Mogelijk nog extra bouwlaag flats Duivenvoordelaan agenda Duo preekt voor eigen parochie Bibliotheek wil uitbreiden Bestemming Huize Nieuw Rijksdorp onzeker Laatste woord aan St. Willibrordus LLe/cfee WASSENAAR - Op de drie flatgebouwen aan de Van Duivenvoordelaan (nummers 142 tot en met 556) komt mogelijk een extra bouwlaag waarin ongeveer 66 kleine woningen zouden kunnen komen. De uitvoering van dit plan hangt helemaal af van de initiatieven van de woningbouwvereniging 'St.Willibrordus'; en of het plan zorgvuldig in de omge ving kan worden ingepast. ZATERDAG 17 APRIL 1982 i Wassenaar. Mogelijk worden drie flatgebouwen uitgebreid door Daarnaast biedt het plan mogelijk heden voor de bouw van 8 eenge zinswoningen aan de Haven/Ha venstraat. Aan de Cornelis de Wittstraat, hoek Johan de Witt- straat kunnen ongeveer 7 eenge- zins- en 9 meergezinshuizen ko men. In de Hyacinthstraat is zo als gezegd ruimte voor 8 eenge zinswoningen. Aan het verleng de an de Seringelaan kunnen nog eens zo'n 8 eengezinshuizen of 15 meergezinshuizen worden neergezet. Woningbouw wordt ook mogelijk op het terrein van het SION-gebouw op de hoek Clematislaan/Violierenweg. Het gebruik van dit pand als wijkge- bouw wordt waarschijnlijk beëindigd. Als er een bouwplan voor komt kunnen ter plekke één- of meergezinshuizen in twee bouwlagen worden neergezet. Uitzicht gen) zijn ook bezwaren binnen gekomen. De bezwarenmakers vrezen een vermindering van het huidige landelijke uitzicht, het toenemen van verkeersoverlast en een waardevermindering van hun huizen. Een speelterrein zou volgens een van de bezwarenma kers beter op zijn plaats zijn. Ook wordt eraan herinnerd dat in een eerder plan het betreffende ge bied tot Park' is bestempeld. B en W hebben het bezwaar onge grond verklaard omdat niet het hele weiland bebouwd zal wor den. Ook is er een brede strook gereserveerd voor verkeer. Zij vinden dat het belang van de wo ningbehoefte in dit geval veel zwaarder weegt dan een speelter reinbestemming. In totaal zijn er 27 bezwaarschrif ten binnengekomen op het plan Hofcamp. Zo heeft de Vereni ging van Flateigenaren van Ro zenveld haar bezwaar uitgespro ken over het toestaan van verho gingen van er tegenover liggende huizen. B en W wezen dit be- Wethouder twijfelt aan nut zwaar af onder andere omdat de flats zelf veel hoger zijn. Als er al lichtvermindering voor de laag ste etages optreedt dan blijft dit volgens B en W toch nog binnen aanvaardbare grenzen. Een ander bezwaar betrof de wo ningbouwplannen aan de Hya cinthstraat. Ook deze bewoners voelden meer voor een speelter- reintje. B en W vonden ook dit bezwaar ongegrond, omdat op loopafstand al een speelterrein- tje ligt voor deze wijk en omdat er al veel groen is. Op winkelgebied is men er vanuit gegaan dat in het plan 'Hofcamp' voldoende winkelruimte is. Voor bedrijven zijn er ook nog tussen de Hofcampweg en het Havenka naal beperkte uitbreidingsmoge lijkheden aanwezig. Daartoe wordt nu de nog doodlopende weg langs de haven verbeterd en de weg nabij het Gezondheids centrum doorgetrokken naar de Hofcampweg om een goede ont sluiting van het gebied te krij gen. Verder is de mogelijkheid tot een dergelijke uitbreiding van de flats nu wel opgenomen in het bestemmingsplan 'Hofcamp' waaronder ook de Van Duiven voordelaan valt. De woningbouwvereniging 'St. Willibrordus' had eerder be zwaar aangetekend tegen het voorlopige ontwerp voor het be stemmingsplan 'Hofcamp', waar in geen mogelijkheid tot een der gelijke verhoging was opgeno- De bouwvereniging merkte m haar bezwaar tegen het ontwerpplan op dat daarin ten onrechte de hoogte beperkt was gehouden tot de huidige hoogte (7 en 6 bouwlagen). Zelf had men al een schets ontworpen voor 66 kleine woningen die in een extra bouw laag boven op de flats zouden kunnen komen. Na overleg bleek men in het colle ge van burgemeester en wethou ders nogal verdeeld te zijn over dit uitbreidingsplan, mede ook omdat er binnen de raadscom missie voor technische diensten nogal verschillend werd gedacht over het plan. Drie van de vijf collegeleden wezen dan ook ver hoging van de flatgebouwen om planologische redenen