Bloemencorso's zijn sterk afhankelijk geld schieters Voortbestaan recreatieschap hoogst onzeker Nieuw inrichtingsplan voor De Meije Kostenverdeling blijft grootste probleem Maanden bezig voor stoet rijklaar is DINSDAG 6 APRIL 1982 Streek PAGINA 13 ALPHEN/STREEK - Het voortbestaan van het recreatie schap Noord-Zuidhollands Plassengebied komt hoe lan ger hoe meer aan een zijden draadje té hangen. Dat zegt het dagelijks bestuur van het recreatieschap in een on langs aan de deelnemende gemeenten gestuurde brief. In deze brief vraagt het schap ook de tijd tot volgend jaar februari om met een afgerond recreatieplan voor het plassengebied te komen. De plaats waar het dure eiland in de Braassemermeer zou moeten komen. Het i eerste worden geschrapt of uitgesteld als er bezuinigd wordt op het plan. i de projecten die als Recreatieschap-secretaris Keuzen kamp ontkent niet dat er grote problemen binnen het schap zijn. Het belangrijkste daarvan is de vraag waar het geld vandaan moet komen voor de (grootse) projecten die vooral in de "plas- sengemeenten" Alkemade en Warmond moeten worden gerali- seerd. Volgens de tot dusverre gehanteerde verdeelsleutel voor de kosten moeten de deelnemen de gemeenten een bedrag per in woner betalen. Vooral de grote gemeenten, waar van Amsterdam en Leiden de be langrijkste zijn, hebben daar moeite mee. Terwijl deze ge meenten wel een fors bedrag moeten betalen krijgen ze maar heel weinig "eigen" voorzienin gen volgens het ontwerp-plan. Ze moeten vooral betalen voor recreatiemogelijkheden in ande re gemeenten waarvan ook hun inwoners gebruik maken. De reacties van met name Amster dam en Leiden op het ontwerp plan waren dan ook niet bepaald enthousiast. "Amsterdam is één van de kernproblemen", zegt Keuzenkamp. "daar zitten ze erg tegen de financiële hobbel aan de kijken. Maar ook in Leiden en Oegstgeest is wat dat betreft de waarschuwende vinger opgesto ken". Om aan deze bezwaren tegemoet te komen is een werkgroep aan de slag gegaan om een nieuwe ver deelsleutel voor de kosten te be denken. Volgens Keuzenkamp is er een voorstel in de maak, maar in welke richting dat gaat wil hij niet zeggen. Wel zal volgens hem "iedereen wat moeten offeren". Hij ziet de problemen overigens niet als onoverkomelijk. "Ik zit in meer recreatieschappen en in elk schap is naast de samenstel ling van het dagelijks bestuur de verdeling van de kosten het hoofdprobleem. Als je signalen krijgt dan is dat natuurlijk een duidelijke waarschuwing en moet je attent zijn. Maar je moet niet meteen het hoofd in de schoot werpen, dat zou slecht be stuur zijn", aldus de secretaris. Eiland Niet alleen in de grote, maar ook in de kleinere gemeenten is het ont werp-plan niet enthousiast ont vangen. Zo bestaan zowel in Al kemade als in Rijnsaterwoude grote problemen over het ge plande eiland in het Braassemer meer, een van de grootste en duurste projecten van het recrea tieschap. Want daar zit het kern probleem van de zaak: het ont werp is, zegt Keuzenkamp, "erg ambitieus", en gemaakt in de tijd dat het economisch allemaal nog beter ging Nu het slechter gaat hebben de deelnemers minder geld (over) voor recreatievoorzie ningen. Er zijn twee mogelijkheden om de kosten van het plan terug te schroeven: een aantal dure voor zieningen. zoals het eiland in de Braassem. schrappen, of het plan over een veel langere periode uit smeren (faseren) Een keuze is, zegt de secretaris, nog niet ge maakt. "Maar het is wel duidelijk dat het eiland in de Braassemer meer een van de eerste projecten is die voorlopig blijven liggen", zegt hij. Keuzenkamp benadrukt nog eens dat het recreatieplan de gemeenten niets dwingend kan voorschrijven: het staat een ge meente helemaal vrij om een be paalde voorziening wel of niet mogelijk te maken door het wel of niet in een gemeentelijke be stemmingsplan op te nemen. Uitstel Het plan. waaraan nu ruim twee jaar is gewerkt, had volgens de planning rond de afgelopen jaar wisseling gereed moeten zijn Die