c Waardeiland 'afgeprijsd' D- Rapport studiebegeleiding 'goed voor de prullenbak' Pensioenfonds nieuwe eigenaar woningen Leidse stadsrubriek WOENSDAG 14 APRIL 1982 Apotheek in Mors over maand open LEIDEN - Bewoners van de Mors kunnen vanaf volgende maand dicht bij huis terecht voor hun medicijnen. Op 17 mei opent apotheker Kok namelijk zijn apotheek in een noodgebouw dat is neergezet op het grasveld aan de Topaaslaan/Opaalstraat. En kele dagen daarvoor sluit Kok dan zijn apotheek aan het Rapen burg. De Morsbewoners hebben jaren op een eigen apotheek in de wijk moeten wachten. De vestiging werd op het laatst nog het meest vertraagd door de plannen voor een gezondheidscentrum in de Mors. Daar zou dan ook de apo theek in gevestigd moeten wor den. Omdat het gezondheidscen trum lang op zich laat wachten en Morsbewoners nu helemaal naar het centrum moeten voor medicijnen, werd besloten de apotheek alvast in een noodves- tiging onder te brengen. Op de foto het noodgebouw waar de apotheek vanaf 17 mei is ge vestigd. Leiden Studentenfracties universiteitsraad LEIDEN - Diverse vertegenwoor digers van studentenfracties uit de Leidse universiteitsraad heb ben de wens te kennen gegeven dat het rapport van de taakgroep studie- en studentenbegelei ding terzijde moet worden ge schoven. Dit rapport - waarin o.m. een pleidooi werd gehouden voor het ontslaan van studenten artsen en -psychologen - is vol gens de studenten onzorgvuldig tot stand gekomen. En boven dien: er is geen rekening gehou den met landelijke ontwikkelin gen op het gebied van de studen tenvoorzieningen. Het noodgebouw wordt ondergebracht. LEIDEN Een nieuwe verkoper probeert kopers te vin den voor de leegstaande huizen op het Waardeiland. Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds is de derde opeen volgende organisatie die de luxueus ogende woningen op het voormalige grondgebied van de Grofsmederij pro beert te slijten. Het ABP heeft de huizen overge nomen van Westland Utrecht Project Ontwikkeling. Hetzelfde geldt voor de (ten dele lege, ten dele gekraakte) woningen aan het Noordeinde/Galgewater, op de plaats waar vroeger de Roto gravure stond. Door een fikse da ling van de prijzen hoopt het pensioenfonds met meer succes de huizen aan de man te bren gen. Eerder slaagden Niemand Holding bv en Westland Utrecht Project Ontwikkeling (Wupo) maar ten dele in de verkoop van de huizen op het Waardeiland. Tweede Paasdag deed Wupo, nu in op dracht van het ABP. opnieuw een poging door middel van een zg. kijkdag, die in elk geval een massale belangstelling trok. De files stonden tot op de Hoge Rijndijk. Stand van zaken op dit moment op het Waardeiland: nog 65 a 70 lege woningen Niet meegerekend zijn de 146 wonin gen die volgens de plannen nog in aanbouw moeten worden ge nomen. Zolang de markt voor koopwoningen niet "aantrekt" is niet te verwachten dat er in het centrum van het eiland, waar de resterende 146 huizen zouden moeten komen, bouwactiviteiten worden ontplooid. Het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds (ABP) sloot vorig jaar een overeenkomst met Westland Utrecht tot overname van hypo theken op woningen en woon winkelhuizen tot een bedrag van drie miljard. In deze transactie, die formeel begin dit jaar werd afgerond, zitten alle nog onver kochte woningen op het Waar deiland (en de Rotogravure-wo ningen) besloten. De Wupo ver zorgt wel de verkoop van deze huizen. Ook de huizen-die inmid dels - noodgedwongen door de Wupo niet verkocht maar ver huurd zijn, maken onderdeel uit van de transactie. Zij worden aan de bewoners te koop'aangebo den; mochten zij niet op het aan-* bod ingaan, "dan respecteren wij het huurcontract", aldus een woordvoerder van de Wupo. Met de verkoop van de huizen aan het ABP verzekerde de Westland Utrecht zich in elk geval tot eind 1983 van voldoende liquide mid delen. De hypotheekbank, met een ontwikkelingsmaatschappij als tweede "poot", zag vorig jaar de winst drastisch dalen. Kras Ook drastisch gedaald zijn de prij zen van de huizen op het Waar deiland. In advertenties is een kras gezet door de prijsklassen 355.000 tot 456.750 gulden en 387.000 tot 518.000 gulden. Koop lustigen moeten nu respectieve lijk 198.000 tot 269.000 gulden en 227.000 tot 328.000 gulden op ta fel