c Haig niet optimistisch Neem hoilandse winters niet langer voor lief Deelneming paasmarsen viel tegen Algemene staking na aanslag in Jeruzalem Japan geeft Argentinië waarschuwing Na elf uur onderhandelen in Londen Ecevit opnieuw aangehouden HUURDERS VAN NEDERLAND Roemeense president maakt reis naar China Buitenland 3- Verdeeldheid binnen Westduitse vredesbeweging HAMBURG/BONN (DPA/AFP) - In West-Duitsland hebben tien duizenden mensen in het paas weekeinde deelgenomen aan verscheidene grote regionale vredesmanifestaties. al bleef de opkomst achter bij de verwach tingen van de organisatoren. De informatiecentrale van de paas marsen in Frankfort sprak van bijna een half miljoen deelne mers, maar plaatselijke mers en de politie noemden t merkelijk lagere aantallen. De organisatoren weten de tegenval lende opkomst aan het slechte Waarnemers menen dat behalve sneeuw, hagel en kou ook de groeiende verdeeldheid binnen de Westduitse vredesbeweging veel mensen van deelneming heeft weerhouden. Het valt de vredesbeweging steeds moeilij ker om het eens te worden over de leuzen die in de demonstra ties zullen worden meegevoerd. De pro-Russische Duitse Com munistische Partij (DKP) wil uit sluitend protesteren tegen de Amerikaanse bewapening, ter wijl de "Grünen" van de milieu beweging ook leuzen willen aan heffen tegen de SS-20 raketten van de Sowjet-Unie. de Sowjet- interventie in Afghanistan en de noodtoestand in Polen, en ook de vredesbeweging in de DDR willen aanmoedigen. Veel men sen die wel nog meedeaen aan ae grote vredesbetoging van okto ber vorig jaar in Bonn hebben daarom nu verstek laten gaan. Slechts twee voormannen van de linkervleugel van de Sociaal-de mocratische Partij (SPD), Er- hard Eppler. en Oskar Lafontai- ne. spraken de betogers toe. Ep pler zei }n Frankfort dat de vre desbeweging een politieke kracht is" geworden die de "rea listen over de hele wereld in hun berekeningen moeten betrek ken". De vredesbeweging heeft een uitstraling naar Oost en West. aldus Eppler In de Ver enigde Staten groeit het verzet tegen het beleid van de regering- Reagan, en het jet-Unie alleen als zij zou we: van binnenuit, pier. ook de Sow- goed doen aan kritiek meende Ep- (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - Er is enige vooruitgang geboekt, maar er zijn aanzienlijke meningsverschillen overgebleven. Deze boodschap had de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Haig gisteravond na elf uur onderhandelen met de Britse premier mevrouw Thatcher en haar minis ters van buitenlandse zaken en defensie over de Falk land-crisis. landen, en de oorlogsvloot weer naar huis roept. Deze uitspraak laat ruimte voor de zogenaamde „Hongkong-oplos- sing", waarbij Engeland gedu rende een aantal jaren de Falk- land-eilanden pacht, terwijl Ar gentinië juridisch eigenaar van de eilanden wordt. Na afloop van de afgesproken periode zou Ar gentinië ook het feitelijk bestuur over de eilanden krijgen. Haig zei „helemaal niet" hoopvol ler gestemd te zijn over de moge lijkheid het geschil over de Falk- land-eilanden op vreedzame wij ze op te lossen. Op de korte persconferentie zei Haig dat beide partijen doorgaan met de voorbereidingen voor een oorlog. „Er is mij niets bekend over een wapenstilstand of een aarzeling dan wel pauze in deze voorbereidingen", aldus Haig. Terwijl Haig en mevrouw Thatcher onderhandelden, groeide giste- Volgens het Britse ministerie ren overdag aanvankelijk de hoop op zo'n vreedzame oplos sing. Zeker toen uitlekte dat er telefonisch contact was geweest tussen Haig en de Argentijnse minister