LEIDSCH DAGBLAD 3- Engeland: desnoods geweld data Van Agt: "Akkoord is niet uitvoerbaar" makelaardij bv 9) myjjj Na Argentijnse aanval op Falkland Eilanden Schiphollijn Consumptie vorig jaar 3,5 lager Tweemaal VS-veto in VN-veiligheidsraad M nirMUkSMcr ummtiDc ZATERDAG 3 APRIL 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36745 Directeur G Koopman Hootdredacteur AAM Schuurmans Ad|-hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bixwu Wfle 1 23ti BG Lede« Voor M rn M a**r 30 PAGINA'S Erik Jurgens Wie weet er nog wat etiquette is? Commando houdt niet van poespas Ml UTRECHT (GPD) - De Neder landse Spoorwegen zijn van plan de Schipholspoorweg meer in de aandacht van het reizend pu bliek te brengen, vooral in de driehoek Leiden-Vlissingen-Til- burg. De spoorwegdirectie is best tevreden over het gemiddel de van 10.000 passagiers dat vo rig jaar over de Schipholspoor weg heeft gereisd, maar vindt dat het aandeel van de vliegtuigpas sagier groter kan zijn. Voor dit jaar streeft NS naar 12.000 passagiers per dag, voor volgend jaar naar 14.000. Om dat te berei ken, zal onder meer in dag- en weekbladen in het grote zuid westen van het land de Schiphol spoorweg aangeprezen worden. Lezers van die bladen zal NS een goedkoop dagje naar Schiphol aanbieden. Bij de prijs inbegre pen wordt een bezoek aan het luchtvaartmuseum Aviodome en een consumptie in het nabijgele gen Hiltonhotel. De toegang tot het bezoekersplatform van Schiphol is altijd gratis. Ook in enkele bladen voor vlieg tuigpassagiers, aan de Belgische grens, bij reisbureaus en met een in het Engels gestelde folder die buitenslands wordt verspreid, zal de Schipholspoorweg wor den aangeprezen. DEN HAAG (ANP) - De prij zen zijn in de laatste maand van het vorig jaar met 2,6% gestegen. De consumptie is in 1981 per hoofd van de be volking gedaald met 3,5 en daarmee op het niveau geko men van 1977, zo blijkt uit cij fers van het Centraal Bureau voor Statistiek. De consumptie daling wordt evenals het jaar ervoor vooral veroorzaakt door aanzienlijk lagere uitgaven voor duurza me goederen (min 7 procent). Het sterkst daalden in 1980 de bestedingen aan auto's, caravans, boten en sieraden en vorig jaar kwamen daarbij de bestedingen aan woning textiel en -inrichting, (motor- )rijwielen, bromfietsen, sport- en speelgoederen, huishoudelijke artikelen en kleding. Aan voedings- en genotmidde len werd vorig jaar 1 procent minder besteed ten opzichte van 1980. Die daling deed zich vooral voor bij vlees en vleeswaren, aardappelen, groenten en fruit, tabaks wa ren, banket, chocolade en ijs. Zonnig LONDEN (GPD, AP) - Een aanzienlijke Britse marine macht wordt in gereedheid gebracht om naar de Falk- land-Eilanden (gelegen op enkele honderden kilome ters van de Argentijnse kust) te gaan. Dat heeft de Brit se minister van defensie John Nott gisteravond meege deeld. BUENOS AIRES (AP) De president van Argentinië Leopoldo Galtieri nam gisteren vanaf het balkon van het regeringsgebouw in Buenos Aires de toejuichingen van tienduizenden uitzinnige Argentijnen in ontvangst. Dat gebeurde na de bekendmakinn vnn de "iniiivina" van de Falkland Eilanden. DEN HAAG (GPD) - "De ministers hebben enige tijd gewaakt met de rozige illusie dat het land regeer- baar was op basis van het regeerakkoord, maar het kabinet is niet in staat het regeerakkoord volledig uit te voeren". De ministers moeten nu vaststel len welke onderdelen van het ak koord in ieder geval uitgevoerd dienen te worden. De meningen zijn daarover echter nog steeds verdeeld". Dit zei premier Van Agt gisteren op zijn wekelijkse persconferentie. Van Agt bevestigde dat de minis terraad opnieuw geen beslissing had kunnen nemen over de ge wenste nieuwe bezuinigingen. Dat moet nu uiterlijk aanstaande donderdag gebeuren. Komt het kabinet er dan nog niet uit, dan zal Van Agt zelf een voorstel op tafel leggen. In dat geVal is een nieuwe kabinetscrisis niet denk beeldig. Het staat vast, aldus Van Agt, dat het kabinet op 1 juli het investe- ringsloon niet per wet zal door voeren. Dat zou volgens Van Agt gewoon een looningreep zijn ge weest. Maar de 'soüdariteitshef- fing', die in het 'lijmakkoord' van De Galan en Halberstadt is afge sproken, gaat wel door. De vorm waarin dat zal gebeuren, staat echter nog niet vast. Binnen het kabinet wordt voorts serieus gediscussieerd over het loslaten