Socialistisch eiland in kapitalistische wereld Luctor et Emergo: uniek Leids bedrijf verdwijnt ZATERDAG 10 APRIL 1982 Leiden Leiden - de drukkerij "Luc tor et Emergo" houdt er mee op. Zetter Siem Ser- dijn gaat met pensioen en drukker Piet Piket kijkt uit naar een andere baan. Het gebouw aan de Nieuwsteeg 9 is verkocht aan buurman "Malle Jan" die zijn bistro wil uitbreiden. Met Luctor et Emergo ("ik worstel en ontzwem") verdwijnt een uniek Leids bedrijf. De statuten van de "Leidsehe Druk kers Associatie Luctor et Emergo" uit het oprich tingsjaar 1923 spreken boekdelen: "De vereeni- ging stelt zich ten doel de stoffelijke en geestelijke belangen harer leden te bevorderen door grond en arbeidsmiddelen in gemeenschappelijk bezit en gebruik te brengen, waarbij door rechtvaar dige organisatie zooveel mogelijk de bestaande maatschappelijke be voorrechting vermeden en de individuele vrij heid gewaarborgd wordt". De pioniers van het eerste uur bij Luctor et Emergo waren ontslagen arbei ders van het Leidsch Dag blad. Zij besloten te werken zonder bazen maar met steun van de vereniging "Gemeen schappelijk Grondbezit (GGB)". Deze ananrchis- tisch georiënteerde ver eniging wilde door het oprichten van landbouw kolonies, coöperaties van verbruikers en produk- tieve associaties het ka pitalisme van binnen uit hollen. Als een olievlek zouden de gemeenschap pelijke bedrijfjes zich moeten uitbreiden. In dit verband is vooral de naam van de schrijver Frederik van Eeden be kend. Hij stichtte in 1898 de landbouwkolonie "Walden" in Bussum van waaruit een begin werd gemaakt met ideeen over landbouwhervorming in praktijk te brengen. Van Eeden was tevens de pro motor van de GGB die in 1901 werd opgericht. Luctor et Emergo is het enige Leids bedrijf ge weest dat zich langdurig heeft aangesloten bij de GGB. (Een Leids bouw- collectiefje is in 1920 een jaar lid geweest). In 1923. het jaar dat Luctor et Emergo zich aansloot bij de GGB. telde de GGB In heel het land ongeveer veertig bedrijfjes, voor namelijk bouwcollectie- ven. sigarenmaker-asso ciaties en drukkerijen. "Frederik van Eeden werd een idealist, een dromer genoemd, maar hij was wel degelijk praktisch in gesteld", meent Siem Serdijn van Luctor et Emergo. "Juist nu komt het idee van zelfwerk zaamheid. het werken van onderop zonder ba zen weer op". Maar dan niet in het kader van de GGB. Deze vereniging werd in 1958 opgeheven omdat er nog slechts vijf produktieve associaties lid van waren. Een be roemd GGB-lid. weverij De Ploeg in Bergeyk, is éen van de weinige of misschien wel het enige voormalige GGB-bedrijf dat nog bestaat. De Ploeg telt nu 150 werknemers, maar de oorspronkelijke idealen zijn er nauwe lijks of niet meer te be speuren. "Dat is een su- perkapitalistisch bedrijf geworden", meent Siem Serdijn. LEIDEN - De drukkers bij het Leidsch Dagblad besloten op 2 januari 1922 te staken tegen de invoering van een nieuwe CAO. Hun bond, de Algemeenen Nederlandse Typografen Bond (NVV) riep op tot de staking. De bazen wilden gezien de "ongekende malaise" een loonsverla ging van 12 procent per uur invoeren. De jongeren zou den volgens de nieuwe CAO zelfs 20 procent moeten inle veren want "de jongeren kunnen het loon beter missen dan arbeiders van 24 jaar en ouder die een gezin heb ben", meende adviseur Van Rhijn van de patroonsorga nisatie. De werkgevers wilden de arbeidstijd bovendien verlengen van 45 naar 48 