£49 Coalitie komt niet van de grond 4 Z.-Afrika koopt verrijkt uranium Oproep tot ontwapening Strijd om macht in El Salvador duurt voort Den Haag onderzoekt breedte van strand PTT brengt 'antieke' telefoon op de markt 'Loden kraaien' voor minister De Koning KLEUREN FOTO'S WOENSDAG 14 APRIL 1982 Varia PAGINA 11 (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - Zuid-Afnka is er- in geslaagd door bemiddeling van twee Amerikaanse bedrijven honderd ton verrijkt uranium te kopen voor twee nieuwe kern centrales bij Koeberg, in de buurt van Kaapstad. De Ameri kaanse tussenpersonen kochten de kernbrandstof van Zwitser land en België en leverden door aan Zuid-Afrika. De VS hebben geweigerd Zuid-Afrika uranium te leveren omdat dit land het zo genaamde non-proliferatiever drag, dat de verspreiding van kernwapens wil tegenhouden, niet heeft getekend. De Belgen en Zwitsers hadden een overschot aan Amerikaans ver rijkt uranium, nadat aanvankelij ke plannen voor de bouw van kerncentrales waren vertraagd. Het uranium wordt nu in Euro pese bedrijven Twaarvan er een Eurodif heet en het andere ge heim wordt gehouden) tot bruik bare brandstof gemaakt. Vanuit Frankrijk wordt het naar Zuid- Afrika verscheept voor de kern centrales. die 2 miljoen kilowatt elektriciteit moeten leveren. De Amerikaanse senator John Glenn heeft minister van buiten landse zaken Haig om ophelde ring gevraagd omtrent de rol van de Amerikaanse makelaarsbe- dnjven. Er zijn geen wetten over treden bij de transactie, maar hun bezigheden zijn strijdig met het Amerikaans buitenlands be leid. De Fransen kunnen de brandstofstaven aan Zuid-Afrika leveren, omdat hun wetten al leen nodig maken dat geen ver moeden bestaat over het gebruik van het uranium voor wapenpro- duktie. De Zuidafrikanen waren aanvan kelijk niet in staat uranium te ko pen vanwege de Amerikaanse bezwaren. In de VS is de rege ring eigenaar van alle verrijkt uranium. Zuid-Afrika was bereid om een zeer hoge prijs te betalen voor een uraniumvoorraad waar mee ze hun eerste reactor kon den starten. Inmiddels zal Zuid-Afrika spoedig over een eigen verrijkingsfabnek beschikken. Er ontstaat dan een overschot aan uranium. Via de zelfde makelaars is zo'n 1500 kilo nu terugverkocht aan de VS, die het zullen verrijken en aan Japan verkopen. Meer dan dertig leidende figuren van de wereldgodsdiensten heb ben een gezamenlijke oproep ge richt tot de regeringen in de Ver enigde Naties om de bewape ningswedloop stop te zetten en over te gaan tot ontwapening De VN komt van 9 juni tot 12 juli in een speciale zitting over ontwa pening bijeen. De wereldgods diensten wijzen erop, dat de mensheid in een nucleair con flict dreigt te worden vernietigd Het initiatief van de wereldgods diensten wordt door een groot aantal bewegingen en actiegroe pen gesteund, zoals het IKV in Nederland en Aktion Suhnezei- chen in West-Duitsland Bij de ondertekenaars van de oproep aan de Verenigde Naties bevin den zich vertegenwoordigers van het Hindoeisme, het Boeddhis me, de voorzitter van de r.k. bis schoppenconferentie in de Ver. Staten en de orthodoxe Pa triarch Pimen van Moskou. De Wereldraad van Kerken heeft gisteren bekendgemaakt, dat John Taylor, directeur van de sectie film en beeldende kunsten van de wereldraad, op Goede Vrijdag tengevolge van een hart aanval is overleden. Hij wordt morgen in Genève begraven. Eind deze maand zal een herden kingsdienst worden gehouden m het interkerkelijke centrum van New York. Dr. J.A.B. Jongeneel uit Leiden is met ingang van 1 juli benoemd tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar aan de theologische faculteit van de Rijksuniversi teit in Utrecht. Hij volgt prof. dr. J.M. van der Linde op als do cent missiologie. Dr. Jongeneel werkte in Indonesië en was sinds 1980 predikant van de Boshuizerwijkgemcente. Hij promoveerde in 1971 op het proefschrift: "Het redelijke ge loof in Jezus Christus", een stu die over de wijsbegeerte van de verlichting. Dr. Jongeneel werd voor zijn definitieve vertrek uit Indonesië benoemd tot hoogle raar in de