c Regering steunt parkeerproject Huisvrouw doet weinig aan energiebesparing Wie slechts naar stuurboord koerst komt niet vooruit Specialisten dagen Staat voor rechter Winkeliers binnenstad in de knel Herstel Meneba Acties bij gezinszorg Vertrek Christen- Turken naar Canada ZATERDAG 3 APRIL 1982 Binnenland AMSTERDAM (ANP) Ofschoon huisvrouwen positief staan te genover energiebesparing in huis, doen ze er over het alge meen weinig aan. Uit haar ge drag blijkt dat ze geen vast pa troon van energiebesparende maatregelen hebben. Als ze iets ondernemen op dit punt, is het vaak incidenteel. Dit beeld heeft het instituut voor milieuvraagstukken van de Vrije Universiteit in Amsterdam na enkele verkennende studies naar het consumentengedrag inzake het energieverbruik. Zij vormen een onderdeel van het project "energiebesparing in het huis houden", dat het instituut uit voert in opdracht van het minis terie van economische zaken en volksgezondheid en milieuhy giëne. Het onderzoek zal tegen het eind van dit jaar gereed zijn. Het instituut komt tot de voorlopi ge conclusie dat er ondanks uit gebreide voorlichting van de overheid op het gebied van ener- giebesparing in huis de afgelo pen jaren weinig is veranderd. De onderzoekers zijn niettemin van mening dat de voorlichting moet worden voortgezet. Daar naast zou de overheid de zoge naamde verbruiksboekhouding op grote schaal moeten stimule ren. Door het maandelijks invul len van het gas- en elektriciteits gebruik zullen de mensen zich bewuster worden van hetgeen ze gebruiken. Op die manier zullen zij er eerder toe komen om het wat zuiniger aan te oen met de energie. Uit het onderzoek is gebleken dat huisvrouwen overhet algemeen weinig weten van hetgeen zij aan elektriciteit en gas gebruiken. Meestal kunnen zij alleen iets vertellen over de hoogte van de termijnrekening. De meeste huisvrouwen weten niets over kilowattuur en hoeveel kubieke meter gas het huisgezin ge bruikt, wat ee kilowattuur of een kubieke meter gas kost en hoe veel de gaskachel, geiser en aller lei elektrische apparatuur ver bruiken. Dit komt volgens het instituut, om- datde meterstanden slechts een maal per jaar worden opgeno men en de termijnrekeningen niets zeggen over het gas- en elektriciteitsverbruik. Voorlich ting over energiebesparing heeft tot nu toe weinig kunnen veran deren aan het doelbewust ge bruik maken van elektriciteit en gas. Het Amsterdamse instituut voert nu een experiment uit om de ef fecten te bekijken van verschil lende methoden ter stimulering van energiebesparing in huis. Zó wordt aan bepaalde groepen huisvrouwen schriftelijk voor lichting gegeven. Het instituut geeft daarbij concrete bespa ringsmogelijkheden die op logi sche wijze zijn geordend naar de dagindeling in het huishouden. Tevens wordt zoveel mogelijk aangegeven wat dit in geld uitge drukt kan opleveren. Bij enkele groepen wordt deze voorlichting gecombineerd met maandelijkse of veertiendaagse meteropnemingen. De consu menten krijgen bericht over hun verbruik en hoeveel dat meer of minder is geworden vergeleken met een vorige periode. Daarbij wordt tevens verteld wat dat in financiële zin betekent. Tenslot te is er een groep die voorlichting krijgt met het verzoek zelf regel matig de meterstand by te hou den. UTRECHT (ANP) De regering gaat het parkeren in de binnensteden verbeteren. Er is 8,4 miljoen gulden uitgetrokken voor een proefproject in Utrecht. Door middel van een reeks van maatregelen hoopt de overheid de Utrechtse binnenstad in de komende vier a vijfjaar voor alle belanghebbenden beter bereikbaar te maken. De ervaringen, die