"Amerika is medeplichtig aan massa moord in El Salvador" „...die zekerheid hou je? C.V.H INSTAL LATIES- WOENSDAG 14 APRIL 1982 Laurens Janszoon Coster uit Haar lem heeft de boekdrukkunst uit gevonden! Twee reacties zijds zijn nu denkbaar: 1. Oud nieuws, 2. Niet waar! Laat ik beginnen met punt 2: dat zit nog, is daarop mijn ant woord. Ik weet ook wel dat nie mand buiten Nederland Coster als de dader aanwijst, dat is een typisch Nederlandse gewoonte. Iedereen houdt het op Johannes Gutenberg, de Duitse goudsmid die leefde van 1398 tot 1468, en samen met zijn partner Johann Fust in Mainz een drukkerij had waar ze in augustus 1456 de zo genaamde 42-regelige Guten- berg-bijbel drukten. Maar er zijn, vooral in Haarlem en om streken, toch nog genoeg kenners van de 15e eeuwse boekdruk kunst die Laurens Jansz Coster nog altijd niet afgeschreven heb ben. Het is ook geen kleinigheid, de boekdrukkunst uitgevonden te hebben! Dat wil je toch wel graag door een landgenoot gedaan heb ben, die JOUW taal sprak, en zijn experimenten derhalve in JOUW taal uitvoerde! U kent de legen de. Laurens Janszoon Coster sneed wat letters uit een boom op de Haarlemmerhout, die liet hij, onhandig als hij was, op de grond in het zand vallen, hij raapte ze weer op, en wat zag hij? In het zand9 Inderdaad! „Eureka!" schijnt hij ook nog ge roepen te hebben, maar daarna spoedde hij zich toch naar huis, want hij moest de boekdruk kunst, die hij zojuist had uitge vonden, nu ook nog even uitwer ken voor het hele alfabet. Zo ongeveer. Wij Nederlanders eren Laurens Jansz Coster volop, als ware er geen twijfel aan zijn bestaan en uitvinding. Toch houdt de Nieuwe Winkler Prins Encyclopedie nog een voorzichti ge slag om de arm: „Coster, Lau rens Jansz. 1405-1484Neder lands koopman en koster, wordt in Nederland wel beschouwd als uitvinder van de boekdruk kunst". Het buitenland houdt nochtans nog altijd vast aan Gutenberg: in „Who did what", het boek waarin 5000 mannen en vrou wen zijn opgenomen die 's we relds lot hebben gevormd, wordt Gutenberg wel genoemd en Cos- ter niet. Dus toch: „niet waar!" Dat zit nog, zei ik al... En mijn antwoord op de tegenwer ping „oud nieuws" is, dat het in tegendeel het hottest news van de world is! Gisteren stond het op de voorpagina van The Times. Ik zal het samenvattend voor u vertalen, het is van de hand van Bevis Hillier: „Twaalf vlekkerige rode beginlet ters gedrukt op een vijftiende- eeuws getijdenboek dat op 21 ju ni bij Sotheby's zal worden ge veild, zouden er wel eens de oor zaak van kunnen zijn dat de ge* schiedenisboeken moeten worden herschreven. Men heeft altijd aangenomen dat de boekdruk kunst in Europa was uitgevon den door Johann Gutenberg in Mainz, omstreeks 1450. Maar dr. Christopher de Hamel, die als 31- jarige belast is met de midde leeuwse manuscripten bij Sothe by's, gelooft dat de rode initialen dateren van ongeveer 1430 en dat zij in Haarlem gedrukt kunnen zijn. Als hij gelijk heeft, komt de glorie de boekdrukkunst te heb ben uitgevonden aan een andere uitvinder toe in een ander land, en bovendien twintig jaar eer der. Het getijdenboek, geschreven in bruine inkt op kalfsperkament en schitterend verlucht in kleur en goud, wordt met 20 andere verluchte manuscripten van de vijfde tot de vijftiende eeuw te koop aangeboden door Prins Furstenberg uit Donaueschin- gen. Het manuscript telt 12 mi niaturen over de volle pagina's van de Hollandse schilder de Meester van Nicolaas Brouwer of diens atelier". The Times vertelt dan dat dr. De Hamel is uitgegaan van een ver haal dat al sinds het eind van de 15de eeuw in Holland de ronde doet, dat de boekdrukkunst al in 1430 in Haarlem is uitgevonden: „De man zou Laurens Coster ge heten hebben". En ik citeer nu even letterlijk èn knarsetandend: ,JIij is nu een soort van lokale volksheld, en er staat een stand beeld van hem op het plein in Haarlem, maar niemand gelooft het verhaal echt". De lezers wordt daarna uitgelegd dat volgens de Coster-legende Laurens Coster de gedrukte let ters wel uitvond, maar dat hij onverwacht kwam te overlijden voordat hij zijn uitvinding had kunnen