Nieuw onderkomen kampeervereniging Progressief college is 'niet uitgesloten' Comités oosten binnenstad voor nieuw Volkshuis Jo Lemaire: hemelsbreed verschil 'live' of studio LCKV naar Vestestraat School in klooster Antieke lantaarnpaal stuk gereden Vijfde hulp- transport naar Polen '98: MAANDAG 19 APRIL 1982 LEIDEN - "Anderhalf jaar geleden wist waarschijnlijk niemand waar we aan begon nen", sprak de voorzitter van de Leidse Christelijke Kampeervereniging zaterdagmid dag tegen zessen, maar zie: een half uurtje later bleek toch maar weer mooi dat optimis me op dit ondermaanse niet altijd gedoemd is om te slaan in pessimisme. Het bejaarde lid Segaar en zijn kleindochter Esther Weizenbach openden toen namelijk het nieuwe onderkomen van de LCKV aan de Vestestraat. Zij trokken een zwart gordijn open, zodat de anderen konden zien "welke wonderen er binnen waren verricht". Zo drukte Se gaar het tenminste uit toen hij even daarvoor van de voorzitter de gelegenheid had gekregen om zijn zegje te doen. Een paar dagen voor de opening. In het gebouw wordt nog hard gewekt. Boven, in de zogenaam de ontmoetingsruimte, schenkt G. Weizenbach een paar jeudige agenten - ook eens meegeweest met de vereniging? - koffie in. Hij was zeer nauw betrokken bij de aankoop en het verbouwen van het pand. "Noem me maar coördinator, ja", zegt Weizen bach. De moderne tijd is ook aan de LCKV niet voorbij gegaan. Dver het verhuizen van de Nieuwe Rijn naar de Vestestraat zegt Weizenbach, die al twintig jaar LCKV-er is: "Dat onderkomen aan de Nieuwe Rijn huurden we van Matze, toen nog kruidenier. Wij moesten echter van dezelfde ingang gebruik maken als hij en dat gaf op den duur moeilijkhe den. Daarom zijn we gaan uitzien naar een andere ruimte". De LCKV-ers gaven hun oren en ogen goed de kost; in den begin ne zonder veel resultaat. "We wil den wel naar de Rembrandt- straat, maar dat ging niet door, omdat de eigenaar, de Stichting Gezinsverzorging Leiden, daar mee niet akkoord ging". In die tijd werd ook de gemeente benaderd, maar ten stadhuize hield men de boot in eerste in stantie af. Voorlopig viel er niet veel te verwachten. Toch was het de gemeente die uiteindelijk uit komst bood. De firma Langezaal, een elektrotechnisch installatie- bureau, verhuisde naar de Waard en daardoor kwamen er in de Vestestraat en omgeving drie panden vrij. Weizenbach: "We hebben de ge meente gebeld, want die hadden het eigendom van Langezaal overgenomen en kregen te ho ren: we willen wel verkopen. Dit speelde zich af in augustus, sep tember '79. In december '80 heb ben we het gebouw officieel ge kocht. In het najaar waren we al begonnen met verbouwen. Hoe veel ons dit nu gekost heeft? De aankoop 60.000 gulden en de ver bouw 70.000". De verdiepingen Tijd voor een wandeling door het nieuwe LCKV-domicilie. Op de begane grond kunnen zich de mensen aanmelden die met een tocht meewillen, of gewoon in formatie willen hebben over de vereniging. Weizenbach: "Elke maandagavond kunnen die men sen bij ons terecht". Een verdieping hoger woont een kamerbewoner. De LCKV ver huurt die ruimte vanzelfspre kend niet louter en alleen uit christelijke naastenliefde; het is maar wat handig dat er iemand permament in het pand huist. "En bovendien", zegt Weizen bach, "het gebouw leeft op die manier wat meer, hè". Op de tweede verdieping zetelt het werksecretariaat, of misschien beter nog: het zenuwcentrum van het LCKV. Hier worden de penningen beheerd. En het alge meen bestuur schoolt in deze ruimte met een zekere regelmaat samen om het reilen en zeilen van de vereniging te bespreken. Weizenbach: "Wat dat betreft zijn we er wel op vooruit gegaan, want die vergaderingen konden we aan de Nieuwe Rijn nooit houden. Dan waren er altijd weer te weinig plaatsen". Boven in het gebouw is, zoals ge zegd, de ontmoetingsruimte. Op maandagavonden kunnen de be zoekers zich hier aan de bar la ven en, als ze dat willen, informa tie uitwisselen. Het opmerkelijkste van de ver LEIDEN Het Bonaventura—col lege aan de Mariënpoelstraat hééft het gelijknamige klooster in dezelfde straat opgekocht. Het bestuur van de Nederlandse Fransiscanen heeft met de koop ingestemd. De scholengemeen schap zal het klooster verbou wen, zodat er leerlingen les kun nen krijgen. 