Onbegonnen Werk VROUWëh 16i erstaickeia feest T oekomst Museum van Oudheden onzeker geworden 1J j Een kei in het viswater van de Hengelaarsbond Provincie lijkt tegen uitbreiding Sanders kan nog dit jaar worden gesloopt Vissen is uren wachten op ie mand die je nog nooit hebt ge zien en waarvan bij voorbaat vaststaat dat hij geen stom woord tegen je zal zeggen. De visser is nooit zeker van de ont moeting en als het toch zover komt dan weet hij bij voorbaat dat de vreugde over de con frontatie uitsluitend aan zijn kant te vinden zal zijn. Kortom, een merkwaardige be zigheid die in Leiden en om streken massaal wordt bedre ven. Zouden hengelaars langs de stilte van de waterkant hun agressie opladen om die vervol gens bij vergaderingen tot een explosie te laten komen'' De Leidse Hengclaarsbond telt 4400 leden, heeft zestig rumoe rige jaren achter de rug maar. zo meldde de krant van afgelo pen dinsdag, "de alerte kascon trole-commissie en een actief bestuur zijn er volgens De Haas en Mank verantwoorde lijk voor dat de Leidse Henge- laarsbond de laatste jaren door betrekkelijk rustig viswa ter koerst". De voorzitter (De Haas) en de se cretaris (Mank) zijn dus nogal tevreden over zichzelf. Daar is natuurlijk niets op tegen. Be scheidenheid is slechts het on vermogen ij del te zijn (mocht er nooit een filosoof zijn geweest die dit heeft beweerd, dan bij deze). Te vrezen valt evenwel dat het met de betrekkelijke rust van het viswater is gedaan en dat De Haas en Mank zelf de kei hebben geworpen die de rim pelloosheid heeft verdreven. Erevoorzitter Mark van de Hen gelaar sbond heeft zich nogal aan het artikel in de krant ge stoord, zo heeft hij ons en het bestuur laten weten. Met name de passage waarin De Haas opmerkt drie jaar geleden "noodgedwongen" voorzitter van de bond te zijn geworden, is de kei des aanstoots. De Haas zegt m het artikel: "Ik was tweede voorzitter eii omdat de toenmalige voorzitter het vol gens de leden niet goed deed. hebben hebben ze mij op die plek gezet". Die toenmalige vorig jaar trad de heer Mark onverwacht af. nadat een van de leden hem een klap in het ge zicht had gegeven. Later kwam hij gedeeltelijk op die beslis sing terug, hoewel het bestuur in de veronderstelling verkeer de dat zijn besluit definitief was. Over en weer ontstond ir ritatie. Kort voor de ledenver gadering kwamen beide par- Leiden Leidse kroniek door Ruud Paauw dat bescheidenheid slechts het onvermogen is ijdel te zijn? Padvinderij Onlangs verscheen bij de Europe se Bibliotheek in Zaltbomel het boekje "Zo kwam scouting naar Nederland" van de hand. van de Leiderdorper Jan van der Steen. Scouting - in vroeger dagen, toen VRIJDAG 16 APRIL 1982 voorzitter was...juist. Mark. Die bij zijn aftreden niet alleen tol erevoorzitter werd be noemd, maar ook aan de bond als adviseur verbonden bleef. Op zichzelf een elegante oplos sing als je iemand kwijt wilt en in de politiek tot een hardnek kig gebruik uitgegroeid. Je kunt er dijkgraafburgemees ter, commissaris van de konin gin (of gouverneur) door wor den. Maar in de hengelarijLaten we het verslag van de jaarverga dering van de bond twee jaar geleden in deze krant er eens op naslaan. Citaat: "In oktober tijen tot elkaar en werd een compromis bereikt". Over de benoeming tot voorzitter van De Haas, die de functie al een paar maanden waarnam, meldt het bewuste verslag: "He lemaal zonder problemen ver liep die benoeming niet, want er waren diverse leden die ern stige bezwaren hadden. Door het ontbreken van tegenkandi daten werd hij uiteindelijk door een