Brits kabinet in crisissfeer In Angola woedt een vergeten oorlog' Gromyko bezoekt Joegoslavië 30 OIOIK? Reagan nodigt Brezjnjev uit Na aftreden lord Carrington Francis Pym opvolger Carrington Argentinië zoekt steun bij YS Suriname beëdigt 'superregering Deze week bij de melkman: DINSDAG 6 APRIL 1982 WASHINGTON (ANP) - Presi dent Ronald Reagan heeft gisteren de wens uitgespro ken in New York president Brezjnjev van de Sowjet- Unie te ontmoeten op een ontwapeningsconferentie van de Verenigde Naties aan staande zomer. De president verstrekte zijn in formele uitnodiging op een spontane persconferentie waarop hij omstreden verkla ringen herhaalde die hij vori ge week aflegde over duide lijk nucleair overwicht van de Sowjet-Unie op de Ver enigde Staten. DEN HAAG (ANP/AFP) - In het zuiden van Angola woedt een in Europa vergeten oorlog. Zuidafri- kaanse troepen houden in dat ge bied nog 50.000 vierkante kilome ter Angolees grondgebied bezet. De laatste zes maanden heeft het Angolese leger-regelmatig strijd geleverd met Zuidafrikaanse troe pen om te proberen het gebied te bevrijden. Dit heeft Roberto Monteiro Ngon- go, lid van de generale staf van het Angolese leger gisteren gezegd op een persconferentie in Den Haag. De Angolees is in Nederland op uitnodiging van verscheidene soli dariteitsbewegingen, waaronder het Zuidelijk Afrika Comité, de Mondlanestichting en Kairos. Aanval Zuid-Afrika heeft zaterdag met he likopters opnieuw een aanval ge daan op het zuiden van Angola. De volgende dag is de omgeving van Chibemba in de provincie Huila gebombardeerd. Huila ligt ten noorden van de provincie Kunene, waarvan een deel sinds verleden jaar zomer door Zuidafrikaanse troepen wordt bezet. Dit heeft de Angolese minister van defensie, kolonel Pedro Maria Tonha, giste ren gezegd. Volgens een communiqué van het Angolese ministerie van defensie zijn soldaten van het "rascistische Zuidafrikaanse leger" en "huurlin gen" van de Amerikaanse, Engel se, Portugese en andere nationali teit, bijeengekomen op vligveen in het noorden van Namibié om "een nieuwe daad van agressie tegen de volksrepubliek Angola te berei den". Volgens het communiqué van het ministerie van defensie is eind maart het aantal verkennings vluchten van Zuid-Afrika boven Buitenland het zuiden van Angola opgevoerd. Er zijn vijftig schendingen van het Angolese luchtruim geconstateerd. Begin april hebben de acties van de "racistische vijand" de vorm aangenomen van een aanval, ver gelijkbaar met die van verleden jaar augustus, aldus het communi qué. Agressie De Zuidafrikaanse agressie tegen Angola, die al dateert van de tijd dat duidelijk werd dat de marxisti sche MPLA na de onafhankelijk heid van Angola in 1975 het land zou gaan leiden, s toegenomen sinds Reagan in 1981 president van de Verenigde Staten werd, aldus Ngongo. Alleen al in dat jaar telde Angola 2.000 daden van agressie van Zuidafrikaanse zijde, waaron der aanvallen, bombardementen en verkenningsvluchten boven Angolees grondgebied. In augustus van dat jaar culmi neerde de agressie in een inval van Zuidafrikaanse troepen, die ver op Angolees grondgebied doordron gen. Daarbij werden ook steden aangevallen. Volgens Zuid-Afrika was de inval gericht tegen de bases van de Swapo. die strijdt voor de onafhankelijkheid van het door Zuid-Afrika bestuurde Namibië. Maar in de aangevallen plaatsen bevonden zich geen Swapo-bases, aldus Ngongo. Angolese troepen hebben de Zuid- afrikanen weten terug te slaan, maar die houden nog steeds een groot gebied bezet. En Ngongo ver wacht nieuwe Zuidafrikaanse aan vallen. Zuid-Afrika wil Angola zowel poli tiek als economisch destabiliseren. De Zuidafrikaanse agressie heefl in totaal al voor 7.5 miljard dollar (ongeveer 19 miljard gulden) mate riële schade aangericht en heeft tal van burgers het leven gekost. An gola moet zich verdedigen, aldus Ngongo. Defensie beslaat momen teel meer dan 40 procent van de be groting. Daardoor blijft