uur. De 27-jarige typograaf Gerrit El- kerbout deed volop mee aan de staking. "Dat gaan we winnen", zei hij. vertelt zijn weduwe Marie Eikerbout. Maar de directie van het Leidsch Dagblad ontsloeg de stakers meteen al de eerste dag van de staking. "Er bleef onze di rectie niets anders over dan tot ontslag over te gaan", schreef het Leidsch Dagblad. De directie plaatste een advertentie in de krant: "Voor onze drukkerij voor onmiddellijke in dienst treding gevraagd: Hand- en machinezet- ters. Loon volgens de nieuwe CAO". De nieuw aangenomen drukkers en de christelijke drukkers die niet staakten, zorgden ervoor dat het Leidsch Dagblad (weliswaar met enkele pagina's minder) nor maal uitkwam. De staking was gebroken. Keuze Gerrit Eikerbout stond voor de keuze. Hij kon weer in dienst ko men van het Leidsch Dagblad te gen de voorwaarden van de nieu we CAO of hij kon samen met an dere stakers een nieuwe drukke rij opzetten; een nieuwe drukke rij zonder de gehate bazen. "Wat moet ik doen? vroeg mijn man", herinnert Marie Eikerbout (86) zich. "We waren toen pas ge trouwd. Ik zei: Begin maar bij die nieuwe drukkerij. Ik kan ook werken. Voor een gulden per dag deed ik bijvoorbeeld de was. Dan kwam ik 's avonds gekraakt thuis maar wel met een gulden in de hand". De 27-jarige Cor Rozier had de ver eniging Gemeenschappelijk Grondbezit (GGB) in februari be naderd over hoe de stakers een produktieve associatie konden opzetten. Methöfer, de enige be taalde kracht van het GGB, wees de stakers de weg. Op de fiets re den de pioniers naar Dordrecht, naar de firma Van Randwijk om oude drukmachines op te kopen. "We waren arm", vertelt Marie Eikerbout, "maar toch moesten we tweehonderd gulden betalen voor het bedrijfskapitaal van de drukkerij. Dat moest elk lid van de vereniging ihbrengen. Dat geld werd ook geleend door en kele sympathisanten die ergens anders werkten". Met dit kapitaal, een renteloze le ning van de Spaar-Voorschot- bank van de GGB en een flinke schuld aan de grafische machi- nehandel Van Randwijk (die pas na de oorlog kon worden afge lost) begon de productieve asso ciatie Luctor et Emergo op 30 april 1923 aan de Binnenvest gracht 73. De NW had de sta kers van januari tot april een uit kering van dertien gulden in de week gegeven. Werken zonder bazen maar voor el kaar, werd het uitgangspunt van Luctor et Emergo. Aanvankelijk kreeg de drukkerij geen poot aan de grond. Luctor had de sympa thie van collega-typografen in andere bedrijven maar de bazen moesten Luctor niet. De drukke rij had al meteen de 'slechte' naam 'communistisch' te zijn. Ei genlijk waren alleen de broers Cor en Chris ("Flip") Rozier lid van de CPN, vertelt Marie Eiker bout. "en Chris wilde dat voor de anderen niet eens weten". Haar man was toen nog lid van de SDAP; later stapte hij over naar een linkse afscheiding van de SDAP. de OSP (Onafhankelijke Socialistische Partij). kwam weer terug bij de SDAP. sloot zich even aan bij de CPN om in '56 weer bij de SDAP terug te ke ren. Andere pioniers zoals Lan- gezaal en Van Wijk waren ook lid van het SDAP. Marie Eikerbout: "Nou dan had je nog Klaas Knaap, die was katholiek Chris Hansen en Bram Wijting bemoei den zich niet zozeer met de poli tiek. Het was een heel gemengd gezelschap maar hoe groot de verschillen ook waren; ze stem den wel allemaal rood" Advertentieblad De eerste opdracht voor Luctor was het maken van verkiezings affiches voor de