D Feyenoord ziet 't niet meer en Haarlem ziet wel. Bettine Vriesekoop op EK in tranen Helmond: sponsor Spanning onderaan neemt toe Classe Royale.Pils van grote klasse. Sport HELMOND/SPAKENBURG (ANP) - Na Ajax zyn er meer voet balclubs gevolgd, die er in geslaagd zijn alvast een contract voor shirtreclame af te sluiten. Het zijn de eerste divisieclub Hel mond Sport en IJsselmeervogels, uitkomend in de eerste klasse van de zaterdagamateurs. Helmond Sport ging een overeenkomst aan met een brouwerij uit Lieshout. Het contract geldt voorlopig voor één jaar en levert Helmond Sport een bedrag van ongeveer 300.000 gulden op. Een en ander verklaarde voorzitter Piet van Lier van Helmond Sport gisteren in een uitzending van de regionale omroep Brabant. IJsselmeervogels vond als eerste amateurclub een sponsor voor shirtreclame. Het contract, met een broodfabriek, geldt voor een periode van twee jaar met een optie van drie jaar. AJax-PSV 3-0. (0-0). 49. Lerby 1-0, 79. Lerby 2-0, 89 Schoenaker 3-0. Scheidsrechter: Keizer. Toeschou wers: 59.500. (Uitverkocht). Feyenoord-Haarlem 1-3 (0-2). 16. Van Leen 0-1, 22. Gullit 0-2, 48. Balm 0-3, 78. Van Hanegem 1-3. Scheidsrechter: Corver. Toeschou wers: 14.218. Van der Hengst 2-1, 59. Riemens 3-1. Scheidsrechter: Van der Laar. Toeschouwers: 3500. FC Twente-FC Utrecht 2-1 (2-1). 16. Sanchez Torres 1-0,25. Sanchez Tor res 2-0, 38. Carbo 2-1. Scheidsrech ter: Draaisma. Toeschouwers: 6100. De Graafschap-Go Ahead Eagles 1-4 (1-1). 22. Schreur (strafschop) 1-0, 43. Smit 1-1,47. Hazelhekke 1-2, 60. Van Kooten 1-3, 81. Hazelhekke 1-4. Scheidsrechter: Van Swieten. Toe schouwers: 3000. MW-NEC 1-1 (1-0). 36. Quaden 1-0, 81. Jansen 1-1. Scheidsrechter Tho mas. Toeschouwers: 5000. Groningen-Sparta 2-1 (1-1). 28. Dijk stra 1-0, 39. Meijer 1-1, 86. Van Dijk 2-1. Scheidsrechter: 11.000. Toe schouwers: Bakker. Eerste divisie Helmond Sport-Amsterdam 3-1 (1-0). 4. Lubse 1-0, 68. Cramer 2-0, 75. Swerissen 2-1. 76. Cox 3-1. Scheidsrechter: Bosman. Toeschou wers: 5500. Den Bosch-Cambuur 3-1 (1-1). 12. Ie- dema 0-1, 21. Schouwenaar 1-1, 71. Salm 2-1,89. Eichhorn 3-1. Scheids rechter: Severein. Toeschouwers: 3000. Heerenveen-Wageningen 3-1 (1-1). 45. Bosman 1-0, 73. Bosman 2-0, 85. Van der Klift 2-1, 86. Hoekstra 3-1 Scheidsrechter: Broekman. Toe- Willem II-AZ'67 2-3 (1-1). 11. Bas. SCh°UW'r' 5000 tiaansen 1-0. 33. Tol 1-1, 64. McDo- Telslar-DS 79 2-0 (2-0). 12. Van Seg- nald 2-1.82. Kist (strafschop) 2-2.89. gelen 1-0. 33. Haverkort 2-0 Oberacher 2-3. Scheidsrechter: Mul- Scheidsrechter Blankenstein. Toe- schouwers: 2400. der. Toeschouwers: 6.500. MAANDAG 19 APRIL 1982 Fortuna S-Excelsior 0-0. Scheids rechter: Geurds. Toeschouwers: 10.000. Volendam-Amersfoort 2-1 (0-0). 59. Kemper 1-0,67. R. Tol 2-0,79. Timo- rason 2-1. Scheidsrechter: Folmer. Toeschouwers: 1500. Eindhoven-Veendam 3-2 (0-1). 5. Ru dy Metz 0-1, 61. Reynierse 1-1, 65. Vreven 2-1, 69. Oosterwold 2-2 (strafschop). 83. Van der Vleut 3-2. Scheidsrechter: Van Hiel. Toeschou wers: 1500. SW-FC VW 2-0 (2-0). 20. Rob Koe vermans 1—0, 35. Koneman 2-0. Scheidsrechter: De Munnik. Toe schouwers: 1000. Vitesse-Heracles 4-1 (2-0). 14. Groe- neweg 1-0, 40. Van Dongen 2-0, 49. Kerr 2-1. 74. Schneider 3-1 (straf schop), 82. Rudy Das 4-1. Scheids rechter: Gans. Toeschouwers: 2500. ROTTERDAM - Het is Feyenoord dan eindelijk gelukt de kans op Europees voetbal geheel uit eigen hand te geven. 