Stemming 'optimistischer China waarschuwt VS SPD-congres moet eenheid herstellen C Weer botsingen in Gazastrook Canada krijgt grondwet terug Wijziging 700 (plaats)namen hoogtepunt feesten Zimbabwe "Argentinië plooibaarder dan Engeland" Strijd in Libanon onverminderd door Frankrijk gaat met kernproeven door w M Laat de schilder het beschermen. West-Duitsland: ZATERDAG 17 APRIL 1982 JOHANNESBURG De tweede verjaardag van het bewind van Robert Mugabe in Zimbabwe zal worden omgeven met twee da gen van feestelijkheden. Deze vinden hun hoogtepunt in de verandering van de namen van rond 700 steden, dorpen en stra ten. Dit heeft minister-president Robert Mugabe gisteren in een televisie-interview in de hoofd stad Salisbury bekend gemaakt. Mugabe nam daarbij de gelegen heid te baat om opnieuw een scherpe aanval te lanceren op de Zapu-organisatie van zijn vroe gere medestrijder Joshua Nko- mo en leden van de Zipra, de mi- Buitenland litaire vleugel daarvan. Mugabe zei dat het verwijderen van Nde- bele-leider Nkomo uit de rege ring het ideaal van een een-par- tijstaat een heel stuk naderbij had gebracht. Robert Mugabe kondigde ook aan dat het plan het kapitalistische, voormalige Rhodesië om te vor men tot een socialistische staat, op 1 juli van dit jaar in werking zal treden. Dit programma moet binnen driejaar voltooid zijn. Volgens de voorstellen van een re- geringscomité zullen maandag talrijke namen uit het koloniale verleden van Zimbabwe verdwij nen en worden vervangen wor den door namen van marxisti sche revolutionairen en vrij heidsstrijders uit Afrika en el ders. De hoofdstad Salisbury wordt van af maandag Harare, naar een hoofdman die daar leefde. Fort Victoria wordt Nyanda, de stad Umtali krijgt de naam Mutare De Victoria Street in Harare-Sa lisbury en de Athlone Avenue in Bulawayo zullen nu Karl Marx Street gaan heten. Karl Marx. Le nin en Tito zullen met de revolu tionairen Eduardo Mondlane. Kim II Sung en kolonel Mengistu Haile Miriam de namen van Hen ry Stanley, Cecil Rhodes en ko ningin Victoria vervangen. Al leen de naam van de Victoria-wa- tervallen blijft, uit toeristische overwegingen Alle namen die herinneren aan het Britse vorstenhuis zullen wor den verwijderd. Zo wordt de be roemde Prince Edward-school omgedoopt in Herbert Chitepo- school, naar de Zanu-leider die in Lusaka bij een bomaanslag om het leven kwam. De Konin gin Elizabeth Meisjesschool krijgt de naam van de tovenares Mbuya Nehanda. die omstreeks 1890 door blanken werd opge hangen. BUENOS AIRES (Reuter/UPI) Terwijl de spanningen rond de Falkland-eilanden verder oplopen is de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Alexander Haig gistermiddag de tweede ronde in zijn bemiddelingsmis sie begonnen met een bezoek aan de Argentijnse presi dent Galtieri. Over de "nieuwe ideeën" die Haig bij zich zou hebben om alsnog tot een vreedzaam compromis te komen is tot dusver niets bekend geworden. De stemming in Buenos Aires is, in de woorden van minister van buitenlandse zaken Nicanor Cos ta Mendez, "optimistischer". Maar in Londen lijkt eerder een groeiend pessimisme te heersen over de kansen op een vreedza me oplossing. In een telefoonge sprek met president Reagan zou Britten krijg. en waardevolle informatie LONDEN - Twee technici van de Britse koninklijke lucht macht, die na de Argentijnse invasie van 2 april op de Falk- landeilanden waren gebleven en die deze week naar huis mochten terugkeren hebben de militaire inlichtingen dienst informatie van "on schatbare" waarde verschaft, zo heeft het ministerie van defensie in Londen meege deeld. Het tweetal kwam donderdag in Londen aan en werd giste ren, na een ontmoeting met hoofdmaarschalk sir Michael Beetham van de luchtmacht, onderworpen aan een "lang durige en grondige" onder