Onderzoek bewoning Gulden Vlies Piraat in geweer voor (legale) lokale radio Restauratie moet in elk geval voor 1 september beginnen Winkeliers willen meer steun gemeente DINSDAG 6 APRIL 1982 Carillon en Apollo winnen basketbal LEIDEN De Apolloschool bij de meisjes en Het Carillon bij de jongens, twee scholen uit Zuid-West hebben het mini-bas- ketbaltoernooi gewonnen dat de gemeentelijke schoolsport - commissie voor lagere scholen organiseerde. In het universi taire sportcentrum aan de Was- senaarseweg werden gisteren de eindrondes gespeeld. Bij de meisjes werd de Apollo school gevolgd door de Rudolf Steiner. derde was de Willem de Zwijgerschool en vierde de Zuiderparkschool. Tweede bij de jongens werd de Hartebrug- school. derde de Kardinaal Al- frinkschool en vierde de Twee Sleutels. LEIDEN Etherpiraat Radio 88 heeft zich in de strijd geworpen om een (legale) lokale radio-om roep in Leiden van de grond te krijgen. Een doel dat voorlopig met een handtekeningactie wordt nagestreefd. Behalve een handtekening dienen sympathi santen op hun briefkaart naar postbus 115, 2340 BG Oegstgeest ook de aanmoediging "Ik steun Radio 88 in haar stnjd voor een lokale omroep" te schrijven Het verzamelde pakketje wordt tezy- nertijd aangeboden aan het colle ge van B en W. De omroep voor Leiden en omge ving, die Radio 88 voor ogen staat, moet wars zijn van com mercie. Als bron van inkomsten wordt in plaats daarvan gedacht aan een stichting waar giften kunnen worden gestort, terwijl ook de mogelijkheid van subsi die niet wordt uitgesloten. "Al leen heeft dat wel het gevaar dat je in je programma's kritiek le vert op de overheid waar je ook geld van krijgt", zo beseft Anne- mane van Caubergh. De Leidse versie van regionale om roep zal. als het althans aan de Radio 88-mensen ligt. niet ge vuld worden met louter verzoek platen-programma's. Er moet eerst en vooral bericht worden over wat er in en rond Leiden ge beurt. "Echt serieus", zoals Van Caubergh het formuleert. Wel licht ook daarom denkt Radio 88 LEIDEN - De Leidse gemeenteraad heeft in een avondvullende vergadering, gister avond, nog geen besluit genomen over de toekomstige bestemming van het gekraakte 'Gulden Vlies' aan de Breestraat. Wel zal snel een begin worden gemaakt, in elk geval vóór 1 september, met de restauratie van het monumentale gebouw. Intussen wordt onderzocht of de verdiepingen van het pand verbouwd kunnen worden tot een groeps woning. Het college van B en W is daarmee tegemoet gekomen aan de wens van de krakers van het pand. Het voormalige hotel 'Het Gulden Vlies' aan de Breestraat werd in februari van dit jaar gekraakt na dat het enkele jaren had leegge- staan. Het gemeentebestuur stond tot voor kort op het stand punt dat het gebouw, na restau ratie, een bestemming moest krijgen als kantoor. Met de uit voering van dat plan, waarvoor architect Bob C. Van Beek een ontwerp heeft gemaakt, zal een bedrag van 2,1 miljoen gulden gemoeid zijn. Het pand geschikt maken voor bewoning zou vol gens het college duurder wor den. En de huren daardoor veel te hoog. Op verzoek van PPR-raadslid Van Oosten maakte architect E.J. Hoogenberk een alternatief plan voor 'Het Gulden Vlies' dat vori ge week, met gepaste trots, door de krakers werd gepresenteerd. Volgens dit plan zou het pand ge splitst kunnen worden, waarbij het monumentale gedeelte een kantoorbestemming zou krijgen en de overige verdiepingen ge schikt zouden worden gemaakt voor bewoning door een woon groep (volgens de zogenaamde 'Van Dam regeling'). De uitvoe ring van het alternatieve plan zou 1,8 miljoen kosten en daar mee goedkoper zijn dan het plan van de gemeente. Het college van B en W kwam daardoor voor een moeilijke beslissing te staan, al zei wethouder Bordewijk (fi nanciën) niet overtuigd te zijn van de haalbaarheid van het 'goedkope' plan. Subsidie In de raadsvergadering van gister avond moest de knoop worden doorgehakt. Volgens de wethou ders Waal (stadsontwikkeling) en Bordewijk zitten er nogal wat ha ken en ogen aan het alternatieve plan van architect Hoogenberk. Het ministerie van CRM heeft de gemeente een restauratiesubsi die gegeven onder de voorwaar de dat vóór 1 september met de uitvoering van het oorspronkelij ke plan (kantoren) wordt begon nen. De