Peters en Tahamata haken af bij bom iiicid enten Ajax: met de week sterker Toparbiters willen weten "wat te doen R&tiree Tol, omnjedebuut Vanenbuig tegen Grieken 'Fan' van Feyenoord verdacht van gooien van 'bom' DINSDAG 13 APRIL 1982 Sport PAGING 11 ALKMAAR (GPD) - De Alk- maarse politie heeft zater dagavond na afloop van het treffen tussen AZ'67 en Feye- noord in het plaatselijke NS- station een 21-jarige suppor ter van de Rotterdamse voetballers aangehouden die ervan wordt verdacht de „bom" te hebben gegooid waardoor het duel tussen de Alkmaarders en de Rotter dammers dertien minuten moest worden onderbroken. De aanhouding van de 21-ja- rige Rotterdammer gebeur de op aanwijzing van mede- supporters in het vak waar in de Rotterdamse fans tij dens de wedstrijd waren on dergebracht. Hem zal overtreding van arti kel 3 van de Vuurwapenwet ten laste worden gelegd als mede een poging tot het toe brengen van zwaar lichame lijk letsel. De aangehouden Feyenoord-supporter, die nog steeds vastzit, heeft ove rigens nog niet bekend en de Alkmaarse politie is nog be zig met het horen van getui gen. Opgestuurd In de loop van vandaag zullen de restanten van de „bom" worden opgestuurd naar het gerechtelijke laboratorium in Rijswijk. Volgens een woordvoerder van de Alk maarse politie staat inmid dels wel vast, aan de hand van getuigenverklaringen, dat het voorwerp dat ont ploft is, enige tijd op het speelveld heeft gelegen. Daaruit maakt de politie op ALKMAAR (GPD) - Nu het gooien van bommen en andere ontplofbare projectielen mode schijnt te zijn geworden op de vaderlandse voetbalvelden toont het merendeel van de toparbiters zich voorstander van het maken van afspraken over hoe in voorko mende gevallen in de toekomst gehandeld zal moeten worden. Vastberaden stapt het arbitrale trio Van Ettekoven, Van Hoof(l) en Nisselroy van het veld. Nadat een het terrein was gegooid, wilde Van Ettekoven het duel aanvankelijk definitief staken. In overleg partijen bleef het bij een afkoelingsperiode. Scheidsrechter Henk van Etteko ven koos zaterdagavond bij AZ'67-Feyenoord tegen zijn zin en die van de Rotterdamse oe- fenmeester Vaclav Jezek voor een afkoelingsperiode van 13 minuten. Het liefst had de Eden- se scheidsrechter er na 2 minu- dat het een cilinderachtig voorwerp is geweest, voor zien van een lont, dat door de toeschouwer op het veld is gegooid. Raadsel Hoe de aangehouden suppor ter de bom „binnen" de hek ken heeft gekregen, is voor de Alkmaarse politie nog een raadsel. „Alle suppor ters van Feyenoord die tot deze groep in dit vak be hoorden, zijn gefouilleerd voor de wedstrijd. We ver moeden dat een gefouilleer de supporter in een onbe waakt ogenblik de bom in ontvangst heeft genomen van een mede-supporter die nog niet gefouilleerd was", aldus de woordvoerder van de Alkmaarse politie. Geweldpleging Voor de wedstrijd tussen AZ'67 en Feyenoord hield de Alkmaarse politie al vijf supporters aan waartegen wegens openlijke geweld pleging proces-verbaal werd opgemaakt. Het vijftal had in het centrum van Alkmaar ruiten van winkels inge gooid. Deze „supporters" werden door de Alkmaarse politie na afloop van de wedstrijd weer vrijgelaten. Tijdens het duel hield de ME-bijstandsgroep op de tri bune vier Rotterdamse fans aan wegens het plegen van geweld op de tribune. Dit viertal werd na de wedstrijd vrijgelaten zonder dat er proces-verbaal werd opge maakt. ten en 23 seconden spelen in de tweede helft echter definitief een punt achter gezet. Zo staat het ook omschreven in zijn rapport dat hij naar aanlei ding van het gebeurde zaterdag avond in Alkmaar aan de scheidsrechterscommissie van de KNVB heeft gestuurd. In dat rapport dringt hij aan op regle mentering. Scheidsrechtersbaas Leo var Kroft toont zich evenals Van Et tekoven een groot voorstande van een dergelijke reglemente ring. „Ik zal dit punt ook op de eerstvolgende bestuursvergade ring van het sectiebestuur be taald voetbal aan de orde stel len", zo meent Van der Kroft, die daarmee zyn volgelingen in het zwarte pak een flink eind tege moet komt. Dat Henk van Ettekoven zaterdag avond bij een 1-0-voorsproni voor AZ'67 evenals in eerdere ge