met het project worden opgedaan, zullen dienen om de situatie ook in andere grote steden te verbeteren. Het zogenaamde "proefproject parkeerordening", dat op 1 juli aanstaande officieel van start gaat, wordt gefmancieerd door de ministeries van verkeer en waterstaat, justitie, en binnen landse en economische zaken. Het pakket van maatregelen om vat onder meer bestrijding van RIJSWIJK (ANP) - Meneba NV heeft in 1981 zoals eerder al werd verwacht winstgevend gewerkt. De nettowinst bedroeg 2,6 min en in 1980 werd 4,6 min verlo ren. Voorgesteld wordt het divi dend te hervatten en vast te stel len op 2,50 per aandeel van 50. Voor het laatst werd 9 betaald over 1975. Volgens de Raad van Bestuur heb ben vooral de bakkerij- en meng voederdivisie bijgedragen aan de verbetering van het resultaat. De omzet steeg vorig jaar van 1190 tot 1263 min. Het bedrijfsresul taat verbeterde van 19,6 tot 33,8 min. Het jaarverslag ver schijnt op 22 april. Jaarvergade ring 6 mei. het illegaal parkeren, het huren van parkeerplaatsen voor bewo ners, het vrijmaken van doorgan gen, uitbreiding van de controle op verkeerd of te lang parkeren, verbetering van parkeermoge- lijkheden voor de winkels en wa renhuizen, het plaatsen van zoge naamde "Amsterdammertjes", een betere wegsleepregeling en automatische afhandeling van parkeerbekeuringen. Het project voorziet niet in de uitbreiding van het aantal parkeerterreinen en -garages. De overheid acht een verbetering van de parkeermogelijkheden in de centra van de steden onder meer van belang voor het mid den- en kleinbedrijf. Uit weten schappelijk onderzoek door de universiteit van Keulen en het economisch instituut voor het midden- en kleinbedrijf in ons land is gebleken dat centra van steden met meer dan 50.000 in woners steeds minder klanten trekken. Het wetenschappelijk onderzoek toont aan dat het aantal bezoe kers van de binnensteden de laatste vijf jaar met ruim een vijf de is teruggelopen. De winkels in de Nederlandse binnensteden zagen hun omzet met achttien procent dalen. De werkgelegen heid van de middenstand in de Amsterdamse binnenstad liep de ADVERTENTIE Voorjaar in Auberge ,JOe Kieviet" te Wassenaar. Straks staan jOOO bloembollen weer in onze tuin in bloei. Om hiervan te kunnen genieten bieden wij u de volgende mogelijkheden: Luncbmenu a votre choixf 47,50 Dinermenu a votre choixf 62,50 Maakt u eens een keuze uit onze Italiaanse wijnen. Gedurende de bloeiperiode van onze bloem bollen bieden wij u ter kennismaking een glas Italiaanse Blanc de Blancs aan bij bet dessert. Uw gastheer gastvrouw Luigi Malou Gandini Voor reserveringen Stoep laan 27 2243 CX WASSENAAR cjiubertC tel 0/751-79203/79403 dcJ\jCCiet Membre des Relais et Chateaux afgelopen vijf jaar met 28 pro cent terug. De oorzaak van de teruglopende belangstelling van de koper voor winkels in de binnenstad wordt gezocht in het feit dat de stedelij ke centra steeds moeilijker per auto bereikbaar worden. Dit blijkt ondermeer uit een vergelij king met de omzet van winkels buiten de stadscentra, die niet een dergelijke omzetdaling te zien geven. Het publiek zoekt het dichter bij huis of in winkelcen tra in buitenwijken. De voor de middenstand in de stadscentra ongunstige ontwik keling is volgens het voorlich tingsbureau verkeer en parkeren mede te wijten aan het feit dat het rijk en de gemeentelijke overheden zich de afgelopen ja ren onvoldoende gelegen lieten liggen aan de belangen van de middenstand in de binnenste den. UTRECHT (ANP) - In de gezins verzorging zullen vanaf volgende week demonstratieve acties wor den georganiseerd uit protest te gen