leggen, tegen een hypotheek rente van 9,9 procent, vijf jaar vast. ADVERTENTIE Op die manier hoopt het ABP succes te boeken als zijn gangers. Sinds de plannen hetvroeger "onbewoonde ei land" tussen Leiden en Leider dorp in 1973 werden gepresen teerd, is er wel veel naar de hui zen gekeken, maar weinig ge kocht. De Belgische projectont wikkelingsmaatschappij Sokol zette de bouwplannen destijds in samenwerking met Amerikaanse architecten op; het Waardeiland verwierf al spoedig de bijnaam "Leidse goudkust". Die naam verbleekte wat toen Nieman Hol ding bv, de bouw- en verkoopor ganisatie van Sokol, maar moei zaam de huizen wist te slijten. Toen de eerste bewoners boven dien een reeks van klachten in dienden over de kwaliteit van de bouw, verdween Nieman Hol ding van het toneel. In 1977 nam Westland Utrecht het nog onbe bouwde deel van het eiland over. De Wupo besloot al spoedig het aantal geprojecteerde woningen van 450 tot 340 terug te brengen. Of en zo ja wanneer dat laatste getal werkelijkheid zal worden is de vraag. Voorlopig staan er on geveer tweehonderd woningen op het Waardeiland. De kijkdag van Tweede Paasdag heeft een veertigtal opties opgeleverd voor de leegstaande woningen en dat is. volgens een woordvoerder van Wupo, een hoopvol resultaat. Vijf mensen voor heling aangehouden LEIDEN - De Leidse politie heeft vier Leidenaars, variërend in leeftijd van 22 tot 24 jaar. en een 26-jarige man uit Amersfoort aangehouden, die worden ver dacht van heling. (Het doelbe wust kopen van gestolen goede- Op 10 maart hield de politie twee 19-jarige Leidenaars aan, die op heterdaad betrapt werden bij een poging tot inbraak in groothan del Sleutelstad aan de Kuipers—- Rietbergstraat. In totaal bleken zij zestien inbra ken te hebben gepleegd waar mee een bedrag van ongeveer 130.000 gulden was gemoeid. En kele dagen later werd nog een medeplichtige, een 18-jarige stadgenoot, aangehouden. Omdat de politie bij hen thuis slechts een gestolen doos snoep vond, werd er een onderzoek in gesteld om te achterhalen waar het gestolen goed was gebleven. Dit onderzoek resulteerde in de aanhouding van vijf voornoemde helers. LEIDEN - In de Vrouwenkerk koorstraat zijn tussen 7 en 12 april zo'n dertig terrasstoelen ge stolen. Het slot waarmee de stoe len vast zaten werd verbroken. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor zijn woningen verkocht ken de universiteit allemaal had (of zou moeten hebben) op het gebied van het begeleiden van en het geven van voorlichting aan studenten. De voornaamste be vinding was wel dat er voor de vijf studentenpsychologen (twee part-time) en vier studenten artsen (eveneens twee part-ti me) geen plaats meer was aan de Leidse universiteit Aparte voorzieningen voor studen ten op medisch terrein, dat vond de taakgroep maar niks. Studen ten met pijn in hun ziel of in de grote teen. moesten dezelfde weg maar bewandelen als een gewo ne burger: dus gewoon naar de huisarts of de psychiater Waar om van de uiversiteit een eiland gemaakt? Het rapport was ternauwernood verschenen of de studentenpsy chologen hingen al aan de bel. Het oordeel van de taakgroep is gebaseerd op een versimpelde weergave van de werkelijkheid, zeiden de zielkundingen. Nee, wat de Leidse universiteit nu weer van plan was was zeker uniek in dit land volgens hen. In negatieve zin dan wel te ver staan Ook in de reactie van de Leidse Studentenbond gaat het van dik hout zaagt men planken. Een ci taat: "De argumentatie van de taakgroep, voor zover aanwezig, blinkt uit door zwakheid en geeft geen blijk van veel verstand van zaken, vooral wat betreft de maatschappelijke positie van studenten". En: 'Wy kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat de taak groep slechts een organisato risch probleem heeft onderkend Door deze onvolkomenheid heeft de taakgroep naar onze in druk het eigenlijke doel van de studentenvoorzieningen uit het oog verloren" Dat doel is. lezen we: het bevorderen van het opti maal functioneren van studen ten Verspilling De werkgroep studentenbeleid, waarin vertegenwoordigers van de Leidse studentenbond. de Centrum Groepering Leiden en de Progressieve Partij zitten, constateert dat de taakgroep zich niet aan de opdracht heeft ge houden. Werd er gevraagd om een inventarisatie