Bravo - Winner - wat volgt? 800 Groene vingers schreven een boek. Kadett met diesel "Vorstelijk" vlaggeschip van Volvo Langs de 'Autobahn „Met mijn tuin in de wolken" is het nieuwe Boek van de Maand. T/m 9 mei 1982 f24,50 daarna f15,40 duurder. WOENSDAG 14 APRIL 1982 Een Europese topman heeft kortgeleden de verwachting uitgespro ken dat de autoprijzen in de komende tijd om laag zullen gaan. Ik weet niet meer welke argu menten de man aanvoerde om zijn bewering te staven, maar het zou mij niet verba zen als de feiten hem min of meer in het gelijk zouden stel len. Eén indicatie is er al: diverse als tijdelijk bedoelde "specia le" aanbiedingen worden blijvend gemaakt. Een duide lijk voorbeeld daarvan vor men de Bravo's van Ford. Die actie is begonnen als een trekpleister bij een enkel model. Nu is het al een bijna niet meer weg te denken on derdeel in alle lagen van het Ford-assortiment. Het recept is eenvoudig: een model optuigen met enkele aardige extraatjes en het dan leuk prijzen. Als het pu bliek toehapt wordt zo'n in cidenteel succesje snel een blijvertje. Natuurlijk volgt op zo'n actie prompt de reactie. Van de kant van de concurrentie. Ik neem dan ook niet aan dat de pagina-grote advertenties waarmee Volvo dezer dagen de 343 Winner aan het Neder landse volk presenteert geen gezelschap zullen krij gen. Achter de schermen van de autowereld wordt nu on getwijfeld heel diep gepie kerd over wat iedereen voor zichzelf kan doen. Inmiddels is die Winner er. Toen de Volvo 343 zes jaar ge leden werd geïntroduceerd was hij nagenoeg de duurste middenklasser. "Een goede auto maar tegen die prijs schier onverkoopbaar", oor deelde de autopers. Maar de jaren hebben inmid dels over dat feit heengewalst en terwijl de concurrentie alsmaar duurder werd slaag den de Volvo-mensen erin de prijs van het Nederlandse- model-onder-Zweedse-vlag aardig constant te houden. En nu dan die stunt met de zo genaamde Winner: een 343 voor nog geen zeventien mil le. Om heel precies te zijn: een 343 voor vijf tientjes min der dan wat er in 1976 voor moest worden betaald. Maar toen zat er wel een automaat standaard in. Maar hoe dan ook. die Winner blijft een knappe stunt. En volgens Volvo-directeur Rol- danus gaat het hierbij niet om een tijdelijke aanbieding, maar om een troef waarmee het merk het spel blijvend naar zijn hand wil zetten. "Dat is nog maar het be gin...", voegde hij er agressief aan toe. Volvo is vol goede moed dat op een voor dit jaar verwachte markt van 405.000 eenheden een aandeel van 17.000 stuks kan worden gehaald. Daar van moeten de 343 en zijn in de toekomst verder groeiend aantal varianten natuurlijk voor het leeuwedeel zorgen. Meer dan drie procent van de totaalmarkt is het streven. Maar bij Volvo hoopt men toch ook niet minder dan 350 Vol vo's 760 GLE dit jaar aan de man te kunnen brengen. Waarmee - gezien de ver koopprijs vanaf 60.800 - een bedragje van meer dan 20 miljoen gulden is gemoeid... Op een zeer gerichte introduc tiedag in het hoofdkwartier van Volvo in Beesd werden er al bijna honderd verkocht. Terwijl de aflevering nog moet beginnen. Deze bijzonderheden kreeg ik te horen toen mijn collega's en ik kortgeleden in het fraaie Westduitse Eifelge- bergte in de gelegenheid wer den gesteld een paar honderd kilometer te rijden met die inderdaad grandioze nieuwe grote Volvo. Het is voor de eerste maal dat het Zweeds-Nederlandse merk met een limousine is vertegenwoordigd in dat seg ment van de markt dat voor de zogenaamde prestige-wa- gens is gereserveerd. Tot die hoek dus waarop tot nu toe de hele grote merken (Merce des. BMW, Jaguar, om er en kele te noemen) de lakens uitdeelden. Die merken hebben er met de Volvo 760 GLE een