In de ban de degelijkheid van Brilkevers, Tractions en katteruggen zullen ook de jaren 80 wel overleven E>l,a PAGINA 19 ZATERDAG 10 APRIL 1982 Volkswagen. Van die laatste rijden er hier nog zo'n vijftig. Oude glorie van tientallen jaren terug. Hoewel VW-importeur Pon het niet van ganser harte heeft gedaan (vier jaar geleden zette hij de invoer stop) heeft het bedrijf tóch weer 750 zilverkleurige Kevers ingevoerd. Helemaal uit Mexico. Eén van de weinige landen waar dit type nog wordt geproduceerd. Pon is, zoals hij zegt, gezwicht voor de aandrang van de 'Stichting tot behoud van de kever in het Nederlandse landschap'. Kosten van de wagen, die als Silverbug door het leven gaat: 13.5 mille. Praten met bezitters van oude wagens. Wat hebben ze ervoor over. hoe komen ze aan onderdelen, komen ze gemakkelijk door de keuring en verzekeren maatschappijen zulke beestjes nog wel? Clubs onderhouden de contacten met eigen bladen. Fabrikanten steken, waar mogelijk, de helpende hand toe. Kortom: een verhaal over oude liefde die niet roest. door Jan Westerlaken De voordelige middenklasser. Hoe mooi die kreet ook is, niet héél Nederland loopt er warm voor. Een massa landgenoten houdt het liever nog bij het oude. Letterlijk wel te verstaan. Af en toe zie je ze nog op de weg: de 'katterug' van Volvo of de Traction Avant van Citroen en niet te vergeten natuurlijk de brilkever van Inderdaad, oude liefde roest niet. Of zoals de bezitter van een be jaard karretje eens ly risch opmerkte: "Die wagen is voor mij het zelfde als een beeld schone vrouw. Ik kan m'n ogen er niet van af houden. En dat is al ja ren zo." Ze staan ermee op en gaan er mee naar bed. Vraag eens naar de gezondheid van de bezitter van een antieke auto. Eerst zal hij je uitgebreid ver tellen hoe het met zijn wagen is. Dat hij er pas nieuwe rem- metjes in heeft laten zetten of ergens een mooie lamp op de kop heeft getikt. Pas daarna zal 'ie zeggen dat het met hem wel goed zit. Brillenclub Nee, moeders mooiste is de Ke ver zeker niet. Geen mooie lijn, een motor die veel ka baal maakt en benzine 'zuipt' en bij de eerste de beste windstoot van koers veran dert. Heinz Nordhoff, een president van Volkswagen na de oorlog, heeft eens gezegd dat de Kever "meer fouten heeft dan een hond met vlooi en". Oncomfortabel boven dien als je hem met auto's van nu vergelijkt. Maar de Kever is betrouwbaar. Voor de luchtgekoelde motor was geen berg te hoog. Waar watergekoelde concurrenten in de grootste problemen ver zeild raakten, bleef de Kever rijden. Of het nu op een hoge bergpas was óf in een woes tijn óf in het ijzige noorden, het maakte niets uit. De Volkswagen deed waarvoor 'ie was aangeschaft: rijden. Niet minder dan twintig mil joen exemplaren rolden van de band. Zonder meer de meest verkochte auto ter we reld. Wim Nieboer, een Groninger, is bestuurslid van de voormali ge VW-Brillenclub die sinds kort als Luchtgekoelde VW- club Nederland door het le ven gaat. Over de hernieuw de import van de Kever zegt hij: "Erg leuk. Wij juichen dit vanzelfsprekend toe Maar wij concentreren ons toch vooral op het oude. De doel stelling is het behoud van ke vermodellen. Kijk, een Ja panner vind ik best leuk. Geef je na een jaar of vier een trap onder de bodem, dan roept de chauffeur wel au. Knopjes zus en frutseltjes zo, nou, voor mij hoeft dat niet zo nodig." Nigeria, Brazilië, Mexico, Lima en Zuid-Afrika produceren ze nog. Twaalfhonderd stuks per dag. Pon heeft voorzich tig laten doorschemeren wel licht nóg zo'n honderd Ke vers in te voeren. Antiek "Als ze maar niet uit Zuid-Afri ka komen", roept Wim Nie boer uit. "Daar bakken ze er echt niks van", 't Is net een bij elkaar geraapt zootje. In Rotterdam rijdt er een. Ja, daar ben ik eens met m'n goeie pak onder gaan liggen. Ze hadden gebruik gemaakt van fuseekogels en bunsbou ten in plaats van stuurkogels. Kun je nagaan. Ik bleef la chen." Produktie van de Kever alleen dus nog in de Derde