c "Het welzijnsbeleid moet dichter bij de bevolking" D'66: aandacht vooral voor de goedkopere huizen Feestprogramma opening omleidingsweg bijna af e/dse agenda Polen-actie in Oegstgeest Officiële opening Vlietlande In Voorschotens verkiezingsprogramma Stad en rand WOENSDAG 14 APRIL 1982 OEGSTGEEST - De struc tuur van het bejaarden- werk in Oegstgeest zal moeten veranderen. Het moet worden ingepast in het totale welzijnsbeleid. Dit beleid moet op zijn beurt dichter bij de plaat selijke bevolking worden gebracht. Dit alles valt te lezen in een door de Com missie Welzijnszorg Be jaarden (CWB) uitge brachte nota "Gewenste Bestuurlijke Reorganise tie Welzijnsbeleid Oude ren". Gepoogd wordt een bestuurlijke structuur te vinden waarin zo veel mogelijk instellingen die nu iets met bejaardenwerk te ma ken hebben zullen worden verte genwoordigd. Sinds 1978 bestaan er twee com missies: de al genoemde CWB en een indicatiecommissie. De laat ste bestaat uit een arts, een maat schappelijk werker en een admi nistratieve kracht. Dit is een wet telijk voorgeschreven groep die adviseert over opname in bejaar dentehuizen (voor Oegstgeest zijn dat Rustenborch en Hof- wijck). Dan is er nog het Dorpsberaad Ou deren Oegstgeest en de Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest (SWOO), die zich ook met het be- Meer democratisering bejaardenwerk Oegstgeest gewenst jaardenwerk in Oegstgeest bezig houden. De SWOO is opgericht door de ker ken en Humanitas en was oor spronkelijk een dienstverle ningscentrum. In de loop der ja ren hebben tal van andere instel lingen zitting genomen in het al gemeen bestuur van de stichting. Maar het is nog steeds een strijd punt dat volgens de statuten bij voorkeur leden van de oprich tende instellingen benoemd wor den als lid van het dagelijks be stuur. Verschillende bejaarden organisaties is dit nog steeds een doorn in het oog. Huiverig Het CDA-raadslid Van Veen, voor zitter van de CWB zegt er dit over: "In de door de overheid nieuw ingestelde rijksbijdragere geling zou de SWOO een coördi nerende taak moeten krijgen. In onze nota staat dat de stichting de coördinatie van activiteiten (in de dagelijkse gang van zaken) en de onderlinge afstemming van het bestuurlijk beleid van de instellingen zal moeten overne men van de Commissie Welzijns zorg Bejaarden". Hij vervolgt: "Het probleem is, dat als je pretendeert de totale ver zorging van het bejaardenbeleid in de dagelijkse uitvoering op je te nemen, je dan wel een zo breed mogelijk maatschappelijk draagvlak moet hebben. Ik denk dat particuliere instanties, die betrokken zijn bij het bejaarden werk wat huiverig zullen zijn om opdrachten van de SWOO aan te nemen. Tenminste zolang het zo blijft dat deze instellingen niet automatisch lid kunnen worden van het uitvoerend orgaan van de stichting, het dagelijks be stuur". "Provinciale Staten hadden ook deze aanmerking op de statuten van het de SWOO, vandaar dat we een wijziging hebben voorge steld. De SWOO moet gedemo cratiseerd worden, dan pas kun je eenheid van beleid krijgen in de bejaardenzorg", aldus Van Veen. Het is de bedoeling dat de CWB in de toekomst wordt opgeheven. De overige taken van deze com missie zullen bijna allemaal toe vallen aan de commissie wel zijnsplanning, die in 1980 is op gericht. In de door de CWB uit gebrachte nota staat dat deze commissie tot taak heeft burge meester en wethouders te advi seren en bij te staan in de voorbe reiding van de door de gemeen teraad vast te stellen welzijns planning. De commissie welzijnsplanning heeft naast een lid van B en W en twee leden