Politici en vakbonden verstrikt in eigen rol -c ZATERDAG 17 APRIL 1982 Extra "Nederland op zwart zaad". Dat is het motto van een serie van zes artikelen waarvan er onlangs drie in deze krant verschenen. Frans Nypels en Flip de Kam confronteerden de afgelopen maanden twaalf Nederlandse economen met twee vragen die op het ogenblik vrijwel iedereen bezighouden. "Waardoor is de Nederlandse economie in het slop geraakt?" en "Welke oplossingen zijn er om de huidige economische moeilijkheden te boven te komen?" Vandaag deel vier van hun bevindingen. Halverwege maart 1982 lijkt de chaos in Den Haag compleet. Vooraanstaande politici bie den in de media tegen elkaar op. met hoeveel miljarden guldens er bezuinigd dient te worden op de publieke uitga ven. Het is net alsof je op de markt staat. De CDA-kooplui zetten in op 4,5 miljard - ze vinden dat eigenlijk nog te wei nig. Viee-premier Den Uyl doet aan prijsbederf: hij vindt 2 miljard wel letjes. Meer kan niet. Anders gaan de bezuinigingen afzet en banen kosten. In het stalletje van Terlouw predikt D'66 een redelijk alternatief, een gouden middenweg leidt tot 3 a 3,5 miljard. In alle kramen wordt het zelfde artikel aangeboden: publieke armoede. De prijs van de verzor gingsstaat kan niet langer worden opgebracht. In J960 werd van iedere gulden die we in Nederland verdienden (of het na tionale inkomen) 36 cent besteed via de overheid, gesubsidieerde instel lingen en organisaties die de sociale verzekeringen uitvoeren (of de pu blieke sector). Anno 1982 is dat opge lopen tot 67 cent van iedere verdien de gulden. Een betere illustratie van de onstuitbare groei van de publieke uitgaven is nauwelijks denkbaar. Waar ligt de grens? Heeft niemand dan een norm bedacht om de groei van de publieke sector in te tomen? Wel degelijk. Leergeld In de jaren vijftig gold de Romme- norm. In 1963 werd de Zijlstra-norm geïntroduceerd. Het heeft allemaal weinig mogen baten. In 1976 kwam Duisenberg met de zogenaamde 1- pct-norm. Voortaan zou ieder jaar ten hoogste 1 cent van elke nationaal verdiende gulden extra, in de vorm van belastingen of sociale premies, naar de publieke sector mogen vloeien. Dit betekende ombuigen, bezuinigen. Ruim 9 miljard gulden. Er kwam opstand in de PvdA-achter- ban. Toch was het een linkse norm. Toen al legden belastingen, sociale premies en niet-belastingmiddelen beslag op 56 pet van het nationale in komen. Een eenvoudige rekensom leert dat je dan - ook met een 1-pct- norm - na 44 jaar op een collectieve lastendruk van 100 pet zit. De door Duisenberg opgehoogde dijk hield het niet lang. Die bezuinigingen zijn nooit gerealiseerd. De 1-pct-norm liet bovendien een ont snappingsweg open: het financie ringstekort (het verschil tussen uit gaven en inkomsten van de publieke sector) was niet aan banden gelegd en begon prompt te stijgen. In 1982 viert de normloosheid hoogtij. Men klampt zich nog vast aan een laatste strohalm: het financieringstekort zelf mag niet hoger worden dan een bepaald percentage van het natio naal inkomen. Over het exacte per centage bestaat geen overeenstem ming. Een econoom: „Er moet een norm voor de uitgaven van de publieke sector komen, en opnieuw een norm voor de inkomsten. Je moet af van die norm voor het financieringstekort. Daarmee hebben we inmiddels vol doende leergeld betaald". Een gedreven man: „Voor de uitgaven zou de norm moeten zijn dat ze de eerste vijfjaar niet mogen groeien, in die zin dat er geen nieuwe geldkos- tende plannen worden uitgevoerd. Ik maak een uitzondering voor de stij gende rentelasten en werkloosheids uitkeringen. Dat stelt de regering zelf eigenlijk ook voor, alleen ze houdt er zich niet aan. Wie mijn uitgavennorm toepast, krijgt de financiële armslag om ook de belastingen in de loop van vijf jaar geleidelijk te verlagen". Wij. En als die twee normen sneuvelen, door het maatschappelijk verzet te gen de noodzakelijke bezuinigingen? „Als die normen er niet komen, wordt het heel moeilijk, in feite onmogelijk om de werkloosheid te bestrijden. Ik hoop dat het mogelijk is de vakbewe ging te confronteren met de gevol gen van te hoge