Missie Haig lijkt mislukt Woon-Expo-Oegstgeest -Br Poolse regering streeft naar verbod Solidariteit t/m zaterdag 17 april Chomeini laat nu zelfs politieke vrienden oppakken Verklaring Aggett brengt marteling aan het licht Hevige rellen op Jordaanoever en in Gazastrook "Crisis rond Falklands steeds gevaarlijker" nv Bouwfonds Argentinië verbiedt import uit de EG WOENSDAG 14 APRIL 1982 Buitenland PAGINA 9 (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN - De Poolse onafhankelij ke vakcentrale Solidariteit, die sinds vorig jaar december geen openbare activiteiten meer mag uitoefenen, wordt waarschijnlijk binnenkort door het Poolse mili taire regime tot illegale organisa tie verklaard. Sinds zij vier maanden geleden het bewind overnamen, hebben de leden van de Militaire Raad tot Nationale Redding geleidelijk toegewerkt naar een verbod van de vakcen trale. waarvan het bestaan een doorn in het-oog is van orthodo xe communisten in zowel Polen als het Kremlin. De eerste beslissende stap in die richting was eerder dit jaar de opheffing van de studentenvak bond, die was aangesloten bij So lidariteit. De volgende was vori ge maand de ontbinding van de Poolse Vereniging van Journa listen, die eveneens deel uit maakte van Solidariteit en waar voor in de plaats een orthodoxe communistische vakbond werd opgericht. De zuivering van her vormingsgezinde journalisten gaat intussen nog steeds door. De laatste stap was op 5 april het ontslag van de rector-magnificus van de universiteit van War schau. prof. Herrryk Samsono- wicz. Hij was vorig jaar op demo cratische wijze door het perso neel en de studenten van de uni versiteit gekozen en weigerde zijn personeel, dat voor negentig procent lid van Solidariteit is, te onderwerpen aan de inquisitie- methoden van de communisti sche partij. Nu de ondergrondse beweging af gelopen zondagavond haar tan den heeft laten zien met de eer ste. enkele minuten durende ille gale uitzending van Radio Soli dariteit, voelt het militaire regi me zich wellicht verplicht harder op de vakcentrale in te hakken. De militaire bewindvoerders hebben al openlijk gezegd dat de nog altijd geïnterneerde vak bondsleden die niet op hun schreden willen terugkeren, er niet op hoeven te rekenen in de toekomst nog lid te kunnen wor den van een vakbeweging vol gens communistische principes. Zbigniew Bujac. de belangrijkste leider van Solidariteit, die 13 de cember aan de greep van het mi litaire regime wist te ontkomen en nu de ondergrondse bewe ging aanvoert, heeft gezegd dat hij het gevoel heeft dal het niet lang meer duurt voordat Solida riteit buiten de wet wordt ge steld. Tijdens het paasweekeinde is het standpunt van de rooms-katho- lieke kerk tegenove het heersen de regime verder verhard. De Poolse primaat, aartsbisschop Glemp, kondigde aan dat de kerk spoedig haar eigen pro gramma zal publiceren voor een terugkeer naar normale verhou dingen en veroordeelde opnieuw het feit dat er nog altijd zovelen geinterneerd zijn. Het Poolse militaire regime heeft op zijn beurt haar ongenoegen uitgedrukt tegenover kerkelijke bronnen, die beweren dat het aantal geïnterneerden de officië le cijfers, iets meer dan driedui zend, verre te boven gaan. Ondertussen wordt van onver wachte zijde druk uitgeoefend om een eind te maken aan de oorlogstoestand in Polen. De Tsjechoslowaakse communisti sche partij heeft een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd dat de oorlogstoestand in Polen haar doel heeft bewezen en dat de controle nu veilig kan worden teruggegeven in handen van de Poolse communistische partij. Deze onverwachte ontwikkeling is zorgvuldig geanalyseerd door Polen-kenners. Als het in de naaste toekomst wordt versterkt door een soortgelijke verklaring van de Oostduitse communisten en daarna door het Kremlin, zou dat een sterke aanwijzing kun nen zijn dat de westerse sancties en de weerzin van andere landen om in te stemmen met ontwikke lingen zoals het Poolse lidmaat schap van het Internationale Mo netaire Fonds, waarvoor Polen een aanvrage heeft ingediend, het communistische blok als ge heel zwaar treffen. Ook de Russen kunnen niet eeu wig doorgaan vliegtuigladingen goud aan Zwitserse banken te betalen voor hun eigen import en die van Polen. Voor waarnemers van buiten lijkt het duidelijk dat wie er in Polen ook aan de macht is, het