De krant gaat door een dal En de overheid laat het afweten.... Het gaat niet goed met de Nederlandse dagbladen. Waar in de jaren zeventig over vrijwel de gehele linie nog sprake was van een gestadige groei, daar heeft zich sinds het laatste kwartaal van 1980 een triest keerpunt geopenbaard. Onder druk van de afnemende koopkracht daalde vorig jaar voor het eerst sinds acht jaar de gezamenlijke oplaag met 0,5 procent tot bijna 4,6 miljoen exemplaren. Maar wat veel ernstiger was: door de bezuinigingsdrift van overheid en bedrijfsleven zakten de advertentie-inkomsten - die gemiddeld zo'n 55 procent van de exploitatiekosten moeten dekken - tot het niveau van tien jaar geleden. Het jaar 1981 was in dit opzicht een economisch dieptepunt. In de 48 Nederlandse dagbladen liep het advertentievolume terug met 11,7 procent, wat neerkwam op een bruto inkomstendaling van 1,1 miljard gulden. De verhoging van de abonnementsgelden dekte dit verlies bij lange na niet, temeer omdat het tamelijk kapitaalsintensieve krantenbedrijf ook nog met fikse kostenstijgingen van doen had (het papier werd vorig jaar maar liefst 12 procent duurder). Een en ander leidde ertoe dat bijna de helft van de Nederlandse dagbladexploitaties in de rode cijfers terechtkwam. Het onlangs verschenen jaarverslag over 1981 van de vereniging De Nederlandse Dagbladpers (NDP) - de organisatie van krantenuitgevers - was dan ook getoonzet in jammerende mineuren. Terecht beklaagt de NDP zich daarin over het schromelijk uitblijven van een samenhangend mediabeleid, waardoor het immer zo geroemde cultuurgoed van een vrije en plurforme pers juist nu zo lelijk op de tocht is komen te staan. Zelfs in een tijd waarin de ontwikkelingen op het gebied van elektronische informatieoverdracht een grote vlucht nemen, kijkt de overheid met de mond vol tanden toe en lijkt alleen maar oog te hebben voor een peperduur omroepbestel. De Nederlandse dagbladwereld staat voor zware tijden. Door toenemende concurrentie van z.g. nieuwe media (satelliet- en kabel-tv, viewdata en teletekst, regionale en lokale omroepen, uitbreiding van STER-zendtijd en niet te vergeten de groei van huis-aan-huisbladen) moet in de komende 10 20 jaar rekening worden gehouden met een structureel verlies aan advertenties van om en nabij de 35 procent. De daaruit voortvloeiende inkomstendaling zal zeker gevolgen hebben voor de redactionele functie van dagbladen, tenzij de abonnementsgelden in de komende jaren drastisch worden opgeschroefd. Hoewel er voor dit jaar nog geen abonnementsverhogin gen op stapel staan, is nu al duidelijk dat minstens de helft van de Nederlandse dagbladen bij ongewijzigd beleid in een min of meer structurele verliessituatie zal belanden. Niet de traditione le 45, maar 65 procent van de totale dagblad-inkomsten zouden in dat geval door de abonnees moeten worden op gebracht om tot een sluiten de exploitatie te komen. En dat zou neerkomen op een stijging van de abonnements prijzen met maar liefst 50 procent. Niet voor niets hebben de geza menlijke krantenuitgevers, georganiseerd in de vereni ging De Nederlandse Dag bladpers (NDP), de minister van CRM klemmender dan ooit gevraagd de kranten de helpen 'om een van de moei lijkste perioden in hun be staan door te komen'. In mei volgt nu een eerste gesprek met Van der Louw, die ver volgens in december met de Tweede Kamer over een aan gepast mediabeleid van ge dachten wil wisselen. Verontrustend Maar intussen gaan de ontwik kelingen door. Op basis van de resultaten in het eerste kwartaal van 1982 verwacht de NDP dit jaar andermaal een daling van het adverten tievolume van ongeveer 6,5 procent. Iets minder slecht dan vorig jaar dus, maar nog altijd verontrustend. Drs. K.J. van der Zande, alge meen