Oriënt Express uit de as herrezen Nieuwe rally Peking-Parijs in de maak E*" Antieke wagens weer opgepoetst Voor f 1250 comfortabel van Londen naar Venetië ZATERDAG 3 APRIL 1982 PAGINA 23 Wanneer op 25 mei vanafhet Victoria-station in Londen zeven Pullmanrijtuigen en een bagagewagen richting Folkstone in beweging worden gebracht, beleeft Europa de wedergeboorte van zijn beroemdste trein, de Oriënt Express. Voor tenminste een heel seizoen komt de Oriënt Express uit de jaren twintig terug op de Europese spoorbaan. Tot eind april 1983 is de uitvoering gegarandeerd. Driemaal per week Parijs-Lausanne-Mi- laan-Venetië en terug, twee keer per week bovendien tussen Londen en Parijs, onderbroken door de bootverbinding over Het Kanaal. Gezellig diner tussen Parijs en Venetië, in een van de restauratie-wagons van de Venise Simplon-Orient-Express, gebouwd in 1927 Een ran de slaapwagons die de terugreis van Parijs naar V'me nt Birmingham. tië zal aanvaarden. De terugkeer van de gouden tijden van het internationale treinverkeer uit de jaren twintig met alle luxe, ruimte en comfort zijn opnieuw te danken aan particulier initia tief. George Nagelmaeckers, grondlegger van de Compagnie Internationale des Wagons-Lits, deed het een eeuw geleden. Op 4 oktober 1883 vertrok de eerste Oriënt-Express van het toenmalige Gare de Strasbourg (nu Garre de l'Est) in Parijs naar Boeka rest. Anno 1982 is het James B. Sher wood, directeur van Sea Containers Group in Londen, die na jaren zwoe gen zijn jeugddroom verwezenlijkt ziet, zij het slechts tot Venetië 50 Miljoen Sherwood, Amerikaan van geboorte, had er vijftig miljoen gulden voor over om deze in 1977 tot stilstand ge komen spoorweghistorie van Europa rijdend terug te brengen op de rails. Een opmerkelijk initiatief. Volgens Sherwood werd het hoog tijd om in een periode van neergaande con junctuur „nog eens echt plezier te maken op dezelfde manier zoals onze voorouders dat op de rails deden." Daarvoor werd de Venise Simplon- Oriënt Express organisatie in het le ven geroepen, die op zoek ging naar wat nog te redden was van de verga ne glorie van het internationale trein verkeer uit het begin van deze eeuw. Systematisch werd heel Europa afge stroopt. De oogst: 35 rijtuigen die, voor het merendeel onbruikbaar, op de Europese spoorwegemplacemen ten voorgoed waren weggezet. Sherwood verscheen ook in Monaco waar in 1977 de klassieke spoorweg- boedel van de Oriënt Express publie kelijk werd geveild. Op die veiling stierf de echte Oriënt Express defini tief. Het merendeel van het rollend materieel ging naar Japan en Ameri ka. Sherwood kwam thuis met slechts twee rijtuigen. Nu, in 1982, heeft de VSOE-organisatie de beschikking over 36 luxe slaap-, bar- en Pullmanrijtuigen, die weer helemaal in topvorm zijn gebracht. Vanaf 25 mei zullen ze, evenals in de jaren twintig, met 140 km per uur over het Europese spoorwegnet rij den. Opgeknapt Tussen 1977 en heden zijn deze oldti mers, vaak bij stukjes en beetjes, op geknapt in drie al even historische werkplaatsen van Wagons-Lits. In Oostende werden de slaaprijtuigen volkomen uit- en aangekleed. Bre men tekende voor de continentale lu xerijtuigen voor comfortabel rijden overdag. In Carnforth, Lancashire, werden de bekende geel-chocola- dekleurige Pullmans van de Engelse tak van de luxe spoorfamilie in op perste staat van rijvaardigheid ge bracht. Sherwood streefde met zijn rijtuigpark naar renovatie in authentieke uitvoe ring. Tot de kleinste details en in de oorspronkelijke kleurstelling. Dat kostte moeite, want veel oorspronke lijke informatie bleek verloren te zijn gegaan. Uitkomst bracht het Mu seum (van wetenschappen) van Bir mingham, waar de archieven van de Birmingham Carriage and Wagon Company op microfilm bleken te zijn bijgezet. Onderdelen die verloren waren ge gaan, zijn inmiddels nagemaakt en nagenoeg gereed voor de nieuwe start. De fraaie, met parelmoer inge legde houten panelen in Art Deco- stijl zijn opnieuw op de originele* plaats aangebracht. De stoffering voor de slaaprijtuigen uit de jaren twintig werd opnieuw gemaakt. De sanitaire voorzieningen, deels in Car rara marmer, deels in Alabaster, glimmen weer als toen. Slechts blijken, bij de