'Overgeconcentreerd' maakte het Rotterdamse samen raapsel, dat m óés t winnen om de mogelijkheid op een hernieuwd optreden op interna tionaal niveau levend te houden, zich gisteren in de sleutelwedstrijd tegen het ontspan nen Haarlem volledig afhankelijk van anderen. Na de blamerende, maar uiterst terechte nederlaag (1-3) in de eigen Kuip, is er héél veel hulp voor nodig om de voor de financiën en de shirtreclame zo belangrijke buitenlandse tegenstanders weer in huis te halen. Het in alle opzichten zeer beschei den Haarlem, dat zich geen doel heeft gesteld in deze competitie, nam de mogelijkheden daarop graag over, zonder er nu al bij stil te staan overigens. "Want zover zijn we nog niet", besefte trainer Hans van Doorneveld na de his torische zege (nooit eerder won een betaalde Haarlem-ploeg in competitieverband in de Kuip) met veel gevoel voor de realiteit. "Er zijn tenslotte nog tien pun ten te verdelen". Zijn uitblinkende aanvoerder Mar tin Haar sprak andere taal. "Als we die kans nu nog prijsgeven, zijn we het niet waard zo hoog mee te draaien. Zonder ergens op te rekenen, zijn we als een ko meet omhooggeschoten en als je eenmaal zover bent, is er geen weg meer terug. Nu moeten we gewoon doordrukken en dat kan, als we maar niet onder druk gaan spelen. Daar hebben we het elftal niet voor. We moeten ontspan nen blijven. Dan zijn we het sterkst". Haarlem kan die kracht in de laat ste vijf wedstrijden thuis tonen tegen Willem II, FC Twente en Ajax en in uitbeurten bij PEC Zwolle en De Graafschap. Daar na pas weet de ploeg of het, naar de huidige Nederlandse maatsta ven dan, écht ontspannen en sterk genoeg is voor een Europa Cup debuut, want daarvoor was de wedstrijd van gisteren geen graadmeter. Vergeleken met dit Feyenoord immers lijkt tegen woordig iedere eredivisieclub met ook maar een beetje lef fris en sterk. Van de vijf nog volgen de tegenstanders (thuis: Willem II en FC Twente en uit de drie degradatiekandidaten NEC, MW, PEC Zwolle) zullen een paar dat ongetwijfeld bewijzen, zodat het seizoen rampzalig kan gaan eindigen voor de Rotter dammers. Mirakel Tenzij andere teams de helpende hand toesteken, of er bij Feye noord zelf een mirakel geschiedt, natuurlijk. Maar in dat laatste ge val moet er echt zwarte magie aan te pas komen. Te lang al hob belt het samengeraapte boeltje dat tegenwoordig onder de club naam schuil gaat, geforceerd, on gedisciplineerd en ongeïnteres seerd over de velden. De elf indi viduen horen alleen nog bij el kaar omdat ze toevallig in dezelf de kledij zijn gehuld (en zelfs dat biedt geen enkele garantie meer op hulp of op het ontvangen van de bal in een combinatie) en lij ken er een sport van te maken elkaar in moeilijkheden te bren gen of in de steek te laten. Wim van Hanegem moest het gis termiddag weer eens aan den lij ve ondervinden. Hoewel Feye noord typerend angstig begon met slechts twee spitsen en vier middenvelders, kreeg de na drie weken teruggekeerde routinier in het middenrif vaak te maken met twee tegenstanders. Afge sproken was dat international Ruud Gullit gedekt zou worden door de Rotterdammer bij wie hij in de positie kwam, maar als anderen (Van Deinsen, maar in direct ook Troost die teveel voor rechtsbuiten wilde spelen) die opdrachten negeren, gaat het ui teraard mis. Dat ging het dan ook. Van Hane gem moest doorlopend kiezen omdat andere tegenstanders niet gedekt werden en Gullit - "Ik ben niemand tegengekomen"- genoot daardoor een ongekende vrijheid. Dat plus het feit dat li bero Martin Haar zomaar mocht opschuiven zonder dat hij werd aangepakt, betekende dat Feye noord het noodlot over zichzelf afriep. Tweemaal kon Haar in de beginfa se zijn specialiteit tonen aan de 14.000 morrende consumenten: het verzenden van een ideale voorzet. Tweemaal