Tropische oceanen: onuitputtelij ke bronnen van energie Lezers schrijven DINSDAG 6 APRIL 1982 Varia PAGINA 15 Door Bert Paauw Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. Beseda Als ik later terugblik op mijn leven dan weet ik zeker dat ik met gro te voldoening BESEDA zal bij schrijven op de lijst van dingen die het leven de moeite waard maakten. BESEDA is het Russi sche woord voor gesprek, en de naam van het Slavistische dis puut dat vorige week donderdag zijn 400e bijeenkomst hield. VIERHONDERD keer sinds de oprichting in 1946dat betekent dat er ook 400 lezingen zijn ge houden, in verreweg de meeste gevallen door een van de leden zelf, terwijl het gezelschap door de jaren heen toch nooit veel gro ter is geweest dan zo'n man en vrouw of dertig. Volgens mij is dit uniek in Nederland, ik wil nog zien dat er een andere studie richting is Waar men met déze frequentie en met zóveel honde- trouw eerst iedere veertien dagen en later iedere drie weken (de vakanties uitgezonderd) bij een der leden thuis bijeengekomen is om een lezing aan te horen over iets dat met Rusland, de Sowjet- Unie, het communisme, de Oost bloklanden, de Russische of enige andere Slavische taal of litera tuur te maken heeft. Volgens mij kennen die luidjes die Spaans, of Grieks, of Engels studeren zoiets niet. Lehning Vanwege de bijzondere gebeurtenis was er een gastspreker uitgeno digd: dr Arthur Lehning, 82 jaar met de habitus van iemand van 62 jaar, zowat de enige overle vende van het groepje anarchis ten c.q. anarchosyndi kalisten dat in de jaren twintig in Berlijn en Parijs buiten de Russische re volutie waren gestoten. Toen Hitier aan de macht kwam, had Arthur Lehning genoeg poli tiek instinct om te beseffen dat de Duitse legers niet bij onze grens zouden haltmachen, en hij waar schuwde al zijn joodse vrienden dat ze moesten maken dat ze weg kwamen. Als medewerker van het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis ried hij de directeur ook aan bijtijds het unieke Marx-Engels-archief dat in het bezit van dat Amstedamse instituut was (en is), bijtijds in veiligheid te brengen. Aldus ge schiedde. Met 200 kisten archief materiaal scheepte Lehning zich bijtijds in naar Engeland, kwam eerst in Harrogate, en daarna in Oxford terecht met zijn 200 kis ten Marx en Engels. Noors goud Ik vertel dit mede hierom, omdat ik de dag ervoor in Graham Gree ne's memoires 'Vluchtwegen' (Privé-Domein, Arbeiderspers) een vergelijkbaar verhaal aan trof over de Noorse dichter Nor- dahl Grieg, met wie Graham Greene bevriend was: ,J4ordahl was op een ochtend in Os lo wakker geworden van kanon gebulder, en naar het venster lo pend had hij de Duitse oorlogs schepen het fjord zien binnenva ren. Hij had zich aangekleed en was zonder ook maar iets als een extra paar sokken mee te nemen de bergen ingetrokken. Daar was hij een militaire patrouille tegen gekomen en zonder uniform of wapen als gewoon soldaat bij het leger ingelijfd. De patrouille had het goud van de Bank van Noor wegen in zakken bij zich en Nor- dahl werd aangewezen om het met een groepje soldaten onder zijn bevel naar Narvik te bren gen, ongeveer achthonderd kilo meter over zee na een lange tocht door de bergen. Hij kwam veilig in Narvik aan, een als visserman gekleed ge woon soldaat met zijn zakken goud, en meldde zich bij een in de puntjes uitgedost marineofficier die onze gemeenschappelijke vriend Nils Lie bleek te zijn, de vertaler van 'The Man Within' (Greene's eerste roman). Nordahl kreeg te horen dat hij aan boord, van een Engelse torpedojager met het goud mee moest gaan naar ons land, waar het bij de Bank van Engeland afgeleverd diende te worden. Hij wierp te gen dat hij in Noorwegen wilde blijven om te vechten. Daarom gaven ze hem de een of an dere rang - welke weet ik niet meer - en vertrok hij naar Enge land. Vanuit ik meen dat het Harwich was nam hij de trein, en toen kreeg zijn romantische aard de overhand en stelde hij zich het tafereel bij de Bank van Enge land voor en hoe hij door de gou verneur begroet zou worden, maar daar leek zijn aankomst in het geheel niet op. Slechts één re chercheur in burger stond op het perron op hem te wachten - van welk station? - en zonder de bankbediende die gestuurd was om hem op te wachten konden ze