ruime meerderheid gekozen". Dat klinkt toch anders dan de wijze waarop De Haas het deze week verwoordde. Maar ach, welke filosoof zei ook al weer de Engelse ziekte nog geen bezit van ons had genomen, gewoon padvinderijgenoemd. Het is een alleraardigst boekje geworden dat uit de pen van Van der Steen is gevloeid: een man die naar ik uit welinge lichte bron heb vernomen pad vinderij éét, drinkt en slaapt. Van der Steen heeft het zich niet gemakkelijk gemaakt. Hij heeft niet zo maar hier en daar uit bekende boekwerken wat overgeschreven, nee. hij is zelf op onderzoek getogen. Als eer ste padvinderskamp wordt al gemeen Brownsea Island 1907" beschouwd, ofschoon de padvinderij toen nog niet offi cieel bestond. Van der Steen ts er enkele jaren terug zowaar in geslaagd de enige overlevende van dat kamp, uiteraard een stokoude knakker, op te sporen. Het leverde een weelde aan in formatie en foto's op. Een goed padvinder verloochent zijn aard nooit, dat zie je maar Nu zult U zeggen: alles goed en wel, maar wat heeft het met Leiden te maken? Het boekje bevat ook een hoofd stukje over de komst van de padvinderij in 1911 in Leiden. Initiatiefnemer was heer Steyns, een gymnastiekonder- wijzer die woonde aan de Pie terskerkgracht. 'Er werden al lerlei spelen gedaan, waarbij de ene partij de andere moest besluipen. Al snel hadden de Leidse scouts een effectieve en minder tijdrovende variant be dacht. Onder dekking van het stoomtrammetje dat via Voor schoten naar Den Haag reed en dat hollend gemakkelijk kon worden bijgehouden, werd de vijandelijke partij dicht bena derd en verrassenderwijze overmeesterd". Hollend achter het trammetje. Wat een tijd, vrienden. De meisjespadvinders (meisjesge zellen) lieten niet lang op zich wachten. Een drietal klopte bij de heer Steyns aan. en wel op "2 september 1911 te drie uur Ze waren gekleed in zelfbe dachte uniformen, maar wis ten niet hoe het nu verder moest. De heer Steyn ook niet. want "het viel hem moeilijk passende bezigheden voor de jongedames te bedenken Het programma bestond aanvan kelijk uit wandelingen maken en oefenen in het koken. "Dat laatste deden ze op fornuizen van leegstaande woningen". Bij die laatste zin moet bij kra- kers-van-nu het water in de mond lopen. Leegstaande hui zen. met kant-en-klare fornui zen! Wat is het toch allemaal minder geworden... Als insigne kozen de Leidse meis jesgezellen "een blauw schild, waarop een wit madeliefje. 'Abt»ut»»W i 2140 Stat Is dit nu een voorbeeld van harde pornografie? waaromheen een gouden keten, waarboven de lijfspreuk "Vol hardt en Waakt". Hoe schattig. Volhardt en waakt. Maar de lei ding hield goed in het oog dat het om méisjes ging. Om het in signe "meisjesgezel tweede klasse" te halen moest je o.a. thee kunnen zetten, bed kunnen opmaken "en de gewoonte heb ben het bed af te halen", een voudige spijzen weten klaar te maken, eenvoudige dingen kunnen herstellen met naald en draad, eenvoudige tuingereed schappen kunnen gebruiken Padvinderij? Mooi, maar de jon gedames moesten wel dicht bij huis blijven. Aan de horizon bleven keuken en huishouden staan. Tóen. DEN HAAG/LEIDEN - De toekomst van het Museum van Oudheden aan het Rapenburg in Leiden is onzeker. Als de provincie Zuid-Holland uitbreiding van het museum af wijst, dan ziet de gemeente Leiden het somber in voor het museum. En de kans dat het provinciebestuur de uitbreidingsplannen afwijst is niet denkbeeldig, want de Provin ciaal Planologische Dienst (PPD), een adviesorgaan van de provincie, heeft in die rich ting geadviseerd. B en W van