niet te on derschatten rivaal bij gekre gen. Natuurlijk gelden voor zulke auto's wat andere nor men dan voor de huis-tuin- en-keuken-karretjes waarin het gros van ons rondrijdt. Wat men daarin als luxueus zou bestempelen mag in wa gens als deze Volvo gewoon niet ontbreken. Ik vind het een vorstelijke auto. Ook om te zien. Wel wat hoe kig maar toch sierlijk. Dat be paalt echter niet de waarde van dit nieuwe vlaggeschip van de Volvo-vloot. Die zit in het uitgelezen comfort en de geraffineerde techniek. Die geven de doorslag Zeer goed zittende stoelen. Met veel steun voor benen en rug. En natuurlijk met ingebouw de verwarming. Veel comfor tabele ruimte achterin. Een heel soepele stuurbekrachti ging. Elektrisch bedienbare ruiten. En desgewenst een simpel knopje op het dash board dat via een ingenieus systeem de temperatuur in de wagen constant kan hou den. Maar dat is niet stan daard. De zescilinder injectiemotor is een nagenoeg geruisloze krachtbron die met zijn 156 paardekrachten voor een top snelheid van meer dan 180 ki lometer per uur kan zorgen. We reden daar in de Eifel wa gens met automatische ver snellingsbakken (er is ook een vijfbak beschikbaar), waarvan de vierde versnel ling een automatische over drive is. Die zorgt voor veel rust maar weinig trekkracht. Als men dan met hoge snel heid rijdend (dat mag nog in Duitsland) toch even langs een voorpaneer wil is e^n drukje op een knop aan de pook voldoende. De overdrive wordt dan uitge schakeld, er gaat een waar schuwingslichtje branden op het dashboard en het toeren tal wordt met zo'n 1200 opge voerd Men heeft dan vol doende fut om die inhalings- manoeuvre snel te voltooien. En dan spreek ik hier van snelheden ver boven de 150 km per uur... De wagen laat zich opvallend neutraal door de bochten ja gen. De rust van de motor, de constante temperatuur en het kapitaal aan luxe en comfort maken het rijden van zo'n au to tot een belevenis. Het is zoals gezegd niet fair zo'n soort auto te projecteren te gen normalere wagens. Men kan zoiets alleen maar verge lijken met andere rijdende prestige-objecten. Die zijn er genoeg. En daarbij zijn erg gevestigde namen met on aantastbaar lijkende reputa ties. Volvo zal het tegen die "zware jongens" niet gemakkelijk krijgen Want al heeft het merk met deze 760 GLE (er komt te zijner tijd ook een turbo-diesel) een ijzersterke troef in handen, Opel heeft met dc Senator ervaren dat dót alleen niet voldoende is. De nog altijd populairste auto van Nederland - de Opel Ka dett - is nu ook met dieselmo tor verkrijgbaar Met een nieuw ontworpen 1.6 liter krachtbron, compact van af metingen en zeer licht ran ge wicht Dezelfde motor wordt nu ook m de Opel Ascona gebruikt De bobbel op de motorkap die vroeger nodig was om een diesel in het vooronder van de Ascona te kunnen herbergen is hierdoor overbodig gewor den. Aan het uiterlijk is derhalve niet meer te zien of de Kadett of Ascona op diesel of benzine rijdt. Maar het is nog altijd te horen. Vooral als de motor koud is. Want welk merk men ook neemt, geen enkel is er in geslaagd dat specifieke die- selgeluidje helemaal weg te werken. Overigens is het aanzienlijk minder geworden. Dat zal on getwijfeld hebben bijgedra gen aan de toenemende popu lariteit van de dieselmotor. Ik heb het al eerder gezegd er is nagenoeg geen automerk meer of het heeft een diesel in huis of is er mee bezig Geen wonder. Want met alleen is dieselolie in de meeste lan den goedkoper aan de pomp, de motoren gebruiken meest al ook minder. En ze doen wat prestaties betreft nauwelijks meer onder voor hun benzine' broers. Hel ls derhalve kilometers tel len en rekenen fo.a. met de verhoogde motorrijtuigenbe lasting) of men biji-oorbeeld