uit de gemeenteraad ook nog eens vijf maal twee le den uit de verschillende wel zijnssectoren. Dat is voor Oegst geest zorg, educatie, sport, re creatie en emancipatie. Elk van deze sectoren kent weer zijn ei gen overleg. De welzijnsplan ningcommissie krijgt tot taak (vierjarenplannen te ontwerpen waarbinnen ook het bejaarden beleid in het totale beleid dient te worden afgewogen. Van Veen nogmaals: "Alles vaart onder de vlag decentralisatie van het bestuur. Ook in de gemeente raad kan dit een heet hangijzer worden. De raad stelt immers plannen vast na advies van com missies. De raad kan dan vast- i de omleidingsweg die de Miening en de Noordbuurtseweg moet ontlasten, zijn al Weg Zoeterwoude in jw i al open ZOETERWOUDE - In Zoeterwoude is r teel druk doende met het opstellen van een feestpro gramma rond de opening van de nieuwe omlei dingsweg die het dorp van het doorgaande verkeer moet ontlasten. Het begin van de festiviteiten is vastgesteld op 3 september. Naast een optocht waaraan zowat alle plaatselijke ver enigingen zullen deelnemen zijn er onder andere ook een braderie, een wielerwedstrijd en de nodige ludieke activiteiten zoals de verkiezing van de sterk ste man en vrouw van Zoeterwoude. Besloten wordt het feest na een week in de splinter nieuwe sporthal die dan ook geopend zal worden. Verder wacht de gemeente in de maand september nog de officiële opening van het winkelcentrum in de dorpskern en van het inmiddels in gebruik geno men centrum voor geestelijk gehandicapten 'Swet- terhage'. De nieuwe weg gaat waarschijnlijk in juli al open. Zo gauw deze nieuwe verbinding tussen de Keerweer en de Dr. Kortmannstraat klaar is wordt deze in ge bruik genomen om zo snel mogelijk de smalle en gevaarlijke Miening en Noordbuurtseweg te ontlas ten. De omleidingsweg (de secundaire weg 17) is een gi gantisch karwei geworden. De weg heeft naast de wegen waarop hij uitkomt ook nog een andere ver binding met het dorp en wel bij de Burgemeester Smeetsweg. Het agrarisch gebied ten westen van de omlegging wordt ontsloten door een parallelweg. De oostzijde is gereserveerd voor een fiets- en voet pad dat onder andere vanuit de wijken Westeinde I en II bereikbaar gemaakt wordt. In de weg zijn tunnels aangelegd in de Westeindseweg en bij de Dr. Kortmannstraat. Eerstgenoemde weg loopt daarmee onder de nieuwe route door. De tun nel bij de Dr. Kortmannstraat is bestemd voor het fietsverkeer tussen Zoeterwoude-Dorp en Zoeter- meer. Deze tunnel doet dienst om de kruising van de nieuwe weg met die van de Stompwijkseweg vei lig te kunnen passeren. De tunnels is samen aange legd met de onderdoorgang van de omgelegde Stompwijksevaart. De partij is van mening dat pas in de laatste plaats wordt gedacht aan de bouw van vrije sector-wo ningen (dure). Enerzijds omdat daarop volgens de democraten de belangrijkste vraag niet ge richt is, anderzijds omdat daar mee de concurrentie wordt ver oorzaakt met die inwoners die al langere tijd vruchteloos pogen hun eigen vrije sector-woning te verkopen. Om de woningvoorraad op peil te houden moeten de bestaande woningen in stand gehouden worden. Het gemeentelijke wo- ningbezit mag niet verkocht wor den en er mag geen toestemming verleend worden aan woning bouwverenigingen tot verkoop van woningwetwoningen. Ver der vindt D'66 dat vastgehouden moet worden aan verhuurafspra- ken met particuliere beleggers en. dat er terughoudendheid in acht genomen wordt met wonin gonttrekking en het slopen van woningen. Regelmatig onder houd van het eigen woningbezit ziet de partij als een verdere noodzaak. Een andere