ontwikkelen. Een van zijn medewerkers heeft het idee toen meegenomen naar Guten berg, die het geperfectioneerd heeft. Het manuscript dat nu ge veild zal worden, is in ieder ge val zo'n 25 jaar ouder dan Gu- tenbergs bijbel en daarom het oudste voorbeeld van drukwerk in Europa,- zo wordt gesteld. En omdat het getijdenboek in Haar lem is gemaakt, is dr. De Hamel nu zo stoutmoediq geweest al thans de MOGELIJKHEID te op peren dat er toch wel iets waar zou kunnen zijn van die legende die eigenlijk niemand in Neder land gelooft. Hij kent ons slecht, dat merkt u wel. U en ik hebben het altijd al geloofd, en nu gelo ven we het zeker Door Frénk van de Linde ïn zijn slobberende corduroy broek en wollen zeil- trui met rits, waarachter een overhemd en stropdas met rose olifantjes schuilgaan, is Bas de Gaay Fort man niet het stoffige type wijze heer dat in gedach ten opdoemt als het woord 'senator' valt. Ook als voorzitter van de PPR-fractie in de Eerste Kamer is hij een uitzondering. Dat was al zo toen hij een klein decennium geleden de Politieke Partij Radicalen deed opstoten in de verkiezingsvaart der volkeren. Terugkijkend mag hij een voor loper van het Terlouw-effect heten: de politicus met het sympathieke gezicht die ook nog een nieuw en inspirerend geluid laat horen. Nu zijn de wenkbrauwen en de snor aan het vergrijzen, maar het élan waarmee de bood schap wordt gebracht is nog aanwezig. "Als ik de premier was die over een paar weken een bezoek zou brengen aan Reagan", peinst hij hardop, "dan zou ik beginnen hem te bedenken voor alles wat de VS in de 200 jaar van hun betrekkingen met Nederland voor ons heb ben gedaan. Ik zou met name verwijzen naar '45, toen vele Amerikaanse soldaten hun leven gaven voor de strijd te gen het nazisme en het fascis me. Nog altijd ben ik ont roerd als ik op een oorlogs kerkhof in Limburg de naam van een 20-jarige jongen uit Wisconsin zie staan. Maar daarna zou ik nóg even iets moeten zeggen. Ik zou vragen of Amerika zich voor taan ook in de verhouding met andere volken zou willen laten leiden door de eigen grondwettelijke beginselen van Life, Liberty and the Per- suit of Happiness. In El Sal vador zijn die uitgangspun ten op de vuilnishoop ge gooid. Reagan draagt daarvoor een grote verantwoordelijkheid. Hij is een simpele man die sterk rechts-ideologisch denkt. Simpel, maar niet naïef. Hij is een demagoog en een populist". Bidden en vasten We praten op een kerkbank in de schaduw van een enorme preekstoel in de Mozes en Aaronkerk te Amsterdam. Daar werd vorige week een gebeds- en vastenweek ge houden voor onderhandelin gen in El Salvador. De actie was een ondersteu ning van een initiatief van de Argentijnse Nobelprijs-win naar Adolfo Perez Esquivel. Hij had in Washington een groep van twaalf n aanleg installaties levering bouwpakketten levering en plaatsing economisers H.R. ketels vloerverwarming etc. etc. INLICHTINGEN /r~'7^ nieuwveen 01723-9541 zameld om te vasten en te bidden. In Nederland deden onder an deren oud-minister Marga Klompé, directeur-televisie Wim Koole van de IKON, Joos Koster (een broer van de omgekomen Koos) en me vrouw I. van Lippe Biester- feld (prinses Irene) aan de manifestatie mee. Bas de Gaay Fortman, getooid met een "Stop VS-inmenging in El Salvador"-button. was er ook bij. Aan de muren hingen, naast de staties van de kruisweg ('Je^ zus reikt den zweetdoek aan Maria", daarnaast: "Thee 50 cent") onder meer tekenin gen van kinderen uit El Sal vador. Soldaten in kleuren- potlood die staan te klappen naast het lijk van een vrouw. Een helicopter in viltstift waaruit een lichaam wordt gegooid. Een straatgevecht in zwart-wit, met uit de loop van geweren kleine gele vlekjes en uit de hoofden van men sen rode druppels. Verderop foto's uit Guatemala. Rijen lijke die door militairen met zwarte lakens worden bedankt. Een in het Spaans gestelde reclametekst voor Philips-televisietoestellen. Killers Op een bord de drie eisen van de actievoerders:, 1. dat de re pressie in El Salvador onmid- delijk wordt beëindigd, 2. dat de strijdende partijen zonder voorwaarden vooraf onmid dellijk gaan