■c en brandweer: nog veel niet duidelijk eidse agenda 3 Stembureau voor Haaswijk dichterbij Geen brug over Vliet bij Kniplaan Twijfel over hertaxatie Man gewond na ongeval in bedrijf Stad en rand Monument in Oegstgeest nog voor onthulling al beschadigd OEGSTGEEST - Er zijn al ver nielingen aangericht aan het pas geplaatste maar nog niet officieel onthulde splinter nieuwe verzetsmonument in het bos van Wijckerslooth in Oegstgeest. Bij het kunst werk is een aantal tegels uit het aangebrachte vloertje ge broken. Het beeld zelf beklad met verf. De gemeente Oegstgeest is be gonnen met het herstel. De schade wordt geschat op een paar honderd gulden. Er moest een nieuw beeld wor den ontworpen voor het ver zetsmonument, omdat het vorige kunstwerk jaren gele den al totaal vernield werd. Men heeft bij het nieuwe ont werp met opzet voor een massief beeld gekozen om vernielingen zoveel mogelijk te beperken. Het is de bedoeling dat het kunstwerk 4 mei offi- Bij het verzetsmonument in Oegstgeest werden vanmorgen al reparatiewerkzaamheden uitgevoerd ombouw die er ook al bij het vorige monument stond. cieel onthuld zal worden. Om door oud-verzetsstryder en drie uur is er een solotoneel- oud-raadslid Van Beek. Om voorstelling door Josephine vijf uur begint er een ten- van Gasteren. Het beeld toonstelling over oorlog en wordt om half vijf onthuld verzet. Het feestprogramma zal zo'n 2500 gulden kosten. Een dag later, op 5 mei, volgt een bevrijdingsbal waarin de sfeer van de veertiger jaren zal worden opgeroepen. PvdA vindt Hofwijck te ver OEGSTGEEST Bewoners van de nieuwe wijk Haaswijk in Oegstgeest hebben geklaagd over de indeling bij een verafge legen stembureau bij de laatst gehouden verkiezingen voor Provinciale Staten. De bewoners werden ingedeeld in het kiesdis trict van het stembureau Hof wijck. Het PvdA-raadslid Bosman heeft daarover nu vragen gesteld aan burgemeester en wethouders. Zij zegt het stembureau Hofwijck gezien de afstand van dit bureau tot Haaswijk niet de meest voor de hand liggende oplossing te vinden. Volgens haar gaat bij handhaving van het huidige aan tal stembureaus de voorkeur uit naar een indeling in het stemdis- trict van het dichtsbijzijnde stembureau in de Joris de Witte- school. Zij meent dat de overheid ver plicht is het alle burgers moge- Wassenaarse commissie wil meer informatie WASSENAAR - De Wassenaarse commissie algemene zaken heeft gisteravond weinig concrete beslissingen genomen over de voorgenomen bezuinigingen tot en met 1986. Het bleek dat op tal van punten de commissieleden geen aanvullende informatie kon worden verstrekt door B en W. Die aanvullende informatie willen de raadsleden hebben voordat zij adviezen geven. Bij het agendapunt openbare orde en veiligheid, waar B en W in 1983 40.000 gulden willen bezui nigen, werden door de commis sieleden diverse kantekeningen gemaakt. Door de antwoorden van burgemeester Staab werd ook enigzins duidelijk hoe od dit post bezuinigd gaat worden. Staab maakte bekend dat dat be drag bereikt moet worden door het aantal surveillancewagens, van de gemeentepolitie terug te brengen van vier naar drie, door dc surveillancewagens twee jaar later dan nu te vervangen en door besparingen in dc perso- neelssector. Op de post openbare orde en veiligheid moet tot en met 1986 250.000 gulden ingele verd worden. Vooral de WD'er Nieuwzwaag was bang voor een achteruitgang van de veiligheid door teveel be zuinigingen bij de politie. Ook de brandweer zal moeten inleveren. Een ambtelijke werkgroep is sa mengesteld om de bezuinigingen voor deze post op te stellen. Verschillende commissieleden drongen aan op een voorstel met diverse bezuinigingsmogelijkhe den, zodat "beleidskeuzes kun nen worden gedaan". Nieuwen- hoven (D'66) eiste dat dit voor stel er snel zou zijn. Onvrede over de manier van werken van B en W bleef