Wereld. Waarom? Theo Min van Pon: "De Kever is een typische Derde-Wereldauto. Een ster ke wagen die daar voldoet op de slechte wegen. Verder is hij, technisch gezien, heel eenvoudig. Je kunt hem, bij wijze van spreken, door elke fietsenmaker laten repareren. In Derde-Wereldlanden is dat van groot belang." Voor de liefhebber geldt: hoe ouder, hoe liever. Kenners tellen er gemakkelijk een paar duizend gulden voor neer. Voor die hobby hebben ze alles over. Hele dagen zijn ze op pad als ze nodig hebben wat het karretje ten goede komt. Zelf sleutelen om de wagen in optimale conditie te houden is niet voor iedereen weggelegd, maar gebeurt toch vaak. Wat aan het eind van de zesti ger jaren al duidelijk werd, voltrok zich halverwege de jaren zeventig. Het concept van de Kever was té verou derd en kon niet meer con curreren met moderne auto's. De verliezen werden gigan tisch hoog. Ondanks het feit dat de nieuwe serie in trek is, is Volkswagen nog niet uit de rode cijfers. Wim Nieboer voorspelt dat bij voorbeeld de Golf lang niet zo'n stormachtige ontwikke ling zal doormaken als z'n roemruchte voorganger. "Ik denk dat onze generatie zoiets niet meer meemaakt. Een auto met een chassis waar je alle kanten mee op kan. Haal de opbouw eraf en je kan er een bakkerswagen of verhuisauto van maken. Met die kooiconstructies van nu hoef je dat niet te probe ren." Traction Eleganter van vorm is de Fran se Traction Avant. Een pro- dukt van Citroen. De vereni ging die zich inzet om zoveel De 'katterug', Traction en brilkever uit 1948!) broederlijk bijeen tegen het decor van molen De Valk, die ook al niet zo jong meer is mogelijk van deze auto's op de weg te houden, is de groot ste één type merkenclub die ons land kent. Eind vorig jaar zorgde de vereniging voor een ware happening. In Bre da kwamen elfhonderd Ci- troêns bij elkaar. De één nog mooier dan de ander. De club is ontstaan in Leiden en korte tijd later samenge smolten met een groepje en thousiastelingen uit Amster dam. Twee studentensteden. Want vroeger waren het juist de studenten die in dit soort 'goedkopere' wagens konden rijden. De naam van het club je: Société de Citroen Leiden. Vergaderen deden ze bij de voorzitter op zolder. Later, toen Amsterdam erbij kwam, werd het Sociétéde Citroen Hollande en in 1968 werd die naam omgedoopt in Traction Avant Nederland (TAN) Nu nog een studentenauto? "Nee. dat is geweest", lacht penningmeester Spooren- donk. "Vroeger was die kar goedkoop. Konden de stu denten zich permitteren erin rond te toeren. Thans is de Traction behoorlijk aan de prijs. Ik denk dat juist nu de afgestudeerden erin in rijden En de student die er wel een heeft, krijgt steun van zijn va der. Dat kan niet anders Een club met vijftienhonderd leden goed laten marcheren valt niet mee TAN pakt het 'aardig' aan. Een voorbeeld hoe leden die hun contributie niet betalen worden benade- derd: ze ontvangen een lege envelop waarin normaal het clubblad wordt verstuurd. "Jammer", staat er dan op. "alleen als u betaalt knjgt u het blad". Reageert het lid niet, dan wordt het afge voerd. Dikwijls komen zij na verloop van tijd terug. Omdat ze hun 'oude vrienden' mis sen. Ingeslapen De bakermat van Traction Avant Nederland, Leiden dus, ligt op één oor. Nauwe lijks twintig leden staan er nog op de lijst. Activiteiten zijn nihil. Spoorendonk noemt dit uitermate triest. Hij vermoedt dat er best meer Leidenaars zullen zijn die in een oude Citroen rijden maar geen lid zijn. "Ik hoop dat de club hier wat nieuw le ven kan worden ingeblazen Waar komen die oude Trac tions nu precies vandaan, zul len velen zich afvragen. Juist in het begin, toen de wagen zeer in trek was, reisden de liefhebbers naar Frankryk Zeker, er was in eigen land voldoende aanbod, maar de Fransen deden voor een 'prikkie' afstand van hun ei gendom. Tussen 1970 en 1975 ontstond er een ware rage. Met honderd per jaar werden ze over de grens gehaald Al lerlei foefjes werden uitge