C E""' Verzachter, lokmiddel of gewoon ZATERDAG 17 APRIL 1982 i hulpverleners en heroineverslaafden i r het Catshuis. teveel in de watten gelegd0 veer 20.000 drugsverslaafden in Nederland en, volgens een ruwe schatting, 600.000 alco holverslaafden. Het is duide lijk dat de aandacht, gezien deze verhoudingen, teveel op de drugs is gericht". Aan het woord is Els Noorlan- der. Zij is als arts verbonden aan de Stichting Ontmoe tingsplaatsen (STOP) in Rot terdam en heeft de supervisie over de medische behande ling van heroïne-verslaafden in een aantal methadonpro- gramma's. De verklaring voor deze over- belangstelling is volgens haar gelegen in het feit dat de drugsverslaving een soort „zondebokfunctie" heeft ge kregen in onze samenleving. „De drugsverslaving raakt de mensen vaak en hevig. Denk maar aan het verslaafde hoer tje. aan het openbreken van auto's en aan het stelen van tasjes van oude mensen. De gevolgen van de drugspro blemen staan heel dicht bij de mensen, daarom is er ook zo'n grote belangstelling Het hele gesprek doet zij niets anders dan relativeren, hoog gespannen verwachtingen ontzenuwen en het probleem terugbrengen tot de essentie. Waar hebben we het over, hoe komt het en wat kan er aan gedaan worden? „Het grootste probleem binnen de mcthadon-hulpverlening is het feit dat de meeste aan dacht gaat naar de mensen die er het minst mee doen". Een stelling die Els illustreert met een voorbeeld. „Tijdens het kerstdiner had ik aan de ene kant iemand naast mij die echt aardig probeerde te zijn en aan de andere kant ie mand die ontzettend stoned „Constant was ik bezig om hem met zijn gezicht uit zijn soep bord te halen, hem wakker te maken, omhoog te hijsen en hem erop te wijzen dat het niet de bedoeling was de sala de in zijn wijnglas te doen. Je aandacht wordt door zo ie mand volledig opgeeist. ter wijl het eigenlijk beter is je bezig te houden met degene die echt moeite zat te doen om aardig te zijn" Notedop In een notedop ligt daar het probleem van de hulpverle ning bij drugsverslaafden. Els: „Hulpverlening is er ei genlijk niet meer bij, je bent de hele dag aan het dealen. Buitenstaanders verwachten veel te veel van de methadon- programma's. De theorie dat je door methadon-verstrek- king iets zou kunnen doen aan het probleem van de ver slaafde. is een misverstand." Je kunt somber vaststellen dat deze hulpverlening gewor den is tot een segment in de vicieuze cirkel die wy versla ving noemen. Bart Majoor, psycholoog bij de Stichting STOP: „Mensen beginnen aan heroine omdat ze een kick willen". „Met het ge bruiken van methadon ver dwijnt die kick voor een deel en gaan ze er dus weer heroï ne bij gebruiken. Vervolgens krijgen ze dan weer meer me thadon. of nemen ze hun toe vlucht tot 'aanvullers' als al cohol en valium. Het is op die manier inderdaad een vicieu ze cirkel". De vaststelling dat „mensen niet voor niets aan heroine beginnen" is voor hem het uitgangspunt bij de hulpver lening. Bart: „En dan nog niet eens zozeer het begin- het i drie maanden doorgaan Als ze doorgaan met gebruiken, hebben ze die kunstmatige kick kennelijk nodig. De eni- 5 dan ook om die te leren omgaan met hun kick, ze te leren omgaan met hun frustratie-toleran tie". „Een verslaafde heeft een zeer zwakke ik structuur, is snel van slag. Hij hoeft geen enkel schuldgevoel meer te doorle ven. met één enkel shotje zijn de problemen weg. Daarom is een verslaafde maar zo moeilijk te motiveren om iets aan die verslaving te gaan doen". Een voorbeeld geeft duidelijk aan hoe diep dat probleem kan zitten. Een verslaafde die „clean" is. niet meer ge bruikt. verwacht dat de hele wereld