"Niet toegeven aan de stadsguerrilla" Mitch Plaat: definitief weg Het zullen je supporters maar wezen Willem II gered van ondergang MW stuurt Knobel weg Arsenal op Rotterdam- toernooi Extra kans op f100.000,- Elkeweek. I DINSDAG 6 APRIL 1982 Sport PAGINA II Zaterdagavond, naar FC Den Haag-Haarlem geweest. Het was voor het eerst sinds jaren dat ik weer een voet in het Zuiderpark-stadion zette. En het zal een hele tijd duren al vorens ik dat nog eens doe. FC Den Haag zal daarvan be paald niet wakker liggen, maar ik vrees dat véle Hage naars dezelfde gevoelens koesteren en tot dezelfde slot som zijn gekomen. In het Zuiderpark heb ik m terdagavond geen moment ontspannen en behaaglijk voeld. Weliswaar zat je op de eretribune (dezelfde die dag in alle vroegte in vlam men opging) ver af va plek waar alle kabaal daan kwam ("Midden- Noord"), maar je blik werd er steeds naar getrokken. Je kon niet goed met je hoofd bij de wedstrijd blijven. Het her haaldelijk in Midden-Noord afgestoken vuurwerk als het dat tenminste was) had de kracht van explosievenhet voortdurend verbranden van vlaggen, kortom de onrust daar, leidde steeds de aan dacht van het spel af. Het was allemaal zo unheim- lich dat ik halverwege de tweede helft dacht: wat dóe ik hier nou eigenlijk, in wat voor omgeving ben ik beland. Op de tribune Midden-Noord, zo gaat het verhaal, zitten de meest fervente FC Den Haag supporters. Het zal je aan hang maar wezen. Type Bun- nik-zijde, F-side enz. "Kwets bare jongeren", om in wel zij nswerkerstaal te spreken. Jaja. Toen FC Den Haag kort na het begin op nogal onfortuinlijke manier met 0-1 kwam achter te staan scandeerde Midden- Noord langdurig: "De-gra- da-tie, de-gra-da-tie, dé-gra- da-tie".Bij de score 0-2 werd daaraan toegevoegd het ge zang: "Zorg dat je er bij komt, in de eerste divisie moet je zijn". En na rust: "We gaan naar Amersfoort". Geen wonder dat FC Den Haag in het veld ineenschrompelde. Suppórters. Ach. Merkwaardig vond ik dat coach Van der Hart na afloop geen moment de afbrekende houding van dat deel van het publiek in zijn beoordeling van spel en spelers betrok. Hij had het over de kwaliteit van Haarlem, over de onervaren heid van een aantal jonge spelers in zijn elftal, maar geen woord over de "suppor ters", hoe ontmoedigend hun gedrag ook voor zijn ploeg moet zijn geweest. Conclusie: zoiets is daar kenne lijk de gewoonste zaak van de wereld. Ddt vond ik nog het meest ont hutsende. Onheilspellend De hekken rondom het veld kun nen in het Zuiderpark nog zo hoog zijn, het volk van Mid den-Noord komt er overheen Eén van de heertjes, niet der dan zeventien, drong rend door tot FC Den Haag voorzitter Den Duik. Een stel suppoosten en een agent moesten er aan te pas komen om de jongen in bedwang te houden. Een afschuwelijk tafereel. En ook zó onheilspellend dat een aantal Hagenaars in mijn omgeving mompelde dat er na afloop wel eens vreemde dingen konden gebeuren. Dat moet het bestuur van FC Den Haag toch ook bevroed heb ben, denk je dan. En als dan ook nog blijkt dat de politie tips over brandstichting heeft binnengekregen dan is het onbegrijpelijk dat er die nacht geen permanente be waking van het complex is geweest. Maar ja, als dit soort dingen gewoonzijn dan reageer je op den duur waarschijnlijk anders. Je leert kennelijk met alles leven. Het bestuur van FC Den Haag zit nu in een buitengewoon moeilijke positie. Ik kan me indenken dat bestuursleden zeggen: als het zó moet, kap pen we ermee; dit is geen sport