Geen cijfers op de middenschool Ro^zalgeennamen noemen,wel cijfers Floriade 82morgen open DRLEESTU ALLÉÉN IN STORY! Duitse hoogleraar: Israël heft blokkade in Druzen-dorpen op I Waarom verzweeg Vanessa l één huwelijk? Bijna ging het sprookjes - l huwelijk van Lucy Ewing l niet door. Vader Hazes: "Die leugens van André maken mij wanhopig'.' Het geheime uitstapje van I Prins Willem Alexander... De dramatische aanslag op prinses Irene's man... Kinderen steken loods aan: 2,5 min. schade Waldlieim hoogleraar in VS DEN HAAG (ANP) De leraar aan de middenschool geeft zijn leerlingen geen cijfers. Verder blijft er na de middenschool de kans om over te stappen van de ene op de andere vervolgopleiding: de beroepsopleiding of die voor de voorbereiding van universitair onderwijs. Prof. Dr. Hellmut Becker van het Max-Planck-instituut voor on derzoek van onderwijs in Berlijn, legde deze opvatting gisteren in Den Haag voor aan de beleids- voorbereiders en uitvoerders van het onderwijs in ons land. Daartoe had de vereniging de sa menwerkende Landelijke Peda gogische Centra (LPC) een stu diedag georganiseerd over de toekomst van het voortgezet on derwijs. Aanleiding was de on langs uitgebracht discussienota "Verder na de basisschool". Prof. Becker stelde, dat onderzoek heeft aangetoond, dat de waarde van het systeem van proefwerk, examen, test en cijfers gering is. Er wordt om een zeer gedetail leerde beoordeling van iedere leerling afzonderlijk gevraagd. Daaruit moet blijken wat hij heeft gedaan en welke hoedanig heden hij in verschillende lessen en andere leerprojecten heeft TEL AVIV (Reuter) - Israël heeft gisteren zijn zevn weken duren de militaire blokkade van de Druzen-dorpen op de door Israël geannexeerde hoogte van Golan beëindigd. Dit meldde de Israëli sche radio. Gisteren was het voor de vierde achtereenvolgende dag onrustig in de dorpen. In het grootste dorp, Majdel Shams, kwamen honderden jongeren bijeen en riepen leuzen tegen de Israëli sche politiek op de Golanhoogte die in 1967 werd veroverd op Sy rië. De opheffing van de blokka de volgt op het mislukken van het breken van de algemene sta king van de Druzen als protest tegen de verplichting Israëlische identiteitspapieren te moeten dragen. Afgelopen vrijdag wer den vier Druzen en zes Israëli sche soldaten gewond tijdens ge welddadigheden tussen Druzen en Israëlische militairen. De Is raëlische regering besloot zon dag de blokkade op te heffen na dat de minister van defensie, Ariel Sharon, had gemeld dat de rust in de dorpen was terugge keerd. De militaire commandant van het gebied, generaal-majoor Amir Drori, zei op een persconfe rentie dat 4.500 volwassenen Is raëlische identiteitskaarten had-. den, ondanks het sterke verzet van de Druzen. Ooggetuigen zei den dat veel inwoners hun iden titeitspapieren in het openbaar hadden verscheurd. Militaire bronnen meldden dat bewoners zonder geldige identiteitskaart geen toestemming zouden krij gen de dorpen te verlaten. Veel Druzen hebben hun baan in Israël verloren, omdat werkge vers, in een gezamenlijke poging met de Israëlische autoriteiten de staking te breken, hen onmid dellijk na het begin van de sta king ontsloegen. Het Isaëlische hooggerechtshof in Jeruzalem heeft de minister van defensie. Ariel Sharon en gene raal-majoor Amir Drori bevolen binnen tien dagen uit te leggen waarom zij de Druzen gedwon gen hebben Israëlische identi teitspapieren te accepteren, zo meldde de Israëlische radio. Het hooggerechtshof kwam tot de uitspraak nadat twaalf Druzen, waarvan er tien door de Israë liërs waren gearresteerd, de zaak aan het hof hadden voorgelegd. Zij stelden dat de annexatie van het gebied en het verplicht stel len van identiteitspapieren ille gaal was volgens het internatio nale recht. ADVERTENTIE Bekentenis van reisleider: "Ik ben haar echte eerste man. Met ontroerende trouwfoto's. ontwikkeld. Dit beoordelings systeem vraagt zeer veel werk van de leraar, die voor dit werk speciaal moet worden opgeleid, aldus Becker. "Foute keus" De voorspellende waarde van de beoordeling is nu van dien aard, dat