voor hem openstaat Werk, huisvesting, hulpverle ning, sociale dienst, iedereen en alles moet klaarstaan. Bij de minste of geringste tegen valler gaan ze weer gebrui ken en begint alles weer van voor af aan. Twee jaar Bart: „Als iemand afgekickt is, kost het gemiddeld twee jaar om alles weer normaal te la ten lopen. Dat is de periode met een hoog risico van weer gaan gebruiken. En je kunt gerust stellen dat de rest van zijn leven dat nsico. welis waar iets minder groot, aan wezig blijft. Een ex-verslaaf de blijft altijd weten dat alle problemen in één klap zijn weg te nemen door weer te gaan gebruiken". Door Jan Geert Majoor Het is duidelijk dat de behan deling van een verslaving niet onmogelijk is Maar het is even duidelijk dat het ces afhankelijk is van de te waarin de verslaafde bege leid wordt en bereid is samer te werken met de hulpverle „De doelstelling van de metha don-verstrekking is met mee zuiver", stelt Els „Aanvanke lijk zag men methadon als een medicijn, nu is het eigen lijk niet meer en met minder dan een legale dope. Het mi: verstand is dan ook dat me de resultaten van een med cament verwacht, terwijl men gewoon dope verstrekt. Alle nieuwe hulpprojecten hebben na een jaar 'su< dat wil zeggen ze krygen veel cliënten, er wordt veel methadon verstrekt, de men sen zien er op het eerste ge zicht veel beter uit. Maar vraag niet hoe de resultaten na een paar jaar liggen". „In myn ervaring met metha- don-hulpverlening. en dat is nu vijf jaar, heb ik bijvoor beeld nog nooit gezien dat ie mand die crimineel was, min der crimineel werd. Je veran dert dus eigenlijk niets aan de situatie. In mijn praktijk heb ik één geval meegemaakt van iemand die een half jaar had gebruikt en nu, via een methadon-behandeling. na driejaar nog steeds clean is" „Wat hebben we gedaan met onze methadon-projecten9", vraagt Bart Majoor zich af. „Het probleem is dat, als je niet oppast, die jongens alle maal kasplantjes worden. Dagopvang, nachtopvang hun maatschappelijke weer baarheid verdwijnt op den duur helemaal. Er is geen mens die zoveel hulp krygt by het zoeken naar een huis en werk als een ex-verslaaf- de. De vraag is of we daarmee op de goede weg zyn. Ze wor den op deze manier naar myn gevoel te veel in de watten gelegd". Huisarts Naast het oer-Hollandse gekeu vel over de manier waaróp je verslaafden moet opvangen, zoals de verwijten over een „rechtse" hulpverlening, het al dan niet in huiskamerver- band bestryden van versla ving, de plaats en de inrich ting van de bussen waarin methadon verstrekt wordt, komt de laatste tyd ook het verstrekken van methadon door huisartsen in de belang stelling Kleinschalige aanpak zou op het lijf geschreven zyn van de huisarts, maar daarnaast zyn ook al de eerste excessen aan het licht gekomen. Huisartsen die zich hebben verrijkt aan het verstrekken van methadon aan verslaaf den. brachten deze zaak in eens weer midden in de nega tieve belangstelling. Els Noorlander „Het verstrek ken van methadon door huisartsen geeft problemen, omdat ze dikwyls een ver keerd beeld hebben van de gebruiker en zyn motieven om hem te bezoeken. Daar naast speelt nog het pro bleem dat ze vaak niet pre cies weten wat een verslaving is. Het zou zinvol zyn daar eens wat meer aandacht aan te besteden by de opleiding tot huisarts". En voor de zoveelste keer gaat er een realistische streep door deze kleinschalige hulp verlening. „Ongeveer 99 pro cent van de gebruikers die by een huisarts komen voor me thadon zyn gewoon op zoek naar een andere dealer en hebben echt geen plannen om te gaan minderen. Ze lo pen de hele welzynszorg af met hun verhaal en komen dus ook