Minder spanning in kabinet D Helikopter vaker dan vliegtuig in "kritieke fase" C Sexuele hulpverlening voor zwaar invaliden ,dan weet je dat het goed is? Bezuinigingen op ambtenarensalarissen en uitkeringen Onderwijzer oneens met ontslag op chr. school Actie vrouwen tegen sexreizen IV DINSDAG 6 APRIL 1982 ARNHEM (GPD) - „De zwaarste handicap is een spraakgebrek", zo luidt een van de opmerkelijk ste conclusies van Eva. ex-prosti- tuée uit Arnhem, die zich nu ruim een jaai met sexuele hulp verlening aan zwaar invalide mannen heeft beziggehouden. „Vooral in het begin heb je in zo n geval veel geduld nodig. Je moet je dan ontzettend inspan nen om iemand te kunnen ver staan. By sommige gehandicap ten bij wie ik kom. ben ik - door hun communicatieproblemen - zelfs het enige contact met de buitenwereld". Naar aanleiding van de positieve ervaringen die Eva in haar eerste halfjaar heeft opgedaan, is ewid vorig jaar een werkgroep opge richt met als doel de relatiepro blemen in de breedste zin van het woord voor zwaargehandi- capten bespreekbaar te maken. Naar aanleiding van de eerste publicaties is er veel gebeurd. De klantenkring van Eva is van een zestal, wat zij noemt, vrienden uitgebreid naar 25. De gehandi- Binnenland capten die Eva nu regelmatig be zoekt. wonen door geheel Neder land. Proefperiode Met het oog op een eventuele uit breiding van de kring heeft Eva een vriendin van haar bereid ge vonden zich ook met de sexuele hulpverlening aan gehandicap ten bezig te houden. Na een proefperiode is gebleken dat ook zij het fijn vindt met zwaar inva liden te werken. Samen met Eva trekt ze regelmatig het land in om de gehandicapte op onder meer sexueel gebied te helpen. Een groot probleem waar de werkgroep nog steeds mee te kampen heeft, is de sociale con trole in woonvormen en tehui zen. De werkgroep hoopt echter via publicaties en in samenwer king met de Amsterdamse Mr. Van der Graaf Stichting uitgege ven folder het taboe te doorbre ken. „Er moet openlijk over kunnen worden gesproken. Ook in de woonvormen en de tehuizen", zegt H. Sonneveldt, hoofd van de Voorziening voor Gehandicap ten in Gelderland en lid van de werkgroep. „Aan hoofden en di rectie van instellingen moet dui delyk worden gemaakt dat wij op verantwoorde wijze iets aan de problematiek willen doen. We moeten dit onderwerp nu einde lijk eens uit de achterkamer ha len zonder mensen te passeren of voor het hoofd te stoten". Gevoeliger „Kijk", vult Eva aan. „ook de zwaargehandicapte is een mens. Een mens die recht heeft op een relatie". De werkgroep wil zich ook gaan richten op zwaargehan dicapte vrouwen met sexuele re latieproblemen Sonpeveldt: „By vrouwen ligt deze problema tiek nog gevoeliger De sexuele gevoelens zyn uiteraard ook aan wezig. Onder mannen is het ech ter gemakkelyker over hun se xuele problemen te praten Zy reageren minder emotioneel". „Vrouwen willen", zegt Eva aan. „vaak een vaste relatie voordat ze met iemand naar bed gaan. By 'commerciële sex' is dat moei lijk. Er ontstaat wel een vriend schappelijke relatie maar geen vaste verhouding. Je bent een uur of anderhalf uur geheel tot hun beschikking, maar daarna leid je je eigen leventje weer Als jy weggaat, laat je de gehandi capte niet met een gebroken har tje achter. Hy weet dat. Door ons werk vermindert echter wel het minderwaardigheidscomplex en daarvoor komt een stukje zelf vertrouwen terug by de gehandi capte. Met dat zelfvertrouwen durven ook zwaar invaliden een relatie met een ander aan te gaan Dat is ook een doel van ons".. DEN HAAG (GPD) - De spanning in het kabinet is giste ren iets afgenomen door een aantal compromis-voorstel len die de komende dagen zullen worden besproken. In grote lijnen zijn de partijen het erover eens dat er nog extra bezuinigd kan worden door de ambtenarensalaris sen en de sociale uitkeringen aan te pakken. Ook is er overeenstemming over een verhoging van de sociale pre mies. De meningen liepen tot gisteren echter sterk uiteen over de hoogte van de te bezuinigen bedragen. Minister Den Uyl heeft namens de PvdA-bewindslieden in het kabi net een voorstel op tafel gelegd om nog dit jaar 3 miljard gulden te bezuinigen. Dat is bijna 1 mil jard meer dan waartoe de PvdA