SDAP voor de verkiezingen van '23. Om aan meer werk te komen, ging Luc tor het eerste advertentieblad van Leiden drukken; simpelweg "Het Advertentieblad" genaamd. Het blad heeft enkele jaren be staan. De drukkers en hun fami lie zorgden zelf voor de versprei ding. "Het was een schattig blad", vertelt Marie Eikerbout. "Toen had je nog geen brieven bussen; de krant schoven we on der de deur door. Het was een he le heisa om met pakken van die kranten door de stad te sjouwen. Maar dat hadden we graag voor de zaak over". Langzaamaan kwam er ander werk binnen: drukwerk voor het Hoogheemraadschap, voor het Energiebedrijf en voor de uni versiteit (dissertaties). Mane Ei kerbout herinnert zich van de be gintijd dat haar man pas om vier uur 's nachts thuis kwam. "Want zo'n dissertatie moest precies op tijd af zijn. Dan werkten ze tot diep in de nacht door en 's och tends om half acht gingen ze al weer naar de drukkerij". De drukkers leefden in de geest van "dit mag niet kapot gaan. dit moeten we doorzetten". "En het was heel plezierig om te zien dat het goed ging", zegt r kerbout. In '27 verhuisde Luctor et Emergo van de Binnenvestgracht naar de Nieuwsteeg 9. Het gaat er nog steeds ouderwets toe. Siem Ser dijn heeft 51 jaar op de zetterij gewerkt; en dat is te zien aan de uitgesleten houten vloer. Daar op de zetterij zijn vele discussies gevoerd. Een letterla werd uit de kast geschoven, een misdruk er op en je hebt een stoel. De dis- Mane Eiker bout: "Mijn man dacht echt dat het te bereiken was dat je niet voor de winst zou werken. Dat is gedeeltelijk wel gelukt bij Luctor" jl Op stap in Liberty Eén dag in het jaar ging de coöpe ratie op stap, hier in het restaurant Liberty 'dat destijds bij het Leidse station lag), vermoedelijk om het twaalf-en-een-half jarig bestaan van Luctor et Emergo te vieren Staand eerste van links, Chris Ro zier met naast hem GGB-admini- strateur Jan Zwart Vierde van links staat Klaas Huner. Cor Ro zier staat tweede van rechts: vierde van rechts staat Kees van Velzen met naast hem Siem Serdijn. Aan de tafel links zit nauwelijks zicht baar Chris Hansen en Gerrit Eiker bout zit rechts in het midden aan de soep. De andere mensen op de foto zijn familieleden. ms hevig zoals na de inval van Rusland in Hon garije in '56. De een verdedigde de inval, de ander viel 'm aan. "Maar hoe hoog de discussie ook opliep, aan 't eind tapte iemand een mop en we gingen weer eensgezind aan 't werk", weet Siem Serdijn nog. Serdijn kwam in '31 als jochie bij Luctor. Voor nieuwelingen ('ge zellen') gold altijd een inwerktijd van tenminste een half jaar voor dat zij lid konden worden van de coöperatie en daarmee van de GGB. De leden bekeken of de nieuweling voldoende vakbe kwaam was en de goede mentali teit voor de coöperatie had. "De nieuweling moest niet de winst voorop zetten maar de gemeen schapsgedachte". Conflict Sommige gezellen vielen door de mand. maar ook enkele drukkers die al lid waren van de coöpera tie hielden het na verloop van tijd voor gezien bij de produktie ve associatie. Zo vertrok Bram Langezaal in 1930. "Langezaal was niet zo actief meer voor de zaak; dan krijg je een conflict", vertelt Marie Eikerbout Lange zaal begon voor zichzelf met drukkerij "De Arbeid" in een van de woningen rond de Pie terskerk. En ook Johan Jansen die er in de twintiger jaren bij kwam, verliet Luctor na ruim tien jaar. Hij richtte drukkerij De Sleutelstad