Hengelaar sbond: zestig jaar tumult rond het dobbertje vuilzak.. Nu in kalmer viswater Vastenactie voor El Salvador afgesloten Niet in de Inbraak aan Zeewier Deuken in auto geschopt Man gooit steen en belandt in ziekenhuis Hekwerk bij Plesmanlaan beschadigd Heroïne werd man bijna fataal LWS Stadskabei Doe Maar Z DINSDAG 13 APRIL 1982 LEIDEN - Rare jongens die hengelaars... Zo rustig als ze langs de waterkant naar hun dobbertje zitten te staren zo furieus zijn de hengelsporters wanneer hun stekkie wordt ondermijnd. Helemaal 'over de rooien' gaan ze wanneer hun peurvergunning in gevaar komt. Stekkies en peurvergunningen, dat is het waar het bij de hengelsporters om draait. En naar hun stellige overtuiging is de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstre ken, de HVLO, voor beide verantwoordelijk. De HVLO viert deze weken zijn diamanten jubileum. Zestig jaar Hengelaarsbond zijn zestig tu- multeuze jaren geweest met tal loze ruzies, verscheidene paleis revoluties en zo'n zestig jaarver gaderingen waarin de leden ste vig met de vuisten op tafel sloe gen en een enkele keer op het ge zicht van een bestuurslid. Het roer van de Leidse Hengelaars bond, met 4400 leden veruit de grootste vereniging in de regio, is op dit moment in handen van voorzitter Gé de Haas en zijn rechterhand, de kersverse secre taris Nico Mank. De Haas werd drie jaar geleden, zo als hijzelf zegt, "noodgedwongen voorzitter van de bond. Ik was tweede voorzitter en omdat de toenmalige voorzitter het vol gens de leden niet goed deed, hebben ze mij op die plek gezet". Over het rumoerige verleden van de Hengelaarsbond is weinig be kend. Nico Mank: "Je hoort ere leden onder het genot van een borreltje wel eens over vroeger kleppen, maar het enige wat je daar uit kunt opmaken is dat er vroeger heel wat is afgelachen maar nóg meer is afgehuild. Offi cieel is er weinig bekend omdat niet alle secretarissen altijd even serieus hun werk hebben ge daan". Is er in het verleden wellicht spra ke geweest van bestuursleden die wat al te royaal met (hun ei gen) onkostennota's omspron gen (hoewel De Haas en Mark dat niet met zoveel wooden zeg gen, valt dat wel uit hun opmer kingen op te maken), die tgd is voorbij. "Nu is dat niet meer mo gelijk", beweert Gé de Haas met grote stelligheid. "We hebben een kascontrole-commissie die elke onkostennota helemaal om spit. Wat ze bij FC Utrecht heb ben geflikt, daar krijgen wij de kans niet voor". De alerte kas controle-commissie en een actief bestuur zgn er volgens De Haas en Mank verantwoordelijk voor dat de Leidse Hengelaarsbond de laatste jaren door betrekkelijk rustig viswater koerst. Vergunningenboekje Hengelsporters worden om maar één ding lid van de bond. Niet voor de jaarlijkse bingo-dansant in het Antonius Clubuis maar voor het vergunningenboekje: de toestemming van de Kamer voor de Binnenvisserij om "ge durende het hele jaar met ten hoogste twee gewone hengels en gedurende de tijdvakken van 1 januari tot en met 28 februari en van 1 juli tot en met 31 december met één speciale en één gewone hengel te vissen in de bij de Bond in eigendom of in huur zijnde wateren". Aangezien de HVLO bijna elke me ter water in Leiden en omtrek "ten behoeve van de leden heeft gehuurd en beheert", is het ver gunningenboekje dus een aan- trekklijke aanvulling op de 'ge wone' visvergunning. Jaarlijks geeft de Leidse Henge laarsbond een kleine halve ton uit aan huur voor viswater, dat varieert van de Zijl, Korte Wiet, Rijn en Schie-kanaal, tot de Maandagse Watering tussen het Katwijks Kanaal en het Kruiswa- ter, de Leiderdorpse Does en de Noorder Aa. De Leidse regio is, zoals dat in het jargon heet kletsnat en rijk geze gend met prima viswater. De me ren, vaarten en poldersloten vor men een El Dorado voor de hen gelsporters. Vandaar dat elke hengelaarsbond in heel de pro vincie op viswater in deze con treien aast. "Contracten