Profs in de polder Woon-Expo-Oegstgeest Elk punt nu kostbaar in tenniscompetitie Almere, waarheen? t/m zaterdag 17 april Ambtenaar Van Renen gelooft er in Zeilen Tillers van LKV Spartaan naar Eindhoven Verrassing in A-groep WK-ijshockey 'Lucky' naar Raalte Milj oenen-transfer ZATERDAG 17 APRIL 1982 Sport PAGINA 15 LEIDEN - De tenniscompetitie die morgen voor de eerste klasse en lager, kent een nieuwtje. De ranglijst aan het einde van de competitie wordt opge maakt naar het totaal aantal behaalde winstpunten. Een winstpunt wordt ge geven voor iedere gewonnen partij. In dien twee of meer ploegen met een ge lijk aantal winstpunten zijn geëindigd, wordt de volgorde beslist door de re sultaten die de betrokken ploegen in alle tegen eikaar gespeelde wedstrij den hebben bereikt. Als ook daardoor geen beslissing wordt verkregen, gaat het verschil tussen gewonnen en ver loren tellen. Dat wil zeggen dat de "weggevertjes", veelal de gemengd dubbelspelen wanneer die niet meer beslissend zijn voor de totaaluitslag van de wedstrijd omdat het vijfde pun tje reeds veilig is gesteld, tot het verle den behoren. Dat betekent ook dat ie dere partij belangrijk kan zijn en dat iedere wedstrijd moet worden uitge speeld. Voor clubs met een beperkt aantal banen, zoals bijvoorbeeld de Leidsche Hout (4 banen), zal dus nu beperkt aantal banen, zoals bijvoor beeld de Leidsche Hout (4 banen), zal dus nu moeten worden getracht niet meer dan drie wedstrijden op eigen park te krijgen. En dat blijkt ook de KNLTB niet helemaal te hebben over zien, want het competitie-schema heeft voor de'Leidsche Hout op zon dag 25 april vier thuiswedstrijden op het programma. Hoe zijn de kansen voor de ploegen uit de Leidse regio.? Er zijn nogal wat verschuivingen, die nog lange tijd de gemoderen in de Leidse verenigingen zullen verhitten. Forescate (overgangsklasse A), mist Jos Koemans en Arnold van der Ca- pellen. Eerstgenoemde gaat zijn geluk beproeven bij de Metselaars in Den Haag en laatstgenoemde heeft het competitietennis vaarwel gezegd. Voor het verlies van Jos Koemans biedt de terugkeer van Bob van Over- beeke goede compensatie. Verder zul len voor Forescate aantreden Herman van der Capellen, Bub van der Zee (toch gebleven), Jacqeline van Wijk en Lisolotte van der Bijl. Op papier toch weer een sterke team met kampioens althans promotiekansen. Zoals meer Leidse teams op papier sterk voor de dag komen. Maar met de in krimping van de partijen op eredivisie en hoofdklasse niveau zal er ook een overschot aan spelers en speelsters ko men, die zeer waarschijnlijk in de lage re klassen zullen jgaan spelen en dat kan zeer onplezierige surprises geven. Noordwijk, dat promoveerde naar de overgangsklasse A, komt uit met Mo nique Lembeck, Els Veentjer, Rose- marie Verdegaal, Erik Jan Schreuder, John Asselbergs en Piet Veentjer. Ook dit team heeft op papier minimaal pro motiekansen. nu ook de nummers 2 van de ranglijst een gooi kunnen doen naar de eerste klasse. In de overgangsklasse B heeft Unicum twee ijzers in het vuur. Unicum 1 ver sterkte zich ten koste van "Zee en Duin" uit Katwijk met de talentvolle Marijke Guyt. Een initatief dat uiter aard door de Katwijkers niet in danks is afgenomen. Jan de Groot hierover "Kijk, als ze nu twee klassen hoger zou zijn gaan spe len dan by ons op Zee en Duin, dan zouden we het in onze vereniging heb ben begrepen, maar nu.... Vorig jaar misten we net de promotie naar de overgangsklasse B, warin zij nu speelt. Gevolg van haar vertrek voor Zee en Duin is dat het hele team in elkaar stort. We hebben weinig sterke da mes". Hoe het zy Unicum 1 gaat van start met Marijke Guyt, Hennie Feh- ling, Freek van der Capellen, Frans Grimbergen en Hans Tönjann. Ingelise Driehuis, Maureen Meyer. Ivar de Jong en Anne Jan van der Meer vormen Unicums tweede team. dat ook uitkomt in de overgangsklasse B. Jeugd volop dus bij