af, ook omdat volgens hen door de toe- Onbehaaglijk schuifelen bij Guido Lauwaert LEIDEN De Belg Guido Lau waert is een volstrekt unieke ver schijning op de podia der lage landen. Hij verstaat als bijna geen ander de kunst het publiek in zijn ban te houden. In zijn een tje zet hij de zaal naar zijn hand, trekt aan en stoot af. Voor de toe schouwer is bij hem geen ontko- Allcen al zijn voorkomen heeft iets hypnotiserends. Het was muis stil toen hü gisteravond in het LAK-theater met zijn solovoor stelling "De Clown" begon. Ge kleed in een sjofel rokkostuum en met een grijze hoge hoed wan delde Lauwaert langzaam op het publiek af. Met zijn priemende rode oogjes keek hij een ieder een voor een aan, elke op hem gerichte blik zorgvuldig bestude rend. Dan opende hij zijn mond en spuugde, nog steeds zwij gend, al zijn tanden en kiezen uit. "De Clown" heet zijn programma, maar wie uit is op een avondje amusement komt bedrogen uit. Lauwaert toont de clown die jongleert met woorden en die soms zijn woorden als kegels op het hoofd van de toeschouwer laat neerkomen. Soms is dat grappig, want de clown is niet al leen strikt eerlijk, maar kan ook uitstekend relativeren. Maar die lach bevriest al snel op je gezicht, de spot van de clown geldt niet alleen hemzelf. Hij maakt dat je je opgelaten voelt om je eigen vrolijkheid. Guido Lauwaert speelt op een heel intense en indringende manier toneel, en verwacht die intensi teit ook bij wie naar hem komt kijken. Je krijgt geen kans je daaraan te onttrekken, want voor je het weet maakt hij je tot tegen speler bij één van zijn verhalen. Tegen de zaal zegt hij: "Jullie zouden bang voor mij moeten zijn, maar ik ben eerder bang voor jullie". En tegen een wille keurig iemand op de voorste rij. "Kunt u niet weggaan, want ik kan zo niet verder spelen". De stoelen van het LAK zullen giste ren versleten zijn van het onbe haaglijk schuifelen. "De Clown" is gebaseerd op "Aan tekeningen vanuit het onder grondse" van Dostojewski. Vol gens Lauwaert heeft hü dit ge schreven op een dieptepunt van zyn leven. Het is de terugblik van een veertig jarige op zijn le ven, op zyn angsten en zijn falen, op het beheersen van mensen met woorden en op het streven naar macht. Opwekkend is het niet, maar wel oprecht en vooral heel boeiend. Lauwaert brengt het stuk met de betrokkenheid van een autobiografie. Guido Lauwaert, die eerder in het LAK was met voorstellingen over Don Quichotte en Céline, vertelde na afloop dat het voorlo pig voor hem afgelopen is met de soloproduktics Voor het Hol land Festival heeft hü samen met een aantal andere acteurs een stuk gebaseerd op "De Speler" van Dostojewski in voorberei ding. ARIEJAN KORTEWEG name van het aantal woningen de verkeersdruk ter plaatse on aanvaardbaar zal worden ver groot. Het bezwaar van de woningbouw vereniging wordt door de ge meente echter als gegrond ge zien. Vooral ook omdat het aan sluit op de doelstelling om waar mogelijk, woningen te realise ren. In dit geval kan dat zelfs, zonder dat er grond verloren gaat. Stedebouwkundig hoeft er volgens antwoorden op het be zwaarschrift van 'St.Willibror- dus' geen bezwaar te zijn tegen een verhoging van de drie be staande blokken tot acht bouw lagen. Er wordt nog op gewezen dat een verhoging van de gebou wen niet het zonlicht wegneemt voor de aan de overzijde van de Van Duivenvoordelaan gelegen woonhuizen, omdat er voldoen de afstand is tussen beide straat kanten. Bedenkingen De toename van het aantal beno digde parkeerplaatsen kan ook opgevangen worden, zo valt uit het antwoord op te maken. On der andere op dat punt hadden, zoals gezegd leden van het colle ge hun bedenkingen, tegen de Alleen als Robert Long en Leen Jongewaard de pretentie hebben om copulerend op zaterdagmid dag 12.00 uur in de Kalverstraat getolereerd te worden, kun je hun programma 'functioneel' noemen. Willen ze dat niet, en dat lykt waarschünhjker, dan la den ze al snel de verdenking op zich tevergeefs te trappen tegen huisjes die allang niet meer zo heilig zün. Hun aversie jegens het christendom en de kerk, ge neraties lang de symbolen van de onderdrukking van homosek