Drie jaar vergeefse strijd voor bouw verzorgingshuis Van snaargalvanometer tot kunsthart van Kolf "Woonruimteregels te strikt voor vrouwen uit opvangcentrum" Leiden-Noord stuit op strenge norm PSP: geen marine bij viering van 3 oktober DINSDAG 6 APRIL 1982 Leiden Tentoonstelling over cardiologie: LEIDEN - Er zijn in de afgelo pen 2000 jaar heel wat harten gebroken. Echter, met het oplappen ervan zijn ze nog niet zo lang bezig. De eerste pogingen dateren van zo'n honderd jaar terug. Voor de chirurg is het hart zo'n beetje het laatste orgaan geweest waar het mes in kon worden gezet. In het museum Boerhaave (Steenstraat la) is tot en met vijf september de tentoon stelling "Het Kloppend Hart". 100 jaar cardiologie in Nederland te zien. Aan de hand van instrumenten wordt een historisch over zicht gegeven van de hart- diagnostiek en van de open hart-operatie. zoals die zich de laatste honderd jaar heb ben ontwikkeld. Pas na de tweede wereldoorlog nam de hartchirurgie een grote vlucht, dank zij nieuwe verdovingsmethoden en de hart-longmachine. Men kan immers het hart niet openen zonder dat de bloedsomloop en zuurstoftoevoer door gaat. De hart-longmachine is een apparaat dat bij hartoperaties de functie van hart en longen overneemt, een soort buiten het lichaam opgesteld kunst- hart. Er is een grote collectie instru menten die bij dit soort ope raties worden gebruikt op de expositie te zien: hartklep pen. pace-makers, de hart- longmachine van Jongbloed, het kunsthart van Kolff, en een volledige Coronary Care Unit. Patiënten die zo'n ingrijpende operatie ondergaan komen op de hartbewaMyigsafdeling van het ziekenhuis te liggen ook wel Coronary Care Unit genoemd. Deze speciale afde ling is zo ingericht dat de li chaamsfuncties van de pa tiënt nauwlettend in de gaten kunnen worden gehouden. Naast allerlei moderne appara tuur is er ook apparatuur te bewonderen uit het begin van deze eeuw. De Neder landse fysioloog Willem Eint- hoven, die hoogleraar was aan de Leidse universiteit, ontving in 1924 de Nobelprijs voor zyn uitvinding van de snaargalvanometer. Hiermee kon het eerste Electrocardio gram (ECG) worden ge maakt. Zo zijn er meer instrumenten voor allerlei meetmethoden gebruikt die staan tentoonge steld: zoals de sfygmograaf (instrument om de polsslag te registreren) en de echocar- diograaf. Bij dit laatste zeer moderne apparaat wordt ge bruik gemaakt van echo-gol ven oftewel geluidsgolven om het hart op te sporen. Voorheen deed men dit met röntgenstralen. Om de werking van de snaar- galvonometer. de echocar- diograaf en de hartklep te to nen zijn drie speelmodellen gemaakt. Op een educatieve wand wordt de bezoeker uit gelegd welke methoden wor den gebruikt om het hart in het lichaam precies te locali- seren, wat de functie is van het hart, en wat voor een soort gegevens over het hart kunnen worden gemeten. Voor de schoolkinderen is nog een speciale brochure ge maakt waarin het een en an der over het hart in eenvoudi ge bewoordingen is uitge legd. De snaargalvanometer van Nobelprijswinnaar Willem van Eint- hoven. Hiermee kon het eerste elektrocardiogram worden gemaakt. Einthoven heeft dit apparaat zelf ontwikkeld. Voor allerlei proble men moesten oplossingen worden gevonden. Voor het maken van uiterst dunne kwartsdraden gebruikte hij een pijl en boog. Door een pijl weg te schieten waaraan een klein druppeltje gesmolten, glas hing, werd de druppel uitgerekt tot een dunne draad of snaar. LEIDEN - Vrouwen die in een opvangcentrum verblijven