/f&irrk Leiderdorper gaat te voet van Parijs naar Scheveningen Winkelwagentjes aan banden -c Ik zie mooie kastelen. Daar hou ik toevallig van Brandweerauto te water Weidse agenda Stad en rand DINSDAG 13 APRIL 1982 LEIDERDORP Van Parijs naar Scheveningen. Met de auto is die afstand binnen een dag makkelijk af te leggen. Wandelend moet het in tien dagen kunnen. Tenminste, dat hoopt de Leiderdorper Willem van den Nieuwendijk, die vrijdag de eerste stappen in Parijs zal zetten. Tien dagen later hoopt hij in Scheveningen aan te komen. "Het is begonnen als gekheid. Het werd gezegd als een grapje en toen zei ik: dat doe ik", aldus de 32-jarige Leiderdorper. Twee en een halve maand geleden begon hij aan de voorbereiding. Hij was toen nog helemaal ongetraind. "Ik ben begonnen met stukjes wandelen. Die stukjes werden steeds langer. Een dag heb ik ze ventig kilometer gelopen. Toen was ik kapot, ik had niet gegeten en was vier kilo afgevallen" Gedurende de twee en een halve maand is hij drie weken ziek ge weest. Dat kwam volgens hem door opjuiste voeding. Daardoor was hij extra vatbaar voor ver koudheid en griep. Ook nu is hij nog verkouden. Meegenomen Het is de bedoeling dat hij elke dag zo'n vijftig tot zestig kilometer wandelt, per dag ongeveer tien uur. Omdat hij niet over de snel weg kan, loopt hij zo'n honderd kilometer om. Erg vindt Willem van den Nieuwendijk dat niet. "Ik kom door een paar honderd dorpen. Ik loop heerlijk door de natuur en zie mooie kastelen. Daar hou ik toevallig van. Dat is dus mooi meegenomen". Groot probleem is de taal. Willem spreekt geen woord Frans. Ook zyn begeleiders (die achter hem aan rijden in een kampeerwagen) beheersen de taal niet. Dat de taal problemen oplevert, heeft Van den Nieuwendijk de vorige week al gemerkt toen hij de rou te uit ging stippelen. "Het is zo'n T geharrewar. Ik ben verschillende J-rlïTl DUrg keren toen ik de weg vroeg de verkeerde kant uitgestuurd". Om tijdens het lopen verdere problemen te voorkomen heeft hij alle namen van de dorpen op geschreven. Scheveningen, dat alle kosten van de wandeltocht betaalt en waar Willem met vrouw en kind de rest van zijn leven gratis vis mag eten als hij de afstand bin nen veertien dagen aflegd. Een ander probleem vormt het voedsel. Willem wil tijdens zijn wandeling in plaatselijke restau rants eten. Het Franse voedsel is echter, zoals hy ook merkte tij dens de dagen dat hij de route uitstippelde, erg olierijk. "Ik moet licht verteerbaar voedsel hebben, maar omdat ik dat niet kan bestellen...". Voordat hy weggaat zal iemand die de Fran se taal wel beheerst een briefje voor hem maken, waarop staat dat er geen olie en dergelijke in het eten mag zitten. "Ik zal maar hopen dat ze het dan ook begrij pen" Wat in het begin een grapje was, is nu uitgegroeid tot een serieuze zaak. Iedereen in Willem's omge ving dacht aan een grapje als hij weer eens zei dat hij echt van Pa rijs naar Scheveningen ging wandelen. Ook het Vispaleis in Maar ook de ANWB geloofde hem niet. Van den Nieuwendijk: "Ik ben bij de ANWB geweest om de route uit te stippelen. Ik was spe ciaal lid geworden. Weetje wat ik als antwoord kreeg? We hebben een leuke wandelroute in Lim burg, meneer". Het ongeloof bij kennissen, de ANWB en bij sportmensen heb ben Willem van den Nieuwen dijk een extra impuls gegeven. "Sportmensen zeiden: het is on mogelijk voor iemand met een bijna ongetraind lichaam. Juist omdat iedereen zegt: het kan niet, wil ik het tegendeel bewij zen. Als iedereen had gezegd: het is een makkie, had ik het niet ge daan" De begeleiding tijdens de wandel tocht is aan de minimale kant. Willem geeft dat ook toe. "Er gaat een slaapwagen mee en er is iemand die af en toe m'n blaren doorprikt en dat soort toestan den. Ik heb geen begeleiding van sportmensen en diëtisten. Ik wil het zelf presteren. Helemaal op eigen kracht met m'n eigen