nog veel foute keuzen wor den gemaakt voor leerlingen die met hun vijftien of zestien jaar in de na-puberteit zitten. Daarom moet er een mogelijkheid blijven om nadien in het vervolgonder wijs over te stappen. Anders blijft selectie te vroeg, iets wat we met de middenschool of voortgezet basisonderwijs juist willen uitbannen, aldus Becker. Prof. Becker waarschuwde ervoor, dat proeven met nieuwe vormen van onderwijs belangrijk zijn zo wel voor de onderwijsmethoden als voor de leerkrachten. Ze zijn van geen belang voor het nemen van politieke beslissingen. Over het ontwikkelen van nieuwe leerstof en methoden wilde hij nog kwijt, dat de ontwikkeling van leerplannen nooit zal eindi gen en daarmee ook de invoering van vernieuwingen zal doorgaan. De Duitse hoogleraar wees op ont wikkelingen in andere geïndus trialiseerde landen. Hij meende dat men het erover eens is, dat de middenschool er komt, maar dat nog niet duidelijk is hoe dat moet worden verwezenlijkt. Hij meende, dat Europa naar Neder land kijkt, dat kan leren van de fouten die in andere landen zijn gemaakt. Hopelijk verschaft de Nederlandse benadering, 'verder na de basisschool', raad en wordt het een voorbeeld voor andere delen van Europa, aldus prof. Becker. DINSDAG 6 APRIL 1982 n groot deel van Zeeland moesten komen op- i het Goese veilingcomplex te kunnen blussen. GOES (ANP) Een felle uitslaan de brand in enkele opslaglood sen van de veilingvereniging Zuid-Beveland in Goes heeft gis teravond voor tweeënhalf tot drie miljoen gulden schade aan gericht. De brand is aangestoken door een zestal kinderen tussen de tien en twaalf jaar die in de loods een hut hadden gebouwd van kisten. De zes zijn door de Goese recher che aangehouden en ze hebben bekend. elkaar gebouwde opslagloodsen die volstonden met houten fruit- kisten. In totaal gingen 1.200 vierkante meter loods en 800.000 kubieke meter fust in de vlam men op. Brandweerkorpsen uit heel Midden-Zeeland, Zuid-Be verland en Goes konden voorko men dat de brand oversloeg naar de veilinggebouwen zelf en de ernaast staande fruithallen. Zeseneenhalf uur na het uitbreken van de brand stonden de op slagloodsen nog in lichterlaaie,' maar het gevaar voor overslaan van het vuur was toen bedwon gen. Gereformeerde commissie: Druk tegen blanke macht Zuid-Afrika versterken De synode van de Gereformeer de kerken in Nederland moet het Nederlandse bedrijfsleven oproepen, geen investeringen meer te doen in Zuid-Afrika. Daartoe moet de synode de rege ring vragen, de wetgeving zo aan te passen, dat investeren door het Nederlandse bedrijfsleven in Zuid-Afrika wordt verboden. Dat stelt het deputaatschap (com missie) voor het programma ter bestrijding van het racisme de synode voor. Ook zou de synode moeten oproe pen om geen kredieten meer te verlenen aan de Zuidafrikaanse regering, de relaties met weten schappelijke en artistieke instel lingen die zwarten niet gelijk be handelen te verbreken en van vakantiebezoeken aan dit land af te zien. Het deputaatschap wil een beraad van de Wereldalliantie van Re formatorische Kerken (WARC) over de vraag, hoe een opening kan worden gevonden naar ra ciale en politieke gelijkberechti ging van alle bevolkingsgroepen in Zuid-Afrika. Twee van de tien leden van het ge reformeerde deputaatschap heb ben de synode laten weten, zich met dit advies niet te kunnen verenigen. Het zijn professor dr. A. Wessels en mr. P. Engel-Sizoo. Zij kunnen de gevolgen van zul ke maatregelen, met name voor de onderdrukte zwarten, niet overzien. De andere leden me nen, dat de kerk in het Westen de druk tot verzwakking van de blanke macht in Zuid-Afrika moet versterken. Volgens hen lij ken de blanke machthebbers Grote tuinbouwtentoonstelling in Amsterdam AMSTERDAM (GPD) - Morgen opent de internationale tuin bouwtentoonstelling Floriade 1982 haar poorten in Amsterdam. Op dit moment is de kaalte van de bomen en struiken nog het meest opvallend in het 54 hecta re metende park aan de Gaasper- plas in het zuidelijkste puntje van de Bijlmermeer pal aan de nieuwe Gaasperdammerweg. Maar volgens de organisatie