vraging op het ministerie. "Wij zijn er nu zeker van dat de landingsbaan op de Falklan- deilanden niet is verlengd", aldus een woordvoerder van het ministerie. Dit betekent dat de lengte van de enige landingsbaan op de eilandengroep te kort is voor vele Argentijnse gevechts vliegtuigen, waaronder de Franse Mirage die tenminste 1.524 m nodig heeft bij het opstijgen. Volgens vice-gouverneur Dick Baker, die met de technici te rugkeerde van de Falklands, worden de Argentijnse troe pen al zodanig door honger geplaagd dat zij schapen ste len en bij de inwoners om voedsel bedelen. minister Haig hebben gezegd dat Argentinië zich wat plooibaarder opstelt dan Engeland. De spanning in Engeland is geste gen door berichten uit Argenti nië dat de Argentijnse vloot is uitgevaren. In Buenos Aires is niet bekendgemaakt welke be stemming de oorlogsschepen hebben, maar defensiekringen in Londen verwachten niet dat de Argentijnse marine zal proberen de Britse blokkade te doorbre ken. Argentinië heeft alle sche pen gewaarschuwd uit de oor logszone van 200 mijl rondom de eilanden te blijven. Volgens het Britse dagblad 'The Guardian' vindt premier That cher de "nieuwe ideeën" van mi nister Haig niet aanvaardbaar. De regering-Thatcher houdt on wrikbaar vast aan het standpunt dat de Britse souvereiniteit en het Brits gezag over de eilanden hersteld moet worden. Als Haigs missie faalt zou Londen zich gaan instellen op een mogelijk langdurige blokkade van de ei landen, zo zeggen regeringsfunc tionarissen in Londen. Ook meent men in Londen dat na eni ge tijd de economische sancties die de EG tegen Argentinië heeft afgekondigd, zullen gaan knel len. Terwijl minister Haig in Buenos Aires een laatste poging in het werk stelde om een treffen tussen Engeland en Argentinië te voorkomen, wordt op de eilanden zelf koortsachtig gewerkt. Op de foto soldaten bezig met het inrichten van hun posities rond de haven van Port Stanley. Een woordvoerder van het Britse zondagsblad Sunday Times maakte gisteen bekend dat drie Britse journalisten in Argentinië worden vermist. Simon Win chester van de Sunday Times en Ian Mather en Tony Prine van de Observer waren zondag uit Bue nos Aires vertrokken voor een tocht langs verscheidene Argen tijnse havensteden. Sinds zon dag is niets meer van hen verno men, en de twee kranten maken zich zorgen over hun veiligheid. Embargo Het embargo dat de EG tegen Ar gentinië heeft afgekondigd is gis teren van kracht geworden. Voorlopig gelden de sancties tot 17 mei. De Socialistische Partij van Italië (PSI) heeft gisteren be zwaar gemaakt tegen de Italiaan se deelneming aan het EG-em- bargo. De partij, die deel uit maakt van de regering, meent dat de regering eerst het parle ment en de politieke partijen had moeten consulteren alvorens in te stemmen met het EG-embar- JERUZALEM (Reuter/UPI) - Hooggeplaatste diplomaten heb ben gisteren tussen Jeruzalem en Cairo op en neer gereisd en leken enig succes te boeken bij het banen van de weg voor Is raels definitieve vertrek uit het schiereiland over negen dagen. In botsingen tussen het Israëli sche leger en jonge Arabische demonstranten in de strook van Gaza kwamen gisteren twee be togers, onder wie een jongeman van 18 jaar, om het leven en vie len onder hen zevenendertig ge wonden. Wat het diplomatieke verkeer be treft: de Amerikaanse ondermi nister van buitenlandse zaken Walter Stoessel - belast met het proberen te helen van een recen te verslechtering in de Egypti- sche-Israelische betrekkingen - verklaarde in Jeruzalem dat hij vol vertrouwen was dat de pro blemen uit de weg geruimd zou den worden. Van Israëlische zijde werd gezegd dat premier Begin reden had om optimistisch te zijn, maar dat de situatie pas duidelijk zou zijn na dat Stoessel morgen in Jeruza