van buitenlandse zaken, was er de hoop dat er substantië le vorderingen werden gemaakt. Ook de aankondiging dat het Brit se parlement woensdag van het Paasreces wordt teruggeroepen om naar een verklaring van me vrouw Thatcher te luisteren, gaf deze hoop enige voedingsbo dem. Dat werd nog in de hand gewerkt door het gegeven dat de eerste dag dat de Britse oorlogs zone rond de Falkland-eilanden van kracht werd, zonder inciden ten verliep. Maar de korte verklaring van een zichtbaar vermoeide Haig heeft deze hoop vooralsnog de bodem Mariniers ingeslagen. defensie waren er gisterochtend vroeg, toen de oorlogszone van 200 mijl rond de Falkland-eilan den van kracht werd, geen Ar gentijnse schepen meer in het betrokken gebied te vinden. Alle schepen van de Argentijnse marine bevinden in de diverse havens van Argentinië, op twee kleinere schepen na. Die sche pen zouden zich ophouden in een gebied dat niet kan worden bestreken door de torpedo's van de Britse kernonderzeebotcn die rond de Falkland-eilanden op wacht liggen. De operationele af delingen van het Britse ministe rie van defensie waren volledig bezet, toen gisterochtend vijf uur, de zone van kracht werd. LONDEN - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Alexander Haig stond gistermorgen op de stoep van Downingstreet 10 nog te lachen tegen de Britse premier Thatcher. Gisteravond, na elf uur onderhandelen over de Falklandcrisis, toonde Haig zich echter somber gestemd. Na enkele uren vrijheid Niet aanvaarden Haig was gisterochtend in Londen aangekomen met, naar hy zei, „enige ideeën" voor een diplo matieke oplossing van het ge schil over de Falkland-eilanden. Welke richting zijn ideeën uit gaan, is niet te zeggen, maar het staat vast dat ze op kernpunten voor de Britse regering niet aan vaardbaar zijn. De Argentijnse ambassadeur in de Verenigde Staten liet gisteren weten, dat Argentinië bereid is zijn troepen van de Falkland-ei landen te halen, als Engeland ak koord gaat met het overdragen van de souvereiniteit van de ei- Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft inmiddels contact gezocht met het Rode Kruis. De Engelsen willen dat deze organisatie helpt bij het op sporen van 22 mariniers en 13 burgers die door het Argentijnse leger van het eiland South Geor gia zijn gehaald. Hun verblijf plaats is onbekend. Vóorbereidingen om de toch al zeer grote Britse vloot die onder weg is naar de Falkland-eilan den, verder te versterken, gingen in het paasweekeinde op norma le voet door. Het passagiersschip Uganda van de rederij P O, is gevorderd en zal als hospitaal schip dienst gaan doen. ANKARA (UPI/AFP) - Enkele uren nadat een militaire recht bank gisteren zijn vrijlating had gelast is ex-premier Bulent Ece vit van Turkije opnieuw gearres teerd. Hij was nog bezig met de afwikkeling van de formaliteiten voor zijn invrijheidstelling toen hem werd meegedeeld dat hij op nieuw werd aangehouden. Offi cieel is de reden voor zijn nieuwe arrestatie niet bekendgemaakt, maar volgens zegslieden houdt de nieuwe aanhouding verband met een brief die hij onlangs aan een Nederlandse omroep (de NCRV) heeft geschreven. Deze brief is op 4 april uitgezonden in de Turkstalige dienst van de BBC. Met deze brief zou Ecevit zich schuldig hebben gemaakt aan overtreding van een decreet van het militair gezag, waarbij het voormalige politieke leiders wordt verboden politieke uit spraken te doen. Deze nieuwe aanklacht betekent dat Ecevit opnieuw zal worden voorgeleid voor een militaire rechtbank, die moet beslissen of hij in voorar rest dient te blijven. De Turkse