moeten, als dat nodig is. snel aan zelfstandige woonruimte worden geholpen. Dat is de strekking van het rapport 'Ver van Huis' dat de opvanghuizen Corto- na en het Vrouwen Opvang Centrum morgen zullen aanbieden aan wethouder Tesselaar van volkshuisvesting. De twee Leidse centra wil len het woonprobleem van vrouwen in opvanghuizen onder de aan dacht brengen. Vrouwen in opvanghuizen wordt het nu namelijk onmogelijk gemaakt zelfstandige woonruimte te vinden. Veel gemeenten stellen eisen van sociale of economische gebondenheid, terwijl vrouwen uit opvanghui zen juist liever in een stad gaan wonen waar ze totaal geen binding hebben. Zij willen of kunnen niet terug naar hun oude woonplaats uit veiligheidsoverwegingen. Bijvoorbeeld omdat hun echtgenoot hen mishandelt. Het gevolg daarvan is dat de opvanghuizen voor vrouwen vaak overvol zijn. Van een goede doorstroming in de huizen is vaak geen sprake. Vrouwen die eigenlijk al zelfstandig zouden kunnen wonen, moeten in het centrum blijven omdat er eenvoudig geen andere huisvesting voor hen is. Voor de vrouwen zelf is zo'n situatie ook een zware druk: de kans om een nieuw leven te beginnen wordt steeds uitgesteld. Sinds 1979 is nu het Landelijk Vrouwen Huisvestings Overleg (LVHO) bezig om iets aan de situatie van vrouwen in opvanghuizen te verande ren. Gestreden wordt voor een beter huisvestingsbeleid ten aanzien van deze vrouwen. In het rapport 'Ver van Huis' zegt de LVHO dat vrouwen in opvanghuizen gezien moeten worden als binnenlandse vluchtelingen. Zij moeten, na drie maanden verblijf in een opvanghuis, naar een zelfstandige woonruimte kunnen vertrekken. En de gemeente en woningbouwverenigingen moeten ervoor zorgen dat er woonruimte beschikbaar is. De vrouwen zullen morgen een demonstratieve tocht naar het Stadhuis plein maken om deze eisen te onderstrepen. Na een manifestatie op het Stadhuisplein, met onder meer een optreden van de Sirenes, wordt het rapport 'Ver van Huis' aan Tesselaar aangeboden. Daarna staat nog een gesprek met de raadscommissie volkshuisvesting op het programma. LEIDEN - De strijd voor een bejaardenhuis in Lei den—Noord begint een slepende zaak te worden, vooralsnog zonder veel uitzicht op realisering. Binnen Leiden zijn alle in stanties het er allang over eens. Liever gisteren nog dan vandaag zou er een verzorgingshuis moeten staan aan de Zijloever. Drie jaar van plannen ma ken leverden echter van alles op, behalve het in middels fel begeerde be richtje van de provincie: een verklaring van geen bezwaar voor de bouw. Praktisch alles is al bekend: de provincie erkent dat er zestig verzorgingsplaatsen in Leide n-Noord moeten komen; het te huis zou een wijkfunctie moeten krijgen; er bestaat al driejaar een stichting Zijloever in oprichting; de benodigde grond is al eigen dom van de gemeente; en toe komstige bewoners zijn volop voorhanden. Eén ding blijft ech ter een groot vraagteken: wan neer kan eindelijk een begin worden gemaakt met de bouw. Wat dat betreft stoot de gemeen te Leiden elke keer weer het hoofd tegen dezelfde muur. Na melijk die waarop met grote vet te letters geschreven staat: zeve n-procents-norm. Deze wettelijke norm schrijft voor dat maar zeven procent van alle bejaarden in een bepaalde regio recht heeft op een plaatsje in een verzorgingshuis. En Leiden zit al boven die zeven procent. Oude ren moeten zolang mogelijk zelf standig in hun eigen huis blijven wonen, heet het beleid te zijn. Het cynische van de zaak is ech ter dat een instelling