tot voor kort bereid was. Het voorstel is echter al op weer stand gestuit bij CDA en D'66. Afgelopen vrijdag zei Van Agt al dat het regeerakkoord niet lan ger uitvoerbaar is. De vier hoofd doelstellingen (terugdringing van het financieringstekort, sta bilisering van de collectieve las tendruk. vermindering van de werkloosheid en een koopkrach toffer dat varieert van min 1 tot min 4 procent) zijn niet tegelijk uit te voeren, zei hij toen. Eindvoorstel Het regeerakkoord is met name een akkoord tussen de Tweede Kamer-fracties en in mindere mate tussen de ministers in het kabinet. Daarom wilde Van Agt vandaag bij de fractieleiders Lubbers (CDA). Meijer (PvdA) en Brinkhorst (D'66) nagaan hoe ver hij kan gaan bij het opstellen van een eindvoorstel dat hij don derdag aan het kabinet wil voor- leggen.Volgens kabinetskringen zou premier Van Agt weinig heil meer zien in een gesprek tussen de ministers uit de zogenaamde vijfhoek (Van Agt, Den Uyl, Ter louw. Van der Stee en Van Thijn). Een voor gisteravond af gesproken vergadering van deze vijf werd afgezegd. „Van Agt heeft het idee dat de stellingen alleen maar dieper worden inge graven, wanneer de vijf weer om de tafel gaan zitten", zo werd gis teren in kabinetskringen gezegd. Daarom geeft Van Agt nu de voor keur aan afzonderlijke contacten ROTTERDAM (ANP) - René Coenradie is vorig jaar ontslagen als onderwijzer muzikale vor ming van de christelijke nationa le school in Heinenoord omdat hij zich kwetsend en onterend over God en de kerk heeft uigela- ten. Dit zei voorzitter J. Leeu- wenburgh van het schoolbestuur gisteren voor het ambtenarenge recht in Rotterdam. De 26-jarige in Heinenoord wonende onder wijzer had daar tegen zijn ont slag beroep ingediend. Coenradie is behalve muziekleraar ook cabaretier. Samen met een vriend, Sandor Gora, doet hij het travestieprogramma "Juffrouw Sonnika en Tante Gré". In een interview dateen plaatselijk weekblad had met beide cabare tiers, had Gora gezegd "de schurft aan de kerk" te hebben en dat "alle narigheid door God komt". Coenradie zei het hier mee eens te zijn, maar zich niet zo onparlementair te zullen uitla ten. Leeuwenburgh zei op de zitting dat het schoolbestuur tijdens een speciale vergadering had gecon cludeerd dat het gewraakte inter view voldoende reden gaf voor ontslag. Burgemeester L Vleggeert van Heinenoord verklaarde ter zit ting dat het gemeentebestuur het eigenlijk niet met de argumenten van het schoolbestuur eens was "We moesten echter tot ontslag overgaan toen het schoolbestuur na een door ons georganiseerd gesprek meedeelde dat terug keer naar de normale verhoudin gen niet meer mogelijk is", aldus de burgemeester. Het ambtenarengerecht doet uiter- lyk 26 april uitspraak. met de vier bewindslieden, deels persoonlijk, deels schriftelijk. Dat gebeurde ook gisteren, toen hij onder meer een langdurig be raad voerde met minister Van der Stee (financiën). De minis ters kregen gisteren een stuk met nieuwe cijfers en berekeningen van het ministerie van financiën voorgelegd, maar over de inhoud daarvan werd gisteravond niets bekend. Premieverhoging Volgens het PvdA-voorstel zouden de premies voor aow-aww en ww extra moeten worden verhoogd (opbrengst ruim 500 miljoen) en zou er extra moeten worden be zuinigd op ambtenarensalarissen en sociale uitkeringen. Met name de premieverhoging stuit echter op weerstand bij Van Agt en Van der Stee, omdat daarmee geen echte bezuiniging zou worden bereikt. Het financieringstekort (verschil tussen uitgaven en in komsten van de staat) zou er niet door worden teruggedrongen, zodat met het PvdA-voorstel niet meer dan ruim 2 miljard gulden aan echte bezuinigingen zou worden bereikt. Het CDA wil dit jaar nog 3,5 miljard gulden aan echte bezuinigingen zien, D'66 zit iets lager. PvdA-fractieleider Wim Meijer noemde het voorstel van Den Uyl gisteravond 'een handrei king'. Volgens hem ligt nu de ba sis voor overeenstemming op ta fel. Op Schiphol werd gistermiddag door ongeveer honderd i ren" naar Thailand. Een reisbureau uit Hoorn dat dergelijke i van de aanwezige vrouwenorganisaties. SCHIPHOL (GPD) - Ongeveer honderd vrouwen hebben gister middag op Schiphol geprotes teerd tegen het vertrek van een groep