looneisen. Lukt dat niet, dan zijn de problemen onoplos baar". Norm Wij Als het zo moeilijk is. waarom zet ten we dan geen uitgavennorm in de Grondwet „Nou, dat er een duidelijke norm komt. lijkt me een goede zaak" Wij Bij u, net als bij de elf collega's- economen. lopen we steeds op tegen de rol van de vakbeweging. Als die dwars ligt. lukt er niets. „De vakbeweging zal altijd zo probe ren te handelen dat het de leden goed gaat. Zoals politici stemmen maxi maliseren, ondernemers een zo hoog mogelijke winst nastreven, streeft de vakbeweging naar zoveel mogelijk leden. Dus moeten ze niets doen dat indruist tegen de belangen van de ar beiders. Daarom ben ik in beginsel ook een voorstander van vrije loon onderhandelingen. Geef Kok en die anderen maar verantwoordelijkheid. De zaak moet dan wel zo worden georganiseerd dat het echt pijn doet als er wordt overvraagd Wie verant woordelijkheid wenst, moet een klap krijgen als het fout gaat. Zijn de loon eisen te hoog, dan is er te weinig ruimte voor de publieke uitgaven en moeten de sociale uitkeringen naar beneden, ook de minima". Wij. Dat looneisen banen kosten en be zuinigingen op uitkeringen nodig maken, wil erbij de mensen toch niet „Dat is het fundamentele probleem. De mensen zijn volwassen geworden. r - 5 jfaMritt/AU /«t-K l I men heeft overal verstand van. Ie dere dag komen problemen uit de hele wereld via de televisie in de huiskamer en daar moeten ze nog een oordeel over hebben ook Wil je in dat geweld een beetje overeind blijven, dan moet je wel heel simpele oplossingen kiezen. Zo wordt er ook aangekeken tegen economische vraagstukken. Inkomens-ongelijk heid, winsten, de rol van de multina tionals, per definitie zijn dat allemaal slechte dingen. De voor de hand lig gende oplossing in de huiskamer is: nivelleren, weg met de winsten, de multinationals aanpakken. Daar heb ben we de overheid voor. zo simpel denkt men. Nou, de overheid heeft dat gedaan. Maar dan komt er werk loosheid". „Hoe draai je dat om, dat is de grote moeilijkheid. Misschien zullen politi ci ooit hun oren iets minder laten hangen naar de eisen van pressie groepen en luidschreeuwers". Patstelling In de taxi op weg naar het station zijn we nog niet uitgepraat over de pat stelling die de hooggeleerde eco noom ons geschilderd heeft. Politici durven uit vrees voor stemmenver lies geen pijnlijke bezuinigingsope raties door te zetten. Er zijn tenslotte ten minste om de twee jaar verkiezin gen. Door uitstel van beslissingen moeten de belastingen en sociale premies omhoog. Om de leden te binden ziet de vakbondstop zich op zijn beurt gedwongen de lastenstij gingen af te wentelen op de werkge vers door extra looneisen te stellen, waardoor de nominale loonkosten (het schone loon plus sociale premies van werknemers en werkgevers plus loonbelasting) worden opgestuwd De vakbondstop beseft heel goed dat het nationale haasje-over-spcl op den duur catastrofaal is. Want onderne mers - die streven naar een zo groot mogelijke winst of een zo klein mo gelijk verlies - worden door oplopen de nominale loonkosten gestimu leerd om te bezuinigen op de pro- duktiefactor arbeid. Als dat mogelijk is, worden er diepte-investeringen gedaan in arbeidsbesparende machi nes; of arbeidsplaatsen die vrij ko men door natuurlijk verloop van per soneel, worden niet opnieuw bezet; of, ingeval deze oplossingen onvol doende soelaas bieden, worden werknemers op straat gezet. Op het hoofdkantoor van de FNV lopen ge noeg economen rond die weet heb ben van deze fatale neerwaartse spi raai. Maar met die boodschap kun je het bezoldigd kader niet naar de ach terban sturen, dan Jopen de leden he lemaal in bosjes tegelijk weg. Iedereen is verstrikt in zijn eigen rol. niemand is schuldig. Het wachten is op de geniale regisseur, die het draai boek met ieders rolverdeling herziet. Vijfjaar geleden was er een regisseur, wiens spelaanwijzingen waarschijn lijk op dat moment waren opge volgd Joop den Uyl was uit de ver kiezingsstrijd ie voorschijn gekomen met tien kamerzetels winst. Op het beslissende moment werd de regis seur in spe echter onderuitgehaald door een