vallen van zijn collega's koos voor een hervatting van het tref fen tussen de landskampioen de Rotterdammers, lag aan Alk maars burgemeester Cees Roo zenmond. De eerste burger de Kaasstad was bang dat v neer Van Ettekoven bij zijn nmg zou blijven het tot een veld UTRECHT (GPD) - Drie weken geleden speelde het Nederlands elftal in Glasgow tegen Schot land en van die elf Oranjeklanten keren mor gen slechts vijf spelers terug. Doelman Hans van Breukelen, libero John Metgod, voorstop per Michel van de Korput, middenvelder Frank Rijkaard en spits Willem Kieft. Van de overige zes werd Hovenkamp niet goed ge noeg bevonden, schreven Arnold Muhren en Ruud Krol af wegens clubverplichtingen en bedankte Ronald Spelbos vorige week vrij dag met een knieblessure. Het waren niet de laatste afmeldin gen die bondscoach Kees Rijvers bereikten. In het treffen met Feyenoord verliet AZ-midden- velder Jan Peters zaterdagavond tien minuten voor het einde het veld met een dusdanig ernstige achillespeesblessiire („Ik had er al voor de wedstrijd last van") dat hij moest afzeggen en daar kwam bij dat Simon Tahamata een dubbele uitnodiging in de bus kreeg. De KNVB verzocht hem naar Eindhoven te komen voor de interland tegen de Grie ken, zijn Belgische werkgever Standard Luik wenste hem in ac tie te zien in de competitiewed strijd tegen Mechelen. Geen Tahamata dus, geen Peters, het betekende de terugkeer van Pier Tol - in Groningen tegen Cy prus op 22 februari 1981 droeg hij voor de laatste maal het oranje -, de intrede van Jurrie Koolhof bij Neerlands beste vijftien en het debuut van' Gerald Vanenburg morgen tegen de Grieken in Eindhoven, waar drie PSV'ers (Willy van de Kerkhof, Jan Poortvliet en Piet Wildschut), drie Ajacieden (Gerald Vanen burg, Willem Kieft, Frank Rij kaard), twee AZ-spelers (John Geen premie maar boete ALMELO - Voor de spelers van Heracles zijn het dure paas dagen geworden. Door,neder lagen tegen FC Den Bosch en Helmond Sport gaven de Al melose semi-profs niet alleen de premies weg, maar boven dien kregen zij van het be stuur van de eerste divisie club een flinke boete. Die werd opgelegd naar aanlei ding van de wanprestatie van zaterdag teger) Den Bosch, waarin het spel van Heracles "bar en boos" was. Ook volgens trainer Morsing, die eraan toevoegde: "Tegen Helmond Sport kunnen zij dat geld terugverdienen". Zo ver kwam het niet Wel werd gisteren beduidend beter ge speeld en gewerkt dan zater dag voor eigen publiek, de boete bleef staan Morsing: "Tot ze weer duidelijk blijk geiden te beseffen waar ze mee bezig zijn". Metgod en Pier Tol), slechts één buitenlander (Michel van de Kor put - AC Torino) en de individue le Hans van Breukelen (FC Utrecht) en Ruud Gullit (Haar lem) een sterk veijongd Oranje team vormen. Rijvers is van plan de reserves Ste vens, Ophof en Koolhof in te zet ten, dit in tegenstelling met het duel in Schotland waar hij geen enkele wissel toepaste. De coach beslist vandaag of hij een zes tiende man aanwijst. Verrassing De afzegging van Tahamata kwam voor de KNVB als een verras sing. De voetbalbond is in het be zit van het Belgische competitie programma en daar stond de wedstrijd van Standard gepland voor het Paasweekeinde. De clubs hadden het recht de wed strijd te verschuiven naar een an der tijdstip. Standard, dat net de zware reis en cupwedstrijd tegen Dynamo Tiflis achter zich heeft maakte daar gebruik van. KNVB-secretaris Jan Huy- bregts: „Simon zelf wilde graag met Oranje voetballen, we heb ben heel even overwogen Stan dard te vragen hem toch vrij te geven. Zij staan bovenaan, het is een vriendschappelijke inter land, vandaar dat we daar vanaf gezien hebben" Sneller Gedwongen door de omstandighe den heeft Rijvers een snellere verjonging moeten doorvoeren dan in zijn bedoeling lag. De be langrijkheid van de interland te gen de Grieken is daarmee toege nomen. Rijvers: „Zo'n jonge ploeg is attractief, het is belang rijk hoe zij zich houden want voor de eerste kwalificatiewed strijden voor het Europees kam pioenschap hebben we maar drie wedstrijden". Schotland is ge weest, woensdag volgen de Grie ken en dan resteert de interland tegen Engeland op