekker op zh lichtst Poolse partij betuigt trouw aan Moskou Na weigering beleggers Opec houdt vast aan bodemprijs (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN - Aan de vooravond van de vergadering van het Centrale Comité van de Poolse commu nistische partij heeft partij- en re geringsleider generaal Jaruzelski nog snel even een reisje naar Hongarije gemaakt om zich van de morele en financiële steun van deze Warschau-pactbroeder te verzekeren. Het eendaagse bezoek volgde op soortgelijke korte bezoeken aan Moskou, Oost-Berlijn en Praag, waar de kleine generaal hartelijk werd verwelkomd. Niettemin is bijvoorbeeld een voor mei ge pland bezoek aan Warschau van de Hongaarse partijleider Kadar, met wie Jaruzelski de laatste tijd vaak wordt vergeleken, naar een later tijdstip geschoven. In het kader van de herdenking van de geboortedag van Lenin op 22 april hebben de Poolse machthebbers luid en zeer dui delijk hun dankbaarheid aan Moskou laten weerklinken voor de hulp in* tijd van nood. Het Poolse regime heeft nogmaals zijn trouw aan Moskou betuigd en eeuwige broederschap gezwo- Tegen deze achtergrond vergadert het Centrale Comité deze week. Op de agenda staan voorname lijk economische problemen, maar ook de kwestie van de toe komst van het vakbondswezen in Polen en daarmee de toe komst van 'Solidariteit'. Het valt niet te verwachten dat het Cen trale Comité een pasklare oplos sing op tafel legt, maar als de ver gadering is afgelopen zou de al gemene tendens duidelijker moeten zijn. In dit verband moet de vergadering worden gezien als een van bijzondere betekenis. Tot nu toe is het de militairen ge lukt twee van de meest intellec tuele takken van 'Solidariteit', de studentenvakbond en de Poolse vereniging van journalisten, een voudigweg te verbieden. Het ontslag van de rector magnificus van de universiteit van War schau. Henryk Samsonowics. op 5 april getuigt dat de academi sche tak van 'Solidariteit' - onge veer 90 procent van het onder wijzend personeel in Polen is lid van 'Solidariteit' - ook gevaar loopt opgeheven te worden. Maar tot nu toe hebben de militaire machthebbers geen poging ge daan 'Solidariteit' aan de basis in fabrieken, scheepswerven en in de kolenmijnen te treffen On danks alle moeite die het militai re regime heeft gedaan, blijkt de produktiviteit in de industrie niet te kunnen worden gestimu leerd. Uit de kolenmijnen wor den iets meer kolen naar boven gehaald omdat er langer wordt gewerkt, maar in de fabrieken is het kommer en ellende Er is of wel een tekort aan grondstoffen en onderderlen, of de arbeiders zijn niet bereid meer dan een mi nimum uit te voeren. De ongehoorde prijsverhogingen van januari dit jaar. die de kosten van levensonderhoud met 250 procent hebben opgevoerd, heb ben de arbeiders wel de schrik in de benen gejaagd over het be houd van hun arbeidsplaatsen, ook al omdat er in Polen on danks alle ontkenningen een be hoorlijk hoge werkloosheid heerst Het volk mort De sanctiemaatregelen tegen Po len en Rusland hebben inmid dels duidelijk de economièn in alle Oostblok landen aangetast De druk van buiten op de Polen om de militaire toestand af te schaffen en terug te keren naar een 'normaal' communistisch re gime. wordt dagelijks sterker Toch houdt men er rekening mee dat het nog een tyd kan duren voordat het zover komt, zo goed als er ook geen aanwijzing is dat het uitgaansverbod wordt opge heven De generaals hebben een soort kerkhofrust weten te creë ren. maar zijn zich bewust dat zy op een kruitvat zitten dat elk ogenblik en met heel weinig moeite de lucht in kan vliegen. De Polen kroppen hun woede op. maar zyn te allen tijden be reid die op de generaals en de communistische party af te rea geren DEN HAAG (GPD) - Voor de bouw van goedkope huurwoningen mogen ge wone kapitaalmarktlenin gen worden afgesloten. Minister Van Dam heeft dat gisteren besloten om dat op een andere manier beleggers dit jaar op grote schaal weigerden geld in de sociale woningbouw te steken. Zowel de bouw van goedkope als de duurdere (maar nog gesubsi dieerde) huurwoningen blijven tot nu toe sterk achter bij de ver wachtingen. Als de huidige ont wikkeling doorzet, wordt het programma van 125.000 nieuw bouwwoningen niet gehaald. De maatregel van de minister komt erop neer dat corporaties gewo ne leningen bij beleggers mogen afsluiten (op lineaire basis) en dat het ministerie exploitatiever liezen op de woningen in de toe komst bij financiert. Tot nu toe moesten corporaties ook die ex ploitatieverliezen bij de beleg gers proberen te financieren, iets wat dit jaar vrijwel nergens luk te. Beleggers weigerden mee