bestaan bij de PvdA'er Greep. B en W hebben in een extra vergadering op 1 maart de raadsleden gevraagd een principiële bereidheid uit te spreken om bezuinigingen ter waarde van 3,8 miljoen uit te voe ren tot en met 1986. Het CDA was tijdens de raadsvergadering al niet te spreken over de door B en W gekozen handelswijze. Greep bleek het gisteravond daarmee eens. Hij wilde meer in formatie. "Als u ons om een prin cipiële bereidheid vraagt over bezuinigingen, moet u ons de mogelijkheid geven tot beoorde ling". Burgemeester Staab zegde toe "op korte termijn" met nade re informatie te komen. Gewest De vraag van de Haagse CDA-ge- meenteraadsfractie of Wassenaar wil toetreden tot het gewest 's Gravenhage werd door B en W negatief beantwoord. Burge meester Staab vreesde dat toe treding veel geld zal gaan kosten en dat Wassenaar geen eigen in breng in het gewest zou kunnen hebben. Bovendien zei hij dat "hoe minder gewicht een orgaan heeft, hoe meer er wordt ge praat". Toch werd vooral door het onaf hankelijke raadslid Van der Hei den gevraagd toetreding te over wegen. "Wij maken tenslotte veel gebruik van de grote stad", was haar argument. Ook Wasse naarse CDA stond "niet afwij zend" tegenover de gevraagde toetreding, maar fractieleider Van Rij wilde wel eerst weten wat het de gemeente Wassenaar gaat kosten. De Duivenvoordse polder. Een bruggetje bij de spoorlijn Den Haag—Voorschoten Voorschotense commissie: VOORSCHOTEN - Een vaste oe ververbinding over de Vliet bij de Kniplaan moet er niet komen. De Voorschotense commissie verkeer en financiën is niet be reid te adviseren dat er 2,4 mil joen gulden door de provincie wordt besteed aan de brug, ter wijl dezelfde provincie andere - belangrijkere - zaken om finan ciële redenen laat liggen. De commissie was verder van me ning dat een brug teveel hinder op zou leveren voor de scheep vaart, vooral voor de pleziervaar tuigen in de weekeinden. Raads leden betitelde de vaste oever verbinding als een "droomwe reld" van de provincie. En dat moet wethouder Van Dalen de provincie maar gaan vertellen, adviseerde de commissie. Verder besloot de commissie om de verkeerssituatie in de School straat waar de nieuwe Aldi-su- permarkt moet komen niet in grijpend te wijzigen. Het plan om dat deel auto-vrij te maken werd onder druk van de door veel win keliers bevolkte publieke tribu ne verlaten. De meerderheid van de commissie (CDA en VVD) vindt dat de supermarkt er ge woon moet komen. B en W moe ten dan wel voor het overgrote deel van de bebouwing op het achterterrein een zogenaamde vrijstelling geven anders kan Al- brecht met bouwen. Dergelijke vrijstellingen zijn ook elders in de Schoolstraat verleend. Het weigeren van de vrijstelling zou, volgens wethouder Van Dalen, rieken naar misbruik van macht. Kantine Het voorstel om 110.000 gulden be schikbaar te stellen voor de bouw van een kantine in het raadhuiscomplex werd aange houden. De commissie wil eerst geïnformeerd worden over de noodzaak van die kantine. Ver baasd toonden de commissiele den zich over dit voorstel. Het is zomaar uit de lucht komen val len en staat nu ineens op de prio riteitenlijst. Dat wil zeggen dat dit project het eerst aan de beurt is om uitgevoerd te worden. De roeivereniging "Rijnland" mag een eenmalige subsidie krijgen Can ongeveer 11.000 gulden, ad viseerde de commissie. De na druk moet wel komen te liggen op het woordje eenmalig, waar door er geen jaarlijkse subsidie gevraagd kan worden. Eerst wil de gemeente namelijk bepalen of "Rijnland" wel een Voorschoten se vereniging is. De roeiers kwa men in 1960 vanuit Wassenaar naar Voorschoten. Op dit mo ment telt de vereniging bijna honderd Voorschotense leden. Alleen voor de jeugdleden heeft de vereniging een subsidie van de gemeente Voorschoten ont vangen. Drie mensen bekennen vijftien inbraken in Voorschoten