Veel kritiek op benoeming GeefluchtV Geef geld. V Deel van de PvdA heeft geen oog voor de realiteit C Werkgevers gaan niet naar kabinetsgesprek KRO ontkent onvoldoende verzekeren freelancers Intrekking extra zendtijd wekt in Hilversum woede Voordracht Wiegel in recordtijd afgehandeld ZATERDAG 17 APRIL 1982 ..^AMSTERDAM (ANP) - Het weekblad Vrij Nederland heeft mpt het artikel "Het kan de om roepen geen zak schelen of je doodvalt" onzorgvuldig gehan deld tegenover de KRO en zijn medewerker Ad Langebent en die hebben daarom recht op een rectificatie. Dat stelde de advocaat van beide eisers, mr. C.H.R. Hulsenbek, vrijdag in een kort geding voor de vice-president van de recht bank in Amsterdam tegen de uit gever van Vrij Nederland, de bv Weekbladpers en de hoofdredac teur van het blad, Rinus Ferdi- nandusse. Het bewuste artikel is verschenen in VN van 3 april en gaat over de onzorgvuldige manier waarop de omroepen hun medewerkers, en met name de freelancers, zouden verzekeren tegen molest bij gvaarlijke reportages in bijvor- beeld oorlogsgebieden. Zo zou een KRO-ploeg in Biafra in 1969 onvoldoende verzekerd zijn ge weest. In het stuk staat verder dat Langebent, eindredacteur van het KRO-actualiteitenpro- gramma Brandpunt, in de Alles Is Anders Show "goede sier" maakte door te stellen dat zijn tv- ploeg in El Salvador voor dui zend gulden per persoon per dag tegen molest was verzekerd. "Ie dereen wist dat het de eerste keer was dat zo'n hoge premie Binnenland Kort geding tegen weekblad was betaald, maar niemand zei het", aidus VN. Het blad meldt daar bij dat Langebent enkele ja ren geleden nog freelancers ver klaringen liet ondertekenen, waarin afstand werd gedaan van eventuele schadeclaims op de KRO. Mr. Hulsenbek stelde dat de bewe ringen in VN feitelijk onjuist zijn. Het behoort volgens hem tot de vaste gedragslijn van de KRO zijn medewerkers, ook freelan cers, behoorlijk te verzekeren. Hij beaamde dat die laatsten wel een verklaring moeten onderte kenen waarin wordt afgezien van schadeclaims in geval van ziekte en ongeval omdat zij daartegen zelf verzekerd dienen te zijn. De KRO controleert dan of dat het geval is. Tegen molest verzekert de KRO de mensen. In de polis staat weliswaar dat dit is uitge sloten, maar in een aanhangsel wordt dat weer ongedaan ge maakt, zo betoogde de raads man. Hij noemde de toon van het artikel tendentieus en onwelwillend en de wijze van voorstellen grie vend, deformerend en schadelijk voor de KRO en voor Langebent persoonlijk. Hulsenbek wees er nog op dat de KRO het weekblad had gevraagd vrijwillig een recti ficatie te plaatsen, maar dat was geweigerd. Hij vroeg vice-presi dent Assher dan ook een rectifi catie op te leggen. Zijn tegenpleiter. mr. G.J. Kemper, betoogde dat voor het artikel een groot aantal freelance omroep medewerkers was ondervraagd, die allen hun ontevredenheid over de wijze van verzekeren van de omroepen hadden geuit. Ook KRO-medewerkers zouden dat gedaan hebben. Kemper verweet de omroepen on zorgvuldigheid bij het verzeke ren. Zo blijkt uit de verklaring, die de freelancers bij de KRO moeten ondertekenen volgens hem niet dat molest wel verze kerd is. Bovendien controleren de omroepen, ook al door de haast die er soms is. niet vol doende of de freelancers zelf ver zekerd zyn en zelfs niet of ze de verklaring wel ondetekend heb ben. De raadsman toonde verder de po lis van één van de mensen, die in 1969 voor de KRO naar Biafra waren geweest. Daarin stond dat het de ploeg op straffe van nietig verklaring van de polis verboden was oorlogshandelingen te filmen, iets waar ze nu juist voor gekomen was. Hulsenbek reageerde daarop met te zeggen dat dat in de praktijk wel meevalt. "Het zal wel de be doeling van die clausule geweest zijn dat ze niet mochten mee doen aan bijvoorbeeld een stormaanval" aldus de KRO- raadsman. Hij voegde daar overi gens aan toe dat hij had geleerd dat verzekering "gepantenteerde