Lerby stapt uit de schaduw Huh Zege Raas door... gebrek aan zelfvertrouwen Johan Cruijff: maar de hal remde ons -C Deen ontpopt zich na vertrek Cruijff weer als regisseur Clerc bereid te vechten MAANDAG 19 APRIL 1982 Sport Ik had angst voor een sprint' 5? AMSTERDAM (ANP) - Nog nim mer sinds zijn terugkeer bij Ajax is Johan Cruijff zo scherp be waakt als gisteren tegen PSV. De Eindhovenaren, die door hun veel slechtere doelsaldo niets aan een gelijkspel hadden, stemden hun speelwijze helemaal op Ajax af De Koreaan Huh moest, waar Cruijff ook ging of stond, bij hem blijven. Hij voerde zijn taak uit met slechts oog voor Cruijff, de bal kon hem gestolen worden. Cruijff ergerde zich aan die bewa king, die werd volgehouden, zelfs al hij even "uitrustte" in het ei gen strafsschopgebied. Maar ef fect had het wel. Ajax kwam, doordat ook de anderen met een scherpe mandekking werden ge confronteerd in spel noch ritme. "Dat had weinig met Huh te ma ken", vertelde Johan Cruijff na afloop. "Het was de bal die ons remde. Op een droog veld is met dit soort ballen geen kort combi natievoetbal mogelijk en wij wil den kort spelen om risico uit tc sluiten. Wij moesten daar wennen, het was voor ons belang rijk, omdat wij het spel moesten maken". Ajax slaagde daarin aanvankelijk niet omdat Cruijff zich te zelden met de acties kon bemoeien en niemand anders de lijnen uitzet te. Verdedigers bleven verdedi gers en de middenvelders durf den geen openingen te maken met lange passes uit vrees voor counters. "Na rust", voegde Cruijff er aan toe, "is dat veran derd. Wij hebben de bal veel va ker gespeeld, wij hebben meer over de vleugels gewerkt en toen bleek dat zelfs de scherpste dek king geen wapen is. Wanneer de ploeg voor rust al de twijfels van zich had durven af te zetten zou den wij in die periode PSV al hebben gepakt." Trainer Linder vond de opdracht die Huh voor de wedstrijd had meegekregen een slechte zaak voor het publiek, dat voor het eerst sinds jaren het Olympisch Stadion tot de laatste plaats be zette. "Maar ik zou het misschien ook hebben gedaan, als ik in de plaats van Libregts had ge staan", vergoelijkte hij. "Het was toch duidelijk dat de manier waarop Cruijff en Huh met el kaar bezig waren van invloed was. In de rust hebben wij afge sproken feller te spelen, de ruimte beter te gebruiken en de bal over grotere afstanden te passen. Dat lukte en daardoor verdween de onrust. Daardoor kon PSV het georganiseerde verzet niet meer volhouden." Over de blessure van Cruijff, in de zelfde knie, maar op een andere plaats was nog niet zinnigs te zeggen. Vorige week begon Cruijff ook pas donderdag met de training. "Ik zal mij weer wat moeten ontzien", concludeerde Cruijff. "eerst maar kijken hoe de situatie zich ontwikkeld. De ernst van de blessure was moei lijk te beoordelen door de bloed- uitstoring er omheen." ROUBAIX (GPD) - Gebrek aan zelfvertrouwen is voor Jan Raas de basis geweest van een succes dat hij na 270 kilometer van stofvreten en bon ken over kasseien omschreef als „mijn meest tot de verbeelding spreken de uitslag in een klassieker". Jan Raas: "Er zat niets anders op dan het in mijn eentje te proberen". ROUBAIX - Jan Raas is de der de Nederlandse winnaar van Parijs-Roubaix. Peter Post (1964) en Jan Jansen (1967) gingen de Zeeuw vooraf. Voor Raas, die in 1975 be roepsrenner werd, was dit de 107e overwinning in to taal. Raas is een klassiekerspecia- list. Hij won er dertien in to taal. Daarmee is hij veruit de succesvolste Nederlan der. De uitslag van