theologie. Nederlands Hervormde Kerk: Be roepen te Emmer-Compascuum en te Waal-Koog en Den Hoorn: T. Verbeek, kandidaat te Katwijk aan Zee. te Nieuw-Beijerland H. Poot. kandidaat te Doeveren, die bedankte voor Beerserveld (toe zegging); tc Kcthel en Spaland, toezegging W van Bokkum te Hendrik Ido-Ambacht; te Rot- terdam-IJsselmonde H. Rijksen (11. predikant gereformeerde ge meente en nu kandidaat te Zoe- termeer). Aangenomen naar Hin- deloopen mevr. Fr. Zeldenrust te Hilversum; naar Zeist, toezeg ging: G Zonnebcrg te Amstel- veen-Buitenveldert. naar Erica: T. Dankers, kandidaat te Zeist. Bedankt voor Gitten drs J. Goorhuis, kandidaat te Drach ten, bedankt voor Vaasscn: J. Pronk te Marken, voor Rotter dam-Zuid: drs. A. de Reuver te Capelle aan de IJssel; voor Oot- gensplaat: T. J Kamerbeek te Hoevelaken. Gereformeerde Kerken: Beroepen te Puttershoek drs L. J van Gog te Bruchterveld; tc Meer kerk; drs. T. Wever, kandidaat te Hoesel in België, te Leeuwarden T. Vrolijk te Katwijk aan de Run. Aangenomen naar Zaamslag: drs. M. S. Voet. kandidaat te Bar- neveld, die bedankte voor Sex- bierum en Wagenborgen Be roepbaarstelling A Broekhuis, Erepnjsweg 3, 1508 CT in Zaan dam. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: Beroepen te Rotterdam- Noord: drs. M. te Velde te Neede. Aangenomen naar De Bilt-Bilt- hoven: W. Tiekstra te Blua-Hol- dert Christelijk Gereformeerde Kerken Beroepen te Rotterdam- West: H. H. Klomp te Zwaagwe- stcinde. Bedankt voor Broek- sterwoude: P. den Hartog te Vee- nendaal. Gereformeerde Gemeenten: Be dankt voor Terwolde-De Vecht: L. Blok te Nunspcet. Baptistengemeente: Benoemd tot ziekenhuispredikant te Dor drecht (part-time): J B van der Veen (11. zendingspredikant) wo nende te Dordrecht (a s. predi kant te Rotterdam-Centrum) (Van onze correspondent Rob Sprenkels) MEXICO CITY - De christen-democratische partij in El Salvador heeft gisteren ontkend dat er reeds een princi pe-overeenkomst met ultra-rechts is gesloten over de nieuw te vormen regering. Roberto d'Aubuisson, de lei der van de vijf ultra-rechtse partijen, die gezamenlijk een riante meerderheid bezitten in de binnenkort te installe ren grondwetgevende raad, had eerder op de dag ver klaard dat er een basis-akkoord was gesloten met de par tij van Jose Napoleon Duarte, op dit moment nog de pre sident van de Salvadoriaanse junta. Woordvoerders van de christen-de mocratische partij ontkenden echter het bestaan van een der gelijke overeenkomst. De onder handelingen met de vijf ultra rechtse partijen zouden volgens hen uiterst moeizaam verlopen. De christen-democratische partij zou slechts twee ministerposten zijn aangeboden. De woordvoer ders noemden dat aandeel veel te klein en wezen erop dat men met 24 zetels als grootste partij uit de LEEUWARDEN (GPD) - Op ver schillende plaatsen in Friesland zijn vandaag nieuwe postzegels verspreid. De zegels tonen, tegen de achtergrond van een Friese vlag, de beeltenis van de Friese dichter-journalist Fedde Schurer en een vuist met een knuppel, waarop geschreven staat: „Knep- pelfreed 16.11.'51". Het is nog on duidelijk wie de zegels hebben verspreid. stembus is gekomen bij de om streden verkiezingen van 28 maart. Volgens de zegslieden hebben de christen-democraten ultra-rechts inmiddels een ulti matum aangezegd, tot en met za terdag, om met 'reëlere' voorstel len te komen. Voorlopig probeert ultra-rechts nog op wanhopige wijze de chris ten-democratische partij tot sa menwerking over te halen. De Amerikaanse ambassadeur in El Salvador, Deane Hinton, zou dat namelijk als voorwaarde hebben gesteld voor de voortgang van de verregaande economiche en mi litaire hulp uit Washington aan de Salvadoriaanse autoriteiten. Volgens de christen-democrati sche partij zijn de 24 partijleden, die in de grondwetgevende raad zijn gekozen, allen door de door D'Aubuisson geleide para-mili taire terreurgroepen met geweld bedreigd. MORAZAN - Guerrillero's vermaken zich tijdens een pauze in de strijd tegen de Salvadoriaanse regerings troepen met een dansje. Fokker levert parachute