de dreigende bezuiniging in deze sector. De acties zullen voornamelijk het karakter heb ben van plaatselijke en regionale demonstratieve manifestaties. Ze zullen mogelijk uitmonden in een landelijke manifestatie op 28 april, wanneer de vaste kamer commissie voor CRM over de ge zinsverzorging vergadert. Dit heeft het bestuur van de centrale raad voor de gezinsverzorging waarin de 250 instellingen op dit gebied verenigd zijn, besloten. In de gezinsverzorging werken in totaal zo'n 90.000 mensen, voor een groot deel parttimers. Het is voor het eerst dat de werkgevers in de gezinsverzorging, verenigd in de centrale raad, zelf tot acties besluiten. "De nood is ons naar de lippen gestegen", aldus een woordvoerder van de raad. De demonstratieve acties zullen waarschijnlijk in samenwerking met de bonden worden gevoerd. Daarover zal de komende dagen nog nader overleg worden ge pleegd, evenals over de preciese inhoud van de acties die vanaf volgende week beginnen. APELDOORN (ANP) - Vanaf komende maandag staan in Nederland elf keuringstations van de ANWB open voor veiligheidskeuringen van caravans. Medewerkers van de stations, die verspreid zijn over het hele land, hebben de afgelopen weken een instructie gekregen. Uit onderzoek is gebleken dat veel Nederlanders tijdens hun vakantie met een weg op gaan die lang niet aan alle veiligheidseisen voldoet. HENGELO (ANP) - Een groep van 41 Armeniërs die in Neder land geen asiel krijgt wordt wel toegelaten in Canada. Vrij dag 9 april vertrekken zij vanaf Schiphol. De emigratie is tot stand gekomen na bemiddeling van de Nederlandse Raad van Kerken. Die probeert al geruime tijd te voorkomen dat Armeniërs en Syrisch orthodoxe Turken die in Nederland niet welkom zijn - terug moeten naar hun ge boorteland Turkije. Daar worden zij volgens de raad van kerken vervolgd omdat zij christenen zijn. De afgelopen maanden heeft de raad van kerken intensief met di verse landen onderhandeld over de toelating van de zogenoemde Christen-Turken. Behalve Cana da komt Australië in aanmerking voor de opvang van deze Turken, zo laat een woordvoerder van de Raad van Kerken desgevraagd weten. Hoeveel Armeniërs en Syrisch orthodoxe Turken Ne derland nog moeten verlaten staat volgens de raad van kerken niet vast. Momenteel loopt er voor ruim duizend van deze Tur ken nog een asielaanvraag. Met het ministerie van justitie is overeengekomen dat zij niet eer der het land worden uitgezet voordat er in hoogste instantie (de Raad van State) over die aan vraag is beslist. Tot voor kort was het zo dat de Christen-Tur ken Nederland reeds werden uit- Conflict rond bijverdiensten laait weer op (Van één ojizer verslaggevers) DEN HAAG - De medische specia listen bij de academische zieken huizen in het land willen dat de overheid voorlopig nog van de centen afblijft, die zij in hun pri- vé-praktijken binnen de zieken huizen hebben verdiend. Ze heb ben de Staat daarom in een kort geding voor de rechter gedaagd. Dinsdag dient het voor de presi dent van de Haagse rechtbank. De specialisten zeggen dat eerst over de besteding van het geld, in totaal ruim 83 miljoen gulden, moet worden gepraat. Er zou daarbij aan vier voorwaarden moeten worden voldaan. Onder andere moet er voldoende over leg zijn en moet er een definitie ve honoreringsregeling komen. Tot zolang moet het Rijk met de vingers van de centen uit de zo genaamde „Smallenbroekfond sen" afblijven, menen de specia listen bij de academische zieken huizen. Het ministerie van on derwijs, waaronder de academi sche ziekenhuizen vallen, wil echter dat een gedeelte van het geld, dat bij de