Leiden, gisteren in Den Haag voor een commissie uit ge deputeerde staten, het dagelijks bestuur van de provincie: "Voor de functie van Leiden als mu- seumstad is de uitbreiding es sentieel. Het museum zal zo de komende dertig jaar in Leiden kunnen blijven functioneren. Als de uitbreiding wordt afgewezen is dat dubieus". Gisteren hield de provinciale com missie een hoorzitting in het Pro vinciehuis naar aanleiding van twaalf bezwaarschriften tegen het besluit van de Leidse ge meenteraad waarin het bestem mingsplan "Pieterswijk" is vast gesteld. Een van de mensen die bezwaar had aangetekend was het voormalige Tweede-Kamer lid. de liberaal Kappeync van de Coppello, die aan het Gerecht woont. Zij vindt de uitbreidings plannen van het museum te in grijpend. Geen uitzondering Het provinciale advieslichaam de PPD denkt daar ook zo over. "Door de uitbreidingsplannen van het museum zou de bebou wing van het binnenterrein te dicht worden". Het beleid is dat dit juist niet gebeurt. De PPD vindt dat er voor het museum geen uitzondering kan worden gemaakt. De provincie behandelde gisteren ook de bezwaren van onder an dere de Leidse universiteit, een aantal buurtbewoners, de Werk groep Milieubeheer Leiden, de vereniging Pietcrs- en Acade- miewijk en de afdeling Leiden van Horeca Nederland namens caféhouders in de wijk. Cafés De PPD had nogal wat kritiek op de gang van zaken over het aan tal cafés dat in de wijk mocht blijven. De café-houders in de wijk zouden niet weten waar ze aan toe zijn. Er zijn op dit mo ment acht cafés in de wijk en het moeten er vijf worden. Welke za ken moeten verdwijen weet nog niemand. Voor de vertegenwoor diger van de caféhouders was het vlak voor het begin van de zitting gisteren in Den Haag kennelijk wel duidelijk. Hij keerde op zijn schreden terug en woonde de zit ting niet bij. De gemeente Leiden verzocht de provinciale commissie gisteren met klem de bepalingen in het bestemmingsplan te laten staan, want als het aantal wordt losgela ten zal er een "zeer ongewenste situatie ontstaan. Het betekent namelijk dat café's in de daar voor bestemde gebieden onbe perkt zijn toegestaan. Hierdoor ontstaat een gevaarlijke situa tie". aldus de gemeente. Alleen dancing "Samantha" aan de Langebrug moet eerst weg. Voor de cafés gaat het volgens de ge meente alleen om het terugdrin gen van het aantal. Het is niet de bedoeling bepaalde cafés te laten verdwijnen. "De aanwezige cafés kunnen blijven bestaan. Het plan voorkomt dat er nieuwe bijko men en dat. indien er een café wordt opgeheven er geen nieuwe mag bijkomen tot het tijdstip waarop het aantal cafés minder bedraagt dan vijf'. Universiteit De universiteit vindt dat er in het bestemmingsplan weinig ruimte is gelaten voor onder andere het gebruik van de leegkomende Universiteits Bibliotheek aan het Rapenburg. De bedoeling is dat als de bibliotheek naar de Witte Singel is verhuisd, de juridische facplteit er in trekt, "maar nie mand weet wat wij er na 1990 gaan doen", zegt het lid van het college van bestuur. Koornstra. De gemeente Leiden zegt dat het in strijd is met de bedoeling van het structuurplan voor de binnen stad deze gebouwen in te richten voor centrale diensten van de universiteit Bovendien wil de gemeente geen al te grote con centratie van universitaire vesti gingen in de wyk mogelijk ma ken. "Bij een andere bestemming voor het bibliotheekcomplex dan de juridische faculteit gaan de ge dachten uit naar een rustige, wei nig verkeersaantrekkende be stemming in de culturele- of in de woonsfeer". C&A De Werkgroep