als de Stich ting Gezinsverzorging, met wier hulp bejaarden indertiaad langer zelfstandig zouden kunnen blij ven, niet onaanzienlijk moet be zuinigen. Aan de zeven-procent s-norm valt echter niet te tor- nen, terwijl een wachtlijst van bijna driehonderd 'urgente' Leidse bejaarden daar schril te gen afsteekt. In het snel vergrij zende Leiden neemt het aantal hoogbejaarden snel toe. en dus ook de behoefte aan verzorgings plaatsen. "Doodziek van de norm", wordt de heer Heetveld, voorzitter van de Stichting Zijloever i.o. "Wanneer de provincie wel erkent dat er een bejaardenhuis nodig is in Leiden-Noord, moet ze ook een uitspraak doen. Extra verzor gingsplaatsen in de provincie gaan elke keer weer aan de neus van Leiden voorbij". Samen met buurtbewoners van Leide n-Noord vindt zyn stichting dat het allemaal te lang gaat duren. Een (handtekeningen)actie wordt al overwogen. "Wij willen nu wel eens weten waar we aan toe zijn". Zowel de gemeente als de Stich ting Zijloever voert tal van argu menten aan voor de bouw van een bejaardenhuis in Leide n-Noord. Een van die argumen ten, spreiding van bejaardenhui zen over de hele stad, spreekt ook de provincie wel aan. Van daar alvast de toezegging van zestig plaatsen. Zijn de verzor gingshuizen in bijvoorbeeld Zuid-West namelijk rijk ge zaaid, in Noord is er nog niets. "En juist in Leiden-Noord is de betrokkenheid bij de eigen buurt heel groot", voert Heetveld aan. "Mensen wonen er vaak veertig of vijftig jaar en moeten dan in eens naar een tehuis aan de ande re kant van de stad. En ook de stadsvernieuwing in Leiden draagt nog een steentje by. Ou deren moeten naar een wisselwo ning verhuizen, weer terug naar een gerenoveerde woning en la ter nog eens naar een bejaarden huis buiten de wijk. Vaak kun nen ze daar niet aarden. Geloof me, dat kost echt mensenle- Dezelfde argumenten worden ook verwoord in brieven die burge meester en wethouders regelma tig naar de provincie sturen. In drukken van sommigen, dat de provincie de bouw van Zijloever zou tegenhouden, werden door gedeputeerde Aalbers onlangs echter tegengesproken. "De ze ven—procents—norm is door het rijk opgelegd en daar hebben wij ons ook aan te houden", zei hij onlangs. "We hebben wel wat meer plaatsen los kunnen krij gen, maar die zijn bestemd voor steden waar het nog erger is". Volgens de provincie moet Lei den eenvoudig afwachten tot er plaatsen in de regio vrijkomen. Maar dat belooft dan een kwestie van heel lang wachten te wor den. Sommigen wilden niet langer af wachten en kwamen met andere alternatieven aandragen. Zo stel de raadslid Van Oosten (PPR) enkele maanden geleden voor om Rijn en Vliet, dat gereno veerd moet worden, te verplaat sen naar Leiden-Noord. Een voorstel dat niet direct met open armen werd ontvangen. De ge meente wil gewoon zestig plaat sen extra en verwacht dat die eens zullen worden gegeven. Een ander plan, wijziging van de ver houding Leidse en Oegstgeestse plaatsen in het tehuis Rusten- borch, leek wel aanvaardbaar maar werd door het bestuur van dat tehuis afgewezen. Rustenborch in Oegstgeest heeft namelijk zo'n veertig plaatsen die altijd door Leidenaars wor den bezet. Die plaatsen zouden naar Leiden kunnen gaan wan neer Rustenborch dan de 43 plaatsen zou krijgen die vrijko men door de opheffing van het Oegstgeester bejaardenhuis Duinzicht. Het bestuur van Rus tenborch stelde echter een be langrijke voorwaarde: het nieu we Leidse huis zou een katholie ke signatuur moeten krygen. En, hoewel er Leiden veel