LEIDSCH mDAGBLAD Wegenbouw rampgebied Bank haalt j uwelierswinkels leeg Argentinië staat o|) soevereiniteit "Spotten" van TROS verboden Orderportefeuille slinkt 10.000 man overbodig 5 snelle beslissers kunnen straks in deze exclusieve Golf Alpine rijden... kamsteeg WD-leider WOENSDAG 21 APRIL 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36759 Directeur 6. Koopman Btmu S*igei 1 ESSEEST" DAGBLAD VCX)R LEIDEN EN OMSTREKEN AMSTERDAM (ANP) - De TROS mag een reclamefilmpje voor haar programmablad, waarin het dagblad de Gooi- en Eemlander te zien is, niet meer uitzenden. Dat heeft de vice-president van de rechtbank in Amsterdam, mr. B.J. Asscher, bepaald. In het spotje is een man te zien, die de Gooi- en Eemlander leest en uit roept: "Waar is nu dat stuk met de radio- en tv-programma's". Vervolgens gooit hij de krant op de grond en pakt TROS Kompas, zeggend: "Ha, dat is beter". De Gooi- en Eemlander vond het spotje denigrerend. Het blad eis te rectificatie. Dat vond mr. As scher echter een te zwaar middel. Hij was van mening dat een uit- zendverbod voldoende is. De vice-president was van mening, dat de TROS niet aannemelijk had kunnen maken dat de pro grammagegevens en ander nieuws in haar blad "beter" zijn dan die in de Gooi- en Eemlan der. Bomaanslag: twee doden BELFAST (AP) - Bij een bomaan slag door de IRA in Noord-Ier- land zijn vanmorgen in alle vroegte twee mensen gedood. De bom was in een auto geplaatst, die 's nachts door drie gewapen de en gemaskerde mannen het dorpje Magherafelt in de provin cie Londonderry was binnenge reden. De daders van de aanslag hadden de politie van tevoren telefo nisch op de hoogte gesteld. De politie onderzocht het dorps plein ten tijde van de ontplof fing. GRONINGEN (GPD) - De Amro- Bank lijkt vandaag een einde te hebben gemaakt aan het noorde lijke goud- en zilverimperium van Klaas Oosterhof. De negen filialen die deze juweliersketen vormen, werden tijdens een blik semactie door personeel van Van Gend en Loos van voor tot achte ren leeggehaald. Dat gebeurde op last van de bank, omdat Oosterhof er voor zeker tonnen, maar vermoedelijk voor miljoenen guldens in het krijt zou staan. De meeste van de 50 personeelsleden stonden totaal perplex, toen kort na de opening van de zaak gerechtsdeurwaar ders met een bevelschrift van de rechtbank tot totale inbeslagna me van de voorraden overgingen. Dit gebeurde bijna gelijktijdig in Assen, Winschoten, Groningen, Veendam, Sneek, Emmen, Har- denberg, Zwolle en Hoogeveen. Ook de kapitale villa van Ooster hof in Meeden werd onder het toeziend oog van de politie leeg gehaald. Met de overrompelende actie lijkt de bank andere schuldeisers als de Belastingdienst en leveran ciers een slag voor te zijn ge weest. Oosterhof (39) verkeerde volgens insiders al lang in finan ciële problemen en zou op het punt staan zijn zaken in Veen- dam, Sneek en Hoogeveen te sluiten. Eerder al was er ophef fingsuitverkoop gehouden in Hardenberg. De eigenaar van de juweliersketen was op zakenreis naar Zwitser land. Volgens een woordvoerder van de Amro-Bank was dit „niet meer dan toevallig" en was er met de actie niet op zijn afwezig heid gewacht. „Er is in de afgelopen weken koortsachtig overleg geweest en we zijn zeker niet over één nacht ijs gegaan. Het is zeker ook niet zo, dat de leiding van het bedrijf er niet van op de hoogte is ge weest", aldus de woordvoerder. De bank wil niets kwijt over de hoogte van de vorderingen, die ze op de BV Oosterhof had. Uit het feit dat de winkels tot op de prijskaartjes na werden leegge haald, mag echter worden afge leid dat het om een enorm be drag moet gaan. Klaas Oosterhof wist altijd op spectaculaire wijze in het nieuws te komen. Vooral op sportgebied timmerde hij aan de weg als sponsor. Duur etentje (Van een onzer verslaggevers) SASSENHEIM - Een etentje met de pastoor in de pastorie van de Pancratiusparochie in Sassenheim heeft gister avond 800 gulden opge bracht. Dat was het hoogste bod voor dit religieus-culi nair gebeuren gisteravond op de kerkeveiling. De veiling wordt jaarlijks ten bate van het parochiewerk georganiseerd. Andere opmerkelijke verkopen waren een gebruikte fiets voor 1050 gulden en een bed- delaken dat 300 opbracht. Totale opbrengst twee avonden: bijna 83.000 gulden. VOORBEREIDINGVERZET toonzalen len /ZlL A rietschans 67-cieba gebouw [lIEUoJ bedrijfsterrein "de baanderij tel. (071) 413 414 