zal het echter niet lang duren of de knoppen barsten open en het park krijgt de kleur van de eerste van de drie bloeiseizoenen die in de Floriade tot aan de sluiting op 10 oktober te zien zijn. Sinds de aanleg van het park was het duidelijk dat er topprestaties van moeder natuur werden ver langd want vijfjaar geleden was deze plek niet meer dan een kale zandvlakte. De Floriade is een kunstmatig aangelegd park want zonder menselijke handigheidjes zou er twintig jaar voor nodig zijn om het park zo te krijgen zo als het er nu ligt. Op de Floriade staan volwassen bomen die van elders zijn over geplant. De wilgen en populieren staan er wellicht wat eigenaardig bij met een vrij korte stam, maar dat komt doordat ze vlak boven de grond werden afgezaagd en sterk gesnoeid in voorgeboorde gaten op de Floriade werden ge plant. De iepen, eiken, kastanjes, linden en berken overleefden dit paardemiddel niet en werden met kluit en al overgebracht. Onder de buitenlandse inzendin gen bevinden zich ook subtropi sche planten en bomen die met de nodige foefjes in leven wor den gehouden. De Amerikanen kregen deze week hun groeiend materiaal rechtstreeks uit Flori da overgevlogen, maar de hal waarin het groen is geplant nog te koud. Daarom worden op dit moment de wortels van de ge voelige. ook op Hawaï groeiende, Panpanis Utilis elektrisch ver warmd en blaast een kolossale 'heater' de broodnodige warme lucht in de bladeren. In de warme kassen staat het fruit WSHINGTON (Reuter) - De vori ge secretarisgeneraal van de Verenigde Naties, Kurt Wald- heim, is gisteren benoemd tot hoogleraar diplomatie aan de Georgetown-universiteit van Washington. Waldheim zal als "distinguished research professor" verbonden zijn aan de "school of foreign ser vice" van de universiteit en colle ges en lezingen geven, aldus een universitaire bekendmaking. echter al in volle bloei. Tomaten, aubergines, komkommers en pa prika's zijn rijp om geplukt te worden. Tijdens de tentoonstel ling kan het publiek dit en nog veel meer fruit kopen op een ech te veiling. Het tijdstip van oog sten kan precies worden gere geld worden per computer die eenmaal ingesteld ervoor zorgt dat de ramen bijtijds opengaan, dat de verwarming aangaat en dat er gesproeid wordt. In de koude kassen ging de natuur haar eigen gang, want vorige week begonnen daar duizenden tulpen voortijdig te bloeien van wege de veelvuldige zonne schijn. De organisatie moest van alles proberen om de tempera tuur in de kassen te drukken en daardoor te snel uitbloeien van de tulpen te voorkomen. Wat de mens weer wel in de hand heeft, is een experiment in de kassen waarbij planten opgekweekt worden die niet in de aarde staan. De wortels zoeken zich een weg door een soort steenwol dat met water doordrenkt is. Het geheel doet denken aan een va riant op de reageerbuisbaby, maar er zijn mensen die dit mooi vinden. Het vooijaar zal de Floriade straks ongetwijfeld omtoveren in een lusthof. Flinke hoogteverschil len zijn aangebracht om de ver schillende Nederlandse land schapstypen tot hun recht te la ten komen. Er is een moerasge bied, duinvallei, bloemenweide, lelietuin, iristuin, varentuin, dah- liarama en een rozarium. In een 7000 vierkante meter grote bloe- menhal zullen achtereenvolgens dertien exposities te zien zijn, waaronder één van orchideeën, rozen, lelies, gladiolen, dahlia's, herfstbloemen en groenten en fruit. zich in hun standpunten te ver harden. Naar het zich laat aanzien, zal de gereformeerde synode op 21 april deze voorstellen bespreken. Midden-Oosten De deputaatschappen (commis sies) oecumene buitenland, Kerk en Israel, werelddiakonaat en zending stellen de gereformeer de synode voor, een commissie 'Midden-Oosten' in het leven te roepen. "Met deze commissie moet worden voorkomen, dat vanuit onze kerken op tegenstrij dige wijze wordt gesproken er) geoordeeld over de problematiek in het Midden-Oosten". Tevens moet zo'n commissie nagaan, hoe de gereformeerden een bij drage kunnen leveren aan ver zoening en vrede in Israel/Pale- stina en het Midden Oosten". Als deze commissie er komt, zal