mogelijkheid om het pand gedeeltelijk een woonbe stemming te geven staat of valt echter met het verkrijgen van een andere subsidie, van het mi nisterie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening (VRO) Akkoord Gaat die subsidie niet door dan valt het alternatieve plan in dui gen. Van minister Van Dam (volkshuis vesting) mag Leiden dit jaar 735 woningen bouwen (inclusief de verbouwing van panden). De plannen voor deze woningbouw is echter al in zo een vergevor derd stadium dat het niet reëel is om een van deze plannen naar 1983 door te schuiven. Grootste probleem is dus dat de gemeente niet dit jaar al kan beginnen met het bouwen van woonruimte in 'Het Gulden Vlies'. Begint de ge meente daarentegen niet vóór 1 september met de restauratie dan loopt men het risico de CRM-subsidie te verspelen. Waal wees er met nadruk op die termijn ernstig te nemen en pleitte ervoor de restauratiepro cedure voort te zetten. De wet houder zei niet bij voorbaat te genstander te zijn van het creë ren van woonruimte in 'Het Gul den Vlies' maar was weinig opti mistisch over het verkrijgen van de noozakelijke subsidie van het ministerie van VRO. Waal meent verder dat nog een aantal andere problemen een woonbestem ming voor 'Het Gulden Vlies' in de weg staat. Zo moet onder meer een oplossing worden ge vonden voor een afzonderlijke toegang tot de woningen aan de achterzijde van het pand. Zeker is dat architect Van Beek in de verdere procedure niet aan de kant zal worden gezet. De discussie in de raad spitste zich toe op de vraag of de mogelijk heid van een woonbestemming voor 'Het Gulden Vlies' openge houden moet worden. PvdA- fractievoorzitter Peters stelde voor zo snel mogelijk met de res tauratie van het monumentale gedeelte van het pand aan de Breestraat te beginnen en nog geen beslissing te nemen over bestemming van de 'gewone' verdiepingen. Als de restauratie op tijd is begonnen kan de ge meente intussen proberen de VRO-subsidie in de wacht te sle pen en onderzoeken of tot een verantwoordde exploitatie opzet is te komen bij het creëren van een groepswoning in het pand. De voltallige raad ging met het voorstel van Peters akkoord, daarmee terugkomend op het eerdere besluit dat 'Het Gulden Vlies' uitsluitend een kantoorbe stemming moest krijgen. Vol gens het PvdA-raadslid is een lo gisch gevolg van deze beslissing dat de krakers het pand vrijwillig zullen ontruimen. De krakers zeggen bereid te zijn aan de voorbereiding en restau ratie van het monumentale ge deelte en het kaskoherstel (dak. gevel e.d.) mee te werken zolang wordt gewerkt aan het verbou wen voor bewoning. De krakers gaan er vanuit dat zij ook de toe komstige bewoners zullen wor den van het pand Wethouder Tesselaar meent dat bij de even tuele toewijzing van woonruimte in 'Het Gulden Vlies' de normale regels voor de verdeling van woonruimte moeten gelden en dat geen sprake kan zijn van een doorkruising van het gemeente lijk toewijzingsbeleid. LEIDEN - Diverse club- en buurthuizen hebben deze week, in de Paasvakantie, extra activiteiten voor de jeugd op het programma staan. Paasversieringen makenspeurtochten, films en soortgelijke onderdelen vormen het programma. Behalve de buurthuizen heeft ook het museum van volkenkunde aan de Steenstraat een speciaal kinderprogramma in elkaar gezet. Op de foto kinderen die gisteren clubhui* De Klinker Berlagestraat bezochten. te kunnen rekenen op de steun van een paar politieke party en. Zo zou het CPN raadslid Brands de acties onderschreven. Dat serieuze karakter van de toe komstige radio-zender is over eenkomstig de huidige opzet van Radio 88 Want "radio 88 is al dus de piraat in een open bnef - niet zomaar een piraat, maar wil informeren over o a. culturele, sportieve en politieke gebeurte nissen in Leiden". Zo is er op de vaste uitzenddag (vrijdag 's morgens tussen zeven en elf uur en 's avonds van vijf tot acht) in het verleden wel aan dacht besteed aan de krakers in het Gulden Vlies en de acties voor het behoud van de afdeling allergologie by het AZL. Radio 88 wil in haar streven naar l> gali- verken met andere piraten "Geen piraten die maar wat aan zitten te klooi en", zoals Annemane van Cau bergh het verwoordt. Radio 88 heeft ook nog een andere redenen om tot een