bij de huisartsen te recht". En het verhaal klinkt redelijk. Een huisarts die niet op de hoogte is van een verslaving, zal een behandeling met me thadon beginnen. Hy stelt een dosis vast en spreekt met de patient af dat er op een be paalde manier geminderd zal moeten worden. Els: „Hy raakt in paniek als hij merkt dat de patiént welis waar minder methadon ge bruikt. maar tegelykertyd meer heroïne gaat nemen. Hy geeft hem dan maar weer méér methadon en zo komt ook deze behandeling in een vicieuze cirkel terecht Een huisarts kan op die manier geweldig in de problemen komen, met in het minst om dat hy ongetwijfeld meer junks op zyn spreekuur zal krijgen als in de scene bekend wordt dat hy methadon ver strekt". Hoogtepunt Een verslaafde die al zyn regis ters opentrekt om een huis arts over te halen hem te hel pen, schynt een dramatisch hoogtepunt te zyn En een huisarts moet sterk in zyn schoenen staan om dan nog nuchter te kunnen blyven re deneren „U bent nog myn enige redding" en „als ik geen methadon kryg. heeft u Wie argeloos een stap zet in de wereld van de professionele drugs-hulpverlener komt hoe dan ook van een koude kermis thuis. Het steeds maar groeiende legér meedenkers, in-takers, therapeuten en andere „sosjale" arbeiders, is dag in dag uit als volleerd stucadoor bezig de hinderlijke scheuren in het plafond van onze samenleving weg te smeren. Maar de argeloze burger windt zich op. Windt zich op over de rekening die de stucadoor stuurt en over het feit dat de scheuren steeds maar terug komen. En de hulpverlener? Die heeft z'n handen vol. laat de ene na de andere druppel op de gloeiende plaat vallen en smeert de scheuren dicht. Dat wordt van hem gevraagd. Soms mompelt een hulpverle ner iets over de fundamenten van het bouwwerk. Boeren verstand. Die scheuren ko men toch ergens vandaan? Dichtsmeren prima, maar als het fundament niet in orde is, zullen er ingrijpender repara ties moeten plaatsvinden. Maar ook dan is de argeloze burger niet tevreden. Bij hem hoefje niet aan te komen met kreten als „er is fundamen teel iets niet in orde in de sa menleving" of „het probleem ligt veel dieper". En de hulp verlener? Die zal vervolgens zeggen: „Dan moet je maar leren leven met het pro bleem". Dat wil niets meer en niets min der zeggen dan een blijvende scheur in het plafond, een „ontluistering" van ons huis. Een blijvende herinnering aan iets „dat veel dieper ligt". Kortom: de mallemolen van de hulpverlening en de kou de kermis waar je van thuis komt. Verslaafd Niemand zal, misschien na eni ge aandrang, ontkennen dat verslaving een symptoom van onze maatschappij is. Wij roken, drinken en slikken dat het een aard heeft. Noch zor gelijke geluiden van deskun digen, noch forse prijsverho gingen kunnen ons daar van af brengen. Valdisper in de file, asperine te gen hoofdpijn, valium tegen spanningen en Hoppe om weer mens te worden. Het zijn voorbeelden van de ma nier waarop een samenleving die ogenblikkelijk oplossin gen zoekt voor alles, zich uit. Het mechanisme is even een voudig onder woorden te brengen als moeilijk te be strijden: iets van buiten jezelf nodig hebben <?m een per soonlijk probleem op te los- Goed, er kan nog gelachen wor den om de man die haastig zijn „schat" opbelt om te vra gen of het middel om „weer mens te worden" al koud staat. Maar wat te denken van hele bejaardenhuizen die 's avonds collectief via de mo gadon in de armen van Mor pheus glijden. De verslaving zit overal en is hardnekkig. Kennelijk weigeren wij die grote lijn onder ogen te zien. Mensen met long-aandoenin gen blijven roken. Op de long-afdeling van een zieken huis is het geen