oplichterij" is. waarbij vaak pas bij het indienen van een claim blijkt dat bepaalde dingen uitge sloten zijn. Hij was van mening dat de KRO aan zijn morele ver plichtingen had voldaan. Kemper hield echter vol dat de om roepen slordig zijn met dit soort zaken. Hij noemde het verder flauw dat de KRO een kort ge ding aangespannen had. terwijl andere omroepen als de VARA en de IKON met een ingezonden brief hadden volstaan. Uitspraak maandag 19 april. DEN HAAG (GPD) - WD-fractieleider Hans Wiegel is per 1 juni a.s. benoemd tot de nieuwe commissaris van de Koningin in Friesland. Het kabinet maakte gistermorgen de voordracht voor zijn benoeming op, waarna koningin Beatrix de benoeming vrijwel direct in een Koninklijk Besluit bekrachtigde. In Friesland is meteen al zeer nega tief gereageerd op Wiegels be noeming. Een vertrouwencom- missie uit de Friese Staten had donderdag nog een CDA-kandi- daat by minister Van Thijn voor gedragen. De meeste Friese poli tici vinden dat Wiegel te weinig affiniteit met Friesland heeft ge toond. Ook de CDA-Tweede-Ka- merfractie liet weten „zeer te leurgesteld" te zijn. Onverhoeds De CDA-fractie vindt dat er onvol doende redenen waren om af te wijken van de voordracht van een CDA-kandidaat. De fractie spreekt van „onverhoedsheid in de besluitvorming". In ruil daar voor claimt het CDA nu al de vol gend jaar vrijkomende post van burgemeester in Leeuwarden, nu overigens een PvdA-post. Wiegel wordt de jongste commis saris van de koningin van na de oorlog. De WD-Tweede-Kamer- fractie zal waarschijnlijk eind volgende week een opvolger aan wijzen. Wiegel zal daar zelf bij zijn. Als meest serieuze kandida ten voor het fractie- en oppositie leiderschap worden genoemd de kamerleden drs. Ed Nijpels (32), drs. Neelie Smit-Kroes (40), mr. Henk Koning (48) en drs. Rudolf de Korte (44). Met Wiegels benoeming heeft de WD twee van de drie commissa riaten in de noordelijke provin cies in handen. Alleen Drenthe heeft een PvdA-commissaris. Premier Van Agt ggf gisteren toe dat hiermee de afspraak uit het regeerakkoord dat D'66'ers bij benoemingen voorrang zullen krijgen, is losgelaten. Platgeslagen De vertrouwenscommissie uit de Friese Staten, die een keuze heeft gemaakt uit een lijst van gegadigden voor de functie, en vertegenwoordigers van de di verse fracties reageerden vrijdag verbaasd op de benoeming. „Ik ben verbijsterd. Ik vraag mij af, of het al niet beslist was vóórdat de commissie bij minister Van Thijn kwam", zei de CDA-frac- tieleider in de Friese Staten en voorzitter van de vertrouwens commissie, mevr. Diewke de Graaf-Nauta. Donderdagmiddag nog was die commissie bij Van Thijn op bezoek. „Wij zijn com pleet platgeslagen, gewoon voor de gek gehouden". De vertrouwenscommissie zou in Den Haag oud-minister Wil Albe- da hebben aanbevolen. Van Thijn had wel gezegd dat hij. bui ten de lijst om, nog een voor hem „zwaar wegende" kandidaat had. Mevr. De Graaf zei het jammer te vinden dat het CDA deze post kwijtraakt. „Je krijgt in het Noorden een scheve verhouding met twee WD-c land beste kandidaat, van welke partij dan ook. „En dat was voor •ons beslist Wiegel niet". Namens D'66 noemde André van der Hei de de benoeming „onbegrijpe lijk". D'66 had een eigen kandi daat, ook al ontkende premier Van Agt vrijdag het bestaan daarvan. Het is drs. Minne Dijk stra, „die bovendien de steun had van de Friese culturele we reld. En wat heeft Wiegel? Een leuk huisje in Ee, maar dat is dan ook alles", aldus Van der Heide. De Friese PvdA-top stuurde vice- premier Den Uyl vrijdag vóór het begin van de ministerraad het volgende telegram: „Wijzen be noeming Wiegel af. Verzoeken met klem advies vertrouwens commissie te volgen". Het hoofdbestuur van de Frysk Na- sjonale Partij heeft de minister raad ook een telegram gestuurd. „Wiegel moeten wij hier niet heb ben. Het Friese volk vraagt een andere. Zijn laagdunken over on ze cultuur en taal, zijn mislukte