Thatcher op oorlogspad Kleine marge in onderhandelingen Israël doet geheimzinnig over 3- Paus wil naar Nederland Nicaragua wil met VS praten Defensieverdrag VS-Bonn f"1 oinai Voorbereidingen voor gewapend conflict Doden bij zuiveringen door leger van Oeganda uandien Europees instituut tegen de vredes beweging Falkland-crisis: Minister Sharon weigert terugtrekking te bevestigen VRIJDAG 16 APRIL 1982 Buitenland (Van c(nze correspondent Hein ten Kortenaar) ROME - Paus Johannes Paulus 2 is voornemens een bezoek te brengen aan Nederland. Zijn plannen zijn in een dermate gevorderd stadium dat hij zelfs bezig is Nederlands te leren. De kerkvorst zei dit gistermorgen in een ongedwongen gesprek met studenten van Mgr Gijsens se minarie Rolduc na afloop van een mis die hij voor hen opdroeg in de Paulijnse kapel in het Vati kaan. De mis werd mede opgedragen door de bisschoppen van Roer mond en Rotterdam. Mgr. Gijsen en Mgr. Simonis. de rector van het seminarie, dr. Have van der Meer. plus een aantal leraren als mede oud-leerlingen van deze Roermondse onderwijsinstel ling. Deze gebeurtenis, die in het Vati- kaan verre vap ongewoon is. haalde niettemin de voorpagina van het Vatikaanse hofblad Os- servatore Romano. In het blad was ook de tekst van de in het Nederlands uitgesproken preek van de paus afgedrukt Opval lend was echter de toelichting die hierbij werd geleverd „Sinds 1974 zijn in dit seminarie, het enige van het land. 50 pries ters opgeleid De laatste 15 wer den vorig jaar gewijd. Het semi narie bedient voornamelijk de bisdommen Roermond en Rot terdam. maar de cursussen wor den ook gevolgd door seminaris ten uit de andere Nederlandse bisdommen alsmede door som migen uit het buitenland. Van de dertig leraren zijn er maar tien af komstig uit het bisdom, terwijl de overigen afkomstig zijn uit verschillende Nederlands*- bis dommen. Belgie. de Duitse Bondsrepubliek. Zwitserland en Italië Op het ogenblik studeren er 80 seminaristen De plechtigheid werd m Vatikaan se kringen gezien als een teken van de bijzondere voorkeur die de paus wenst te bewijzen ,iun Mgr Gijsen. aan diens opvattin gen inzake de kerk. het priester schap en het door de Roermond- se bisschop in 1974 opgerichte enige traditionele priestersemi narie in Nederland Het Britse ministerie van defensie zei dat Argentijnse oorlogssche pen voor binnenlandse propa gandadoeleinden misschien zul len uitvaren, maar betwijfelde of ze het risico zouden nemen van schending van de door Groot- Brittannié uitgeroepen oorlogs zone van 200 mijl. Terwijl bemiddelaar Haig uit Was hington naar Buenos Aires ver trok met "nieuwe ideeën", trof de regering Thatcher voorberei dingen voor een mogelijk gewa pend conflict met Argentinië. Nu de Britse vloot nog opstoomt naar de Falklaneilanden. zijn er alleen een paar onderzeeërs in het gebied. Volgens de Britse pers zijn er wellicht vier die met kernkracht worden aangedre- se minister van buitenlandse za- kan Nicanor Costa Mendez ver klaarde dat Argentinië geen Amerikaanse hulp aan Groot- Brittannië zal dulden De Britse regering heeft de Russi sche ambassadeur in Londen gisteren te verstaan gegeven dat LONDEN (UPI/Reuter) - DeBntse premier Margaret Thatcher, die "Krijgsraad" hield met haar defensieadviseurs, heeft Argentinië gisteren met gewld gedreigd voor het geval een diplomatieke oplossing voor de crisis rond de Falkan-eilanden onmogelijk is. haar standpunt "geen kwestie van kolonialisme is". Voorop staat het principe van zelfbe schikking voor de bewoners van de Falkland-eilanden. De Sow- jet-Unie heeft zich van stemming onthouden bij de behandeling in de veiligheidsraad van een reso lutie waarin beëindiging van de vijandelijkheden wordt geëist, de terugtrekking van de Argen tijnse militairen en een diploma tieke oplossing van het conflict. Argentinië heeft drie niet met na me genoemde Europese bedrij ven geschrapt van de lijst van kandidaten