Ultimatum verstreken: FNV-acties bij V&D Winst VNU loopt verder terug Wessanen zoekt toekomst in VS Beurs Amsterdam morktberichten kort zakelijk WOENSDAG 14 APRIL 1982 DEN HAAG/WOERDEN - Prof. dr. Anton Dreesmann, de man aan de top van het V D-concern, lijkt nu de vruchten te moeten plukken die hij jaren lang de mensen in zijn warenhuizen heeft voorgehouden. Hij presenteerde ze als zoet, maar ze werden ervaren als wrang. Zijn starre houding in het overleg over de arbeidsvoorwaarden van deze ruim 15.000 vrouwen en mannen, naar zijn zeggen om de werkgelegenheid op peil te hou den, heeft in werkelijkheid tot onvrede over zijn personeelsbe leid geleid. In korte tijd is het uit gegroeid tot een regelrecht ar beidsconflict, dat nu terugkeert op hemzelf. Tot gistermiddag zes uur was, wat het warenhuispersoneel en de dienstenbonden FNV en CNV betreft, een gesprek voor een vergelijk mogelijk. Maar toen het zes uur was en de telex tussen de dienstenbonden FNV en het V D-hoofdkantoor in Amsterdam enige tijd was benut met de vraag wat nu precies „construc tief' overleg was, hield FNV'er Ben van Zweeden het voor ge zien. „De mogelijkheid voor een vergelijk zat er blijkbaar niet in", zei hij. De krachtmeting was be gonnen. Acties staan op stapel. „V D zit niet in een crisis", ver klaarde nog onlangs een voor aanstaand funktionaris in een van V D's warenhuizen. Opti mistisch vervolgde hij: „Integen deel - er is wel wat spanning, maar het voordeel van pressie is dat je veel zaken opnieuw gaat bekijken". De heer Anton Drees mann. die op maandag 5 april nogal prominent in de aandacht kwam met zijn mislukte optre den tegenover zijn eigen perso neel en tv-kijkend Nederland, is misschien ook bij zichzelf te rade gegaan, maar tot resultaten heeft het niet mogen leiden. Het voorval in Amsterdam kan hem hebben gestaafd in zijn vroeger gekoesterde opvatting dat publiciteit en veel opening van zaken vermeden moet wor den. Enkele dagen later kwam hij, kwaad, met een keurige rechtvaardiging om de weg vrij te maken voor een aantal be schuldigingen aan het adres van de dienstenbonden. Een verrassende bereidheid om iets te zeggen, zonder twijfel, maar veel doet het er goed be schouwd nog maar weinig toe. Want terwijl tot voor kort vrijwel niemand iets over Vroom Dreesmann naar buiten bracht, is de heer Anton Dreesmann op het ogenblik bepaald niet meer de enige die spreekt. Door de snel tot een arbeidscon- flikt uitegroeide onvrede onder het warenhuispersoneel van V D zijn van hoog tot laag de rem mingen weggevallen om over de gang van zaken in de warenhuis- sektor het mondje dicht te hou den. De enige van wie niemand iets hoort, is de man die zakelijk de echte verantoordelijkheid heet te hebben over de waren huizen, drs. A. G. M. (Tony) Dreesmann. Geen overleg Wat is er bij V D zo plotseling aan de hand? De dienstenbon den zetten zich in voor instand houding van het personeelsbe stand. handhaving van de be staande cao met een prijscom pensatie, volledige (100 procent) ziektegeld-uitkering en arbeids tijdverkorting. Gestreefd wordt naar een werkweek van 38 uur, vanzelfsprekend met handha ving van het huidige aantal per soneelsleden. Volgens Ben van Zweeden veroor zaakt dat een loonkostenstijging met 6,7 procent, maar volgens de heer Anton Dreesmann betekent alleen al de arbeidstijdverkor ting een loonkostenstijging met 15 procent. Dus is, in de weerga ve van Van Zweeden, arbeids tijdverkorting voor V D alleen mogelijk indien de bonden be reid zijn te schrappen in de cao- eisen die