én geen aardigheid meer. Maar dat houdt weer in dat je op de loop gaat voor dat tuig. Dat moet ook weer niet. Betaald voetbal anno 1982. Voorlopig heb ik er weer de buik van vol. Non-valeur Coach Bert van Lingen van het Nederlands zaalvoetbalteam heeft vrijdagavond na afloop van Nederland-België (5-4), een levenloos potje met veel schuifvoetbal, het volgende ter verklaring aangevoerd: Als het om de punten gaat dan wil ik gewoon v COR VAN DER HART. kan me indenken dal de men sen de pest in hebben, maar daar heb ik niets mee te ma ken". Zaalvoetbal is nog jong, het moet nog nddm maken. Je verwacht spontaniteit, vuur werk, avontuur. Maar als coach wordt dan iemand aangetrokken met uitge woonde hersens en versleten ideeën. Iemand die benepen heid voor voetbalinzicht houdt. Wanneer raken we in balsport nu eens af soort non-valeurs? Professioneel de voet- op en je gaat ermee naar bed. De sponsor moet professioneel zijn, de coach ook. de spelers natuurlijk en het manage ment helemaal. Als het maar professioneel is, dan is het goed. Ik word altijd wat lacherig van het drukke gebruik van dat dure woord. Als puntje bij paaltje komt blijken telkens weer imposante klungels zich ervan te bedienen. Neem nou Parker. Wat was de belangrijkste taak van het management dit seizoen, be halve het regelen van de Eu ropa-Cupduels? a) Er voor zorgen dat de over gang van de ene sponsor naar de andere zo soepel mo gelijk verliep. b) De ploeg in alle rust, opti maal gemotiveerd de belang rijkste wedstrijden van de vaderlandse competitie play-offs) te laten spelen. Bockweg, de man achter Par ker-Nederland, had ruim schoots van tevoren zijn ver trek aangekondigd, dus het management had alle gele genheid de zaken te regelen. Maar Bockweg heeft nog niet officieel zijn hielen gelicht of al datgene gebeurt wat nu juist voorkómen had moeten worden. Een stroom verwar rende geruchten, de geur van manipulaties en de walm van gerotzooi. Gevolg: grote onze kerheid bij de spelers en een afgang in de belangrijkste wedstrijd van het seizoen, te gen Donar. Professioneel, hè. Gut, wat pro fessioneel. Het hulpje van de putjesschep per had het beter gedaan. Turnfusie Er is, zo lees ik in de krant, op nieuw een studie voltooid om tot een turnfusie te geraken. Een werkgroep onder leiding van dr. Wim ran Zijll, oud secretaris van de NSF, heeft zich op verzoek van vier be trokken bonden (KNGV, Christelijke. Katholieke en Culturele bond) de materie bekeken en drie modellen van samenwerken of samengaan aangeboden. Gek toch, dat ruim 35 jaar na de oorlog die verzuiling tn de gymnastiek nog volledig be staat. (Zeer ten nadele overi gens van de katholieke en protestantse turners en turn sters. want die kunnen daar door nimmer aan wereld- of Olympische Spelen deelne men. Internationaal telt nu eenmaal alleen het KNGV Al die religieuze schotjes tn de sport zijn tn de loop der jaren gesloopt. We voetballen met meer louter katholiek en in de korfballenj wordt de bal niet meer op puur christelijke wij ze door de mand gegooid. Ook op andere gebieden is de hokjesgeest verdwenen. Ik heb mij laten vertellen dat zelfs de geitenfokverenigin- gen niet meer op godsdiensti ge voet de voortplanting van deze diersoort bespoedigen. De gymnastiek kent de scheids lijnen nog steeds. Waar zou hem dat in zitten? Ik vermoed hierin: tn de tume- rij hebben heel, heel lang (gymnast iekjonderw ijzers een toonaangevende rol ge speeld. En in het onderwijs kent men de verzuiling nog perfect: openbaar, christelijk, katholiek. Wie als onderwij zer koos (kiest) voor protes tants of katholiek onderwijs ging (gaat) op turngebied niet de neutrale bond aan prijzen. Enfin, het is te hopen dat de tur nery nu ook van déze tijd wordt en zinloze scheidslij nen uitgumt. Ik heb daar ove rigens nog een hard hoofd tn, hoor, hoe bekwaam een man als Van Zijll tn zaken als deze ook is. Want hef onderwijsgil- de behoort tot het verschrikke lijkste volk. Borg Het is heel treurig Bjom Borg kwaltfikatiewedstrijden te zien spelen om te mogen deel nemen aan een toernooitje tn Monte Carlo. Daar heb je tn het recente verleden dan vijf Wimbledon titels op rij voor veroverd. Goed. Borg. is er vijf maanden tussenuit geweest, hij wil geen tien Grand Pnx-toer- nooien meer spelen, maar ze ven en de reglementen schrij ven dan voor dat je je steeds moet kwalificeren. Ik weet dat die regel er niet voor niets is. Maar dan nog. Wat nu gebeurt is hogelijk un fair tegenover de spelers, met minder talenten uitgerust, die echt hard moeten vechten om een plaats in het hoofdtoernooi te verwerven Zij hebben tegen Borg geen enkele kans. Het reglement hanteren is meestal goed en ntef zelden noodzakelijk, maar als de mens er computer-achtig ge bruik van maakt en niet af en toe zijn hersens inschakelt dan wordt precies het tegen deel bereikt van wat men beoogt. Borg kwahfikaties laten spelen is het zelfde als een kat in een kooi vol muizen zetten. Op advies gemeente: bestuur Den Haag blijft DEN HAAG (GPD) - Het bestuur van FC Den Haag heeft vannacht na een marathon- vergadering, die ongeveer zes uur in beslag nam, alsnog besloten niet af te zullen tre den, De bestuursleden namen dit besluit nadat gesproken was met de Raad van Advies (waarin alle geledingen zijn vertegenwoordigd die met het betaalde voetbal in Den Haag te maken hebben) en enkele gemeentelijke gedelegeerden. Vooral deze laatste afgevaardigden hebben er gisteravond en van nacht bij het Haagse bestuur op TILBURG (ANP) - De ge meenteraad van Tilburg heeft gisteravond met een krappe meederheid (20 tegen 19 stemmen) besloten om het Willem II met een lening van 350.000 gulden mogelijk te maken dit seizoen uit te spe len. Zou dit geld niet op tafel geko men zijn, dan was Willem II nog deze week failliet ver klaard. Het bestuur van Wil lem II en de bewindvoerder van de in surséance van be taling verkerende club zijn, nu de gemeentelijke gelden beschikbaar zijn gekomen, onder curatele van B en W van de gemeente Tilburg ge steld. Als voorwaarde is door de ge meente namelijk gesteld, dat de club geen grote uitga ven meer mag doen zonder voorafgaande toestemming van het gemeentebestuur. Het bestuur van Willem II is daarmee nagenoeg buiten spel gezet. aangedrongen aan te blijven en niet toe te geven aan de daden van „dertig of veertig crimine len". Aanleiding tot de overweging o het huidige bestuur af zou n ten treden of niet lag echter in een van de daden van die rela tief kleine groep „andersdenken den over het produkt betaalc voetbal". Namelijk de brand stichting in het Zuiderpark in de nacht van jongstleden zaterdag op zondag die ertoe leidde dat de in 1928 gebouwde eretribune als mede de aangrenzende staantri- bunes (in totaal ongeveer 2.000 plaatsen) in vlammen opgingen: schade naar schatting een mil joen gulden. Het bestuur van FC Den Haag riep naar aanleiding van dit diepte punt in de toch al door negatieve incidenten besmette historie van de Haagse eredivisieclub een soort algemene vergadering