secretaris van de NDP, put er niettemin enige hoop uit. Turend naar de jongste statis tieken zegt hij: "De neergaan de lijn begint wat bij te bui gen, en dat geeft mij de hoop dat we dit jaar eens door het dal heengaan. Het moet toch een keer ophouden, want er blijft altijd een harde kern van advertenties over. We moeten daarbij ook niet uit het oog verliezen dat we het in de jaren zeventig wat min der slecht hebben gehad dan andere bedrijfstakken. Bij ons heeft de malaise zich ta melijk laat aangediend. En dat is ook wel begrijpelijk als je bedenkt dat we in feite het sluitstuk zijn van de bezuini gingen in den lande. Als je nou ziet dat het aantal perso neelsadvertenties met maar liefst 43 procent is gedaald, dat is bijna de helft van de to tale neergang. Er wordt ge woon op grote schaal geen personeel meer aangetrok ken, maar op een zeker mo ment houdt dat natuurlijk wel op". "Maar dat we hetzelfde peil weer zullen bereiken als in het verleden, dat zie ik niet zo snel meer gebeuren. We zul len met een lager niveau ge-* noegen moeten nemen. En we zullen ook minder con junctuurgevoelig moeten worden, dus minder van ad vertenties afhankelijk. Dat betekent dat in de komende jaren meer het accent zal moeten worden gelegd op de verhoging van abonnements prijzen, waarmee we de vaste kosten zoveel mogelijk moe ten gaan dekken. Een voor beeld darvan is bijvoorbeeld NRC-Handelsblad, een krant die minder conjunctuurge voelig is omdat hij zich richt op een kapitaalkrachtig pu bliek en daarom aanzienlijk duurder dan andere kranten kan zijn". Vaste kosten Van der Zande vindt het overi gens niet verstandig van het bedrijfsleven om in tijden van neergaande conjunctuur met adverteren te stoppen. "Het is bewezen in de Ver enigde Staten. Onderzoeken tonen ondubbelzinnig aan dat je door te blijven adverte ren ten eerste betere resulta ten behaalt, maar dat je ook aan het einde van zo'n perio de een groter aandeel in het totaal hebt verworven. Je komt structureel beter uit de bus". Eèn preek voor eigen parochie misschien, maar ook de NDP-secretaris stelt vast dat het voor een dagbladuitgever een moeilijke zaak blijft als het gaat om de vraag wat je met je geld moet doen. "Stel dat al je kosten gedekt zou den zijn door abonnements gelden. Dan zijn je adverten ties pure winst. En wat doe je dan in goede tijden? Je gaat investeren, je trekt personeel aan, je doet aan kwaliteitsver betering. Anders zou je als krantenuitgevers terecht voor een stelletje vuige winstmakers worden uitge maakt. Maar het probleem is dat die kwaliteitsinvesterin gen prompt vaste kosten worden. En dat is wat er in de afgelopen jaren heeft plaats gevonden. Zelfs in 1981 is de werkgelegenheid nog met vijf procent gestegen. En on danks de verhoging van abonnementsprijzen is de to tale oplage toch maar met 0,5 procent gedaald. De lezer heeft die krant dus niet laten schieten. Kwaliteit wordt kennelijk op prijs gesteld". Dat de krant duurder zal moe ten worden, is volgens Van der Zande onmiskenbaar. Maar een al te forse verho ging van de abonnements prijzen wijst hij van de hand. "Dan maak je geen massame dium meer, maar een elitair product. En dat mag nooit de bedoeling zijn. Een krant be hoort toch tot onze eerste le vensbehoeften. Daarom vra gen wij de overheid ook zoda nige randvoorwaarden te scheppen dat het voortbe staan van een pluriforme pers niet verder wordt aange tast" Bureaulade Dat verzoek aan de regering be helst geen grootschalige fi nanciële steun met als gevolg daarvan een ongewenste af hankelijkheid, maar veeleer een aan deze tijd aangepast mediabeleid waarin de Ne derlandse pers als historisch en waardevol cultuurgoed een steviger positie krijgt toe bedeeld naast oprukkende nieuwe fenomenen als view