c 3 Economie Extra Maak er werk van Beurs in de ban van 'Falkland' BSïï, Beursweek ZATERDAG 17 APRIL 1982 C. v.d. Voorde Rijnsburg Is 25 jaar. Is een vakbe kwaam hovenier waarvoor hij een vijfjarige studie heeft gevolgd. Heeft op dit terrein een ervaring van viereneenhalf jaar, gedeel telijk bij de gemeente Rot terdam en gedeeltelijk bij particuliere bedrijven. Heeft tevens drie jaar een middelbare studie theolo gie gedaan. E. Trines Sassenheim Is 18 jaar. In bezit van ha vo-diploma. Is zeer geïnte resseerd in een baan als operator of iets op het ter rein van computers. Heeft ervaring~irrde sfeer van de informatica I. Sleutelt ook graag aan motoren. H. v. Rossurrj Roelofarends- veen Is 36 jaar. Heeft opleiding gevolgd voor loodgieter. Is in dit vak 18 jaar als voor man bij grotere bedrijven werkzaam geweest, vooral burgerwerk en kleine nieuwbouw. De laatste vier jaar gewerkt in de dak en gevelbeplating. Zoekt werk in de platenmontage, als loodgieter of als klus jesman. Is bezig met een cursus voor bouwcalcula- tor. Extra Vandaag de vierde van een serie van zaterdagse pagina's, waarop werklozen de kans krijgen zichzelf te presenteren. De arbeidsbureau s van Leiden en Lisse (Alphen wilde geen medewerking verlenen) stuurden de ingeschreven werkzoekenden een door ons opgestelde brief w aarin hen de mogelijkheid werd geboden om via "Maak er werk van" in contact te komen met werkgevers op zoek naar medewerkers. Uit het overstelpende aantal reacties maakten wij een selectie, waarbij een zo gevarieerd mogelijk overzicht van werkzoekenden werd nagestreefd. Alle werkzoekenden deden mee op basis van vrijwilligheid. "Maak er werk van" staat niet in voor de juistheid van de door de deelnemers verstrekte gegevens. Geïnteresseerde werkgevers kunnen dagelijks tussen 10.00 en 11.00 uur de adressen van de betrokkenen opvragen. Telefoon 071-144941, toestel 242 (B. Paauw) of 245 (T. van Brussel). E. Groennou Leiden Is 26 jaar, In bezit van ma vo-diploma en mts-werk- tuigbouw. Heeft twee jaar ervaring als vertegenwoor diger in de sfeer van de techniek. M. Kranenburg Leiden Is 18 jaar. Heeft opleiding gedaan voor elektromon- teur (lts-b). Werkervaring: vier maanden elektrotech niek met betrekking tot alarm- en huisinstallaties. Heeft veel interesse voor hoog frequente elektroni- ka. T. Dekker Noordwijk Is 18 jaar. Heeft een me taal-opleiding gevolgd. Be langstelling voor veiling- werk, inpakwerk, opper- werk en voor het trans portbedrijf. G. Bokern Leiden Is 59 jaar. Heeft onder meer mulo gedaan en is in het bezit van een typedi ploma. Fotografie en mu ziek behoren tot zijn inte- J. Kalkman Voorschoten Is 48 jaar. Heeft een kvjv- opleiding gevolgd. Heeft weliswaar weinig werkervaring maar zou toch graag aan de slag wil len. B.Mulder Katwijk Is 43 jaar. Heeft opleidin gen gevolgd voor autogeen lassen en snijden, werk tuigbouwkunde en machi- nebankwerken. Is een er varen loodgieter. Binnenkort ziin er een half miljoen werklozen in Nederland. Een schrikbarend aantal vinden wij. Oplossen kunnen wij die werkloosheid niet. Wat we misschien wel kunnen en in elk geval graag willen, is werkzoekenden in contact brengen met bedrijven en instellingen met vacatures. in overleg met de arbeidsbureaus en zonder de bestaande arbeidsbemiddeling in de wielen te rijden, begint het Leidsch7Alphens Dagblad binnenkort met een experiment. Gedurende een aantal weken stelt de redactie in de zaterdagbijiage ruimte beschikbaar aan werklozen op zoek naar werk. De bedoeling is dat u zich op zo'n pagina kunt presenteren en zo wellicht onder de aandacht komt van werkgevers op zoek naar medewerkers. Gezien de ruime oplage (51.000) in het verspreidingsgebied Leiden/ Alphen/Bol lenstreek is er een goede kans om opgemerkt te worden. Iedere werkzoekende, ongeacht leeftijd, opleiding en ervaring kan aan ons experiment meedoen door de onderstaande antwoordstrook in te sturen en er een pasfoto bij te voegen. In de kolom "opmerkingen" kan een ieder wat meer over zichzelf vertellen, dan in de vaak deftige sollicitatiebrief mogelijk is. Het ligt voor de hand