er minder geld over voor bijvoorbeeld econo mische ontwikkeling, onderwys en gezondheid. Ngongo sprak tegen dat Cubaanse militairen bij de stryd tegen de Zuidafrikaanse troepen betrokken zijn. De Cubanen - hun aantal wil de hij niet noemen - dinen als re serve, zo zei hy. De Unita van Jonas Savimbi, die tegen de MPLA-regering strijdt, is gelieerd aan Zuid-Afrika. De Uni- ta-troepen zijn een aanvullende Zuidafrikaanse legermacht. Unita- leider Savimbi heeft in Angola de bijnaam "Judas", zo zei Ngongo. omdat hy eerst heeft geprobeerd het land te verkopen aan de Portu gese kolonisten en later aan Zuid Afrika. PAGINA 9 Roberto Monteiro Ngongo, lid oan de generale staf van het Angolese leger. De afgetreden lord Carrington. Diplomaat botst met agressie LONDEN (ANP/GPD) - Het aftre den van de Britse minister van buitenlandse zaken, lord Car rington, betekent voor groot- Brittannïe het verlies van een di plomaat en scherp onderhande laar. Carrington is een man van onderhandeling. Hij gelooft niet in machtspolitiek, maar in de be schaafde, intelligente wegen van de diplomatie In het geval van de Falkland-crisis met Argenti nië is dit geloof een onterechte hoop gebleken. Het is bijzonder wrang, dat juist de pure agressie van de Argentijnse interventie Carrington de kop heeft gekost. Britse minister 1 buitenlandse zaken, Francis Pym. LONDEN (UPI) - De 60-jarige Francis Pym, sinds gisteren Brits minister van buitenlandse zaken, is een bekwaam politicus die ook na 16 jaar lidmaatschap van het parlement voor vele le den van de conservatieve partij een nog slechts gedeeltelijk ge opend boek is. Pym is zodanig toegewijd dat hij zich - zoals in 1975 gebeurde - naar overspanning toewerkt, maar toch heeft hij nooit onthuld wat zijn ambities zijn. Een jaar of wat geleden merkte Pym tersluiks op dat hij dacht dat hij het veeleisende ambt van minister van buitenlandse zaken aan kon, maar dat was de enige keer, voorzover iemand zich her innert, dat hij van enige belang stelling voor de functie blijk gaf. Hij werd er gisteren in benoemd, na het verrassende ontslag van lord Carrington. Van zijn collega's, die zijn werk in het verleden bewonderden als "Chief Whip", minister voor Noord-Ierland en de minister voor de betrekkingen met het Lagerhuis, wist men dat zij Pym als eerste zouden aanbevelen voor de opvolging van premier Margaret Thatcher, als met haar iets zou gebeuren. Mevrouw Thatcher stelde hem in 1979 aan als minister van defen sie. Hoewel zij hem in januari 1981 van die functie onthief om dat hij bezwaar maakte tegen de fensiebesnoeiingen, handhaafde zij hem als intiem raadsman met de portefeuilles van "kanselier van het hertogdom Lancaster", "minister voor de rijksbetalin- gen" en minister voor de betrek kingen met het Lagerhuis. (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - De Britse minister lord Carrington (buiten landse zaken) en twee van zijn staatssecretarissen zijn gisteren afgetreden als gevolg van de gebeurtenissen op de Falkland Eilanden. Ook minister van defensie John Nott heeft zijn ontslag ingediend, maar dit is door premier mevrouw Thatcher geweigerd. Ze zei hem dat hij moet aanblijven om de Britse militaire actie tegen de Argentijnen te leiden. Mevrouw Thatcher heeft enkele uren nadat Carrington zijn ont slag indiende, een opvolger be noemd. Het is Francis Pym, lei der van het Lagerhuis en minis ter zonder portefeuille. Pym zelf wordt opgevolgd door de huidi ge minister van handel, John Bif- fen. De verschuivingen in het kabinet zijn in een crisissfeer verlopen. Mevrouw Thatcher heeft er bij Carrington met klem op aange drongen, toch te blijven. Maar de minister vond dat hij, als eerst verantwoordelijke voor de Falk land-crisis, geen keus had. Het kabinet-Thatcher is met het ontslag van Carrington zijn meest in aanzien staande minis ter kwijtgeraakt. Leden van de oppositie, maar ook Conservatie ve parlementariërs vragen zich nu af, of dit kabinet