vorig jaar door de heer Anton Dreesmann zijn aanvaard. Beide partijen verklaarden zich vervolgens bereid tot overleg, maar beide willen dat slechts op basis van genoemde eisen. Zo niet, dan ook geen overleg. Er ge beurde inderdaad niets, zodat het ultimatum dat de bonden als eisenstellende partij aan hervat ting van het overleg verbonden hadden, verliep. Hoe nu verder? Van Zweeden: „Nou, ik zie het niet gebeuren dat ergens, of in een paar plaat sen, een hele week een V&D dicht gaat. Maar dat het een en ander staat te gebeuren, is wel duidelijk. „Vanmiddag om twee uur is er een bijeenkomst van V D-perso- neel met de bonden, waarbij V D'ers zoveel mogelijk zelf hun mening zullen geven over de aanleiding en de meest recente ontwikkelingen. Ze zijn blijk baar nogal wat van plan. Ik denk aan gedeeltelijke sluiting, of aan stakingen gedurende een of meer uren. Er is trouwens nog wel meer mogelijk, maar daar over kan ik me nu nog niet uitla ten". Waar het in het hele verhaal om draait is dat de warenhuizen van V&D vorig jaar in de rode cij fers zijn gekomen. Ben van Zweeden bevestigt dat de heer Anton Dreesmann hem begin dit jaar een verliescijfer van 25 mil joen gulden heeft genoemd en voegt daaraan toe: „Misschien is het dit keer wel juist". Misschien juist? Ja, want in vroe ger jaren heeft de heer Anton Dreesmann tegenover de dien stenbonden ook geschermd met dreigende verliezen voor de wa renhuissector, „maar achteraf Prof. dr. Anton Dreesmann: geen tegenspraak.. was dat altijd nogal meegeval len". En wie zal zeggen of het een. dan wel het ander juist is? Het jaarverslag van het V D- concern, zo rijk met Amerikaan se taferelen versierd dat de ver gelijking zich opdringt met een toeristisch boekwerk, geeft geen enkele informatie over afzonder lijke bedrijfsonderdelen, zodat het onmogelijk is zulke dreige menten te verifiëren. Wiens waarheid? Het optreden van de heer Anton Dreesmann in gebouw de Hoek steen in Amsterdam, begin april, waar hij een 1500 personeelsle den uit de warenhuissector te genover het verhaal van de dien stenbonden de waarheid, zijn waarheid wilde verkondigen, was voor de dienstenbonden on aanvaardbaar aangezien de heer Anton Dreesmann tegelijkertijd weigerde met die bonden con structief te praten aan de tafel van overleg. Nu mag het opmerkelijk lijken dat de man die alle touwtjes in han den heeft van een commercieel imperium dat vanuit Amsterdam westwaarts tot in de VS en Brazi lië, oostwaarts tot in Japan njkt, zich zo druk maakt om de waren huizen. Maar Van Zweeden, als ook één van Dreesmanns naaste medewerkers, vinden het niet zo vreemd dat juist die warenhui zen, waarmee in 1887 de grond slag van het tegenwoordige con cern werd gelegd, emotioneel in gegeven reacties losmaken. Of. zoals de V D-functionans het uitdrukt. ..Anton Dreesmann heeft een fenomenale kennis van zaken, maar hij heeft even op merkelijke zwakke plekken. Hij is gdel en duldt absoluut geen te genspraak". De protestbijeen- komst van 1500 medewerkers in De Hoeksteen, die gevolgd werd door een betoging voor het hoofdkantoor aan de Spakler- weg, was. onweerspreekbaar, een tegenspraak van onaan vaardbare omvang In verscheidene publikaties zijn in de afgelopen jaren overzichten gegeven van de immense groei van het V D-concern. Tot in het begin van het vorige decen nium hing het een beetje als los zand aan elkaar. Vrijwel elk wa renhuis was ondergebracht in een afzonderlijke NV. Pas in 1973 waren zg alle in ëen NV on dergebracht, waarbij de aande len voornamelijk in het