niet naar de Bank van Engeland rijden. Die bediende was echter op zoek gegaan naar de stations chef omdat de kaartjescontroleur hem zonder perronkaartje niet door wilde laten en de bediende van de Bank van Engeland perti nent weigerde zich zo ver te ver lagen dat hij er een kocht. En dus stonden de rechercheur en de dichter daar een eeuwigheid te wachten met al die zakken Noors goud, tot Nordahl er genoeg van kreeg, de rechercheur met het goud achterliet en een taxi nam naar het Charing Cross Hotel". Haex (1) Dienstreizen hoogleraar in één jaar zestig mille! Als eenvoudig werknemer, ver pleegkundige AZL, met verba zing dit artikel op uw voorpagina gelezen. Vooral verbazing over de reactie van minister Garde niers!! Geen discussie meer, de "arme" hoogleraar gaat met pen- Als mijn zoon, zittend op de mid delbare school, twee uurtjes 's avonds werkt om eens met vrien den te kunnen uitgaan en ik geef dat niet door aan de Raad van Ar beid. omdat ik daar eenvoudig niet bij stil sta, moet dat met de Raad van Arbeid worden verre kend en bij nader inzien terecht! Heeft een hoogleraar dat dan niet? Ik weet wel, reisdeclaraties zijn geen kinderbijslag. Maar op deze manier reisjes declareren is toch ook, op zijn zachtst gezegd, dief stal van de gemeenschap! Of is het ziekenhuis-inkomen inko men particuliere praktijk van een hoogleraar zo slecht dat hij wel oneigenlijk gebruik móet maken van gemeenschapsgeld om rond te komen? J.G.J. Wijnen Bern. Zweersstraat 5 Leiden Haex (2) In de krant van 1 april 1982 las ik dat het gebruik van taxi's en dienstauto's door de Leidse hoogleraar dr. A.J.Ch. Haex in één jaar 60.000 heeft gekost. En dat n.b. voor iemand die slechts één dag in de week in dienst is van de gezondheidsraad. Nog ontstellender is het bericht als ik lees dat mevr. Gardeniers van mening is "dat het autogebruik van Haex en hetgeen daarmee kan samenhangen niet meer ter discussie moet worden gesteld". Door de dagelijkse confrontatie met dergelijke berichten (geluk kig dat de krant er is) en de non chalance waarmee deze feiten door bewindslieden of politici van tafel worden geveegd, vrees ik dat wij stap voor stap bezig zijn onze democratie om zeep te helpen. Ik aarzel dan ook niet de volgende vragen te stellen. Moet diefstal niet worden gestraft en moeten deze gelden niet worden terug betaald? Durft mevr. Gardeniers nog oprecht aan gezinnen met modaal of minder inkomen te vragen drastisch te bezuinigen? Helaas, de opkomst bij de laatst ge houden verkiezingen heeft aan getoond dat steeds meer mensen hun interesse in de politiek ver liezen en menen dat het maar "een schijnheilig gedoetje" is. Jan Zeilstra Kraaierstraat 19 Leiden Plutonium Ter verduidelijking van en in ant woord op het artikel van dr. A.J. van Loon (Kema, Arnhem) in de ze krant van 16 maart het volgen de. Eén kg. van de alpha-straler pluto nium is na 24.4000 jaar een halve kg. plutonium geworden. Het is, zoals de arts Helen Caldicott zegt op haar kruistocht tegen deze sluipmoordenaar door de we reld, een half miljoen jaar gevaar lijk. Indien een alpha-deeltje ervan het stuurgen in een lichaamscel raakt, vernielt het dit gen maar de cel zelf overleeft. Deze cel houdt zich ongeveer 15 jaar rus tig. Dan opeens produceert ze niet normaal twee dochtercellen maar miljoenen cellen en dat is kanker. In plaats van te betuttelen over een komma, zou het dienstiger zijn samen met ecologen, moeders en de heer Van Loon tegen de kern wapens en kerncentrales in het belang van zijn en ons nage slacht te vechten. Het is onvoorstelbaar hoe de heer Van Loon kan spreken over een zgn. heilzame werking. Ver on der de grond, d.w.z. in natuurlij ke staat, is het ongevaarlijk, maar boven de grond krijg je het niet meer uit het milieu, zegt ook dr. E. Bartels (ornitholoog) in zijn boekje "Biopolis". Hij zegt: "In de ecologie gelden ecologi sche wetmatigheden: geen ei genbelang of partijbelang voor op!". Waarom niet "Het Leven" in har monie met plant en dier cen traal? Prof. Fast stelt in zijn boek "Energie uit atomen" vast dat het de hoogste tijd is te zoeken naar alternatieve vormen van energie: water, wind. zonne- energie. In Zweden ziet men de toekomst "zonnig" tegemoet: in het jaar 2015 zal alle energiebe hoefte door zonne-energie ge