presentatie in Parijs, de Eau de toilettes en andere zaken voor de persoonlijke verzor ging onderweg aan smaak en ont werp van de jaren tachtig te zijn aan gepast. Dat is begrijpelijk want de fraaie, vaak zilveren accessoires van vroeger zouden, anno 1982, een zeer beperkte levensduur hebben. Al thans, in de trein. Winkelen ]De Venise Simplon-Oriënt-Express or ganisatie kan twee zeer complete treinen van elk 16 rijtuigen op de baan brengen. Per reis vinden daarin maximaal 194 reizigers onderdak. (Ter vergelijking: een wintersport- trein van dezelfde lengte neemt er 750 mee.) In het bar-salonrijtuig zorgt de piano voor de juiste stem ming. Wie aan noord wil winkelen, kan hier terecht. Authentieke schemerlampen met het roze kapje uit de oude Oriënt Ex press is, voor thuis, te koop voor 600 gulden. Bestek, glaswerk, zilveren bloemenvaas, allemaal voorzien van het monogram van de Oriënt Express zijn eveneens te koop. Wie echt wil genieten moet dus veel geld mee brengen. Ook voor de reis zelf: een enkeltje Lon- den-Venetië kost circa 1250 gulden. Parijs-Venetië kost bijna duizend gulden. Daarvoor krijgt elke reiziger aan boord zijn eigen slaapkamer. De diners zijn volgens de vijf-sterren tra ditie, lang en uitgebreid. De afreke- ning mag per creditkaart. De uitgebreide staf aan boord, waar voor twee rijtuigen zijn gereserveerd, zijn de opvattingen omtrent dienst betoon uit de jaren twintig bijge bracht. zodat - wie het zich kan ver oorloven de reis te maken - het aan niets zal ontbreken. Voor de twee rei zen per week van en naar Londen is op de Kanaalboot het z.g. Verandah- dek gereserveerd. Er wordt, op de brug, champagne en cognac geser veerd ter completering van de High Tea in het salonnjtuig Charles de Gaulle dat tussen Londen en Folkes tone rijdt. Avondkleding ,Er is gerekend op veel bagage, wegens de verkleedpartijen onderweg. Even- ing-dress is weliswaar niet verplicht, maar wie niet echt wil opvallen zal er toch iets aan moeten doen. Enige duizenden boekingen zijn inmiddels binnen. In Parijs, zeggen de organi satoren, zijn huwelijken verzet we gens het niet-dagelykse vertrek van de trein naar het Zuidoosten. De échte Oriënt wordt niet gehaald. In Venetië wacht een speciale gondel de reiziger op om hem naar hotel Ci priani te brengen,, een niet onver dienstelijk rustpunt om bij te komen van een treinreis als in de „roaring twenties". International Sportig Events Ltd. in Engeland is bezig met de organisatie van een nieu we monsterrally voor auto mobielen Peking-Parijs. In 1907 werd de eerste rit gehou den. Vier van de vijf deelne mende equipes, waaronder een Hollandse „Spyker", haalden na een tocht vol moeilijkheden en ontberin gen de Lichtstad. Hoewel het in de bedoeling lag om na precies 75 jaar de rally met antieke wagens te herha len, zal het waarschijnlijk wel 1984 worden voordat alle for maliteiten zijn vervuld. De Volksrepubliek China heeft inmiddels schoorvoetend toe stemming gegeven voor start en doorreis. Rusland weigert echter tot nu toe medewer king. ISE overweegt nu het parcours via Pakistan te ver leggen. De andere mogelijk heid, een reis per autotrein door Rusland, vindt men niet in het historische kader pas- Van Nederlandse zijde heeft het Nationaal Automobiel museum in Raamsdonk.veer interesse getoond voor de ral ly. Daardoor is het mogelijk geworden dat opnieuw een Spyker aan de race zal deel nemen. Een particuliere Bu- gatti-rijder overweegt even eens inschrijving. Hij is op zoek naar sponsors om de 16.000 kilometer financieel te kunnen overbruggen. Twee maanden De Spyker werd in 1907 gere den door de Franse avontu rier Charles Godard. Het or ganiserende Parijse dagblad Le Matin wist de triomf van „de grootste automobilist" van het gezelschap te verhin deren door de bestuurder van de Spyker op een valse aan klacht vlak bij de Franse hoofdstad te laten arresteren. De Fransen pasten deze truc toe om te voorkomen dat hun eigen merken na de Holland se wagen zouden binnen lopen. Op het laatste moment nam chef-monteur Van Asselt van fabrikant Spijker het stuur over voor de laatse etappe. De rit werd gewonnen door de Italiaanse prins Scipione Borghese in een 60 pk Itala. Hij reed de afstand Peking- Parijs