aan gele gen is een bejaardenhuis in Lei den—Noord te krygen, volgens de gemeente moet het in elk ge val een algemeen tehuis worden. Voorop wordt gesteld dat het te huis een wijkgebonden karakter krijgt. Een tehuis dus waar be jaarden wonen, maar waar iets jongere wijkbewoners ook te recht kunnen voor het eten of wat gezelligheid. Het mes snijdt op die manier aan twee kanten: de bejaarden worden niet geïso leerd en de wijk heeft er een voorziening bij. Door wat de Stichting Zijloever 'koppigheid van het bestuur van Rusten borch' noemt, kon de transactie tussen Leiden en Oegstgeest dus niet doorgaan. Alle hoop concentreert zich daar om nu op de verklaring van geen bezwaar voor de bouw van een huis aan de Zyloever. Niet dat dan direct alle bejaardenproble men de wereld uit zijn geholpen, natuurlijk. "Maar het is een be gin", zegt Heetveld. "Leide n-Noord zou een heel eind ge holpen zijn". Zowel de heer Ver laan van het dienstencentrum voor bejaarden als de heer Su- mers van de sociale'dienst wyst op andere instellingen die het welzijn van ouderen kunnen be vorderen. "Hoe meer hulp, hoe langer de bejaarde zelfstandig kan blijven, hoe minder verzor gingshuizen er nodig zijn. Maar het rijk zinspeelt al op minimali sering van de professionele hulp verlening. Waarschijnlijk zullen we weer terug moeten naar bu renhulp en de inzet van kennis sen en kinderen. Het is alleen de vraag in hoeverre iedereen be reid is daarnaar terug te gaan". CONNY SMITS Automobilist mishandelt jongen van 15 LEIDEN - Een 15-jarige jongen is gisteren rond zes uur toen hij de Boshuizerkade wilde oversteken op weg naar huis, mishandeld door een automobilist. De chauf feur reed eerst hard op hem af. De jongen kon door snel opzij springen de auto ontwyken, maar kwam wel tey val. Hij riep daarop haar de chauffeur enkele kwade woorden. Deze keerde on middellijk om, stapte uit de auto gaf de jongen een vuistslag in zijn gezicht en bedreigde hem met een mes. Er ontstond een kleine vechtpartij waardoor de man zichzelf met het mes aan de hand verwondde. De chauffeur stapte na dit gebeu ren weer snel in de auto en reed weg. De jongen heeft aangifte ge daan. LEIDEN - Het PSP-raadslid Van der Putten heeft het college van B en W vragen gesteld over een bezoek van een marinevaartuig aan Leiden tijdens de 3 oktober viering dit jaar Van der Putten vraagt het college het verzoek voor een vlootbe- zoek in te trekken omdat naar zijn mening een bezoek van een marinevaartuig aan Leiden, juist op het grote 'feest van de vrij heid', uitgelegd zou kunnen wor- LEIDEN - Op het terrein voor de Groenoordhallen staat tijdens de paasdagen weer een lunapark opgesteld. Openingstijden zyn zaterdag van 10 00 tot 22.00 uur. zondag van 13.00 tot 24.00. maan dag en dinsdag van 10.00 tot 24.00 uur. den als propaganda voor het mi litairisme m het algemeen en voor de NAVO in het bijzonder. Het raadslid wil verder weten, als het college van mening blyft dat het vlootbezoek moet doorgaan, welke kosten aan een dergelijk bezoek verbonden zijn en of het college bereid is naast het mili tair machtsvertoon op of rond 3 oktober een vredesproject of -manifestatie mogelijk te maken. Tenslotte vraagt Van der Putten of de marine zich, bij het bezoek aan Leiden, zal bezighouden met activiteiten op het gebied van personcelswerving. Het PSP- raadslid vraagt het college de commandant der Zeemacht te verzoeken van dergelijke aktivi- teiten af te zien. Sportzeskamp De jeugdafdelingen van zes sportverenigingen laten