zo'n drieduizend gulden méér wil neertellen voor een diesel motor m een Kadett of een As- Ik heb met beide diesels even kunnen rijden. Het ls een op vallend rustige en gemakke lijk draaiende motor, die ui teraard in de wat lichtere Kadett vinniger aandoet dan in de Ascona. Maar eenmaal goed op gang is er nauwelijks meer verschil en in beide wa gens kreeg ik de naald van de snelheidsmeter heel gemakke lijk in de buurt van de 140 De Opel 1.6 D is de eerste Euro pese dieselmotor voorzien van een hydraulische rege ling ran de klepspeling Pe riodiek afstellen is nu overbo- dig geworden Tot slot een goed nieuwtje voor de slordigen onder ons. Tot nu toe leidde een lege diesel tank steevast tot het tijdro vende en onaangename ont luchten van het injectiesys teem. Bij de 1.6 Opel diesel motor gebeurt dat automa tisch bij het starten. Vele malen heb ik in het verleden tijdens ritten naar vakantie adressen in het zonniger zuiden gebruik gemaakt van het door Peters' Uitgeversmij in Deventer uitgegeven boekje "Links und rechts der Autobahn". Het hele net van snelwegen in Wcst-Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland is daarin heel overzichtelijk in stukjes verdeeld en elk stuk is zowel schematisch als op landkaart in kaart gebracht. Alle uitritten, benzinestations, restaurants en hotels staan daarbij aangegeven. Ook die op enkele kilometers afstand van dc Auto bahn. Bij herhaling heb ik thuis de route zitten uitstippelen Leuk werk en geen onaangename verrassingen onderweg En op weg naar andere landen heb ik het vaak betreurd dat zoiets zover ik weet alleen van "Der Autobahn" is te krijgen. Bij de ANWB en in diverse boekwinkels voor 7.50 Fiat is best tevreden ondanks alle auto-ellende. In groot verband juicht de Ita liaanse fabriek dat vorig jaar voor het eerst sinds jaren weer winst is gemaakt. En in Nederland is de nieuwe importeur - Fiat Nederland zeer enthousiast omdat de agressieve verkooppolitiek succes blijkt te hebben. Dat laatste is in hoofdzaak te danken aan de kleinere mo dellen (de Panda, de 127, de Ritmo) maar het merk heeft het in deze moeilijke tijden toch ook aangedurfd het vlaggeschip opnieuw op te tuigen, waarbij men deze "oude" 132 meteen Van de ge makkelijker zittende naam "Argenta" heeft voorzien. Dat men daarmee wat extra aandacht heeft verworven was mooi meegenomen maar het ging er toch vooral om aan de top van de lijn een Ita liaan van allure te plaatsen. En dat is goed gelukt. Dat heb ik een tijdje kunnen er varen toen ik deze "omge- ÉMMÉriÉttNi^ In Nederland kan men kiezen uit drie motorversies: een 2 li ter carburateur, een 2 liter in jectie en een 2,5 liter diesel. Er bestaat ook nog een editie met een 1,6 liter motor maar die hebben de Italianen thuis gelaten om hier de eigen Mi- rafiori niet in de wielen te rij den. Ik had de 2 liter injectie met een vijf-versnellingsbak. Die kost inclusief btw 27.900. ADVERTENTIE BORDEN va. #25 5.95 Leiden, Breestraat 142-144, tel. 133511 Wat ik voor zo'n klasse-kar zeer aanvaardbaar vind. Een zeer zorgvuldig aangeklede wagen. Met tal van snufjes aan boord. Maar toch ook met enkele zwakkere kanten. Om met het uiterlijk te begin nen: het is de wagen aan te zien dat het model al wat ou der is. Dat wordt wel iets weggemoffeld door de grote brede kunsttoffen stootrand die fraai in de bumpers door loopt, maar dat kan de (te) klassieke lijnen toch niet he lemaal verdoezelen. Gelukkig was de 132 en is dus ook de Argenta uitgerust met veel glas. Wat mede het voor deel heeft dat van binnen uit voldoende zicht naar alle kanten is. Maar om dat te kunnen constateren moet men inmiddels tussen de voor deze klasse eigenlijk on gebruikelijke hoeveelheid lu xe hebben