lem was teruggekeerd. Uit Cairo arriveerde de Egyptische onderminister van buitenlandse zaken Ghali met een boodschap van president Moebarak die door Begins medewerkers "zeer be vredigend" werd genoemd. Cr was deze week twijfel over gere zen of Israël zijn terugtrekking uit Sinaï tegen de afgesproken termijn van 25 april zou voltooi en nadat het Egypte er van had beschuldigd dat het bij herhaling de akkoorden van Camp David schond. BEIROET (AP) - Ondanks het door Syrische soldaten afge dwongen staakt-het-vuren tus sen linkse groeperingen en Sjiie- tische moslem Militia in Beiroet Anti-kerndemonstranten marche ren door de straten van Tokyo. TOKIO (AP) - De Franse president Francois Mitterrand heeft tegenover de voorzitter van de Japanse socialistische partij. Ichio Asukata, ver klaard dat Frankrijk door zal gaan met het nemen van kernproeven op de Atol Muroroa in de Stille Oceaan. Mitterrand, die een staatsbezoek van vijf dagen aan Japan brengt, zei tegen Asukata dat kernraketten onontbeerlijk zijn voor de Franse de fensie. Asukata vroeg Mitterrand om stopzetting van alle kernproeven in het zuiden van de Stille Oceaan, maar Mitterrand antwoordde dat het be sluit tot het nemen van proeven al voor zijn ambtsaanvaarding was genomen en dat stopzetting de behoeften van de Franse verdediging zou aantasten. In tegenstelling tot de Franse zusterpartij zijn de Japanse socialisten fel tegen kernbewapening. hebben in het zuiden van de Li banese hoofdstad aanslagen en ontvoeringen plaatsgevonden. Het aantal slachtoffers van de erg ste strijd in Libanon dit jaar is hierdoor gekomen op 59 doden en 149 gewonden. Vanuit een hinderlaag bestookte de ene partij een jeep van een an dere partij met granaten, waar door in totaal 7 militiemensen werden gedood en negen ande ren gewond raakten. Een politiewoordvoerder vertelde dat de activisten daarop wegver sperringen aanlegden om ver meende aanhangers van rivalise rende groeperingen te ontvoe ren. Als gevolg hiervan braken gisteren met de regelmaat van de klok korte gevechten uit. Sinds Syrische soldaten en tanks donderdagnacht een wig dreven tussen de strijdende partijen zijn 70 mensen ontvoerd. Gewapen de eenheden van Fatah, de be langrijkste groepering van Yas ser Arafat's PLO. drongen, even eens donderdagnacht, een aantal dorpen in Zuid-Libanon binnen om de hier al vier dagen durende strijd een halt toe te roepen ADVERTENTIE Uw huis is waarschijnlijk uw meest waardevolle bezit. Dus is het dubbel en dwars regelmatig onderhoud waard Natuurlijk, schilderen kost geld. Maar repareren is stukken duurder. JV- Stel daarom samen met de schilder een onderhoudsplan voor uw huis op. Publikatie van het Bedrijfschap .Schildersbedrijf k- Rijswijk (ZH In verband met wapens voor Taiwan PEKING (Reuter/UPI) - China heeft gisteren de Verenigde Sta ten er opnieuw voor gewaar schuwd dat de diplomatieke be trekkingen tot een lager niveau teruggebracht kunnen worden in verband met de Amerikaanse wapenleveranties aan Taiwan. De waarschuwing stond in een commentaar op de voorpagina van het officiële volksdagblad. Dit keer laat China uit speciale overwegingen toe dat de Ver enigde Staten Taiwan reserve onderdelen leveren ter waarde van 60 miljoen dollar, aldus het dagblad, maar het zal met toe staan dat "iets dergelijks nog eens gebeurt". De betrekkingen tussen de twee landen staan nog steeds op een kritiek punt. Het probleem van de Amerikaanse wapenlcveran- ties aan Taiwan is nog niet opge lost en "de crisis van een moge lijke terugbrenging van de be trekkingen bestaat nog steeds" Sinds januari voeren Amerikaanse en Chinese functionarissen in Peking besprekingen om te pro beren een verklaring op te stel len over de kwestie van wapenle veranties aan Taiwan, die voor beide regeringen