dat bij een ruime belangstelling een selectie zal moeten worden toegepast. Daarbij geldt voor ons slechts één norm: een gevarieerd overzicht, waarbij jong en oud, man of vrouw, geschoold of ongeschoold, i de bak komt. Iedere serieuze inzending komt in aanmerking. Het is onze bedoeling om een aantal weken na publicatie in de krant verslag te doen van de bevindingen van de inzenders. Tenslotte, beloven kunnen we niets, een handje helpen misschien wel. Maak er werk Deze brief werd door de redactie van "Maak er werk van" opgesteld en door de arbeidsbureaus in de regio Leiden en de Bollenstreek aaj enkele duizenden werkzoekenden gestuurd. R. Abels Katwijk Is 18 jaar. Heeft vier jaar tuinbouwschool gedaan. Geen werkervaring. Heeft in principe voor elke baan belangstelling, echter niet in de sfeer van de bloemen. P. v. Duyvenbode Leiden Is 22 jaar. Heeft een lhno- opleiding. Wil graag full ti me werken in de bejaar denzorg, als verkoopster of als huishoudelijk mede werkster. F. Dbreski Leiden Is 26 jaar Heeft een een lts- opleiding gevolgd. Erva ring als chauffeur Zijn be langstelling gaat uit naar fotografie, muziek en au- E.Schijf Leiden Is 21 jaar. Een lhno-oplei- ding gevolgd. Heeft ander halfjaar horecaervaring en ruim drie jaar ervaring met werken in een winkel. Zou dat laatste werk weer graag willen doen. Is 20 jaar. Heeft een athe- neum-A-diploma. Gewerkt in een personeelsrestau- rant van een ziekenhuis. Heeft interesse voor werk in een boekhandel, een personeelsrestaurant. bij de PTT terwijl voorts elke andere leuke baan welkom A. Madadie Hillegom Is 24 jaar. Heeft in Marok ko op school gegaan. Kan werken als betonyzer- vlechter. T. Turk Zoeterwoude Is 39 jaar Opleidingen: drie jaar handelsavond school driejaar A-cursus textiel. Is onder meer ne gen jaar magazijnmeester geweest en ruim drie jaar mastenmaker. Doet graag aan houtbewerken. me- taaldraaien en microbiolo gie. T. Kwik Leiden Is 20 jaar Heeft havo met talen gedaan plus een cur sus reisbegeieiding naar het buitenland. Heeft een ruime typeervaring. Is drie keer uitgeloot voor de School voor dc journalis tiek. Zou graag als leerling- journaliste aan de slag wil len. Overigens is elke an dere leuke baan als mede werkster welkom I. Gelik Leiderdorp Is 48 jaar. Ervaring als pot- tendraaier Zoekt iets in de sfeer van fijn aardewerk. Redactie Bert Paauw en Ton van Brussel AMSTERDAM - In een voor de Amsterdamse Effectenbeurs opnieuw korte week na pa sen kwam het koerspeil per saldo niet veel verder. Aan vankelijk begon men vol hoop op een regeling in de Falkland-kwestie en liep het koerspeil flink omhoog, maar nadien nam de houding van afwachten en aanzien de overhand en brokkelde de beurs gaandeweg af waar door veel aanvankelijke koerswinsten verloren gin gen. Dit hield ook verband met Wall Street die maandag wel open was maar vrijwel niet van plaats veranderde. Na vier beursdagen was het koerspeil zo'n vijf punten la ger. Deze teruggang is niet onbe grijpelijk. want alles zat de Newyorkse effectenbeurs te gen. Het is eigenlijk nog ver bazingwekkend dat er niet veel meer terrein verloren ging, want behalve de Falk land-crisis liet ook de econo mische realiteit gaandeweg meer crisisgevolgen zien, Ve le grote concerns hebben hun aandeelhouders al gewaar schuwd rekening te houden met lagere kwartaalcijfers en beurskringen houden het er op dat voor het gros van de binnenkort bekend te wor den resultaten een winstda ling van 25 tot 50 procent kan worden verwacht in vergelij king tot het eerste kwartaal van 1981. De heeft dus duchtig toegeslagen. Daarom was het een verademing van de grote internationale IBM te mogen vernemen dat hier het eerste kwartaal een winststijging heeft voortgebracht van 1.30 dollar per aandeel tegen 1,25 dollar vorig jaar. Maar ge vreesd wordt dat dit tot een hoge uitzondering zal beho ren. Daarbij kwam dat presi dent Reagan slechte bench ten over zijn begroting be kendmaakte. Ook daar i de regering met een jaarsnota komen waarin nieuwe cijfers staan. En ook die nota vermeldt tegenval lers zoals bij ons. Het tekort voor