die hebben inge schreven op de aanleg van een gaspijpleiding in de provincie Santa Fe. Het gaat om onderne mingen uit Nederland. Frankrijk en Italië. Zo maakte de Argen tijnse minister van openbare werken gisteren tijdens een pers conferentie bekend. De maatregelen zijn genomen in antwoord op de invoerboycot van Argentijnse goederen waar toe de EG deze week besloot ter ondersteuning van de Britten in hun conflict met Argentinië over de Falkland-eilanden. Een Nederlands bedrijf dat grote belangen in Argentinië heeft is het bouwconcern Koninklijke Boskalis Westminister nv Het bouwconcern is betrokken ge weest bij de aanleg van een 400 kilometer lange gasleiding. Met dat project was een bedrag van drie miljard gulden gemoeid. Een woordvoerder van Boskalis heeft vanmorgen bevestigd dat de order van ongeveer honderd miljoen gulden niet doorgaat. Bemiddeling Voordat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Alexan der Haig op uitnodiging van Ar gentinië naar Buenos Aires ver trok zei hij dat beide landen blij zijn met bemiddeling. Ook zou den ze er het belang van inzien dat Haig ermee doorgaat. Hij wil de niet zeggen wat de "nieuwe Amerikaanse ideeën" inhielden. Afgelopen woensdag had Haig met president Reagan een onder houd over de kwestie. Reagan vroeg de Sowjet-Unie zich niet in het conflict te mengen. Hardnekkige berichten bleven de ronde doen dat de Sowjet-Unie Argentinië helpt met geheime in formatie over de Britse vloot en dat de Verenigde Staten soortge lijke gegevens aan de Britten verstrekken over de Argentijnse militaire activiteit. De Argentijn- NAIROB (Reuter/UPI) - Bij anti guerrilla operaties van het Oe- gandese leger zijn gisteren zeker 25 doden gevallen in en om Kam pala. zo is telefonisch vernomen van oppositiekringen in Kampa la. Vooral ten noorden van de hoofdstad, een centrum van Guerrilla-activiteit, is hevig ge schoten. Sinds de guerrilla-aan val van eind februari op de grote kazerne van Kampala heeft de regering de bestrijding van de guerrilla verhevigd. Het Oegandese parlementslid Sembatya. die tot de oppositie behoort, zei gisteren dat het leger bij de acties van vorige week elf regeringsgetrouwe ambtenaren heeft gedood. Amnesty International heeft giste ren de Oegandese regering ge vraagd een eind te maken aan het vermoorden van burgers door £e politie en vooral door het leger.' Bij de anti-guerrilla opera ties van de laatste weken zijn ze ker 10.000 Oegandezen opge pakt. De meesten zijn na onder vraging weer in vrijheid gesteld, maar officieel is niet bekendge maakt hoeveel mensen zijn om gekomen en hoeveel mensen nog worden vastgehouden. ADVERTENTIE En die nieuwe stereo. Hebben ze die ook gestolen? Ja, maar Vandien {zorgt ervoor dat je gauw weer muziek in de wagen hebt, hooi verzekeringen l/utdoi -.dajeiykaiKOoitduu i. BRUSSEL (Reuter) - Chris ten-democratische. liberale en conservatieve parlementa riërs uit verscheidene West- europese landen hebben gis teren in Brussel een instituut opgericht voor de bestrijding van de groeiende vredesbe weging in Europa. Het Euro pese instituut voor veiligheis- zaken met zetel in Luxem burg stelt zich tot taak parle menten en regeringen tastba re voorstellen te doen op het gebied van vrede en veilig heid. Een aantal politici heeft al lang gezocht naar een forum voor de vorming van een Euro pees defensiebeleid welis waar in samenwerking met maar verder onafhankelijk van de Verenigde Staten. Voorzitter Kwai-Uwe von Has- sel. Westduitse afgevaardig de in het Europees parlement voor de christen-democraten, verklaarde dat het instituut studies gaan publiceren over het gevaar van neutraliteit en pacifisme, de modernisering van conventionele wapens en de samenwerking tussen West-Europa en de Verenig de Staten op het gebied van wapenbeheersing. In de leiding van het instituut zitten verder de Belgische minister van buitenlandse za ken Leo Tindemans en de lei der van