voor het viswater lo pen meestal van drie tot zes jaar. Leiden loopt uit voor de peurvergunningen. Het is weerzo laaf. de HVLO i op paling te jagen. Uiterst links houdt voorzitter Gé de Haas een oogje i Je moet als bestuur onzettend op je hoede zijn. Ben je een dag te laat met het verlengen van een contract dan kun je er naar flui ten. En reken maar dat elke me ter viswater die je kwijtraakt een paar laaiende leden op de jaar vergadering oplevert", beseffen Gé de Haas en Nico Mank. Leidse peurders De Leidse Hengelaarsbond stond vroeger bekend als de Leidse peurbond. Nog steeds vissen tal loze Leienaars met een peurlood waaraan een tros wurmen ben gelt naar aal en paling. Vroeger gebeurde dat om te voorzien in de eigen levensbehoefte. Tegen woordig wordt er gepeurd voor de sport en door een enkeling om in de Leidse kroegen voor grof geld een bosje paling aan de man te brengen. Doordat de beroepsvissers hun rechten steeds meer wisten vast te leggen, worden er nu nog slechts in beperkte mate peur vergunningen verstrekt. De Leidse Hengelaarsbond heeft op dit moment de beschikking over 324 'bondswatervergunmngen'. 220 'ringvaartvergunningen' en 100 'Kagerplasvergunningen' Voor het afgeven daarvan staan de peurders elk jaar weer in de nj bij het bondskantoor aan de Morsv,0g. Volgens Gé de Haas en Nico Mank komt het illegaal peuren op grote schaal voor. Vooral wanneer de datum 3 oktober in zicht komt De Algemene Inspectie Dienst wordt dan in extra staat van pa raatheid gebracht om paling- stropers in de kraag te vatten. Gesloten beurs Het huidige bestuur van de Leidse Hengelaarsbond. dat de jaarver gadering van deze maand over leefde en voorlopig mag blijven zitten, zoekt op dit moment toe nadering tot andere hengelaars bonden in de provincie. De rela tie met die andere bonden heeft jarenlang te wensen overgelaten, om het maar voorzichtig uit te drukken. De Leidse bond schijnt zich in het verleden nogal dominant te heb ben gedragen ten opzichte van andere bonden. Leiden, met z'n rijkdom aan viswater, meende z'n wil aan de rest te kunnen op leggen. Door deze hautaine hou ding kwam een gewestelijk sa menwerkingsverband niet van de grond. Gé de Haas en Nico Mank willen de vertroebelde re latie verhelderen "zodat we met andere bonden water kunnen uitwisselen om niet. Dat wil zeg gen: met gesloten beurs". Over verhelderend gesproken: het viswater in Leiden en omgeving blijkt door de activiteiten van het Hoogheemraadschap Rijnland steeds beter te worden Nico Mank: "De watervervuiling is door het verdwijnen van veel fa brieken, vooral de wolfabrieken, mind^f geworden. Er wordt nu weinig op de Leidse wateren ge loosd. Het water is een stuk op geknapt. Er wordt hier zelfs weer spiering gevonden. Een teken dat het visbestand er goed voor staat". JAAP VISSER LEIDEN In Verbum Dei aan de Plantage is op Paaszaterdag de actie voor El Salvador beëindigd met een dienst. Een week lang waren er constant mensen in de kapel geweest voor de diensten die driemaal per dag werden ge houden voor het zwaarbeproefde volk van El Salvador. In de kapel werden ook discussies gehouden en brieven geschreven naar de president van El Salvador. Veel van de kapelgangers hebben de afgelopen week geleefd op water en brood. Na de dienst in Leiden gingen ver- LEIDEN - Een bewoonster van de Merenwijk zag zaterdagmiddag tot haar verbazing een jongen op haar onlangs gestolen bromfiets rijden. Na een korte achtervol ging slaagde zij er de 13-jarige bestuurder te pakken, nam hem' mee naar haar huis en belde daar de politie. De bewering van de jongen dat hij de brommer "voor vijftig gulden van een ander had gekocht" wordt nog onderzocht. Botsing door eenden en hagel LEIDEN Een 18-j'arige jongen uit Reeuwijk botste gisteren met zijn auto tegen een boom langs de Kanaalweg, een aanrijding die hem wonderwel bijna ongedeerd liet. De jongen moest ter