Unicum, zij het niet allemaal uit eigen kweek. Vraag is hierbij, waarom die concentratie? Om door te stoten naar de eerste klasse? Aan hoofdklasse of eredivisie behoeft men in de regio Leiden voorlopig nog niet te denken. Roomburg mist de ver trouwde steun van Mannus Broos- hooft (Festina), Jurgen Peters (Zoeter- meer) en Milou Penseel Laatstge noemde zal niet op het gravel in actie komen, maar wel langs de kant als teamcaptain. Zij staat aan het roe van het kwartet dat Roomburg in de over gangsklasse B moet proberen te hou den, te weten: Iris Zwolloo (van Uni cum overgekomen), Yvonne de Ruy- ter, Joost van Leeuwen en Jan Pieter Noordermeer. Geen overtuigingde be zetting. maar juist daarom een uitda ging voor Milou Penseel als captain. De Leidsche Hout heeft op papier de grootste kampioens- en promotiekan sen met Annette van der Mey. Ellen de Groot. Marcel van Rijn (van Nieuw- Vennep) en Waldo Jansen. Peter Pauwels. de laatste jaren vaste speler van het eerste team. heeft even als Arnold van der Capellen het com petitietennis vaarwel gezegd. De Munnik zal het zonder Bart van der Feen moeten stellen. Voor de Leider- dorpse vereniging komen in actie: El len Gerrese, Christel Verwoerd. Mark en Hans van Opstal Geen kampioens kandiaat zo te zien. Dat is ook de eer ste garde van "Zee en Duin" uit Kat wyk niet met Els Kales, Pat Heiligers. Peter Bouws en Hans Olivier. Vong jaar byna kampioen in de tweedeklas se. na vermoedelyk een degradatie kandidaat. En dat vooral door het ver hes van Maryke Guyt. Het naar de der de kjlasse gepromoveerde de Meren- wyk met Hans Goemans, Hans Thuis, Anneke van Venetien en wellicht de van een enkelblessure herstelde Leon- tine Poots. heeft geen directe kam pioenskansen. maar kykt wel sterk ge noeg om zich in de derde klasse te handhaven. Sassenheim, dat in de tweede klasse uit komt lykt zich daar ook te zullen kun nen handhaven met Beryamin Ruyse- naars, Wouter Kuyk. Humprhey Stuy- ver, Carla de Waard en Alice Mouen FRANK BONTE ALMERE (GPD) - Wanneer het welslagen van het Almere- initiatief alleen bepaald zou worden door optimisme en geestdrift, dan heeft het profvoetbal zonder enige twijfel bestaansrecht in de groeikern. Maar wie niet meer dan wat goede wil in de bagage meezeult, komt zeker tegen woordig van een ijskoude kermis thuis. Neem bijvoor beeld Willem II en FC Utrecht, die ook best te goeder trouw of 'in het belang van de vereniging' zullen hebben gehandeld. Natuurlijk, niemand kan garanderen dat de betaalde club inderdaad gezond blijft, maar er is ook geen mens die het tegendeel kan bewijzen. „En zolang er iets bestaat als een gezondmakingsproces gelooft men kennelijk nog steeds in de levenskansen van het voetbal", meent Hans van Renen. „Een terechte zaak, want wie kijkt naar het heer lijke spel van Ajax en hoe Go Ahead Eagles en FC Twen te hun schuldenlast hebben afgedragen, weet dat het nog niet dood is. De KNVB moet zich dan ook verre houden van die algehele doemdenkerij en ons initiatief niet de grond in boren". ALMERE - Betaald voetbal in Almere: het lijkt voorlopig nog even onwerkelijk als zou FC Amersfoort ooit naar de eredivisie promoveren. Een buitenstaander kan zich immers moeilijk duizenden mensen op weg naar een stadion voorstellen in een trieste, karig bebouwde pol dervlakte, waar slechts zandauto's af en aan rijden. De initiatiefnemers en de be trokkenen beschikken dui delijk wel over die verbeel dingskracht, ontsproten uit hetgeen ze binnen de kortste keren al zagen verrijzen in de toekomstige vierde stad van Nederland. De echte Almeerder, zo daar- van reeds gesproken kan worden, kijkt ongetwijfeld nergens meer van op; laat staan van plannen om een professionele voetbalclub te introduceren. De één zijn dood, is de ander zijn brood, luidt het spreek woord en Almere wil die wijsheid maar wat graag in de praktijk tot uitdrukking brengen. Zijn