nog wel be staansrecht heeft, en of mevrouw Thatcher niet zelf zou moeten af treden. Zij wijzen er in dit verband op dat de premier ook de rapporten van de inlichtingendiensten kraakt, en bovendien, als hoofd van de regering, verantwoordelijk is voor het debacle op de eilanden. Mevrouw Thatcher heeft zich echter op het standpunt gesteld dat de regering moet aanblijven, zeker nu er een Britse vloot on derweg is. In zijn ontslagbrief schrijft lord Carrington dat er de afgelopen dagen hevige kritiek is geweest in parlement en pers als gevolg van de Argentijnse invasie. „Veel van deze kritiek is ongefun deerd, maar ik ben verantwoor delijk en vind dat ik niet kan blij ven", aldus de brief. Lord Car rington schrijft verder: „Feit blijft dat de invasie van de Falk land Eilanden een vernederende belediging voor ons land is". Met Carrington vertrekken ook de staatssecretarissen Atkins en Lu- In haar antwoordbrief aan Carring ton schrijft mevrouw Thatcher het aftreden van haar minister met zeer veel spijt te aanvaarden. „Ik heb zaterdag en zondag nog geprobeerd dit tegen te houden, maar zonder succes. Ik accepteer die beslissing met de grootst mo gelijke tegenzin", aldus de brief. Met het verdwijnen van de top van buitenlandse zaken zijn de ge moederen in het Lagerhuis voor lopig gesust. Bij de speciale zit ting van het Lagerhuis op zater dag werd het aftreden van Car rington en, meer nog, van Nott geëist. De Conservatieve parlementsleden zullen nu voor het overgrote deel vinden dat eenheid in de huidige crisistijd het belangrijkste is. Naar algemeen wordt verwacht zal ook de Labour-party beslui ten zich achter de regeringsbe slissing op te stellen, om de crisis op de Falkland Eilanden des noods gewapenderhand op te lossen. Het Britse vliegdekschip "Invincible" voer gistermorgen uit de haven van het Zuidengelse Portsmouth op u>eg naar de door Argentijnse troepen bezette Britse Falkland-eilanden. Een groep enthousiaste Britten zwaaide het schip en zijn bemanning uit. Mogelijk beroep op verdrag Rio de Janeiro PARAMARIBO (ANP) In de Surinaamse hoofdstad Paramaribo zijn gisteren de leden van het beleidscentrum, het hoogste orgaan in het land, beëdigd. Dit heeft het Surinaamse persbureau SNA gemeld. Het beleidscentrum wordt in Suriname, gezien de bevoegdheden en taak stelling, beschouwd als een soort "superregering". Het Surinaamse mi litaire gezag bepaaldt de samenstelling en blijft daarmee de belangrijk ste macht in het land. Het beleidscentrum bestaat uit: luitenant kolonel Desi Bouterse, bevel hebber van het nationale leger, die tevens voorzitter is., Majoor Roy Horb, plaatsvervangend bevelhebber en vice-voorzitter., drs. Henry Neyhorst, premier van Suriname en mr. Harvey Naarendorp, vice-pre mier. De voorzitter van het adviescollege, M.R. Cruden, is secretaris van het beleidscentrum. De minister-president maakt ambtshalve deel uit van het beleidsentrum. Beleidscentrum en raad van ministers vormen samen de regeermacht. De ministers zijn echter verantwoording schuldig aan het beleidscen trum en dienen het door dit orgaan vastgestelde beleid uit te voeren. WASHINGTON (Reuter/AFP) - Argentinië zoekt steun voor zijn bezetting van de Falkland-archi- pel in Zuid-Amerika "Onze grootste steun is in ons Ameri ka", zo zei de Argentijnse minis ter van buitenlandse zaken, Ni- canor Costa Mendez, gisteren op een vergadering van de Organi satie van Amerikaanse Staten (OAS) in Washington, die direct na de toelichting van de minister op de invasie werd gesloten. De minister deed evenwel geen be roep op het verdrag van Rio de Janeiro uit 1947, dat op Canada na, is ondertekend door aUe Amerikaanse staten inbegrepen de VS en voorziet in inter-Ameri- kaanse wederzijdse bijstand in geval van agressie van buiten het hele gebied. Hij zei wel. dat zijn regering studeert op de moge lijkheden die het verdrag biedt. Engeland beschuldigde hij in het verband met het zenden van een vloot van