reizigers met het reisbu reau Thailand Express naar Bangkok. Dit reisbureau, dat in Hoorn is gevestigd en wordt ge leid door de 26-jarige S. Spruyt, organiseert regelmatig sexreizen naar Thailand. Met de reis van Thailand Express vertrokken gistermiddag 27 Nederlanders. hadden zich in de ver- ADVERTENTIE trekhal verzameld voor de balie waar de Thailandreizigers zich moesten melden. Getooid met spandoeken en onder het roepen van leuzen als 'Sextoeristen op rotten' lieten zij hun weerzin over deze reizen blijken Volgens gegevens van de werk groep 'Concerned Azian Women' is één op de drie toeristen die naar Thailand gaan een 'sextoe- rist'. Volgens cijfers van de werk groep zouden dit jaar 40.000 Ne derlanders op vakantie naar Thailand gaan Het sextoerisme in Zuidoost-Azié is het gevolg van de heersende armoede, waardoor vrouwen en meisjes zich gaan prostitueren om wat te verdienen. Grote verontwaardiging heerste onder de vrouwen over een uitla ting van de directeur van reisbu reau Thailand Express. Spruyt. in een interview. Hij stelde daar bij dat de reizen eigenlijk een vorm van ontwikkelingshulp zouden zijn, omdat de bevolking op deze manier aan inkomen zou worden geholpen De vrouwen stellen dat de Aziatische vrou wen en kinderen door deze rei zen „op schandalige wyze tot slachtoffer worden gemaakt van de heersende ongelykheid WEERRAPPORTEN I li Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder geheel bew Rotterdam zwaar bew Twente zwaar bew Vlissingen zwaar bew Zd Limburg zwaar bew Aberdeen geheel bew Athene on bew Berlijn on bew Bordeaux zwaar bew Brussel half bew Frankfort zwaar bew Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen bew. 20 10 bew. 20 5 half bew 22 10 Dounc Egberts koffie, lekkere koffie. Lissabon Londen Luxemburg Malaga Mallorca Munchen Nice Parys Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Istanbul Laa Nna Turns half bew 18 6 geheel bew 5 -2 zwaar bew 20 6 on bew 18 1 mist 9 1 licht bew 17 8 zwaar bew 16 7 geheel bew 21 11 on bew 17 Binnen 24 uur stortten vorige week twee helikopters van de Man ne Luchtvaart Dienst neer eén by Norfolk in de Verenigde Sta ten en een ander in de Tesselstroom vlak voor Den Helder Bei de waren van het type Lynx. waarvan de Marine Luchtvaart Dienst er 28 in gebruik heeft, voor opsporing en redding, en voor onderzeebootbestnjdmg. Over de oorzaken van de onge lukken was tot voor kort nog niets bekend "Maar", aldus een woordvoerder van de marinevoorlichtingsdienst. "de goede re putatie «van de vliegeigenschappen van de Lynx is vooralsnog niet op de helling gekomen". Hieronder een schets van de pro blemen die zich by een helikopter kunnen voordoen De grootste kans op een onge luk met een helikopter - in de zogenoemde kritieke fase - doet zich voor by de landing Het verschil met een normaal vliegtuig is dat het aantal kri tieke fasen bij een helikopter groter is. Dat komt doordat een vliegtuig voornamelijk lange-afstandsvluchten maakt, terwijl een helikopter doorgaans kleine afstanden overbrugt. Bovendien heeft de helikopter nog een aantal andere kritieke fasen die het vliegtuig niet heeft, namelyk by het stilhangen in de lucht (het zg. "hoveren") en by de overgang van dit "hoveren" naar de normale vliegsituatie. Een van de storingen die zich by een helikopter kunnen voordoen is dat er problemen ontstaan met de stuurinrich ting. Daarbij spelen twee soorten systemen een rol: het automatische vluchtcontrole- systeem (Automatic Flight Control System, AFCS) en twee hydraulische systemen Het AFCS corrigeert de ligging van de helikopter. Als het hefschroefvliegtuig dus in een bocht wil gaan liggen, zorgt dit systeem ervoor dat de ligging vanzelf weer wordt gecorrigeerd. Stonngen in het AFCS zyn natuurlijk al tijd mogelyk. maar dit kan praktisch nooit tot een ramp leiden. Met iets meer stuur- werk dan normaal kan de vlieger zyn "kist" namelyk altijd zelf nog op de goede route houden. Hydraulisch Anders ligt het echter met sto ringen in de twee hydrauli sche systemen van de heli kopter, die ervoor zorgen dat het sturen even licht gaat als in een personenauto. Treedt in deze systemen een storing op dan wordt corrigeren praktisch onmogelijk, ook al omdat de meters