speerpunt van het legioen nieuwe vrijgestelden, die ondertus sen de aloude arbeiderspartij geruis loos hadden geannexeerd. De partij raad vond dat er bij de lopende kabi netsformatie te veel concessies wa ren gedaan aan christen-democraten. De PvdA zette zichzelf buiten spel; de regisseur in spe kwam door ge brek aan moed langs de kant te staan. Binnen de kortste keer is er vervolgens een kabinet van puinruimers. Wiegel en Van Agt zullen nu eens laten zien hoe je de staatsfinanciën saneert en de werkloosheid terugbrengt. Het fi nancieringstekort stond bij het begin van de rit met de grofvuilwagen op 4 procent van het nationaal inkomen. Van iedere in Nederland verdiende gulden werd 56 cent afgeroomd ten behoeve van de publieke sector. De publieke uitgaven - betaald uit be lastingen. premies en het financie ringstekort - stonden dus op 60 cent per verdiende gulden Een halfjaar later gaat het roer om. In een met veel bombarie gepresen teerd bezuinigingsplan (Bestek '81) wordt de nieuwe koers uitgezet. Tot en met 1980, luidt het voornemen, zal in totaal voor ongeveer tien miljard gulden in de uitgaven van de over heid en in de sociale uitkeringen worden gesneden. Gehoopt wordt dat zodoende de belasting- en pre miedrukstijging kan worden beteu geld. waardoor de stijging van de no minale loonkosten wordt afgeremd. Verwacht wordt dat dan de winsten zich kunnen herstellen, de investe ringen zullen aantrekken en aan de afbrokkeling van de werkgelegen heid een halt kan worden toegeroe pen. Moeizame formatie Het herstelproces wordt aangejaagd met miljardcnsubsidies voor investe rende ondernemingen. Het nieuwe kabinet denkt in 1977 dat er per saldo zelfs extra banen in de marktsector bij zullen komen Van Agt en Wiegel vinden zo'n beleid een combinatie van het exportscenario, het nijvere- bijscenario en een scheutje indus triescenario - verkieslijker dan het kwartaire-sectorscenario, waarbij steeds meer ambtenaren en werkers bij gesubsidieerde instellingen wor den aangesteld. Dat laatstgenoemde scenario kost bak ken met geld; dat geld moet groten deels worden opgebracht door eco nomisch actieven en bedrijven. Vier jaar later, in mei 1981, zijn er weer kamerverkiezing» n De PvdA heelt gezucht in de oppositiebanken. De kiezers winden er geen doekjes om: de hele winst die de PvdA in 1977 behaalde, gaat weer verloren. De zo veelste moeizame formatie van een regeringsploeg begint. Na veel ge harrewar wordt een nieuw kabinet beedigd. vijf dagen voor Prinsjesdag. Dat is te kort dag om nog met een eigen Miljoenennota te komen Het karwei is geklaard door de inmiddels demissionaire puinruimers van 1977. De in de Miljoenennota beschreven boedel bestaat voornamelijk uit schulden. Bestek '81 is een flop geworden. Er gaapt in 1981 een gat in de hand van Nederland van 8 procent van het na tionale inkomen. Met andere woor den: het financieringstekort is in vier jaar verdubbeld. De druk van sociale premies en belastingen is ook geste gen. van 56 tot 60 cent van elke in Nederland verdiende gulden. De pu blieke uitgaven staan dus op 68 cent per gulden, 8 cent meer dan vier jaar eerder Een onthutsende erfenis voor de nieu we ministersploeg, die nog veel gro tere problemen tegemoet gaat Uit bijkans iedere bladzijde van de Mil joenennota van september 1981 blijkt dat het steeds moeilijker wordt om de tomeloos stijgende publieke uitgaven te bedwingen Er zullen miljarden bezuinigd dienen te wor den. want in het kakelverse regeer akkoord van CDA. PvdA en D 66 staat dat de belasting- en premiedruk niet verder omhoog mag en dat het financieringstekort twee jaar achter een steeds met 1 procent van het na tionale inkomen zal worden terugge drongen. Door Frans Nypels en Flip de Kam 't Is al kommer en kwel. Tijdens de maandenlange formatieonderhande- lingen is wel aan de problemen gero ken, maar niemand durfde zijn neus echt diep in de cijfers uit zwartgalli ge ambtelijke rapporten te steken. Erger, informateurs De Koning. Lub bers en Van Thijn verdonkeremanen het meest hinderlijke rapport, opge steld door de ambtelijke top van Fi nancien. waarin wordt becijferd dat