Alle uitkeringen mogelijk gekort Raad van State: meer werk Beatrix: "Angst voor de totale vernietiging' -C D Bestrijding; belastingfraude Toezicht spaarbrieven in toekomst strenger Als kabinet er niet uitkomt PvdA wil ontzien Fransoosjes op dievenpad Boete voor afbreken vervangende dienstplicht American Roulette in Casino Scheyeningen! F\in! Aantal wetsontwerpen neemt enorm toe "Hello America" in Casino Scheven ingen! Great! WOENSDAG 14 APRIL 1982 Binnenland AMSTERDAM (ANP) - Het is juist dat er zich spanningen voordoen in de betrekkingen tussen Nederland en de Ver enigde Staten. We hebben de laatste tijd meer moeite el kaar te begrijpen dan kort na de oorlog, toen wij allen bezig waren met de wederopbouw en wij er dezelfde ideëen op na hielden. Maar er zijn niet alleen verschillen ontstaan tussen de Verenigde Staten en ons land. ook tussen Euro pese landen en binnen inter nationale organisaties. Dit zegt koningin Beatrix in een interview met hoofdredac teur F.A. Hoogendijk van El- seviers Magazine aan de vooravond van haar vertrek (zondag 18 april) naar de Ver enigde Staten voor een staatsbezoek. De vorstin merkte hierbij echter ook op dat de basis van de betrek kingen tussen beide landen nog steeds goed en positief is. "Onze fundamentele waarden zijn dezelfde en wij hebben vertrouwen in eikaars demo cratieën. Dat geldt ook voor onze economische stelsels, anders zou er over en weer niet zoveel geïnvesteerd wor den". Kritischer Op de vraag welke verklaring zij er voor heeft dat de Neder landers zich vooral in de laat ste jaren kritischer ten op zichte van de Verenigde Sta ten hebben opgesteld zegt de koningin: "Het is een ontwik keling die zich in geheel Eu ropa voordoet. Europa wil zich onafhankelijker in de wereld gaan opstellen. Tege lijkertijd doen wij ons best om een eenheid binnen Euro pa op te bouwen, hetgeen niet gemakkelijk is en lang zal duren. Dit proces brengt een onafhankelijker houding ten opzichte van de Verenig de Staten met zich mee". Vredesbeweging Over de vredesbewegingen zegt koningin Beatrix: "Ook zijn niet alle vredesbewegin gen in hun doeleinden gelijk. Deze bewegingen moeten on afhankelijk van ons huidige collectieve verdedigingssys teem worden gezien. Het valt echter niet te ontkennen dat in een aantal Europese lan den een reële angst heerst voor een steeds verder gaan de kernbewapening. Die angst is wellicht ook te ver klaren uit het feit dat Europa in een zeer kwetsbare positie verkeert. Door de geschiede nis heen heeft Europa als continent vele oorlogen ge kend. waaronder een aantal zeer gruwelijke. Wij zijn dus erg gevoelig voor de realiteit van geweld en vernietiging en alle schrikbeelden van oorlog". Vernietiging stin. "Leeft er ook een op rechte angst voor een totale vernietiging, van welke kant die ook zou kunnen komen. Er is een man die dit op zeer duidelijke wijze onder woor den heeft gebracht. George Kennan, de vroegere ambas sadeur van de Verenigde Sta ten in Moskou, die volgens mij het dilemma waar Euro peanen mee te kampen heb ben echt heeft begrepen". "Ik wil enkele van zijn uitspra ken aanhalen. Volgens hem spelen bij de discussies om trent de antikernwapenbewe ging een aantal zeer krachti ge en redelijke motivaties een rol. Onder meer het feit dat steeds meer mensen zich de echte schrikbeelden van een kernoorlog realiseren. Volgens hem leidt dit tot een serieus zoeken naar oplossin- Koningin Beatrix: Europa wil onafhankelijker worden. gen om de angstaanjagende val waarin de toeneming van kernwapens ons dreigt te voeren, te ontlopen". "Volgens Kennan geven derge lijke denkbeelden blijk van een diepe instinctieve drang om louter te overleven, om te overleven als individuen, als ouders en als leden van de beschaving. De heer Kennan heeft goed verwoord waar over wij ons zorgen maken", aldus de koningin. DEN HAAG (GPD) - De toezicht op de handel in spaarbrieven aan toonder wordt in de toekomst nog verder verscherpt om belas tingontduiking te voorkomen. Minister Van der Stee en staats secretaris Kombrink schrijven in een brief aan de Tweede Kamer dat zij hierover aanvullende af spraken hebben gemaakt met Nederlandse banken. Het gaat de bewindslieden op het ministerie van financiën om aan vullingen van het in september van het vorige jaar bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp betreffende de uitgifte, handel en verzilvering van spaarbewij- zen aan toonder. Volgens Van der Stee en Kombrink is de com binatie van het wetsontwerp en de aanvullende maatregelen die zij nu voorstellen de meest doel- DEN HAAG (GPD) Het kabinet heeft aangekondigd op alle sociale uitkeringen te zullen korten wanneer de regeringspartijen het niet eens worden over een aantal sys teem-wijzigingen in de sociale zekerheid. Het gaat hierbij om de invoering van een „glijdende schaal" al per 1 juli van dit jaar en van een soort „kostwinnersprincipe" per 1 januari 1983. 1st m z»«»C" De glijdende schaal houdt in dat de uitkeringen vanaf het modale dagloon (f33.000.-) geleidelijk minder worden. Daardoor leve ren de hogere uitkeringen extra in. Zo'n maatregel zou dit jaar al 150 miljoen gulden kunnen ople veren, en volgend jaar 590 mil joen. Volgens het kostwinnersprincipe gaan mensen die van een mini mum-uitkering slechts zichzelf hoeven te onderhouden meer in leveren dan mensen die van zo'n uitkering meerdere mensen moeten onderhouden. Deze maatregel zou volgend jaar 700 miljoen gulden moeten opleve- Dit blijkt uit de brief die minister president Van Agt gisteren na mens het kabinet aan de Tweede Stelende agent veroordeeld AMSTERDAM (ANP) - Een 41-ja rige Amsterdamse wijkagent is gisteren veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van 2 jaar en een boete van 2500 gulden wegens het plegen van diefstallen op het politiebureau Bijlmermeer. Tegen de man was zeven maanden gevangenisstraf, waarvan vijf voorwaardelijk, geëist. De politieman had bekend in 1978 en 1981 tot acht maal toe geld en goederen als sieraden die van verdachten in beslag genomen waren - te hebben weggeno men. De zaak kwam vorig jaar ju ni aan het licht toen de agent ge stolen vals buitenlands geld wil de inwisselen bij een bank in Amsterdam. WEERRAPPORTEN Kamer heeft gestuurd. Daarin geeft hij een overzicht van de maatregelen waartoe het kabinet vorige week ten aanzien van de Voorjaarsnota heeft besloten. De echte Vooijaarsnota (van minis ter Van der Stee) komt over en kele weken, zo schrijft Van Agt. Verdergaand Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissmgen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca München Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis zwaar bew. 10 mist 9 licht bew. 10 licht bew. :waar bew. 8 half bew. 9 mist 10 half bew. 8 minima AMSTERDAM (ANP) - De PvdA zal waarschijnlijk een partijraad bijeen roepen om zich te buigen over het ak koord rond de voorjaarsnota dat het kabinet in de nacht van donderdag op vrijdag heeft bereikt. Vanavond zou het partijbestuur zich over deze kwestie buigen en ver moedelijk besluiten tot het houden van een adviserende partijraad. Naar verwachting zal deze partijraad op 24 april worden gehouden. Dit heeft de woordvoerder van de PvdA meegedeeld. De vergaderingen van het PvdA-bestuur en de partij raad zullen vooral gaan over de koopkrachtontwikkeling die voortvloeit uit de afspra ken binnen het kabinet. De PvdA wil wat dit betreft zon der meer vasthouden aan het regeerakkoord. Daarin is ge steld dat de minima er niet meer dan één procent op achteruit mogen gaan en dat dit moet oplopen tot min vier procent bij de hogere inko mens. Premier Van Agt verwacht dat op grond van de maatregelen in de voorjaarsnota de mini ma er 1,9 procent op