datum is niet gehaald. Deels door de late reacties van een aan tal gemeenten, deels omdat de verwerking van die reacties meer tijd kostte dan was voorzien. Keuzenkamp hoopt echter dat er uiterlijk volgend jaar februari een definitief plan ligt. "Dit jaar moeten we rondkomen. Ik dacht dat dat ook wel moet kunnen", zegt hy. De vraag is hoeveel gemeenten er dan nog meedoen, want in bij voorbeeld een gemeente als Al kemade moesten burgemeester en wethouders de raad ervan weerhouden om nu al uit het re creatieschap te gaan met het ar gument dat er tot aan de uitvoe ring van het plan geen kosten voor de gemeente meer aan zyn verbonden. Maar de uitvoering van het uitein delijke plan gaat wel degelijk geld kosten, en op dat moment geeft een groot aantal deelne mers er waarschijnlijk de brui aan Volgens Keuzenkamp zal het inderdaad "een moeilijk dob ber worden, maar wie weet of we door een goede samenspraak toch nog tot een oplossing kun nen komen" 'Want ik dacht dat er in deze rand stad toch bepaald niet veel re creatiemogelijkheden zijn, ter wijl recreatie in de toekomst denk maar aan de toenemende werkloosheid - steeds belangrij ker zal worden. Wat dat betreft hebben we hier toch nog wel een belangrijke taak te vervullen". Iedereen moet inleveren. Tóch gebeuren er zo nu en dan dingen waarvan het publiek zich afvraagt of dat allemaal wel zonodig moet. Neem, bij voorbeeld, de bloemencor so's. Twee rijden er in de buurt van Leiden: één in de bollenstreek en Rijnsburg heeft zijn eigen bloemen- stoet. Maanden van voorbereiding zijn noodzakelijk om alles op een rijtje te zetten. Dan moeten de wagens in elkaar worden gezet en van kleur rijke bloemen worden voor zien. Honderdduizenden gul dens kost dat. De vraag rijst dan of dat in de ze tijd van economische re cessie nog wel kan. Met an dere woorden: moet de buik riem niet wat worden aange haald of moeten de coro's wellicht wat soberder wor den opgezet. De voorzitters Leeuwenburg (Rijnsburgse bloemencorso, waarvan vanavond de ont werpen worden getoond) en Martens van het corso van de bollenstreek laten over deze situatie hun gedachten gaan. RIJNSBURG/LISSE - Pracht en praal. Wat voorzitter Leeuwenburg van het Rijnsburgse bloemencorso betreft, kan het nog jaren voortgaan. Ondanks alles. In zijn ogen zijn bloemen niet meer weg te denken uit onze samenleving. Elke keer opnieuw moeten vooral jonge mensen liefde voor de bloem worden bijgebracht. En daarin ziet de Rijns burger een belangrijke taak voor het corso. Want, is zijn stelling, iets zien doet kopen. Leeuwenburg geeft toe dat het al lemaal wat moeilijker ligt dan een paar jaar terug. Tóch onder vindt de sierteelt er betrekkelijk weinig hinder van. Alleen de bloemenprijzen zouden, vindt hij, voor de kweker wel wat ho ger kunnen. Vaak moeten zij er zelfs geld op toeleggen. Bloemencorso moet dus van Leeu wenburg. Hij motiveert dit als volgt: "Voor mij is het helemaal geen punt. Een bloem brengt sfeer en vreugde. Dat kunnen ze ker in deze tijd best gebruiken. Daarnaast, 't is een levenbehoef te. Veel mensen kunnen gewoon niet meer zonder bloemen." Zo'n corso, dat veel geld kost, zou je wat soberder kunnen opzet ten. Maar daar wil Leeuwenburg niets van horen. "Ik hoop dat wij nog heel wat jaren met onze bloe men voor de draad kunnen ko men. Bekijk het corso van dit jaar, dan moet ik stellen dat het een stuk mooier is dan dat van het vorig jaar. Daar ben ik alleen maar verschrikkelijk blij om." Steun Even heeft de gedachte bij het Rijnsburgse comité geleefd dat de sponsors het wel eens zouden kunnen laten afweten. Maar ook zij lieten Leeuwenburg en zijn mensen niet in de kou staan. "Iedereen heeft ons weer de nodi- Leidenaren stelen tuinhekken ALPHEN AAN DEN RIJN/LEI DEN - Drie Leidenaren van 22, 29 en 32 jaar zijn gisteravond aangehouden na een inbraak in de Gammabouwmarkt in Al phen, waar ze vijf gevlochten tuinhekken hadden gestolen. De politie werd gisteravond rond half elf gealarmeerd door omwo nenden, die