burgemeestersbenoemingen, zijn gemeentelijke herindeling en zijn centralistische instelling, zouden hier ruzie en verbijste ring geven", stond daarin. Ir. Geeske Krol-Benedictus, fractie leider van de FNP: „Er is duide lijk gezegd dat er een commissa ris moet komen die moet hebben aangetoond dat hij voor het be vorderen van het Fries is. Als mi nister van binnenlandse zaken heeft Wiegel daar geen blijk van gegeven". Pais naar EIB DEN HAAG (ANP) - De voormali ge minister van onderwijs, dr. A. Pais, wordt mogelijk vice-presi dent vn de Europese Investe ringsbank (EIB). Minister Van der Stee van financiën zal mede namens zijn Belgische ambtge noot op de jaarvergadering van de raad van gouverneurs van de bank in juni de voordracht voor deze benoeming doen, aldus een mededeling van het ministerie. Hans Wiegel en diens nieuwe echtgenote - vorige week trouwden zij - bewonderen in gezelschap van de kinderen Eric (7) en Marieke (5) een bloemstuk, dat gisteren na het bekend worden van zijn benoeming tot Commissaris van de Koningin in Friesland thuis in Amerongen werd bezorgd. Voetbal - Huub Stevens, reeds ze ven jaar bij PSV, heeft gisteren zijn contract met twee jaar ver lengd. Voetbal - Telstar-speler Nan is door de tuchtcommissie van de KNVB naar aanleiding van zijn rode kaart geschorst voor vier wedstrijden. ADVERTENTIE Steun het Astma fonds. Eerst uitgewerkte Voorjaarsnota DEN HAAG (GPD) - De werkge vers zullen zich afzijdig houden van het gesprek dat een delegatie uit het kabinet dinsdagavond De PvdA-fraktieieider in de Friese Staten, Jöhanneke Liemburg, zei vrijdag dat de commissie ge zocht heeft naar de voor Fries- HILVERSUM (GPD) - De beslis sing van minister Van der Louw om geen extra zendtijd te ver strekken nu Veronica per 1 okto ber B-omroep zal worden, is hard aangekomen in Hilversum. Dit bleek vrijdag duidelijk uit de reacties tijdens de NOS-be- stuursvergadering. Er rijzen gro te organisatorische problemen nu de zendtijdverdeling zo kort voor het begin van het nieuwe te levisieseizoen geheel op de hel ling moet. Advertentie Sommige bestuursleden hanteer den een nogal krachtig taalge bruik om hun onvrede kenbaar te maken. Drs. Cees Baay (TROS) stelde vast dat er sprake is van „een rotzooitje". Veronica- man Bordewijk sprak van ..een uitermate treurige situatie". Te levisiecommissaris Richard Schoonhoven vond dat er sprake is van „vooroorlogse toestan den". Hij doelde daarmee op het feit dat het nieuwe zendschema waarschijnlijk niet eerder dan in september aan het bestuur kan worden aangereikt. NOS-voorzitter Eric Jurgens vroeg zich af of men zich op het minis terie van CRM wel voldoende heeft gerealiseerd wat de neven effecten voor de omroep zijn van deze beslissing. „Er zal een har tig woordje met CRM moeten worden gewisseld", aldus Jur gens. met de vakbeweging voert over de bezuinigingsmaatregelen waartoe het eind vorige week be sloot bij het voorbereiden van de zogenoemde Voorjaarsnota. De ondernemersorganisaties willen eerst de compleet uitgewerkte nota zien en zullen zich dan nog niet tot het kabinet maar tot de Tweede Kamer wenden. Een en ander wordt de ministers meegedeeld in een brief die de werkgevers, optredend in het verband van de Raad van de Centrale Ondernemingsorgani saties (RCO), gisteren hebben verstuurd. Ze stellen daarin nog eens vast dat hun „grote Zorgen ten aanzien van een verdere fi nanciële verzwakking van het Nederlandse bedrijfsleven be paald niet zijn weggenomen". Het initiatief tot het gesprek van dinsdagavond werd eerder deze week genomen door de FNV, die nog voor het weekeinde een ge sprek met het kabinet of een de legatie daaruit verlangde. Het CNV sloot zich bij dat verzoek aan, zij het niet op de zo korte termijn als de FNV wenste De werkgevers voelen zich overi gens ook niet formeel voor het gesprek uitgenodigd; zij be schouwen het overleg als een ge baar van het kabinet in reactie op het verzoek van de