op aan de Nieuwe Rijn die enkele jaren geleden is opgeheven. "Dat was geen goeie voor Luctor", vindt Marie Eiker bout, "die wilde carrière maken. Nou dan moet je niet bij Luctor zijn". De leden kozen de voorzitter van hun bedrijf. Cor Rozier was een kwart eeuw de 'leider' van de zaak. "De meest geschikte had de leiding; daar waren we altijd unaniem in", zegt Serdijn. "Maar we bleven met elkaar omgaan als eikaars gelijken". Alle leden verdienden evenveel Werd er winst gemaakt, dan ging daar in de begintijd tien procent van naar de GGB; met dat geld konden andere produktieve as sociaties geholpen worden. An dersom werd Luctor als het slecht ging geholpen door de winst van andere GGB-bedrij- ven. (Daarmee hield het onder ling verband tussen de GGB-be- dryfjes op. De leden van Luctor produceerden niet voor de ande re bedrijfjes en kochten ook niet in. Marie Eikerbout kan zich slechts herinneren in de oorlog klompen te hebben gekregen van een klompenmakersgroep uit Vught en wel eens stoffen te kopen van 'De Ploeg' uit Ber geyk) Uit de winst van Luctor was verder vijftien procent bestemd voor 'maatschappelijke doeleinden' zoals het Rode Kruis of de tuber culose bestrijding. De rest van de winst werd in de reserveringen voor nieuwe machines gestoken. Maar Luctor heefi het vrijwel al tijd moeten doen met oud mate riaal. "We waren geen rijkmaker tje". zegt Siem Serdijn. "Geld machines was er nooit. Daarom hoopten we wel op winst maar toch stond het winst maken nooit voorop". Crisis Na de moeilijke beginperiode ging het allengs beter met de coöpera tieve drukkerij. Maar in de crisis in het midden van de dertiger ja ren werd er weer verlies geleden. "Toen ging het loon voor elk lid van 34 gulden per week. een goed loon in die tijd, naar 30 gul den. Dat waren zware tijden", zegt Marie Eikerbout. Later in de vijftiger jaren kwam het ook wel voor dat er helemaal geen geld was om de leden van de coöpera tie en de gezellen uit te betalen "Maar daar hebben we ons nooit druk over gemaakt", vertelt me vrouw Serdijn. "Ik was part-time verkoopster bij V D. We kon den er toch wel komen. Boven dien werd het loon later wel weer ingehaald. Prettig werken telde het meest bij Luctor" Hopeloos beroerd was de oorlogs tijd. Siem Serdijn en Kees van Velsen doken onder om niet op transport te worden gezet naar Duitsland. Maar Luctor drukte door, de hele oorlog lang, zowel voor de bezetter als voor de on dergrondse. "Het verzet zat hier in de Kloksteeg", verhaalt Ser dijn. "We vroegen hun wat we moesten doen: stoppen of door gaan. Het verzet vond dat we moesten doordraaien. Dat was een goede dekmantel voor 't ille gale werk. En anders wordt het toch door een ander gedrukt" "Aan de ene kant van de drukkerij stonden ze in de oorlog de Waar heid te zetten, aan de andere kant het werk voor de Duitsers", weet Marie Eikerbout nog. "Het was een spannende tijd. Toen de drukkerij geen geld van de Duit sers kreeg voor gedane arbeid, gingen mijn man en Cor Rozier naar de Duitsers aan 't Rapen burg. De Duitsers vroegen: Kom je als vriend of als vyand? Toen moesten ze wel zeggen Als vriend. Je moest wel. Ze hebben trouwens niet eens het hele be drag gekregen". Cor Rozier is nog aan het eind van de oorlog met het pistool op de borst de drukkerij uitgeleid De Duitsers waren de drukkerij bin nen gekomen op het moment dat Luctor een deel van de Waarheid drukte. Rozier moest naar de Ortskommandantur