agressie. Dit bewijst, zo zei hij, opnieuw, dat Engeland helemaal niet wil streven naar overeenstemming over de eilan den. Argentinië is daarentegen volgens de minister bereid onderhande lingen te beginnen en zou daarbij als uitgangspunt zijn onver- vreembare rechten (op de eilan den - red.) r Met zijn eis tot terugtrekking van de Argentijnse troepen is de Vei ligheidsraad voorbijgegaan aan de "juiste motieven" van Argen tinië. zo zei de minister Dat Ar gentinië nu vooral steun zoekt in Zuid-Amerika is niet vreemd, daar het door deze eis van de raad internationaal in een isole ment is geraakt. Ook. en niet in de laatste plaats, de Verenigde Staten, lid van de OAS en onder tekenaars van het verdrag van Rio, zijn door het oplopende con flict tussen Argentinië en Enge land in een zeer moeilijke positie gebracht, daar, zoals president Reagan gisteren op een perscon ferentie zei, de VS bevriend zijn met beide landen. Washington heeft gisteren dan ook zijn goede diensten aangeboden om een op lossing te vinden. Canada heeft gisteren zijn ambas sadeur teruggetrokken uit Bue nos Aires uit protest tegen de Ar gentijnse bezetting, maar sloot verbreking van de diplomatieke betrekkingen voor dat moment nog uit. Volgens zijn minister van buitenlandse zaken, Mark MacGuigan, wil het niet tot een dergelijke stap overgaan, zolang er nog kans is op onderhandelin gen, die zou kunnen leiden tot Argentynse terugtrekking, zo zei hij De ambassadeur werd terug geroepen voor overleg. Een Argentijns beroep op het ver drag van Rio zou Washington volgens diplomatieke waarne mers in ernstige verlegenheid brengen, temeer waar het zelf ook in het recente verleden vaak naar dit verdrag heeft gegrepen naar aanleiding van problemen in Midden-Amerika. Costa Men- des wees hierop ook in zijn ver klaring op nauwelijks verholen wyze, zodat het voor de Verenig de Staten bijzonder moeilyk zou zijn zich aan de verplichtingen van het verdrag te onttrekken om te voorkomen, dat zij partij zouden moeten kiezen in het conflict. In een directe verwij zing naar de Amerikaanse ge bruikmaking van het verdrag zei de Argentynse minister in het byzonder, "dat de tijd kan zyn gekomen om uit te vinden of het verdrag nut heeft, of dat het, zo als is gezegd, slechts een instru ment is voor bepaalde soorten problemen en gericht tegen be paalde soorten ideeën". Westduitsers: betuig VS vriendschap BONN (UPIDPA) - De Westduit- se chnsten-democraUsche oppo sitie in Bonn heeft de Weslduit- sers gisteren opgeroepen tot ver toon van vriendschap voor de Verenigde Staten met een de monstratie voor "vrede in vrij heid", vijf dagen voor een anti- Reaganbijcenkomst. De leider van de CDU, Helmut Kohl, zei dat de demonstratie zou moeten laten zien dat de meeste Westduitsers niet instem men met degenen die op 10 juni een anti-Reaganbetomng hou den tijdens het bezoek van de Amerikaanse president aan Bonn ter gelegenheid van een NAVO-vergadering De Westduitse vredesbeweging die de betoging organiseert onder het motto "staat op voor vrede", werd gisteren geschokt door een beschuldiging dat communisten haar voorbereidingsvergadenng van zondag hadden beheerst De Groenen, een politieke partij van dissidenten en milieuverde- digers, verklaarden dat commu nisten en sympathisanten in gro te getale in de zaal in Bonn zaten en alle kritiek op de Sowjet-Unie wegstemden en eenzijdige anti- Amerikaanse moties erdoor jaag den. Amerikaanse raketten en Amerikaanse "inmenging in het buitenland" werden aan de kaak gesteld, maar niet het Russische rakettenarsenaal en de Sowje- trussische interventie in Afgha nistan en Polen, aldus de Groe- Petra Kelly, een leidster van de Groenen, zei dat haar partij niet temin toch aan de betoging zou meedoen. Maar de beschuldiging heeft de mogelykheid geopend van een breuk in de vredesbewe ging. die is versterkt door toene mende oppositie tegen het NA VO besluit om in West-Europa Amerikaanse raketten voor de middellange