FNV. Mocht er alsnog een officiële uitnodi gingsbrief komen, dan zullen dé" werkgeversbonden niet dwars gaan liggen. „Maar we verwach ten zo'n uitnodiging niet", aldus een woordvoerder. Export Argentinië blijft verzekerd AMSTERDAM (ANP) - De Neder- landse Credietverzekering Maat schappij (NCM) blijft vooralsnog exporten vanuit ons land naar Argentinië verzekeren "De si tuatie is daar nog onzeker en het is niet onze gewoonte om acuut te reageren. Daarbij komt dat bij eventuele oorlogshandelingen Argentiië zelf waarschijnlijk bui ten schot blijft", zo zei algemeen directeur mr JW. Hoobroeckx gisteren bij de presentatie van het jaarverslag. Bij de NCM is voor ongeveer 2 miljard gulden aan transacties verzekerd, die di rect betrekking hebben op Ar gentinië. ADVERTENTIE Onaanvaardbaar. Onmogelijk. Ondenkbaar. Niets lijkt te genwoordig zo veranderlijk als de PvdA. Wat een week geleden bij monde van partij voorzitter Max van den Berg nog niet acceptabel was (een verdere aantasting van de koopkracht van de minima) en fractieleider Wim Meijer voor niet mogelijk hield, kun nen de socialisten zich nu nog slechts niet indenken. Tussen „onaanvaardbaar" en „ondenkbaar" ligt een grote re ruimte dan Van den Berg de goegemeente gisteren in alle vroegte wilde doen gelo ven. Dat het PvdA-bestuur 14 uur vergaderen nodig had om tot een eensluidende verkla ring te komen, spreekt boek delen over de verdeeldheid in dat bestuur. Eensluidend was allerminst eensgezind Het akkoord in het kabinet over de Voor jaarsnota lijkt de socialisten uit elkaar te drijven. Tot nog toe wisten zij de klappen die zij moesten incasseren (loon maatregel. ziektegeld. verkie zingsnederlaag) eendrachtig op te vangen. Samen achter Den Uyl. was het motto. Het feit dat PvdA-ministers en de meerderheid van de PvdA-Tweede-Kamerfractie nu akkoord zijn gegaan met forse bezuinigingen, met aan tasting van de koopkracht van de minima en met een herziening van het sociale ze kerheidsstelsel (het kostwin nersprincipe komt er on weerstaanbaar aan), heeft de reeds bestaande verwarring in de PvdA-gelederen ver groot. CDA-juk Schaamlap Een deel van de partij, onder aanvoering van Van den Berg, vindt dat de PvdA nu voldoende onder het CDA- juk is doorgegaan. Er is ge noeg ingeleverd en het is tijd om nu ergens een grens te trekken. De beperking van het koopkrachtverlies voor ALLE minima tot één pro cent is voor hen die grens. Na inlevering van zowat alle strijdpunten uit het PvdA- verkiezingsprogramma „Weerwerk" zien zy dit als de laatste strohalm voor de ge loofwaardigheid van de par tij. „Dat is de afspraak uit het regeerakkoord, en die moet ook het CDA nakomen", zei Van den Berg gistermorgen. Dat klinkt mooi. maar in de po litiek gaat het niet alleen om (gedateerde) afspraken en be loften, maar ook om wat daarvan realiseerbaar is. Ge voel voor realiteit is nooit het sterkste punt van de socialis ten geweest, en nu zelfs de laatste dagdromen uit Weer werk wreed worden ver stoord, weten zij niet meer hoe te re(a)geren. Den Uyl Weerwerk garandeerde nog dat de koopkracht voor de mini ma niet door de nullijn heen zou zakken. Op het PvdA- verkiezingscongres van fe bruari vorig jaar was de enige die vooruit blikte Den Uyl zelf. Hij sloot zich aan bij de wensen van zyn congres, „maar tot het onmogelijke is niemand gehouden", klonk toen zijn waarschuwing Wat de PvdA toen wilde, is nu inderdaad onmogelijk geble ken. De verlangens uit het Pvd A-verkiezingsprogram ma waren gebaseerd op een economische groei van 2,25 procent. De werkelijkheid ligt zeker 1.5 procent lager Dat is een keihard, onweer legbaar feit dat Van den Berg c.s. niet willen erkennen. De omstandigheden zyn veran derd. en daarom kan oud-in formateur minister De Ko ning deze week in Vry Neder land ook tot de nauwelijks weerlegbare conclusie ko men dat in feite het Bestek '81-beleid van het vonge (CDA-WD)-kabinet wordt voortgezet. Van Agt voert nu met de