was het raak. Frank van Leen sprong achter Wijnstekers vandaan op weg naar de beheerst gevonden 0-1 (16e minuut), Gullit kopte vrij als een vogel schitterend 0-2 in (22e min). Toegegeven: in de tijd tus sen die twee goals in bood Van Deinsen aan Brard de ideale mo gelijkheid op de gelijkmaker en valt die, dan loopt het misschien allemaal anders. Maar als je de bal in zo'n positie nog meters over de goal weet te lellen, dan verdien je die gelijke stand niet. Hoofd kwijt Nu die er niet kwam, verloor Feye- Strafschop of geen strafschop? Cörver vond i Böckling op de stip. i wel en legde de bal na de actie van Van Hanegem contra noord het hoofd. Had Haarlem het in die fase wat koelbloediger gespeeld, dan had het bij de pau ze al 0-4 gestaan. Omdat Gullit zich nog liet afstoppen na een vrije loop over zestig meter en la ter de vrije positie van spits Böckling negeerde, duurde het tot na de rust eer de derde Haar lem-treffer het licht zag. Die had verdacht veel weg van een ca deautje van arbiter Corver, die in een actie van Van Hanegem ("Moet die man naar Sparye?") tegen Böckling een strafschop zag, terwijl de toen libero spelen de Kromme toch eerst de bal speelde. Hoe dan ook, Gullit zag zijn elfmetertrap gestopt door Van Engelen, maar Balm maakte het werk in de herkansing af. Het was typerend voor de wijze waarop de Rotterdammers ston den te slapen dat de 0-3 op die manier tot stand kon komen. Hardhandig uit de droom gehol pen zette Feyenoord daarna wel aan voor iets wat op een offensief leek, maar ook daarbij ging van alles mis. Trainer Jezek, die in de eerste helft al had moeten ingrij pen maar dat pas in de pauze deed met het inzetten van Bou- wens (voor de geblesseerde Wijn stekers) als vaste bewaker van Gullit, had in de rust gewaar schuwd dat doelman Metgod sterk is op hoge ballen. Hij be doelde ermee dat die dus maar beter niet konden worden ver zonden, maar dit Feyenoord lijkt dan te willen testen of zo'n waar schuwing wel juist is. Dat bleek het geval zodat Metgod naar gro te hoogte kon groeien en Feye noord niet verder kwam dan één tegentreffer. Van Van Hanegem. De 1-3 typeerde het verschil tussen verkrampt en ontspannen voet bal, zoals ook de uitspraken achteraf boekdelen spraken wat dat betreft. "Op deze manier ha len we het nooit en dat is een ramp", sprak de gespannen Wim van Til. "Eerst die vijf wedstrijd jes afwerken en gaan we dan Eu ropees voetbal spelen, dan is dat mooi meegenomen", klonk het uit de mond van Doorneveld. Kortom, Feyenoord ziet het niet meer en Haarlem ziet wel. PAUL DE TOMBE LEIDEN - Ook FC Utrecht zal de komende vijf weken héél anders voor de dag moeten komen wil de ploeg van trainer Han Berger volgend seizoen weer Europees voetbal spelen. De Utrechters, die wat dat betreft nog twee ij zers in het vuur hebben (compe titie en KNVB-beker), gingen za terdag bij Twente in elk geval met 2-1 onderuit. In de degrada tiezone hebben De Graafschap (1-4 tegen GA Eagles) en het ver jongde Den Haag (0-2 tegen NAC) zich al neergelegd bij klas severlaging, maar de strijd om de derde degradatieplaats te onlo- pen duurt onverminderd voort. Vier ploegen komen nog in aan merking. MW en NEC, die el kaar in het onderlinge duel op 1- 1 hielden, Willem II (dramatisch en onnodig verlies tegen AZ 2- 3) en PEC Zwolle. Die laatste ploeg won zaterdag met 3-1 van Roda JC, maar verloor de aanval lers Van der Hengst en Delamere met ernstige blessures. Dat kan nog problemen op gaan leveren. Die zijn er al bij MW. De tweede trainerswissel binnen vier weken bracht onrust in de spelersgroep. De nieuwe man