'Wij kwamen zodanig in de proble men dat lokaaluitbreiding nood zakelijk werd", zegt een woord voerder van de school. Voor de zes Fransiscanen die nu nog in het klooster huizen is ook al een oplossing gevonden: zij verhui zen naar twee naast elkaar gele gen woningen aan de Rijnsbur- gerweg. Op 1 juni wordt het klooster defini tief opgeheven. Dit impliceert dat het college het komende schooljaar hoogstwaarschijnlijk al leerlingen in zijn nieuwe ei gendom zal kunnen onderbren gen. Wat er precies allemaal ver bouwd gaat worden is nog niet bekend. Architecten zijn nog be zig met het maken van plannen. i de Mariënpoelstraat, dat per 1 juni wordt opgeheven, waarna het Bonaventuracollege e LEIDEN - De buurtcomités in het oosten van de binnenstad (Pan- cras-Oost en -West, Noord vest en Rijnevest-Noord) kiezen voor nieuwbouw van het Leids Volks huis op het Ir. Driessenplein. Deze keuze past precies in het straatje van wethouder Hans van Dam. Hij kiest zelf ondubbelzin nig voor nieuwbouw omdat hij "daarmee twee vliegen in één klap slaat": een nieuw en moge lijk beter Volkshuis en een buurtvoorziening voor het oos ten van de binnenstad dat het nu vrijwel zonder buurtvoorziening moet stellen. Het bestuur van het Leidse Volks huis wordt hoe langer hoe meer voor het blok gezet. De meerder heid van dit bestuur heeft vooral om nostalgische redenen geko zen voor renovatie van het alou de Volkshuis aan de Apothekers- dijk. Maar als het bestuur op dit standpunt blijft staan, dan be looft het een karige renovatie te worden. Wethouder Van Dam wenst namelijk geen gemeente geld in zo'n opknapbeurt te ste ken, maar wel in nieuwbouw. Blijft het bestuur kiezen voor een verbouwing dan wil de wethou- Inbraak aan lijsterstraat LEIDEN - Een Friese staartklok ter waarde van 10.000 gulden is zaterdagnacht gestolen uit een woning aan de Lijsterstraat. De inbrekers kwamen het huis bin nen door de achterdeur die niet was afgesloten. De kostbare klok werd met geweld van de muur getrokken, zodat de achterplaat beschadigd moet zijn. der gemeentegeld reserveren voor een aparte buurtvoorzie ning voor Pancras-Oost en Noord-Rijnevest (Herengracht- Zijlsingelgebied). De renovatie zou aldus slechts een miljoen gulden mogen kosten die het Rijk ter beschikking stelt. Vol gens het Volkshuis zou een goe de verbouwing het dubbele kos ten. Kiest het bestuur alsnog voor nieuwbouw dan wil de wethou der zich sterk maken voor een gebouw dat twee-en-een-half miljoen gulden mag kosten. De gemeente zou dan een miljoen gulden uit eigen middelen op hoesten. LEIDEN - Een antieke lantaarn paal op de Aalmarkt, ter waarde van 2.000 gulden, werd vanoch tend vroeg het doelwit van een onbemande vrachtauto. De lan taarnpaal, die na de aanrijding doormidden brak, verdween in het water en moest met behulp van een takelwagen weer op het droge worden gehesen. De bestuurder van de vrachtwagen had brood gelost bij V&D en wil de wegrijden. Hij vergat echter dat er nog geen druk op de rem zat. Toen hij het heuveltje op de Aalmarkt moest nemen, was de vrachtauto dus niet meer te hou den en gleed in de richting van het water. De chauffeur, die een nat pak voorzag, sprong uit de wagen die vervolgens tegen de lantaarnpaal tot stilstand kwam. Gehandicapt Prof. dr. Hans Galjaard, hoog leraar in de celbiologie in Rotterdam, spreekt morgen avond op uitnodiging van de Federatie van Ouderenver enigingen Leiden en Omstre ken over het onderwerp "ge handicapt zijn, mag dat wel". Galjaard is bekend door zijn onderzoek op het ge bied van het opsporen van erfelijke afwijkingen