van voorzie ningen, nu ligt er een verkapt be zuinigingsvoorstel op tafel. En dat kan niet, vindt de werkgroep Met een aantal in het rapport ge hanteerde normen is de werk groep het beslist niet eens. Neem bijvoorbeeld het selectiecrite rium wanneer slechts een klem gedeelte van de studenten met een voorziening wordt bereikt, komt die voorziening in aanmer king om te worden opgedoekt. Daarover zegt de werkgroep stu dentenbegeleiding: "Niet het aantal studenten maar de aard en omvang van hun problemen dient maatgevend te zyn. Een vergelijking Een klein aantal Nederlanders komt in aanraking met de gevangenis, toch zal nie mand op grond van dit criterium voor afschaffing van dit instituut pleiten" Volgens de werkgroep is een ver dere behandeling van het rap port studie— en studentenbege leiding verspilling van tijd en energie Zij is van mening dat het veel nuttiger is om een centrum voor studentenbeleid in het le ven te roepen Een centrum dat zou moeten doen wat de taak groep verzuimde: het studenten beleid verder uitwerken en nieu we taken signaleren. Eind van dit jaar moet er een nota van dat centrum op tafel liggen, aldus de werkgroep studentenbeleid. Goede kant Studentenpsycholoog Smits, wiens baan nog steeds in gevaar is. vindt dat het de goede kant opgaat "Er is inderdaad nu nog al wat lawaai ontstaan", zegt hy "Het opvallende is natuurlijk dat de studenten op één lijn staan; dat komt haast nooit voor. De vraag blyft natuurlijk hoe de an dere leden van de universiteits raad zullen reageren". Helderziend is Smits niet, toch waagt hij zich wel aan een voor spelling "Ik denk niet dat de stu dentenpsychologen en -artsen zullen worden ontslagen We denken wel dat er veranderingen zullen worden doorgevoerd en daar hebben we in pnncipe ook niets op tegen Maar: rats boem weg. nee dat knjgen ze volgens ons niet voor elkaar". Ruiten school ingegooid LEIDEN - Elf ruiten van de Knsto Forus school aan de Gabriel Met- zustraat zijn in de nacht van maandag op dinsdag ingegooid. De schade bedraagt naar schat ting ongeveer 1500 gulden. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor door René van der Velden Jaap Visser Vergeer SP- lijsttrekker LEIDEN De 35-jarige Cor Ver geer is aangewezen als lijsttrek ker van de Socialistiese Partij bij de gemeenteraadsverkiezingen op 2 juni. De SP zegt in een schrijven er op te rekenen na 2 juni in de raad vertegenwoor digd te zullen zijn "gezien de po litieke situatie in Leiden en de stijgende lijn van de SP bij de laatste verkiezingen" Na Ver geer volgen op de lijst: 2. Ans Koppers-Wentink; 3. Bep Mon- tanje; 4. Peter Bronkhorst en 5. Tim van Houten. Sweet Sixteen "Annemanetje Gréééwel. Van jou slaat heel mijn hart op hol". Onwillekeurig schoot ons deze meedemer van het Leidse vrouwenkoor 'De Si renes' door het hoofd toen Annemarie Grewel afgelopen maandag haar stem weer eens liet horen bij Sonja's Goed Nieuws Show. Een dag later hebben we Anne- marietje Gréééwel in huis op de persverse langspeler van De Sirenes. We kunnen mee zingen met het koor want een boekje met teksten en foto's kregen we er bij. Het feministische koor De Sire nes in in '78 opgericht, lezen we in het boekje. Het blijkt dat de naam 'De Sirenes' niet alleen te maken heeft met de gelijknamige lieftallige da mes van Griekse herkomst. Die lieten door hun prachtige gezang zeelieden op de klip pen lopen. De naam heeft ook te maken met loeiende sirenes. "Want we zingen nogal hard" De Sirenes bestaan uit zestien vrouwen. Dit aantal lijkt ons de enige overeenkomst met het koor Sweet Sixteen dat in vervlogen dagen zo'n succes had met "Peter is mijn ide aal". De zestien Sirenes heb ben geen zin zo sweet te zijn voor Peter. "Blauwe ogen. blonde haren. Een onschuldig lijkende snuit. Maar ik ben: radikaal en onverbeterlijk. Ik ben een kreng. Dus kijk maar uit". Els Veenis van de Sirenes schreef deze tekst vier jaar geleden. "Omdat iker zo jong en onschuldig uitzag, kreeg ik geen bekeuring van de po litie voor het plakken van af fiches van Wij Vrouwen Ei sen"... Liedjes uit het leven gegrepen van De Sirenes en de vrouwenbeweging. De elpee bevat elf nummers, meezingers over ongesteld heid en gymnastiek, over het (on-)hygiënische van gezoen ("daar moeten ze iets aan doen"), hetero- en