uit van direct betrokkenen bij het produkt betaald voetbal in de randstad. Vroeg in de avond werd overleg gevoerd met de Raad van Advies, die het bestuur inderdaad adviseerde de hand doek (nog) niet in de ring te wer pen. Voorzitter Chris Buitendijk van de Raad: ..Wij hebben de be stuursleden verzocht aan te blij ven en niet toe te geven aan en kele raddraaiers." Daarna volgde het overleg met de afgevaardigden van de gemeente Den Haag. Tijdens dit onder houd werd de basis gelegd voor het uiteindelijke aanblijven van het huidige bestuur. Ondanks dit besluit blijkt vooral voorzitter Pieter den Duik nog steeds niet geheel overtuigd van LEIDEN - Mitchell Plaat speelt volgend seizoen voor Nashua Den Bosch. De spelmaker, die sinds vijfjaar het gezicht van de Leidse eredivisonist basketbal bepaalde, tekende gisteren een contract met de huidige kampioen. "Voor één seizoen", meldde Plaat na afloop van het rol stoelduel met De Sleutels. "Daarna ga ik terug naar Ame rika". de juistheid van zijn beslissing. „De toekomst zal moeten uitwij zen of ik hier goed aan heb ge daan", aldus de praeses van nacht. „Momenteel verkeer ik nog in tweestrijd, maar de meer derheid van het bestuur was na afloop van het gesprek met de af gevaardigden van de gemeente blijkbaar wel doordrongen van de noodzaak onze functies niet beschikbaar te stellen. In de eer ste plaats omdat men betwijfelde of er iemand nog zo gek zou zijn om ooit die functies weer te ver vullen, in de tweede plaats had ons opstappen wel eens het ein de van het betaalde voetbal in Den Haag kunnen betekenen. Vooral dat laatste heeft mijn me ning doen veranderen". Deze week zal het bestuur van FC Den Haag een onderhoud heb ben met de nieuwe hoofdcom missaris van politie in Den Haag, de heer Brand. Later zullen nog gesprekken velgen met burge meester Schols en de officier van justitie. Manager Fred van Hal. „In deze gesprekken zal eens duidelijk naar voren moeten ko men wat voor beleid de Haagse politie in de toekomst voor ogen staat om dit soort excessen te voorkomen. Ik kan me namelijk niet aan de indruk onttrekken dat de politie (die nog geen aan houdingen heeft verricht, red.) met name tijdens de wedstrijden wel eens te lankmoedig optreedt tegen die zogenaamde suppor ters". De Haagse wethouder Piet Vink van jeugd, sport en recreatie liet tot verrassing van het Haagse be stuur gisteravond weten dat hij de beslissing over de wederop bouw van de Zuid-tribune niet eerder zal nemen dan volgend seizoen. Tot die tijd zal FC Den Haag het vermoedelijk met een nood-tribune moeten doen Vink liet daarentegen wel weten dat hij zeker niet van plan is voor de ze „stadsguerrilla" zoals hij dat noemde uit de weg te willen gaan en hoopte dat het bestuur van FC Den Haag dat ook niet zou doen „De subsidie aan FC Den Haag is door ons tot 1984 gegarandeerd en we zullen ons aan die belofte houden", aldus Vink. MAASTRICHT - Hoewel interim- trainer George Knobel afgelopen zaterdagavond na afloop van PEC Zwolle-MVV nog verklaar de geen pas meer in het Geus- seltstadion te zullen zetten leid de hij tot ieders verrassing giste ren alsnog de middagtraining van de Maastrichtse ploeg. Een en ander gebeurde echter buiten medeweten van het bestuur, dat Knobel meteen hierna liet weten dat hij zich nu echt niet meer hoeft te melden. Indien vandaag geen vervanger voor de zieke Leo Steegman wordt gevonden, zal hulptrainer Jo Bonfrère MW vanavond coachen in de wed strijd tegen Haarlem. De club blijft daarentegen