voor de geboorte. De voordracht met dia's wordt gehouden in de kantine van het Toeleverings bedrijf De Waard aan de Wil lem Barentsstraat en begint om acht uur. Film Jongerenvereniging Augusti- nus. Rapenburg 24, draait morgenavond de film "Grey Gardens" van David Mays- les. Een film over een moeder (79) en dochter (56) die een non-conformistisch leven lei den in een oud landhuis, te midden van katten en een hoop rommel. Aanvang kwart over acht. Kinderfilm "Zes beren en een clown" is de titel van een kinderfilm die woensdagmiddag wordt ver toond in de Kapelzaal van het K&O-gebouw. Clownn Onion heeft in het circus veel succes met zijn gedresseerde beren. Totdat de directeur de beren ruilt voor biggetjes en de clown wordt ontslagen. De film begint om half drie. Duivensport Postduivenvereniging Leider dorp hield een wedvlucht uit Duffel. Uitslag 1 M. Reierse; 2 H. van Laar; 3, 7 comb. B. en G 4 W. de Roode. 5 A Rooda; 6. 9 B. van Vliet; 8 H. Flippo; 10 A. Petit. V liikel van weg gehaald LEIDEN - De politie heeft gister middag een wel heel bijzonder voertuig van de weg afgenomen. De eigenaar, een 16-jarige Leide- naar, reed door Zuid-West op een zelfgemaakt vehikel dat be stond uit een buizenframe, de motor van een scooter en drie wieltjes. De rem van het vehikel bestond uit een touwtje dat naar het achterwiel leidde. De politie betitelde het voeruig als een 'le vensgevaarlijk apparaat'. Jongen mishandeld LEIDEN - Een 18-jarige Leidse jongen moest zaterdagnacht naar het ziekenhuis nadat hij door vier mannen was mishandeld op de Breestraat. De jongen liep daarbij een scheurtje in het juk been en een open wond order het linkeroog op. De jongen reed op zijn fiets over de Breestraat toen de vier aangeschoten man nen hem tot stilstand dwongen. Toen zij om geld vroegen, wei gerde de jongen. Reden voor de vier om hem eens flink toe te ta kelen. LEIDEN - Liefhebbers van de Waalse groep 'Jo Lemaire et Flouze' die zaterdagavond op trad in het Leidse Vrijetijdscen trum werden niet alleen getrak teerd op een uitstekend concert maar ook op beurse tenen. Het was dan ook allesbehalve com fortabel vertoeven in het stamp volle LVC. Dat kon de luisterpret niet deren want de Waalse zangeres Jo Le maire en haar band 'Flouze' wa ren goed op dreef in de ruim één uur durende set. Na deze rond gang van de grote klokwijzer dwong het enthousiaste publiek de groep twee toegiften af en kreeg het optreden een alleraar digst staartje met onder meer het meeslepende 'Escape', het beste nummer van de avond. Juist met dit nummer heten Jo Le maire et Flouze zich horen zoals ze op de plaat klinken: een ritme- box, ingesteld op jungleritmes die nog eens worden aange scherpt door 'snarenplukker' bouw van het nieuwe LCKV-onderkomen is wel dat alles voornamelijk is gedaan door vrijwilligers. In de bouw commissie zat bijvoorbeeld geen architect. Weizenbach hierover "Het was beslist geen zwaarlijvi ge commissie. Ja natuurlijk; een paar dingen hebben we uitbe steed aan een kleine aannemer en we hebben ook een metselaar en een binnenhuisarchitect in de hand genomen. Maar het meeste hebben we toch echt zelf ge daan". Werken met vrijwilligers heeft gro te voordelen, maar aan dit sys teem kleven natuurlijk wel een paar nadelen, of niet? Weizen bach: "Ja kijk, af en toe kwamen we weieens in de problemen, omdat er een stukje deskundig heid ontbrak. Daarom waren we eind vorig jaar ook nog niet klaar, zoals we hadden gewild Aan de andere kant: wat doet het er eigenlijk toe; het gebouw ziet er toch mooi uit". De LCKV-ers die zaterdagmiddag aanwezig waren zullen dit zeker beamen. Na de opening stroom den ze, beschenen door een len tezonnetje, naar binnen. Zicht baar tevreden. Want de dames en heren - veelal in zondagse kledij gestoken - zeiden het dan wel niet, maar hun oogopslag verried het: dat hadden ze 'm toch maar weer mooi gefikst. WIM BRANDS LEIDEN - Voor de vijfde maal