homonor men ("monosexueel"), baker praatjes ("handjes boven de dekens") en zelfhulp ("Help jezelf meid en neem een spe culum; voor twee vyftig heb je *m"). De liedjes waarmee de Sirenes het grootste succes hebben Een deel van 'De Sirenes Zeelieden op de klippen zingen nogal hard'' bij optredens in het land staan op de plaat. De elpee is dan ook geen verrassing voor wie de lachspiegel van de Si renes al gezien heeft in vrou wenhuizen. op festivals, bij COC's of in buurthuizen Vijf nummers op de plaat zijn trouwens 'live' opgenomen in Woerden en in Rotterdam Wie de Sirenes nog nooit heeft gezien, krijgt zaterdagavond 24 april alle kans in het Leid se Volkshuis aan de Apothe kersdijk. Omdat hun plaat uit is (tevens de tweede Leidse vrouwenelpee), houden de Sirenes daar vanaf acht uur een feest met medewerking van de popgroep Munk, het Verzetscabaret en de vrou wenband Trevira 2000, ook uit Leiden. De Sirenes denken hun plaat vooral na optredens te verko pen maar de elpee is in Lei den ook te koop bij vrouwen boekhandel Gaia aan de Pie- terskcrkchoorsteeg en boek handel Ruward aan de Bree- straat. Duizend exemplaren zijn er geperst met medewer king van de stichting Famke uit Leeuwarden. Zijn ze op. dan komt er een tweede druk Adam van Hameien Jewoners van de Camp wer den afgelopen paasweekein de vergast op een opmerkely ke brief "Lezen voor U met Pasen de deur uitgaat!" staat op de envelop Dat hebben we gedaan: "Als de vuilnis zakken voor Uw deur van U afkomstig zijn, zoudt u dan zo goed willen zijn om ze zo spoedig mogelijk binnen te halen in Uw huis of in Uw pand U hebt namelijk waar schynlyk vergeten dat jongstleden Vrijdag het niet alleen Vrydag was, maar ook GOEDE VRIJDAG waarop De brief is ondertekend met "de buurt' De "buurt" onderhoudt de be woners over het gevaar dat de zakken het hele paasweek einde buiten blijven staan ratten, zwerfvuil, gevaar voor de volksgezondheid en ver spreiding van bactenen. "Na tuurlijk zou het voor ons, de buurt een koud kunstje zijn om zelfs op Pasen de Gc- meentereinigingsdienst te bellen en de vuilniszakken te laten napluizen om zo achter uw adres te komen Het zou voor ons een koud kunstje zijn om U zodoende te laten beboeten voor het met op de juiste dag en niet op de juiste tijd buiten plaatsen en buiten zetten van Uw vuilniszak ken", vervolgt de brief Maar de "buurt" strijkt nog één keer over het goede hart "Wii willen het liever met U in de minne regelen Wij ge ven U de kans zonder boete de straat op Pasen en op niet vuilniszakkendagen van vuil niszakken en überhaupt vuil nis schoon te houden Wij vertrouwen er op dat U onze goedmoedigheid beloont door nu Uw vuilniszakken binnen te halen" Het kon niet missen. Het is de eeuwige studententaal van drs. Adam van Doorninck van de Lange Mare Hij is "de buurt Hij ziet zijn goed moedige' dreigbrieven als "een particulier vervolg" op de actie van de buurtverem ging tegen de explosie van ratten en muizen in De Camp. Door de werkzaamhe den aan nolenng en walmu- ren aan de Turfmarkt zoeken de ratten een heenkomen in de wijk Daar kunnen zy zich tegoed doen aan vuilnis wat anonieme storters in de slop pen en kaalslag van de Camp dumpen Maar ook bewoners passen niet goed op hun buurt, consta teerde Adam van Doorninck: "Op Goede Vrijdag zag ik veel vuilniszakken buiten staan aan de Lange Mare, aan de kant van de Mare kerk Ik heb 's nachts een briefje in de bus gedaan Dat hielp de zakken waren zaterdag weg Maar zaterdagavond na twaalf uur ng h| uw mm Inls boel" zakken staan voor het Anthonius Clubhuis En hy telde "ongeveer tien zakken bn het Caeciliacomplex. vier of vyf zakken by het Sions- hofje en twee tot drie zakken op dne plekken aan de Turf markt Dan stonden er ook nog eens vyftien zakken bij d< Waagbrug aan de Stille Ryn" Adam klom zaterdagnacht op nieuw achter zyn tikmachi ne. zette met veel verve de boodschap van "de" buurt op een vel en trok met doorslag- bneQes naar de brievenbus sen van de boosdoeners "Op zo'n tyd kryg je de hele buurtvereniging niet zo snel meer by elkaar Ik heb onder tekend met 'de buurt' omdat andere mensen ook hebben geklaagd over de zakken" En de zakken zyn wegge haald. Gistermorgen door de reinigingsdienst

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3