aan het Ra penburg. Serdijn: "Het was de laatste week voor de capitulatie van de Duitsers Dat heeft Rozier gered, denk ik. of misschien was het zijn redding dat we ook voor de Duitsers drukten". "Het laatste jaar van de oorlog kre gen we geen papier meer van de Duitsers We waren toen met z'n zevenen in de coöperatie. Ieder kreeg toch zeshonderd gulden Daar zorgde Cor Rozier wel weer voor. Cor was een voorbeeld voor ons allen". Tweede generatie Rozier overleed in '51 Het werd de tijd van de tweede generatie bij Luctor Kees van Velzen. Klaas Huner en Siem Serdijn Op het toppunt werkten by Luctor ze ven 'coöperatoren' en zes 'gezel len'. Maar langzaam maar zeker dunde de coöperatie uit. Doordat de oude garde met pensioen ging of overleed (Gerrit Elerbout stierf al in '70); doordat gezellen zich niet aan het ideaal wilden opofferen; maar ook door het grondprincipe dat de coöperato ren elkaar niet mochten ontslaan hoe ongekend de malaise ook mocht zijn. Jan Zwart, de admi- nistratuer van het GGB (die de in '33 overleden Methöfer opvolg de) vond het daarom niet verant woord dat de drukker Piet Piket lid werd Piket sloot deze week 35 jaar als 'gezel' bij Luctor af "We zaten toen met zeven pa troons en twee werknemers", gekscheert Piket (48). Hij heeft de laatste vier jaar samen met Siem Serdijn de drukkerij gaan de gehouden. Een probleem was ook dat de le den van de coöperatie geen ge bruik konden maken van sociale verzekeringen zoals het zieken fonds. In naam waren de leden immers 'patroons'. Voor een ei gen pensioenfonds had Luctor geen geld. Een reden te meer voor gezellen om geen lid te wor den van de coöperatie zelfs al zouden ze mogen Luctor verloor bovendien gezellen omdat zij meer konden verdienen bij de kapitalistisch georganiseerde be drijven. Op den duur verwaterde het ideaal overigens bij Luctor. De GGB werd in 1958 opgeheven De be zittingen van het GGB werden gestopt in de zogenaamde Met höferstichting die bijvoorbeeld onderzoek naar de mogelijkheid van produktieve associaties bevordert. Met het opheffen van de GGB ver dwenen de ideële doelstellingen uit de statuten van Luctor et Emergo In de statuten van 1960 heette het nog slechts "De ver eniging stelt zich ten doel de stoffelijke en geestelijke belan gen harer leden te bevorderen. Door de vereniging wordt het drukkersbedrijf uitgeoefend". De winst werd voortaan louter en alleen in het eigen bedrijf ge stoken. Als de coopeatie geliqui deerd zou worden, zouden de be zittingen van Luctor weliswaar nog ten goede komen aan de Methöferstichting. Maar ook de ze regel verviel bij een statuten wijziging van '71 de bezittingen zouden voortaan bij ontbinding gelijkelijk verdeeld worden tus sen de leden vanLuctor. Brand Bijna sloeg het einde voor Luctor in '72. Een vonk sprong over en de drukkerij stond op 3 mei in lichterlaaie. De zoon van Marie Eikerbout redde het vege lijf door uit een raam te springen Kees van Velzen hield de andere leden voor: "Zullen we doorgaan of stoppen"? De meerderheid be sloot voor doorgaan. Van het geld van de verzekering werden 'nieuwe' machines aangeschafi. twee drukpersen en een zetma chine. De 'nieuwe' machines wa ren niet meer dan oud materiaal dat de andere, grote drukkerijen al hadden afgeschreven Aan de zetmachine die nu nog bij Luctor staat, heeft volgens Piet Piket "Jezus Christus nog aan ge staan" Kees van Velzen was lange tijd de 'leider' van de