is afgelopen zaterdag een hulptransport van de Stichting Regio Leiden Helpt Polen naar Torun en omgeving vertrokken. Dne vrachtwagens en één sta tioncar vervoeren goederen, waarvan de totale waarde op ruim 100.000 gulden wordt ge schat De achtkoppige bemanning neemt andermaal vooral medicamenten en andere medische hulpmidde len mee. naast de nodige voed selpakketten. Tot de lading be hoort ditmaal ook een groot aan tal ziekenhuisbedden, beschik baar gesteld door een leeggeko men ziekenhuis uit Amsterdam. De overige spullen zijn vooral bijeengebracht door middel van acties in Valkenburg. Benthui zen. Rijnsburg en Leiderdorp. Ook op de Leidse Sterrewacht is een speciale actie gehouden voor Torun, een van de steden waar Copernicus, grondlegger van de moderne astronomie, heeft ge studeerd Het Leidse hulptrans port wordt woensdag terug ver wacht De Stichting Regio Leiden Helpt Polen heeft van de landelijke, overkoepelende stichting een subsidie van 80.000 gulden ge kregen. Dat betekent dat er in elk geval nog één hulptransport, waarschijnlijk volgende maand, naar Torun vertrekt. Afhankelijk van de situatie in Polen wordt daarna bekeken of de stichting zal voortgaan met haar acties, of dat zij zal worden opgeheven. Conclusie PvdA, D'66, PPR, PSP en CPN: LEIDEN - De vorming van een progressief programcollege van PvdA. D'66. PSP. PPR en CPN lijkt niet op onoverkomelijke meningsverschillen te stuiten. Zo'n college is althans niet uitge sloten. Dat is de gezamenlijke conclusie van de vijf partijen na een serie gesprekken over hoofd punten van het te voeren beleid. Deze gesprekken werden op initia tief van PSP. PPR en CPN de af gelopen maanden gevoerd. De kleine linkse partijen hadden hiertoe een gezamenlijke lijst van zogenoemde kernpunten op gesteld. De PvdA bracht tijdens de ge sprekken 'eigen punten' in. D'66 woonde de gesprekken bij op louter informatieve basis. Op be langrijke punten werden de par tijen het eens, maar ook bleven er meningsverschillen van be lang. De CPN houdt nog een flinke slag om de arm. Als enige partij geeft de CPN in het eindverslag aan, dat het ontbreken van opmerkin gen niet betekent dat de CPN het helemaal met de inhoud van een bepaald punt eens is. De vijf zijn het erover eens dat het bouwen in grote lokaties niet ten koste mag gaan van het bouwen in de gaten in de binnenstad. Er moet een verbeterd urgentie-sys teem komen bij de toewijzing van woningen. Er mag bij de huisvesting van buitenlanders geen gedwongen spreiding over de stad worden opgelegd. Eens zijn de progressieve partijen het ook over het woonboten-be- leid. Woonschepen leveren een bijdrage aan de oplossing van de woningnood, met name in de goedkopere sector. Het aantal ligplaatsen moet worden uitge breid, zo heet het éénstemmig. Eens is men het ook over het te voeren onderwijsbeleid van de gemeente en het verkeersbeleid, gericht op een bestrijding van de auto-overlast met name in de binnenstad. Eens is men het ook over het stimuleren van gezond heidscentra met ook de artsen in loondienst, over uitbreiding van de sociale dienst en over het aan trekken van kleinschalige werk gelegenheid. Verschillen Belangrijke verschillen van me ning bestaan er nog over de wen selijkheid om huizen dichter op elkaar te bouwen, dan nu in de meeste plannen is voorzien. PvdA en D'66 hebben geen be hoefte aan een onderzoek naar de mogelijkheid van het bouwen in grotere dichtheden, omdat vrijwel alle bestemmingsplan nen vastgesteld zijn. meentelijk bouwbedrijf en geen enkele medewerking aan com merciële projectontwikkelaars. D'66 wil dat onderzoek niet en de PvdA en D'66 willen het inscha kelen van projectontwikkelaars niet altijd uitsluiten. PSP. PPR en CPN zyn er voorstan der van om de minimum-leeftijd voor de inschrijving bij bureau huisvesting verlagen tot zestien jaar PvdA en D'66 niet Klein links vindt dat er bij de ge meente geen ontslagen mogen vallen