li chaam" Willem van den Nieuwendijk: "Als iedereen had gezegd: het is een makkie, had ik het niet gedaan". (Foto Holvast) De mededeling dat hij van Parijs naar Scheveningen gaat wande len heeft hem in ieder geval al een andere uitnodiging opgele verd. "Ik ben gevraagd voor het paalzitten. Ze willen dat ik een week op een paal gaan zitten. Ze dachten zeker: hij is toch ge schift. Maar dat doe ik niet". Als hij op maandag 26 april (de streefdatum) bij het Vispaleis in Scheveningen arriveert, gaat hij gewoon door met wandelen. Voordat hjj wandelde had hij vaak hoofdpijn en was gauw moe. Dat is nu over. "Ik kan het iedereen aanraden. Ik heb me nog nooit zo goed gevoeld. Ik do.e het met plezier en ik blijf het ook doen". HENNY VAN EGMOND In Leiderdorp LEIDERDORP - Het is binnen kort in Leiderdorp verboden winkelwagentjes te laten staan op de openbare weg. Verder moeten de eigenaars van de win kelwagentjes (de supermarkten) er voor zorgen dat een wagentje niet langer dan twee uur buiten staat. B en W van Leiderdorp stellen de ze maatregelen voor aan de ge meenteraad. De Algemene Plaat selijke Verordening wordt op dit punt gewijzigd. Het voorstel is in overleg met de winkeliers uit Winkelhof opge steld. Aanleiding voor het voor stel was het feit dat winkelwa gens her en der rondslingerden. Zelfs op zondagavond stonden er soms nog van die wagens. Velen hebben zich daar aan geergerd. Onder andere het activiteiten centrum De Gading dat een on derzoek uitvoerde naar de be reikbaarheid van Winkelhof voor minder validen. De onderzoe kers van De Gading kwamen tot de conclusie dat de winkels over het algemeen goed bereikbaar waren maar dat het problemen opleverde het winkelcentrum zelf te betreden. De op de rol- stoelbaan geparkeerde winkel wagens (en ook fietsen) versper den maar al te vaak de weg. Ook het raadslid Den Boeft vond het een onverteerbare zaak. In de laatste raadsvergadering kwam hij met de vraag wanneer B en W nu eindelijk eens met een oplos sing kwamen. Burgemeester Van der Have antwoordde toen dat het overleg met de winkeliers nog niet was afgerond. Het huidige voorstel is niet geheel in overeenstemming met de ge dachten die de raadsleden eerder in commissievergaderingen had den geuit. Tijdens de commissie openbare orde en veiligheid i der achtergelaten Winkelwagentjes her e volgens de gemeente. werd gekozen voor de zogenaam de Weertse oplossing: statiegeld op winkelwagens. Het winkelen de publiek zou dan een gulden in een statiegeldautomaat moeten werpen en die gulden pas terug krijgen als het wagentje weer was teruggebracht. De rijkspoli tie vindt dit ook een uitstekende oplossing. Maar de commissie bestuurszaken uadRSIM lizjfcjsrtl 'Winkelhof. In het vervolg moet daar een einde (waar weer andere raadsleden in zitten) vond de Weertse oplos sing te ver gaan en ook de winke liers hadden grote bezwaren om dat er veel geinvesteerd moest worden om op elke winkelwagen een statiegeldautomaat aan te brengen. Daarom besloten B en W alleen de twee hierboven be schreven maatregelen voor te stellen. Hoe de nieuwe regels gecontro leerd moeten worden is niet ge heel duidelijk. De rijkspolitie vertelde desgevraagd zich te be raden over dit probleem. B en W verwachten dat de rijkspolitie "actief' aan het probleem van de winkelwagentjes gaat werken. Op maandag 19 april zal de ge meenteraad over het voorstel vergaderen. Poppen In het Voorschotense poppenthea- ter 'Wellus-Nietus' is morgen middag vanaf half drie weer een kindervoorstelling. Opgevoerd wordt het stuk 'De blauwe bus' met als thema ruzie. Het poppentheater is thuis in de keet aan de Churchillweg in Voorschoten. Vrouwen In 'Sjelter' in Leiderdorp is mor genavond weer een vrouwen thema-avond. Gesproken wordt over het onderwerp 'vrouw en reclame'. Er zullen ook dia's vertoond worden rond dit the ma. Aanvang kwart over acht. 