Wie weet er nog hoe het hoort? „Je hebt je hele leven wat aan die kunstjes" Nettie Bakkerschrijfster van „Moderne manieren ZATERDAG 3 APRIL 1982 f Extra" y PAG1NA 19 Standaardwerk Wat Libelle deed -en wat ande re damesbladen ongetwijfeld ook niet zullen hebben nage laten- was natuurlijk aardig. Maar het was wèl kinderspel vergeleken bij "Hoe hoort het eigenlijk?" in boekvorm. Hét standaardwerk over etiquette verscheen nog vóór de oor logsjaren van de hand van Amy Groskamp-ten Have. Een ruim 300 bladzijden tel- lend boekwerk, waarvan de geur alleen al een voltooid verleden tijd aangeeft. In het voorwoord schetste Amy Groskamp -ze is helaas overleden- al dat etiquette 'officieel gedoe' was. Plicht plegingen, strijkages, maar ook: simpele wellevendheid, correcte vormen, goede ma nieren. 'We kunnen nu een maal in het maatschappelijk leven de dingen niet altijd ge heel en al naar onze hand zet ten. Maar al te vaak handelt men lukraak, in de hoop dat het zoo wel kan'. Het standaardwerk bergt een ontelbaar aantal aardige ge boden en regeltjes in zich Wat te denken bijvoorbeeld van Amy's stellingen over het gastvrouwschap: 'De gast vrouw zorgt, door ongemerkt bellen, dat de dienstbode zich tijdig in de buurt van de kamerdeur bevindt om de be zoeker uitgeleide te doen' Tevreden met de inhoud visite-avondjes uit die tijd was Amy Groskamp aller minst: 'De gezellige praat avonden van vroeger, waarop vrouwen hun breiwerk mee brachten, bestaan niet meer sedert de kunst van de con versatie verdwijnt. Het me rendeel van de huisvrouwen neemt zijn toevlucht tot brid ge of dans', zo merkt de schrijfster wat bestraffend op. Nettie Bakker-Engelsman is één van de weinige specialisten die ons kun nen doceren hoe het hóórt. De regel tjes, omgangsvormen, wellevend heid en goede manieren, ze is ermee gekneed. Nettie Bakker was 25 jaar hoofdredactrice van de 'Baedeker voor de vrouw', de langstlopende boekenserie op huishoudelijk gebied. Een soort encyclopedie voor alle mo gelijke zaken die zich in het huis- (houden) kunnen voordoen. Ze debuteerde als werkende vrouw in de naoorlogse jaren. Toentertijd was Nettie Bakker op de radio te horen met haar programma. 'Korte ge sprekken van vrouw tot vrouw'. Ja ren ook werkte ze bij het damesblad Prinses, dat haar halverwege de ja ren zestig verzocht een boekje te schrijven over regeltjes, omgangs vormen. Dat werd 'Moderne manieren'. Het boekje werd een succes. Nettie Bak ker werd al snel bedolven onder aan vragen voor lezingen van huisvrou wenverenigingen: "Ik heb eindeloze verhalen over goede manieren ge houden. Terwijl ik in dat boekje ei genlijk alleen maar dingen heb ge schreven waarvan ik dacht: die zijn zó volkomen logisch, zó simpel ook.." i kind toch ook dat e Moet de dame aan de heer wor den voorgesteld of juist an dersom? Hoort een mes links van het bord te liggen of juist rechts? Kun je ergens met een sigaret in de hand bin nenkomen, of is dat ordinair? Het zijn misschien maar futili teiten, maar wie zal zich bij tijd en wijle niet opgelaten voelen als hij de koningin een hand moet geven en niet weet hoe zij wordt aange sproken. Als de hele tafel in dat sterrenrestaurant vol ligt met bestek en hij weet niet met welke vork hij moet be ginnen. Om maar een paar simpele voorbeelden te noemen. Een mens kan, kortom, het schaamrood naar de kaken stijgen omdat hij de etiquette niet beheerst. Omdat hij de geheel door overlevering gere gelde vormen met betrekking tot de omgang (aldus Van Da- Ie) altijd links heeft laten lig gen. Omdat praktisch nie mand anno 1982 het meer kan schelen of de wellevend heid, de goede