achter uit gaan en de hogere inko mens "beduidend minder" dan vier procent. of brengt de Tweede Kamer te ingrijpende wijzigingen in even tuele voorstellen aan, dan zal het kabinet maatregelen nemen. Als niet voor 1 juli a.s. overeenstem ming over de glijdende schaal bestaat, zullen de bovenminima- le uitkeringen vanaf hel modale niveau worden bevroren, wat in feite een veel verdergaande maatregel is. Het kabinet acht dit nodig om toch de 150 miljoen aan bezuinigingen te halen. En wanneer later dit jaar geen overeenstemming over de „uit kering naar behoefte" mogelijk is, zal uiterlijk per 1 januari 1983 een algemene korting op alle uit keringen worden toegepast, al dus Van Agt in zijn brief aan de Tweede Kamer. Overigens wordt in de brief het woord „kostwinnersprincipe" niet genoemd. Vooral bij PvdA en D'66 bestaan grote weerstan den tegen het kostwinnersprinci pe en met name minister Den Uyl heeft zich daar vorige week fel tegen verzet. Van Agt spreekt daarom slechts van „differentia tie naar relatieve behoeften", wat in feite hetzelfde is als uitkering naar behoefte. 3,5 miljard De overige maatregelen, waartoe het kabinet vorige week heeft be sloten zijn grotendeels al be kend. Het gaat daarbij om een to taal-pakket aan bezuinigingen van 3,5 miljard gulden in 1982 en 8,3 miljard gulden in 1983. Daar gaat 300 miljoen van af. die wordt uitgetrokken voor extra- werkgelegenheidsmaatregelen en volgend jaar 500 miljoen als gevolg van een verlaging van de vennootschapsbelasting. Van deze bezuinigingsmaatregelen maakt o.m. deel uit: - verhoging werknemerspremies ziektewet (met 0,3 procent), ww (met 0,2 procent extra - zie hier onder) en wao (0,5 procent), in clusief de doorwerkingen daar van op de sociale uitkeringen en de ambtenarensalarissen: - verhoging van de ww-premie voor alle werknemers met 0.5 procent per 1 juli 1982 (plus de 0,2 procent): - doorwerking van de ww-premie- verhoging op sociale uitkeringen en ambtenarensalarissen: - invoering van een glijdende schaal in de sociale verzekerin gen vanaf het modale dagloon: SCHIPHOL De voorzitter van de gemengde commissie voor de toekomst van de Antillen, B. Bies heuvel, ontving gisteren op Schip hol de Arubaanse commissieleden. Zij kwamen naar Nederland om in Den Haag de vergadering van de commissie bij te wonen. De bespre kingen zullen hoofdzakelijk gaan over de onafhankelijkheid van Aruba. Op de foto: De heer Biesheuvel schudt H. Croes de hand. Achter hem de heer Pourier. UTRECHT (ANP) - Van de on geveer veertig jeugdige Fran se voetballers die gisteren van hun leiders in Utrecht een uurtje vrij kregen om te winkelen, bleken er zoveel hun "aankopen" niet te heb ben betaald, dat de politie ze uiteindelijk maar met de bus waarin ze rijden, naar het hoofdbureau heeft gebracht. Aan het eind van de morgen kreeg de politie de eerste te lefoontjes over stelende Franse jongens. De politie hield op de Mariaplaats zes jongens aan. die vooral sport- kleding bleken te hebben "aangeschaft". Ook uit de omgeving waar de bus van de groep stond regende het klachten over winkeldiefstal len. Enkele jongens die politie agenten bij de bus zagen staan trokken de stad weer in om hun vrienden te waar schuwen. Dit had tot gevolg dat argeloze voorbijgangers plotseling overal gestolen spullen vonden. ZUTPHEN (ANP) - De Zutphense politierechter mr. F. Falkena heeft gisteren een 23-jarige on derwijzer uit Apeldoorn veroor deeld tot een geldboete van dui zend gulden wegens het niet af maken van de periode van acht tien maanden die hij als erkend gewetensbezwaarde militaire dienst te werk was gesteld in een inrichting voor geestelijk gehan dicapten. De onderwijzer stopte na veertien maanden, omdat hij een baan wil hebben bij organisaties die zich bezig houden met het bevorde ren van de vrede, waardoor meer tegemoet zou worden gkomen aan