lokale om roep te komen op haar huidige frequentie zit de zender klassie ke muziek van een Frans Belgi sche omroep in de weg. Annema ne van Caubergh: "Eerst zaten we op een andere frequentie en stoorden de klassieke BBC. Het regende toen klachten, vandaar dat we zyn verhuisd Nu hebben we pas één klacht gekregen, maar ideaal is het natuurlyk niet". VVV zoekt logiesadressen LEIDEN Het Leidse VW-kan toor zoekt voor het komend paasweekeinde particuliere lo giesadressen De verwachte toe- ristenstroom uit binnen- en bui tenland naar Leiden en de kust zal door de beperkte hotel- en pensionaccommodatie niet kun nen worden opgevangen. "Wan neer u in uw huis enige slaap- ruimte over heeft en die voor de gelegenheid beschikbaar wil stellen dan hoort de VW dat graag". De gebruikelijke vergoe ding voor logies en een (eenvou dig) ontbijt bedraagt zo'n twintig gulden per persoon per nacht, zo heeft het VW berekend. Tele foonnummer is 146846. Overigens zijn de openingstijden van de VW met ingang van deze week aangepast aan het seizoen. Dat betekent dat het kantoor aan .het Stationsplein 72 uur per week is geopend: maandag tot en met zaterdag van negen tot acht uur en zondag van tien tot vier LEIDEN - Om het economisch verval van Leiden als stadscentrum tot staan te brengen zou de gemeente meer rekening moeten houden met de belangen van de detailhandel Dat schrijven de Raad voor het Fi liaal- en Grootbedrijf, het Koninklijk Nederlands Ondernemers Ver bond en het Leids City Centrum in een bnei aan alle politieke partijen De drie organisaties willen, met het oog op de komende gemeenteraads verkiezingen, weten wat de partijen denken te doen aan de economi sche toekomst van de binnenstad. Volgens hen speelt de detailhandel daarbij een onmisbare rol met ruim 4000 arbeidsplaatsen één van de grootste werkgevers in Leiden. De gemeenteraad moet nu in Leiden een beter economisch klimaat scheppen, waarin het voor de winkeliers zinvol is uit te breiden. Ver gunningenprocedures moeten versoepeld worden en de verkeerssitua tie verbeterd door de binnenstad blijvend toegankelijk te maken voor auto's. Er moeten meer en betere parkeerplaatsen komen en de huidige parkeernood opgelost door nog dit jaar te beginnen met de bouw van de Sanders-parkeergarage Tenslotte heeft Leiden een effectieve par- keercontrole nodig. De drie organisaties voor de detailhandel willen, zodra alle politieke par tijen hun standpunt hebben bekend gemaakt, een openbare discussie organiseren. Daar kunnen dan alle partijen hun standpunt toelichten. Run-out Tijdelijk gesloten". Het briefje op de winkeldeur van slijterij Verlaan aan de Lange Mare 44 hangt er al van vóór de kerstdagen. De voordeelaan biedingen voor de feestdagen liggen nog altijd in de etalage (Leidse Hartevelt voor 14.95) terwijl een kerstklok nog steeds de' winkelruit siert. Enig teken van leven hebben de omwonenden sinds de cember vorig jaar niet meer kunnen ontdekken. Handels-adviseur Verlaan zegt in zijn riante bungalow in het Utrechtse Nieuwebrug aan de Rijn "ook geen idee te hebben hoe de vork op dit moment in de steel zit". Zijn vrouw kocht eind 1979 de winkel aan de Lange Mare van de vroegere eigenaar van de 'Run-in'-vestigingen Me vrouw Verlaan kocht ook de Run-in vestiging aan de Lei- derdorpse Frederik Hendrik laan. en slijterijen in de Leid se Codimarkt, in het winkel centrum aan de IJsselkade en eentje in Voorschoten. In 1980 verschenen er berich ten in de krant over een om vangrijke wijnfraude waar Anton de G de voormalige eigenaar van de Run-in-vesti- gingen, een hoofdrol in zou hebben gespeeld. De omzet van de slijterijen van me vrouw Verlaan liep door deze berichtgeving terug. De Run- ïns werden vliegensvlug om gedoopt in Slijterij Verlaan. Te laat. want de loop naar de voormalige Run-ins was er niet meer in te krijgen. "En voeg daarbij nog eens de ac cijnsverhoging van '79 en de concurrentie van Digros pal om de hoek en je kunt wel op je vingers natellen dat we ge woon genoodzaakt waren om die vestiging aan de Lange Mare te sluiten", merkt woordvoerder Verlaan na mens de Verlaan bv. op hebben gehuurd. "Ze hebben me daar gezegd dat ik die zaak kon huren omdat Vinju een gigantische huurschuld had en wat hun betreft kon opvliegen". Dat heeft de