onderhandelen, opdat de gewapende strijd kan ophouden, 3. dat er een einde komt aan interventies van buitenaf. Het zenden van wapens en militaire advi seurs moet onmiddellijk wor den gestopt. De internationa le gemeenschap moet inmen ging van de VS in El Salva dor en de rest van Midden- Amerika energiek veroorde len. Het recht op zelfbeheer sing van de volkeren moet worden gerespekteerd. "Er is ontzettend veel leed", zegt De Gaay Fortman. "Wij hebben er één situatie uitge haald. We dwongen onszelf daar intensief bij stil te staan". Dat betekende droge boterhammen eten en thee drinken. De Chateau Mar- gaux bleef 's avonds in de kast. "Alleen op de verjaar dag van mijn schoonvader hield ik die week toch naar geen demonstratie", bekent hy. Als "werkvloer" is bewust voor een kerk gekozen: "Er zijn verschillende kerken, dat we ten we. de zwijgende, de wa pens-zegende, de met de on derdrukten meestrijdende. Ik identificeer mij met de laatste, de kerk van Monseig neur Romero. Van een aal moezenier in El Salvador die een dodend bataljon (een groep soldaten die zijn opge leid tot killers) durft te zege nen. moet ik niets hebben. Ik vind het al vreselijk dat ooit in de geestelijke verzorging van de Nederlandse strijd krachten een gebed voor de NAVO werd opgenomen" Schrikbewind De Gaay Fortman verwerpt het verwijt dat men pas in actie komt als vier Nederlandse journalisten worden ver moord. "Toen bisschop Romero werd doodgeschoten stond ik ook al voor de Amerikaanse am bassade. Ik voel me al een tijd geëmotioneerd door wat er in dat land gebeurt. Het komt vooral doordat je zo duidelijk ziet dat het wordt verergerd door de activitei ten van de Amerikanen. Mili taire adviseurs, wapens. En je weet dat de ellende zou op houden als daar een eind aan kwam. Ik kwalificeer de Amerikaanse betrokkenheid als medeplichtigheid aan on derdrukking, schending van de mensenrechten en massa moord". Wat opvalt in de eisen van de actievoerders is dat alleen de VS worden genoemd. Heeft de Sowjet-Unie een blanco strafblad? "De Russen interveniëren daar niet. De Amerikanen vormen dé interveniërende macht. De zaak ligt in dit geval nog minder genuanceerd dan in Vietnam. Daar kon je zeggen: de Amerikanen zijn begon nen en de Sowjet-Unie is zich aan grootscheepse wapenle veranties gaan schuldig ma ken toen Noord-Vietnam haar daar om vroeg. Vast staat dat de Sowjet-Unie in El Salvador niet is begonnen en dus moet je je afvragen waar de VS het recht vandaan ha len dit schrikbewind te steu nen. In El Salvador is het be gonnen met 1000 families die de helft van het nationale in komen opstreken en U/2 mil joen andere families die de rest moesten verdelen. Die schrijnende ongelijkheid mondde uit in een boerenop stand in de jaren dertig. Die is beëindigd door een gruwe lijke afslachting. De Sowjet- Unie had daar niets mee te maken. En zo is het nóg. Men strijdt daar voor rechtvaar digheid, meer niet" Bent u nou gek? "Het verzet", betoogt De Gaay Fortman met felheid, "vraagt helemaal niet. zoals de VS be weren, om wapens aan de Sowjet-Unie. En wel omdat ze het conflict wil terugbren gen tot een nationale strijd om recht. Ik weet best dat Moskou ze zou geven als er zo'n verzoek kwam, want het Kremlin speelt een kwalijke rol in de internationale wa penhandel. Maar nü is het zo dat het verzet in koopt op markten die onder andere door de Amerikanen tot flo reren worden gebracht". De Sowjet-Unie die met de ar men over elkaar geslagen toe ziet? Een beeld dat van nale- viteit getuigt, zou rechts zeg gen. "Ach, kijk eens naar die arme Haig. Wat heeft die nou aan bewijzen op tafel gelegd? Een getuige, een in El Salva dor gearresterde Nicara guaanse student, die tijdens een persconferentie het te gengestelde beweert van wat Wanshington hem wilde la ten vertellen! Die man zei dat hy na zyn gevangenneming was gemarteld door de beu len"! Ik kreeg die dag dat ik op de stoep van de Amerikaanse ambassade stond vanwege de moord op Romero een brief van een voorlichtingsambte •r, u vergist zich. het is een pure burgeroorlog. Amerika is er niet bij betrok ken. Militaire hulp. bent u