fondsen in beheer is, wordt geinvesteerd in de zie kenhuizen. Eerder gaf de rechter het ministe rie al gelijk en zei dat het geld onder andere mocht worden geinvesteerd in de ziekenhuizen, maar er moest onder meer eerst overleg zijn en een honorerings regeling van de grond zijn geko men. De specialisten zeggen nu dat die er nog steeds niet is en dat het geld moet blijven waar het nu is. Het geld in de „Smallenbroekfond- sen" is van specialisten, die in dienst zijn van academisiche zie kenhuizen. Veel van deze specia listen houden er naast hun werk voor het ziekenhuis ook een pri- vé-praktijk op na. Omdat het „privé-werk" van de specialisten binnen de zieken huizen mogelijk wordt gemaakt dankzij de faciliteiten van het ziekenhuis, moesten de betalin-' gen aan de specialisten via de ad ministratie van de ziekenhuizen gaan lopen. Een gedeelte van het geld gaat naar de specialisten en een gedeelte gaat in een potje: de Smallenbroekfondsen. Die regeling is bedoeld om een be ter inzicht te krijgen in de salaris sen van de medische specialis ten. Het centraal innen van de honoraria is een eerste stap. De volgende stap is dat de specialis ten bij de academische zieken huizen er in de toekomst geen privé-praktijken meer op na mo gen houden. De vraag daarbij is wat ze dan moeten gaan verdie- Eind vorig jaar kwam de minister met een regeling over de honore ring van de specialisten op tafel, doch de medici beschouwen dit niet als een definitieve regeling omdat het volgens hen „slechts voorziet in een overgangsfase en een beoogde eindfase". Zij willen nu van de Haagse recht bank dat deze het ministerie van onderwijs belet om geld uit de Smallenbroekfondsen op te ne men voor er een definitieve rege ling is. Ook willen de specialis ten dat het ministerie wordt ver boden eerder geld op te nemen dan nadat er voldoende overleg is gepleegd. Ze eisen dat de Staat wordt veroor deeld tot een dwangsom van één miljoen gulden voor iedere dag dat deze in gebreke blijft. gestuurd zodra bleek dat hun be roep bij de Raad van State geen kans zou maken. Of alle Christen-Turken die niet in Nederland terecht kunnen, in Australië en Canada worden toe gelaten kan de woordvoerder van de raad van kerken niet zeg gen. "Wij hebben goede hoop, maar we zijn natuurlijk afhanke lijk van het toelatingsbeleid van die landen", zo stelt hij. De toe stemming die Canada nu heeft gegeven voor de komst van de eerste groep Armeniërs noemt de Raad van Kerken reeds boven verwachting. De Turken worden in Montreal opgevangen door de Armeense gemeenschap. Als de emigratie naar Australië ook op gang komt gaan naar dat land naar verhouding meer Syrisch- Orthodoxe Turken, omdat deze groepering daar een flinke ge meenschap heeft. Demonstratie tegen bewind El Salvador AMSTERDAM (ANP) - In Am sterdam hebben gisteravond on geveer vijfhonderd mensen deel genomen aan een demonstratie tegen het bewind van El Salva dor. De demonstranten trokken van de Dam naar het Museum plein. Daar werden enkele toespraken gehouden en bloemen neerge legd bij de kruisen die daar zijn neergezet ter nagedachtenis aan de vier in El Salvador omgeko men IKON-medewerkers. De de monstratie was georganiseerd door het El Salvador comité. Dit comité wil voortaan iedere vrij dag zo'n demonstratie tegen het huidige regime m El Salvador houden In Den Haag is gistermiddag de Nederlandse anti-interventieka- ravaan van start gegaan. De kara vaan, die overigens bestaat uit een oude, opgeverfde bus, richt zich tegen de infiltratie van de Verenigde Staten in Midden Amerika en met name in El Sal vador. Bij de start voor de Amerikaanse