suelen, wordt in het programma 'Tot hiertoe heeft de Heere ons geholpen" zo opvallend en stui tend geétaleerd, dat het veel van z'n geloofwardigheid heeft verlo ren. De hypocrisie binnen het ge loof aan de kaak stellen is een WASSENAAR - Het college van burgemeester en wethouders van Wassenaar heeft op vragen van de PvdA-fractie in de raad toegezegd op korte termün over leg te voeren met de raadsleden over het voormalige bejaardente huis Nieuw Rüksdorp, waar nu LEIDEN - Prof. dr. Sicking, die jarenlang lid van het collgc van bestuur van de Leidse universi teit is geweest, is extern adviseur van het directoraat-géneraal voor het hoger en wetenschappe- lük onderzoek bü het ministerie van onderwys en wetenschap pen geworden. Sicking is (en blijft) verbonden als hoogleraar Griekse taal en letter kunde aan de Leidse universi teit uitbreiding van de flats. Men kan de grotere vraag naar parkeer plaatsen opvangen door een ge deelte van het verkeersgebied rondom die flats opnieuw in te richten, zo wordt nu gesteld. Het college blijft trouwens wel van mening dat er aan de Hyacinth straat zo'n acht eengezinswonin gen gebouwd kunnen worden. Ook hierover was de commissie technische diensten verdeeld. B en W wüzen erop dat het graster rein in deze straat geen essentië le functie vervult en dat het een uitstekende bereikbaarheid heeft in de bestaande woonwijk. Verdere woningbouwmogelükhe- den in het veelomvattende be stemmingsplan 'Hofcamp' (on der andere de Rijkstraatweg/ Lange Kerkdam/Van Zuylen van NyeveltstraatyOostdorperweg) zijn beperkt. B en W wijzen er zelf op dat in het plangebied vrij wel geen ruimte aanwezig is voor woningbouw op grotere schaal. Uitzonderingen zijn de al ver gevorderde plannen voor wo ningbouw aan de Wiegmanweg (90 kleine woningen), de Dahlia hof (26 eengezinswoningen) en het Van Polanenpark (26 eenge zinswoningen). Aan de Deyler- weg/Leliestraat kunnen volgens het plan 20 eengezins- of 40 meergezinshuizen komen. lofwaardig streven. Maar Jonge waard en Long gaan veel en veel verder. Als hun achterban niet in de vrüwel uitverkochte Leidse Schouwburg had gezeten, maar een doorsnee van het Nederland se theaterpubliek, hadden ze waarschünlijk niet zo geluidloos hun programma kunnen afwik kelen. Prekend voor eigen paro chie kon op die manier bü zowel Long als Jongewaard de indruk ontstaan, dat hun programma een succes is. Dit nu is een ver gissing. Spottend met verwor venheden van juist dat afwezige deel van het theaterpubliek, ble ken enige goedkope succesjes snel geboekt. Voor Jongewaard willen we dan nog wel een uit zondering maken, omdat hü het soms onbegrüpehjk provoceren- nog een aantal jongeren in wo- Verder zal uit dit gesprek moeten bhjken of op korte termün over leg kan worden gevoerd met de jongeren die nu nog in het pand zitten. Op de PvdA-vraag of er binnenkort een voorstel komt waarin Huize Nieuw Rijksdorp definitief voor jongerenhuisves ting wordt aangewezen, moet volgens B en W ook in het over leg met de raadsleden een ant woord gevonden worden. De rechter heeft onlangs uitge sproken dat de gemeente de huurovereenkomst mag opzeg gen met 'Huize Rijksdorp BV' die het pand van de gemeente huurt. De jongeren zitten als on derhuurders in het vroegere be jaardentehuis. Eerder lieten de jongeren al weten het jammer te vinden dat de gemeente nog Stad en rand de programma in een humoris tisch kader plaatste. Maar Long, stelt z'n eigen geloofwaardigheid wel op een zeer discutabel ni- Robert Long heeft zichzelf on merkbaar gepresenteerd als de spreekbuis van een zeer kleine groep militante flikkers, waar door meer constructief ingestel de homoseksuelen danig in ver legenheid kunnen worden ge bracht. Dit met veel vaart ge brachte programma, prachtig aangekleed, en met veel onver wachte visuele effecten is, als je het genre accepteert, zonder meer overrompelend. Doe je dat niet dan erger je je mateloos aan over-mannelijke prietpraat. Van avond is er nog een voorstelling. BERT KOEKEBAKKER. steeds niet het vonnis heeft uit gevoerd waardoor zij nog langer in een onzekere situatie verke ren. Volgens een gemeente woordvoerder is de huurover