Volgen er nog meer F alkland- crises? ■C_ Var" Ooit was een derde van de aarde Brits AcMergr°nd Mogelijk wijziging belastingplannen sportverenigingen Nieuw van Fbggenpohl een klasse -keuken voor een populaire prijs poggenpohl Recht patiënten op inzage eigen dossier WOENSDAG 21 APRIL 1982 Dat is het aardige van zo'n weke* lijks terugkerend programma als „Sonja op maandagavond": in de slotfase laat je een gast met verf spuiten naar een andere gast, commotie!, de laatste stuip trekkingen verzanden voor de kijkers in de aftiteling, maar geen nood: de volgende week zit de verfspuitster weer in het pro gramma, nu om haar aktie toe te lichten, en niet meer in het gezel schap van een pornobaas, maar van een jongen en een meisje van Onkruit, die hun aktie tegen „het Witte Huisje" in Madurodam mo gen toelichten. Dat verfmeisje mag daarna natuurlijk niet meer terugkomen, maar wel weer die jongen van Onkruit, de twee de keer in gezelschap van de hoofdreperateur van het Witte Huisje, enzovoort enzovoort: het perpetuum mobile is eindelijk uitgevonden! De VARA had „onder de mensen" laten uitzoeken, in hoeverre zij het eens waren met de anti-por novrouwen en hun akties tegen porno. Dat bleek 58 procent te zijn. Van die 58 procent mede standers en medestandsters was echter 90 procent tegen het gooien van tegenstanders met verf On kruit bleek minder medestanders te hebben, slechts 25 procent, maar van die 25 procent was 88 procent het NIET eens met het in elkaar slaan en besmeuren van het mini-Witte Huis. De voor de hand liggende vraag die Sonja toen aan de actievoerders stelde was: hebben jullie desondanks het idee dat dat verf spuiten en het vernielen van het mini-Witte Huis zinvol zijn geweest? Zolang ik leef hoop ik er al op dat iemand in zo'n geval onbewim peld antwoordt: nee, natuurlijk niet, uit alles blijkt dat het een stomme klotestreek was die we te voren niet goed genoeg overdacht hebben. Het zal niet meer voorko men! Maar tot nu toe heb ik dat nooit meegemaakt. We hebben veel positieve reakties gehad, zei de verfspuitster, het gaat om het shockeffekt, je maakt dingen los, het feit dat we hier nu wéér zitten en erover kunnen praten bewijst wel dat ook dat verfspuiten nut tig is geweest! ik geef het even in eigen woorden, samengevat, weer). Onze ervaring is, zei de jongen van Onkruit, dat de men sen pas later waardering krijgen voor onze akties, nadat we heb ben uitgelegd waarom we het ge daan hebben. En ik moet zeggen, hij had inderdaad een paar goe de argumenten: het mini-Witte Huis was niet zomaar een stukje huisvlijt dat binnenskamers bleef, maar werd als klapstuk ge presenteerd van de 200 jaar Amerika-Nederland-viering, en de Amerikaanse organisator daarvan had de hoop uitgespro ken dat door al die aktiviteiten de Nederlanders anders over Amerika's politiek zouden gaan denken. Een ouwe jongens kren- tebrood-offensief dus van Ameri ka tegen de Hollanditis, - om het even vereenvoudigd samen te vatten. O, als dat de bedoeling van dat feestje is, moet Onkruit geredeneerd hebben, zetten we even de bijl in jullie huisvlijt! En zodoende... Nu zat er ook een advokaat bij, van wie Sonja benadrukte dat hij dikwijls krakers en dat soort jon gelui had verdedigd (met andere woorden: die man is zo kwaad nog niet!), en die vond dat ieder geweld, vooral als dat tegen per sonen was gerichtalleen maar van kwaad tot erger leidde: „Nu gooien jullie nog met verf, de vol gende keer is het zoutzuur, wie weet wat ik zometeen naar mijn hoofd geslingerd krijg als ik per ongeluk iets fouts zeg?" Ja, dacht ik. Maar toen ik de vol gende ochtend, na het tennissen, een