hoogte van de spoorwegovergang plot seling stoppen voor een paar overstekende eenden. Een hevi ge hagelbui zorgde er bovendien voor dat de jongen de macht over het stuur kwijtraakte en tegen de boom botste. De auto werd totaal vernield; de bestuurder liep en kele kneuzingen en schaafwon den op. ADVERTENTIE schillende mensen zaterdag avond nog naar Amsterdam waar de (landelijke) actie met het uit wisselen van ervaringen en een dienst besloten werd. De drie ei sen van de actie waren de onmid dellijke beëindiging van de on derdrukking in El Salvodor; on derhandelingen tussen de strij dende partijen, zodat de gewa pende strijd kan ophouden; en het beëindigen van alle bemoeie nis van buitenaf. De Verenigde Staten moeten zich niet El Salva dor bemoeien en het recht op zelfbeschikking van de volkeren moet gerespecteerd worden, al dus de actievoerders. LEIDEN - Uit een woning aan de Zeewier is het afgelopen week einde voor een bedrag van zes duizend gulden ontvreemd. De bewoners deden daar gisteren aangifte van. Behalve een bedrag van 2.500 gulden, worden onder meer een video-recorder en een gouden dameshorloge vermist. De inbrekers kwamen binnen door een schuifdeur te forceren. Kermis in de kou LEIDEN Net zo koud als het decor van besneeuwde bergtoppen bij de kermis attractie 'Alpen express' suggereerde, was het de afgelopen dagen op het terrein voor de Groenoord- hallen. De polaire winden speelde het daar opgestelde lunapark dan ook danig parten. Bepaald storm liep het eigenlijk op geen van de paasdagen. Zelfs verwaaide toeristen uit de kustplaatsen vertoonden zich niet. "Nee, hoor. Die zie je niet op een kermis", aldus een exploitante. Vanavond tot twaalf uur is er nog gelegenheid tot een bezoekje. LEIDEN - Een bestuurder van een Eend heeft zaterdagavond enkele deuken geschopt in de auto van een Leidenaar. De twee reden achter elkaar op de Haag- weg in de richting van de stad. Kennelijk iets te dicht achter el kaar want toen de Leidenaar vaart minderde, reed de Deux Chevaux tegen hem op. In de veronderstelling dat de schade wel meeviel, reed de Leidenaar door. Op het Noordeinde werd hij door de Eend-bestuurder in gehaald en vervolgens de pas af gesneden. De onbekende man stapte uit, begon de andere wa gen te bewerken en reed vervol gens door. De Leidenaar was naar zijn zeggen zo overdonderd dat hij vergat het kenteken te no teren. Diefstal in Hortus LEIDEN - Een bezoekje aan de Hortus Botanicus heeft een 32-ja- rige vrouw haar fototoestel ge kost Zij had het apparaat laten liggen, waarna het door één van de tuinlieden werd gevonden. Een tot nu toe onbekende jongen wierp zich op als eigenaar en nam het fototoestel mee. Tot ver driet van de vrouw die zich even later tevergeefs als rechtmatig ei genaarster meldde. leiden - het gooien van een steen door de ruit van een café aan de Vrouwensteeg kwam een 29-ja rige Leidenaar vannacht duur te staan. Met een bloedende hoofd wond. een gebroken vinger en een nat pak belandde hg even la ter in het ziekenhuis. De kastelein van het café, die zag dat iemand een straattegel door zijn ruit gooide, waarschuwde de politie en zette vervolgens met zijn twee zoons de achtervolging in. Toen twee agenten arriveerde lag de steengooier inmiddels ge strekt op de Stille Run. de kaste lein en zgn zoons om hem heen. Volgens de kastelein was de man tijdens de achtervolging gestrui keld en in het water van de Run gevallen. De Leidenaar zelf. die wat borrel tjes op had. weet zich weinig meer te herinneren. Wel wist hg nog vaag dat hij inderdaad een steen door de caféruit had ge gooid. Hg zou dit gedaan hebben omdat de kastelein eens een vriend van hem had mishandeld. De man overweegt nog om aan gifte van mishandeling te doen. LEIDEN - De bestuurder van een. waarschgnlijk gestolen, perso nenauto heeft zaterdagnacht be- hoorlgk schade aangebracht aan het hekwerk m de bocht van de