eenkomst inmiddels opgezegd. OEGSTGEEST - De openbare bi bliotheek in Oegstgeest heeft voor 75.000 gulden verbouwings subsidie aangevraagd bij het ge meentebestuur. Het is de bedoe ling de administratie-ruimte uit gebreid gaat worden en dat de bi bliotheek toegankelijker ge maakt wordt voor gehandicap ten. Wethouder Kohlbeck (financiën en culturele zaken) zal binnenkort een gesprek hebben met het be stuur van de bibliotheek over de ze zaak. Kohlbeck: "Wij (burge meester en wethouders) staan in de eerste plaats positief tegen over de aanvraag om de biblio theek ook voor gehandicapten (o.a. rolstoelgebruikers) beter toegankelijk te maken. Maar er zijn bü ons nog wel wat vragen. Zo zün wü benieuwd of men bü de bibliotheek wel een onder zoek heeft gedaan naar de werkelüke behoefte aan een der gelijke voorziening die toch zo'n 50.000 gulden moet gaan kosten Wü hebben zelf de indruk dat het maar om heel beperkte aantallen gehandicapten gaat. concreet ge zegd: nauwelijks één". Navraag bij de bibliotheek leert dat een dergelijk onderzoek naar de behoefte niet gedaan is. Ineke van Wijngaarden, hoofd van de bibliotheek: "Het gaat natuurlijk niet alleen om mensen in een rol stoel voor wie de bibliotheek toe- gankelijk moet worden gemaakt. Ook voor mensen met krukken en voor hen die zich nog net zelf standig kunnen verplaatsen is de ingang een moeilijke drempel". Zij vervolgt: "Wij hebben voorge steld om een uitbouw aan de bi bliotheek te maken en daarin elektronische schuifdeuren te bouwen. Dan zijn we ook direkt van een ander probleem af, na melijk het slechte werkklimaat binnen de bibliotheek. Op het ogenblik is het zo dat de deuren te dicht op elkaar volgen. Het komt daarom herhaaldelük voor dat ze tegelük open staan zodat de wind volle toegang tot de bi bliotheek heeft. Als we nu een uitbouw maken, kunnen de deu ren wat verder van elkaar ko men. Dat zal het werk voor ons aangenamer maken, maar de eer ste prioriteit blüft het toeganke- Hjk maken van onze bibliotheek voor de mensen die slecht ter been zijn", aldus mevr. van Wijn gaarden. Het werkklimaat zal ook verbeterd worden als de administratie ruimte vergroot wordt. Op het ogenblik moet men het doen met een ruimte van drieënhalf bü ze ven meter die gebruikt wordt als administratieruimte, vergader zaal en kantine. Op de vraag of er eventueel een alternatief (minder kostbaar) voorstel bü B&W op tafel kan worden gelegd, ant woordt mevrouw Van Vrijngaar- den ontkennend. "Als mocht blüken dat burgemeester en wet houders ons voorstel te duur vin den, houdt alles op. Wij hebben geen alternatief omdat dit voor stel ons het enig mogelüke hjkt". HANS BOUSIE Verbouwen van flats is nu begonnen LEIDEN - De verbouwing van 22 flats (maisonnettes) in de Opaal- straat voor de huisvesting van studenten van de school voor so ciaal-agogische beroepen, de LOK, is deze week begonnen. De 22 flats worden elk geplitst in drie éénpersoons-appartemen ten, zodat er uiteindelük 66 wo ningen ontstaan. De verbouwing zal naar verwach ting in november gereed zün. De plannen ondervonden in het voorbereidend stadium grote moeilijkheden, doordat het rijk aanvankelük weigerde om goed keuring te geven. Een aantal voorzieningen in de flats blijft namelük gemeenschappelük. Dat was voor de ambtenaren van het rijk - met de regels in de hand - maar moeilük te verteren. ZATERDAG Leiden - Nieuwe Mare/hoek Oude Sin- O gel, antiek- en cunosamarkt, 9.30-17 Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18, jongerencafé, 14-17 uur: disco vanaf 22 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67, van 14-17 uur. Natuurwandeling door het duingebied de Kyfhoek en Bierlap. aanvang 9.30 uur. inl. 766130 Jazzzolder Hot House - Leidse avond, 22 LVC - optreden de Waalse groep Jo Le- E maire en Fouze, 21 uur. Tuinstad-Staal wijk - Herenstraat 64, bingo-avond. 19.30 uur. Warmond - Oude Raadhuis, begin expo sitie schilderijen v. J. Muller-Limburg, 11 uur. Oegstgeest - Camphuys, woonexpo Haaswijk. ZONDAG Leiden - Middelweg 19c, kindervoor stelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Vijfhovenhuis - Hoflaan, dansavond voor boven de 21 jaar, 19.30 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon'. 