en ander even nabesprak met de filosoof dr. A. van Z., noemde deze het verf-zoutzuur-argument grote flauwekul. Als ik nu een wind laat, wil dat niet zeggen dat ik je over een week de hersens in sla, zei hij, want filosofen drukken zich altijd begrijpelijk uit, althans als ze met mij praten. Je moet iedere daad op zichzelf beschouwen, voegde frij er nog, als goede raad, aan toe. En zo is het eigenlijk ook. Wie als kind met een klapperpistooltje speelt, zal als volwassene zijn buurman overhoop schieten, - kom nou! Bij nader inzien ben ik het daarom ook niet eens met de inquisitoire vraag van Sonja aan de anti- pornomeisjes en de Onkruit-ver- tegenwoordigers: hoe ver zijn jul lie bereid te gaan? Hun aarzelen de antwoorden kunnen het best worden samengevat in de formu le: dat hangt er van af. Het popu laire antwoord zou natuurlijk geweest zijn: we zullen nooit zo ver gaan, dat we een levend we zen, hetzij mens of dier of plant, een haar zullen krenken, want dan hadden alle oma's in den lande opgelucht hun koekje strommel uit de kast kunnen pak ken om die schatten van kinde ren een café noir te presenteren. Maar ja, Hannie Schaft, hun leef- tijdsgenote, deinsde er ook niet voor terug het levenslicht van Duitse soldaten en Duitse herders uit te blazen, en haar monument wordt binnenkort door prinses Juliana onthuld. Hohoandere tijden andere zeden, roept u nu Dat is waar. Maar vandaar ook hun aarzeling, toen Sonja een klip-en-klaar antwoord van hen wilde. Ik zelf sta op het stand punt van die advokaat: iedere vorm van fysiek geweld moet worden afgekeurd. Het rijk waar de zon nooit ondergaat. Dat nas de even juiste als poëtische benaming die de dichter Christopher North gaf aan het grootste rijk dat de wereld ooit heeft gekend: het Britse imperium. Rond de eeuwwisseling was dit rijk op zijn mach tigst: bijna een derde deel van het aardoppervlak was Brits. Een op de vier mensen op de wereld van toen mocht zich onderdaan van koningin Victoria noemen. Overal zaten Britten, Engeland beheerste de wereldzeeën. Wie een idee wil krijgen van de omvang van het imperium, moet maar eens bladeren in de postze gelcatalogus voor de Commonwealth van Stanley Gibbons. Van Abu Dhabi tot Zululand, bijna 700 dichtbedrukte bladzijden lang gaat het maar door, het ene rijksdeel na het andere protectoraat. Het is onvoorstelbaar wat de Engelsen allemaal bij elkaar graaiden. Dat begon zo ongeveer in het be gin van de 17e eeuw, toen Britse kolonisten in Vir ginia een nederzetting bouwden. Die nederzetting werd door vele anderen elders in de wereld ge volgd. Waar „gewoon ergens gaan wonen" niet ging, wer den de zaken geregeld door veldslagen of werd er een kanonneerboot langsgestuurd. In hun ongebrei delde imperialisme keken de Britten niet op een dode meer of minder. Imperialisme heeft he den ten dage een sterk negatieve bijbetekenis, maar de Engelsen wa ren er in hun glorietijd van overtuigd dat hun veroveringszucht mo reel verantwoord was. Sterker, het was een erezaak het rijk zo sterk mogelijk te maken en te houden. Na de Tweede Wereldoorlog, of eigenlijk iets daarvoor, ver anderde het denken over het bezit van koloniën. Zo werden na 1947 India en Pa kistan onafhankelijk. Aan het eind van de jaren zestig had den vrijwel alle Engelse ge bieden in Afrika hun onaf hankelijkheid gekregen, net als vele koloniën in Azië en het Caraibisch gebied. Tien jaar later ging hetzelfde op voor de Britse eilandjes in de Stille Zuidzee. In 1980 werd Rhodesië onaf hankelijk en nam daarbij de naam Zimbabwe aan. In dat jaar werd ook Vanuatu een onafhankelijke siaat (het is te vinden in de