zijn motieven om op basis van gewetensbezwaren militaire dienst te weigeren. Officier van justitie mr. F Montijn eiste een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden tegen hem. Hij zei onder meer dat het verlangen van de gewe tensbezwaren naar werk dat op de motieven tot dienstweigering is afgestemd, hem te ver gaat. De raadsman van de onderwijzer, mr. J. Michels, vroeg de politie rechter om ontslag van rechts vervolging. Volgens de advocaat heeft zijn cliënt zich weliswaar schuldig gemaakt aan een straf baar feit door na veertien in Ontvoerder in cel ASSEN (ANP) - De rechtbank in Assen heeft gisteren een 39- jarige Spanjaard uit Huelva veroordeeld tot een gevangenis straf van 2,5 jaar wegens weder rechtelijke vrijheidsberoving met bedreiging van geweld. De officier van justitie had tegen de man een gevangenisstraf van 3,5 jaar geëist. De man ontvoerde op 23 novem ber van het vorig jaar uit de ge vangenis Norgerhaven in Veen- huizen gevangenisdirecteur K. van Tuinen, onder bedreiging met een beitel. plaats van achttien maanden werk in de inrichting al het bijl tje er bij neer te gooien, maar kon hij door zijn geweten niet anders handelen. Volgens mr. Michels zijn de opvattingen over vervan gende dienst bovendien snel aan het veranderen, waardoor de wet die de onderwijzer nu heeft over treden, tezijnertijd mogelijk wordt aangepast. De banken zullen in het vervolg op de registratienota's die worden opgemaakt van de handel in spaarbewijzon aan toonders ook de nummers van de papieren no teren. De banken hebben een centraal registratiesysteem voor het opslaan van de gegevens zo dat eenvoudig kan worden nage gaan onder welke naam en waar de spaarbrieven zyn gekocht en verkocht. Wanneer de belastingdienst achter de nummers van spaarbewijzen komt. dan is het voor deze dienst vervolgens slechts een kleine moeite de gegevens uit het cen trale stelsel te halen. Daarmee kan de belastingaangifte van de betreffende persoon worden ge controleerd Het is vrij simpel om bij de aan koop van spaarbewijzen aan toonder een valse naam op te ge ven. omdat er niet naar identi teitspapieren wordt gevraagd. Wanneer echter de belasting dienst door het nieuwe systeem op een dergelijke valsheid in ge schrifte zal stuiten, is het voorne men van de bewindslieden bij het Openbaar Ministerie aangifte daarvan te doen. Bovendien zullen de betreffende waardepapieren op de zoge naamde recherchelijst van de Vereniging voor de Effectenhan del worden geplaatst. De banken hebben toegezegd in principe be reid te zijn dergelijke spaarbe wijzen niet aan te nemen Verder is ook de handel van spaar bewijzen aan toonder in het bui tenland aan banden gelegd. Ook in de buitenlandse vestigingen van Nederlandse banken zullen de nummers van de verhandelde spaarbewijzen worden geno teerd. Bovendien zal de handel van nieuwe spaarbewijzen die niet op de beurs staan genoteerd, in buitenlandse vestigingen niet meer zijn toegestaan Mr. Michels vroeg de politierechter om bij eventuele veroordeling een alternatieve straf op te leg gen Politierechter Falkena zit in de stuurgroep die experimenten met alternatieve itnunn in /ut phen begeleidt. De onderwijzer zou dan na veroordeling toch in het vredeswerk aan de gang kun nen gaan. Plannen vooreen baan in een wereldwinkel in Apel doorn had hij daarvoor al uitge werkt. Mr Falkena wees een alternatieve straf echter van de hand. omdat de gewetensbezwaarde juridisch gezien ontkent dat hij een straf baar feit heeft gepleegd. Voor al ternatieve straffen komen in principe alleen bekennende ver dachten in aanmerking Boven dien is alternatieve straf alleen mogelijk indien de verdachte tot een onvoorwaardelijke straf wordt veroordeeld ADVERTENTIE Swing it out, folks. Tot en met 25 april kun je in 't casino Amerikaans horen, zien en proeven. En natuurlijk American