als gevolg van de bezuini gingen. PvdA en D'66 menen dat ontslagen niet uitgesloten kun nen worden. Een overheveling van gemeentelijke taken naar de particuliere sector willen PvdA en D'66 niet in alle gevallen uit sluiten. Over het sanctionenngsbeleid van de sociale dienst is men het niet eens geworden. Klein links wil voorkomen dat uitkenngstrek- kers door een sanctie ("straftiit- kenng") beneden het bestaans minimum komen. PvdA en D'66 willen de mogelijkheid van sanc tionering openhouden. De uitwisseling van meningen tus sen de vijf progressieve partijen wordt voortgezet Zij zullen in een openbaar verkiezingsdebat met elkaar in discussie gaan. De leden van de verschillende par tijen krijgen nu eerst de gelegen heid om zich over het eindver slag uit te spreken. LEIDEN - Een miniatuur au to-oorlogje woedde zaterdag in Leiden. Het zijn slechte tijden voor de autobranche. De verkopen staan nog steeds op een laag pitje. De spoeling is dun. Der halve is hel voor de verschil lende merken vechten gebla zen om een zo groot mogelijk portie te bemachtigen. Opel gooide het vuur in het kruitvat door in een wat ker misachtige sfeer een auto-ver gelijkingstest op touw te zet ten. Met de "concurrentie" op de trailers reist men het land af om in diverse plaatsen het Auto-oorlogje in Leiden publiek in de gelegenheid te stellen niet alleen het eigen merk te testen maar ook tien wagens van andere merken In Leiden werd zaterdag be gonnen. op het uitgebreide voorterrein van de Groenoordhallen. Met auto's in één tent en kermisattrac ties tn een andere tent. En niet alleen de te testen auto's daarbuiten maar ook een paardetram voor de ieugd. De belangstelling was- groot Maar niet alleen daar De concurrentie had niet lijd zaam zitten afwachten. In grote advertenties tet>oren in de dagbladen had zij aange kondigd dat men ook daar auto's aan de tand kon voe len "Na het testen op de Groenoord hallen kunt ti bij ons terecht om zaken te doen", liet Ford weten. "Bij ons kunt u gratis flensjes eten was het antwoord van Talbot-Peugeot. En velen lieten zich graag zo vertroetelen... Ferdinand Philippot (bas) en het uiterst strakke drumwerk van Philippe Depireux, de levensge zel van de uitstekend zingende Lemaire Dit drietal vormt de ba sis van de groep. Het trio wordt op de drie elpees die het op zijn naam heeft staan geassisteerd door een telkens wisselende be geleidingsgroep. Hetzelfde geldt voor de optredens die deze Franssprekende Belgen veelvul dig geven. Tijdens datzelfde 'Escape' was het ook dat gitarist Patrick Evelyn de van de groep bekende gitaar- miniatuurtjes aan zijn snaren ontlokte Het prachtige geluid dat hij hiermee teweegbracht deed sterk denken aan dat van Talking Hcads-gitarist Adrian Belew En dat mag als een com pliment worden beschouwd Waarmee we meteen terechtk men op de minpunten van het concert Jo Lemaire et Flouze bleken namelijk slechts inciden teel in staat deze exotische en subtiele momenten die zo fraai zijn vertolkt op de plaat ook 'live' waar te maken. Van nummers als 'Chinese sister' en 'No Memory* bijvoorbeeld werden weliswaar bekwame maar wat al te hoekige en robuuste uitvoeringen ten beste gegeven Vermoedelijk heeft deze handicap te maken met de telkens wisselende sa menstelling van de groep. Wél goed waren de versies van de hitsingle 'Je veux te dire que je m'en vais' (van de recente elpee 'Pigmy World') en het krachtige 'Shades of night'. De critici plaatsen Jo Lemaire en de haren tussen Siouxie en Kale Bush. Een dergelijke vergelij king zegt echter net zoveel als de stelling dat België tussen de noordpool en de zuidpool ligt Zulke nonsens kryg je als je mu ziek maakt waar hokjesgeesten geen raad mee weten. Vooral wanneer zoals by Jo Lemaire er ook nog eens een hemelsbreed verschil blijkt te bestaan tussen het studiogcluid en dat van een live-optreden WIM KOEVOET

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3