de tachtigste Parijs- Roubaix is: 1. Jan Raas (Ned) 270,5 km in 7 u 21 min. 50 sec. (gemiddelde snelheid 36,733 km per uur), 2. Yvon Berlin (Fra) op 16 sec., 3. Gregor Braun (Wdl) z.t., 4. Stefan Mutter (Zwi) z.t., 5. EddyPlanckaert (Bel) op 37 sec., 6. Roger de Vlaeminck (Bel) z.t., 7. Mare Sergeant (Bel) z.t., 8. Ludo Peeters (Bel) z.t., 9. Bernard Hinault (Fran) z.t., 10. Francesko Moser (Ita) op 1.37, 5. Hennie Kui per (Ned) op 2.38. Parijs-Roubaix dus, 's werelds be roemdste eendaagse dank zij een keienparkoers waarvoor thans een comité ijvert om het onder monumentenzorg te krij gen zodat de oprukkende asfal- teermachines deze wielerreli- kwie niet verpletteren. Jan Raas deed het zoals het hoort bij de heroiek van Parijs-Rou baix: hij kwam alleen binnen. Bang als hij was geweest voor een sprint tegen wat er in de spits van het deelnemersveld overbleef: Hinault, Braun, Ber- tin, Mutter, De Vlaeminck, Planckaert, Sergeant. „Ik had geen vertrouwen in me zelf', zei Jan Raas over de inten tie die ten grondslag lag aan zijn solo die op vier kilometer van het einde begon. „Vroeger zou ik het best op een sprint hebben dur ven laten aankomen. Nu had ik er angst voor. Er zat dus niets an ders op dan het in mijn eentje te proberen". Het gemis aan vertrouwen in zijn grootste kwaliteit die hem behal ve een wereldtitel in zeven jaar beroepswielrennen elf klassieke- roverwinningen opleverde, groeide in Jan Raas door pechvol voorseizoen. Nog nooit is hij in de eerste maanden >1 Aiax-PSV (3. !- het jaar zo vaak ziek geweest (twee keer uitgeschakeld door een ernstige vorm van buikloop en een keer een stevige griep). Hij raakte in totaal vijf kilo onder zijn gewicht, werkte er daar in tussen drie van weg, maar hij bleef zich minder sterk en daar door onzeker voelen. Zijn naaste omgeving heeft in de afgelopen weken met geen woord gerept over 'het geval Raas'. Er was al genoeg narig heid aan de top. Maar nu in Rou- baix het leed geleden was, kon het geen kwaad meer. Ploeglei der Peter Post: „Hij was niet de Raas die w\j kennen. Anders druk en nerveus voor belangrij ke koersen, nu opvallend rustig. Ik stond er verbaasd van". En ploeggenoot Cees Priem, zijn persoonlijke vriend die als sterke helper al zo vaak voor hem de weg naar een overwinning vrij maakte: „Hij is ontzettend met zichzelf bezig geweest. Hoe be roerder het ging, hoe stiller hij werd. En dat was voor ons alle maal nieuw. Hij reageerde zich dit keer niet af met drukte, maar met kalm-doen. Het zat bij hem helemaal van binnen. Zo maak ten we hem nog nooit mee". Jan Raas zelf bleek zich al hele maal ingesteld te hebben op een AMSTERDAM (GPD) - In het duel Ajax-PSV (3 0) heeft Sören Lerby aangetoond dat juist hij zich beter zonder dan met Johan Cruijff kan manifesteren. De 24-jarige Deen heeft sinds de rentree van de „nummer 14" bij Ajax begin de cember van het vorig jaar constant geworsteld met een vormcrisis, waaraan gistermiddag in het Olympisch Stadion een abrupt einde kwam toen Cruijff in de rust met een knieblessure in de kleedkamer moest achterblijven. Lerby, die zich in dienst van de voetbalmeester vaak als een leer ling heeft laten behandelen, greep de vrijheid die hij in de tweede helft kreeg aan om een wedstrijd, die 45 minuten lang maar niet wilde beginnen, te voorzien van hoogstandjes waar voor de 60.000 toeschouwers wa ren gekomen. De „papieren" aanvoerder van de Amsterdam mers maakte drie minuten na rust een eind aan de patstelling en aan de onmacht van Ajax door de bal uit een vrije