Amsterdamse za kenman hoogstwaarschyn- lyk gedaan want zowel justi tie als gemeente-ambtenaren kunnen hem niet te pakken krijgen. Het Amsterdamse telefoon boek herbergt één J. Vir\ju, en wel in de Lekstraat 69. Me vrouw Viryu beweert even wel dat haar man mets met een slijtenj in Leiden heeft te maken. "Ik ken de Vinju's hier in Amsterdam bijna alle maal en ik kan u verzekeren dat er geen slijter tussenzit". Huisvestingsambtenaren Jan Memelink en Henk de Wind beraden zich over wat er met het pand Lange Mare 44 moet gebeuren. "Als die meneer Vmju niet gauw komt opda gen dan zal de ruimte boven de winkel wel worden gevor derd", verwachten zij. Wat er met de winkelruimte gaat ge beuren is nog onduidelnk. De De neon-reclamebakken van Verlaan en de kerstklok op de etage- ruite van het pand Lange Mare 44 blijven voorlopig blikvangers. Zijn vrouw deed kort daarop ook de winkeldeur van de an dere vier 'Leidse' slijterijen op slot. Aan het Verlaan-im- penum, dat op zyn hoogte punt elf sliitertien omvatte was een einde gekomen. Hoe groot de financiële strop was, wil Verlaan niet zeggen maar hij spreekt van "een aardig inleverposfje" De vestiging aan de IJsselkade is inmiddels in handen van de beruchte Noordwykse huisbaas Hendrik Slijkhuis De vestiging in Voorschoten is nog altijd dicht terwyl de Codi markt-slytery en de vestigingen aan de Lange Mare en de Leiderdorpse Fre derik Hendnklaan zijn ver kocht aan de Amsterdammer J Viryu Met Viryu ligt Verlaan bv ste vig overhoop De geruchten gaan dat Vinju. evenals in dertijd Anton de G naar de Verenigde Staten is gevlucht. Het echtpaar Verlaan heeft nog geen cent gezien van de koper van hun slyteryen en probeert nu via de burger rechter een flinke som geld (waarschijnlijk meer dan een halve ton) van de spoorloze Amsterdammer los te kry- gen. De voormalige Run-in in Lei derdorp is sinds vonge week woensdag weer open Slyter P Scheurwater van de Dia mantlaan zegt de winkel te huren van een Haagse beleg gingsmaatschappy. waar Vinju de winkel ook van zou reclame-bakken van Verlaan en de kerstklok op de etalageruit blyven voorlo pig blikvangers "En daar ben ik niet zo bly mee want het komt onze naam in elk geval niet ten goede", vindt zakenman Verlaan "Maar zo lang de zaak by de rechter ligt. kom ik nergens aan Run-in Het Jongeren Advies Centrum (JAC) wil een 'wegloophuis' voor jongeren Jongeren die het in een tehuis of thuis te veel wordt, kunnen tydelyk in zo'n wegloophuis worden opgevangen Het is met zo maar een ideetje Het JAC kan het aantal weg lopers nauwelyks aan Eduard Berentzen van het JAC geeft de cyfers Voor weglopers hebben wy slechts tien schuiladressen; dat zyn huishoudens in de Leidse re gio. Die adressen zijn niet al- tyd beschikbaar Bovendien kunnen de weglopers daar hoogstens dne tot zes weken blyven en dat kan te kort zyn Op het moment hebben we twaalf weglopers onderdak op onze schuiladressen. Daarmee zitten we vol" Meer dan twintig weglopers die in het verleden by het JAC aan klopten. zyn intussen weer thuis, wonen op kamers of zijn ondergebracht in een pleeggezin of in een project van begeleide bewoning. Het 'krisisopvangcentrum' dat vermoedeiyk in november de deuren opent aan de Rem- brandtstraat kan volgens Be rentzen nauwelyks een op lossing zyn voor jonge weglo pers Niet alleen omdat dit centrum met 21 bedden snel vol zal zijn. alleen al één flin ke fik aan de Nieuwe Ryn of één grote overstroming m Leiden Noord zyn daarvoor genoeg. Maar ook omdat dit opvangcentrum geen exclu sief jongerencentrum is. is het geen échte oplossing Het wegloophuis in oprichting moet aansluiten by de styl van de jongeren, vindt het JAC Zo'n wegloophuis is er nog niet een twee-drie Vrywillig- (st)ers zouden zich moeten aanbieden om de zaak draai ende te houden Wil er een 'zaak' zyn dan moet het JAC toch eerst een geschikt huis in de binnenstad vinden dat ruimte biedt aan tien weglo pers En geld ligt ook al niet voor het oprapen, eten en drinken en kleren voor de weglopers kosten nu een maal geld. Problemen zyn er om te over winnen Mensen die samen met het JAC een wegloop huis willen oprichten, zyn vanavond om acht uur wel kom in het gebouw van het JAC aan de Caeeiliastraat 67

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3