van de bestaande koppe lingen tussen lonen, en de amb tenarensalarissen en uitkerin gen. Van Agt noemde deze vraag 'actueel'. „Het is een kwestie van groot be lang, maar hoeft niet doorslagge vend te zijn. De oplossing kan ook gevonden worden door een ingreep in de lonen," aldus de minister-president. Hij verklaar de overigens nadrukkelijk niet te willen zeggen of een dergelijke looningreep raadzaam is. Droog en zonnig. Minimumtempera tuur ongeveer plus een graad. Middag- temperatuur omstreeks 15 graden. Zwakke zuidoostelijke wind. 4 APRIL 1982 Zon op: 07.09 uur, zon onder: 20.18 uur. Maan op: 15.31 uur, maan onder: 06.03 5 APRIL 1982 Zon op: 07.07 uur, zon onder: 20.20 uur. Maan op: 16.47 uur, maan onder: 06.30 NEW YORK (ANP) - De Verenig de Staten hebben vannacht tweemaal hun veto uitgesproken tegen resoluties in de Veilig heidsraad. De eerste keer ge beurde dat met een Panamees voorstel waarin landen werden opgeroepen zich te onthouden van gebruik van geweld tegen staten in midden-Amerika en het Caraibisch gebied. De resolutie richtte zich in bedekte termen tegen een interventie van de V.S. in Nicaragua. Het tweede Amerikaanse veto torpedeerde een resolutie waarin het Israëli sche optreden in de bezette ge bieden werd afgekeurd. In de re solutie van Jordanië werd bo vendien gevraagd het ontslag van Palestijnse burgemeesters op de westelijke Jordaan ongedaan te maken. Niet hopeloos De minister-president benadrukte verder dat de situatie voor het kabinet 'niet hopeloos, wel moei lijk' is. „Er is wel degelijk uit zicht op een oplossing begin vol gende week. Maar verder dan dat durf ik niet te gaan," zei hij. De volgende bijeenkomst van de Vijfhoek (behalve Van Agt de ministers Den Uyl, Terlouw, Van der Stee en Van Thijn) vindt mo gelijk maandagavond plaats. Vanaf dinsdagavond houden alle ministers zich bereid op korte termijn bijeen te komen. Een eventuele oplossing zal vol gens Van Agt „uiteraard" ergens liggen tussen de eis van f4,5 mil jard bezuinigingen van het CDA en de opvatting van de PvdA. De socialisten willen dit jaar hoog stens f 2 miljard bezuinigen. Zo als bekend streeft D'66 naar in totaal f3,5 miljard bezuinigin gen. Een deel hiervan is bestemd voor nieuwe investeringen. Ook minister Van der Stee (finan ciën) heeft zich gisteren in het te levisie-journaal uitgelaten over de noodzaak van forse bezuini gingen. Hij dreigde daarbij ver huld met een crisis. Letterlijk zei hij als de eventuele besluiten „er toe zouden leiden dat er geen wijziging komt in de politiek, die we sinds 1973 gevoerd hebben, dan zou ik zeggen dat het overleg mislukt is". Op verscheidene marine- en lucht machtbases in Engeland heerste gisteren een koortsachtige activi teit. Britse oorlogsschepen heb ben bovendien de haven van Gi braltar met onbekende bestem ming verlaten. Daarbij zou ook een atoomonderzeeër zijn. Dit alles wijst erop, dat Engeland de plotselinge inval op de Falk- land-Eilanden door 2000 Argen tijnse militairen, desnoods met geweld zal beantwoorden. Maar ook op diplomatiek niveau heeft de Britse regering gisteravond stappen aangekondigd. Engeland heeft in de Veiligheids raad een resolutie ingediend waarbij de Argentijnen van een flagrante schending van het in ternationale recht worden be schuldigd en onmiddellijke te rugtrekking van de troepen wordt geëist. Bovendien zijn de diplomatieke betrekkingen met Argentinië verbroken. Het am bassadepersoneel heeft vier da gen de tijd gekregen om Enge land te verlaten. Vanmiddag vergadert het Lager huis. Premier Thatcher zal dan met aanzienlijke woede en be zorgdheid van tal van parle mentsleden worden geconfron teerd. Het is de eerste keer sinds de Suez-crisis van 1956, dat het Lagerhuis op zaterdag vergadert. Het feit dat de regering de inval niet heeft zien aankomen, zou tot het ontslag van defensieminister Nott kunnen leiden. Politieke waarnemers in Londen menen, dat ook de positie van minister Carrington (Buitenlandse Za ken) door de invasie in gevaar is gebracht. In de gecombineerde actie van land-, zee- en luchtmacht ging het Argentijnse leger gisteroch tend vroeg over tot de aanval op de Falkland-Eilanden. Eén dode Berichten van radio-amateurs wij zen erop, dat de actie snel voorbij was. Pantservoertuigen versche nen in de straten van Port Stan ley, de hoofdstad van de eilan dengroep, en het huis van de