mogelijkheid om de woningvoorraad op peil te hou den is het scheppen van "een op de plaatselijke behoefte afge stemde continu bouwstroom" Aandacht voor onder andere be jaarden, gehandicapten en jonge ren is daarbij geboden, zo vindt VOORSCHOTEN - Het gezinsver vangend tehuis "Vlietlande" aan de Zwaluwweg in Voorschoten (zie foto) wordt volgende week vrijdag officieel geopend. De openingshandeling zal worden verricht door de staatssecretaris voor cultuur, recreatie en maat schappelijk werk Hans de Boer. In het huis komen twintig mensen permanent te wonen. De mensen worden verdeeld over twee woongroepen. Iedereen heeft een eigen kamer en per woon groep is er een huiskamer. De twintig bewoners zullen overi gens overdag niet in het tehuis zijn. Sommige werken, andere zitten op school en een deel zit in een dagverblijf. Zo'n 25 jaar geleden werden overal in Nederland een aantal vereni gingen en stichtingen opgericht D'66. Dit alles moet plaatsvinden via een vooraf opgestelde meer jarenplanning. Om voldoende gegevens te verkrij gen om het bouwbeleid zoals D'66 dat voor ogen heeft uit te kunnen voeren moet er volgens de partij een cartotheek worden aangelegd van woningen. In sa menwerking met de regioge meenten moet er een samenhan gend huisvestingsbeleid worden ontwikkeld, zo valt verder in het programma te lezen. De woon ruimteverdeling moet zo gewij zigd worden dat op redelijke ter mijn jongere alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens kans hebben op zelfstandige woon ruimte. Met een wijziging van de tarievenopbouw voor energie kosten (bijvoorbeeld reductie vastrecht) wil D'66 de woonlas ten voor kleinere wooneenheden beperken. Afschuwelijk D'66 wil dat de gemeente evenals in andere regiogemeenten meer grip krijgt op woningen in ver band met de toewijzing. De ge meente moet volgens de partij zorgen dat zij het toewijzings- recht ook krijgt voor bijvoor beeld woningen beneden een be paalde huurprijs. D'66 zegt het afschuwelijk te vinden dat gel den uit de grondreserves worden genomen om andere zaken dan woningbouw mee te bekostigen (het kunstgrasveld bijvoorbeeld) terwijl in Voorschoten zo'n dui zend mensen op een geschikte woning zitten te wachten. "Het zou mooi zijn als bestemmings plannen zichzelf kunnen bedrui pen, maar er is niets op tegen om een tekort aan te vullen uit de grondreserves. Sterker nog: daarvoor zijn die reserves ge vormd. Het gebruiken van de grondreserves betekent dat meer sociale woningbouw kan plaats vinden". D'66 meent dat er in Voorschoten een gemeentelijk jongerenbeleid moet komen en dat er een onder zoek wordt ingesteld naar de oor zaken van vandalisme, alcohol en drugsgebruik. Er zou ook een vertrouwenspersoon moeten ko men voor de jongeren, zo vindt de partij. Voor wat de ouderen betreft denkt D'66 onder andere aan het inrichten van trefcentra in wijken die vergrijzen. De par ty wil ook dat Voorschoten het tekort aan bejaardenoorden in ei gen gemeente wegwerkt. On danks de hoge kosten moet vol gens D'66 het gemeentehuis en met name de raadszaal toeganke lijk worden gemaakt voor gehan dicapten. De democraten willen ook onder zocht hebben of de gemeentelij ke vergaderingen per radio of te levisie via de kabel bij de men sen thuis gebracht kunnen wor den. Omdat de vrijdagavond koopavond is vindt D'66 dat de maandelijkse raadsvergaderin gen van deze avond naar een an dere dag in de week moeten wor den verschoven. Op financieel gebied D'66 van me ning dat de gemeente niet "zoals een bijna jaarlijkse traditie is ge worden" op een gegeven mo ment ontdekt dat nog geld