trap van 30 meter afstand in de uiterste hoek van het doel van PSV te ko gelen. Een half uur later kopieer de Lerby dat werkstuk en kort voor het einde leidde hij het door Schoenaker verzorgde derde doelpunt in. Tussen die bedrijven door was Ler by weer de regisseur die hij voor de komst van Cruijff was. Waar hij zich wekenlang zelf had laten sturen daar dirigeerde hij nu weer zijn medespelers. Op die manier maakte de middenvelder duidelijk dat hij niet naar de re servebank behoeft te worden ar het steeds meer r begon uit te zien toen talen- om hem heen zich in de dit heropende hoge school in de Meer steeds meer op hun gemak begonnen te voelen. Hoewel Lerby na afloop van de tweekamp genoot van de waar dering en de belangstelling die hij zo lang heeft moeten missen, liet hij zich er niet toe verleiden om zijn succes aan het vertrek van Cruijff te koppelen: „Ik voet bal echt niet tegen mijn zin met hem. Ik vind het geen probleem om een dienende rol te vervul len. Echt slecht heb ik de laatste weken ook niet gespeeld. Het valt alleen niet altijd op wat ik doe maar het is wel belangrijk. Je kan niet allemaal spelers heb ben die alleen maar goochelen", aldus Lerby die er „met enig ge luk" in ieder geval verantwoor delijk voor was dat het circus Ajax tenminste nog een bedrijf voor de nodige variété kon zor gen. Na het openingsdoelpunt van Ler by was er de ruimte voor het no dige stuntwerk dat daarvoor had ontbroken omdat PSV de wed strijd nauwkeurig maar uiterst sober had gecontroleerd. De Eindhovenaren lieten Ajax lange tijd niet in zijn spel komen. Tho- resen stoorde naar hartelust op de lijn Jansen-Rijkaard-Cruijff, verdedigers schoven bij balbezit snel op en de Koreaan Huh zorg de ervoor dat de centrale Cruijff die anders altijd het binnenko- Lerby scoort met een schitterende vrije trap het tweede doelpunt hij een eerder even fraai werkstuk kopieerde. HOUSTON - Het politieke con flict van zijn land met Groot-Brittanniè over de Falkland-eilanden heeft Jo- sé-Luis Clerc, met Guiller- mo Vilas de beste tennisser van Argentinië, niet onbe roerd gelaten. Clerc ver klaarde dat hij bereid is on middellijk naar zijn vader land terug te keren om on der de wapenen te gaan. Clerc, succesvol proftennisser, zei nerveus te zijn over wat er in Argentinië aan de hand is: "Ik voel, dat mijn land in gevaar is. Dat maakt me ze nuwachtig. Als ze me nodig hebben, dat zal ik onmiddel lijk klaar staan". ir José Luis Clerc. mende en uitgaande verkeer pleegt te regelen, vrijwel con stant buiten werking werd ge steld. De meeste tegenstanders van Ajax hebben tot nu toe de vrijheid- blijheid-gedachte gehuldigd waar het Cruijff betrof. PSV wenste met die ongebondenheid echter niets te maken te hebben. Dat lag trouwens ook niet in de lijn der verwachtingen. De ver wachting was echter dat Poort vliet die Cruijff vier jaar geleden in het UEFA-cupduel PSV-Bar- celona „onzichtbaar" maakte zich als cipier van het fenomeen zou opwerpen. In plaats daarvan gaf trainer Thijs Libregts de voorkeur aan Huh, die Cruijff geen meter ruimte gunde. „Het is toch volstrekt belachelijk wat die Huh deed. Op eigen helft werd ik al geschaduwd", zo rea geerde Cruijff zich later kwaad af. Huh zorgde er ook voor dat Cruijff het voor de tweede maal in zijn „tweede Ajax-leven" voortijdig voor gezien moest houden. Cruijff: „De hele week had ik al last van mijn rechterknie. Toen Huh me van achter een tik gaf, klapte ik dubbel en ging het niet uitvallen in dezelfde periode van René van de Kerkhof, die