de dagen voor FC Amsterdam definitief ge teld, voor een eventuele be taalde vereniging in de Zuidelijke IJsselmeerpolder moeten ze pas goed begin nen. Hoe dan ook, anderhalve week geleden werd er een eerste aanzet gedaan door het Co mité Betaald Voetbal Alme re. Behalve voorzitter Paul van der Vlis (gewoonlijk wethouder van onder ande re sportzaken) zijn ook Dé Stoop, Jacques Hogew oning, de Rijksdienst voor de IJs- selmeerpolders (RIJP), Bal last Nedam en de Vereniging Bedrijfskring Almere (VBA) in dat comité vertegenwoor digd. Momenteel houden de ver schillende afgevaardigden zich druk bezig met een aan tal deelopdrachten, betref fende de organisatorische, sportieve en financiële opzet van het betaalde voetbal in Almere. Het openbaar li chaam als plaatselijke over heid en Ballast Nedam bui gen zich over accommoda tievraagstukken op korte en lange termijn, terwijl Dé Stoop al heeft verklaard weliswaar niet als trek paard te willen optreden, maar wel 'de kar te blijven duwen' en in zijn functie van KNVB-bestuurslid invloed uit te oefenen. De hamvragen blijven echter regelrecht overeind staan: wat bezielt deze mensen om juist in een tijd van (finan ciële) malaise iets dergelijks op poten te willen zetten, hoe zien de plannen er in houdelijk ongeveer uit en hoe haalbaar of reëel zijn ze nu eigenlijk? Hans van Renen, hoofd van het bureau Sport en Recrea tie in Almere probeert daar in het bijbehorende verhaal een bevredigend antwoord op te geven. Van Renen: "Almere moet bruisen en swinaen" Voorbeeld Het is duidelijk, Almere wil dienen als voorbeeld. Wij zijn van me ning dat in de polder wel dege lijk mogelijkheden liggen, zeg gen de betrokkenen. En wij ne men die uitdaging graag aan. FC Almere („Eigenlijk hebben we nog geen officiële naam, maar ik denk dat we daar moeilijk meer onderuit kunnen", aldus Van Re nen) is immers een onbezoedelde club zonder tradities, privileges, schulden of ander oud zeer. Met name via een solide financiële basis hoop het Comité Betaald Voetbal Almere op die situatie voort te borduren. „De clubs die door enkelingen worden gedra gen, krijgen nu de klappen", weet Hans van Renen. Vandaar dat de sportambtenaar pleit voor een breed samenge stelde sponsorgroep. De lasten komen zodoende niet op één schouder terecht, waardoor steun voor alle geldgevers een betaalbare zaak blijft. Dé Stoop heeft, geheel overeenkomstig zijn optimistische aard, zelfs al een berekening gemaakt: om de vaste kosten te dekken is jaar lijks een half miljoen nodig, waarbij hy ervan uitgaat dat de gemeente steun verleent in de accommodatiesfeer. Midden stand, industrie en shirtreclame leveren elk een ton, de resteren de anderhalve ton wordt opge- braéht uit reclameborden. Ver der zijn er dan ook nog televisie rechten. Hans van Renen lacht wat geheim zinnig voor zich uit wanneer hij met deze uitspraak geconfron teerd wordt. „Maar Stoop zal er natuurlijk niet ver van af zitten. Je hoeft hem echt niets meer te vertellen, hij weet hoe een club werkt en hoeveel geld er omgaat. Net als Hogewoning, die er ook bij is gehaald vanwege zijn ken nis en zijn goede kanalen. Nee, ik geloof niet dat de belangen van Stoop en de bedrijfskring elkaar bijten. Het uitgangspunt van Stoop is nu heel anders dan in zijn Amsterdam-tijd, toen hij ook alles alleen deed. Er moeten ge woon bindende afspraken ge maakt worden". Begrip Temeer daar het Openbaar Li chaam als plaatselijke overheid (Almere wordt in januari 1984 pas een klassieke gemeente, red.) een directe subsidie van het be taalde voetbal reeds van de hand heeft gewezen. Van Renen: „Dat besluit ligt er en daar heb ik best begrip voor. Het is echter de vraag of de gemeente daar ook aan vast kan houden. Uiteraard moet de overheid zich niet be moeien met commerciële activi teiten als exploitatie, maar we gaan wel voorstellen of ze niet wil overwegen iets in de