Werkgevers en bonden Morgen ontbijt op bed? Ultrarechts in verkiezingen? Miljoen ballonnen voor vrede Euthanasie soms uiterst gebrekkig Effect zoutlozing maakt geen indruk op Fransen Spaanplaatgas in Aimere aangepakt Of 3en tbc in 'Het Dorp" Kabinet praat over bezuinigingen Volksunie, Centrumpartij en Glimmerveen VRIJDAG 16 APRIL 1982 Binnenland ARNHEM (GPD) - In de gehandi captengemeenschap Het Dorp in Arnhem is - naar eerst nu bekend is geworden - vorige week don derdag een geval van open tbc geconstateerd. Draagster van de open tbc blijkt een gehandicap tenverzorgster (dogela) te zijn. Het meisje is na de ontdekking onmiddellijk uit het arbeidspro ces .teruggetrokken. De dogela was al bijna vier weken aan het werk toen de uitslag van de verplichte medische keurig aangaf dat zij mogelijk open tbc had. Nader onderzoek bij het Arnhemse consultatiebureau voor tbc-bestrijding bevestigde dit vermoeden. De leiding van Het Dorp had het meisje al vóór de uitslag van de medische keuring aan het werk gezet wegens personeelsgebrek. Het consultatiebureau voor tbc-be strijding Arnhem is gister een uitgebreid onderzoek onder de ongeveer 400 bewoners en 500 dogela's van Het Dorp begon- Tilburger wil met ludieke actie oost-west grens over i onzer verslaggevers) (Van c TILBURG - Je kunt het ludiek maar het idee is wel degelijk miljoen ballonnen moeten de barrière tus sen Oost- en Wet-Europa doorbreken. Het streven is -ballonnen ongehinderd 'de grens' - d.w.z. de Berlijnse muur - te laten passeren, voorzien van allerlei zaken zoals brieven, pakjes, foto's, sigaretten, gedich ten en geluidsbandjes. Een actie onder het motto 'Dan maar liever de lucht in'. Organisator van de ballonnenactie is de Til burger Ekke Feldmeijer. De verschillende vredesdemonstraties vorig jaar in een aan tal landen brachten hem op het idee. 'Er worden over mijn hoofd heen beslissingen genomen over bommen en raketten. Dat maakt me opstandig. Als reactie op al die volwassen kerels die zich bezig houden met raketjes, laat ik een ballonnetje op'. De actie komt min of meer voort uit kunste naarskringen. De organisator benadrukt echter dat het een open actie is, die niet in een hokje gestopt moet worden en waaraan iedere deelnemer op zijn eigen wijze vorm kan geven. Doel van Feldmeijers actie is een levensteken te zenden aan de mensen aan de andere kant van de Berlijnse muur, het symbool van de scheiding tussen West en Oost-Europa. 'De Berlijnse muur is voor mij het toppunt van absurditeit. Als de een of andere generaal 1000 liter benzine meer in zijn tank had gehad, was de muur een aantal kilometers verder komen te staan. Ik ga ervan uit dat mensen, of ze rru in Ne derland wonen of in Oost-Duitsland. pre cies dezelfde gevoelens van liefde, hoop en vrijheid hebben', aldus Feldmeijer. Op de vraag om deze gedachten nader toe te lichten herhaalt de Tilburger zijn woorden over het zoeken naar vrede, het doorbre ken van barrières tussen mensen, hoop, liefde, en geloof in de toekomst. Kleurige ballonnen als antwoord op het grauwe prikkeldraad van de Berlijnse muur is zijn nobele streven. Waarom? 'Tja. waarom be klimt iemand de Himalaya? Mijn actie is een soort van 'ja'-schreeuw tegenover alle 'nee'-impulsen van politici'. Volgens Feldmeijer verloopt de actie tot dus ver gunstig.'Er zijn heel veel positieve reac ties binnengekomen. Mensen die aanslui tende acties willen organiseren, scholen die op de actie inhaken met hun lessen De tekenaar Stefan Verwey heeft zijn mede werking toegezegd in de vorm van een car toon. Die kan eventueel met de ballonnen worden meegestuurd Als het even kan wil len we de actie internationaal uitbreiden. In augustus gaan de ballonnen de lucht in. waar weten we nog niet precies. Misschien wordt het een gigantische happening, mis schien worden de ballonnen ook in groep jes opgelaten, verspreid langs de Oostduit- se grens bijvoorbeeld. Dat hangt af van het aantal deelnemers'. Er zijn al zo n 200 bal lonnen besteld, maar de Tilburger hoopt dit getal met enkele nullen te kunnen aan vullen. 