data, satelliet, kabel en lokale omroep. Met de Media-no.ta van de toenmalige minister Van Doorn kreeg dit beleid halverwege de jaren zeventig een eerste aanzet, maar die bleef alras in het luchtledige hangen teneinde onder de vo rige CRM-minister Garde niers geheel in een bureaula de te verdwijnen. Of erger nog: enkele broodno dige privileges als verlaagde posttarieven en invoering van het btw-nultarief voor kranten werden weer afge schaft. Er wordt al zes jaar ge studeerd op een z.g. adver tentie-compensatieregeling voor met name geprofileerde kranten met een dunne sprei ding, die voor adverteerders minder aantrekkelijk zijn Daar lijkt nu enig schot in te komen, al was het alleen maar onder invloed van weer een nieuwe aanslag op de kranten: het opvoeren van STER-reclame ten behoeve van op handen zijnde zend tijduitbreiding. Van de geraamde meerop brengst van 160 miljoen gul den uit extra STER-spots zal naar schatting de helft van dat bedrag in mindering ko men van de advertentieop brengsten bjj de dagbladen. Willen de kranten aan al deze ontwikkelingen het hoofd blijven bieden, dan zullen ze op z'n minst een sterkere po sitie moeten zien te verwer ven op de advertentiemarkt, en in het bijzonder die van de etherreclame. Vandaar ook de aanhoudende wens om te mogen deelnemen in de STER-pot, met het doel meer betrokken te worden bij de bewerking van z.g. adverteer ders-segmenten en de verde ling van de opbrengsten. Verslindend En die opbrengsten verdwijnen tot nu toe grotendeels rich ting Hilversum, waar het geld bij tijd en wijle niet op kan. Nog los van het peperdure keutelamusepient dat de kij kers doorgaans wordt voor gezet, is het voor de dagblad journalistiek soms zuur om te zien welk een financiële zor geloosheid er achter geldver slindende items van soms maar enkele minuten verbor gen zit. En waar de kranten zich in de loop der jaren aan het medium televisie hebben aangepast door naast de feite lijke berichtgeving ruim baan te maken voor opinie en achtergrond, daar heersen bij de omroepen vaak een jour nalistieke vluchtigheid en ge makzucht die hun weerga in andere Westeuropese landen nauwelijks kennen. Vergt het probleem een al te inhoude lijke benadering, dan is er al tijd wel een 'deskundige' die de zaken even voor de micro foon óp een rijtje zet. Onder zoekende journalistiek be hoort tot de zeldzaamheden Misschien is het voorgaande met betrekking tot de econo mische problemen in de dag bladwereld niet geheel rele vant, maar er wil mee gezegd zijn dat de krant de batterij is waarop de motor van het Hil- versumse actualiteitsgebeu- ren loopt. En in dat licht is het nog triester dat diezelfde De kostenverdeling voor het vervaardigen van een dagblad zag er in 1981 percentsgewijs als volgt uit: Papier 18,0% Techniek 20,1 Redactie 20.1 Vervoer en bezorging 12,3 Abonnementen werving 6.6 Advertentiewerving 7,0% Behuizing, rente, management 15,9% krant door de regering zo 'stiefmoederlijk' wordt be deeld, zoals de NDP het uit drukt Waar een verhoging van luister- en kijkgeld - toch al zeer laag in Nederland ten behoeve van zendtijd- uitbreiding een hoogst nor male zaak zou zijn, daar is het politiek schijnbaar interes santer om er de STER-pot voor aan te spreken Met het ontbreken van enig be leid loopt de regering nu al mijlenver achter by de nieu we ontwikkelingen op het ge bied van de elektronische communicatie Een kind kan vermoeden dat lond 1990 alom in het land regionale en lokale omroepen actief zullen zijn, en zeer waarschijnlijk ook gefinancierd door kos tendekkende reclamespots. En dan zwijgen we nog over viewdata en kabel-tv De roep van de dagbladen om toegang te krijgen tot deze media teneinde hun positie te versterken, is nog altyd niet beantwoord. Samen