Rausch zei zelf verzekerd "wij degraderen niet", tegen NEC was er van zelfbe wustheid bij MW geen sprake. Dat was lang wel aanwezig by Wil lem II in het duel met AZ. Tot acht minuten voor het einde had den de Tilburgers uitzicht op de winst (2-1), toen stak Johan Ha- vermans knullig zijn been uit. Oberacher struikelde er graag over, Kist schoot van elf meter raak en in de allerlaatste minuut maakte Oberacher de desillusie voor Willem II compleet. "We hebben hier een verloren wed strijd gewonnen", aldus AZ- coach Kessler. Voor FC Utrecht bleef de schade in het duel bij Twente niet beperkt tot de 2-1 nederlaag. Kruys wacht een schorsing, na zijn der de gele kaart. Twente zette met de zege overigens de traditie voort dat het op eigen veld tegen vaderlandse 'toppers' altijd goe de prestaties levert. In de mid denmoot verloor Sparta met 2-1 by Groningen. Qua spel waren de Rotterdammers beter, maar de Groningers benutten de kan sen gewoon goed. Hazerswoudse uit vorm tijdens landenwedstrijden BUDAPEST - De Nederlandse da- mesplocg, die dit jaar bij de Eu ropese tafeltenniskampioen schappen in Budapest zijn ren tree in de eerste categorie viert, beleeft geen heuglijke dagen. Na de eerste twee dagen is al duidelijk dat de overlevings kansen zeer klein zijn. Vandaag ontmoet Nederland als tegen stander Duitsland en ongeacht het resultaat is een beslissings wedstrijd noodzakelijk om uit te maken of Bettine Vriesekoop c.s. in de hoogste klasse blijven figureren. Meer dan dat laatste heeft Nederland in de Hongaar se metropool niet gedaan. Bondscoach Gerard Bakker had de bui voor het begin van de lan denwedstrijden al zien hangen. „Ik hoop dat de druk voor de één (Vriesekoop) niet te groot is om twee partijen te moeten winnen en dat de anderen de kracht kun nen opbrengen om ook tot iets goeds te komen", sprak hij toen nog met lichte hoop. Bakker wist al beter. Vriesekoop was en is na haar triomf van twee maanden geleden in de top-twaalf nog steeds niet in de vereiste vorm en de EK dreigt voor haar een regel rechte catastrofe te worden. De als nummer één geplaatste na tionale vedette heeft sinds giste ren al drie nederlagen op haar naam staan. Tegen Zweden moest Vriesekoop voor het eerst sinds drie jaar buigen voor Ann Christine Hellman (-18, -13), Hammersley revancheerde zich (-11, 6, 17) tegen de Hazerswoud se voor het verlies van haar top- twaalf-titel in Nantes en gister ochtend kwam ook de nederlaag tegen de Russische Valentina Popova (14, -18, -16) erg hard aan. Na afloop van de interland tegen Rusland barstte Vriesekoop zo maar in tranen uit, hetgeen haar hevige twijfels omtrent een goe de afloop van het enkelspeltoer- nooi - dat donderdag begint - al leen maar illustreerde. „Ik ben niet in vorm en ik weet niet hoe het straks zal gaan", hielp Vriese koop de hoge verwachtingen dan ook de wereld uit. Het feit dat zij na de top-twaalf enige weken rust nam en ook voor een terug val in haar prestaties koos, kan haar wel eens lelijk gaan opbre ken. In de landelijke competitie is dat nu al het geval. Maar daar is Vriesekoop niet alleen debet Stephine van Gennip en Sandra de lónijff blijken niet in staat steun van enig belang te kunnen bie den. Van Gennip deed het tegen Zweden niet slecht, maar faalde tegen Rusland. De Kruijff, nor maliter de vaste tweede keus van Bakker, kreeg slechts tegen En geland de kans van de zich hevig verbijtende bondscoach. Diens motivatie: „Sandra heeft sinds twee maanden een ander rubber op haar backhand. Ik dacht dat zij net zo ver zou kun nen zijn. Het was een risico, maar ook een keuze uit de twee