open op werkdagen van 9-17 uur Ti)dags tot 15 30 uur BUENOS AIRES/WAS HINGTON (UPI) - De mi litaire junta in Argentinië heeft gisteren verklaard bereid te zijn tegemoet te komen aan de Britse be langen op de Falkland-ei- landen zolang de Argen tijnse soevereiniteit over de eilandengroep wordt ge handhaafd. De verklaring van de junta leek be doeld in Argentinië geruchten de kop in te drukken dat de rege ring bereid zou zijn te onderhan delen over haar aanspraak op de soevereiniteit over de eilanden. Dit zou volgens diplomatieke Zonnige perioden Droog weer met flinke zonnige perio den. Minimumtemperatuur rond drie graden en enkele mistbanken. Middag- temperatuur ongeveer vijftien graden, aan zee enkele graden lager. Weinig wind, windkracht drie of minder. 22 april 1982 Waterstanden Katwijk: hoogwater 03.00 en 15.21 uur. laagwater 11.11 en 23.49 uur. bronnen het einde betekenen van de junta. President Galtieri ontbood gisteren leiders van de politieke partijen en verzekerde dat de kwestie van de Argentijn se soevereiniteit niet ter discus sie staat. De Amerikaanse president Reagan riep gisteren op tot "beheersing" door Argentinië en Engeland zo dat de Verenigde Staten hun po gingen kunnen voortzetten een vreedzame oplossing voor het geschil te vinden. Washington probeert tijd te winnen en de on derhandelingen buiten een inter national forum te houden. Vol gens Argentijnse functionarissen streeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig er naar de gevoelige kwestie van de soevereiniteit te omzeilen door de zaak te onderwerpen aan in ternationale arbitrage, mogelijk door de Verenigde Naties, (zie verder pagina 9). Stones in Kuip ROTTERDAM (GPD) - De be faamde popgroep Rolling Stones zullen vrijwel zeker op 4 en 5 juni twee concerten geven in het Feyenoord-sta- dion van Rotterdam. Volgens een woordvoerder van de Rotterdamse Kuip moeten de definitieve con tracten weliswaar nog wor den getekend, "maar de on derhandelingen verkeren in een dusdanig stadium dat we al hebben besloten om kaartjes te laten drukken", aldus de woordvoerder. Het optreden in Rotterdam is opgenomen in een Europese toernee van de Stones. De Engelse groep was het laatst te zien in Nederland in 1976. NIEUWEGEIN (GPD) - Slechts voor tien procent van de cao-werknemers in de grond-, water- en wegenbouw (ongeveer 1100 mensen) staat het vast dat zij over een jaar nog in deze sector aan het werk zullen zijn. Voor de overige 10.000 werknemers ziet de toekomst er, gezien de slechte orderportefeuille in deze bedrijfstak, zeer somber uit. Deze conclusie moet worden ge- trokken uit een onderzoek dat de Vereniging Aannemers Grond-, Water- en Wegenbouw (VAGWW) onder de aangesloten leden heeft ingesteld. Aan het onderzoek werd door ongeveer twee derde van de 535 VAGWW- leden meegedaan. In het onderzoek werd de order portefeuille van de bedrijven per 1 maart 1982 vergeleken met die op 1 maart 1981. Rond 70 procent van de bedrijven spreekt van een (aanzienlijk) slechtere situatie. Met name het feit dat bij een der de van de bedrijven de orderpor tefeuille „aanzienlijk slechter" is gevuld dan een jaar daarvoor wordt uitermate verontrustend gevonden. Het jaar 1981 heeft ook in omzet een duidelijke verslechtering te zien gegeven ten opzichte van 1980; een daling in geld van 9 procent, terwijl de kostenstijging minstens 10 procent bedroeg. Uit de cijfers van het onderzoek blijkt verder dat er in de afgelo pen twee jaar al een fiink verlies aan arbeidskrachten heeft plaatsgehad. Zo was het be stand cao-werknemers per 1 maart 1981 bijna 1100 lager dan op 1 maart 1980. Per 1 maart 1982 was de teruggang echter al ruim 1600 vergeleken met een jaar er voor. Maar het meest duidelijk spreekt de versnelling van de negatieve ontwikkeling evenwel uit de ver wachte situatie op 1 mei van dit jaar. Bij de bedrijven leeft name lijk de vrees dat als gevolg van het ontbreken van werk in die korte tijd weer ongeveer 750 mensen ontslagen zullen zijn. Tarieven te hoog DEN HAAG (ANP) - De samen werkende Kamers van Koophan del en Fabrieken in Zuid-Hol land hebben ernstige bezwaren tegen de voorgenomen leges verhogingen bij Zuid-Hollandse gemeenten. In een brief die aan verschillende ministeries is ge richt wordt gevraagd in te grij pen en stijgingen van de tarieven met meer dan vier procent te ver bieden. Volgens de kamers van koophan del is er sprake van een "exorbi