afstand op te stel len De christen-democraten in Bonn zeiden ook dat de byeenkomst op zondag van 800 afgevaardig den van 37 vredesbewegingsor ganisaties aantoonde dat "de voorgenomen anti-Amerikaanse demonstratie door communisten wordt geïnspireerd en geleid". Josef Lemen, een van de twee voorzitters van de voorbereiden de bijeenkomst, sprak tegen dat communisten haar hadden gedo mineerd "Er is verschil tussen lid zyn van de Duitse communistische party en dezelfde standpunten koestc ren als partijleden over enkele problemen", zei hy op een pers conferentie. ADVERTENTIE WENEN - Het bezoek van Sowjet- minister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko aan Joegosla vië komt op een in de ontwikke ling van de relaties tussen beide landen politiek belangrijk mo ment. Ofschoon de besprekingen' tussen Gromyko en de Joegosla vische regeringsleiders een in formatief karakter hebben ge had. mag zonder meer worden aangenomen dat Gromyko, die het bezoek brengt als lid van het Russische Politburo en nadruk kelijk niet als minister van bui tenlandse zaken, heeft gepro beerd druk uit te oefenen op Joe goslavië. Joegoslavië heeft in de kring van ongebonden landen tot nu toe steeds de opvatting van Cuba af gewezen, als zouden de Sowjet- Unie en de andere Oostbloklan den automatisch de geëigende partners zijn voor de landen in de Derde Wereld. Dit is van be lang, aangezien Joegoslavië on der de niet-gebonden landen een leidende rol heeft, zij het niet meer zo invloedrijk als dat onder Tito het geval was. Aan de andere kant moeten de Joe goslavische politici, met het oog op het komende communisti sche partijcongres in juni, hun positie bepalen tegenover de Sowjet-Unie en de andere Oost bloklanden. De Joegoslavische relatie tot de Sowjet-Unie is be palend voor de betrekkingen met de andere Warschau-póct- landen, waarbij in het bijzonder gedacht moet worden aan de on derlinge handelsbetrekkingen. Gromyko's bezoek komt ook op een tydstip dat er in het Kremlin een regelrechte machtsstrijd aan de gang is rond het Russische lei derschap. Niemand weet hoe ziek staats- en partijchef Leonid Brezjnjev werkelijk is. Het is al leen bekend dat zijn gezond heidstoestand byzonder veel te overlaat. ner dat de Joegoslavische com munistische partij ter gelegen heid van zijn bezoek heeft gege ven, is bij de Joegoslavcn onge twijfeld niet al te goed gevallen. Voor en tijdens Gromyko's be zoek heeft Joegoslavië de kwes ties Polen en Afghanistan, die zij vaak en openlijk heftig hebben gekritiseerd, naar de achter grond geschoven. Maar de pogingen van het Joego slavische regime in de periode na Tito, om Amerikaanse investe ringen aan te trekken, eisen daar om van hun kant in de toespra ken tydens het bezoek de groot ste terughoudendheid. Het be zoek is overigens het eerste van Russische zijde sinds de begrafe nis van Tito, by na twee jaar gele den, welke door Brezjnjev per soonlijk werd bijgewoond. Polen De Poolse militaire leider, generaal Wojciech Jaruzelski, is gisteren in de Tsjechoslowaakse hoofd stad Praag gearriveerd voor zyn derde bezoek sinds het afkondi gen van de noodtoestand in de- cembér. Dat heeft het officièle Tsjechoslowaakse persagent schap Ceteka gemeld Jaruzelski werd verwelkomd op het zwaar bewaakte vliegveld Ruzyn door president en partijleider Gustav Husak. President Husak heeft de Poolse premier verzekerd van zyn steun. Husak en Jaruzelski heb ben gisteren besprekingen ge voerd. Tsjechoslowakye steunt de moeilijke stryd van de Poolse communistische party en de pa triottistische krachten om de ernstige sociaal-economische crisis in Polen te boven te ko men, aldus het persbureau dat Husak citeerde. Het afkondigen van de noodtoe stand in Polen heeft contra-revo lutionaire plannen om het socia lisme aan de kant te zetten voor komen en heeft de voorwaarden geschapen voor het oplossen van de problemen, aldus Husak.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9