gek? Nou, ik had die brief nog niet binnen of het werd openlijk toegegeven!" De senator bestrijdt de opmer kingen van Haig, als zou de kern van het verzet marxis- tisch-leninistisch zijn "Ik heb een jaar geleden in Costa Rica verzetslieden ontmoet die niet uit die hoek kwamen De rector van de universiteit in San Salvador bijvoor beeld. Die was, nadat al zijn voorgan gers waren afgemaakt, net op tijd vertrokken. En Ungo. de voorzitter van het Democra tisch Revolutionair Front, komt uit het sociaal-demo cratische kamp. Uit persoon lijke waarneming weet ik dus dat op invloedrijke posities met-marxistische mensen zit ten". Seys-Inquart Zijn blik glijdt over de bidstoe- len. "De verkiezingen die zijn gehouden zeggen mij niets. In een land waar mensen bang en angstig zijn vallen geen zinvolle verkiezingen te houden. Zelfs niet als ieder een vrij is zich als partij aan te melden. Wanneer Seys-In- quart hier in de oorlog ver kiezingen had georganiseerd zou niemand een cent voor het resultaat hebben gege ven. zelfs als er allerlei waar borgen waren. Dat de guenllo's hebben gepro beerd de verkiezingen te blokkeren kan ik mc goed voorstellen. Ze willen duide lijk maken dat er in dat land gewoonweg niet gestemd kón worden". Verzetsleider Ungo is behoor lijk geschrokken van de re sultaten. Hij merkte op: "vroeger sprak ik over het verzet van de bevolking te gen een corrupt en repressief regime. Vanaf nu zal ik de term burgeroorlog gebrui ken, omdat duidelijk is ge worden dat extreem-rechts wordt gesteund door een ge deelte van de bevolking. We vechten dus niet alleen tegen een geïsoleerd elitair be wind". De Gaay Fortman, niet uit het veld geslagen "Je kon daar oud-rechts, vrolijk- rechts. nieuw rechts, super- rechts of gewoon-rechts stemmen. Dan moet u my dus niet vragen is het niet verontrustend dat ze allemaal rechts hebben gestemd?" Verliezer Duarte belóofde in elk geval nog hervormingen. De anderen, zoals d Aubuis- son. verwierpen die bij voor baat En toch kregen zy de gunst van het volk. 'Mensen wilden simpelweg dat de oorlog zou ophouden. In elk instabiel land stemmen angstige mensen op een sterk figuur van wie ze denken: die maakt er een eind aan. Duar te was het duidelijk niet ge lukt. We hebben inderdaad in de geschiedenis wel vaker ge zien dat de roep om de alle soverheersende figuur ont stond Dat had niet zulke prettige gevolgen". Aap "De opstelling van Van der Stoel weet De Gaay Fort man, "is voortreffelijk. Hij gelooft in de démarches van het BZ (Buitenlandse Za ken )-gebeuren; de diploma tieke manoeuvres verdienen de voorkeur Binnen dat ka der doet hij het maximale. Daarbij komt dat Van der Stoel keer op keer duidelyk laat merken waar zyn sympa thie ligt. Hij heelt op het ge bied van de mensenrechten een indrukwekkende per soonlijke geschiedenis. Van Van Agt kan ik dat niet zeg gen. Hij doet wat moet, en dat is het dan ook. In Washington met de vuist op tafel slaan nee. Het bezoek zou een aar dige gelegenheid zijn om dui delijk te maken dat de VS iets goeds doen als ze in Mid- den-Amenka nalaten, name lijk de hulpverlening aan een weerzinwekkend regime. Westerse bondgenoten moe ten dat blijven herhalen. Maar Van Agt ziet dit soort bezoeken als "aap-wat-heb- je-mooie-jongen-spelen". Verder weet ik dat de zich christen-democraat noemen de Duarte verkeert aan de zij de van het CDA in het inter nationale clubje chnstelyke partyen. Van enige actie je gens "broeder" in El Salva dor heb ik niets gemerkt". "Wanneer Seys-Inquart hier in de oorlog de verkiezingen had geor ganiseerd zou nie mand een cent voor het resultaat hebben gegeven". PPR-Eerste Kamerlid Bas de Gaay Fortman bad en vastte vorige week in een kerk aan het Amsterdamse Wa- terlooplein voor on derhandelingen in El Salvador, waar de be volking onlangs in een sfeer van moord en doodslag naar de stem bus ging. "Ik kwalificeer de Ame rikaanse betrokken heid als medeplichtig heid aan onderdruk king, schending van de mensenrechten en massamoord". De Gaay Fortman: geëmotioneerd. Douwc Egberts koffie, lekkere koffie.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17