de drie mannen met een bestelwagen richting Leiden zagen wegrijden. In samenwerking met de gemeen tepolitie Leiden werd de wagen op de gemeentegrens van Leiden aangehouden. De drie mannen zijn overgebracht naar het bu reau in Alphen, waar ze in de loop van de dag zijn verhoord. Afhankelijk van de uitkomst daarvan zouden de mannen van daag al of niet op vrije voeten worden gesteld. ge steun toegezegd", reageert hij enthousiast. "De vraag heeft et telijke keren door mijn hoofd ge spookt of het wel zou lukken. Het is me alles meegevallen. Dat moet ik zeggen. Het geld dat is beloofd, is zeker net zoveel als het afgelopen jaar. Misschien wel wat meer zelfs." Er wordt dus niet eens aan het cor so geknaagd. Integendeel. Als het aan Leeuwenburg ligt is het minimale wat hij wil: handhaven wat er is. Bestaan er mogelijkhe den om uit te breiden, dan dit met beide handen aangrijpen. "Hoe meer mensen dit kunnen zien, hoe liever het mij is. Inder daad, we hebben een paar jaar Vrouw boos op politieagenten LEIDEN - Een 45-jarige uit Leiden raakte nogal opge wonden toen een voor haar rij dende politiewagen te langzaam naar haar zin over het Rapen burg reed. Door voortdurend te toeteren maakte zij duidelijk dat het allemaal wat sneller moest gaan. De twee agenten maakten de vrouw er op attent dat er niet harder kon worden gereden van wege allerlei bouwwerkzaamhe den op het Rapenburg. De vrouw nam met deze uitleg geen genoegen en gaf een van de agenten een flinke klap in het ge zicht. Zij had haast en daarmee uit. Zelfs op het hoofdbureau van de politie aangekomen hield ze niet op met ruzie maken. Ie dereen moest het ontgelden. Er is proces verbaal opgemaakt. Ongelukkige val op Breestraat LEIDEN - Met een beenbreuk en een slagaderlijke bloeding is een 17-jarige bromfietser uit Leiden, die op de Breestraat ten val kwam naar het AZL gebracht. De jongen wilde een auto met aan hangwagen, die moest remmen voor een vertrekkende bus, pas seren. Dit deed hij nogal onge lukkig, want hij bleef met zijn rechterbeen achter de aanhang wagen hangen, waardoor hij de bromfiets niet meer in bedwang kon houden en viel. geleden Leiderdorp laten vallen. Omdat Noordwijk de bloemen wagens op de boulevard wilde hebben. En omdat die badplaats daar voor wenste te betalen. Daarom hebben wij Leiderdorp destijds laten vallen." Om toch nog wat extra geld in het laadje te krijgen heeft het comité zendtijd gevraagd en gekregen in een toeristische radio-rubriek. Een maand voor het corso gaat rijden wordt al bekend gemaakt dat de praalwagens in de veiling van Flora te bewonderen zullen zijn. Tegen betaling. Bollenstreek Somberder zijn de geluiden die voorzitter Martens van het corso in de bollenstreek laat horen. Hij zegt: "Het wordt elk jaar moeilij ker. We geven meer geld uit dan dat er binnenkomt. De laatste keer zaten we in de rode cijfers. Gelukkig kregen we toen wat ex tra geld van een bewonderaar. Zoiets, werken met tekorten dus, moet natuurlijk niet steeds te rugkomen. Want dan raak je op een gegeven moment écht in moeilijkheden." Van de toeschouwers zou je, net als dat men in Zundert doet, een toe gangsprijs kunnen vragen. Mar tens en met hem zijn comité, heeft daar wel eens aan gedacht. "Krijgen we van iedere kijker maar één gulden dan zijn wij uit de nood. Dé vraag is natuurlijk: hoe zet je die lange route door de bollenstreek af. En waar zet je die honderden mensen achter de kassa? 