vermoedelijk niet de gede cimeerde en ideologisch ver scheurde communistische partij daar is. LONDEN/BUENOS AIRES (Reuter/UPI/AFP) - De Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken. Alexander Haig, heeft zijn bemiddelingsmissie in het conflict tus sen Groot-Brittannie en Argentinië over de Falkland-Ei- landen gisteren onderbroken. Hij was van plan na zijn verblijf in Londen, waar hij met de Britse premier Marga ret Thatcher en zijn ambtgenoot Francis Pym heeft ge sproken, naar Buenos Aires te vertrekken, maar wijzigde zijn plannen en ging naar Washington. De Britse premier Margaret Thatcher en haar minister van buitenlandse zaken Francis Pym zwaaien de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Alexander Haig uit, die gisteren vanuit Londen terugkeerde naar Washington. JOHANNESBURG (UPI) - De Zuidafrikaanse vakbondsleider Neil Aggett heeft veertien uur voor hij dood in zijn cel werd ge vonden een beedigde verklaring afgelegd dat hij door de politie hardhandig was behandeld en dat men hem met elektrische schokken had gemarteld. De advocaat van de familie van Ag gett, George Bizos, onthulde dit tijdens het gerechtelijk onder zoek naar de oorzaak van de dood van de vakbond'sleider, die zich volgens de officiële lezing op 4 februari heeft opgehangen. Bizos citeerde uit de verklaring van Aggett, maar de advocaat van de politie, Schabort, verzette zich daartegen, betogend dat dit niet voor de rechtbank aan de or de was. Rechter Kotze bepaalde echter dat Bizos de verklaring mocht ge bruiken bij zijn kruisverhoor van de politiearts. Neil Aggett werd zonder vorm van proces vastgehouden nadat hij bij een razzia op vakbondsacti visten in november vorig jaar was opgepakt en opgesloten in de centrale gevangenis van Jo hannesburg. Hij was de eerste blanke sinds 1963 die in een Zuidafrikaanse gevangenis over leed. De Zuidafrikaanse oppositieleid- ster Helen Suzman verklaarde onlangs in het parlement dat een medegevangene van Aggett haar had geschreven dat de vak bondsleider voor zijn dood door de politie was mishandeld. De minister voor politiezaken, Louis le Grange, sprak later de be schuldiging van de vangene tegen. Bij zijn vertrek uit de Britse hoofd stad verklaarde Haig dat de crisis rond de Falkland-cilanden steeds gevaarlijker wordt. Hij zei dat er "moeilijkheden" waren ge rezen en dat de partijen 'enkele nieuwe ideeën" zullen onderzoe ken. Verder gaf hij geen bijzon derheden. Wel wees hij op de noodzaak van een politieke op lossing van de problemen. Haig begon zijn bemiddelingspoging vorige week donderdag, zes da gen nadat Argentijnse militairen de Falkland-eilanden, die in Brit se handen waren, bezetten. Uit bronnen bij de Argentijnse re gering werd vernomen dat een voorstel van Haig, die telefo nisch contact met Buenos Aires had opgenomen, door de junta is afgewezen. Volgens dit voorstel zouden Argentinië, Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten gezamenlijk het bestuur over de eilandengroep op zich nemen en gaan onderhandelen over de toe komst van de Falklands. Niet optimistisch Het Britse ministerie van buiten landse zaken weigerde te verkla ren dat de bemiddelingspogin gen van Haig zijn mislukt, maar stelde dat "lichtvaardig optimis me niet op zijn plaats is". Het standpunt van Groot-Brittannic in de kwestie blijft onveranderd. Argentinië moet zijn troepen, overeenkomstig resolutie 502 van de Veiligheidsraad, van de eilanden terugtrekken en het Britse bestuur dient te worden hersteld. hoofd van de Argentijnse marine en lid van de uit drie man be staande junta, verklaarde dat de vloot van Argentinië elk moment kan uitvaren. Het dagblad Clann schreef dat de vloot in staat van' maximale paraatheid is ge bracht. Vrijwel alle Argentijnse oorlogsschepen liggen m havens aan het vasteland. De luchtmacht gaat door met het sturen van manschappen en mi litair materieel naar de Falkland- eilanden. Het aantal militairen op de eilanden wordt geschat op 9000. Oefeningen Ondertussen komt de Britse oor logsvloot steeds dichter in de buurt van de eilandengroep en blijft de blokkade rond de Falk lands van kracht. In Argentinië nam de spanning gis teren toe. Admiraal Isaac Anaya. ADVERTENTIE De Woon-Expo-Oegstgeest van het Bouwfonds duurt nog tot en met zaterdag 17 april a.s. U hoort en ziet er alles over uw eigen huis in plan