Milieubeheer Lei den en de vereniging Pieters- en Academiewijk blijven ageren te gen de vestiging van een nieuw onderkomen van C A op de hoek Langebrug/Ketelboeter- steeg. Ze zien er het nut niet van in en bovendien wordt het aan gezicht van de wijk er niet beter op. B en W van Leiden zeggen echter evenals de PPD dat de nieuwbouw een "belangrijke kwalitatieve verbetering van de winkelstructuur van de binnen stad" betekent. Volgens het gemeentebestuur is de "nieuwbouw van C&A van gro te betekenis voor de centrum functie van de binnenstad. Het warenhuis zal als een goede trek ker kunnen gaan fungeren", al dus B en W in Den Haag. Parkeren Een groot aantal middenstanders in en rond de Pieterwijk ziet met angst en beven de plannen van de gemeente tegemoet waarin een groot aantal parkeerplaatsen in de wijk moet verdwijnen. De gemeente zegt dat er voldoende parkeerruimte komt in het San- derscomplex aan het Leven daal". Een van de verontruste midden standers zei gisteren daarover dat er nog best wel even kon worden gewacht met het opdoe ken van de parkeerplaatsen in de wijk. "Daar kan altijd nog over worden gepraat als de parkeerga rage er eenmaal is. Voorlopig zien wjj die nog niet". De gemeente zegt dat het de be doeling is het Sanderscomplex op korte termijn te slopen. B en W tekenen er echter wel bij aan dat dit zal afhangen of er geld is. "De vrijgekomen gronden kun nen dan als voorlopig parkeerter rein worden ingericht, vooruitlo pend op de bouw van een par keergarage". Twee bewoners van huizen aan het Rapenburg tenslotte zagen zich bij het bekend wórden van de ge meentelijke plannen in de Pie terswijk geconfronteerd met een wandelpad, die dwars door hun tuin zou gaan lopen. Dr. Th.J.J. Leyenaar vond dit een "enorme inbreuk op zijn privacy" en bo vendien zouden als de plannen doorgaan voor dit klimaat zeld zame planten en bomen het veld zei hy. Het Sanderscomplex LEIDEN - Het Sanderscomplex aan het Levendaal kan in sep tember gesloopt zijn en - inge richt als parkeerterrein - ruimte bieden aan zo'n honderd auto's. Dat is het plan van de Stichting Leidse Binnenstad (SLB). De stichting presenteerde gisteren de eerste resultaten met het ex periment met bewaakt parkeren op de Boommarkt. een experi ment op zeer kleine schaal (capa citeit 36 auto's). De stichting ziet het aan de hand van de ervaringen met het op zich geslaagde experiment som ber in om een parkeergarage kos tendekkend te exploiteren. "Dat vergt een investering van zes tot acht miljoen gulden. Zo'n garage de sloop een voorlopigparkeerterrein kan komen. moet dan jaarlijks acht ton ople veren enkel en alleen voor de rente op die investering. Dat is geen kattedrek", aldus voorzitter Van der Reijden. De SLB wil overigens niet zelf de exploitatie van parkeerterreinen of -garages ter hand nemen. Wel wil de stichting het initiatief ne men om er een orgaan voor in het leven te roepen (een aparte stich ting of een "parkeerschap"). Van der Reijden noemde het een illusie dat de bedrijven in de bin: nenstad bereid zouden zijn om tienduizenden guldens op tafel te leggen voor een parkeergara ge. De SLB acht de lokatie Sanders wel geschikt voor parkeren. "Wij hebben geen- twijfels gezien de afstand tot het zogeheten kern winkelgebied, maar wij hebben wel twijfels ten aanzien van de bereikbaarheid", aldus Van der Reijden, doelend op de voorge nomen aanleg van een busbaan op het Levendaal. Volgens Van der Reijden heeft zich wel al een belegger aangemeld, die geinteresseerd is in de bouw van een parkeergarage. "Het wachten is nog op