dekt zijn (volgens officiële rap porten). ADVERTENTIE open op werkdagen van 9-17 uur vrijdags tol 15 30 uur Kan dat ook niet bij ons, bijvoor beeld door onder toekomstige huizen woonkelders (warm 's winters) te bouwen en gebruik te maken van wind-waterkracht energie? A. Kwaadgras-Van Nood Diefsteeg 9 Leiden Van der Pot: "De temperatuur verschillen op de genoemde plekken zijn constant, er zijn nauwelijks seizoensinvloe den. Bovendien zal naar ver wachting juist in die gebie den de groei van het elektrici teitsverbruik groot zijn. Ze liggen nu nog achier bij het wereldgemiddelde, maar er zal de komende jaren onge twijfeld een inhaaleffect op treden. Vandaar dat installa ties in die gebieden met het oog op de toekomst zinvol zijn". Ervaring Tot op dit moment zijn er drie OTEC-centrales gebouwd, twee door Amerika en één door Japan. Van der Pot: "Het zijn nog vrij kleine cen trales, meer bedoeld om erva ring mee op te doen. In de ko mende vijf jaar zal daar een aantal bijkomen. Amerika is bezig bij Hawaii, Zweden bij Jamaica, Frankrijk bij Tahiti, Japan bij Nauru en wij bij Curacao. Iedereen heeft wel één of meer projecten in han den maar wij zijn op het ogenblik in elk geval nog niet zover dat we al iets helemaal rond hebben". "Hoe de installaties er in de toe komst gaan uitzien valt moei lijk te voorspellen. Je kunt denken aan drijvende instal laties waarbij de opgewekte electriciteit via een kabel naar land wordt gevoerd. Je kunt ook denken aan installa- ties op het land waarbij via een zuigbuis het koude water wordt aangevoerd. Amerika is op het ogenblik bezig met drijvende installaties, bak ken tot 70 meter lengte, onge veer de grootte van transport pontons die bij het oliever- voer worden gebruikt. Japan is bezig met een op het land gebouwde installatie. Ik ver- wacht dat in de toekomst de projecten merendeels op het Een groot probleem, was tot voor kort de afstand tussen het warme en koude oceaan water, die 500 tot 1000 meter bedraagt. Het koude water moet dus van grote diepte worden gehaald terwijl er bo vendien flinke hoeveelheden nodig zijn. Eind vorige eeuw en in de jaren dertig zijn ook al eens pogingen gedaan het temperatuurverschil van het oceaanwater te benutten maar geconstrueerde aan- voerpijpen voor het koude water gingen altijd snel ka pot, konden stromingen en zuigkrachten niet overleven. Dat lukt met de huidige con structies wel. Voordelen Van der Pot:"Men is blijven zoeken naar een geschikte pijp omdat elektriciteitswin ning via een OTEC-centrale duidelijke voordelen heeft boven de huidige r Er komt geen verbranding van olie of een fossiele brand stof bij kijken. Je maakt ge bruik van iets, in dit geval van door de zon verwarmd oceaanwater, dat niet op raakt. Hier is sprake van een zogenaamde hernieuwbare energiebron. De zon ver warmt het water en herstelt steeds het evenwicht. In de huidige installaties waar elektriciteit wordt opgewekt worden dure fossiele brand stoffen gebruikt en is er spra ke van een temperatuurver schil van enkele honderden graden. - Er vormen zich geen afvalstof fen. Je verbrandt niets dus je hoeft ook niets kwijt. - Er zijn geen aanvoerstagna- ties. Het oceaanwater is on uitputtelijk. Voor olie e.d. ben je soms afhankelijk van aanvoer- of politieke facto- - De OTEC-centrale kan de hele dag doorwerken. Het oceaan water kost niks. Een diesel centrale is vaak maar een paar uur per dag werkzaam. - Dan zijn er bijkomende effec ten als het omhooghalen van voedselrijk water wat gunstig is voor de visstand ter plekke en het maken van zoet wa ter". Ondanks al deze voordelen ver lopen de onderhandelingen over OTEC-centrales moei zaam. Van der Pot: "De voor naamste kostenpost bij elke hernieuwbare energiebron is de investering. Energiewin ning via de zee is op den duur goedkoper maar het pro bleem is dat er bij het begin financieringsmoeilijkheden zijn omdat de investering en kele malen groter is dan bij een conventionele centrale. Bij ontwikkelingslanden, die met grote geldproblemen kampen, is de financiering een bijna onoverkomenlijke hindernis". Niet zaligmakend Toch zullen die OTEC-centra les er wel komen al remt Van der Pot het in zijn ogen hier en daar overdreven enthou siasme af. "Bij energieop wekking via OTEC-centrales spreken we