Roulette spelen, met je eigen kleurtje en maar acht man per tafel! Een snuifje Las Vegas en dat moetje meemaken, al kom je alleen maar kijken. Elke dag van 2 tot 2 (legitimatie en korrekte kleding, please). zwaar bew. 11 3 04 zwaar bew. 23 13 0 half bew. 14 7 onbewolkt 8-1 2 onbewolkt 13 2 0 onbewolkt 9 0 06 onbewolkt 7 -2 01 onbewolkt 9 2 0 licht bew. 1-3 4 licht bew. 8 licht bew. 20 zwaar bew. 12 zwaar bew 10 onbewolkt 6 onbewolkt motregen 22 zwaar bew. 15 onbewolkt 6 onbewolkt 7 zwaar bew. 19 half bew. 22 licht bew. 22 licht bew. zwaar bew. 20 zwaar bew. 23 ADVERTENTIE Tot en met 25 april staat het casino in het teken van de Amerikaans-Nederlandse twee eeuwen oude relatie. En dus is er een kaart met lekkers uil de USA, zijn er oude scheepsmodellen te zien, antieke haven prenten en swingen beroemde orkesten door de speakers. En dan nog je hoofd bij Roulette of Black Jack zien te houden! Elke dag van 2 tot 2 (legitimatie en korrekte kleding, please). DEN HAAG (GPD/ANP) - Hoewel het kabinet vorig jaar gedurende bijna vier maanden demissionair is geweest, zijn in 1981 door de regering toch ruim honderd wetsontwerpen méér ingediend dan in 1980, het laatste volle jaar van het kabinet-Van Agt I. Dat blijkt uit het vanoch tend verschenen jaarver slag van de Raad van Sta te. De meeste groei zat bij de wetsont werpen die afkomstig waren van de ministeries van justitie, van algemene zaken, van CRM en van economische zaken. In twee derde van de gevallen werden de adviezen van de Raad van State - het hoogste adviesorgaan van de regering - over die wetsontwer pen en andere voorstellen door de regering overgenomen. Ook op andere terreinen namen de werkzaamheden van de raad sterk toe. Het aantal zaken dat de raad in voltallige vergadering moest behandelen steeg met ruim 100 tot 956 De afdeling ge schillen van bestuur kreeg 4 pro cent meer zaken te verwerken, in totaal ruim 11 000 Hinderwet Het aantal verzoeken om schorsing van overheidsbesluiten - met na me op het gebied van de milieu hygiëne - verdrievoudigde in 1981 zelfs ten opzichte van 1980 Meestal ging het hierbij om Hin derwet-besluiten. Maar door de ze toename van het werk is ook nog steeds een grote achterstand in de afhandeling blijven be staan. Van 11.000 nieuwe zaken werden er vorig jaar slechts 3300 afgedaan. De Raad van State is ook een recht sprekend college. Ook hiér is weer sprake van een enorme toe name van het aantal zaken 13 218 in 1981. tegen ruim 10 000 in 1980. De vice-voorzitter van de Raad van State, mr W Scholten. schrijft in zyn jaarverslag dat het vermogen van de afdeling recht spraak om de stroom van zaken binnen aanvaardbare termijn te verwerken „de grens van het mo gelijke nadert" Dat wordt vooral veroorzaakt door het grote aantal (20 procent) van de zaken die door de Raad tot on gegrond of niet ontvankelijk worden verklaard. Volgens Scholten zou de mogelijkheid om van overheidswege een ver goeding te krijgen voor het verle nen van rechtsbijstand, daar een van de oorzaken voor kunnen zijn, naast ondeskundigheid en lichtvaardig procederen Behuizing De nieuwe behuizing van dc Raad van State in het Kneuterdijk complex in Den Haag. die begin 1983 beschikbaar komt, is nu al tekkta De Raad van St.i*- sinds tot de nieuwbouw werd be sloten (5 jaar geleden), er zo veel personeel bijgekregen dat men met de nieuwe kantoren nog niet uit de ruimteproblemen is In de inleiding van het jaarverslag zegt vice president Scholten dat in 1981 het personeelsbestand van de raad opnieuw met tien procent is gestegen, tol een to taal van 547 In 1975 werkten nog maar 129 men sen bij de raad In 1976 196 en het jaar daarop was het aantal van 300 bereikt Via de aantallen 394 (1978). 442 (1979) en 498 (1980) werd vorig jaar een personeels bestand bereikt van 547 mensen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7