de liberalen in het Europees Parlement Martin Bangeann. Secretaris-gene raal Joseph Luns van de NA VO was aanwezig bij de zit ting gisteren. De leden van het instituut zijn merendeels afkomstig uit de Bondsrepubliek Duitsland, Nederland en België. Geen vooraanstaande Franse of Britse politici hebben hun naam eraan verbonden. De socialisten wilden niet mee doen. WASHINGTON/MANAGUA (DPA/UPI) - De regering van Nicaragua het zich deze week of ficieel bereid verklaard met de Verenigde Staten te gaan praten over Washingtons acht-punten- plan voor de normalisering van de betrekkingen tussen de twee landen. De Nicaraguaanse ambassadeur heeft deze reactie gisteren over gebracht aan het ministerie van buitenlandse zaken in Washing ton Als plaats voor de onderhan delingen wordt Mexico-stad ge noemd. een datum is nog niet af gesproken. Washingtons acht-punten-plan be helst onder meer directe Ameri kaanse economische hulp van Nicaragua, als de Sandinistische regering de steun aan de rebellen in El Salvador staakt. Voorts zou Nicaragua zijn strijdkrachten moeten beperken, en zou het in ternationale inspectie moeten toestaan. Daartegenover zouden de Verenigde Staten dan de inva sieplannen van Nicaraguaanse ballingen moeten tegengaan De junta van nicaragua heeft woensdag de noodtoestand, die op 15 maart werd geprocla meerd. met een maand verlengd. Ze beschuldigde toen de rege- ring-Reagan van voortgezette po gingen om Nicaragua te isoleren, onder meer door het blokkeren van internationale leningen. Onofficieel geven Amerikaanse functionarissen in Washington toe dat de Verenigde Staten sa men met Argentinië en andere rechtse Latijnsamenkaanse regi mes tenminste een lening van de Interamerikaanse ontwikke lingsbank aan Nicaragua hebben geblokkeerd. Ook hebben de Verenigde Staten in andere in ternationale instellingen gepro beerd leningen voor Managua te blokkeren. Het blad Barricade meldde dat Ni caragua ook een tegenvoorstel van 13 punten heeft gedaan CHICAGO (Reuter/AFP) - Bij het instorten van een brug in aan bouw in Chicago zijn gisteren ze ker 14 werknemers omgekomen en 36 gewond. Er zijn nog 30 vermis ten. De politie verwachtte dat het aantal slachtoffers dan ook nog zal stijgen. Op het moment van het ogenblik werkten er circa 80 bouwvakkers aan de brug. Naar het schijnt heb ben bij het storten van beton de stel lages het begeven. Reddingsploe gen kwamen meteen daarna m ac tie om mensen onder het puin te be vrijden. De hoop een vreedzame oplos sing inzake de Falkland-cri sis lijkt te slinken in het steeds oorlogszuchtiger wor dende Argentinië Voor de Argentijnse burgers begint de uit de hand gelopen ruzie tussen Buenos Aires en Lon den angstwekkende vormen aan te nemen. Bewust van de dreiging van buitenaf bereidt men zich voor op het ergste een gewapend treffen met Groot-Bnttannie. dat zware offers tot gevolg zal hebben. In feite hebben beide partijen in het conflict zich aardig op elkaar verkeken. Argentinië had zich nooit kunnen voor stellen dat Margaret That cher. bijgestaan door de La- bour-oppositie. zo hard zou reageren op de invasie van de Falkland-eilanden Groot- Brittannië had nooit gedacht dat generaal Leopoldo Gal tieri - het klassieke voorbeeld van een Latijnse 'macho' - met de bezetting van de ar chipel plotseling het politiek hevig verdeelde Argentinië tot een hecht nationalistisch blok zou kunnen samensme den Met een totaal aan onbe grip voor elkaar staat de ge kwetste Angelsaksische trots lijnrecht tegenover het La tijnse eergevoel. Niemand van de Argentijnse junta onder leiding van gene raai Galtieri verwacht veel van de laatste bemiddelings poging van Alexander Haig. Toch zijn zowel Argentinië als Groot-Bnttannie nog steeds geïnteresseerd in een diplomatieke oplossing, te meer daar er in het geschil tussen de twee typisch wes terse landen een voor ieder een ongewenste derde is op gedoken de Sowjet-Unie Moskou heeft