ver moedelijk verrekte enkelbanden heeft overgehouden aan een har de charge van Ophof. Hoewel Van de Kerkhof vooral in het be gin uitstekend op dreef was, be tekende hij niet zoveel voor PSV als Cruijff. Die stond centraal in het concept dat Libregts had opge steld. Libregts: „Cruijff bepaalt altijd wat er bij Ajax gebeurt. Zou hij zijn uitgeschakeld, dan zouden we al heel wat hebben gewonnen". Toen Cruijff van het toneel was verdwenen, wist PSV geen nieuw antwoord meer te beden ken. Huh begon zonder opdracht te zwemmen, zoals alle Braban ders niet meer wisten wat zij moesten doen toen de Ajacieden heel wat meer lijnen begonnen uit te zetten dan de hoofdweg die anders altijd via Cruijff loopt. Daarbij kwam dat Ajax in de rust van het trainersduo De Mos-Lin- der te verstaan had gekregen dat het niet langer kort, maar lang moest spelen. De snel gescoorde openingstreffer van Lerby zorgde er ook voor dat Ajax eindelijk geïnspireerd raak te. In de eerste helft leek het Am sterdamse gezelschap op een kunstenaarscollectief waarvan je niet kunt eisen dat het op vast tijden over de nodige inspiratie beschikt. Alleen Boeve en Jan sen, die zijn Feyenoord-niveau steeds dichter gaat benaderen, deden in die periode dingen die ze eigenlijk niet kunnen. Na de explosie van Lerby voegden Rij kaard en Vanenburg zich bij hen. Zij zorgden voor de extra klasse waarover PSV in de eerste helft niet had beschikt, hoe goed het de wedstrijd ook had gecontro leerd. PSV speelde erg gedisciplineerd en geconcentreerd, maar miste het oorspronkelijke in zijn optre den dat vele acties van Ajacieden kenmerkt. Door zichzelf te wor den en het tempo op te voeren, speelde Ajax z'n tegenstander bij vlagen weg. Dat leidde niet al leen tot dne doelpunten, maar ook tot inzetten-van-dichtbij van Kieft, Ling en Schoenaker, waar tegenover doelman Doesburg uitstekende reddingen zette, tot een door Lerby tegen de paal ge schoten bal en tot een overtre ding van Stevens tegen Olsen, die met een penalty bestraft had moeten worden. In het begin van de vorige compe titie had scheidsrechter Keizer er geen moeite mee om Ajax in het duel tegen PSV dne strafschop pen te geven, die destijds leidden tot een geflatteerde 5-2 overwin ning van de Amsterdammers. Ditmaal maakte het niet uit dat Keizer zijn medewerking niet wilde verlenen. Ajax won na rust zoals het wilde en nam revanche voor de nederlaag van 3-0 die het ook zonder Cruijff in Eindhoven had geleden. De negende zege in successie (het laatste puntverlies dateert van 31 januari, toen met 2-2 werd gelijk gespeeld bij Feyenoord) heeft Ajax in een riante positie aan de kop van de eredivisie gebracht. Voor het seizoen was voor de ploeg een plaats in de sub-top toegedacht, omdat van de jonge ren nog geen topprestaties wer den verwacht. In werkelijkheid blukt Ajax met en zonder Cruijff zun tijd ver vooruit. En dat ter- wgl de volgende generatie al weer klaar staat. In het UEFA-team spelen immers maar liefst acht Ajacieden. tegen nul I'SV Ii i iiini; 1 t Ajax, blijft PSV vooralsnog gok ken op het kapitaal en bluft het spelers van buitenaf aantrekken. Vooral na rust bleek in het Olym pisch Stadion dat Ajax een bete re visie heeft gehad, door al jaren geleden volop aandacht te beste den aan de eigen kweek, waartoe Lerby, die als 18-jange al naar Amsterdam werd gehaald, in ze kere zin ook behoort. totaal verloren voorseizoen Pa rijs-Roubaix winnen, leek hem een onbereikbaar doel: „Ik ging me al helemaal instellen op koersen die voor mij het seizoen goed