Haaswijk. Over de forse subsidie die kopen vaak voordeliger maakt dan huren. Over de zorgeloze financiering. De Woon-Expo-Oegstgeest. Daar moet u geweest zijn. U bent er van harte welkom. Woon-Expo-Oegstgeest Restaurant 't Camphuys, Rhijngeester- straatweg 43, Oegstgeest. Dagelijks geopend van 4 uur 's middags tot 9 uur 's avonds. Zaterdag van 11 tot 4 uur 's middags. Toegang gratis. Nederlandse Gemeenten Negen Braziliaanse oorlogssche pen en een onderzeeer hebben gisteren de haven van Rio de Ja neiro verlaten om ten noorden van de Falkland-eilanden oefe ningen te houden. Volgens de marine gaat het om routine-oefe ningen, die vorig jaar al zijn vast gesteld en niets met het conflict rond de Falklands te maken heb ben. Uit diplomatieke bron in Brazilië werd echter vernomen dat de vloot naar verwachting in het zuidelijke deel van de Braziliaan se wateren positie zal kiezen. Dit "uit voorzorgsmaatregel, gezien het feit dat twee buitenlandse vloten op het punt staan in de At lantische Oceaan met elkaar in botsing te komen" De Falkland- eilanden liggen 2100 kilometer ten zuiden van de Braziliaanse wateren. Bolivia is bereid zijn luchtmacht in te zetten tegen Groot-Brittan me. zo heeft de Boliviaanse minister voor de luchtstrijdkrachten. Na- talio Morales, gisteren meege deeld. Hij zei dat eenheden van de luchtmacht zijn overgebracht naar het gebied bij de grens met Argentinië om zich klaar te ma ken voor militaire interventie als dat nodig mocht zijn. Morales verklaarde dat zijn land dezelfde lijn volgt als Peru en Argentinië zowel materiele als morele steun verleent in het conflict met Groot-Brittannië. BUENOS AIRES (Reuter DPA) - Argentinië heeft een verbod ingesteld op de im port van goederen uit de Eu ropese Gemeenschap (EG als vergelding voor de invoer stop die de EG heeft afgekon digd voor Argentijnse goede ren naar aanleiding Falkland-crisis. De Argentijnse minister van fi nanciën, Roberto Alemann. heeft gezegd dat er voorlopig geen invoervergunningen voor EG-produkten zullen worden afgegeven. Hij noem de eerder al het verbod door de EG een daad van wille keur. die in strijd is met het internationaal recht. de Het militaire ..revolutiomre tri bunaal" in Teheran zegt over harde bewijzen te beschik ken tegen de voormalige Iraanse minister van buiten landse zaken Sadegh Ghotb zadegh Ghotbzadegh. eens steun en toeverlaat van de ajatollah Chomeini in zijn Franse ballingsoord, zou de oude. zieke religieuze leider (nog familie ook) hebben wil len ombrengen om de macht in Iran te kunnen overne men. De almachtige moellahs en «gatollahs aan de top ver trouwen blijkbaar niemand Als de nieuwe minister van bui tenlandse zaken trad Ghotb zadegh voor het voetlicht van de wereld vlak na de bezet ting van de Amerikaanse am bassade in Teheran. Hij volg de in deze functie de latere president Bani-Sadr op. die ernstige kritiek ondervond vanwege zijn gematigde en verzoenende houding in de gijzelingszaak Ghotbzadegh. samen met Ab- dolhassan Bani-Sadr en Ibra him Yazdi toentertijd de „we reldse" vertrouwelingen van Chomeini. had zojuist zijn sporen verdiend in de „isla misering" van de nationale radio en televisie. De gron digheid waarmee de media onder zijn verantwoordelijk heid tot saaie propaganda machines van de geestelijke leiders werden omgevormd, maakten hem impopulair bij de liberale en intellectuele stromingen in het land. In het conflict om de ambassade probeerde hij met verve eni ge tijd kool en geit te sparen. Bij de afloop van de gijze- lingsaffaire was hij ook volle dig uit de gratie bij de reli gieuzen van de harde lijn. Van een gevaarlijk politicus, li beraal concurrent voor de geestelijkheid, zoals ex-presi- dent Bani Sadr met zijn enor me aanhang onder het volk. is daarom in het geval Ghotb zadegh nauwelijks sprake. Anders ook dan Bani-Sadr heeft Ghotbzadegh altijd ge zegd volledig achter het landsbestuur door de geeste lijke leiders te staan. De woordvoerder van de rege- ring-Mossavi heeft inmiddels laten doorschemeren dat Ghotbzadegh al maanden werd bespioneerd en zijn te lefoonlijn afgetapt. Uit de of ficiële aanklacht van een groots opgezette samenzwe ring door de in huisarrest le vende ex-politicus komt niet meer naar boven dan dat hij zichzelf beschouwt als „de grootste politicus van de eeuw". Het vuurpeloton lijkt voorlopig de meest