haald om de Traction de grens over te smokkelen. Zo gaf de één een 'poep' gas, anderen schroefden er valse nummerplaten op. De Belgi sche douaniers waren niet gek en kregen de trucs die werden uitgehaald in de ga ten. Het gebeurde dan ook herhaaldelijk dat het goed fout liep Toch lukte het ook wel eens om een Traction te 'ontvoeren' Eén liefhebber zag kans om zo vier exempla ren te bemachtigen. Een jaar of zeven geleden wer den de Fransen wakkerge- schud De televisie besteedde aandacht aan de zaak. Toen was het afgelopen. De prijzen schoten omhoog. Had je ge luk en had men niet in de ga ten dat je uit Nederland kwam, dan kon je nog wel eens een voordeeltje hebben Het was slechts incidenteel Voorbij was het toen ook met het imago studentenauto Jarig In huize Spoorendonk wordt er veel over de Citroen gepraat Ook op verjaardagen Ken nissen verklaren hen voor gek. Zoveel geld stoppen in zo'n ouwe kar Dan moet je wat aan je bovenkamer man keren De Spoorendonks, man en vrouw, houden voet bij stuk de één koopt een duur huis, de ander een mooie auto Niemand heeft daar wat mee te maken. Tóch vieren ze nu twee avond en hun verjaardag één bij eenkomst voor familie en be kenden, één avond voor uit sluitend Traction-rijders. Waarom"' "Er ontstonden soms wryvmgen Die willen we koste wat het kost voor komen. De Citroén-kenners kunnen in het vervolg de hele avond over hun hobby pra ten. Onze andere kennissen hoeven zich dan niet te erge- Een bejaarde vierwieler verze keren doen ze collectief. Alle maal De kosten voor een wa- verzekenng zyn niet hoog. De bezitter van een Traction Avant betaalt, zeg maar, hon derdzestig gulden per jaar. Daarnaast betaalt 'ie wél be hoorlijk veel wegenbelasting (de wagen weegt 1400 kilo) en de motor lurkt flink aan de benzinetank. 'Katterug' Mensen vragen Jan van Leeu wen. bestuurslid van de 'Vol vo 44-vereniging' (de 'katte rug') wel eens of hij met beter een nieuwe auto kan kopen in plaats van steeds maar aan dat oudje te sleutelen. Komt het op de financiën aan. dan kun je dat eerste b.r don "Heb je eenmaal in een Volvo gereden, dan wil je niet an ders. Dat eerst. Als ik een ou de Volvo opknap, er jaren in rijd en 'm verkoop, dan brengt hij op wat 'ie mu heeft gekost. Koop nou eens een nieuwe wagen en verkoop die eens na een jaar* Verlies je er toch ik weet niet hoeveel ppV 'Jan en alleman' rijden in een 'katterug'. beweert Van Leeuwen Doktoren, direk- teuren, maar ook arbeiders "Het zijn mensen die stuk voor stuk Ujden aan het Vol- vo-virus. Je wilt gewoon geen andere wagen meer als je hierin hebt gezeten." Onderhoud is' bu alle dne het wachtwoord. Het is duur en het kost vaak een hoop moei te om aan de juiste onderde len te komen Er wordt wel eens opdracht gegeven om iets met de hand te maken Dat gebeurt pas als de voor- raadmagazijnen of de Volvo- fabnek niet kunnen helpen Met die fabriek heeft men een goede band Het parool is eerst de zaak goed restaureren dan pas gaan tuffen. Zo op het eerste oog ziet Jans Volvo er uit om door een ringetje te halen Al les wat kan blinken, blinkt ook Toch gaat hu hem 'slo pen' en opknappen Van Leeuwen heeft becijferd dat hem dit een duizendje of acht gaat kosten Minimaal zeven honderd uur heeft Jan nodig om het karwei te klaren. In de zomer van het volgend jaar hoopt hu ermee klaar te zun. Rijdagen Nu en dan neemt de club het initiatief om speciale ruda gen te organiseren. Een heel stel oude 'katteruggen' gaat dan over de weg naar één en dezelfde plek Maar ook puz- zelritten en kampcerreisjes staan er op het programma. Alleen zij die in een Volvo rij den mogen mee. Of die auto's er nu mooi of leluk uitzien, dat maakt niks uit "Laat er maar een lelukerd tus sen ruden lacht Jan "Als de andere dan maar piekfljn in orde zun Dat kan de eigenaar motiveren eraan te gaan prut sen Daar is het ons om te doen. Mooie Volvo's op de weg. Die glimmen als een zonnetje

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19