'We moeten met z'n allen laten zien dat hier mensen wonen' aldus Ekke Feld meijer. Rapport Gezondheidsraad: DEN HAAG (GPD) De Gezond heidsraad vindt de toepassing van euthanasie in ziekenhuizen soms uiterst gebrekkig. De raad zegt dit in een rapport over eu thanasie en hulp bij zelfdoding, dat aan minister Gardenicrs (volksgezondheid en milieuhy giëne) is aangeboden. De Gezondheidsraad schrijft dat artsen soms de problematiek uit de weg gaan door niet goed naar de hulpvrager te luisteren, door wensen niet zorgvuldig te inter preteren of door niet mee te werken aan een behoorlijke be spreking van de problematiek met andere leden van het team Beslissingen worden als gevolg daarvan uitgesteld of zelfs niet DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal alsnog overleg plegen met vakcentrales en werkge versorganisaties over de bezuinigingsmaatregelen waartoe het vorige week heeft beslo ten. Het gesprek zal dinsdagavond plaatshebben. Het initiatief tot dit overleg werd gisteren door de FNV genomen in een brandbrief van voorzitter Kok aan premier Van Agt. In een toelichting erop noemde Kok het ongehoord dat het kabinet tot zo ingrijpende maatregelen had be sloten zonder er de daarbij meest betrokken organisaties van werkgevers en werknemers over te raadplegen. In een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer drong de FNV-voorzitter er tegelijkertijd bij het parlement op aan de voor stellen niet in behandeling te ne men zolang er niet alsnog over leg over zou zijn geweest tussen het kabinet en de vakbeweging. Het Christelijk Nationaal Vakver bond (CNV) staat in dezen geheel achter de wens van de FNV. Het ADVERTENTIE En ms de tegenpartij niet verzekerd, telefoon 01720-94444 CNV wil met de overheid en so ciale partners nagaan of het mo gelijk is de premieverschuiving te vervangen door een beperking van de prijscompensatie, waarbij het CNV onder meer denkt aan investeringsloon. De gisteren gehouden speciale ver gadering van de Verbondsraad constateert dat er nu ernst ge maakt moet worden met de tot standkoming van een sociaal contrct. He blijkt, volgens het CNV. in toenemende mate on mogelijk om incidentele voor stellen zonder zicht op een mid dellang termijnbeleid te beoor delen. Ambtenaren De ambtenarenbonden zijn bang dat de bezuinigingen die voor dit jaar en ook voor het volgend jaar zijn aangekondigd, de ambtena ren het meest zullen treffen. Tot deze conclusie zijn ze gekomen na een informeel bezoek aan mi nister Van Thijn (binnenlandse zaken), die heeft uitgelegd welke betekenis aan de komende voor jaarsnota moet worden gehecht. De bonden zijn tot de conclusie ge komen dat de minister van plan is de vergelijking mot de werkne mers in het bedrijfsleven ver door te trekken. ..Dat houdt ook in, dat we rekening moeten gaan houden met een andere wijze van overleg. Concreet betekent alles wat we hebben gehoord, dat' het er voor de ambtenaren niet alleen dit jaar. maar zeker vol gend jaar zeer slecht uitziet", al dus een deelnemer aan het ge sprek met de minister. Volgens de brief van Van Agt zul len voor het overheidspersoneel diversemaatregclcn moeten wor den genomen. ..Het is nu wel ge bleken, dat de ambtenaren be hoorlijk zullen worden aange pakt. In ieder geval moeten ze dit jaar al 60 miljoen gulden inleve ren. Het volgend jaar is dat be drag 600 miljoen gulden". Hoe minister Van Thijn voor dit jaar die 60 miljoen gulden wil binnenhalen is in het gesprek niet meegedeeld. „We kunnen zonder meer denken aan de af schaffing van de wachtgeldrege lingen voor ambtenaren. Hier voor in de plaats zullen dan de werkloosheidsregelingen van het bedrijfleven komen", ver wachten