VOORSCHOTEN - In Voor schoten zijn drie mensen aan gehouden die hebben be kend de afgelopen tijd vijf tien inbraken te hebben ge pleegd in woningen in de Vlietwijk en Adegeest. De politie hield de 28-jarige A P. en zijn 24-jarige vriendin J.B. beiden zonder vaste woon- en verblijfplaats en de 27-jarige Voorschotenaar H.J. aan. De drie aangehoudenen hadden al een aanzienlijke straflijst. Uit de woningen haalden zij met name geld, cheques, sie raden geluidsapparatuur en tv-toestellen weg. De che ques werden vervalst en geïnd. Van de overige gesto len goederen is vrijwel niets teruggevonden. De politie gaat ervan uit dat ze onmid dellijk werden doorverkocht aan helers. Het meisje was er trouwens nog in geslaagd om uit jassen die in de personeelsgardero- be van het restaurant 'De Gouden Leeuw' hingen por temonnees en een sleutel te stelen. Met de sleutel kon men later nog in een woning binnenkomen, die werd leeg gehaald. DEN HAAG - Het gebied tussen Leiden en Wassenaar, waar ooit de Leidse Baan moest komen, rolt van het ene uiterste in het andere: Er komt nu een natuur reservaat. Het ministerie van CRM heeft gisteren laten weten de gronden, die eigendom zijn van de provincie, te willen over nemen en er zo snel mogelijk een staatsnatuurreservaat van wil maken. Het gaat om de de Duivenvoordse en Veenzijdse polder tussen Wassenaar, Leidschendam en Voorschoten. Grond in die pol ders is jaren geleden door de pro vincie gekocht voor de aanleg van de Leidse Baan en voor de vorming van een bufferzone tus sen Den Haag en Leiden. In to- Natuurgebied in plaats van Leidse Baan taal gaat het om ruim 150 hecta ren grond. Samen met het recreatie- en na tuurgebied de Vlietlanden bij Leiden en Voorschoten betekent dit dat er na de aanleg van de brug bij de Kniplaan in Voor schoten, tussen Leiden en den Haag een enorm recreatie- en na tuurgebied is gecreëerd, dat met elkaar in verbinding staat. Nu de Leidse Baan er niet komt, is men bij de provincie nog eens gaan nadenken over het gebied. "Het gaat hier immers om gron den die naast een agrarische en een recreatieve betekenis, ook een grote natuurwetenschappe lijke waarde in ?ich bergen", al dus het college van gedeputeer de staten, het dagelijks bestuur van de provincie. Vooral om die natuurwetenschap pelijke waarde veilig te stellen vraagt het gebied volgens GS een verantwoord natuurbeheer. Dat valt echter niet tot de taak van de provincie te rekenen. Daarom heeft de provincie uitge zien naar een nieuwe beheerder. Naast een verantwoord natuur beheer moest er ook ruimte blij ven voor recreatie. Daar is het rijk nu mee akkoord gegaan. Van onroerend goed in Oegstgeest OEGSTGEEST - De leden van de raadscomissie voor financiën in Oegstgeest konden gisteravond niet tot een besluit komen over het opnieuw taxeren van de on roerend goedbelasting (OGB). Het is wettelyk voorgeschreven minimaal eens in de vijf jaar de waarden van het onroerend goed opnieuw vast te stellen. Een woordvoerder van de KAFI (stichting voor Kadastrale en Fi nanciële Administratie) verklaar de dat het niet mogelijk was on der die verplichting uit te ko- Wuisman (D'66) wees er op dat het wenselijk zou zijn om de OGB op het huidige peil te laten. "Het is waarschijnlijk dat de mensen met dure huizen minder gaan be talen en die met goedkope hui zen meer", zo zei hij verder. Het is namelijk zo dat de dure huizen veel sterker in prijs zijn gedaald dan de goedkope huizen. Daarbij komt dat de gemeente uiteinde lijk toch na hertaxatie eenzelfde bedrag per jaar aan OGB wil ont vangen (2,3 miljoen gulden). De onroerendgoed-bezitters zullen dit samen moeten opbrengen. OEGSTGEEST - Om forse tekor ten op de begroting van openba re werken te voorkomen, heeft het college van burgemeester en wethouders van Oegstgeest een plan ontwikkeld óm tot een bete re kredietbewaking te