14-18 Wassenaarse Slag - Atletiekvereniging Holland organiseert een strandloop, 11 Aniba's muziekkamer - hoek Witte Sin gel/Herenstraat, folkconcert met de Wa- geningse groep Tourdillon, 14.30 uur. Lokhorstkerk - Pieterskerkstraat, orgel concert. 19.45 uur. Zoeterwoude - Ons Huis, poppentheater Wellus Nietus, 14.30 uru. Voorschoten - de Lindehoeve, muziek workshop, 20 uur. MAANDAG Leiden - Centrum De Regenboog, Wa termolen, lezing Baha'i-gesprekskring 20.15 uur. Kgkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film La Femme aux Bottes Rouges van Juan Bunuel, 20 en 22.15 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Jongerencentrum Stats - Haarlemmer straat 73, klachtenspreekuur voor bui tenlandse jongeren, 19-21 uur. Ver. Ouders van Drugsverslaafden - Lange Mare 45, tel 130547, 20 uur. Zaal Middelweg 28 - Spiritistisch Ge nootschap Leiden, lezing door dhr. Pompe uit Den Haag, 20 uur. Leiderdorp - Muzenhof, Engelendaal, munten, postzegel- en anzichtkaarten- ruilbeurs. 19 uur. Wassenaar - gemeentehuis, raadsverga dering. 19.30 uur. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: F.B. Kruis, Hooi gracht 24, tel. 126371, spreekuur 12 en 17 uur. zo 8 uur tot 24 uur: F.E.C. Crul-Kelder- huis, Noordeindsplein 8a, tel. 142888, spreekuur: 12 en 17 uur. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur R.M.G. Taytel- baum, Hogewoerd 138, tel. 120266, spreekuur: vlgs. afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: H. Engel, de Meij van Streefkerkstraat 53, tel. 121334, spreek uur: vlgs. afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid- za 8 uur tot zo 8 uur: A. Boer, Kenneay- laan 46, tel. 310420, spreekuur: vlgs. af spraak. zo 8 uur tot 24 uur: H. Prince, Vondel laan 58, tel. 761754, spreekuur: vlgs. af spraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage, Zwijnenburg: Y. Groeneveld, Brikkenwal 19, tel. 133834, spreekuur 11-11.30 uur in ge zondheidscentrum Merenwijk, Rosmo len 2. Leiderdorp - za, J. v.d. Leden, Hoofd straat 8, tel. 894539; zo. J. v.d. Beek. Bal juwstraat 5, tel. 894539, za en zo spreek uur van 12.30-13 uur op de Hoofdstraat 8, tel. 894539. Oegstgeest - J.W. de Haan, Oranjelaan 26, tel. 170605. Voorschoten - za, A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 762159; zo, B. Schotanus, Veur- seweg 20, tel. 2356. Wassenaar - noord: M. v.d Feen, tel. 18309; zuid: E. Op 't Landt, tel. 13056. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 16 april tot 23 april door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 120552; Apotheek v. Breest Smallenburg, Loevestein 6, Lei derdorp, tel. 890000. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling. Helder en Roest: F. Muurling, Plant soen 23. tel. 125057. BH. Broer, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260. tel. 153266. Voorschoten - C.P. van Oostrom, Veur- seweg 36, tel 01717-2317. TANDARTSEN De weekenddienst Leiden. Leiderdorp, Oegstgeest wordt waargenomen door: Th. K H. Holt, Breestraat 58a, Leiden, tel. 146004 WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753 Leiderdorp. Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe. vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. 154500 Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgeversmaatschappij Laidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Smqel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen lel 07M23143 tussen 18 00-19 30 uur (nabfzorging na 19 30 uur), zaterdag van 16.30-10 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschniving geen administratie- en abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement f 57,35 Per post 79.70 Jaarabonnement 217.90 Per post f 307,30 I 0.80 Directie G Koopman Voor betaling van Aangestoten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs. Washington, Cairo, Commentator W F J Wirtz Redactie stad en randgemeenten laf 071-144941 tst 222 De bibliotheek in Oegstgeest is niet toegankelijk genoeg voor gehandicapten Jongerenhuis vesting op de tocht

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2