voor- waarden-scheppende sfeer te doen wat betreft de accommoda tie. Dat gebeurt bijvoorbeeld wel met betrekking tot de amateur sport en de infrastructuur. Je moet niet vergeten, een betaalde club is ook een bedrijf dat werk gelegenheid biedt". Naamsbekendheid en het schep pen van een goed vestigingskli maat, zowel voor ondernemin gen als haar werknemers; ook daar draagt betaald voetbal vol gens Hans van Renen in belang rijke mate toe bij. „Almere moet bruisen, swingen. We willen geen slaapstad worden. Kijk, het eindplaatje is 250.000 inwoners, dus we moeten nu al een stad maken die voldoet voor de jaren hierna. Dat betekent je nek uit steken en ontwikkelingen in gang zetten. Wanneer de behoef te eenmaal gevoeld wordt, ben je eigenlijk al te laat". Niettemin, Almere mag zich dan een voornamelijk op de verre toekomst richten, met name wat het betaalde voetbal betreft wordt ook de korte-termijnplan ning niet vergeten. „Je kunt niet eindeloos blijven vergaderen. Er moeten ook zaken gedaan wor den", zegt Van Renen. „Ik denk dat er na de volgende comitéver gadering van komende woens dag wel het een en ander gaat ge beuren. Zo sluit ik niet uit dat er een bestuur wordt gevormd. Maar begrijp me goed, we willen niet koste wat het kost onze zin doordrijven. Als er geen brede fi nanciële basis gevonden wordt, zeggen we ook heel duidelijk Basketbal Vooralsnog gaat Van Renen daar echter niet van uit. In de toekom stige vierde stad van Nederland moeten alle uitingsvormen van sport te vinden zijn, betoogt de Almeerder. „Prof-basketball komt er ook, daar ben ik van overtuigd. De vraag is alleen: volgend jaar of volgende maand? Maar er leeft hier gelukkig iets. Er is wat aan de hand. Niemand had kunnen voorspellen dat er nu al 95 sportverenigingen zou den zijn. Ik ben van mening dat we in de nieuwe betaald voetbal organisatie (bvo) een bepaalde mengelmoes tot stand moeten brengen, dus overal vandaan slechts de bruikbare elementen inpassen". Van Renen zei iets dergelijks on langs al in een voetbalweekblad: FC Almere moet een mixture zijn van Amerikaanse show, En gels enthousiasme en Hollandse zuinigheid. „Het eerste en het laatste begrip lijken tegenstrij dig, maar ik wil ermee zeggen dat elke uitgegeven gulden ren dement moet opleveren. We gaan niets in de put gooien. Wanneer ik een stadion ter sprake breng, denk ik dan ook aan iets gezel ligs en kleins voor ongeveer 20.000 toeschouwers. Er moet in feite een cultuur rondom de club ontstaan. We zullen straks onge twijfeld ook onze 'side' krijgen, waar in het beleid - net als bij NAC - sterk rekening mee ge houden dient te worden. De kij kers moeten zich kunnen verma ken. Niet alleen met wat er op het veld te zien is, maar ook daar omheen. Scoreborden, waarop onmiddellijk een herhaling te zien is, flitsende teksten, muziek, je kunt het zo gek niet beden ken". .Betaalde clubs functioneren nu meestal te geisoleerd", besluit Hans van Renen. Vooral ama teurverenigingen nemen dat vaak hoog op Wij willen nu juist een goede relatie tussen beide kanten tot stand brengen, bij voorbeeld door een adviesraad van amateurvoorzitters eens per maand te laten vergaderen met het bestuur van de betaalde club. RAALTE (ANP) - Marco Lucchi- nelli, regerend wereldkampioen wegrace in de 500cc-klasse, zal op zondag 13 juni in Raalte aan de start verschynen. Lucchinelli, die dit seizoen voor 1.8 miljoen gulden van Japanse werkgever verwisselde, rijdt de internatio nale race in Raalte met de nieu we 500cc-machine van Honda De Japanse fabriek, slechts geïnte resseerd in de GP-wedstryden om het wereldkampioenschap, heeft Lucchinelli toestemming gegeven dit seizoen drie interna tionale races te ryden. De Ita liaan heeft naast Imola en Do- nington Park gekozen voor Raai- LEIDEN - Op zondag worden er op de Braassemmermeer zeilwed strijden gehouden. Vier klassen zullen aan de start