voor Ariane-raket AMSTERDAM (ANP) - De vlieg tuigfabriek Fokker zal aan het Franse ruimtevaartbureau CNES een tussentrap met inge bouwd parachute-systeem leve ren met behulp waarvan het mo gelijk wordt de eerste trap van de Europese Ariane-lanceerraket te bergen. (Zie foto). Dit is gisteren door Fokker bekend gemaakt. Tot nu toe werd de achttien meter langé en 16.000 ki lo zware trap in de lucht tot ont ploffing gebracht nadat hij tij dens de lancering zijn diensten had bewezen. Het bergen van de trap levert volgens Fokker per lancering een besparing op van miljoenen dollars omdat de mo tor en brandstoftaks opnieuw ge bruikt kunnen worden. Het parachute-systeem waarbij de rakettrap aan valschermen een zachte landing kan maken in de Atlantische Oceaan en daarna door een bergingsschip wordt opgepikt zal voor het eerst wor den beproefd bij de zevende Ariane-raket. Deze wordt in ok tober gelanceerd. Nieuwe actie strandtenthouders? DEN HAAG (ANP) - B en W van Den Haag hebben gisteren beslo ten om deskundigen van de dienst gemeentewerken te laten onderzoeken of ingrijpende maatregelen nodig zijn voor het Scheveningse strand vanwege zijn recreatieve functie. Ver wacht wordt dat het advies aan B en W eind deze week of begin volgende week zal kunnen wor den ingediend. Dit heeft een woordvoerder van de gemeente meegedeeld. Het besluit van het college volgde op een gesprek gisterochtend tussen burgemeester Schols en de ex-voorzitter van de vereni ging van strandexploitanten, M. v.d. Berg. De laatste overhandig de de burgemeester een open brief, waarin onder meer wordt gesteld dat al ruim twee jaar lang met de gemeente wordt gespro ken over ophoging van het Sche veningse strand, maar dat het tot op heden alleen maar bij praten is gebleven. De Scheveningse strandtenthou ders hebben negatief gereageerd op de toezeggingen van de ge meente Den Haag wat betreft de hoeveelheid zand op het strand. Het aangekondigde onderzoek van de dienst gemeentewerken naar strandverbreding beschou wen zij als een lachertje. Als zij morgenochtend geen ge hoor krijgen voor hun grieven bij wethouder Blankestijn van eco nomische zaken komen er-op nieuw acties. Dit heeft de woord voerder van de strandtentexploi tanten gisteravond verklaard na een vergadering van zijn club in Scheveningen. Volgens Van der Berg is het onder zoek dat nu door B en W in het vooruitzicht wordt gesteld, al lang gedaan. De uitkomst staat dan ook al vast. Het strand moet vóór 20 april, wanneer er op nieuw hoog water dreigt, worden opgehoogd, zegt hij. ADVERTENTIE fietscrossen houdt de jeugd van straat! Internationale per carillon? UTRECHT (GPD) - De Utrechtse gemeenteraad gaat morgenavond uitspreken of op 1 mei voortaan de Interna tionale op het carillon in de Domtoren gespeeld moet worden, en of op die Dag van de Arbeid de rode vlag op het stadhuis gestoken dient te worden. Daar is in de vorm van een initiatiefvoorstel om gevraagd door raadsleden van de PSP. PPR, CPN en PvdA. Deze fracties nemen samen 20 van de 45 raadszetels in, zo dat het voorstel - als er geen wonderen van politieke be kering geschieden - het niet zal halen. Bovendien blijken twee van de vier PvdA-wet- houders deels tegen het voor stel te zijn, zodat er nog maar 18 voorstanders over zijn. Het college van B en W ont raadt overigens overigens in meerderheid het voorstel. Viertal moet decoraties gaan bekijken DEN HAAG (ANP) - Minister Van Thijn (binnenlandse zaken) heeft aan vier mensen van buiten de ambtelijke wereld gevraagd een advies op te stellen over een her ziening van het decoratiestelsel De bewindsman heeft deze men sen juist buiten de ambtelijke wereld gezocht omdat hy vindt dat de mening van buiten die we reld over de toekenning van ko ninklijke onderscheidingen on voldoende tot zijn recht is geko- In een voor dit advies te vormen commissie zitten mr. H E. Ko ning, lid van de Tweede Kamer voor de WD, mevrouw P C J. Wassen-Van Schaveren (PvdA), tot eind 1980 voorzitster van de emancipatiecommissie, me vrouw dr. J. Soetenhorst-De Sa- vornin Lohman (D'66), stafmede werkster bij het Sociaal en Cul tureel Planbureau, en G.H Mar- tijn (CDA), oud-voorzitter van het overlegorgaan van de drie vakcentrales in Noord-Brabant en thans burgemeester van de gemeente Bakel en Milheeze. iCTl- o DEN HAAG (GPD) - Bij veel Nederlanders bestaat er belangstel ling voor telefoontoestellen die passen in een nostalgische of antiek ingerichte woonruimte. Mede gebaseerd op een vorig jaar gehouden marktonderzoek kan de PTT vanaf heden voorzien in hun behoefte door een telefoontoestel te koop aan te bieden in „antieke" uitvoering: de „Rembrandt" De „Rembrandt" is vervaardigd van hout, terwijl de messing hoorn en kiesschijf zijn verguld. Het technische binnenwerk is gelijk aan dat van de overige PTT-telefoontoestellei) De prijs van „Rembrandt", waarop drie jaar volledige garantie wordt gegeven, bedraagt 695 gulden. AMSTERDAM (ANP) Minister De Koning (landbouw en visse rij) krijgt van de Stichting Kri tisch Faunabeheer (SKF) twee "loden kraaien". De onderschei ding wordt uitgereikt aan perso nen die in de ogen van de stich ting opvallen door een daad van "buitengewoon onverantwoord faunabeheer". Het is volgens de SKF de eerste keer dat iemand twee loden Raadslid strenger bewaakt HAARLEM (GPD) - De rech- ter-commissaris in het onder zoek naar het Haarlemse D'66-raadslid Jaap Bregman, die wordt verdacht van brandstichting in zun wo ning, heeft gisteren in het be lang van het onderzoek be perkingen opgelegd aan de verdachte. D'66-fractievoorzitter Bregman mag geen bezoek meer ont vangen in zun cel op het poli tiebureau en mag niet meer bellen. Post van en naar hem moet worden geopend Hij mag alleen nog maar recher cheurs, zijn raadsman en me dewerkers van de reclasse ring ontvangen. Anderen moeten toestemming van de rechter-commissans hebben voor contact met het raads lid Benzine 6 cent duurder DEN HAAG (GPD) De benzi- ne gaat meer in prijs omhoog dan vorige week nog werd verwacht. Super wordt 6 cent duurder, normaal 7 cent Er was gerekend op een stuiver. De nieuwe pruzen worden vrijdag van kracht Met de stijging worden de prijs verlagingen die op 16 maart en 1 april ingingen, helemaal ongedaan gemaakt. Op 16 maart gingen de prijzen vijf cent omlaag, op 1 april ëén (super) en twee cent. De ho gere koers van de dollar en scherp gestegen prijzen op de vnje markt voor olieproduk- ten leiden nu tot de verhogin gen. Op de vrije markt verdwijnen de overschotten snel als ge volg van grote aankopen die dienen voor de vorming van voorraden (vooral aan benzi ne) voor de komende zomer maanden. Van vrgdag af mag voor een li ter super benzine maximaal 1,67 gulden worden ge vraagd, een liter normaal mag maximaal 1,62 kosten. Aan zelfbedieningspompen worden daarop kortingen ge geven van 6 (en soms meer) cent per liter. ADVERTENTIE Uw mooiste momenten zijn een Primafoto waard Prèchtfoto's vanaf 49 cent per kleurenfoto en binnen drie dagen klaar kraaien tegclgk ontvangt. "Maar", zo staat in het juryrap port. "nimmer tevoren heeft ie mand van aodanif gewicht de Nederlandse fauna binnen korte tijd zo onverantwoord behan deld als De Koning". Eén kraai knjgt de minister voor zun inconsequente jachtbeleid in de afgelopen winter In decem ber sloot hij voor één week de jacht op een klein aantal dier soorten. De jury constateert dat het tien dagen hard moest vrie zen vóór de minister in actie kwam. Volgens de SKF werden hongerige trekvogels, die voor de kou in Scandinavië gevlucht waren, in ons land getrakteerd op geweer- De tweede loden kraai krijgt de mi nister voor zijn plan de jachtwet tc versoepelen door de opper vlakte van jachtvelden voor be paalde diersoorten terug te bren gen van veertig naar tien hectare De SKF noemt dat plan onzalig en slecht onderbouwd Steeds meer mensen ontdekken dat Pnmafoto meer kwaliteit biedt, voor minder geld U loopt geen enkel nsico want Pnmafoto garandeert Niet goed - geld terug* Breng uw eerstvolgende rolletje dus bq Duons en befcj|k daar de kado s VANAF Leiden Haarlemmerstraat 122

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11