't Is gewoon niet te doen om alle aanvoerwegen tijdens r Veel pracht en praal. Duizenden toeschouwers genieten Alleen klinkt de vraag hoelang dit finai het corso te sluiten. Weet je, we hebben eens overwogen om tus sen de stoet een wagen met een vangnet te laten rijden waarin de kijkers een bijdrage zouden kun nen werpen. Nee, dat hebben we afgeketst. Dan gaat zoiets op een soort bedelpartij lijken." Grote bedrijven, tegen betaling, re clame laten maken? "Nou. nee", roept Martens uit, "daar is het corso niet voor be stemd. We willen good will voor het vak kweken. Geen reclames toet voor zaken die er geld aan verdienen. Als ze dat willen, moeten ze ook flink wat geld er voor neertellen. Bovendien, dan stopt het comité er direct mee." Twee keer De organisatoren in de bollen streek hebben er al over van ge dachten gewisseld hoe de situa tie, zo zuinig mogelijk aan doen. kan worden aangepakt Het idee is gelanceerd om een aantal praalwagens na het corso m tact te laten en die het jaar erop weer gewoon te laten meerijden. Martens geeft het gelijk toe "Geen al te mooie oplossing. Inderdaad, je spaart er geld mee uit Want al dat smeedwerk en wat er niet meer voor komt kijken, kost nog al wat Afwijzend staan we tegen over die gedachte, wagens tot het jaar erop stallen, niet. Ik denk al leen dat de ontwerper van het corso er niet gelukkig mee zal zijn Hij moet dan kans zien om in zijn motto die oude modellen weer in te passen." De vraag speelt voorzitter Martens zeker door het hoofd hoelang het nog kan. Duidelijk is dat het cor so in de bollenstreek, evenals dat van Rijnsburg, sterk afhankelijk is van geldschieters Laten de gulle gevers het afweten, dan wordt het pas écht moeilijk In de bollenstreek is het een pu bliek geheim dat de Bloemen raad, één van de grootste geld schieters van het i oi o, nk I eo scheutig meer zal zyn. Waar dan het geld vandaan moet komen7 Misschien dat dan die half mil joen mensen die elk jaar op nieuw van de bloemenstoet ge nieten een duit in het zakje doen om het corso in stand te houden DEN HAAG/STREEK - De belan gen van de landbouw in De Meije zullen nader worden bestudeerd. De vaststelling van het uitwer- kinsplan voor het gebied tussen de Meije en de Oude Rijn, in het kader van het streekplan Zuid- Holland Oost, wordt tot oktober van dit jaar uitgesteld. Dit zegde gedeputeerde J. Borgman giste ren toe aan de leden van een ge combineerde commissieverga dering. Samen met leden van de vaste commissie voor agrarische aan gelegenheden stuurde de com missie voor recreatie, natuurbe scherming en landschapszorg gedeputeerde Borgman terug naar het college van gedeputeer de staten, het dagelijks bestuur van de provincie, met de bood schap de landinrichtingscom missie de zaak nog eens te laten doorlichten. CDA-eommissielid A.P.J. van der Weijden "Het huidige plan vol doet niet aan de doelstelling ter verbetering van de inkomens en de werkomstandigheden van de veehouders in het gebied. Zoals het er nu uitziet wordt de boer opgescheept met onwerkbare verkavelingen. De huidige uit werking van het streekplan geeft geen ruimte voor boerderij-ver plaatsing, het is niet flexibel ge noeg. Er moet een ander plan ko- Tot oktober wilde het statenlid de landinrichtingscommissie de tijd geven hiermee op de proppen te kpmen Lukt dat niet, dan moet het college van GS zijn huiswerk overmaken. SGP-er Houtman uit Leiden dacht er al niet veel an ders over. Hy noemde het plan "wat eenzijdig Ten opzichte van natuur en landschap is de land bouw achtergesteld"' Ook hy pleit voor uitstel tot oktober VVD-er M.J Varekamp zei dat het goed zou zyn als provincie en agrariërs nog eens rond de tafel gmg'-n Zlttén Er |ün tl spanningen". Er is volgens hem nog veel te weinig bekend over de belangen van de landbouw Hat linkse blok van da commit sic was voor de plannen PvdA er Wolf en PPR man Tilanus wil den niet langer wachten met de vaststelling van het plan De socialist zei verder nog de tri breng van de recreanten te mis sen "Ik kan overigens met dit verha.il goed uit di voet< n li. was het eens met het college van GS om Bodegraven niet te laten uitbreiden in noordelyke rich ting Wolf tekende bij zyn ver haal aan dat hy er niet zit om de "agrariërs de nek om te draaien, maar we moeten voorzichtig zyn met dit gebied" Dit ontlokte de liberaal Varekamp de opmerking dat het "niet zo moet zyn dat de boeren door slechte verkavelingen lange werkweken moeten maken voor recreanten, die hooguit 36 uur per week werken"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13