de subsidie, die het geld voor de sloop moet leveren. Een sloopvergunning is er. Er is ons door de gemeente zelfs toegezegd dat Sanders per 1 april gesloopt zou worden. Er is alleen niet bijgezegd in welk jaar", aldus de voorzitter. Bingo—Dansant In clubhuis Matiloaan de Zaanstraat 126 wordt van avond een bingo-dansant gehouden. Omdat het de laat ste bingo-avond van het sei zoen is, kan er ook gedanst worden op de muziek van het combo 'De Sirocco's'. Aan vang acht uur. Strandloop Atletiekvereniging Holland or ganiseert zondag een strand loop. De start is om elf uur aan de Wassenaarse Slag. De te lopen afstanden zijn naar keuze 2, 4. 8. of 12 kilometer. Natuurwandeling Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie organi seert zaterdag een natuur wandeling door het duinge bied de Kijfhoek en Bierlap. De wandeling begint om half tien. Telefonisch aanmelden via telefoonnummer 071-766130. Logeeradres Operation Friendship, die uit wisselingen organiseert voor jongeren tussen de 15 en 20 jaar. zoekt nog twee logeera dressen voor jongeren uit Amerika. Dit jaar een logé ontvangen, betekent volgend jaar zelf reizen. Je hoeft dan alleen de reiskosten te beta len. De verblijfskosten komen, net als hier, voor rekening van het gastgezin. Telefoon 215513. Folkconcert In Aniba's muziekkamer hoek Witte SingeVHerenstraat) is zondagmiddag weer ee folk concert met deze keer de Wa- geningse groep Tourdillon. Zij spelen Franse volksmu ziek. Aanvang half drie. Orgelconcert In de Lokhorstkerk aan de Pie terskerkstraat wordt zondag avond om kwart voor acht een orgelconcert gegeven met de Leidse organiset Wim van der Reijden en de sopraan Caroline van Oyen. Ook zal prof. dr. P.A.H. de Boer zon dagavond spreken over 'Hoe overleeft ons geloof in deze tijd'. Gratis toegang. Hot House Voor de derde keer wordt er za terdag een Leidse avond georganiseerd op de Jazzzol- der Hot House. De avond be gint om tien uur met de groep Bries en wordt daarna voor- tegzet met een Jamsession mettwee drummers, twee bas sisten, een pianist, gitarist, saxofonist en een fluitist. Pop De groep Dandylion treedt van avond op in het Leids Vrije tijdscentrum. De groep werd in 1980 opgericht en heeft in Saskia Riemens en Robert Berger haar vocalisten. Een dag later in het LVC de Waal se groep Jo Lemaire en Flou- ze. Dankzij de hit Je suis ve nue te dire que je m'en vais, staan Jo en de haren momen teel in de belangstelling. De muziek wordt omschreven als een mengeling van stijlen. Aanvang van beide avonden is negen uur. Bingo Het buurtcomité Tuinstad- Staalwijk houdt morgen een bingo-avond. De zaal aan de Herenstraat 64 gaat om half acht open. Een half uur be gint het spel. Fraaie prijzen worden de deelnemers voor gespiegeld. Baha'i In centrum De Regenboog Wa termolen) houdt de Baha'i-ge- sprekskring maandag een le zing. B. Kersten spreekt over 'de progressiviteit van gods dienstige openbaring. Om kwart over acht vangt hij Politiek "Vanuit de VOS-cursus en van uit de behoefte de behoefte om verder te gaan" wordt een cursus Politieke vorming voor vrouwen gehouden. Daarover is maandag in buurthui 't Spoortje (Bern- hardkade 40) een voorlich tingsmiddag die om twee uur begint. De cursus bestaat uit tien bijeenkomsten van elk twee uur, zo wordt nu alvast gemeld PvdA De ledenvergadering van de PvdA die vanavond zou wor den gehouden, is een week uitgesteld. Volgende week vrijdag wordt de vergade ring gehouden in In den Bier- deghel II aan de Nieuwe Rijn. Aanvang acht uur.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4