PvdA in het kabinet het beleid uit dat met de WD niet lukte. PvdA'ers hebben daardoor nogal de indruk gekregen als schaamlap voor een ordinair bezuinigingsbeleid te wor den gebruikt Dat moge zo zijn en Van Agt wekt nau welyks de indruk dat het an ders is - maar feit is dat het beleid ook met een stérke PvdA in het kabinet er nau welijks anders zou uitzien, of zelfs maar zou kunnen uit Handhaving van de koop kracht voor alle minima op min 1 procent gaat de schat kist vele honderden miljoe nen guldens kosten. Dat geld is er niet zomaar en kan dus alleen gevonden worden door ergens anders te snoeien. De alternatieven zyn beperkt. Eén ervan - en mo gelijk het enige - heeft pre mier Van Agt m zyn brief aan de Tweede Kamer al aange geven als voor volgend jaar niet een vorm van kostwin nersprincipe wordt aanvaard, zullen alle uitkeringen gekort worden. Het kostwinnersprincipe is in feite de vastlegging van het feit dat alleen de echte mini- nimum-uitkenng meerdere personen moeten onderhou den - een zekere vorm van koopkrachtgarantie kennen. De alleenstaande minimum loner moet dan extra inleve ren, evenals iedereen die meer dan het minimum ver dient. Ontkoppeling Het besluit om op ALLE uitke ringen te korten - in feite dus de verfoeide ontkoppeling van lonen en uitkeringen tot stand te brengen - als die her ziening van het sociale zeker heidsstelsel niet doorgaat, is een kabinetsbesluit. Dat de PvdA-bewindslieden met dat dreigement van Van Agt ak koord zyn gegaan, bewyst hoe hoog ook in hun ogen de financiële nood van het land gestegen is. Omdat ook Den Uyl gezegd heeft het kabinet te zullen op breken als die ontkoppeling er komt. is duidelyk dat ook hij nu geen andere mogelyk- held meer ziet dan te gaan werken aan een uitkerings stelsel, waarby niet langer de positie van alle minimale uit- kenngstrekkers is veiligge steld. De koppeling zal dan alleen nog maar op het aller laagste niveau vaststaan In feite is er maar één ander al ternatief. maar dat verdient die naam nauwelijks; een (nieuwe) loonmaatregel, die alle inkomens onder de in het regeerakkoord afgesproken koopkrachtgrenzen drukt. Maar zo'n maatregel zou de belastingopbrengsten nave nant omlaag drukken en door de verminderde koopkracht ook het bedryfsleven van de regen in de drup helpen. Een algemene loonmaatregel zal er bovendien al moeten komen wanneer de styging van de loonsom dit jaar de overeengekomen 6.5 procent overschrijdt. En dat is niet denkbeeldig indien de koop- krachtwensen van sommige PvdA'ers worden gehono reerd. Het mes snydt dan aan twee kanten en erg diep. Klem Den Uyl en zyn ministers zitten dus klem. Maar in tegenstel ling tot Max van den Berg wyten zij dat niet alleen aan het CDA. Natuurlijk, het CDA heeft maximaal gebruik gemaakt van zijn machtspo sitie in het kabinet, maar de sociaal-economische en fi nanciële realiteit kunnen de christen-democraten óók niet naar hun hand zetten. Een deel van de PvdA blykt daar totaal geen oog voor te hebben. Het is onthullend om mensen als de Utrechtse gewest-voorzitter Giep Haag oort, een soort Van den Berg- in-de-dop. te horen roepen dat de PvdA uit het kabinet moet stappen en dat de socia listen niet bang hoeven te zyn om de kiezers tegemoet te treden De koopkracht voor de minima lykt een aardig verkiezings thema. maar wat Haagoort en de zynen vergeten is dat een kabinetscrisis 1982 voor de bestrijding van de economi sche problemen tot een verlo ren jaar zal maken, zoals ook 1981 verloren ging Die problemen worden in de tussentyd alleen maar groter en de mogelijkheden om dan alsnog die koopkracht over eind te houden minimaal. Nog afgezien van de vraag of de PvdA dan wel weer op nieuw aan de bak komt (een CDA-WD-alternatief lonkt immers), is dan niets bereikt behalve uitstel van executie. En moeten de schone handen toch weer vuil gemaakt wor den. HANS DE BRU1JN Steun het Astma fon3s.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7