ambassade in Den Haag aam ongeveer vijftig belangstellen den. Dat was heel wat minder dan de organisator, het El Salva dor comité, had verwacht. Ook een Salvadoraanse zanger en de vertegenwoordiger van het be- vrijdingsfront FMLN in Neder land, German Avallos, lieten ver stek gaan Het woord werd nu al leen gevoerd door Leo Maduro van het El Salvador comité. Ed van Thijn is een politicus van de bedachtzame soort. De PvdA-minister van bin nenlandse zaken kiest zijn woorden altijd zeer zorgvul dig en met goed gevoel voor de juiste plaats en tijd. En heeft zich ook nog niet het hoofd op hol laten brengen door nieuw-realistische be vliegingen die zijn partij zo aan het zwalken hebben ge bracht. Op basis van die eigenschap pen zou. volgens de geruch ten, premier Van Agt vorig jaar al hebben laten blijken veel liever Van Thijn als vice- premier te hebben gehad dan die drammerige Den Uyl. In dat licht is de uiterst scherpe toon, waarop Van Thijn deze week Van Agt terecht wees. minstens opmerkelijk te noe men. Van Thijn heeft duidelijk ge noeg van de manier waarop Van Agt het kabinet meent te moeten leiden. „Zo kan het natuurlijk niet", zegt hij in een interview met het week blad Vrij Nederland. Volgens hem heeft Van Agt de PvdA- inbreng in het kabinet „geba gatelliseerd en geridiculi seerd". "Stom verbaasd" Het beeld dat Van Agt de afge lopen maanden naar buiten verstrekte, was volgens Van Thijn lang niet altijd in over eenstemming met de werkelijke gang van zaken „Je zou kunnen zeggen hoe dichter bij de Kroon, hoe stommer verbaasd je soms bent over datgene watje later terugvindt van de werkzaam heden. waaraan je deel hebt gehad", zei Van Thijn vorige week al eerder over de ma nier waarop Van Agt op zijn wekelijkse persconferentie verslag doet van het kabi netsberaad. In Vrij Nederland pakt hij nog maals uit: „Ik heb me vaak in de afgelopen maanden niet verdedigd gevoeld door mijn eerste minister. Dit kabi net kan alleen leven en func tioneren als de eerste verko per van het beleid die functie ook waarmaakt. Er zijn grenzen en die moeten nu maar getrokken worden". Kritiek Nu zijn dit gevoelens die al veel langer leven bij de PvdA-be- windslieden in het kabinet. Vanuit de Tweede-Kamer fractie van de PvdA (én D'66) is al vaker kritiek op Van Agt geleverd omdat hij bijvoor beeld PvdA-minister Den Uyl maar liet aanmodderen met zijn ziektegeld-plannen. PvdA-fractieleider Wim Meij er zei vorige week nog in een interview „dat Van Agt als premier de afgelopen weken gefaald heeft" Het is echter nieuw dat zo openlijk en zo hard vanuit het kabinet zelf kritiek op Van Agt wordt geleverd. Van Thijn zegt de verwachting te hebben dat dit, na de voor het CDA niet ongunstige Staten verkiezingen, zal veranderen De hun eind naderende dis cussies over de Voorjaarsno ta zgn wat dat betreft een goede test. Barricaden De bezuinigingsdiscussie sleept zich nu al weken voort en vrijwel zonder succes. Het zag er ook gisteren nog niet naar uit dat de barricaden waarachter CDAD'66 en PvdA zich hebben verscho len. op zeer korte termijn ver laten zouden worden. Volgens vice-premier Jan Ter louw is zelfs het moment al bereikt „dat we met praten niet dichter meer tot elkaar komen". Dat betekent dat er knopen doorgehakt moeten worden en dat zijn heel ge vaarlijke momenten. De laat ste keer dat dat gebeurde, was in oktober vorig jaar tpen het kersverse kabinet zich over de Miljoenennota en re geringsverklaring boog. Het gevolg was een crisis, waar van de naweeën momenteel nog dagelijks in het kabinet worden gevoeld De beslis sing die vooraf ging aan de val van het