de ambtenarenbonden. Stille tocht naar voorbeeld dwaze moeders' DEN HAAG (ANP) - Ruim 500 vrouwen hebben gisteren in Den Haag gedemonstreerd tegen schending van de men senrechten in Argentinië. On der het motto "Waar zijn de vermisten" trokken de vrou wen in een stille tocht van het Malieveld naar het Binnen hof (zie foto) en vandaar naar de Argentijnse ambassade, waar een petitie werd aange boden. De vrouwen waren naar het voorbeeld van de "dwaze moeders" op het Pla za del Mayo in Buenos Aires getooid met witte hoofddoek jes. genomen. Daarnaast is er oen groot aantal praktische proble men dat het in overweging ne men van een verzoek om eutha nasie in de weg staat. Het rapport merkt op dat er dik wijls verschil van opvatting is tussen medische en verpleeg kundige staf over het toepassen van euthanasie en hulp by zelf doding. Gebrek aan overleg ligt hieraan meestal ten grondslag. De patient is hiervan de dupe. al dus de Gezondheidsraad Zijn dringende vraag wordt niet be handeld. Volgens de Gezondheidsraad zyn verpleegkundigen vaak te jong om de problemen bij een geval van euthanasie emotioneel te verwerken. Bovendien is er niet zelden een gebrek aan kennis en scholing wat betreft de stervens begeleiding. Ook komt het voor dat er geen informatie of afwij kende informatie over een pa tient is. waardoor verpleegkun digen weigeren mee te werken aan een euthanasie, terwijl daar toe al is besloten In de meeste gevallen verricht een arts de euthanasie. De Gezond heidsraad vindt dit ook de beste manier. Euthanasie door verple- genden leidt soms tot gewetens nood achteraf of tot eem min of meer ernstig trauma. Artsen moeten daarom zowel de verant woordelijkheid voor de beslis sing als voor de uitvoering heb- ben De Gezondheidsraad staat niet unaniem achter het rapport. Er wordt dan ook geen oordeel uit gesproken over de toelaatbaar heid van euthanasie of hulp by zelfdoding. Het rapport wordt meer gezien als het aandragen van bouwstenen, met behulp waarvan een later in te stellen staatscommissie concrete aanbe velingen kan doen over het vraagstuk van de euthanasie. WEERRAPPORTEN ALMERE (ANP) - In Almercha- ven zal volgende week worden begonnen met een grootscheep se actie ter bestrijding van de overlast door formaldehyde, be ter bekend als spaanplaatgas, in ruim achthonderd woningen. Dit heeft een woordvoerder van de Stichting Woningbouw Aimere, eigenaar van de woningen, giste ren bekend gemaakt. Als alle be woners van de woningen deelne men aan de actie zal dit project ongeveer twintig miljoen gulden gaan kosten. Voorlopig ziet het er naar uit dat de SWA zelf voor dit geld moet opdraaien: aange vraagde subsidies werden tot nu toe afgewezen. Volgens de SWA wordt het project een van de grootste woningver beteringsprojecten die ooit in Nederland zijn uitgevoerd. Van alle woningen waar de concen tratie formaldehyde te hoog is (meer dan 120 microgram per ku bieke meter lucht) worden de wanden waarin spaanplaat is verwerkt, gesloopt en vervolgens weer opgebouwd. Per week zou den op die manier vijftien wonin gen "gezond" gemaakt kunnen worden. Doen alle bewoners van de wijken de "hoven" en de "werven" in Alemerehaven mee, dan zullen over anderhalf jaar de "giftige" huizen weer schoon zijn. ROTTERDAM (ANP) - De Rot terdamse politie heeft vannacht op verdenking van afpersing van een 70-jarige vrouw, een 20- jarige man uit Rotterdam aan gehouden. De man heeft volgens de politie de bejaarde vrouw een brief gestuurd waarin stond dat zij een enveloppe met 15.000 gulden in een telefooncel op het Mijnsherenplein moest leggen. Als zij dat niet deed, zou zij ver moord worden, aldus de brief schrijver. De vrouw stapte ech ter naar de politie. DEN HAAG (GPD) Het bezoek van een Franse delegatie aan Ne derland om kennis te maken met de gevolgen van de zoutlozingcn in de Rijn door de Elzasser