waar schijnlijke straf voor dit mis drijf in Iran. Wie zich bevinden onder het gearresteerde dozgn vrien den van de ex-minister, is nog niet bekendgemaakt. Er valt echter niet aan de indruk te ontkomen dat de geestelij ke machthebbers de totale oorlog zijn begonnen tegen alle gematigde, loyale, maar ook kritische krachten in de Iraanse politiek In de M^jlis, het „parlement", heeft de scherprechter van de revolu tie. ajatollah Chalchali. al uit gehaald naar de parlementa riërs „die Ghotbzadegh ei genlijk gezelschap moesten gaan houden in de Evin-ge- vangenis": de eerste premier van de islamitische republiek Mehdi Bazargan. zijn minis ter van buitenlandse zaken en de derde in het trio ex-ver- trouwelingen van Chomeini. Ibrahim Yazdi. plus de leider van een dissidente islamiti sche stroming, de arts Sami Het lijstje zou makkelijk uit te breiden zijn en waarschijn lijk ook nog uitkomen op de „gematigde enige zoon van de ajatollah Chomeini die de Strijd tegen het sjah-bewind heeft overleefd. Achmad. De ze hojatoleslam Achmad heeft meermalen bemiddeld tussen de orthodoxe geeste lijken en mensen als Ghotb zadegh en met deze laatste zelfs nog enige tijd een im- portbcdnjf gehad Het heeft er zodoende alle schijn van dat de geestelijk heid. eenmaal in politieke za ken. de erfenis van Chomeini wil zeker stellen door alle denkbare rivalen bij voorbaat uit de weg te ruimen. Na de vele duizenden politieke te genstanders die in de gevan genissen zijn geexecuteerd, in de strgd zijn gesneuveld of in ballingschap zijn gegaan, komen nu de vooralsnog loyale politici aan de beurt. En dat terwijl leider Chomei ni ondanks de vele berichten over zijn naderende einde, deze week ruim een uur lang zijn volgelingen voor de tele visie kon toespreken zonder duidelijke vermoeidheids verschijnselen te tonen. Bij een eerdere gelegenheid heeft Chomeini de gearres teerde Ghotbzadegh al eens uit de gevangenis gehaald. Ghotbzadegh had toen kri tiek geleverd op de door hemzelf geformuleerde om roeppolitiek. Ontdaan van bijna al zijn „wereldlijke" po litieke vrienden is het de vraag of Chomeini opnieuw het spelletje van de politieke machthebbers zal doorzien en kan ingrijpen Of wellicht toch een vriend moet laten vallen (voor het vuurpeloton) omdat hij. evenals een grote hoeveelheid Perzen, een enorme afkeer heeft van wes terse democratie, en bever de waarheid vanaf da kanaal laat komen. MARIEN VAN DEN BOS JERUZALEM (DPA AFP) - Bij nieuwe ernstige ongcregeldhe den op de westelijke ..ever van de Jordaan en in de Strook van Gaza is gisteren een Palestijnse jongen van zeven jaar doodge schoten. Naar een Israëlische mi litaire woordvoerder in Jeruza lem meedeelde werden bij bloe dige botsingen tussen Palestij- nen en Israëlische militairen voorts minstens 24 Arabieren door kogels gewond bu optreden van het leger tegen een be toging, waaraan meer dan vgftienhon derd mensen deelnamen Daar- bg raakten ook vier soldaten ge wond. van wie twee zwaar Op de westelijke Jordaanoever vie len in de steden Nabloes. Ramal- la. Bethlehem en Hebron zes ge wonden door kogels van Israëli sche troepen. "Lang leve de gerechtigheid en de nationale bevrijding". Dit riep de in 1944 geboren en zes jaar gele den uit de Verenigde Staten naar Israel geëmigreerde Alan Good man toen een rechtbank in Jeru zalem "wegens verdenking van moord en alle daarmee samen hangende gebeurtenissen" zgn gevangenhouding voor een eer ste termijn van twee weken ge lastte. Goodman, die zondag met een vuurwapen dood en verderf zaai de op de heiligste plaats van de moslems in Oost-Jeruzalem, waarbij twee doden en meer dan honderd gewonden vielen, wei gerde een verdediger Hem wordt nu door de rechtbank een advocaat toegewezen Onder zware bewaking en met toe stemming van de Islamitische geestelijkheid had Goodman in de algelopen nacht ter plaatse aan de gerechtelijke autoriteiten laten zien hoe hg met zgn auto matisch wapen in de moskee op de Tempelberg was binnenge drongen Hierbij kwam in elk ge val vast te staan dat hg een 70- jarige bewaker van de moskee heeft doodgeschoten De dood van het andere slachtoffer, een 20-jange Palestijn, is wellicht te wijlen aan Israëlische burgers, die nadat Goodman was over meesterd op de geëmotioneerde Arabische menigte geschoten zouden hebben.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9