aanvaardbaar is. Afgelopen woensdag protes teerde Peking krachtig tegen de voorgenomen levering van reser ve-onderdelen aan Taiwan, maar Toen de Verenigde Staten in 1979 volledige diplomatieke betrek kingen aangingen met China, hebben zy erkend dat de rege ring in Peking de enige wettige regering van China, inclusief Tai wan. is. aldus het commentaar in het volksdagblad De Ameri kaanse regering heeft meer dan eens verklaard groot belang te hechten aan de betrekkingen tussen beide landen, maar in de praktijk blijft zij Taiwan wapens verkopen. "Dit is natuurlijk on toelaatbaar", aldus de officiële krant Anderhalf jaar geleden zag de politieke toekomst van de Westduitse sociaal-democra ten er rooskleurig uit. In de bondsdagverkiezingen wa ren de christen democraten op ruime achterstand gezet en de regeringscoalitie van de SPD met de liberale FDP leek voor de komende vier jaar stevig in het zadel te zit ten Het kan echter verkeren Op het ogenblik worstelt een intern verdeelde SPD met zichzelf en de coalitie maakt na 13 jaar aan het bewind te zijn geweest een aangeslagen en afgematte indruk. Het vijfdaagse congres van de SPD dat maandag in Mün- chen begint, komt dan ook op een uitgelezen moment Op de schouders van de 400 afgevaardigden rust de taak het startsein te geven voor "een nieuw begin", zoals de sociaal-democratische lei ders luid verkondigen. Voor zitter Willy Brandt verklaart dat "een sprong naar voren nodig is om de oudste Duitse politieke partij uit de malaise te halen. Daarbij is haast ge boden, want de partij heeft bij recente regionale en deel staatverkiezingen forse elec torale averij opgelopen. Zet deze neerwaartse lijn zich voort bij de deelstaatverkie zingen die nu nog op stapel staan, dan lijkt het lot van de regering in Bonn bezegeld Aan Helmut Schmidt zal het niet liggen als we geloof mo gen hechten aan zijn ontboe zemingen in enige inter views. De kanselier, die bij de Westduitsers populairder is dan zijn partij, zou vastbeslo ten zijn tot de volgende bondsdagverkiezingen aan de regering te blijven. En om wat dat betreft niet gehin derd te worden door zijn ei gen SPD zal hij naar wordt verwacht, op het congres al zijn gezag in de strijd werpen om zijn partijgenoten tot een heid en meer volgzaamheid te brengen. Confrontatie Een confrontatie op het con gres tussen Schmidt en de te genstanders van nieuwe kernwapens lijkt daarom niet te vermijden. Er ligt een voorstel van het partijbe stuur om de beslissing over de plaatsing in West-Europa van 572 nieuwe NAVO-raket- ten voor de middellange af stand uit te stellen tot 1983 Volgens het bestuur zal tegen die tijd duidelijker zijn wat de onderhandelingen in Ge neve over een beperking van dit soort raketten in Europa hebben opgeleverd, waar door wordt voorkomen dat het Geneefse overleg in de wielen wordt gereden. Dui delijk is dat de SPD-leiding bang is dat het congres zich tegen stationering zal uit spreken. In dat laatste geval zou Schmidt opstappen. Hij heeft daarmee gedreigd als de SPD zich tegen de plaat sing van de raketten keert. Hij vindt stationering nodig om de Sowjets daarmee tot concessies te dwingen bij de wapenonderhandelingen De grote vraag is nu of het con gres het voorstel van het par tijbestuur zal overnemen. Sociale politiek Voor felle interne partijdiscus- sies zorgt ook de sociaal-eco nomische politiek van de re gering in Bonn. Een deel van de partijleden vindt dat de SPD-ministers zich te zeer hebber, aangepast aan dc denkbeelden van de liberale FDP en voorbijgaan aan de beginselen van de sociaal-de mocratie. Anders gezegd, de coalitie moet niet uitsluitend bezuinigen maar ook via fi nanciële injecties de werkge legenheid stimuleren. Ge vraagd wordt om een duide lijker afbakening naar de li berale regeringspartner