komen. Tekorten zoals die bij het raadhuis en 'het Drieluik' zijn voorgeval len, moeten hiermee worden te gengegaan. Zowel de gemeente lijke technische dienst als de dienst gemeentewerken zullen in Uitgaven beter 'bewaakt' in Oegstgeest het vervolg nauwer bij de werk zaamheden worden betrokken. Bij uitbestede werken blijft de eer ste verantwoordelijkheid by de DINSDAG 6 APRIL 1982 lyk te maken om op zo eenvou dig mogelijke wijze hun stem uit te brengen. "Het aanwijzen van Hofwijck als stembureau voor de wijk Haaswijk wekt de indruk dat er met de belangen van de andere ingezetenen meer reke ning wordt gehouden dan met de bewoners van de nieuwe wijk", aldus Bosman. Zij vraagt zich dan ook af welke ar gumenten hebben geleid tot een dergelijke indeling en of het mo gelijk is voor de komende ge meenteraadsverkiezingen de Haaswijkers in te delen bij het stembureau Joris de Witteschool of een stembureau in de nieuwe wijk zelf eraan toe te voegen. Aansluitend op deze laatste vraag wil Bosman weten op wel ke termijn B en W denken over te gaap tot een zelfstandige vesti ging van een stembureau in de wijk Haaswijk, die overigens nog verder in aanbouw is. DINSDAG Leiden - Taffeh-zaal, ingang Papen gracht, archeologische lezing door mr. T.G.H. James. 20 uur. Pand van de Ekklesia - Rapenburg 102, ledenvergadeng PPR, 20 uur. Kapelzaal K&O - film 'Wie zingt daar zo' van Slobodan Syan. 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Who's that knocking at my door' van Harvey Keitel. Werklozen Advies Centrum - B reestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000 NVSH bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en dins van 20-21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor bui tenlandse jongeren, 19-20.30 uur, aan sluitend soos, muziek of film; woe soos en sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, ma t/m vr van 16-22 uur, tel. 126052. Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnburgerweg 167, tel. 156440, be reikbaar op werkdagen van 9-17 uur. voor hulp en informatie aan meerder jarigen (vanaf 18 jaar), die door pro blemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel. 125736, Werklozen Belangen Ver eniging Leiden adviesbureau, woe van 10-12 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur vrouwen in de bijstand, woe-och- tend. Warmond - gemeentehuis, i ruimtelijke ordening, 20 ui Wassenaar - gemeentehuis. r technische diensten, 19.30 uur. gemeentehuis overleggroep bejaarden zorg, 20 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, bezuini gingsdiscussie onderwys, 20 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, commissie onderwijs en maatschappelijke voor zieningen, 20 uur. Voorschpten - Paasbingo sportvereni ging SVLV, 20.30 uur. WOENSDAG Schoolgebouw De Noorderwiek, Ter Haarkade, repetitie Leidse Vrouwen koor Hesperides, 19.30 uur. Gomarusschool - Vronkenlaan 46, Werkgroep Leiden van de Vereniging tot Bescherming van het Ongeboren Kind, voorlichtingsavond, 20 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, avond rond het thema 'Moederschap, wat doet het ons en wat doen we ermee?', 20 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - kinderfilm 'Lucie's dolle wereld', 14.30 uur. Rapenburg 100 - Leidse Studenten Ekklesia vertoont de film 'Son of man' van Dennis Potter, 21.30 uur. Zuiderkerk - Lammenschansweg 15, jaarvergadering van de Niria lezing over stadsverwarming, 20.15 uur. Café The Duke - Oude Singel 2, optre den aantal dichters, 20 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Fiet- sendieven'-Vittorio De Sica, woe en do 20 en 22.15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen, do soos met films en informatie programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i geloof, tel. 213490. Oegstgeest - Tabema, Julianalaan, och tend voor werklozen, 10 