gouverneur alsmede het radio station werden snel bezet. Een verslaggever van de Londense Daily Mail meldde: "Het gebeur- Ravage in dagverblijf AMSTERDAM (ANP) - Onbeken de hebben de afgelopen nacht enorme vernielingen aangericht in het medisch kinderdagverblijf aan de Pieter Calandlaan in Am sterdam. Een complete asfalteer- machine werd door de muur het gebouw ingereden. De brand weer moest er aan te pas komen om het gevaarte uit het gebouw te trekken. De Amsterdamse re cherche begon vanochtend met een uitgebreid onderzoek. breestraat 106 leiden tel. 071-121645 vraag naar tine kromhout pr. 01718-25286 de allemaal razendsnel. Iedereen leek verlamd. Ze waren gaan sla pen als Britten en werden als Ar gentijnen wakker". Uit Argentinië komen berichten, dat bij de actie één Argentijnse militair werd gedood en twee an deren gewond. Bij de actie zou den geen slachtoffers aan Britse kant zijn gevallen. Het Britse garnizoen van 79 mariniers zou zich hebben overgegeven, even als de gouverneur van de archi pel. Direct bij de aanval werden alle verbindingen tussen de eilanden en de rest van de wereld verbro ken. Dat was een van de redenen waarom de Britse regering tot stijgende woede van de vele par lementsleden - lang in het mid den hield of er nu al dan niet sprake was van een invasie. Pas aan het eind van de middag, toen de straten van de Argentijn se hoofdstad Buenos Aires al zwart zagen van feestvierende mensen, gaf minister Carrington toe dat er inderdaad een invasie had plaatsgevonden. De Argentijnse president generaal Galtieri, verklaarde in een rede voor radio en tv dat de invasie nodig was "om een punt te zetten achter de eindeloze vertragings tactiek die Groot-Brittanniè ge bruikte om zijn gezag over de ei landen en zijn invloedssferen te handhaven". Argentinië zal niet terugdeinzen voor Brits machts vertoon, aldus Galtieri. "We wil len wel praten maar niet over te rugtrekking van de eilanden". Verscheidene Britse ochtendbla den schrijven vandaag dat Enge land indien nodig de Argentijnse invasie troepen met geweld moet verdrijven. Sun roept op de voor pagina "Het is oorlog" en de Dai ly Mail "Schande". Uit alle bla den spreekt een gevoel van ver nedering en gekwetste nationale trots. Amerika heeft er inmiddels bij Ar gentinië op aangedrongen de troepen terug te trekken, maar zwijgt over de gebiedsaanspra- ken. De Argentynse regering heeft de hoofstad van de Falk- lands Eilanden inmiddels omge doopt tot Puerto Rivero en noemt het gebied een Argentijn se provincie. (Zie verder pagina 9) Leidse ethica: euthanasiewet komt te laat UTRECHT (ANP) - "De kans bestaat dat een wettelijke re geling van de vrijwillige eu thanasie als mosterd na de maaltyd komt, net zoals dat gebeurd is bij de wet die de bestaande abortuspraktijk moest regelen". Dat zei de Leidse ethica dr. He- leen Terborgh-Dupuis van middag in Utrecht by haar in stallatie als voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie (NWE). Volgens mevrouw Terborgh is de sociale aanvaarding van euthanasie de wetgever voor uit, omdat steeds meer artsen in Nederland bereid zouden zyn met hun patiënten over euthanasie te praten en tot daden over te gaan. Zy ge looft bovendien dat het Openbaar Ministerie zorgvul dig handelende artsen in de ze niet vervolgt, omdat an ders de afgelopen jaren talrij ke processen plaats hadden moeten hebben. Ten aanzien van de hulp bij zelfdoding was de nieuwe voorzitter van de NWE zeer voorzichtig. De vereniging heeft zich altijd op het stand punt gesteld, dat de gevraag de dood in het verlengde moet liggen van het medisch handelen en dat euthanasie moet gebeuren onder verant- woordelykheid van een arts. Nieuw-Nieuw In de sleuteltles-nibrlek U weet dat u als Want van het Leidsch'Alphens Dagblad verschil lende mogelijkheden heeft om uw advertentie zo goed mogelijk te plaatsen Bij de sleuteltjes is daar ook veran dering In gekomen U kunt nu plaatsen met VIGNET. Kijkt u vandaag naar de rubriek SLAGERS Voor de detaillist een nieuwe moge lijkheid van adverteren. Bel voor in- Hcbbngen 071 143545 nAN KRIJGT U&WANT RROGRAMMA-INTORMATISOVER Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Svp bon ingevuld in een open enveloppe tonder postzegel opsturen naar i eidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL rn de bus LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1