bezit wa ren van de familie Dreesmann. Onder leiding van dr. drs. Anton CR. Dreesmann. econoom en ju rist, werd al spoedig een begin gemaakt met een weergaloze ex pansie. die de dienstenbonden de indruk gaf dat de heer Anton Dreesmann streefde naar het grootste warenhuisconcern van Europa. Over de grenzen werden vooral in de Verenigde Saten bedrijven overgenomen, al dan niet voor honderd procent. Daarbij beloof de de heer Anton Dreesmann de mensen in zijn warenhuizen dat zij er ooit de vruchten van zou den plukken en een medewerker beaamt ..Inderdaad, als Drees mann niet had gedaan waarmee hij tien jaar geleden was begon nen, waren we nu naar de ffiistg- Dat heeft de sterk gegroeide onvre de onder het warenhuisperso neel niet weggenomen, juist aan gewakkerd. Steeds meer mensen werden niet vervangen en de wa renhuizen zijn herschapen in koopvlakten met hier en daar een kassa. Het zijn vnjwel de eni ge punten geworden waar een klant iets aan de weet kan komen over produkt of kwaliteit, met uitzondering van die plaatsen waar de klant zeer persoonlijke aandacht nodig heeft. De gestage vermindering van het aantal personeelsleden, 20.500 in 1979. 19.000 een jaar later en op het ogenblik, volgens schatting van Van Zweeden. een 15.200, is de heer Anton Dreesmann niet in dank afgenomen. Velen denken dat de warenhuizen de trekkers van het concern zijn, terwijl juist daar moet worden ingeleverd. Anderen geloven dat de winst naar investeringen ïp het buiten land gaat. „Maar Dreesmann zegt aldus Van Zweeden. „dat het juist de ande re bedrgven zijn die het bg V D-concern de de winst binnen brengen'. Lage beloning Door de voortgaande terugloop van het personeelsbestand in de warenhuizen, de ouderwetse structuur (..werknemers die een leidinggevende functie hebben, worden gelijmd met eigen koffie kamers en zulk soort dingen, ter wijl zij voor salarissen van rond 3000 gulden per maand werken") is. volgens Van Zweeden. „het vertrouwen in de bedrgfsleidmg sterk gedaald „Wg hebben Anton Dreesmann meer dan eens gewezen op de na delige gevolgen van de vermin dering van het dienstbetoon, maar zgn antwoord is dan stee vast: 'Ik wil die warenhuizen niet in het rood hebben en daarom moeten er mensen uit' „Toch geloven wg dat Anton Dreesmann met die filosofie het aanzien van de warenhuizen de nek omdraait. Maar ook dan han delt Dreesmann volgens zgn consequent volgehouden opvat ting dat het moet gebeuren zoals hij het zegt En verder „Wij, Vroom en Dreesmann, zgn goed voor de werkgelegenheid, want wg groeien". Van Zweeden vindt dat pure kletskoek, want „Drees mann saneert maar verder. Als het waar is dat V D zo goed is voor de werkgelegenheid, moe ten zg juist niet saneren en af bouwen. en niet aan ons schrg- ven. zoals hg in januari deed. dat onze voorstellen lichtzinnig en onvruchtbaar zijn". „Anton Dreesmanns commerciële inzichten zijn uitstekend, maar zijn personeelsbeleid is volstrekt uit de tijd", vindt Van Zweeden. „De democratisering in zgn wa renhuissector is nog maar amper op gang gekomen. Bgna dringt zich het beeld van Iran op. in de maanden die aan de val van de sjah voorafgingen. Het rommel de in het hele land, maar de sjah leek nergens van te weten. „Zo ook bij V D Er zgn onderne mingsraden, maar wat hebben de werknemers nu feitelgk te vertellen7 Ze krggen niet eens behoorlijke, goed controleerbare informatie. Allemaal zaken die ertoe hebben bggedragen dat de mensen het nu niet langer meer pikken". HAARLEM (GPD) - De eerste maanden van dit jaar is het aantal