de begroting eindigende per ultimo maart 1983 zal niet 91,5 miljard dollar maar 101,9 miljard dollar gaan bedragen, zo voorspelde de president. het de psychologische mijlpaal 100 miljard dollar zal wordeh overschreden. Maar kringen uit het Congres beweren dat ook deze herzie ning veel te geflatteerd is en dat er een tekort van ten min ste 120 miljard dollar zal op treden. Ondertussen neemt het touwtrekken over herzie ne aanpassingsmaatregelen in hevigheid toe. Op korte termijn zullen nu knopen doorgehakt moeten worden en zal het duidelijk zijn in hoeverre de Amerikaanse re gering water in de wijn zal doen. zoals enige belasting verhogingen en wat lagere defensielasten. Maar dit gedoe om de begro tingstekorten is niet bevor derlijk voor het verlagen van de rente. Deze bleef deze week dan ook halsstarrig op 16,5 procent voor het meren deel van de banken. Hier en daar was zelfs een tendens waarneembaar die op enig aantrekken van de rente stand wees. Anderzijds be ginnen steeds meer vooraan staande lieden uit regerings- en bednjfskringen zich af te vragen in hoeverre zo'n ex treem hoge rente nog nodig is om de inflatie te bestrijden. Het begint er zelfs op te lij ken dat er helemaal geen in flatie meer is. Want ook in maart lieten dc groothandels- prijzen in dc Verenigde Sta ten een lichte daling zien voor de tweede achtereenvol gende maand en voor het eerst in vijftien jaar. Toch zijn in april vele grond stoffen door de Falkland-cri sis in prijs gestegen en liepen ook de olieprijzen op. Vooral benzine stijgt sterk nu extra voorraden worden aangelegd voor de naderende zomer vakanties. Ook het goud bleef deze week fors oplopen nu de aanvankelijke hoop op een regeling van het conflic t tussen Engeland en Argenti nië kleiner wordt. De Ameri kaanse dollar lag deze week eveneens vast en in Amster dam naderde de prijs de 2,70, de hoogste stand van dit jaar De hoog blijvende rente in de Verenigde Staten maar ook de toenemende internationa le behoefte aan dollars waren hier de oorzaak van Tegelijk door C. Wagenaar liet de obligatiemarkt in Am sterdam een lichte teruglo pende tendens zien. De pas ingeschreven nieuwe 10.5 procent-staatslening die te gen 101 procent geplaatst is en tot 101,5 procent steeg, kwam nu beneden de emis- sickoers te staan. De gisteren gehouden inschrij ving op de 10,75 procent-le ning van Pierson tegen 101 procent verliep moeizaam. De concessie die de regering in het compromis rond de Voorjaarsnota heeft gedaan, waardoor het gat van het be grotingstekort waarschijnlijk opnieuw rond de 8 procent gaat bewegen in plaats van 6,5 proeent. maakte op bin nen- en buitenland een on prettige indruk Gevreesd wordt dat dit het einde kan betekenen van de teruglo pende tendens in de rente ontwikkeling in ons land. Overigens lijkt het laatste woord over de nota nog niet Crspmkt-n en hlpven /u h ann de horizon donkere wolken voor het zittende kabinet sa menpakken Ook deze onzekerheid alsmede die van de internationale po litiek en de onduidelijke eco nomie leidden deze week tot een futloze aandelenmarkt. Zoals opgemerkt begon het goed. maar nadien trokken kopers Zich schielijk terug en verkozen de verdere ontwik keling aan te zien Hierdoor moesten vele aandelen, zoals de VNU cn Elsevier NDU. hun aanvankelijke- winsten van vier tot vijf gulden weer volledig prijsgeven Evenals de Westland-Utrecht Hypo theekbank en dc Ncdlloyd welke laatste bovendien nog terughoudend voor het lo pende boekjaar blijkt. De slechte bedrijfsresultaten van Hemeken in het eerste kwartaal van dit jaar drukte Bols een drietal guldens te rug Een merkwaardige ontwikke ling deed zich nog voor in aandelen ADM-beheer. waar op vongo week een bod van f200 werd uitgebracht Het aandeel steeg deze week ty- delijk echter tot f225 om daarna weer scherp in te zak ken Een en ander wordt in verband gebracht met de baisse-afTaircs die zich kort geleden voorgedaan hebben met de aandelen in de hypo theekbanken waardoor ook deze aandelen in verband met dwingende levering ty- dclyk fors stegen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 27