tante" stijging. Exclusief bij Kamsteeg... YAMIT Bezetters van de in de Si- na. gelegen plaats Yamit vervaar digen benzinebommen in afwach ting van de ontruiming door Israël. Israël zal zich zoridag, zoals afge sproken, geheel terugtrekken uit de Sina en die aan Egypte terugge ven, zo besloot het kabinet vanmor gen in een buitengewone zitting. Yamit zou aanvankelijk vanmor gen worden ontruimd, maar de au toriteiten besloten dit uit te stellen tot na de kabinetszitting. (Zie ook pagina 9) En nü f 1.450,-verdienen! Kamsteeg Zuid B.V. Oegstgeest Leiderdorp Katwijk Voorschoten Vuurgevecht Koreaanse grens SEOEL (AP) - VN-waarnemers hebben gisteren Noord-Korea ervan be schuldigd een vuurgevecht te zijn begonnen bij de gedemilitariseerde zone langs de grens met Zuid-Korea. Volgens Zuid-Korea ontstond de vier uur durende schietpartij toen een onbekend aantal Noord-Koreaanse militairen wilde overlopen. Er zou den vier Noordkoreanen zijn gedood of ernstig gewond zijn geraakt. SINGCUOOP 'SI DONDERDAG 29 APRIL aanvang t900uur/inschrijveti tta. 18.00 uur Ik vind het fantastisch het startschot te kunnen lossen van zo'n sportieve manifestatie. Tussen twee haakjes, deelnemerskaarten zijn nu al verkrijgbaar: kantoor 30 PAGINA'S Schmidt roept op tot eenheid partij PAGINA 9 Nijpels: een jonge hond na jongeheer PAGINA 7 Bettine Vriesekoop vol goede moed PAGINA 15 Er gaat een bezem door staf Boskalis PAGINA 27 Met de benoeming van drs Ed Nijpels tot fractieleider van de yl WD in de Tweede Kamer zal er voor deze partij voorlopig waarschijn lijk niet veel veranderen De kersverse politiek leider liet daar gisteren althans geen twijfel over bestaan toen hij wees op het ver kiezingsprogram van zijn partij, waaraan ook hij is gehouden Toch kan de achtergrond van Nij pels wel aanleiding geven tot een geleidelijke klimaatswijziging bin nen de VVD. In zijn jonge politie ke carrière heeft hij zich ontpopt als een vertegenwoordiger van de meer progressieve vleugel in zijn partij. In tegenstelling tot Wiegel heeft hij zich van meet af aan een uitge sproken voorstander getoond van regeringssamenwerking met PvdA en D'66. Bovendien heeft hij zijn afkeer van het CDA als coalitiepartner nimmer onder stoelen of banken gestoken en heeft hij deze partij zelfs een keer "in hoge mate onbetrouwbaar" genoemd Daarbij moet dan wel worden aan getekend dat Nijpels deze politie ke stellingname voornamelijk ont leende aan het gebied waarop hij als kamerlid opereerde, namelijk politie, justitie en de herziening van de Grondwet. Nu de sociaal-economische proble matiek in en buiten het parlement de grootste aandacht vraagt, zal hij zich, althans voorlopig, voor namelijk laten leiden door de ad viezen van terzake deskundige kamerleden uit zijn fractie. In zoverre is er geen reden om aan te nemen dat de huidige koers van de WD zal worden verlaten. In politiek opzicht ligt het echter an ders. Hoewel ook Nijpels de po pulaire toer niet schuwt, verschilt hij op een essentieel punt van zijn voorganger Wiegel was een typi sche exponent van de populisti sche politiek, die appelleerde aan wat er globaal aan gevoelens onder de bevolking leefde. Nij pels daarentegen heeft getoond meer oog te hebben voor de ideologische grondslag van zijn partij - het liberalisme - waarvan de VVD zich onder Wiegel sinds 1972 zo sterk heeft vervreemd. Gezien de enorme stemmenwinst die de WD onder leiding van Wiegel heeft vergaard, is het de vraag of Nijpels deze liberale ei genschappen ten goede van zijn partij zal kunnen aanwenden Het veilig stellen van een dergelijke winst is een schier onmogelijke opgave voor iemand die niet al leen de uitstraling van de ervaren staatsman mist. maar bovendien meermalen heeft getoond het huidige conservatisme binnen zijn partij te willen uitbannen. Daar komt bij dat de politieke machtswisseling verrassend snel tot stand is gekomen Het plotse linge vertrek van Wiegel zal on getwijfeld door tal van WD-stem- mers als teleurstellend worden ervaren en er wellicht toe leiden dat een deel van de stemmen winst weer teniet wordt gedaan Het zal voor Nijpels niet meeval len dit te voorkomen. En dat alleen al maakt zijn benoe ming, politiek gesproken, interes sant. fUM UltkXfT U PC W**7 D-IÓ Wilt u mi| nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats Gironr.: Svp bon ingevuld meen open en veloppe zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1