kali- mijnen heeft niets opgeleverd. Na afloop van het tweedaags be zoek zei minister Zeevaiking (verkeer en waterstaat) dat bijna niet duidelijk te maken is dat de schade aan de gewassen in het Westland wordt veroorzaakt door de kalimijnen De vertegenwoordigster van de mi lieugroeperingen in de Elzas merkte op dat de oplossing van het probleem in Nederland niet ten koste mag gaan van het mi lieu in de Elzas. Zij doelde daar mee op het plan om een groot deel van het afvalzout van de ka limijnen te injecteren in de diepe ondergrond aldaar Bij de bevolking bestaat hiertegen grote weerstand. Om die reden moet een zogenaamde onafhan kelijke commissie van deskundi gen, die bestaat uit twee Fran sen, een Duitser en een Zwitser, binnen zes maanden een rapport afleveren, dat de Elzassers ervan overtuigt dat zoutinjecties geen gevaar zijn voor het grondwater Zowel het socialistisch parle mentslid Jean Marie Bockel als een vertegenwoordiger van de socialistische vakbonden in de Elzas zei dat er een economisch gezien gunstige oplossing moet komen voor vermindering van de Franse zoutlozmgen in de Rijn. Daarom geven de meerder heid van het parlement en de vakbonden hun volledige steun aan de bouw van een zoutfa briek. Sluiting van de kalimijnen is naar hun mening uitgesloten. De mij nen zijn regionaal en nationaal van groot belang Ze bieden werk aan 6000 mensen. Werkge legenheid gaat voor alles Wel zeiden de woordvoerders te ho pen dat de deskundige commis sie er in slaagt de twijfels over de veiligheid van het injecteren weg te nemen De zoutfabriek en een proef met de zoutinjectie, die wordt geëva lueerd door de deskundigen, waren de resulta ten van moeizame onderhande lingen in Parijs vorig jaar novem ber. Maar omdat de zoutfabriek nog moet worden gebouwd en de bevolking de zoutinjectie moet accepteren, zal het nog een aan tal jaren duren alvorens het zout gehalte in de Rijn vermindert. Dan gaat het slechts nog om een zesde deel van de totale hoeveel heid zout die de kalimijnen jaar lijks m de Rijn storten Minister Zeevaiking zei gisteren te blijven hopen dat onderhande lingen met Frankrijk een oplos sing voor het zoutprobleem bie den Hij wil het komende jaar be kijken of Frankrijk een aanzet maakt met het in Parijs overeen gekomen compromis. Wanneer dat niet naar tevreden heid is. denkt de bewindsman aan hardere middelen. Hy wilde niet zeggen of hy daarmee een proces voor het Internationale Hof van Justitie bedoelde, zoals de stichting Reinwater vorige week suggereerde. Vrouw (30) in Dordrecht doodgestoken DORDRECHT (ANP) - De 30-jari- ge H. Codfried is gistermiddag in de brandgang achter haar wo ning in Dordrecht neergestoken door haar even oude vroegere man. Enkele uren later overleed zij. Een kennis die bij haar op be zoek was, een 32-jarige man uit Oude-Tonge, wilde haar tegen de dader beschermen en werd even eens gestoken. Hij werd met ern stige verwondingen opgenomen in een ziekenhuis. De dader heeft zichzelf by de poli tic gemeld Hu lied de vrouw te lefonisch gevraagd zyn 8-jarig dochtertje te mogen spreken, wat zij had geweigerd Hy was toch naar haar huis gegaan om het meisje te zien. Toen hy zyn vroegere vrouw met de man uit Oude-Tonge "uit haar woning zag komen was hy een vechtpartij begonnen waarby hy een mes had getrokken ADVERTENTIE Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Mallorca Munchen Oslo Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel Aviv Tunis onbew. 15 2 mist 15 3 licht bew. - -3 onbew. 14 4 mist 11 3 mist 14 1 onbew. - 1 onbew. 13 5 onbew. 13 3 zwaar bew. - 10 onbew. 14 3 onbew. 15 3 onbew. 14 5 onbew. 15 3 licht bew. 10 0 onbew. -1 1 geh bew. 9 4 zwaar bew. 12 0 onbew. 19 8 regen 11 licht bew. zwaar bew. 17 5 13 4 13 8 4 11 2 01 mist 17 7 8 regen 16 12 1 zwaar bew. 10 3 0 onbew. 11 0 0 onbew. 