plaatsgenomen. Op de vloer dik tapijt, de voor treffelijk zittende stoelen be kleed met zwaar pluche (wat voor mij overigens niet hoeft), in het plafond wegglij dende zonneklepjes, een kort handig pookje en een heel helder, smaakvol en over zichtelijk dashboard. Daarop zit uiterst links de af beelding van een mini-auto waarop rode lampjes gaan branden als ergens iets essen tieels fout zit. En daarop heb ik bij herhaling moeten erva ren dat de deuren van mijn testauto moeizaam dicht gin gen. Ze waren nogal eens niet goed gesloten... Jammer ook dat de pedalen naar rechts afwijken waar door de bestuurder het ge voel krijgt scheef achter het stuur te zitten. Bovendien zit ten gas- en rempedaal zo dicht bij elkaar dat ik na de eerste keer mijn brede ge makkelijk zittende schoenen maar niet meer heb aange daan. Ze pakten te vaak twee pedalen tegelijk... Starten (met automatische cho ke) gaf geen problemen. Rij den op de snelwegen ook niet. Integendeel zelfs. Daar ervaart men deze Argenta als een redelijk rustige (behou dens veel windgeruis) maar zeker uiterst comfortabele li mousine. "Alleen een beetje week geveerd", denkt men dan. Maar hoe week dat is blijkt pas goed als men onder wat min der ideale rij-omstandighe- den achter het stuur zit. De wagen helt in de bocht heel sterk over en op minder goe de wegdekken wiebelt de carrosserie bij elk kuiltje en elk bobbeltje. Bovendien blijkt in het stads verkeer hoe lastig het ma noeuvreren is met dc erg gro te draaicirkel die de Argenta nodig heeft. Het is bepaald geen sinecure met deze bak bijvoorbeeld in een drukke parkeergarage een plekje te veroveren. Gelukkig zit er echter wel een uiterst glad functionerende stuurbe krachtiging op. De motor draait en reageert ui terst soepel. Hij wordt goed gedirigeerd door een bak met vijf versnellingen, waarbij de laatste een duidelijke over drive is en dus het geluidsvo lume van de krachtbron nog sterker kan terugdraaien. Nu heeft Fiat er toch al alN MO gedaan om de geluidshinder tot een minimum te beper ken. Maar met het hoekige model is windgeruis natuur lijk niet te voorkomen. De 2 liter injectiemotor levert ook heel behoorlijke presta ties af. Binnen twaalf secon den van stilstand naar 100 ki lometer snelheid en een top die in de buurt van de 170 ki lometer ligt. Als de naald van de snelheids meter in de buurt van dat ma ximum komt kost dat natuur lijk een onevenredige hoe veelheid benzine. Maar als men zich wat weet in te to men blijft het verbruik bin nen zeer aanvaardbare nor men Eén op tien is goed haalbaar. Al zal men in de praktijk wel wat duurder uit komen. Omdat men al die paardekrachten toch niet voor niets onder de motorkap heeft... Al met al een royale comforta bele reiswagen met behoorlij ke ruimte voor vier personen en hun bagage Niet te gek duur om te kopen en te ge bruiken. Alleen wat moeilijk handelbaar op de vierkante meter. De aanbieding gekit t/m 9 met Echter zolang de voorraad strekt Groene vingers. Een onzichtbare band met je stukje groen. Hoe krijg je die? Het nieuwe Boek van de Maand licht een tipje van de sluier op. De samenstelster van het boek. An Rutgers van der Loeff, bezocht 80 succesvolle amateur- tuiniers en deed hen het volgende voorstel: „Schnjf zelf iels over je betrokkenheid bij je tuin, pak een potlood en teken, of pak een penseel en schilder. En als je het niet kunt, laten we het door Marijke Heuff fotograferen. Het boek .Met mijn tuin in de wolken" dat zo ontstond, geeft ons een levend beeld van de measen die uit niets een prachtig tuintje kunnen laten opbloeien. Vol liefde s< Ik ts< a ij hun tuin B g< n 'i'i fleuri t wordt er door aangestoken.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19