uitzondering als de rook door het sleutel gat van de toiletdeur naar buiten kringelt. Je zou toch zeggen dat juist deze mensen gemotiveerd zouden moeten zijn om te stoppen De slachtoffers van de giftige heroïne in Amsterdam die het overleefd hebben, zijn zonder uitzondering weer gaan gebruiken. Over moti vatie om te stoppen gespro ken. Nee hoor, ze hebben er neurologische stoornissen aan overgehouden en zijn „dus" weer op de oude voet verder gegaan. Wat brengt ze er dan toe om toch door te gaan9 Versla ving, welke dan ook. vraagt dus om plaatsing in een groot kader. Wat brengt mensen er toe om „tegen beter weten in" door te gaan? Wat zit er in de samenleving dat vraagt om verdoving en waarom be perken we ons tot het bestrij den van de symptomen? Belangstelling „Gezien in het kader van de ge zondheidszorg is de drugsverslaving maar een klein probleem. Er zyn onge- net op uw geweten als ik straks weer als hoer op de Binnenweg sta". Ga daar maar aan staan als huisarts Ook het gedrag van junks in de wacht- en spreekkamer ligt even iets anders dan dat van de gebruikelijke patient. Een hartpatiënt zal in bepaalde voor hem minder gewenste situaties echt het bureau van de dokter niet omgooien. Een junk kan dat wel doen als on derstreping van zyn deplora bele toestand. En dan in de wachtkamer Voor het oog van verbaasde gne- plyders spreken twee junks luidruchtig over de hoeveel heid pillen die ze nodig den ken te hebben. De een wordt ontvangen in de spreekka mer. de ander haalt byvoor- beeld waardevolle voorwer pen uit het huis van de brave dokter weg. Els „In Rotterdam geven de huisartsen dan ook geen me thadon meer, maar byvoor- beeld wel andere verdovende middelen. Die puntzakken vol pillen moeten toch ergens vandaan komen0 En dat is feitelyk het inruilen van de ene verslaving voor de ande re. Een huisarts heeft veel minder ervaring met dit soort gevallen en heeft dus ook het verhaal niet klaar dat hy moet houden als reactie op die smoesjes. Want vaak zyn het echt allemaal smoesjes". Wel is het volgens Els zinvol om projecten op te zetten, by- voorbeeld in randgemeenten van grote steden. „Huisartsen zouden daar. in nauwe samenwerking met deskundigen, methadon kun nen verstrekken aan begin nende verslaafden. Dat wil zeggen, mensen die hun spaargeld hebben opgeno men, daar herome van heb ben gekocht en tot hun schrik merken dat ze ver slaafd zyn" „Maar het uitgangspunt daarbij moet zyn dat de gebruikers na dne maanden clean zyn. Anders gaan ze maar naar een professioneel hulppro ject. Dat lykt mij de enige mogelijkheid. Eén keer zo'n behandeling met methadon proberen, met een zeer stren ge controle van de unne om eventueel gebruik van heroi ne te constateren. Een kans en dan niet meer. Je moet daar hard in zyn. Het is dus beter om in een soort team verband te werken, dan sta je als huisarts met alleen". Oplossing De conclusie die blyft hangen is even somber als helder al le projecten, hoe mooi en duur ook. kunnen met meer zijn dan een druppel op een gloeiende plaat De voor waarde die vaak gesteld wordt, namelyk om tydens een dergelijke afkick geen heroïne te gebruiken, blykt vaak al op onoverkomelyke bezwaren te stuiten. Bart Majoor „Het grootste pro bleem is dat de verslaafde ge woon wil doorgaan en dat de hulpverlener hem ervan af wil helpen". En Els voegt daaraan toe: .Als de versla ving door de deur naar bin nen komt, verdwijnt het ge zond verstand door het raam naar bUÜM Zelf werken ze voor een kleine groep zwaar verslaafden die in andere programma's niet meer welkom zyn De visie op hun werk is ontnuchte rend „Ons werk ligt feitelyk op het niveau van de genatne