omgangsvór- men, in acht zijn genomen. Of omdat die etiquette om slachtig, ouderwets en ach terhaald is. Vroéger, ja, toen wist men wel degelijk hoe het hoorde. Maar de etiquette werd er toen ook met de paplepel in gegoten. Door ouders, maar net zo goed door tijdschriften en keurige boekjes die de eti quette puntsgewijs behan delden. De Libelle bijvoorbeeld vroeg haar lezeressen in 1940 elke week of zij wisten hoe het hoorde. Dat deed het dames blad met het diner als voor beeld. Maandenlang werden twee pagina's van de toen nog akelig dunne Libel le besteed aan de 'zo belang rijke functie van gastvrouw' tijdens partijen, diners en lo geerpartijen. Blijkens de lyrische opsom mingen was het gastvrouw schap in die tijd een hele dag taak. Want een diner was vol gens de schrijfster van de ru briek 'Weet u hoe het hoort?' een evenement waarvoor de vrouw toch verschillende da gen moest uittrekken. Een heer trekt bij het binnenkomen altijd zijn jas uit. Ook al blijft hij maar eventjes. Be gin uw brief nooit met 'ik'. Spreek nooit tegen iemand met de handen in uw zak. Kom nooit ergens rokende binnen. Een dame biedt een heer geen vuur aan. Omgekeerd moet dat wèl. Men mag in pu bliek nooit de haren kammen, nagels schoonmaken, make up verzorgen. Als het volkslied wordt ge speeld of gezongen, ga dan staan. Jij en jou niet tegen personeel in tram, bus en winkel. Niet drinken of spre ken met volle mond. Vraag nooit naar het toilet, vraag waar u uw handen kunt wassen. Zomaar een greep uit de onein dige reeks van geboden en re gels die samen de etiquette vormen. De regels hierboven zijn vijftien jaar oud, uit 1966 ongeveer. Dat lijkt zo kort ge leden. Toch doceerde het boekwerkje "Moderne ma nieren", waaruit ze afkomstig zijn, nog dat dames hand schoenen en hoed bij zich hoorden te dragen:'.. Waarom dfagen zo weinig vrouwen een hoed? Als u eens wist hoe beeldig u er uit ziet met een leuk hoedje'. En wat die handschoenen aan gaat: 'Als we uitgaan, bezoek jes afleggen, gaan winkelen - dan nemen we onze hand schoenen mee. Aén hoeft niet altijd, we mogen ze best in de hand houden. We moeten ze echter wel bii ons hebben'. De tijden zijn snel veranderd. In het vuur van het gesprek betoogt Nettie Bakker-En- gelsman (71), de schrijfster van die opmerkingen over hoed en handschoenen, dat ze nu rustig zónder die attri buten de deur uit loopt. Toen, nee, toen zou ze er niet over gepiekerd hebben. Maar als geen ander weet ze hoe het hoort, en tegenwoordig ho ren hoed en handschoenen dus niet meer. "Je moet na tuurlijk wèl met je tijd mee gaan" zegt de Voorburgse be jaarde, maar opmerkelijk kordate dame. Eerste en tevens grootste pro bleem was natuurlijk het ver krijgen van een dienstmeisje, dat de boel geruisloos aan- en afvoerde. Stralend Het personeel lag in die jaren al niet meer voor het opschep pen. Libelle gaf haar lezeres sen dus de raad om het diner- tje maar eenvoudig te hou den, als er geen werkstuden te, nichtje of zusje voor de be diening beschikbaar zou zijn. Te allen tijde moest mevrouw ervoor zorgen er stralend uit te zien. 'De gastvrouw doet net of zij niet aan een keuken denkt en of zij overtuigd is dat alles naar wensch ver loopt. Ook al houdt ze inwen dig haar hart misschien vast'. Natuurlijk heeft de gastvrouw ervoor gezorgd dat alleen ge lijkgestemde, qua leeftijd met elkaar overeenstemmen de karakters aanzitten. Ze let er op dat iedereen aan elkaar wordt voorgesteld -de heer aan de dame en niet anders om - en dat een gast niet té lang dezelfde gesprekspart ner heeft. Dat hoort niet. Vervolgens komt het hoofd stuk tafeldekken uitgebreid aan de orde. 