Plesmanlaan. De bestuurder was waarschgnlijk uit de bocht ge vlogen en vernielde qngeveer De auto, een mini, werd door de politie aangetroffen tussen de wrakstukken van het hekwerk. De bestuurder was echter in geen velden of wegen meer te be kennen. Ook de kentekenplaten waren in alle haast van de auto afgesloopt. Te meer daar de con tactdraden van de auto waren doorverbonden, vermoedt de po litie dat het om een gestolen auto «ing. LEIDEN - Nog net op tgd is zater dagavond in het Duinof het le ven gered van een 22-jarige jon gen. Na enige alcoholica tot zich te hebben genomen, bediende hg zich vervolgens van een fikse dosis heroïne en dat dreigde hem fataal te worden. Een verontrus te vriendin belde de politie, die zich samen met met mensen van de Eerste Hulp Dienst naar het Duinhof spoedde. Daar aangeko men bleek de jongen nog maar nauwelgks adem te halen Met de grootste spoed is hg opgeno men in het AZL. LEIDEN - Twee fietsen, een veld bed en vier tuinstoelen maken deel uit van een buit bg een dief stal uit een kelderbox aan de Kiekendiefhorst. De bewoners hebben berekend dat dieven voor een bedrag van duizend gul den hun slag hebben geslagen. Energie-actie In het Leids Vrijetijdscentrum is er vanavond informatie en discussie over actievormen en strategieën in de energiebe weging. Deelnemers zijn ver tegenwoordigers van de Leid se basisgroepen, milieudefen sie, gasprijsacties, Greenpea ce en het Energiekomitee Rijnland. Ook wordt de film 'Dodewaard gaat dicht' ge draaid. Deze vijfde avond in een cyclus van energie-bijeen komsten begint om acht uur op de zolder van het LVC. De Rolleman Clubhuis De Rolleman houdt morgen een open dag. Ieder een kan komen bekijken wat er zoal in dit clubhuis op het terrein van het woonwagen centrum aan de Haarlem mertrekvaart wordt gedaan. Verschillende instanties zijn er vertegenwoordigd: de We reldwinkel, V.O.S-cursus, de wetswinkel, het JAC, het AMS (algemeen maatschappelijk werk), de cursus Ouders op Herhaling en de politie. Ver der komt er een portretteke naar, kunnen liefhebbers spinnen en pottenbakken en komt er iemand voor de kin deren voorlezen. Het clubhuis opend. Kinderfilm Bij K&O wordt morgenmiddag voor de kinderen een serie te kenfilms vertoond. Verder staan een film uit de serie 'de Club van 6'Jz' en een film uit de serie 'de Chiffy Kids' op programma. Twee films waarin kinderen allerlei avonturen beleven. De film- middag begint om half drie in de Kapelzaal van K&O. Folk In De Waag treedt morgen avond de groep Palace Flop house op Deze zespersoons- formatie bestaat vijf jaar en komt uit de Achterhoek. Aan vankelijk speelde ze Engelsta lige muziek, maar de laatste jaren richt de groep zich meer op Nederlandse volksmuziek. Daarbij wordt gebruik ge maakt van traditionele in strumenten, zoals banjo, dwarsfluit en accordeon, maar ook moderne elektri sche gitaar en basgitaar. De groep omschrijft haar eigen muziek als folk rock. Het con cert begint om half negen Theeceremonie In de aula oan het museum voor volkenkunde aan de Steenstraat wordt donder dagavond en vrijdagmiddag een Japanse theeceremonie gehouden, onder leiding van een der grootmeester van de Urasenke School Soyu Hirose, geassisteerd door de Japanse theemees ter Yoshinori Kawa saki. Phita Overdijk-Uitten- hout verzorgt beide dagen een inleiding. Aanvang donder dag acht uur en vrijdag half drie. Het artikeltje over de mijlpaal van de Leidse Woning Stichting (het hele vooroorlogse woningbe stand gerenoveerd) in de krant van vorige week heeft mij zeer verbaasd. Eigenlijk moest ik hier hard om lachen. Ik bewoon een huis aan de Geregracht, toebeho rend aan de LWS. Al de huizen aan de Geregracht zijn zelfs van voor de Eerste Wereldoorlog. Aan deze huizen wordt niets ge renoveerd. Zelfs de kleinste on derhoudsbeurt wordt niet gege ven. De LWS laat deze huizen ge woon verkrotten. Ik woon hier sinds 1977 en het