deze maand in de vorm van een sportzeskamp hun leden ken nis maken met andere takken van sport dan zij gewoonlijk beoefenen. Net als vorig jaar, alleen was er toen nog sprake van een vierkamp. De deelne mende verenigingen toen wa ren de Rijnsleutels (tafelten nis. LeiderdorpDe Bataven (atletiek. Leiden), de Leidse Reddingsbrigade en voetbal vereniging Leiden. Dit jaar zijn daar bijgekomen korf balvereniging KNS uit Oegst geest en basketbalvereniging Parker uit Leiden. De deelne mers zijn negen tot en met veertien jaar oud en zijn ver deeld in drie poules. De zeskamp begint vandaag met het onderdeel korfbal op het complex De Voscuyl in Oegst geest aanvang zes uur 's avonds). Op 10 april wordt er in het gymnastieklokaal aan de Lijnbaan in Leiderdorp tafeltennis gespeeld aan- irnng half een). Het volgende onderdeel speelt zich dezelfde dag af in zwembad de Zijl en. is toegespitst op de activitei ten pan de Leidse Reddings Brigade (aanvang half zes). Atletiek in de Leidse Hout staat 17 april op het pro gramma aanvang half twee); één week later wordt er in de sporthal aan het Broek plein in de Merevwijk gebas ketbald (aanvang kwart over zes). De sportzeskamp wordt donderdagavond 29 april af gesloten op het sportcomplex van v.v. Leiden in het Mors- kwartier met voetbal (aan vang zes uur). Na afloop daarvan worden in de kanti ne de prijzen uitgereikt. Vrouwenkoor Het Leidse Vrouwenkoor Hes- perides houdt woensdag avond de eerste repetitie. Tot nu toe hebben zich circa 35 le den aangemeld; uitbreiding van dit aantal is welkom. De repetitie wordt gehouden in het schoolgebouw van De Noorderwiek aan de Ter Haarkade en begint om half acht. Ook is het de bedoeling woensdagavond de bestuur staken te verdelen. Hoewel het een vrouwenkoor betreft, meldt dirigent Aristos Bouius dat het repertoire niet femi nistisch is(er wordt begonnen met liederen van A. Dvórak Voor meer informatie: tel. 132227. Moederschap Het Politiek Vrouwencafé Lei den houdt woensdag een avond rond het thema "Moe derschap, wat doet het ons en wat doen we ermee?", met on der meer een foto-tentoonstel ling. Dat gebeurt in het Vrou wenhuis, Hooigracht 79 en be gint om acht uur. Dichters In café The Duke aan de Oude Singel 2 treedt morgenavond een aantal dichters op: Ruud V/essels, Nol Wentholt, John Dullaart, Bert Toussaint, Philip vd Eyk. Pia Wolters en Maarten Baanders, leden van de literaire workshop van het LAK. Aanvang acht Gymnastiekinstuif De gymvereniging Nieuw Brunhilde organiseert don derdagmiddag. samen met dé Dienst Sport en Recreatie van de gemeente, een gymnastie kinstuif in de sportzaal aan het Broekplein in de Meren- wijk. Onder deskundige lei ding kan er aan volksdansen, jazzgymnastiek en turnen worden gedaan. Ook is er een conditietest. Alle leeftijden zijn welkom vanaf twee uur. Apartheid op foto Nog tot 12 april is in de Leidse Wereldwinkel de fototentoon stelling 'ANC-70 jaar strijd tegen de apartheid' te zien. Deze tentoonstelling bestaat uit toen panelen waarop de indrukwekkende geschiede nis te zien is van het Afri kaans Nationaal Congres, de oudste bevrijdingsbeweging van Zuid-Afrika. De wereld winkel is dinsdag tot en met vrijdag open van half drie tot half zes en zaterdag van twaalf tot vijf uur. EHBO De vervolgles EHBO van Peer- ke Donders", de katholieke bond voor EHBO. wordt niet donderdag gegeven, maar verschoven naar donderdag 15 april. ADVERTENTIE I Nu bij FOXY: 1 1 Streepbloes 4 kmtbröêk

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4