niet aange ven in welk van deze twee systemen de storing zit. De hydraulische sturingssyste men zijn ervoor om de grote druk die op de rotorbladen wordt uitgeoefend, te verlich ten voor de bestuurder. Als zo'n systeem uitvalt is het niet moeilijk te raden wat er gebeurt De enorme druk op de rotorbladen kan byvoor- beeld eenzydig in de zg. langs-as gaan werken waar door het toestel sterk naar links of naar rechts gaat over hellen en iets dergelijks kan zich ook voordoen in de top- as (waardoor de heli de neus naar links of rechts gooit) en in de dwars-as (waardoor de neus omlaag of omhoog wordt gedrukt) Zo is ooit een Amerikaanse he- likoptervlieger om het leven gekomen nadat hy een sto ring had gekregen in de langs-as. waardoor de heli kopter sterk naar links of naar rechts ging hellen. De mate van versnelling in de bocht was daarby zo groot dat hij zijn arm niet meer naar de bestuursknoppen kon bewegen Het is duide- lyk dat zo'n situatie zich ook kan voordoen by een stonng in de top-as of dwars-as Zoals gezegd worden storingen in de hydraulische systemen niet door meters aangegeven De vlieger zou dus zelf moe ten uitvissen waar de storing zit. en daar is meestal geen tyd voor. Desoriëntatie Er kunnen zich ovengens nog andere situaties voordoen waarin ongelukken soms on ontkoombaar zyn. Byvoor- beeld, wat zelfs zeer ervaren vliegers af en toe gebeurt, door desoriëntatie In dat ge val zegt het gevoel van de vlieger geheel andere dingen over de vluchtroute dan zyn instrumenten aangeven. Hy kan dan bestunngsfouten gaan maken De tweede vlieger kan het roer dan wel iswaar overnemen, maar dan moet hy wel eerst een seintje krygen en vaak ontbreekt daarvoor de tyd. Een heli kopter hangt soms maar en kele meters boven de grond en voor tngrypen is het dan al snel te laat Hoewel er over de oorzaak van het ongeluk met de helikop ter in de Tesselstroom nog mets bekend is, is wel duide- lyk geworden dat het toestel in een kritieke fase verkeer de: het was bezig met een oe fening waarbij mensen uit het water werden getrokken, en hing dus stil boven het wa ter. Het was bovendien don ker en de weersomstandighe den waren verre van ideaal Een bykomend gegeven is dat de heli met een enorme vaart in de Tesselstroom terecht moet zijn gekomen het toe stel is in stukken uiteenge spat. terwijl het toch maar maximaal 10 meter boven het water kan hebben gehangen. Zelfs het uitvallen van de twee motoren zal normaal ge sproken niet tot gevolg heb ben dat een heli met zo'n enorme vaart op het water te recht komt. omdat in dat ge val altyd nog wel een redely- ke landing kan worden uitge voerd. Breuk Wanneer zich echter een breuk voordoet in een van de hef- schroeven. kun je als vlieger niets meer doen En uiteraard moet ook deze mogelyke oor zaak niet worden uitgesloten Voorlopig zal het onderzoek naar beide ongelukken met de heli's echter nog wel een tydje duren Al was het maar omdat de helikopters van de Marine Luchtvaart Dienst, in tegenstelling tot de toestellen van de burgerluchtvaart, geen "zwarte doos" aan boord hebben, aan de hand waarvan men achteraf de ge sprekken die tot het allerlaat ste moment via de radio en in de cockpit zyn gevoerd, zou kunnen beluisteren JOHN ASSMANN i het type "Lynx Piraat stoort rampenoefening licht bow on bow 20 12 2 zwaar bew 20 12 0 licht bew. 19 5 0 licht bew 18 11 0 regen 19 11 07 mist 18 9 0 on bew - 6 0 geheel bew 11 6 bcht bew 22 16 zwaar bew 20 14 ARNHEM DODEWAARD (GPD) Etherpiraten kunnen de alarm regeling die is ontworpen voor d( k-nu M-rgiecentrale Dode- waard. ernstig ontwrichten. Door hun illegale zendactivitei ten hinderen ze daarmee de be langrijke communicatie tussen mobiele commandoposten en de centrale post. Dat is gisteren gebleken tydens een rampenoefening rond de kerncentrale waarby ervan was uitgegaan dat uit de reactomum- te jodium en edelgassen waren ontsnapt. Een clandestiene zen damateur stoorde de verbinding tussen het rampgebied en het kantoor van de BB Kring Gelder land in Arnhem zo hevig, dat de gegevens ernstig verminkt over kwamen Later kon op een ander kanaal worden overgeschakeld waardoor dit euvel alsnog kon worden opgevangen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7