eni ge dat men aan mijn huis heeft gedaan, is hout voor de zolder ge ven, omdat ik er met een flinke trap zo doorheen ging. Dat is al les. Alleen wat nieuwe planken die ik er zelf in moest leggen, an ders duurde het te lang. Wat ik ook vraag om mijn huis op te knappen, er wordt alleen om ge lachen. Ja, u leest het goed, ik word gewoon uitgelachen. Hele maal niets wordt er aan het huis gedaan. Ik heb twee kleine kin deren en de toestand wordt lang zamerhand onverdragelijk. Dus omdat de LWS haar plicht van onderhoud verzaakt, moet ik dus verhuizen naar één of andere du re flat? Ik heb ook al aangeboden 100 150 gulden meer huur te be talen, doch hier wordt niet op ge reageerd door het enig opknap pen van de woning. Nee, men heeft zelfs het lef om mij nog huurverhoging te vragen. En als ik die niet betaal na twee maan den, dreigt men met het gerech telijk innen hiervan. Mijn w.c. is buiten, het vocht loopt langs de muren, m'n keuken lekt aan alle kanten, de zolder kan niet gebruikt worden om te sla pen (dan kun je net zo goed bui ten liggen) en alle ramen zijn zo verrot, dat ik bij het minste windje bang ben dat ze er. uit waaien. Wat zei het artikeltje ook al weer bij het overhandigen van de sleu tel? "Met deze symbolische daad schonk de LWS feestelijk aan dacht aan een mijlpaal in haar historie: het hele vooroorlogse woningbestand van de LWS is gerenoveerd". En wij dan?. E.A Velde Geregracht 28 Leiden In onze huidige maatschappij wordt de mens steeds meer ge leefd. De Stadskabei draagt hier een behoorlijke kei aan bij. Dit vooral gezien het schrijven bij de acceptgirokaart over het eerste kwartaal. Tariefsverhoging: gesteld wordt dat deze verhoging een tussen stapje is, daar anders de verho ging per juli een te grote stap zou zgn. De argumentatie is vaag en summier. De informatiefolder vóór de aansluiting is precies te genovergesteld, daarin staat: "De aanlegkosten zijn nagenoeg niet aan prijswijziging onderhe vig" en "Prijscorrectie. vooral in gunstige zin. is niet uitgesloten". Zenderuitbreiding: vele Leide- naars zullen hier erg blij mee zgn en het is ook wel logisch dat de kosten door de abonnees betaald moeten worden. Maar zelf beslis sen of je die uitbreiding en dus de méérkosten wilt, is er niet bg. Nergens wordt gevraagd of je als abonnee de uitbreiding wilt. De Stadskabei beschikt dus gewoon over je portemonnaie. ook als je op de kleintjes moet letten Uitschakelen van de t v-stations de verklaring onder dit punt doet mij alleen maar denken aan: "Wg wassen onze handen in on schuld". Nog even, dan wordt het om finan ciële èn morele redenen weer aantrekkelijk om een antenne op je dak te zetten. Ton Zeilstra Mors weg 183 Leiden Met verbazing las ik de recensie van het concert van Doe Maar geschreven door Wim Koevoet Eerst een domme vraag, die toch belangrijk is wanneer je een re censie schrgft: Bent U wel bg het hele concert aanwezig geweest meneer Koevoet9 Een paar voor beelden voor mijn twgfel: 1. U heeft schijnbaar vaak de kreet "ratata" gehoord. Ik alleen op het nummer "Dons Day". 2. U heeft "af en toe" ska gehoord, ik heb dat vaak gehoord. 3. Bovendien klaagt U over het peil van de teksten ("commercieel, tienerpraatjes in de schoolpau- ze", wat is daar trouwens erg aan?). Heeft U niet naar de num mers "Nederwiet". "Ruma S^ja", "Tgd genoeg" etc. geluisterd1 Een tweede mogelgkheid is dat U er met een vooroordeel naar toe gegaan bent U zegt zelf: "Doe Maar is van Ned. bodem en daar om alleen al kan van een super- status geen sprake zgn". Zo'n vooroordeel is een beetje oneer lgk, te meer daar ik, en met mg een volle Stadsgehoorzaal, geno ten heb van dit optreden. Boven dien erger ik me kapot aan de sterk overtrokken opmerking over jonge hitsige meisjes, om dat ik samen met vgf jongens naar dit optreden ben gegaan B Blonk Slcedoorntum 7 Leiden

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3