de synode, het synodebestuur of een deputaatschap haar eerst om advies moeten vragen vóór een uitspraak over Midden-Oosten kwesties te doen. Onderwijs Gaat de gereformeerde synode straks in op een advies van het deputaatschap (commissie) 'Ge meente-opbouw', dan krijgen de Gereformeerde Kerken in Ne derland een 'taakgroep voor kerk en onderwijs'. Die zal onder meer als opdracht krijgen, de kerken te stimuleren tot actieve bezinning op de vragen van het christelijk onderwijs. Aanleiding is de steeds groter wor dende kloof tussen de kerken ëti het huidige christelijk onderwijs. "De kerk mag zich niet meer afzij dig houden van de enorme pro blematiek rond de identiteit van het christelijk onderwijs", schrij ven de deputaten in hun voor stel. De taakgroep moet ook con tact onderhouden met organen buiten de gereformeerde kerken die zich bezighouden met vragen rond kerk en school. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Hierden W.Verboom Waddinx- veen, te Oosterwolde (Geld.) W. van Gorsel Wijk bij Heusden, te Midwolda-Nieuwolda (Gr.) J. Bijlefeld Norg. Gereformeerde Kerken: beroepen te Amstel- veen-Buitenveldert A. Koorn- neef Krommenie, te Noordeloos- Ottoland P. J. Schotanus Duis burg (W.-Duitsland), te Heemste de A. C. Moerman Middelburg; bedankt voor Hoogeveen J. W. Zijlstra 's Gravenzande, voor Beetsterzwaag J. W. Kuipers Oenkerk. Nederlands Gerefor meerde Kerken: aangenomen naar Hattem H. van Ommen Bunschoten. Christelijke Gere formeerde Kerken: aangenomen naar Barendrecht kandidaat J. Veenendaal Driebergen (die daarmee bedankte voor onder andere Alphen aan den Rijn en Nieuwkoop). Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Leer dam L. Blok Nunspeet, voor Rot- terdam-Alexanderpolder R. Boogaard Leiden, voor Putters- hoek A. Moerkerken Nieuw-Beij- erland, voor Rotterdam-West M. Mondria Waardenburg. Gijsen gispt wet tegen discriminatie ROERMOND (ANP) - Bisschop Gijsen van Roermond heeft zich uitgesproken tegen het vooront werp van de wet gelijke behan deling, nadat al eerder bisschop Simonis van Rotterdam dit voor ontwerp had afgewezen. Dit voorontwerp, dat zegt uit te zijn op het weren van discrimina tie, discrimineert juist in anti christelijke zin de gelovigen, al dus bisschop Gijsen in een vraaggesprek met het informa tiebulletin van het bisdom Roer mond. De bisschop noemt het vooront werp het gevolg van een te toe geeflijk beleid op vele gebieden van het maatschappelijk vlak. Vooral de bijzondere scholen worden volgens de bisschop door het voorontwerp gehinderd bij het nakomen van de christe lijke doelstellingen. Scheveiiiiigen voltooid als badplaats DEN HAAG (ANP) - Na een bijna vijf uur durend debat is de Haag se gemeenteraad gisteravond ak koord gegaan met een door CDA en D'66 ingediend amendement dat pleitte voor de voltooiing van de badplaats Scheveningen. Be sloten is dat het Nederlands Danstheater binnen twee maan den een definitief schetsplan in dient voor vervangende huisves ting. een studio met toneeltoren en publieksaccommodatie (nabij het Circustheater) met een tot de bouwvolume van ongeveer 26.000 m3. De bouwkosten moe ten binnen de 13 miljoen blij ven. In de bebouwingsplannen het gebied voor het Kurhaus zijn opgenomen een parkeergarage (350 auto's), een districtskantoor voor politie en een kantoor van ongeveer 7.000 m2 De verdere stedebouwkundige uit werking van de plannen - het aantal woningen, de bioscoop, de bebouwing aan de oostzijde van het plein - vergen nadere studie. ADVERTENTIE 'i .'I. ,7] w; t.'i',ifm GEMIDDELD TEERMG NICOTINE li'MG R0XY DUAL MET FILTER TEER 10 MG NICOTINE 1 i MG Het gemiddelde' teer- en nicotinegehalte van de tien meest gerookte merken is 16 mg teer en 1,2 mg nicotine. Roxy Dual is met 10 mg teer en 1,0 mg nicotine de laagste van de tien. Er zijn natuurlijk merken met nog minder teer en nicotine. Maar de vraag is of die net zo goed smaken. Kijk, vergelijk en proef. 'gewogen op basis van marktaandelen Roxy Dual. .Al 9 jaar lang de lekkerste teer- en nicotine-arme sigaret.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 18