verschynen. waarvan twee Nederlandse en twee internationale. De wedstrij den tellen mee voor het Neder lands kampioenschap. Als er hier een getalenteerde spe ler rondloopt, raak je hem toch kwyt aan Ajax of Haarlem. Dan kun je zo'n jongen beter in Alme re houden. Er zal daarom een goed jeugdplan moeten komen, in samenwerking met de ama teurclubs. De angst dat alle jonge spelers tóch naar FC Almere gaan. lykt me ongegrond. De stichting - die opzet heeft wel de voorkeur - hoeft namelyk niet per se een amateur-tak te heb ben". te, waar men gisteren is begon nen met het aanleggen van een nieuw stuk circuit, dat de veilig heid moet vergroten. Lucchinelli, die al eerder in Raalte meedeed, zal in juni concurren tie ondervinden van een aantal landgenoten. Franco Uncini en Lons Reggiani. beiden van het Italiaanse Suzuki-fabneksteam. zyn daar de belangrijkste van Jack Middelburg en Boet van Duimen zyn sportief gezien de voornaamste Nederlandse deel nemers LEIDEN - De gewichtheffers en powerlifters van LKV/de Spar taan komen morgen in actie om de kampioenschappen van Ne derland tweede klasse. Bij de ge wichtheffers, die hun kunsten by de Eindhovense vereniging Her cules vertonen, doen mee Hein van Putten, Jacob van Looy, Adrie Bentvelzen, Hennie Boom. Len Zwaan en Peet van Amster dam. Als coach treedt Wim van Putten op. Hein van Putten. Len Zwaam en Peet van Amsterdam verdedigen hun titel. De powerlifters reizen af naar het Noordhollandse Noord-Scharwoude. Richard Heemskerk. Marcel Zorba en Jan de Graaf zullen daar naam van de Leidse club hooghouden. Piet van der Zeeuw gaat als teambegeleider mee. HELSINKI/TAMPERE (ANP) - De tweede dag van. het toernooi om het wereldkampioenschap yshockey in de A-groep begon opnieuw met twee levensgrote verrassingen. Canada, dat op de openingsdag thuisland Finland vermorzelde werd nu door Tsje- choslowakye, dat een nederlaag leed tegen West-Duitsland, met 2-6 (1-1, 1-2, 0-3) verslagen. Do Verenigde Staten gaat een moei lijk vervolg van het toernooi te gemoet Na het echec tegen Zwe den, moest nu de superioriteit worden erkend van nieuweling Italië: 5-7 (1-1, 1-4, 3-2). Zaalvoetbal LEIDEN - Het Leidse Bernac orga niseert morgen in de G roe noord- hallen een groots opgezet zaal- voetbaltoernooi De organisatie is er in geslaagd zo n 30 ploegen aan te trekken, die in dne klas sen worden verdeeld: hoofdklas se. middenklasse en recreanten. De aanvang is om 11.00 uür De finales zyn de klok van 16 00 uur te verwachten. ADVERTENTIE De Woon-Expo-Oegstgeest van het Bouwfonds duurt nog tot en met zaterdag 17 april a.s. U hoort en ziet er alles over uw eigen huis in plan Haaswijk. Over de forse subsidie die kopen vaak voordeliger maakt dan huren. Over de zorgeloze financiering. De Woon-Expo-Oegstgeest. Daar moet u geweest zijn. U bent er van harte welkom. Woon-Expo-Oegstgeest Restaurant 't Camphuys, Rhijngeester- straatweg 43, Oegstgeest. Dagelijks geopend van 4 uur 's middags tot 9 uur 's avonds. Zaterdag van 11 tot 4 uur 's middags. Toegang gratis. nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten BUENOS AIRES (ANP) - Voor een bedrag van byna vier miljoen gulden en een jaarsalaris van byna vier ton in het eerste jaar heeft de Italiaanse voetbalclub Napoli de Argentijn Ramon Diaz gecontracteerd De 22 jange Diaz, die reeds 21 maal voor het nationale team van Argentinië speelde, zal na de eindronden van het toernooi om het wercldkam pioenschap naar Italië gaan Veertien dagen voor afloop van de periode waann Italiaanse clubs twee buitenlandse spelers konden aantrekken, heeft Napoü zijn tweede niet Italiaanse speler gecontracteerd Napoli had met Ruud Krol. die in Na pels aan zijn tweede seizoen bezig is. reeds een buitenlander onder contract Met de verkoop van Diaz hoopt zyn club River Plate uit de financiële problemen te komen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15