over is en dat dit dan maar besteed moet worden aan eenvoudig te realiseren projecten. Dit geld moet in de toekomst volgens D'66 via meeijarenramingen/be- grotingen een duidelijke bestem ming krijgen. De partij houdt er aan vast dat financiële reserves van het grondbedrijf aangewend worden voor sociale woning- bouiw en de reserves van ener giebedrijven worden gebruikt om energiebesparende maatre gelen te bekostigen. CDA-raadslid Van Veen: "...zo breed mogelijk maatschappelijk draagvlak...". stellen hoeveel geld er van de rij skbijdrageregeling wordt be steed en waaraan dit wordt uitge geven. Dat heeft als gunstig ge volg dat je als bevolking beslist over het niveau van je uitgaven voor welzijn. Je kunt kiezen tus sen by wijze van spreken uitbrei ding van het aantal lantaarnpa len of verbetering van het bejaar denbeleid". HANS BOUSIE WOENSDAG Leiden - Filmhuis LVC, film 'Rome, Open Stad'-Roberto Rossellini, woe en do 20 en 22.15 uur Clubhuis De Rolleman - woonwagen centrum Haarlemmertrekvaart, open dag. 14-19 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - tekenfilms: film uit de serie de Club van 61/2'; film uit de serie 'Chiffy Kids'. 14.30 uur. De Waag - optreden de groep Palace Flophouse, 20.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; do soos met films en informatie programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Endegeest - opleidingscentrum: com missie Endegeest, 17.30 uur. Stadhuis - raadscommissie financiën, 20 Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i geloof, tel. 213490. Voorschoten - Poppentheater 'Wellus- Nietus', keet Winston Churchillweg, Voorschoten, 14.30 uur. Leiderdorp - Sjelter, Heemraadlaan, thema-avond, 'Vrouw en reclame', 20 VOORSCHOTEN - In de eerste plaats moet de komende vier jaar de aandacht op wo ningbouwgebied in Voorschoten uitgaan naar de bouw van woningwetwoningen en goedkope premiewoningen. Verder moet bekeken worden in hoeverre door de bouw van duurdere premiewoningen de doorstroming bevorderd kan worden. Dit valt te lezen in het voorlopig programma waar D'66 in Voorschoten de komende gemeente raadsverkiezingen mee in gaat. DONDERDAG Leiden - Museum voor Volkenkunde, Steenstraat, Japanse theeceremonie, do, 20 uur. vr 14.30 uur. Leids Volkshuis - korte cursus over de gemeente en de verkiezingen, inl. Hilde Jansen, tel. 149180. Stadhuis - raadscommissie economi sche zaken en personeelszaken, 20 uur. Stadhuis - vorderingscommissie, vr 16 Breehuys - Breestraat 19, informatie-bu reau Stichting Internationale Werkkam pen. 16-20 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek- vry advies; 20-21 i Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, tel. 216180/149324. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73. disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSw, 19-20.30 uur, tel. 142505. Morswyk - Topaaslaan 19, gehandicap- tensoos, vr van 10-15 uur, tel. 02522- 14797. Oegstgeest - Camphuys, woonexpositie over Haaswijk, 16 uur. Wassenaar - gemeentehuis, burgerij avond, 19.30 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr tot ma 8 uur door: Doeza Apotheek, Doeza- straat 31, tel. 121313; Apotheek Boeh- mer, Florijn 19, Winkelhof, Leiderdorp, tel. 894400. Van ma 8 uur tot vr 16 april door: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 123553; Apotheek v. Breest-Smallen- 890000 Loevestein 6, Leiderdorp, tel. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 135604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Telefooncel twee keer in de brand OEGSTGEEST Tot twee keer toe is een telefooncel op de hoek Dorpsstraat/Van Cuycklaan in Oegstgeest gisteravond in brand gestoken. De eerste keer kon het brandje worden bedwongen met een blusapparaat, de tweede keer moest de brandweer er aan te pas komen. Van de daders ont breekt tot nu toe elk spoor. fil Geboren: Onderwater Arjen. Gehuwd: Beskers, Bob Watlher met Seghers, Louise Irene, Turk, Wouterus Cornelis Wilhelmus met Van Leeuwen, Anna Maria Johanna, Hoogenboom, Johan nes Geiardus Maria met Olyerhoek Pe- tronella Theodora Cornelia. Overleden: Van der Poel Corstianus Josephus, 15 feb. 1895, Zoeterwoude. van ouders en vrienden van ver standelijk gehandicapten. Een dergelijke organisatie, de protes tants christelijke stichting van ouders en vrienden van verstan delijk gehandicapten in Leiden en omgeving was de initiatiefne mer voor het gezinsvervangend tehuis in Voorschoten. OEGSTGEEST - In Oegstgeest zal begin mei op nieuw een collecte worden gehouden voor Polen. Vorig jaar november is al gecollecteerd, maar het (pas opgerichte) comité "Oegstgeest helpt Polen" vindt dat die actie te weinig heeft opgebracht. In totaal werd toen ruim vijfduizend gulden ingeza meld. Volgens burgemeester Scheenstra, die lid is van het comité, zal de opbrengst van de actie in mei weder om ten goede komen aan de universiteitsstad Torun en omgeving. Desgevraagd zei de Oegstgeester burgemeester dat hij deze collecte beschouwde als een soort "inhaalac tie". "Door een misverstand is er vorig jaar novem ber in een derde van Oegstgeest niet gecollecteerd. Wy denken daarom dat er nog meer geld uit de ge meente kan komen. Ook al omdat de nood in Polen nog lang niet voorbij is", aldus Scheenstra. Vooral zwakkere groepen, zoals bejaarden en kinde ren, worden getroffen door de problemen. Er is bij voorbeeld een groot tekort aan medicijnen. Aan het eind van deze maand zal er bij de Oegstgees ter inwoners een folder (met een lege envelop) in de bus vallen, die de mensen nogmaals attent zal ma ken op de noodzaak om geld te blijven geven. Polen In Leiderdorp worden wederom goederen ingezameld voor Po len. Ditmaal voor een noodlij dend verpleegtehuis voor be jaarden om Grudziadz. Ge vraagd worden onder andere slaolie, frituurvet, rijst, was- poeder, zeep, tandpasta, tanden borstels, koffie, thee, shampoo en lakens. De goederen kunnen worden ingeleverd op de vol gende plaatsen: de Scheppings- kerk, de Oranjegalerij, Winkel hof, Hoogmadeseweg (hoek Dr. de Bruijnestraat), Splinterlaan (hoek Steenbakkerslaan), SRV- winkel Voorhoflaan en morgen op de markt in de Hoofdstraat. EI Salvador Er wordt tot en met zondag gecol lecteerd in Leiderdorp voor El Salvador. De opbrengst van de collecte is bestemd voor medi sche hulp, zowel in de gebieden waar de verzetsbeweging actief is als in de rest van het land. Collectanten worden nog ge zocht. Inlichtingen hierover zijn verkrijgbaar bij Egbert Wientjes, Anna van Saksen straat 17, Leiderdorp (894148). LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Lantech Dagblad B v Hoofdkantoor Witte Smoel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 07*123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabg2orging na 19.30 uur); zaterdag v vooruitbetaling te voldoen. abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 tn.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57.35 Per post t 79.70 overschniving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van Directie G. Koopman i A M Schuurmans Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. W F. J Wirtz tal. 071-144941 tal. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2