te werken aan het financieren van de exploitatieverliezen, volgens het departement niet omd.it de rente die ze daarvoor ontvangen, WENEN (AP) - De voorzitter van de organisatie van olie-exporte rende landen, Mana Oteiba, heeft gisteren gezegd dat het oliekartel de minimumprijs van 34 dollar per vat niet zal loslaten, ondanks de nog steeds inzakkende olie- markt. De olieprijs zal worden verdedigd, zelfs als dat betekent dat de pro- duktie nog verder moet worden teruggebracht, zo voegde de OPEC-voorzitter daar aan toe. Berichten als zou de OPEC ge dwongen zijn de prijs te verlagen zijn "een droom uit het verle den", zei de voorzitter tegen ver slaggevers. Volgens Oteiba zijn er "bemoedi gende aanwijzingen" dat de olie crisis door zijn dieptepunt heen is, en dat de marktsituatie van de OPEC is verbeterd. Het huidige produktieniveau van de OPEC ligt op 15.85 miljoen va ten per dag, aanzienlijk lager dan de grens van 18 miljoen vaten die vorige maand door de OPEC werd vastgesteld. "Maar we kun nen nog verder gaan als het olie overschot in de wereld op het huidige hoge niveau blijft staan", zei hij. Na de vier uur durende vergade ring van de uit vier olieministers bestaande speciale commissie van de OPEC, zei Oteiba dat de OPEC overweegt een aantal olie maatschappijen op de zwarte lijst te plaatsen, omdat zij on geoorloofde druk hebben uit geoefend op Nigeria, omdat land zijn olieprijzen te laten verlagen. Naast Oteiba hebben de oliemi nisters van Algerije, Venezuela en Indonesië zitting in de com- De voorstellen van zullen op 18 mei in Caracas, Ve nezuela, worden uitgewerkt en op 20 mei worden voorgelegd aan de voltallige OPEC-vergade- ring die dan in Equador bijeen- komt. DEN HAAG (ANP) - Het ont staan van bouw- en sloopafval moet worden verminderd en het hergebruik ervan moet worden bevorderd. Bovendien moeten niet herbruikbare stoffen wor den verbrand. Als dit laatste niet mogelijk is, dan dienen die stoffen te worden gestort op re gionale, gecontroleerde stort plaatsen. Dit zijn de beleidsuit gangspunten van een afvalstof- fenplan van Zuid-Holland, waarvan het voorontwerp deze week door de provincie aan be trokken gemeenten - uitgezon derd die in het Rijnmondgebied - is toegestuurd. niet hoog genoeg is, maar omdat ze van tevoren niet kunnen over zien hoe groot de lening over en kele jaren zal zijn. Het is die on zekere factor die het ministerie weer zelf op zich neemt. De maatregel geldt alleen voor dit jaar. De bewindsman wil zo mo gelijk voor volgend jaar afspra ken maken met beleggers over de financiering van de wonign- bouw op lange termijn. Actie Directeur Kempen van de Nationa le Woningraad signaleerde enke le weken geleden al dat de socia le wonihgbouw stilviel omdat beleggers hun geld weigerden toe te zeggen voor nieuwe pro jecten. Hij beschuldigde de geld gevende instellingen van een ge- zamelijke weigeringsactie om zo de minister te dwingen tot ande re voorwaarden. Kempen veroordeelt overigens de oplossing die de minister heeft gekozen voor de problemen. Hij zei gisteren in Winterswijk dat de bewindsman „nu alleen de be leggers op rozen heeft gezet" en dat de corporaties opdraaien voor de extra kosten „en dus het hele Nederlandse volk". Volgens Kempen probeert Van Dam met alle macht de stilgevallen pro- duktie van huurwoningen weer op gang te krijgen: „Er zal nog wel het nodige gesjoemeld moe ten worden met cijfers in de Tweede Kamer om de bouwpro- duktie dit jaar nog ergens op te laten lijken". De bewindsman zal op verzoek van de Kamer half mei verslag uit brengen van de voortgang in de woningbouw. Hoezeer de bouw van goedkope huurwoningen bij de verwachtingen achterblijft, blijkt uit de cijfers tot nu toe. In de eerste drie maanden was het programma begroot op 7750 huurwoningen. Aan plannen werd slechts voor 3900 woningen ingediend. De problemen bij de premiekoopwoningen zijn nog groter: begroot voor het eerste kwartaal was 5000. Uitgegeven zijn in werkeijkheid slechts 1170. Voor de duurdere premiekoop woningen blijken slechts plan nen te zijn ingediend voor 182 woningen (begroot in dit kwar taal 2500). DEURNE (ANP) - Sinds fe bruari wordt de Deurnese Peel geteisterd door aange stoken branden. Tot nu toe brandde volgens brandweer commandant M. van den Boek een kleine honderd hectare van het woeste na tuurgebied af. De vrijwillige brandweer van Deurne is in middels als 25 keer uitgerukt naar de Peel. De laatste keer in de nacht van dinsdag op woensdag. Bij die gelegen heid werd tien tot vijftien hectare natuurgebied ver woest. Terwijl brandweercomman dant Van den Broek nog spreekt van een vermoeden van