tweede generatie, hoewel ook Klaas Huner gerui me tijd voorzitter is geweest Dat er ruimte was voor verschillende overtuigingen in de coöperatie (met de conflicten van dien) blykt wel uit het feit dat Van Vel zen een Jehovah's getuige was Hij overleed in '78 op zijn stoel op het bedrijf. Klaas Huner was een jaar eerder overleden. De idealen van de eer ste generatic golden niet zozeer voor hem Hij werd geprezen als zeer vakbekwaam maar zou te vens "een materialist** zijn. hij dacht in de eerste plaats aan cen ten op de plank", zegt mevrouw Serdijn. Siem Serdijn bleef in '78 als enige lid van de coöperatie over Om dat een coöperatie tenminste uit een bestuur van twee leden moet bestaan, was Serdijn verplicht om Luctor eind '80 om te zetten in een bv De verschillen met an dere drukkerijen waren nu ook in de uiterlijke vorm verdwenen. Serdijn beschouwt de laatste vier jaar als een minder gezellige tijd De makkers van vroeger waren weg Serdijn en Piket i: tien uur per dag door om het werk op tijd af te kunnen krij gen 'In de koffie- en theepauze zat je nog te rekenen", zegt Ser- dyn een beetje treurig De laatste jaren werkte Luctor vooral voor de universiteit De universiteit moet voor haar uni versitaire weekagenda voortaan r een andere drukkerij De af gelopen maand hebben Siem Serdijn en Piet Piker op speciaal verzoek van de universiteit nog 5000 bullen gedrukt Eigenlijk hadden zij iets eerder met de drukkerij willen stoppen Ser dijn begrijpt de universiteit wel "Wy hebben letters die nergens anders in Nederland nog te vin den zijn. Daar zijn ze bij de uni versiteit gek op' De oude schuld aan het GGB (9000) gulden is deze week over gemaakt aan de nog steeds be staande Methöferstichting. het zetmetaal wordt voor een gulden en 25 cent per kilo verkocht, de machines worden over anderhal ve week het pand aan de Nieuw steeg uitgedragen Het is defini tief afgelopen met Luctor Uit de opbrengst van het pand wordt een pensioenfonds gevormd voor Serdyn en de weduwe Jo van Velzen Pogingen om Luctor te laten overnemen mislukten. "Andere drukkerijen vinden ons te ouderwets. Wij hebben geen offset". Mislukt Siem Serdijn en zyn vrouw be schouwen het experiment 'Luc tor et Emergo' alles overziend toch min of meer als mislukt "Wij bleven bij het oude steken Voor vernieuwing was nooit geld. Ook dit gebouw aan de Nieuwsteeg is voor een modern bedrijf veel te onpraktisch trap je op trapje af. dat kan niet m een modern bedrijf. Aan te weinig modernisering zijn de GGB-be drijfjes ten gronde gegaan" Intern waren Luctor en de ande re GGB-bedryven zeker in de beginperiode socialistisch geor ganiseerd - maar de buitenwe reld werd er tegen de verwach ting in niet minder kapitalistisch om De GGB-bcdrijfjcv waren niet meer dan socialistische (en op den duur onbewoonde) eilan den in een kapialistischc wereld Toch ziet Mane Eikerbout dit soort eilanden graag "De oor- spronkelyke doelstelling is toch ten dele gelukt gemeenschappe lijk bezit waarbij door rechtvaar dige organisatie zoveel mogelijk de bestaande bevoorrechting wordt vermeden en de indivi duele vrijheid wordt gewaar borgd Mijn man zou zeggen het is helemaal gelukt de bazen zijn uitgeschakeld Maar hy was ie mand die altijd vooral de licht puntjes zag" RENE VAN DER VELDEN Siem Serdijn De GGB-bedrijfjes hebben zich niet kunnen moderniseren. Daaraan zijn ze ten on

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3