in precies twee maan den met een daggemiddelde van 250 kilometer. Voor Failliet De van oorsprong Hilversumse autofabrikant, die de naam van zijn produkt aan de inter nationale markt aanpaste door de „ij" in Spijker te ver vangen door een „y", heeft maar kort plezier gehad van het succes van zijn omstre den coureur. Drie weken na de fmish werd Spijker door zijn aandeelhouders als di recteur gewipt. Een jaar later werd zijn fabriek, „Trompen burg" in Amsterdam, zelfs failliet verklaard. Kort daar na kwam Trompenburg on der nieuwe leiding weer tot leven en bouwde Spijker tij dens de Eerste Wereldoorlog Frankrijk reden twee De Dion-Boutons en een drie wieler Cotal mee. De laatste strandde onderweg. De Standaard-Spyker was voorzien van een 15 pk-vier- cilinder-zijklepmotor en door de fabrikant gepatenteerde technische snufjes waarvan de verende stuurkolom een belangrijk onderdeel was. Dat Jacobus Spijker zijn cou reur met kaarslicht de weg op stuurde is in dit verband een onwezenlijk detail. Blijkbaar veranderde de fabrikant heel snel van inzicht en liet hij on derweg een set carbidlampen monteren. zelfs vliegtuigen. In 1927 viel het doek echter definitief voor het concern en zijn auto mobielpioniers. Dat Spijker met een avonturier in zee was gegaan, werd hem nog voor de start in Peking duidelijk. Weliswaar had Charles Godard, die bezeten was van autorijden, rally-er varing (Circuit des Pyrenees, Taunusrit en Parijs-Berlijn), maar wat Spijker niet wist was dat zijn coureur aan de kost kwam als steilewandrij- der op kermissen. Bovendien vertrok Godard vrijwel plat zak en op de bonnefooi naar de startplaats. Bij het vertrek uit Amsterdam reed hij eerst langs Spykerdealer Leonard Lang op de Stadhouderskade bij wie hij zoveel reserveban den insloeg als de wagen kon torsen. Hij gaf Lang opdracht de rekening maar naar Spij ker te sturen. In Parijs verhandelde Godard de hele lading om zijn passa gebiljet naar China te kunnen betalen. Eenmaal in Peking „tilde" hij de Nederlandse ambassade voor duizenden franken en onderweg putte hij uit de fondsen van Le Ma- tin. Dat kwam hem op aan klachten te staan, waarvan de krant gebruik maakte om Go dard, in het zicht van de fi nish, met de sterke arm uit de race te halen. Ansichtkaarten De Franse coureur, die een bon-vivant was en niet alleen tussen de wielen als gangma ker fungeerde, beschikte over uithoudingsvermogen en onverbeterlijk optimisme, die hem alle tegenslagen de den overwinnen. Dat hij ook een spirituele vent was bleek toen Jacob Spijker in Am sterdam prentbriefkaarten ontving, die Godard in het Si berische Tomsk had laten maken. In die stad bestelde hij een fotograaf, die opna men knipte van de gewassen en opgepoetste Spyker. Die foto stuurde de coureur naar de fabrikant. Op die kaarten staat bijvoorbeeld te lezen: „Uw wagen is de enige die nog steeds geen nieuwe ban den nodig heeft gehad", en: „Ziehier de staat van mijn Spyker na zwaar werk Gobi(- woestijn), Chinese Muur, rotsblokken, moerassen en het Baikalmeer". Maar ook: „Als ik meer hulp en benzine had gekregen zou Borghese met zyn 60 pk-automobiel nu zeker niet aan kop hebben gelegen" De met karavaankamelen be voorrade benzinedepots wa ren voor de rijders de „oa ses", die zij onderweg tegen kwamen. Onwaarschijnlijke moeilijkheden stelden mens en machine op de proef. Met ossen, kamelen en man kracht werden in zand en modder vastgelopen wagens weer op gang gebracht of ge houden, kloven en rivierbed dingen genomen. Dat deze rally, die expeditie en mon sterrit was. nog altijd tot de verbeelding spreekt, blijkt ook uit het boek dat Allen Andrews in 1964 over deze helden van de ongebaande weg publiceerde. Zijn „The Mad Motorists" (De dwaze automobilisten) werd door I Hollandse "Spyker". die in 1907 moest afhaken, doet waartehijn- lijk in 19S4weer Van Holkema en Warendorf in Nederland uitgebracht on der de titel „De razende ra ce". Aan dit boek, dat is geïllu streerd met veel historisch materiaal, zijn de gegevens voor deze terugblik ontleend. De volgende versie van Pe- king-Parys zal waarschijnlijk alleen zorgen voor wat nostalgische tv-beelden. PIETER VAN DER BOS

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23