gezien de tekst van het regeerak koord - bezuinigingen van 15 a 20 miljard gulden tot 1986 onvermijde lijk zijn Aardgaswinst De net aangetreden club vindt wel-in gevulde bezuinigingen tot een be drag van 0.4 miljard gulden politiek volstrekt onaanvaardbaar Wie de op gesomde bedragen optelt, conclu deert dat het op 11 september aange treden kabinet met een 'oude proble matiek van 3.8 miljard worstelde. Vervolgens doemen bijna dagelijks nieuwe tegenvallers op De aardgaswinst voor de staat zal in 1982. zo wordt becijferd, maar liefst 2.7 miljard minder zgn dan waarop was gerekend Een andere tegenvaller, van 1.6 mil jard, houdt verband met de koppe ling van sociale uitkeringen en amb tenarensalarissen aan de gemiddelde stijging van de vuile cao-lonen. Voor jaar 1981 werd in de bouw overeen stemming bereikt over inschaling van allerhande toeslagen in de lonen Hoewel bouwvakkers hierdoor geen cent meer gingen verdienen, zouden ambtenaren en uitkenngstrckkers door de bestaande koppeling wel in inkomen omhooggaan. Door de kop peling op dit punt eenmalig door te snijden wordt de dreigende tegenval ler geneutraliseerd. Inmiddels hebben ambtenaren op Haagse departementen niet stilgeze ten Ze sturen hun nieuwe bewinds lieden met uitgebreide verlanglijst jes naar de ministerraad leuke plan nen en een nieuw beleid voor 1982 en latere jaren Topambtenaren op fi nancien trekken wit weg Bij elkaar is met al die claims in 1982 4.2 mil jard gemoeid En dan ligt daar ook nog het raamwerk voor het al roem ruchte werkgelegenheidsplan van Den Uyl. Wanneer het kabinet op 16 oktober struikelt, bestaat er overeen stemming dat het banenplan 1.9 mil jard mag kosten Even optellen bij elkaar een probleem van 12,6 mil jard. Bij hun poging om de verschillen bin nen het kabinet te overbruggen doen Halberstadt en De Galan daar nog een schepje bovenop Voor het ba nenplan blijft 0.7 miljard aan hun lijmkwast hangen de winst van de crisis Bij die uitslag kan iedereen zich tenslotte neerleggen. Er dient al leen financiële dekking te worde n gevonden voor de openstaande 13.3 miljard Zowel in het kabinet als door beide informateurs is m< t grote voortvarendheid en indrukwekken de inventiviteit gewerkt om deze kloof tussen inkomsten en uitgaven te dichten. Doorschuiven Al die leuke plannen voor nieuw beleid (4.2 miljard) gaan van tafel Extra be zuinigingen en gerommel binnen de WIR-pot leveren 2.5 miljard op Mi nister Van Dam van volkshuisves ting krijgt surseance van betaling hij mag een schuld van 0.6 miljard door schuiven naar 1983 Geen nood. dat deed zijn voorganger ook Papieren bezuinigingen en het ongedekt laten van tekorten in de sociale fondsen werden voor 0.9 miljard meegeno men Dat schiet al heel aardig op. Geen nieuw beleid (4.2 miljard» en reële en papieren bezuinigingen ion- geveer 4 miljard) maakt samen ruim 8 miljard Kabinet en informateurs moeten nog mdjard vinden om het gat van 13.3 miljard dicht te varen. Dan de collec tieve lasten maar wat opgevoerd, deels in stnjd met de tekst van het regeerakkoord, opbrengst 1.9 mil jard. Onderdeel van dit dekkings plan was de eenmalige 'solidariteits- heffing'. Dan zijn de vindingrijke oplossingen uitgeput Er is nog een gat van onge veer 3 miljard gulden Hoe dat te fi nancieren weet niemand Dus stellen de informateurs de partijen ten einde raad voor om 1.4 miljard extra te le nen op de kapitaalmarkt Dat is wel iswaar ook strijdig met het regeerak koord. maar papier is geduldig, voor al van regeerakkoorden Voor het daarna nog resterende gat van 1.3 miljard is nimmer een oplossing ge vonden Het is de ontbrekende scherf, het gat van de informateurs. Bezwerend merken zij daarover in hun eindrapport op ..Wij zijn van oordeel dat de omvang van het over blijvende aardgas batenrisico (circa 1300 miljoen gulden) is terugge bracht tot proporties die het kabinet in 1982 en 1983 redelijkerwijze kan verwerken". Tandengeknars Wie wind zaait zal storm oogsten Het herfstkoeltje van de lijmers De Galan en Halberstadt leidt in 1982 tot een zware voorjaarsstorm De ontbreken de scherf van 1.3 miljard die bij de succesvolle