uur. Leiderdorp - Muzenhof, Engelendaal, kinderfilm, 15 gemeentehuis e inrichting, 20 centrale a tzr architect liggen. Deze zal er ech ter niet verantwoordelijk voor zijn als door de gemeente meer wordt geboekt dan overeengeko men wordt voor het toezicht. Wethouder Kohlbeck wees er gis teravond op dat het niet de be doeling is de architect op de vin gers te tikken, maar meer de ver houding tussen opdrachtgever en architect te wijzigen. Kraan (CDA) merkte nog op dat dit plan wel een verbetering inhoudt, maar beslist niet waterdicht is. Voorschoten - Moeder Godskerk, con cert door Christelijk Vocaal Ensem ble Voorschoten, 20 uur. Warmond - gemeentehuis, commissie fi nanciën en economische aangelegen heden, 20. uur. Zoeterwoude - gemeentehuis, commis sie financiën, 20 uur. DONDERDAG Leiden - stadhuis, volkshuisvesting, bouwzaken, sport en recreatie, 20 uur. Stadhuis - regionale Woonwagencentra rayon Leiden, 15 uur. Stadsbouwhuis - Langegracht, commis sie huisvesting migranten 9.15 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33. Voorschoten, tel. 01717-3309. spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, j advies, 20-21 uur. Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en be geleiding dienstweigeren, tel. 216180/ 149324 Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur. vr soos van 15-17 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 2 tot 9 april door: Haven Apotheek, Haven 18. tel. 120085; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat lb. Oegstgeest. tel. 153274. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38. tel. ten noorden van de Ryn 135604. tel. ten zuiden van de Ryn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Floryn 10, tel. 896193, spreekuur ma. woe, vr van 13-13.30 uur, Oegstgeest - Interkruis. Lytweg 7. tel. 154500 Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 01717-4641. LEIDERDORP - By een bedrijfs ongeval in de touwfabriek Verto aan de Zyldyk is de werknemer I. Sagdic uit Leiden gewond ge raakt. Met een gebroken rib en een gescheurde milt is hij naar het AZL gebracht. De man raak te bekneld tussen twee draaien de haspels van elk 4,5 ton die van de grond door een kraan werden opgetild. Volgens de arbeidsin spectie is er geen sprake geweest van foutief handelen. VOORSCHOTEN - De prestatie- loop die de Voorschotense jeugd onlangs heeft gehouden voor kinderhuizen en -ziekenhuizen in Polen heeft 32.365 gulden op geleverd. Twee dagen lang werd door het plaatselijke Rode Kruis een zogenaamde 'sponsor-walk' gehouden waarbij kinderen voor Lopen voor Polen succesvol elke ronde die zy om de sportvel den op Adegeest aflegden, van 'sponsors' geld kregen. Het heeft zo'n twee weken ge duurd voordat het laatste geld de sponsors binnen was, de balans kon worden opgemaakt. Op de eerste dag dat gewandeld werd, een woensdag middag, meldden zich 800 kinde ren aan de start. Op donderdag waren het 200 wandelaars die meededen. De kinderen was ge vraagd om kennissen en familie als 'sponsors' te zoeken, die klei ne bedragen beschikbaar zouden stellen. Tot verbazing van het Rode Kruis waren echter ook vrij veel grotere bedragen ingevuld. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij lektoch Dagblad B v Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Poetbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: lal. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabgzorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur. vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 tn.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57,35 Per post 79.70 Jaarabonnement 217,90 Per post 307.30 Lósse nummers 0,80 Directie. G. Koopman Adjunct-hoofdredacteur: Aangesloten bij de Gemeenschappeli|ke it eigen Commentator W F J Wiitz tal 071-144941 1st 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2