Stille Zuidzee, en heette vroeger de Nieuwe Hebryden). Niet altijd is het verlenen van de onafhankelijkheid steeds even gemakkeljk verlopen. Dat lag dan niet zozeer aan de Britten, maar aan de voorma lige koloniën zelf. Die wilden lang niet altijd de onafhanke lijkheid hebben. Garnizoen Belize bijvoorbeeld, het voor malige Brits Honduras, een vlek in Midden-Amerika. Dat stond eind vorig jaar Enge land goedgunstig het verle nen van de onafhankelijk heid toe, maar niet nadat het de garantie had gekregen dat Engeland niet zal toestaan dat het land door Guatemala onder de voet zal worden ge lopen. En dus zit er in dit moerassige landje, waar het leven niet erg aangenaam schijnt te zijn, een garnizoen Britse soldaten zich te vervelen. En staat een aantal zeer moderne Engelse vliegtuigen de komst van de vijand af te wachten. De politiek van de huidige Brit se regeringen is dat elk over zees gebiedsdeel dat daarom vraagt, onafhankelijkheid wordt verleend. Als de bevol king van zo'n gebied in meer derheid Brits wil blijven, dan kan dat. Dat laatste uitgangspunt heeft geleid tot de Falkland-crisis. Tot enkele weken geleden zullen niet zoveel mensen van dit verlaten, gure groepje eilanden, waarop slechts schapen en 1800 geharde Britten het uithouden, heb ben gehoord. Na de inval van Argentinië kan bijna iedereen het op de kaart vinden. Dat geldt zeker niet voor enige andere Britse rijksdelen. Probeer: de Cay- man-eilanden, Anguilla, Montserrat, de Pitcairn-eilan- dengroep. Vergeten stukjes imperium zijn het, stof op de mantel van de Britse leeuw, schuim op het strand van de geschiedenis. Met de Falkland-eilanden meegerekend heeft Engeland nog 13 overzeese gébiedsde- len, en twee, zoals dat heet, geassocieerde staten - lan den waarvan Engeland de buitenlandse zaken en defen sie verzorgt. Problemen? De 13 rijksdeeltjes hebben een totale bevolking van 5,2 mil joen, waarvan Hongkong 5 miljoen voor zijn rekening neemt. Ter vergelijking: de 40 Britse kolomen die vanaf de oorlog onafhankelijk wer den, hadden een totale bevol king van 900 miljoen. De vraag komt op of Engeland in deze 13 overgebleven stuk jes imperium meer Falkeilan- den heeft zitten, met ander woorden: komt de Britse ma rine wellicht over enkele ja ren naar een andere uithoek varen om er de belangen van een groep in het nauw ge brachte onderdanen te verde digen. Die kans is vrij gering. Maar toch zijn er enkele streken die wellicht problemen kun nen opleveren in een niet al te verre toekomst. De rots achtige punt van Spanje. Gi braltar, is in dit verband het meest in het oog springend. Het is natuurlijk al tekenend dat rechtse Spaanse kranten en rechtse Spaanse politici zo ongeveer stonden te juichen, toen de Argentijnse troepen de Falkland-eilanden bezet ten. Het is even tekenend dat in de winkels van Gibraltar sinds kort foto's staan van de Brit se vloot. Onder deze in de ha ven van Portsmouth gemaak te opnamen staat: „Succes jongens, geef ze op hun don der!" De 30.000 inwoners van Gibral tar willen in overgrote meer derheid Brits blijven, en dus zijn er nu al jaren net zulke slopende en doodlopende on derhandelingen tussen Enge land en Spanje over Gibraltar gaande, als die tussen Argen tinië en Engeland over de Falkland-eilanden tot voor kort werden gehouden. Huur Tweede probleemgebied is Hongkong. Engeland huurde in 1898 deze stad en omge ving voor een periode van 99 jaar van China Die huur loopt dus in 1997 af. China heeft alle recht Hongkong dan weer op te eisen. Ook de bewoners van Hongkong wil len in overweldigende meer derheid Brits blijven, maar hier kan de Britse regering die wens