Werr\bley. Rijvers die niet wenst te praten over een gedevalueerd Neder lands team (,,de spelers die ik nu gekozen heb behoren tot de groep van 22, 24 man waaruit ik het elftal voor de kwalificatie wedstrijd zal kiezen") moet het dan weten want onmiddellijk na het zomerreces wordt de eerste EK-kwalificntiewedstrijd - uit te gen IJsland (1 september) - ge speeld. Tweemaal nummer 14, maar het zal duidelijk zijn wie de "echte" is. Die is bezig de hem door NAC toegewezen Gouvernante van zich af te schudden. BREDA (GPD) - Ajax wordt met de week sterker. De ploeg van Kurt Linder maakt een groeiproces door waar van het einde voorlopig nog niet in zicht is. Zaterdag, in Breda tegen NAC, liet Ajax zien hoe volwassen het op dit moment al is. Zonder een aanvallend dominante Johan Cruijff werd de gevreesde te genstander. die NAC vooral in eigen huis nog altijd is, zonder al te veel problemen opgerold. Het elftal van Jo Jansen werd zodoende met de grootste thuisnederlaag van dit seizoen geconfron teerd (0-4) En Kurt Linder kon naderhand met onge veinsde zelfverzekerheid ant woorden op de vraag of Ajax nu klaar was voor het wel licht doorslaggevende duel tegen PSV, komende zondag: „Wij zijn iedere week klaar voor iedere tegenstander". NAC had zijn meerdere gevon den en had er vrede mee. Be rusting bij Jo Jansen en ook bij Alan Gouvernante, de speler die verrassenderwijze door zijn trainer was opgeza deld met de opdracht Cruijff aanvallend niet te gevaarlijk te laten worden. Maar de Ajax-sterspeler had dat spel letje al na luttele seconden door en dwarsboomde de plannen van NAC door zich veelal terug te laten vallen en vanuit de verdediging Ajax naar een ruime overwinning te dirigeren. Hetgeen een ont moedigde Gouvernante na derhand de verzuchting deed ontlokken „Daar is toch niets tegen te doen? Cruijff is in staat het spel te regelen, al gaat hij naast zijn eigen kee per staan". De triomf van Ajax was er voor al ook een op basis van slim heid en geduld. Afgezien dan natuurlijk van het onvermij delijke technische overwicht. Geduld had Ajax vooral in de eerste helft toen het opportu nistische spel van NAC rustig werd ontregeld voordat door een goal van Wim Kielt n minuten voor de pauze de lei ding werd genomen. En slim was Ajax vooral in de per soon van Cruijff, die geen meter te veel liep, de scheids rechter „inpakte" en van achteruit dan weer Ophof. dan weer Boeve naar het front stuurde. Ajax zonder veel pro blemen, ook al door de aan vallende zwakte van NAC dat in UEFA-international Ton Cornelissen een weliswaar vaardige, maar nog onerva ren spits had. Cornelissen, hoe jong ook, toonde zater dag echter ook aan in ieder geval over meer kwaliteiten te beschikken dan Ton Sprangers die door Boeve let terlijk de wedstrijd werd uit gespeeld en na de pauze werd vervangen door Ferry Kotta Peter Boeve speelde trou wens toch een opvallende partij in de tweede helft door niet alleen Sprangers uit te schakelen, maar ook offen sief tot successen te komen In de 22e minuut na de rust stelde een voorzet van Boeve spits Kieft in staat zijn ploeg op 3-0 te zetten, nadat vlak daarvoor Lerby na een fout van Joore de voorsprong van Ajax al had vergroot. Boeve zelf bepaalde vlak voor tijd de eindstand op 4-0 door een ongestoord rondspelen van de bal door Ajax doeltreffend en simpel in de kortste hoek af te ronden. Juist omdat Ajax zaterdag indi vidueel niet tot echt grootse prestaties kwam - een teleur stelling voor de toeschou wers die voor het eerst sinds twaalf jaar weer voor een vol stadion zorgden - was de wy ze waarop de zege tot stand kwam zo imponerend, zo vol wassen en professioneel. Ajax was dit keer niet afhan kelijk van enkele briljante, persoonlijke acties Al was de manier waarop Johan Cruyff toch weer de basis legde voor de openingstreffer van de Amsterdammers oogstre lend Maar veel verder ging de subtiliteit in het spel van de Amsterdammers zaterdag avond met. slag zou komen tussen aanhan gers van AZ'67 en supporters van Feyenoord in de Alkmaarse binnenstad. Dit omdat de extra trein, die de Feyenoorders terug zou brengen naar Rotterdam pas een uur later op het Alkmaarse