oud-premier was zater dagochtend in Ankara gearres teerd, maar werd gisteren na twee dagen hechtenis op vrije voeten gesteld. Naar een militaire woordvoerder later meedeelde, is Ecevit giste ren weer voor ondervraging mee- ADVERTENTIE De overheid geeft méér subsidie om huurwoningen met voorrang te laten isoleren. Haal deze brochure op postkantoor of gemeentehuis. En bekijk wat u misschien komende winter al aan stookkosten kunt besparen! Doden bij schietpartij bij en in moskee TOKIO - Japan heeft Argentinië gewaarschuwd dat de onderlinge betrekkingen gevaar lopen als de crisis over de Falkland-eilanden langer voortduurt. De waarschu wing betrof de economische ban den. de Japanse minister van buitenlandse zaken, Yoshio Sa- kurauchi, sprak haar uit tegen de Argentijnse ambassadeur in To kio, Gabriel Nuncio Oliva, aldus zeiden ambtenaren van het Ja panse ministerie gisteren. Volgens Japan moet Argentinië aan de VN-resolutie voldoen die terugtrekking eist van de Argen tijnse troepen van de Falkland- eilanden. Verder dient Argenti nië een serieus antwoord te ge ven op de pogingen van de VS een vreedzame regeling tussen Engeland en Argentinië te tref fen. Groot-Brittannië drong er vorige week bij Japan op aan druk uit te oefenen opdat Argentinië de in vasie ongedaan maakt en vroeg het economische strafmaatrege len te treffen. Premier Van Agt wil dat de EG- partners voluit meedoen op gelij ke wijze en in gelijke mate bij de invoerstop uit Argentinië waar toe zaterdag is besloten. Hij zei zaterdag in een reactie in de NCR V-televisierubriek Hier en Nu dat het anders zo zou uitpak ken dat Nederland wel een mooie houding inneemt en flink doet tegen Argentinië maar dat de economische voordelen daar van terechtkomen bij andere Eu ropese partners. „Dat hoeft nou ook weer niet", zo zei Van Agt. Nederland is eerst en vooral bereid en heeft dat ook al doen blijken om de Engelsen alle mogelijke politieke steun te geven. „We hebben ons net als de Duitsers en anderen stellig uitgesproken tegen het gedrag van Argenti nië". Wat de economische sanc ties betreft is het volgens Van Agt het beste om „maar rondweg te zeggen dat wij grote belangen hebben bij de handel met Argen tinië. De Britten weten dat ook. Niettemin lopen wij in het over leg met de EG-landen voorop." Ook Canada .heeft gisteren de in voer van goederen uit Argentinië opgeschort. Dit heeft de Canade se minister van buitenlandse be trekkingen, Pierre de Bane, na afloop van een bijzondere kabi netsvergadering bekendge maakt. Canada protesteert hier mee tegen de Argentijnse bezet ting van de Falklandeilanden, Het kan niet toestaan dat inter nationale kwesties met geweld worden opgelost, aldus de minis ter. Na de EG-landen en Canada heeft ook Nieuw-Zeeland vandaag een volledige handeldsboycot tegen Argentinië ingesteld. JERUZALEM (GPD/Reu ter/U PI/ AFP) - Op de westelijke Jor- daanoever en in de Gazastrook is een algemene staking van kracht tegen de terreuraanslag op de Omar-moskee, zondag door een Israëlische student gepleegd. Een Amerikaanse jood. gekleed in een Israëlisch legeruniform, heeft eerste paasdag het vuur ge opend op een menigte mensen op de Tempelberg in het oude stadsdeel van Jeruzalem. Na de schietpartij braken in de stad ernstige ongeregeldheden uit Uren later heerste er nog steeds verwarring over het aantal slachtoffers dat was gevallen bij de schietpartij en de daaropvol gende onlusten. Hoewel er aan vankelijk gesproken werd over drie doden, werd later algemeen aangenomen dat er twee mensen om het leven waren gekomen. Het aantal gewonden zou meer