een aantal als vis sersschepen vermomde, drij vende elektronische spiona- geschepen gestationeerd in het omstreden gebied. Met de aan boord aanwezige appara tuur kunnen de verbindingen tussen de Bntse schepen worden afgeluisterd Zelfs is het daarmee mogelijk vast te stellen welke operator op een gegeven moment in de lucht komt met een zender, of het nu radio, radar of sonar is. Ar gentinië heeft al duidelijk la ten weten dat men deze enge wenste Russische hulp niet op prijs stelt. Juist de dreiging van deze on gewenste Russische be moeienis kan een factor zijn. die op het laatste moment water in de wijn kan doen in de keiharde standpunten van zowel Argentinië als Groot Brittannie. In principe heeft geen van beide partijen be lang bij het winnen van een zeeslag Groot-Brittannié niet. omdat een overwinning op den duur. vooral in de Derde-Wereldlanden, het im perialistische imago van deze oud-koloniale natie zal ver sterken. Argentinië zal met een militaire overwinning - met name in Europa - alleen maar zijn reeds bestaande image versterken als een on betrouwbaar agressief wes ters land. dat zich niets aan trekt van de rechten van de Een beeld dat Argentinië heeft opgebouwd door de beest achtige manier waarop men in de afgelopen jaren de bin nenlandse terreur de kop in drukte. waardoor er meer dan 7000 Argentgnen op mysterieuze manier zgn ver dwenen Een zaak staat voor alle partij en onomstotelijk vast Groot- Bnttannie zal de Argentijnse souvereimteit van de Falk land-eilanden moeten erken nen voordat de Argentijnse junta bereid is om de eerste stap te zetten naar een diplo matieke oplossing De Britse erkenning van de Argentijn se souvereimteit van de Falk land-eilanden houdt voor Buenos Aires niet automa tisch in dat de Zuid Sand wicheilanden en de Zuid- Georgia-eilanden ook Argen tijns moeten blgven. Deze ei landengroepen. die door Ar gentinië ook op 2 april wer den bezet, liggen zover uit de Argentijnse kust dat Buenos Aires deze onmogelijk per manent kan verdedigen Hierin ligt de onderhandehngs- marge van Alexander Haig. Als Groot-Bnttannie een maal de Argentijns!' souve reimteit van de Falkland-ei landen heeft erkend en als Argentinië als tegenprestatie de Engelse souvereimteit over de Zuid-Sandwich-ei- landen en de Zuid-Georgia- eilanden erkent, is Buenos Aires maar al te bereid om zgn troepen van de Falkland- archipcl terug te trekken en deze eilandbewoners een ei gen bestuur te geven. Europese diplomatieke waar nemers in Buenos Aires ver wachten dat deze koehandel achtige oplossing pas op het laatste moment uit de bus komt met andere woorden vlak voordat het eerste schot losbarst tussen de Argentgn- se en Bntse vloot PETER HATTINK BONN (UPLAFP) - De Verenigde Staten en West-Duitsland heb ben gisteren een overeenkomst getekend, krachtens welke in tij den van crisis Amerikaanse mili taire versterkingen naar West- Duitsland zullen worden overge vlogen. Het akkoord werd in Bonn gete kend door de Westduitse minis ter van buitenlandse zaken. Hans-Dietrich Genscher. en de Amerikaanse ambassadeur Ar thur F. Burns. De overeenkomst voorziet erin in crisistijd onge veer 100.000 man Amerikaanse troepen naar West-Duitsland te sturen om de al aanwezige 260.000 Amerikanen te verster ken Genscher zei in een toespraak de overeenkomst te zien als een te ken van de nauwe Amerikaanse- Westduitse banden. Hij zei dat het verdrag de afschrikking op een beslissend moment zal ver sterken in Centraal-Europa. waar het Warschaupact over een over wicht aan conventionale wapens beschikt. Genscher verwierp voorstellen van Amerikaanse voormalige hoge functionarissen die in de NAVO strategie willen afzien van het eerste gebruik van kernwapens bg de verdediging van West Eu ropa tegen een aanval van het Oostblok. Hij zei het eens te zgn met zijn collega Haig dat de leer van het buigzame antwoord, waarin rekening wordt gehou den met een kernwapenoorlog, de