nog steeds naarstig op zoek naar een tijdelijke coach die het seizoen bij MW wil afmaken. Leen Looyen (ex-NEC) staat boven aan het lijstje van kandidaten. Afgelopen week meldde de lieve ling van het Leidse publiek ver der weinig heil te zien in de plan nen die de toekomstige sponsor Elmex heeft in betrekking tot sa menwerking met Theo Kinsber- gen van Amstelveen. "Ik heb", zo zei Plaat, gisteravond, "weinig vertrouwen in de zaak Welis waar zijn er gesprekken geweest en is me een aanbod gedaan, maar bepaalde zekerheden kon ik niet krijgen. Niemand weet nog te vertellen wat er volgend jaar precies staat te gebeuren. Daarom heb ik de knoop maar doorgehakt en gekozen voor Den Bosch." Die aartsrivaal van Leiden heeft hem, wat dat betreft draait hij niet om de hete brei heen, een lu cratief contract aangeboden. "Zeker", zegt Plaat, "maar er zijn meer dingen die mijn keus heb ben bepaald "Ik weet in elk ge val met wie ik te maken krijg en ik weet ook zeker dat we of Euro pa Cup I of Europa Cup II spe len. Frans van Egmond kon mij wel ongeveer vertellen wat er zou gebeuren volgend seizoen, maar niet alles. Al die factoren bij elkaar opgeteld was de keuze voor Den Bosch niet zo moei lijk." Dezelfde Frans van Egmond, pr manager van de ploeg die vijf jaar lang onder de vlag van Par ker voer, was nochtans zeer ver baasd over het besluit van de Nummer Zeven "Ik weet nog van niets", meldde hij "En w-uk om te horen vind ik het ook niet, want ik dacht nog steeds dat er een opening was We hebben Plaat een behoorlijk aanbod ge daan. Eergisteren hadden we nog een gesprek met hem en Kinsbergen erbij. Hij kan dus moeilijk beweren dat-ic niet wist wat er gaande was Trouwens, wat praat hij nou over zekerhe den. Hij weet toch hoe we zijn, wat onze organisatie voorstelt Nee. hij stelt me teleur." Wat later komt Van Egmond op die uitspraak terug. "Als ze mij", zo zegt hij, "zo n genereus aanbod zouden hebben gedaan had ik ook toegehapt. Ik heb tenminste begrepen dat ie daar 15 000 dol lar meer kan verdienen dan by ons. En hij kreeg, zo mag ik wel zeggen, in Leiden al het nodige. Voor mij heeft Plaat gewoon ge kozen voor het geld." Na Ton Boot en Hennie Blom ("Nee. ik kom hier nooit meer te rug") is Plaat dus de derde man die uit Leiden verdwijnt. En ver moedelijk zal hij niet de laatste zijn Van Egmond: "ik kan nu wel zeggen dat we vrijwel zeker rond zijn met Kinsbergen. Kwes tie van details. Washington komt mee en Wiel misschien ook En Runia zal dan wel de opvolger worden van Plaat Samen met Hagens, lijkt me een aardig duo." AD VAN KAAM ROTTERDAM (ANP) - De stich ting Rotterdam-toernooi heeft voor de vijfde aflevering van dit jaarlijkse voetbalevenement naast gastr 1 F. noord de ploegen Arsenal, Celtic en Au stna Wien gecontracteerd Het aan de competitie voorafgaande toernooi, dat op vrijdag 6 en zon dag 8 augustus gehouden wordt, werd vorig jaar gewonnen door de Schotse landskampioen Cel tic Feyrnoord pci-lt >1.' rcr.sti dag tegen Arsenal Celtic bijt die vrijdagavond het spits af tegen Austria. Op zondag spelen de verliezers van de eerste dag om 15.30 uur om de derde plaats De finale vangt aan om 18.00 uur DE t/re£frs£- 5TADIONJ&WO DlE 16 V0Z1EPEM JAAR 6Z6LOOPT' DE 0W IM &4CWO£V£DOf?t> (J& DJ OE ocaxpb TOcMT DË~&WJ NAM ATA .7^) (tyfe ebj z/s&jaa/ ADVERTENTIE VOOR LOTTO-EN TOTO-SPELERS! f.. cu het winnende Dus doe voor maar f 1,50 mee aan het Cijferspel en kruis het "ja"-vakje aan.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11