dan 60 bedragen. Onder dezen bevonden zich pelgrims en toe risten. De Amerikaanse jood opende zon dagochtend met een half-auto- matisch m-16 geweer het vuur op de rotskoepel, een belangrijk is lamitisch heiligdom op de Tem pelberg in de "oude stad" van Je ruzalem dat ook wel de Omar moskee wordt genoemd. De man vluchtte daarna de moskee bin nen en bleef van daaruit een half uur lang op de woedende mos lems schieten voordat hij over meesterd werd door de Israëli sche veiligheidspolitie. De Israëlische politie wilde later over de identiteit van de man al leen meedelen dat hij een in de Verenigde Staten geboren jood is. De Israëlische radio meldde dat het hier om een 30-jarige man gaat, die zich in 1976 in Israel vestigde. Bij het ministerie van binnenlandse zaken staat hij in geschreven als student aan een Talmoed-instituut en als inwo ner van Raanana. een plaats ten zuidoosten van Tel Aviv. Een politie-officier liet weten dat de man na zijn aanhouding had gezegd: "Ik moest het doen. Zij (de Arabieren) vermoorden miin vrienden en familie". Andere le den van de politie zeiden dat hij het woord wraak gebruikte. De schietpartij, die plaatshad toen zich duizenden mensen in de ou- Het in Frankfort aangenomen slot- manifest van de betogers ver langt een vergaande ontwape ning in Oost en West en een kern- wapenvrij Europa. "De mensen in Kiev. Krakow en Dresden hebben dezelfde belangen bij overleving als de mensen in Kas sei, Frankfort, Luik, Coventry en Verdun". Elders in de Bondsrepubliek werd gedemonstreerd bij munitiede pots. kazernes en oefenterreinen. Het Russische persbureau Tass heeft gisteren onder de kop "de stem van miljoenen" opnieuw veel aandacht besteed aan de vredesbewegingen in de wester se landen. genomen in verband met recente uitspraken tegenover een Noors blad. Een week geleden had het militaire staatshoofd, generaal Kenan Ev- ren, in het operibaar Ecevit en een andere ex-premier, Suley- man Demirel, een "laatste waar schuwing" gegeven, dat zij zich aan de wetten van het militaire regime moesten houden. WENEN (Reuter) - De president van Roemenië, Nicolae Ceauses- cu, is gisteren voor een officieel Solidariteit op de radio WARSCHAU (Reuter/AFP) - Een clandestiene radiozender, radio Solidariteit, heeft gisteravond in Polen kritiek op het militaire be wind geuit. De Polen waren door foldertjes, in kerken en op open bare plaatsen verspreid, attent gemaakt op de uitzending, die een kleine negen minuten duur de. Gezegd werd dat nog 4000 mensen in de gevangenis zitten, meren deels activisten van de vakbond Solidariteit. dc ommuurde stad ophielden, leidde tot demonstraties door woedende Arabieren. Dezen be schuldigden de Israëlische auto riteiten ervan dat ze zich met Cuba steunt Argentinië in conflict met Engeland BUENOS AIRES (Reuter) - Cuba heeft zaterdag bekendgemaakt dat het in het conflict tussen Groot-Brittannië en Argentinië over de Falklandeilanden volle dig achter Argentinië staat. De Cubaanse ambasadeur in Bue nos Aires, Aragones, zei dat de „Malvinas" integraal deel van het Argentijnse grondgebied uit maakten. Aragones keerde zater dag na een onverklaarde afwe zigheid van een jaar op zijn standplaats terug. Argentinië en Cuba gingen in 1973 diplomatieke betrekkingen aan toen de Peronisten na jaren van militair bewind weer aan de macht kwamen. De betrekkin gen werden gehandhaafd on danks de staatsgreep van 1976 in Buenos Aires die de militairen weer aan de regering bracht. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties Perez de Cuellar onderbrak gisteren zijn rondreis door Europa in verband met de „internationale situatie" en keer de terug naar de zetel van de VN in New York. Paus Johannes Paulus de Tweede heeft in zijn traditionele paas- boodschap een beroep gedaan op Engeland en Argentinië bloedvergieten te vermijden en hun geschil over de Falkland-ei landen op vreedzame wijze te be slechten. Onder een stralende zon sprak de paus vanaf de buitenloggia van de St. Pieter het traditionele „ur- bi et orbi" uit. Op het plein voor de basiliek hadden zich naar schatting enkel honderdduizen den mensen verzameld voor de vredesboodschap van de paus. „De vreugde van Pasen wordt verstoord door situaties van spanning of conflict in verschil lende delden van de wereld waaronder in de eerste plaats de uitputtende oorlog tussen Irak en Iran die al zoveel lijden heeft teweeggebracht voor beide vol ken" aldus de paus. „Als laatste heeft zich daaraan toegevoegd de ernstige spanning tussen twee landen met een christelijke tradi tie, Argentinië en Engeland, met de dreiging van een gewapend conflict en gevaarlijke gevolgen voor de internationale betrekkin gen". De paus deed een beroep op de twee landen „een vreedzame en eervolle oplossing te vinden u er nog tijd is om bloedvergieten te voorkomen". WORTHEIM - Vier jongens in West-Duitsland zijn levend ver brand in een grote stapel hout, hooi en stro die had moeten die nen als paasvuur. Een vijfde is la ter in een ziekenhuis overleden. Volgens de politie brachtén elf jon geren in de enorme brandstapel de nacht door om deze te bewa ken. bezoek naar Peking vertrokken, zo meldde het Roemeense pers bureau Agerpres. Het is de vier de reis van Ceausescu aan China sinds 1964. Zij heeft plaats op een moment dat het Kremlin er bij China op aandringt een eind te maken aan de al twintig jaar durende broedervete tussen Pe king en Moskou. Ceausescu heeft zijn vrouw Elena meegenomen, die hoge functies in de regering en de communisti sche partij bekleedt, alsmede eerste vice-premier Ion Dinca, minister van buitenlandse zaken Stefan Andrei, minister voor de machine-industrie loan Avram en een plaatsvervangend voorzit ter van de raad voor wetenschap en technologie. President Ceausescu zal ook Noord-Korea bezoeken. houden aan de belofte om de Is lamitische heiligdommen te be schermen. Later schoot de poli tie in de lucht en vuurde ze traan gasgranaten af om een menigte van 1.000 Arabieren te versprei den die zich gewapend het mes sen en ijzeren staven op de Tem pelberg hadden verzameld. Arabische winkeliers sloten hun sloten en pelgrims en toeristen werd door de politie te verstaan gegeven zich niet in de nauwe straten van oud-Jeruzalem te be geven. Ook buiten de ommuurde oude stad ontstonden rellen, toen Arabieren een bus met Is raëlische toeristen met stenen bekogelden. Vijf personen wer den daarbij licht gewond. De Israëlische burgemeester van Jeruzalem, Teddy Koliek, ver klaarde dat de schietpartij een onherstelbare schade heeft toe gebracht aan de betrekkingen tussen joden en Arabieren in zijn stad. Ook Israels belangrijkste rabbijnen spraken hun veroorde ling uit over de aanslag. Minister van binnenlandse zaken Josef Burg sprak namens de regering van "Woede" over de aanval. Hij gaf opdracht tot een onmiddel lijk onderzoek. Rabbi Meir Kaha- ne van de militante joodse defen- sieliga ontkende elke verant woordelijkheid. Een groep Israëlische soldaten rent achter stenengooiende demonstranten aan in Oost-Jeruzalem. Een algeme ne staking en onlusten volgden op een schietpartij bij de moskee op de Tempelberg.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6