niet honoreren. Dat snappen ze in Hongkong ook wel en vandaar dat rijke za kenlieden nu al. in vele geval len ongezien, dure flats in Londen kopen. Enige van de grootste make laars in Londen hebben de geest der tijden door, en heb ben een bijkantoor in Hong kong geopend. Want er zal wel nooit een Britse vloot richting Hongkong worden gestuurd. Als het Chinese le ger morgen Hongkong zou binnenvallen, dan zou dat on gestraft blyven. Niet dat het er inzit overigens, want Chi na heeft economisch voor deel bij de aanwezigheid van de drukke en energieke vrij haven die Hongkong is. Zijn er meer potentiele wes pennesten Men zou met eni ge reden Noord-Ierland kun nen noemen. Dat bevindt zich in een totaal andere posi tie dan Gibraltar of Hong kong. omdat het geen rijks deel is. maar deel van het Verenigd Koninkrijk zelf, Groot-Bnttannie dus. Maar hoe je het ook noemt. Ul ster is en blijft een stuk van het eiland Ierland en is in fei te gekoloniseerd. En, als men in de harten van vele Britse autoriteiten zou kijken, dan zou men ontdekken dat En geland best van dit pro bleemgebied af wil. Ware het niet dat tweederde van de bevolking van Noord- Ierland protestants is en er het leven voor over heeft bij Engeland te blijven, dan zou dat ook al lang gebeurd zijn, dan zou Ulster nu deel uitma ken van de Ierse republie- k. Zuidpoolgebied Terug naar de echte rijksdelen. We zochten naar potentiele wespennesten. De anderhalf miljoen vierkante kilometer Door Henk Dam die Engeland heeft in het Zuidpoolgebied zou zo'n brandhaard kunnen worden. Er zijn al geluiden uit Argen tinië gehoord, die erop wijzen dat het Zuidamenkaanse land ook dit barre stukje ter rein wel wil hebben. Er zullen dan in elk geval geen problemen zijn met bewo ners die Brits willen blijven, want er woont niemand. Maar als dit ijzige gebied nu eens rijk aan bodemschatten zou zijn? En als krill (een soort plankton dat overvloe dig in dit gebied voorkomt) inderdaad het eiwitrijke voedsel van de toekomst blijkt te zyn? Klimtologisch het tegendeel van het bevroren Britse stuk land in Antarctica is het Brit se territorium in de Indische Oceaan, enige honderden ki lometers ten zuiden van Sn Lanka. Het gebied is onbewoond, als we de Amerikaanse en Engel se militairen die er Russische vlootbewegingen in de gaten houden, niet meetellen Echt paradijselijk is de Pit- cairn-eilandengroep, in de Stille Zuidzee Daar wonen (cijfers van 1980) 61 mensvn. merendeels afstammelingen van de muiters op de Bounty, die met enkele Tahitiaanse vrouwen in 1790 op de eilan den een schuilplaats zochten. Nog meer eenzame eilanden: Sint Helena, Ascension en Tristan da Cunha. Admini stratief horen deze eilanden, die op grote afstand van el kaar liggen halverwege de Atlantische Oceaan waar de ze Afrika en Zuid-Amenka scheidt, bij elkaar. Ver ge noeg van Afrika, ver genoeg van Zuid-Amenka, dus de Engelsen hoeven niet bang te zijn voor aanspraken. Bij el kaar wonen op de drie eilan den 6500 r Caraibisch In één adem noemen we ten slotte de overige Britse rijks delen. allemaal eilandjes of groepen eilandjes in het Ca raibisch gebied. Het gaat om Anguilla. Bermuda, de Maag den- en Caymaneilande n. Montserrat en de Turks en Caycos-eilanden. Anguilla heeft 6500 inwoners, er wordt wat gevist, en er worden aar zelende pogingen gedaan de toeristenindustrie van de grond te helpen. Dat laatste hoeft niet meer in het geval van Bermuda, waar de 55 000 inwoners zich in hoofdzaak met toeristen bezighouden Bermuda, dat bekend werd omdat er een bijzonder bela- chelijk soort korte broek naar is genoemd, kreeg in 1980 650 000 toeristen op