verkochte advertenties bij VNU (tijdschriften, vakbladen, dagbladen en boeken) verder teruggelopen. Bij de dagbladen lag dat rond 5 tot 8 procent. Bij de publieksbladen bleef de advertentiebezetting re delijk op peil maar het bestuur is er niet gerust op dat dat de ko mende maanden zo zal blijven. Vorig jaar liep de advertentiebezet ting bij de publiekstijdschriften van VNU met 10 procent terug, die bij de dagbladen daalde met zo'n 15 procent. Dat samen met de slechte gang van zaken bij de boekengroep, waar met verlies werd gedraaid, was de oorzaak van het sterk terugvallen van de winst. Vorig jaar werd een winst behaald van 34,2 miljoen gulden vergeleken met 47,2 miljoen in 1980. Volgens drs. P. Emondts, voorzit ter van de raad van de bestuur van VNU tijdens een toelichting op het jaarverslag, is het nog te vroeg om nu al te zeggen hoe de ontwikkelingen dit jaar verder zullen zijn. Toch verwacht hij niet dat de teruggang dit jaar even sterk zal zijn als vorig jaar, hoewel er van een opleving ook geen sprake is. Een van de sectoren waar VNU duidelijk klappen heeft gekre gen is de verkoop van encyclope dieën. Volgens het bestuur is de omzet daarvan het afgelopen jaar gehalveerd. Het VNU-bestuur verwacht dat er van de zes alge mene encyclopedieën die nu nog in Nederland op de markt zijn, twee van Elsevier, drie van Klu- wer en een van VNU (Spectrum) er binnen enkele jaren tenminste een zal zijn verdwenen. VNU's pogingen om een encyclo pedie in de Verenigde Staten op de markt te brengen zijn defini tief van de baan. Met een Ameri kaanse uitgever is nu overeenge komen dat die op basis van royalties de encyclopedie daar zal gaan exploiteren. De slechte gang van zaken in de boekengroep maakt sanering daar noodzakelijk. Er zullen in de loop van dit jaar rond zestig arbeidsplaatsen vervallen en niet moet worden uitgesloten dat dat er nog meer kunnen worden. Ook elders zullen banen verdwij nen bij VNU onder meer bij Dili- gentia (vakbladen), Medianet (abonnementen en distributie van tijdschriften) en in het hoofdkantoor. Hoeveel dat er zullen zijn wist het bestuur nog niet te melden maar het afgelo pen jaar verdwenen er door na tuurlijk verloop zo'n 3 procent van de werknemers en het be stuur denkt dat dit jaar weer te halen. Vorig jaar nam het aantal personeelsleden af met 282 tot rond 9000. De Tijd Positief is de ontwikkeling van het weekblad De Tijd dat sedert de begin dit jaar geintroduceerde formule de betaalde op lage zag stijgen van 35.000 tot 45.000. De losse verkoop verdub belde, het aantal abonnees steeg met 10 procent. Het blad is overi gens niet kostendekkend dat is pas bij een betaalde oplage van 60 000 het geval. Het VNU-be stuur zegt echter geen voorwaar den te hebben gesteld aan de voortzetting van de exploitatie van het weekblad. Volgens Emondts staan het VNU- concern drie beleidslijnen voor de toekomst voor: versterking en uitbreiding van de bestaande ge zonde activiteiten, waarin ook ruimte zal zijn voor nieuwe pu blieksbladen op de Nederlandse markt; basisverbreding en nieu we activiteiten op het gebied van professionele informatie vooral in Engeland en de Verenigde Staten. LEIDEN - Groenteveiling: Datum 14-4- 1981 Appels 1,62-2,16, Aardappelen 0,26, An dijvie 0,85-2,00, Snijbonen 8,70-9.90, Kroten 0,07-0,26, Postelein 2,50-2,70. Prei 0,50-1,45, Rabarber 0,90-1,05, Spina zie 0,55-1,35, Stoofsla 0,52, Champions 1,45, Uien 0,18-0,53, Witlof 1.90-3.65. Bloemkool 8 p. bak 3,70-3,90, Bloem kool 10 p bak 2.60-2.70, Sla 0,19-0,52, Pe terselie 0,94-1,00, Raapstelen 0,17-0,20, Radijs 0,31-0,67, Selderij 0,19-0,44, Pa prika st. 0,50-0,62. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 13 april 1982. Waspeen Al-per kist 21,50-23,20. All 7,00-19,10, BI 24,00-28,40, Bil 7,70, Cl 10,70-16,00. Aanvoer: 173 ton. Prei A per kg 0,28. rabarber 1,16-1,17, uien per kg 0,20-0,36, selderij 0,47. AMSTERDAM (ANP) - Het voe- dings- en genotmiddelenconcern Koninklijke Wessanen NV gaat zijn vleugels in de VS verder uit slaan en zoekt daarom naar een Amerikaans bedrijf dat kan wor den overgenomen. Er zijn echter nog geen concrete plannen. Met de uitbreiding in de VS wil Wessanen versneld tot een even wichtige spreiding van haar acti viteiten komen. "Als we in 1990 eenderde van onze omzet uit Amerika halen, eenderde uit Eu ropa en de rest uit Nederland dan kunnen we tevreden zijn", zo zei bestuurslid M. Andrea bij Wessanen verwacht, dat de omzet in de VS dit jaar al de 250 min dollar zal overschrijden. Het con cern beschikt hier o.m. over de grootste ijsfabriek ter wereld. De totale concernomzet bedroeg vo rig jaar 2.82 miljar (1980: 2.5 miljard en zal dit jaar boven de 3 miljard uitkomen. De verkopen aan buitenlandse afnemers maakten hiervan 62 pet uit (1980: 60 pet). Het aandeel van Nederland zal dus kleiner worden, "al is er geen sprake van een afkalving van de activiteiten van Wessanen in ons land", zo merkte de heer G.H. van Driel, voorzitter van de raad van bestuur, op. Wessanen zag de winst vorig jaar met 47 pet stijgen van 17,1 "min naar 25,2 min, waarvan 25 tot 30 pet afkomstig was uit Amerika. Ook in de resultaten voor dit jaar heeft het concern vertrouwen. Dit wordt weerspiegeld in het voorgestelde dividend, naar keu ze 5,20 in contanten dan wel 0,80 in aandelen plus 3,20 in contanten per aandeel van 20 (v.j. 4,80 in contanten). In het eerste kwartaal was de winst al hoger dan in dezelfde periode van vorig jaar? De heer Van Driel schreef de winstverbetering toe aan het wegsnijden van zwakke plekken in de afgelopen jaren. Wessanen stapte uit de eigen kalvermeste- rij en beperkte de produktie van mest- en fokmelken. Voorts nam het bedrijf afscheid van de ca cao-activiteiten. Deze sanering bracht ruimte in de financiering van het gehele concern en bracht He rentelasten drastisch terug Nestlé De nettowinst van het Zwitserse levensmiddelenconcern Nestlé is met 38,5 procent gestegen van 683 miljoen Zwitserse frank in 1980 tot 964 miljoen frank (ruim 1.3 miljard gulden) in het afgelo pen jaar. De omzet nam toe met 13,3 procent van 24,48 miljard frank tot 27.7 miljard frank, zo heeft de onderneming gisteren bekendgemaakt De sterke winststijging is volgens Nestlé te verklaren uit de forse verliezen die in 1980 in Argenti nië zijn geleden. Er moesten toen in dat land twee fabrieken wor den gesloten wegens wanbeleid. De toeneming van de omzet is hoofdzakelijk toe te schrgven aan het hoge infiatieniveau in de meeste landen Koopvaardij Het netto-aantal arbeidsplaatsen in de koopvaardij is in 1981 met 350 verminderd, waarmee het totaal van 10.012 aan het eind van 1980 is teruggelopen tot 9662. on danks een stgging met 115 ar beidsplaatsen in de kleine han delsvaart. Volgens de Algemene Vereniging van Zeevarenden, dat deze cij fers bekendmaakt, is het feitelg- ke aantal arbeidsplaatsen in de koopvaardg met meer dan 350 te ruggelopen omdat de zgn. bo ven rol bg dit cijfer niet is inbe grepen. De bovenrol staat voor de extra ar beidsplaatsen om afwezigheid wegens reistijd, verlof, studie en arbeidsongeschiktheid op te