brandstichting, zegt de korpschef van politie, hoofd inspecteur W Wouters, daar zeker van te zijn. "Gisterenavond brandde het Pyromaan in natuurgebied Peel actief? op dne plaatsen tegelijk. Dat kan niet anders dan brand stichting zijn", meent hy. Die branden hebben tot nu toe niet veel schade aangericht. De flora in het woeste gebied herstelt zich wel weer Als er niet snel een einde komt aan de brandstichtingen, dreigt er echter wel een enor me schade te ontstaan onder de vogel- en wildstand. Zo wel Van den Broek als Wou ters wijzen erop dat het broedseizoen net is begon nen of ongeveer voor de deur staat. Dat betekent dat niet alleen volwassen dieren slachtoffer worden van de branden, maar ook het jonge broedsel. En dat kan desa streuze gevolgen hebben voor de fauna in het Peelge- bied De branden hebben op een en kele uitzondering na tot nu toe steeds in hetzelfde gebied gewoed, namelijk ten westen van het kanaal van Deurne De brandweer heeft het ui terst moeilijk by het bestry- den van de vuur "We kunnen met onze voertuigen van twaalf en vyftien ton niet by de brandhaarden komen Dat betekent dat we te voet het gebied in moeten trekken om het vuur met de ouderwetse vuurzweep te doven", zegt brandweercommandant Van den Broek. DEN HAAG (ANP) - Minister Van der Louw (CRM) heeft het colle ge voor de bijstand om advies gevraagd over de vraag of het wenselijk is gemeenten te ver plichten bijstandsuitkeringen aan gescheiden mensen zo mo gelijk te verhalen op de ex-echt genoot. De minister liet er overigens geen twijfel over bestaan dat hij van mening is dat gemeenten één lijn moeten trekken zij zullen de wettelijke regeling dat bijstand Bijstand na scheiding verplicht verhaald kan worden verhaald indien de ex-echtgenoten een "nihil-be- ding" zijn aangegaan - zij zien dan af van alimentatie zonder uitzondering moeten toepassen. Bijstand zal niet worden ver haald op de ex-echtgenoot in dien de bijstandtrekker weer duurzaam samenwoont. Van misbruik hiervan zal nauwe lijks sprake zijn. zo betoogde de minister gisteren in de Tweede Kamer. De rechter zal namelijk bij een geschil tussen gemeente en bijstandtrekker over de vraag of er al dan niet van een concubinaat sprake is, het laat ste woord hebben. Ook in menthol. 25 3.25 Autohandelaar verdacht van fraude voor miljoenen APELDOORN (ANP) - Een Apel doomse autohandelaar (28) wordt ervan verdacht samen met zijn boekhouder uit Deventer, de afgelopen twee jaar op grote schaal belastingfraude te hebben gepleegd. Van zeven miljoen gul den omzet zou 3.7 miljoen niet in de boeken zyn verwerkt. De fiscus zal de Apeldoorner een navordering van 1,5 miljoen gul den sturen, te verhogen met nog eens 1,5 miljoen boete Dat is gis teren meegedeeld door de Apel doorn se gemeentepolitie. Zy verwacht dat in de komende maanden meer gevallen bekend zullen worden van autohandela ren die op dezelfde manier als de Apeldoorner belastingaanslagen hebben ontdoken. De man deed dat onder meer via inruil transac ties. waarvoor de klant een gaaf contract werd aangeboden Het duplicaat ervan werd na ver trek van de klant verscheurd. Er werd een nieuw COrtll I 9> maakt waarbij alleen de verkoch te auto in de besomming werd opgenomen De ingeruilde auto werd niet in de boeken vermeld. Vergunningen voor vervoer buiten Europa DKN HAAG (GPD) - In RM mers die goederen over de weg naar landen buiten Europa ver voeren, moeten met ingang van 1 juni in het bezit zyn van speciale vergunningen. Deze vergunnin gen voor het gebruikte tonnage moeten worden aangevraagd by de Commissie Vervoervergun- ningen (CW) en de Commissie Grensoverschrydend Beroeps- goederenvervoer (CGB) Ver voerders die tenminste drie jaar regelmatig op landen buiten Eu ropa reden, krygen een over- cana regeling By de beoordeling voor de vergun ningen gelden dc normale crite ria op grond van de Wet Autover voer Goederen Daarbij wordt gekeken naar vakbekwaamheid, kredietwaardigheid en betrouw baarheid, naar de vervoer behoef te en de vraag tn hoeverre de aan vrager onder de tonnagestop valt In afwachting van de defini tieve vergunning kan een tydcly ke worden aangevraagd by CVV en CGB De overgangsregeling geldt voor ondernemers die tenminste van af 1 juni 1979 regelmatig vervoer hebben vemcht naar landen bui ten Europa Deze ondernemers kunnen hun vervoer in ieder ge val drie maanden voortzetten, dus tot 1 september Vóór dat lydstip dienen zy echter de ver gunning te hebben aangevraagd bij CVV ID COB Na indiening van de aanvraag wordt alvast een bewys uitgereikt waarop de wet telyke bepalingen van kracht zyn.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17