bezoek Het is bovendien een belas tingparadijs er hoeft geen in komstenbelasting te wordn afgedragen Voor de overige Caraibische bezittingen geldt eenzelfde verhaal enkele duizenden in woners. overwegend afstam melingen van uit Afnka ge haalde slaven, en een econo mie die zich baseert op toens- ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - De belasting plannen van staatssecretaris Kombrink (financiën) voor de amateur-sportverenigingen in ons land zijn nog veranderbaar. Binnen twee weken, zo heeft de bewindsman gisteren in de Eer ste Kamer gezegd, zal het poli tiek overleg met de Nederlandse Sportfederatie (NSF) hierover worden afgerond. In dit overleg zijn verschillende mogelijkhe den bespreekbaar. DEN HAAG - Minister de Ruiter (justitie) meent, dat het openbaar ministerie in Amsterdam foutief heeft gehandeld in de zaak van de gestolen "PMC-papers". De arrestatie van twee boekhande laren uit Amsterdam, die co- pieën van de ontvreemde stuk ken in hun boekwinkels hadden uitgestald werd "niet door het belang der zaak gerechtvaar digd". aldus de bewindsman. Naar zijn mening werd opgetre den als gevolg van een beoorde lingsfout bij het openbaar minis terie. Kombrink reageerde hiermee op een pleidooi van CDA-woord voerder Christiaanse, die had ge vraagd de voorgestelde limieten waarboven sportverenigingen over hun kantine-omzet belastin gen moeten gaan betalen dras tisch te verhogen. Christiaanse zei wel dat zijn zorg zich beperkt tot die verenigingen die hun kantine exploiteren als onderdeel van de verenigingsak - tiviteiten en zich niet gedragen als gewone horeca-bedrijven, door hun kantine open te stellen voor trouwpartijen, recepties, Kombrink wilde niet ingaan op het verzoek van Christiaanse nu al toezeggingen te doen over ver zachting van de voorgestelde maatregelen. De bewindsman ontkende de aan tijging van het CDA. dat zijn plannen een "doodsteek" voor de amateursport in ons land zou den betekenen. Hij sprak de hoop uit dat het overleg zal lei den tot maatregelen die zowel voor de belastingdienst als voor de sportwereld aanvaardbaar zijn. Een variabele keuken van Poggenpohl. waarmee u eindeloos kunt spelen. Beugelgrepen, lichtlijsten. onderlijsten. plinten en werkbladen zijn namelijk verkrijgbaar in een heel scala van fraaie kleuren. Zodat u naar hartelust kunt combineren met de twee basiskleuren wit en beige of nog eens kunt veranderen. Ook de vormgeving is typisch Poggenpohltijd loos en afgeronde, dus veilige hoeken. De prijs van de Poggenpohl Combicolor- keuken zal u beslist mee vallen. Ga maar eens in formeren bij de Poggenpohl- specialisl Industrieweg 14 Dc Grote Polder /octerwoudc-Rijndijk Tel 071-899206 b v Gebr RollTs llandelmij DEN HAAG (ANP) - De Tweede- Kamer vindt dat er zo spoedig mogelijk een wettelijke regeling moet komen waardoor patiënten het recht krijgen om hun dos siers in te zien. De Kamer sprak dit gisteren met algemene stem men uit door het aannemen van een motie van de WI). Vcrdtt vindt de Kamer dat er een wette Ujke regeling moet komen voor het afhandelen van klachten van patiënten. Een motie van deze strekking van PvdA, WD D'fifi km| niet <0 la ua SGP. GPV en RPF Ook sprak de Kamer met algemene stemmen uit dat er een wettely- ke regeling moet komen voor het houden van medische expen menten met mensen De Kamer vindt dat er momenteel onvol doende bescherming bestaat V.M.r |->t I r i 'I d.. I.ll r 1 r experimenten worden betrok ken. Gezicht op de Britse kroonkolonie Hongkong. Het gebied werd in 1898 gehuurd de huur af... China. In 1997 loopt (Foto GPDl.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11