vangen. Hoewel het bovenrol- percentage sterk verschilt per rang of functie, kan hiervoor een algemeen gemiddelde van 70 procent worden aangenomen. Bij de 350 verdwenen arbeids plaatsen geldt het bovenrolper- centage voor 140 man. OPEC De marktcommissie van de OPEC (Organisatie van Olie Exports rende Landen) vergadert op 21 april in plaats van op 20 april zo als oorspronkelijk in de bedoe ling lag. Dit haaft het persbureau van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) meegedeeld na overleg tussen de voorzitter van de commissie, minister van olie Mana Said Al-Oteiba van de VAE. en de drie leden van de commissie, de ministers van olie van Venezuela. Indonesië en Al- gerge. Mobil Oil De Amerikaanse oliemaatschappij Mobil wil zich uit Libië terug trekken en onderhandelt daar over op het ogenblik met de re gering van dat land, zo heeft het financiële dagblad Wall Street Journal gemeld Mobil wilde geen commentaar geven op het bericht Exxon heeft zich enkele maanden geleden al uit Libiè te ruggetrokken. Mobil is in Libië werkzaam op ba sis van een deelneming van 34 procent in een gezamenlijke on derneming met het Westduitse Veba-concem (15 procent) en de Libische regering (51 procent;. Deze onderneming produceerde het afgelopen jaar gemiddeld 100 000 vaten (van 159 liter) ruwe olie per dag. Tegen het eind van het jaar verminderde de produk tie echter als gevolg van het over schot op de wereldmarkt tot 25.000 vaten per dag. Hoewel Mobil noch Exxon zich of ficieel heeft uitgelaten over mo tieven voor vertrek is het vrgwel vaker dat politieke i pmnin gen tussen Libië en de Verenig de Staten de belangrgkste reden vormen. WOENSDAG 14 APRIL 1982 ACTIEVE AANDELEN ABN Amro Bank Kalis Dorische Pctr. Dorische Pctr. Elsevier NDII PGH Glat Brocadrs Hclnekcn Ncdlloyd Groep NMBldlv 82) Pakhoed 232.20 234.00 232.00 233.80 149.90 150.60 117.00 116.50 52.00 53.00 70.30 70.30 54,90 55.40 49.80 50.00 82.00 82.10 17,40 17.20 109.50 109.00 90.50 90.50 VNU WUH BINNENLANDSE AANDELEN ACF ADM 200,00 225.00b 345.00 342.00 210,50 210,50 1395,00 1400.01 76,50 76.90 42,00 42.00 45,50 46.00a 71.80 71,80 30.30 30.80 264.30 265,00 132.50 132.50 6.80 6.80.- Nafron Nedap 88.50 86.50 210.00 212,00 8.00a 8.0Ca 210.50c 21100c 3600.00b 3600.001 Sander* S arak reek Schlumbcrcn Tt Ir traaf Tcillcl T» Tllb. Hyp. B T» Kabel I Twgnalrae 4,00 115,00 1,00 312.00 .60 25.20 31.00 31.90 19.20 19 90 73.20 73.80 19.20 19.20 113.00 113.00 BELEGGINGS INSTITUTEN 10930 109 10 108.00 107.20 148,50 147.50 205.00 201 20 102.00 102 00 116.00d 11800 95.00 95.00 194 50 190.00 340 00 344 00 GOUD EN ZILVER Goud fljnmctaaJ 3011030610 i BUITENLANDS GELD 109 00 112.00 325.00 320.00 AMSTERDAM De WUH heeft zich woensdagmorgen behoor lijk kunnen herstellen van de klap die het fonds dinsdag had opgelopen. Dinsdag trad later in de middag een forse daling op van f 10 naar f 87 Bg hervatting van de handel woensdag ging het snel naar f93, maar deze koers bleek te hoog gegrepen Rond twaalf uur werd al f 91 betaald. De grote verliezer was nu de NMB. die snel zes gulden afgleed naar f 120.50 VNU was behoorlijk in reactie met een teruggang van f 3 op f 58,50. Nedlloyd steeg twee gukkn nan 110 Daarmee was het wel bekeken De markt vertoonde verder hetzelf- d< wat kleurloze beeld dat Wall Str.-.-t i ii Van de internationals verloor Uni lever zestig cent op f 154.60 en ook Komnklgke Olie moest een zelfde bedrag prijsgeven op f90,50 KLM zakte tachtig cent naar f 109.20

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23