stationsemplacement zou arrive ren en er op dat moment onvol doende manschappen van de Alkmaarse politie op de been wa ren om die horde woedende sup porters de baas te blijven Roozenmond baseerde zijn bange voorgevoelens op de tonelen die zich zaterdag al eerder op de dag in het Alkmaarse centrum had den afgespeeld en waarby nogal wat vernielingen waren aange richt. Van Ettekoven zag de rede lijkheid van de argumenten van de Alkmaarse burgemeester n en besloot om in overleg met de spelers van AZ'67 en Feyenoord het duel te vervolgen. AZ-aanvoerder Hugo Hovenkamp later „Als ik het eerlyk mag zeg gen hadden we er op dat moment niet zo erg veel trek meer in. Dit soort incidenten hoort niet op de voetbalvelden thuis. En als de scheidsrechter zelf die beslissing had genomen om er met mee door te gaan. zouden wy hem met overgehaald hebben om toch weer te beginnen De enige die wel protesteerde was Vaclav Jezek. De trainer van Feyenoord voelde zich bena deeld, omdat opnieuw zyn club evenals in de duels tegen FC Den Haag en FC Utrecht met twee volledig uit hun concentratie ge haalde spelers aan de voortzet ting moest beginnen. Jezek doel de hiermee op Jan van Deinsen en Bennie Wijnstekers, die vlak by de ontploffende bom hadden gestaan en door de klap van de explosie gehoorstoornissen had den opgelopen Wijnstekers en Van Deinsen zelf voelden weinig voor het voorstel van Jezek en lieten dat tijdens de afkoelingsperiode ook duidelijk blijken Wijnstekers later „Zegt Jezek dat ik doof was? Onzin. Het was meer de schrik van h« t moment geloof ik Ik vond het een goede beslissing om door te gaan. En dat bleek ook wel want nadien is er niets meer gebeurd". En Henk van Ettekoven ..Ik heb Jezek geadviseerd de komende dagen maar eens met zyn sup porters te gaan praten om dit soort zaken in de toekomst te voorkomen De bommengooier zat tenslotte in het vak waar de Feyenoord-supporters in waren ondergebracht. Ds in dat opzicht kan hij alleen zyn eigen suppor ters wat verwyten. Als hij dan klaagt over benadeeld zyn. dan geloof ik dat hy de oplossing maar in eigen huis moet zoeken". Henk van Ettekoven koos voor een voortzetting van het duel tussen AZ'67 en Feyenoord dat geheel in de traditie van de Rotterdam mers na eerdere afkoelingsperio den by Den Haag en Utrecht ook nu na de resterende 43 minuten in een nederlaag voor de Rotter dammers eindigde De 10-voor sprong die AZ ver voor het bo- mincident in de Alkmaarse Hout had genomen door toedoen van Kist - zyn 25e treffer dit seizoen na voorbereidend werk van Pe ters en Tol. bleef tot de laatste minuut gehandhaafd Slechts de laatste tien minuten wankelde de AZ voorsprong toen de RottaV dammers zich wat meer aanval lend opstelden „Te laat", zo oor deelde Jezek die overigens zelf ook weinig op schynt te hebben met de aanvallende daden van zyn club. Immers 11 minuten voor het einde liet hij verdediger Troost zijn opwachting maken voor Stafleu nadat Pierre Ver meulen al in de rust de totaal af wezige Bouwens was komen ver vangen AZ bleef overeind omdat Van Ette koven op advies van zyn grens rechter Van Nisselroy de overtre ding van AZ-aanvoerder Hugo Hovenkamp („Ik sloeg de bal uit het doel") onbestraft liet Het ar bilrale duo bleef volharden tn de mening dat Feyenoord-spits Jupp Kaczor wat al te fors tegen een mistastende invaller-doel man Hans de Koning (Treytel was geblesseerd) was opgespron gen. waardoor Duut de Rotter dammers naast AZ leek te Uilen. Hovenkamp blokkeerde met zyn rechterhand het schot van Duut, Van Ettekoven wees resoluut naar de 11 meter-sUp, maar werd door Nygaard attent gemaakt op de vlaggende linesman Diens beslissing was voldoende voor de AZ overwinning en de steeds uizichtlozer lykende posi tie van de Rotterdammers om volgend seizoen onder Hans Kraay Europees bekervoetbal te gaan spelen „En mochten we volgend jaar geen Europees voet bal spelen", zo stelde Jan van Deinsen later, „dan is dat onze ei gen schuld. Er heerst nu eenmaal bij fmooord tr 'A. inig discipli ne in de spelersgroep om tot een optimaal resultaat te komen". Afkoelingsperiode bij AZ-Feyenoord M» Pti

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11