alleen over elek triciteit. En daar kun je na tuurlijk geen auto op laten rijden. Energie via de OTEC- centrales moet dus ook niet als zaligmakend worden be schouwd. Zoals geen enkel alternatief zaligmakend is. Met het nieuwe systeem kun nen landen wel de te importe ren hoeveelheid fossiele brandstof terugdringen". Tot die landen behoort Neder land in elk geval niet. Het kli maat hier is er oorzaak van dat deze vorm van zee-ener gie niet haalbaar is. Van der Pot: "Voor het Neder landse bedrijfsleven zijn er wel kansen, met name voor werven en voor bedrijven in de sector van de apparaten bouw. Maar veel definitiefs valt er nog niet te zeggen. Het hangt er van af hoe bedrijven er in slagen zich de komende jaren te manifesteren". "Er is relatief weinig concur rentie of misschien moet ik zeggen: de markt is enorm groot, er is voor iedereen ruimte. Het gaat er maar om hoe je je organiseert, of je de technische ontwikkelingen bij kunt houden en of je er in slaagt te helpen bij financie ringsproblemen. Amerika is het verst, maar is gericht op dekking van de eigen ener giebehoefte. Frankrijk en Ne derland concentreren zich op gebieden waar ze een formele binding mee hebben, huidige of vroegere koloniën. Deson danks is voorzichtigheid op dit moment geboden. De ont wikkelingen zijn nog hele maal open". Elektriciteit opwekken door gebruikmaking van temperatuurverschillen in zee. Deze nieuwe vorm van energiewinning lijkt een grote toekomst tege moet te gaan. Al enkele jaren wordt er, met name door Amerika en Japan, druk geëxperimenteerd in die richting en niet zonder succes. Langzaam maar zeker lijkt de tijd rijp voor het nemen van uitgebreidere en meer definitieve stappen. In het 'spel' rond de ontginning van deze aanlokkelijk ogende ener giebron is ook een rol weggelegd voor het Nederlandse bedrijfsle ven, meer in het bijzonder voor de Hollandse Beton Groep (HBG). Bij de HBG heeft men de afgelopen jaren de Amerikaanse en Japanse inspanningen op dit gebied met meer dan oppervlakki ge interesse gevolgd. Ir. B.J.G. v.d. Pot, project manager bij het in Gouda gevestigde waterbouwkundige ingenieursbureau Delta Consultants bv (een dochtermaatschappij van de HBG), vertelt daarover: "Het is ons niet ontgaan dat ongeveer zes jaar geleden in Amerika een bud get werd gespendeerd aan het zoeken naar energiewinning via de zee. Wij hebben dat in de gaten gehouden, zelf sommetjes gemaakt, gekeken of het voor ons ook een interessante zaak was". "HBG is in Europees verband bezig geweest. In samenwerking met andere bedrijven zijn constructies uitgewerkt en doorgere kend. Alle werkzaamheden die aan het eigenlijke bouwen van installaties voorafgaan zijn verricht. Het ontwikkelingswerk is nu gebeurd. We zitten momenteel in de fase van onderhandelin gen, het proberen te komen tot een bouwcontract". De bereiding van electriciteit uit de zee is gebaseerd op het vrij constante temperatuurverschil van 20 graden Celsius dat op sommige plekker. van de aardbol heerst tussen het oppervlakte water van oceanen (ca. 25 graden Celsius) en het water op diepe re lagen (ca. 5 graden Celsius). Dat verschil kan worden omgezet in bruikbare energie. De installaties waar op het ogenblik mee wordt geexperimenteerd heten OTEC-centrales. OTEC betekent Ocean Thermal Energy Conversion (het omzetten van de in de oceanen aanwezige ther male energie). In de OTEC-centrale wordt aan één zijde een vloeistof - bijvoorbeeld ammonia, propaan, isobutaan - via de aanvoer van warm oceaanwater tot verdamping gebracht. De damp zet een turbine in werking die een generator aandrijft waardoor elektriciteit wordt opgewekt. De damp wordt vervol gens gevoerd langs het koude oceaanwater waardoor er conden satie optreedt. De gecondenseerde vloeistof wordt weer langs het warme oceaanwater gevoerd waardoor er verdamping op treedt enz. Plaatsen die vooral in de belangstelling staan vanwege de moge lijkheden van energiewinning zijn: - het Caribisch gebied (de golf van Mexico, Florida); - een stukje oceaan bij Brazilië; - de westkust van Afrika; - de Pacific (Hawaii en andere groepen eilandjes); - de Indonesische archipel; - de kusten bij India. Ir. Van der Pot: "Geen enkel alternatief is zaligmakend".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15