lijmpoging onder de ta fel is gewerkt - dat aardgasrisico dat het kabinet „op redelijke wijze zou kunnen verwerken" ligt de rege ringsploeg loodzwaar op de maag De scherf - de tegenvallende aard gaswinst voor de staat - is inmiddels ten minste een miljard gulden groter geworden Als de olieprijzen nog wat verder dalen, en daar ziet het naar uit, dan worden de financiële proble men van de publieke sector onover zienbaar Gejuich bij de centrale verwarming in de huiskamer en vreugde aan de ben zinepompen de energieprijzen dalen voor het eerst sinds 1973 Tandenge knars op het ministerie van finan cien. waar de cijferaars erop reken den dat de olieprijzen ieder jaar op nieuw tien procent hoger zouden lig gen. Als semi-OPEC land zijn we overgeleverd aan het krachtenspel op de wereldenergiemarkt. Onbe doeld voorproefje van wat de staats financiën en de vaderlandse econo mie te wachten staat, wanneer in de tweede helft van de jaren tachtig ook de geëxporteerde hoeveelheid gas snel gaat teruglopen. Nog een paar jaar aarzelen en ruziën en de gas- winst gebruiken om lopende publie ke uitgaven te financieren, en het is te laat om het gasgeld te investeren in onze industriële toekomst. Behalve de gasramp bedreigen andere ontwikkelingen de financiën van de publieke sector Vooral de stijgende rentelasten, de straf voor het uit de hand laten lopen van het financie ringstekort. en de oplopende bedra gen die zijn gemoeid met uitkeringen aan het groeiende leger werklozen, brengen chaos in de schatkist Zeker is dat. om het financieringstekort in 1982 terug te drukken naar 6.5 pro cent van het nationale inkomen (dat is nog altijd 20 miljard), ombuigin gen van 5 miljard gulden noodzake lijk zijn Het valt ie vrezen dat het daarbij met bluft Van der Stee heeft al nieuwe tegenvallers gesignaleerd, zonder bedragen te noemen. Een be drag van nog eens drie miljard gul den zou ingewijden niet verbazen Tekort Zonder bezuinigingen betekent dit voor 1982 een financieringstekort van 9 procent van het nationale inko men. Feitelijk zou het tekort dan al 10 procent zijn, doordat het kabinet buiten de rijksbegroting om - rechtstreeks op de kapitaalmarkt geld leent voor de financiering van publieke projecten Alleen <>m de rentelast van dit tekort (rond 33 mil jard gulden) te kunnen betalen, moet al beslag worden gelegd op 1 procent van de groei van het nationale inko men De rente wordt meteen doorge schoven naar beleggers en spaarders, die staatsobligaties hebben gekocht Dat geld is dus niet meer beschik baar voor uitkenngen of een ambi tieus banenplan Over banenplannen geschreven, wat stond daarover ook al weer in de ver kiezingsprogramma's'' De inzet van de vorig jaar gestreden verkiezings strijd was toch vooral meer banen'' Het kon niet op Opnieuw boden de politici als marktkooplui tegen el kaar op De PvdA had de mooiste voornemens Er moesten om te be ginnen 135 000 volledige banen bij komen —durende di m riodt 1991 1985 Door arbeidstijdverkorting zouden daar nog eens 100 000 banen bijkomen Splitsing van bestaande banen zou nog eens 75.000 mensen aan het werk helpen De sociaal-de mocraten beloofden in totaal 310 000 banen erbij Radde prater Ruud Lubbers, gesecon- deerd door standwerker Van Agt. stelde zich wat bescheidener op 1 l«-t duo spiegelde de kiezers 100 000 ba Do irkt- en kwartair olaal r bestaande banen te dele wilde het CDA nog eens 85 000 mer sen aan werk helpen. 185 000 extra banen D'66 koopman Jan Terlouw kw.im met een speciale aanbieding Behalve 90 000 volledige banen erbu stelden de Democraten de kiezers in het vooruitzicht dat maar liefst 175.000 banen door midden zouden worden gehakt Samen 265 000 mensen aan de baan Dat was nog geen jaar geleden Er zijn inmiddels meer dan honderdduizend werklozen hijg»-komen, volgen* .,(fi. ciele statistieken die zijn opgesteld onder ministeriele verantwoordelijk heid van twee lijsttrekkers uit 1981 nmiddels is ook de eerst.- versie van een banenplan gepubliceerd de oogst voor 1982 is 19 000 banen en het streven deeltijdarbeid te bevor deren (effect onbekend)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23