Van der Zande acht het de hoogste tud om voor al die verschillende media een for mule te vinden die het moge lijk maakt de totale adverten tiemarkt gezamenlijk te ex ploiteren Door onder meer de gezamenlyke activiteiten op elkaar af te stemmen Want ook die markt kent zyn deelgebieden met vaak totaal verschillende belangen Zo heeft de z.g informatieve re clame in dagbladen (banken, vervoer, gebruiksgoederen, diensten, enz.) een geheel an der karakter dan de 'conditio nerende' reclame op de tele visie en in publiekstijdschrif ten (voedingsmiddelen, cos metica. wasproducten. enz Van der Zande "Er moet ook in financièele zin een samen hangend mediabeleid ko men. Nu is het ieder voor zich en God voor ons allen En met God bedoel ik dan de staat, die de neiging heeft te veel alleen maar voor de om roep te zorgen" Hij voegt er overigens aan toe dat de Nederlandse dagbla den nooit en te nimmer finan cieel afhankelijk zouiden wil len zyn van de overheid. "Een krant die niet meer door zyn abonnees geslikt wordt, die zal inderdaad moe ten verdwynen. Maar als je dat kunt voorkomen door het scheppen van een aantal randvoorwaarden, dan moet je daar als regering toch tydig op inspelen" In dit verband is het ovengens aardig om eens te herinneren aan een uitspraak van de be minnelijke WD-er Henk Vonhoff, die ooit beweerde dat persvrijheid slechts is weggelegd voor bladen die zichzelf kunnen bedruipen Mocht zo'n uitlating van de oud-staatssecretaris van CRM al weinig met cul tuurpolitiek van doen heb ben. tegen de economische cyfers van 1981 kan hij als achterhaald worden be schouwd Het valt tenminste niet aan te nemen dat de heer Vonhoff - thans Commissa ris van de Koningin te Gro ningen - het in zijn openbare functie zou kunnen billyken dat met ingang van vandaag de halve Nederlandse dag- pladpers zou worden geliqui deerd. Onmisbaar Daarentegen mogen er wel eens vraagtekens worden ge zet by de handelwijze van het Bedrijfsfonds voor de Pers. een tien jaar geleden opge richte stichting die de minis ter van CRM adviseert om trent steunverlening (door gaans renteloze kredieten) aan in de verdrukking ge raakte persorganen. Nog niet zo lang geleden fourneerde het fonds maar liefst zeven ton aan het toen al waarlyk ten dode opgeschreven weekblad Do Nieuwe Linie, dat korte tijd later dan ook geheel volgens verwachting de laatste adem uitblies De toch al beperkte middelen van het fonds - zo'n 26 mil joen gulden - worden op die manier wel erg lichtvaardig aangesproken als er binnen kort levensvatbaarder red dingsacties te verrichten zou den zijn Keren wc tenslotte terug naar de dagbladen zelf. die er ook iets aan zullen moeten doen. Met hun middelen tot méër informatie dan de 'vluchtige' media zullen ze nóg onmis baarder moeten worden, al zal dat niet meevallen door een systeem van natuurlyke afvloeiing dat al op grote schaal is ingevoerd Dagbla duitgevers zullen zich moe ten realiseren dat al te ver doorgevoerde bezuinigingen onherroepelijk zullen leiden tot aantasting van dc kwali teit, die in weerwil van hun bedoelingen abonneeverlies tot gevolg zal hebben Vooral voor een aantal econo misch minder sterke landely kc dagbladen zal die strijd een zware worden, omdat zij het specifieke bindingsele ment van regionale kranten missen Terwijl die laatste groep in dc afgelopen jaren juist een emancipatieproces heeft ondergaan, completer is geworden en met die ver worvenheid sterker voor de dag zal komen naarmate de abonnee onder druk van de tanende koopkracht een keu ze zal moeten maken Kortom het is thans tobben ge blazen. maar met behulp van een anticiperend mediabe leid zyn er voor de Neder land se dagbladpers nog wel overlevingskansen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15