konden maken een Neder lands kampioenschap bijvoor beeld, en Tour-de-France-etap- pes. Daar was ik al flink mee be zig. De wanhoopspoging waarmee hij op vier kilometer voor Roubaix succes had, gebeurde in samen spel met zijn ploeggenoot Ludo Peeters die hem in de finale aan bood verkenner te gaan spelen Peeters: „Eerst wilde hij zelf gaan, zo'n veertig kilometer voor Roubaix, maar dat raadde ik hem af. Laat mij het doen, zei ik, dan kun jij zien wie in de achter volging de beste indruk maakt zodat je weet wie je het meest m de gaten moet gaan houden" Voor één man onder de concurren ten was die filosofie een absoluut overbodige gedachte: Bernard Hinault. Van hem had iedereen al lang kunne zien dat hu in een geweldige vorm stak. „Niet ge woon sterk", zou Jan Raas later over Hinault zeggen, „maar ver schrikkelijk sterk. Ongeloofluk zoals-ie te keer ging" Aan de eindstreep vertelde mede koploper Eddy Planckaert dat het hem was opgevallen hoe Ber nard Hinault zijn aanvalswcrk had gestaakt op het moment dat Jan Raas met een machtige solo op de finish afging „Ik vond het vreemd", zei Planc kaert op een manier die geen twijfel liet over de beschuldigen de ondertoon. Bernard Hinault: „Ik had al zoveel gedaan vandaag dat ik het niet meer kon opbrengen om achter Jan Raas aan te gaan Ik probeer de het wel, maar ik voelde dat ik er door zat. Echt: ik was hele maal op" Dat gold ook voor Roger de Vlae minck die lang op weg leek om het legendarische aantal van vijf overwinningen in deze wedstnjd te bereiken, maar wiens krach ten te kort schoten toen het er echt op aankwam De Vlae minck: „Ik wilde wel. maar ik kon niet". Een andere grote nvaal voor Jan Raas was op dat moment al kans loos: Francesco Moser, drievou dig winnaar en opnieuw een van de grootste favorieten. Hij kreeg ongeveer vijftig kilometer voor het einde een lekke band die hem tot een achtervoling dwong waar de donkere Italiaan schitte rend werk van maakte, maar wat hem geen succes opleverde Een uur lang joeg hij op een af stand van ongeveer een minuut achter de door lekke banden en valparUjen steeds kleiner wor dende kopgroep Ook met de steun van de door tegenslag achterop geraakte cracks als De Wolf, Kelly en Van de Broucke. redde Moser het niet Van Hennie Kuiper - sterk gecon centreerd naar deze koers had Jan Raas evenmin last want hu verloor het contact op vuftien ki lometer van het einde. Twee lek ke banden kostten hem via de jachten te veel aan kracht en bo vendien rammelde Kuiper van de honger „Ik miste de tweede ravitaillering en dat brak me in de finale op". Met Jan Raas (die demarreerde kort nadat zun ploeggenoot Lu do Peeters die voor hem de koers openbrak, was achterhaald) stond er eindeluk weer een ve dette op het erepodium van een klassieker. Na vuf mislukte po gingen. Het werd tijd. Van der Hart blijft om te tonen dat het anders kan DEN HAAG -Cor van der Hart zal zijn contract met FC Den Haag deze wec k met een jaar verlengen. Dit ondanks het feit. dat FC Den Haag zo goed als zeker naar de eerste divi sie degradeert. Van drr Hart „Ik wil aantonen dat het hier ook anders kan" De 54 jarige ocfënmccster hoopt dat te kunnen doen door een andere opzet van de organisatie en hot scoutings apparaat Bovendien wil hu dat oud-manager Eddie Hart man meer macht knjgt bin- i die tic tigde waarin nog twee trainers nodig zijn. Vandaag wordt gepraat met de kandidaten voor die twee andere trainer - sposten: Piet de Zoete en Lcx Schoenmaker

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13