kabinet was het gevolg van een laatste „alles- of-niets"-voorstel, dat toen door premier Van Agt op ta fel werd gelegd. Compromis Sn nu heeft Van Agt in het ka binet opnieuw aangekondigd volgende week met een eigen voorstel voor bezuinigingen een beslissing te willen force ren. De vergelijking met die 16c oktober dringt zich op Dé cruciale vraag is nu of Van Agt beide partijen m de stryd van de barricaden weet te krijgen op een voor ieder een aanvaardbaar com pro- De twijfels daarover zijn niet gering. Van Agt heeft zich in de discussies over de Voor jaarnota tot nog toe aller minst de leider van het kabi net getoond die erop uit is te gengestelde opvattingen te vererugigen tot één beleid. De premier heeft steeds onver bloemd en onverbiddelijk de kant gekozen van zijn CDA- minister van financiën Van der Stee. wiens opvattingen diametraal staan tegenover die uit de PvdA-hoek. Pre mier Den Uyl kreeg destijds vaak - ook vanuit het CDA - de kritiek teveel als partij man en te weinig als leider van een coalitiekabinet op te treden. Lakens Agt kan bij de afronding van de discussie over de Voorjaars nota duidelijk maken of zul ke kritiek die door Ed van Thijn nu onverhuld onder woorden is gebracht - ook op hem toepasbaar is. Vorige week zei Van Agt dat hij deze week „de lakens zou gaan uit delen" Politiek Den Haag wacht gespannen af op welk bed die lakens terechtkomen. Hoe groot het stempel is dat Van Agt op de discussies drukt - ook al is hg daarbij nogal eens afwezig - bleek wel na zijn terugkeer uit het Verre Oosten. Tijdens zijn af wezigheid waren de overge bleven ministers van de zoge naamde vijfhoek, en met na me Den Uyl, Van Thijn en Van der Stee, een heel eind in eikaars richting opgescho- „Van Agt komt terug in een ge spreid bedje", zei Van Thijn toen. En Den Uyl liet de Tweede Kamer weten dat op lossingen in zicht waren Dat was op zijn minst voorbarig. Want na Van Agts terugkeer bleken de standpunten weer even ver uit elkaar te liggen als voorheen. "Inspirerend" De positieve en sombere gelui den wisselen elkaar momen teel af „De Statenverkiezin gen hebben inspirerend ge werkt", zei Van Agt vorige week. De zware verkiezings nederlaag leek zo de socialis ten tot enige toegeeflijkheid te hebben gebracht. Maar en kele dagen later was het weer hommeles en bleek dat de kloof tussen dè partijen nog lang niet gedicht is Er was gisteren nog evenmin overeenstemming over de be dragen als over de invulling van de bezuinigingen. Daar komt bij dat minister Van Thijn heeft gedreigd te zullen aftreden als de ambtenaren salarissen eenzijdig worden aangepakt Dat geldt voor de wens van CDA en D'66 om ambtenaren en uitkerings trekkers extra te laten inleve ren, maar ook VOOT M m\ - termgsloon. Via de bestaande koppelingen moeten ambtenaren dan net als gewone werknemers 1 procent inleveren. CDA en D'66 beschouwen dat als een bezuiniging op de overheids uitgaven (met 750 miljoen), maar Van Thijn eist dat daar voor de ambtenaren dan ook investeringen (extra arbeids plaatsen) tegenover staan. Wég bezuiniging. Stuurboord Dit een van de dilem- het kabinet nu op wel zeer korte termijn uit moet zien te komen Alle par tijen zijn het erover eens dat een crisis ongewenst is. We raken dan immers weer een jaar achterop. Het is juist op dat soort momenten dat op de stuurmanskunst van een minister-president een zwaar beroep wordt gedaan Net als een schip kent ook de Neder landse politiek stuurboord en bakboord. En wie slechts naar stuurboord koerst, vaart in cirkels en komt niet voor uit. HANS DE BRUIJN

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7