en de zwakzinnigenzorg. Je maakt die mensen niet meer beter. Het gaat om gewone, ordinaire hulpverlening op een fatsoenlyk en medemen selijk niveau De ene client m de zoveel tyd die voorzichtig het afkickpad op gaat. is voor ons het toeQe slagroom op een enorme pudding En dan komt de stucadoor om de hoek kyken Els „Onze enige functie is feitelyk om verziekers weg te houden van de goed draaiende program ma's Dat is het enige naast een incidenteel succesje Het methadon-programma is een soort vanglijn We proberen ze op die manier naar een be tere voorziening te krygen Het gaat erom dat door hot verstrekken van methadon het heroïne probleem nooit een onoverkomelyke over last zal worden voor de sa menleving" En voor de argeloze burgers de ze „Het komt er dus op neer dat je er binnen onze samen leving een probleem by hebt en dat je daar ook niet meer van af komt We zullen met die 20 000 verslaafden moe ten leren leven, net zoals we hebben leren leven met die 600 000 alcoholisten" „Wat ovengens niet wil zeggen dat je je voor de individuele cliënt niet tot het uiterste zult moeten inspannen Daar heeft hy recht op en het is je plicht als hulpverlener Maar het probleem van het grote aantal verslaafden los je er niet mee op" Methadon wordt in Nederland vanaf 1968 gebruikt als middel ter "behandeling" van heroineverslaafden. Het is een synthetisch middel, dat door de huisarts verstrekt mag worden en dus "legaal" te verkrijgen is. Sindsdien wordt methadon verstrekt al dan niet in de zogenaamde verstrekkingsprogramma's van professionele hulpverlenende instanties. Naast het verstrekken van methadon wordt er over het algemeen naar gestreefd ook enige psycho-sociale begeleiding te geven. Soms wordt methadon verstrekt als begeleiding bij het afkicken om de onthoudingsverschijnselen te verzachten. De verslaafde krijgt dan een steeds kleiner wordende hoeveelheid voorgeschreven. In andere gevallen gaat het er meer om de verslaafde te accepteren in zijn verslaafd-zijn en hem via een vaste dosis methadon zo goed mogelijk te laten functioneren in de maatschappij. De verstrekking wordt ook wel gehanteerd als middel om een verslaafde te motiveren zich tot andere vormen van hulpverlening te richten. In dat geval zou je kunnen spreken van methadon als "lokmiddel". Sinds het gebruik van methadon voor dit doel spitst de discussie rond dit middel zich toe '00 -- J3 b symoron op twee belangrijke factoren: de hoeveelheid te verstrekken methadon aard van die verstrekking. De duur van een afkickprogramma varieert van één tot vier maanden. Het grootste deel van de programma's is gebaseerd op afbouw, dat wil zeggen op het langzaam laten afnemen van de dosis. De meeste kans op succes hebben programma's waarbij ook een vorm van begeleiding gegeven wordt. Er is echter ook in een relatief klein aantal gevallen sprake "onderhoudsprogramma's". Die zijn over het algemeen bestemd voor zeer ernstig verslaafden. Methadon werkt 24 uur en heeft daarmee een werkingsduur die bijna vier keer zo hoog ligt als heroine. Methadon wordt zowel in tablet- als in vloeibare vorm verstrekt en kan dus zowel ingespoten als ingenomen worden. In beide gevallen werkt het middel even effectief bij het bestrijden van de onthoudingsverschijnselen. Bij de meeste programma's verstrekt men tegenwoordig methadon opgelost in een dikke siroop. In aanwezigheid van de hulpverlener moet de dagelijkse dosis dan ingenomen worden. Dit om te voorkomen dat de clienten de methadon verkopen of in opgeloste vorm inspuiten, met alle risico's van infecties die daarmee kunnen samenhangen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21