vrede sinds de oprichting van de NAVO heeft bewaard YAMIT Een Israëlische soldate trekt een meisje mee naar de wachten de bus. waarmee zij uit de Sinai zal vertrekken Veel bewoners van de Smai verzetten zich tegen de ontruiming (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - Ook na een kort bezoek van minister van defen sie Sharon aan Egypte laat de Is raëlische regering zich nog niet uit over de vraag of de terugtrek king uit de Sinai op 25 april vol gens plan zal verlopen Sharon sprak in Cairo met president Moebarak, minister van buiten landse zaken Boutros Ghali en minister van defensie Kamel Hassan All. Na afloop van die ge sprekken zei minister Ali dat Is rael en Egypte gezamenlijk het vredesverdrag zullen uitvoeren en dat de terugtrekking volgens plan zal verlopen Sharon wei gerde dat te bevestigen. Hij zei slechts dat hij verslag aan pre mier Begin zou uitbrengen, het geen hij direct na terugkeer in Jeruzalem deed. De komende dagen zal er druk ver der worden onderhandeld Een hoge Egyptische ofHcier komt vandaag naar Israel om de Israë lische klacht te onderzoeken dat er wapensmokkel voor de PLO plaatsheeft vanuit Egypte naar de Gazastrook Minister Kamel Hassan All komt maandag zelf naar Jeruzalem om met premier Begin te spreken over het grens geschil bij Eilat. waar menings verschillen bestaan over een kuststrook van 700 meter met daarop een toenstencentru- het vredesverdragen een derge lgk geval voorschrijft. Israel wil verder onderhandelen na de te rugtrekking en voorlopig het be twiste gebied onder Israëlisch bestuur houden Intussen is de Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken Walter Stoessel in Jeruzalem om over dezelfde problemen te on derhandelen Als full partner zal Amerika de komende dagen proberen de laatste problemen glad te strgken Stoessel gaat vandaag naar Cairo en komt zon dag terug naar Jcruta 1 I I wordt dus parallel onderhan deld. met als inzet de vraag zal Israel de terugtrekking al dan niet opschorten0 Intussen is er in de bezette gebie den voor de vierde achtereenvol gende dag gestaakt De ernstig ste demonstraties en aanslagen hadden pint In dt Gin waar een Israëlische soldaat en zes Palestgnen gewond raakten bg schietpartgen en het gooien van stenen. In de grote steden op de bezette westelijke Jordaanocver probe ren de Israeli's de staking van een week te breken door de win keliers te dwingen hun winkels te openen De daarbij toegepaste dwangmaategelcn bieden vseinig Succes De Islamitische Hog» Raad heeft als protest tegen de aanslag op de Tempelberg van afgelopen zondag een staking van een week afgekondigd De Israëlische publieke opinie is geschokt door een rapport van het Israëlische Comité voor de Mensenrechten, die een onder zoek heeft ingesteld naar de gang van zaken op de Golan, waar de 13 000 Dru/en nu al twee maan den staken ondanks een militair strafbewind De voorzitter van het comité, gepensioneerd rech ter van het Hooggerechtshof Chaim Cohen, noemde de prak tijken van het leger barbaarv en in strijd met de Israëlische wet die daar na de annexatie on langs van kracht is geworden Volgens Cohen zgn er kinderen door soldaten geslagen Hg noemde het geval van een jon getje van drie jaar dat een identi teitskaart verscheurde en vanwe ge dat vergrgp door een soldaat werd geslagen Toen zgn moeder rich daartegen vi nette, werd j in haar been geschoten Mensen licht omdat zij weigeren een Is raëlische identiteitskaart in ont vangst te nemen Patiënten zon der /o'n identiteitskaart mogen niet naar een ziekenhuis - wat in enkele gevallen de dood tot ge volg had Ook aan Israels noordelijke grens blijft het spannend, ondanks het feit dat dc aandacht nu op andere zaken gericht is. Maar er zgn nog steeds grote Israëlische troepe- neen heden samengetrokken klaar om Libanon binnen te val len als het groene licht wordt ge geven

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9