slecht ste. We hebben geen tweede da me die op dit niveau meekan. Sandra heeft geen wedstrijdrit me en Stephine ook niet. Zo lang ze in Nederland bij de dames blijven spelen zal dat zo blijven. Als daar geen verandering in Stephine van Gennip serveert tegen de Joegoslavische Batanic. De Leidse speelster verloor in drie sets. komt, zal ik mijn dochter Ellen (nu als vierde speelster in Buda pest) adviseren om te stoppen. Het begrip topsport leeft niet bij de bond. Mienlje uit de polder wil graag tegen De Kruijff spe len. Naar de rest wordt niet geke ken". far de en duidelijke woorden van een man die het NTTB-beleid niet voor de eerste keer hekelt. Betwijfeld moet worden of de bond - die slechts een uitzonde ring voor Vriesekoop wilde ma ken - ooit overstag zal gaan. Her haalde verzoeken van o.a De Kruijff zijn op een muur van on begrip gestoten. De Leidse speel ster heeft daardoor in de nationa le competitie al afgehaakt. Des ondanks voldeed zij aan de selec tienormen van Bakker. Perspectief Nederland opende zaterdag tegen Zweden met een 3-1-nederlaag. Vriesekoop bedwong Marie Lindblad (17, 16) nadat de per spectieven daarna tegen Enge land gunstig leken (2-1-voor- sprong door winst van Vriese koop op Knight, en het dubbel met De Kruyff) verloor de 20-ja- rige Hazerswoudse de controle tegen Hammersley. Na haar overtuigende eerste-gamewinst (21-10) bediende haar tegen streefster zich van een nieuw batje, waardoor het celluloid voor Vriesekoop onbegrijpelijke captriolen ging maken. Afgeser veerd in de tweede game (6-21), kon zy de beslissing in de verlen ging niet meer forceren: 17-21. Het treffen met de Russinnen liep op een fiasco uit: 0-3. Later op de avond bereikte Oraiye volgens verwachting de eerste overwin ning. Yoegoslavië, dat eveneens nog puntloos was, werd met 3-1 verslagen. De Yoegoslavische dames moesten het zonder hun sterkste spelers Perkucin en Pa: latinus doen. Die waren in eigen land achtergebleven. Fabri en Batanic vormden voor Vriese koop geen probleem en ook het dubbelspel met De Kruyff lever de winst op. Alleen Stephine van Gennip moest, zij in drie games, het onderspit delven tegen Bata nic. De winst betekent dat Ne derland dinsdag of tegen Bulga rije of tegen Frankrijk om een plaats in de eerste categorie speelt. De jacht van de herenploeg op een plaats in de hoogste categorie verloopt tot nu toe uiterst moei zaam. Gisteravond bracht Tur kije Oranje onverwacht de eerste nederlaag toe: 5-3. Henk van Spaiye, de 17-jarige nationale ti telhouder, die een uitstekend de buut maakte, werd door Ale- xandridis van zijn ongeslagen status afgeholpen: 16, -19, 10. De andere twee partijen won Van Sparye, die zich ook tegen Zwit serland (5-4 winst) en Spanje (5- 1-zege) een bekwaam en succes vol kopman wist. Zijn voorgan ger, René Hijne, won tegen Tur kije slechts eenmaal en dat was onvoldoende. Ron van Sparye, die na de openingswedstrijd te gen Zwitserland de plaats van de tegenyallepde Groninger Anne Vlieg (slechts winst dp Miller) heeft ingenomen, kwani in het stuk niet voor. Belang Er van uitgaande dat Nederland vandaag geen weerstand van be tekenis van Portugal en Luxem burg ondervindt, wordt het duel tegen koploper Italië van cru ciaal belang. Alleen een overwin ning van tenminste 5-3 geeft nog recht op een promotiewedstrijd. Een 5-4-zege houdt niet meer dan een onbelangrijke derde plaats in de poule in. WIM VAN WANROOY ADVERTENTIE Uitspraak van iemand die z* n eerste glas 1 Classe Royale op had: "Nooit gedacht dat be zuinigen zo lekker kon zijn"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 14