12 3 0 zwaar bew. 20 12 0 geh'. bew. 24 9 01 zwaar bew. 23 16 0 22 15 0 BESCHUT DAT LS ALTIJD GOEIE MORGEN. DEN HAAG (ANP) - De afdeling rechtspraak van de Raad van State zal binnen vijf dagen be slissen of de registratie van de Nederlandse Volksunie, de Cen trumpartij en de lijst Glimmer veen voor de komende gemeen teraadsverkiezingen wel, of in het geval van dc Volksunie in Amsterdam, niet terecht is ge beurd. Gisteren werden de bezwaren te gen deelneming van deze partij en aan de op 2 juni te houden raadsverkiezingen uitvoerig toe gelicht in de rolzaal van het Bin nenhof in Den Haag. "Te uitvoe rig", aldus de voorzitter, "want veel van wat hier is gezegd is niet in het belang van de zaak". Die mening werd in elk geval ge deeld door mr. L. van Heynin- gen, die optrad namens de Cen trumpartij. Deze party wil in de steden Amsterdam. Rotterdam. Den Haag en Utrecht Uitkomen met een lijst, maar tegen de regi stratie van de partijnaam door de centrale stembureaus in die ste den werd bezwaar aangetekend door particulieren, organisaties voor Sunnamers en buitenland se werknemers, en politieke par- streren van een party, zo meende de vertegenwoordiger van het bureau in Amsterdam. tijen. Volgens mr. Van Hcijningen hoef den de stembureaus alleen maar te beoordelen of de ingdiende partijnamen niet in strijd zouden Go6d6 ZGdcn zyn met de openbare orde en goede zeden. "Een inhoudelyke De Centrumparty werd niet aan hen hoort dus ook an State niet beoordeling voorbehouden e voor de Raad thuis". Emotioneel Die mening werd zowel juridisch als emotioneel aangevochten door tegenstanders van de door Van Heyningen verdedigde par ty. Zy vonden op formeel juridi sche gronden een medestander in de woordvoerder van het cen traal stembureau in Amsterdam. Dat stembureau sloot de Volksu nie uit van deelneming aan de raadsverkiezingen in Amster dam. omdat dc partij onder ande ren door de Europese commissie voor de rechten van de mens als racistisch is betiteld Toetsen of het doel van een party niet stry dig is met de openbare orde en goede zeden is wel degelijk voor behouden aan een centraal stem- burMU by het .«i dra niet regi- ■■■■■■■Amster dam wel door het centras] bureau geaccepteerd. Een beslis sing die gisteren werd aange vochten "We konden niet vol doende hard materiaal vinden om te kunnen vaststellen dat de openbare orde en de goede zeden zouden worden aangetast door de Centrumpartij te registreren", aldus de woordvoerder van Am sterdam. Bestrijders van deze partij in Den Haag, Rotterdam en Utrecht, waar de Centrumparty ook werd ingeschreven, trokken juist te gen die party het felst van leer Mr. T.M van Angeren, sprekend namens enkele Haagse organisa ties "de Centrumpartij doet zich graag voor als middenpartij Dit in tegenstelling tot de Volksunie en de Glimmervecnparty. die in ieder geval geen doekjes winden om het feit van hun racistische en volksnationalistische ideolo gieënT NSB Mr. Van Angeren vond dat de Kies wet centrale stembureaus wel verplicht om aan dc hand van een vluchtige toetsing van de doelstellingen van een groepe ring te beslissen over het al dan niet registreren van een naam "En ook als alleen de naam mag worden getoetst dan moeten de Volksunie en Centrumpartij worden afgewezen, omdat die namen gevoelens en ideeen op roepen van racisme of facisme. Om die reden zou ook dc afkor ting NSB worden geweigerd, zelfs al zou er dc fatsoenlykst denkbare partij achter schuil gaan", aldus mr Van Angeren Mr Van Heyningen en ook verte genwoordigers van dc Volksunie wierpen beschuldigingen over hun aangewreven fascisme en ra cismc ver van zich af Mr Van Heyningen "het vreemdelingen beleid moet toch bespreekbaar zyn Dat is toch een politieke zaak"* Men maakt er hier een hei hge koe van je krijgt al snel het etiket racist en fascist opgeplakt als je ook maar een vinger uit steekt".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7