toe, dit veel SPD ers tOCh al irri teert door besmuikte zinspe lingen op een mogelijke over stap van de FDP naar een coalitie met de CDU/CSU. Aan alle meningsverschillen binnen de partij ligt in feite een fundamentele tegenstel ling ten gndslag die de identi teit van de partij betreft. Vo rig jaar december kwam de controverse volop aan het licht door de publikatie van een manifest van professor Richard Löwenthal. In dat stuk, dat was ondertekend door een aantal rechts van het midden staande SPD'erg, heet het dat de partij duide lijk moet kiezen voor de ar beider en de industriële sa menleving en minder het oor moet lenen aan milieu- en vredesactivisten, die een postindustriële maatschap pij nastreven Het manifest werd algemeen uitgelegd als een aanval op Brandt, de SPD-leider die de beste ban den onderhoudt met dc twee de groep - veelal jongere, aan de basis opererende partijleden. Dat onder het stuk de handte kening stond van Herbert Wehncr, de voorzitter van de bondsdagfraclie, was veelbe tekenend Bijna openlijk werd hier de verdeeldheid ten toon gespreid binnen de leidende troika Schmidt- Brandt-Wehncr, wat naast al le andere wrijvingen het ima ge van de partij geen goed deed. Het partijcongres wacht een zware taak Mocht het niet in het herstellen van de eenheid slagen, dan lijkt een rege ringswisseling in Bonn niet veraf meer. In Munchen zou ene Franz-Josef Strauss, de verslagcne van 1980. al klaar staan om het ministerschap van financiën op zich te ne- (ANP) OTTAWA (AFP Reuter) - Als de Britse koningin Elizabeth van middag (indien mogelijk in de openlucht) voor het Canadese parlement een stuk linnen papier, versierd met gouden bladeren, met een veren pen heeft onderte kend. zijn de inwoners i*an Ca nada na 115 jaar onafhankelijk. De Britse vorstin arriveerde don derdag in Ottawa, waar zij van daag tijdens een officiële ceremo nie de Canadese grondwet, die in 1867 aan het Britse parlement werd toevertrouwd, aan de Ca nadese onderdanen zal "terugge ven Canada, eerst een Franse daarna een Britse kroonkolonie en onderworpen aan het Britse parlement krachtens de "Norffi- America-Act* an 1967 sal voor taan zelfstandig in het eigen par lement de Canadese grondwet kunnen wijzigen zonder goed keuring van het Parlement in Toch verandert er weinig voor de Britse koningin Zij blijft staats hoofd en houdster van de natio nale soevereiniteit. Haar beelte nis blijft de munt. postzegels en officiële documenten sieren. De komende Canadese regeringen handelen nog steeds uit haar De Canadese regering is een mil joenen guldens kostende cam pagne in de media gestart waar in de inwoners op het hart wordt gedrukt hoe trots men erop moet zijn Canadees te zijn. een spoor weg te hebben aangelegd die dwars door het continent loopt, de EXPO van 1967 en de Olympi sche Spelen te hebben georgani seerd en de grijparmen van het Amerikaanse ruimteveer Colum bia te hebben vervaardigd "De lotfcoffifli it aan out* a fain dé -• clamefolders van de Canadese regering. Verdachte Spaanse coup na proces op vrije voeten MADRID (AFP) - Een van de 33 mensen die in Madrid terecht staan in verband met de misluk te staatsgreep van 23 februari 1981. de kapitein van de Guardia Civil Francisco Ignacio Roman, is gisteren door de krijgsraad op vrije voeten gesteld De krijgs raad besloot daartoe omdat deze verdachte al tweederde heeft uit gezeten van de straf die de open baar aanklager tegen hem heeft geeist. Tegen Roman is ander- halfjaar geeist. minder dan tegen alle andere verdachten De kapi tein zou slechts een zeer onder geschikte rol hebben gespeeld Toen hy zich bu de manschap pen voegde met luitenant kolo nel Tejero de Cortes ging bezet ten. kende hij dat doel van de operatie niet

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9