'Sjelter' ligt aan de Heemraad? laan in Leiderdorp. Woonexpo Burgemeester Scheenstra van Oegstgeest zal donderdagmid dag in Oegstgeest een woonex- positie openen. Deze tentoon stelling is bedoeld om toekom stige kopers van 28 premiewo ningen in deelplan II en 44 pre miewoningen in deelplan III van 'Haaswijk' gedurende een aantal dagen op uitvoerige wij ze voor te lichten over de wo ningen en de financiering. Deze 'woonexpo' wordt gehouden in 't Camphuys' en is geopend op 15, 16 en 17 april. De eerste twee dagen tussen vier uur en negen uur en op 17 april van elf uur tot vier uur. De organisatie is in handen van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, de bouwer van 'Haaswijk'. Burgerij In Wassenaar wordt donderdag avond een zogenaamde burge rij-avond gehouden. Deze bij eenkomst vindt plaats in raad huis 'De Paauw' en duurt van half acht tot tien uur. Hiermee wordt een wens vervuld die door de gemeenteraad naar vo ren is gebracht en die is bedoeld om de inwoners van Wassenaar op directe wijze kennis te laten maken met de gemeentelijke or ganisatie. De burgers kunnen op die avond ingelicht worden over gemeen telijke zaken. Het gaat daarbij om algemene informatie en niet om de behandeling van indivi duele zaken. Burgemeester Staab zal een inleiding houden waarna gelegenheid is om met raadsleden, wethouders en ambtenaren te praten. De gemeentelijke afdelingen en diensten zullen duidelijk her kenbaar zijn met een eigen ta feltje. Alle mensen van de ge meente die aan deze avond hun medewerking verlenen zullen met badges te herkennen zijn. Vijfduizend kinderen zoeken eieren in 'DuinrelT WASSENAAR - In het paas weekeinde was het ook een drukte van jewelste in Wasse naar. In het 'eivolle' pretpark 'Duinreli verdrongen zich zo'n vijfduizend kinderen op eerste paasdag rond de tv-ster Martin Brozius (foto) die daar mee hielp eieren zoeken. De sneeuw en hagelbuien hadden de kinde ren er met van weerhouden om naar Duinreli toe te komen waar op het landgoed bijna tienduizend eieren verstopt wa- ZOETERWOUDE - Een wagen van de Lexdse brandweer is gister middag rond kwart over een in Zoeterwoude te water geraakt. De vier brandweerlieden konden zonder problemen uit het water komen. De brandweerwagen, die even daarvoor een hooibergbrand had geblust, reed op de Gelderswoudseweg toen een vrachtwagen na derde. Bij het passeren kwam een voorwiel in de berm, waarna de gehele wagen verder zakte en in het water terecht kwam. De brandweerwagen is zwaar beschadigd. De Gelderswoudseweg is gistermiddag tot vijf uur afgesloten ge weest. Jongelui net op tijd gered na inademing koolmonoxide OEGSTGEEST Twee jonge lui uit Oegstgeest moesten zondagochtend naar het AZL worden overgebracht na een geval van koolmonoxyde- vergiftiging in hun woning aan de Orar\jelaan. Beiden, een meisje van zeventien en een jongen van twintig jaar, waren onwel geworden na het inademen van de koolmo- noxyde. Waarschijnlijk is de vergifti ging ontstaan doordat de sterke wind het gas terug sloeg in de geiser terwijl het meisje onder de douche stond. Zij werd onwel, wat tot haar geluk werd opge merkt door haar twintigjarige vriend. Ook deze werd onwel, maar wist nog wel de politie te waarschuwen. Deze kwam het huis aan de Orar\jelaan binnen door een ruit in te trappen. DINSDAG Leiden - Zolder LVC, informatie en dis cussieavond over actievormen en straté gieen in de energiebeweging, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwen kerkkoorstraat 171 f Joegoslavische film 'Wie zingt daar zo?', 20 en 22.15 uur. 1 A Kapelzaal K&O-gebouw - Franse filnj 'Anne en Muriel' van Franc.ois Truffauj en Jean Girault, 20 uur. Vikingzaal Hotel Minerva - Vrouwesj teeg 11, openbare lez: Genootschap met als o Werklozen Advies Centrum - B reestraat 10-12 uur, tel. 122000 NVSH bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en dins van 204 21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer. straat 73. Nederlandse les voor buiten- landse jongeren, 19-20.30 uur; aanslui tend soos, muziek of film; woe soos en sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, ma t/m vr van 16-22 uur, tel. 126052. Algemene Reclasserings Vereniging -i Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur; voor! hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Buizerdhorst 17 - lezing Baha'i's, tel. 213490. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel. 125736. Werklozen Belangen Vereni ging Leiden, adviesbureau, woe-och- tend van 10-12 uur. WOENSDAG Leiden - Filmhuis LVC. film 'Rome. Open Stad'-Roberto Rossellini, woe en do 20 en 22.15 uur. Clubhuis De Rolleman - woonwagen centrum Haarlemmertrekvaart, open dag. 14-19 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - tekenfilms; film uit de serie 'de Club van 61/2'; film uit de serie 'Chiffy Kids', 14.30 uur. j De-Waag - optreden de groep Palace! Flophouse, 20.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; do soos met films en informatie programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. I Endegeest - opleidingscentrum: com missie Endegeest, 17.30 uur. Stadhuis - raadscommissie financiën, 20 Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i geloof, I tel. 213490. Voorschoten - Poppentheater 'Wellus- Nietus', keet Winston Churchillweg. Voorschoten, 14.30 uur. Leiderdorp - Sjelter, Heemraadlaan, thema-avond, 'Vrouw en reclame', 20 DONDERDAG Leiden - Museum voor Volkenkunde, I Steenstraat, Japanse theeceremonie, 1 do. 20 uur, vr 14.30 uur. Leids Volkshuis - korte cursus over de gemeente en de verkiezingen, inl Hilde Jansen, tel. 149180. Stadhuis - raadscommissie economi- j sche zaken en personeelszaken, 20 uur. Stadhuis - vorderingscommissie, vr 16 Breehuys - Breestraat 19, informatie-bu reau Stichting Internationale Werkkam pen, 16-20 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege- leiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, teL 216180/149324. Stats jongerencentrum - Haarlemmer- j straat 73, disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSw, 19-20.30 uur, tel. 142505. Morswijk Topaaslaan 19, gehandicap- tensoos, vr van 10-15 uur, tel. 02522- 14797. Oegstgeest - Camphuys, woonexpositie avond, 19.30 i; APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr tot ma 8 uur door: Doeza Apotheek, Doeza- straat 31, tel. 121313; Apotheek Boeh- x. Florijn 19. Winkelhof. Leiderdorp, Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 123553; Apotheek v. Breest-Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 135604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp. Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Burgerlijke stand Nicolaas J.J. v. Winsen, J.K.J. i vemaker C.H.M. Geboren te Leiden: Linda d.v. Lange- maire T.H. en Weyers M.A. Mariska M.B. d.v. Verhaar A.J. en Ciere T.M. Jo hannes B. z.v. van Rees C. en Wortel- boer M.M. Robert, z.v. van der Vooren A.C.J. en de Romijn P. Geboren te Leiderdorp: Lysette M. d.v. Zwetsloot, W.J.J. l L.J. LEIDSCH -££ DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Lantech Dagblad B v Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Poetbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 07^-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabpzorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden b«j vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 tnv Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 57.35 Per post 79.70 Adjunct-hoofdredacteur: J Ruygrok-Hoogeveen Directie: G Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappeli|ke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Commentator W. F. J. Wirtz Redactie stad en randgemeenten tal. 071-144941 tst. 222 i

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2