'Wanneer het di ner niet te uitgebreid is, kun nen we het zilver weer eens dekken', meldt het blad. Mocht mevrouw te weinig zil veren bestek in huis hebben, dan moest ze tussen de gan gen door snel even aan de af was. Een glimlach waard is ook de aflevering van 'Weet u hoe het hoort?' over het officiële aanzoek voor de verloving. Een in die dagen noodzakelij ke handeling, wilden de ge lieven meer dan een schuch tere blik op elkaar werpen. 'De ouders op een gegeven moment voor een voldongen feit stellen is nooit de juiste weg'. Was het aanzoek achter de rug, dan werd de jongedame (eventueel met haar moeder) binnengeroepen en, indien mogelijk, konden de verlo vingsringen direct worden gewisseld. Zo spoedig moge lijk dienden de ouders van de jongeman een bezoekje te brengen aan de ouders van het meisje. Een tegenbezoek hoorde snel te volgen. Ou ders van een kinderrijk gezin zullen het in die tijd druk hebben gehad met al die visi tes. Geëmancipeerd Zij draagt dus geen hoed meer. Maar haar man nog wel. Als ze ergens afspreken en elkaar buiten ontmoeten, dan zal hij nooit nalaten om die hoed eventjes voor haar op te lich ten. En ook na 45 huwelijks jaren houdt hij steevast nog het portier van de auto voor haar open om zijn vrouw eerst te laten instappen. "Ik ongeëmancipeerd?zal ze briesen als ze met dat woord om de oren wordt geslagen. "Ik ben wel degelijk geëman cipeerd, ik was het 40 jaar ge leden al als werkende vrouw. Maar ik ben toch geen man wijf. Ik vind het leuk als mijn man de deur voor me open houdt. Want zo hoort het nog wel", zegt ze gedecideerd. De kleren zitten recht, het haar is gekamd, een bloemetje in de hand (ze leek zo vriende lijk door de telefoon) zo moet het toch goed gaan? Toch blijft dat opgelaten gevoel doe ik het wel goed? Heb ik me correct voorgesteld? Ik ben voor haar uit gelopen, had ik achter haar moeten blijven9 Had dat bloemetje al uitgepakt moeten zijn? Nu is ze misschien zenuwachtig be zig in de keuken. Ze schiet in de lach: "Ach ja, ik merk het natuurlijk wel eens, als ik een lezing geef bijvoor beeld voor de één of andere huisvrouwenvereniging. Zo'n bestuur, dat me moet ontvangen, weet zich dan even niet zo goed raad en vraagt zich zichtbaar af of het allemaal wel goed is. Ik maak er dan maar meteen een grap je overheen. Ik zeg altijd maar: mensen die vriendelijk zijn. die een goed hart hebben, die hebben zel den slechte manieren, die kunnen eigenlijk niets fout doen. Maar het is zo spijtig dat deze tijd keihard is. Dat mensen het vaak niet erg vin den om een ander te kwetsen. Want de etiquette, het nale ven van die strikte regels, is natuurlijk achterhaald. Be halve misschien in de hoog ste Haagse kringen". Spreekwoord "Jammer? Nee, of eigenlijk: in beperkte mate. Ik geloof dat we die etiquette wel kunnen missen, want het gaat niet meer om die regeltjes". Dat beladen woord, ze heeft er ei genlijk een hekel aan "Het gaat namelijk veel meer om wellevendheid. Dót woord wil ik hoog in het vaandel houden. Om plezierige, goe de manieren. Om zulke een voudige dingen gaat het. Denk alleen maar aan het spreekwoord: wat gij niet wilt dat u geschiedt, doe dat ook een ander niet. Als je dat spreekwoord in de gaten houdt, dacht ik niet datje het fout kan doen". Een voorbeeld van hoe zich wellevend te gedragen9 "Door zich qua kleding aan te passen aan de gelegenheid. Het is voor iemand die op het toneel staat te zingen of te spelen niet leuk om tegen ra felige spijkerbroeken aan te kijken. Een feestelijk aanzien verhoogt de sfeer. En geluk kig zie je steeds meer mensen die er moeite voor doen om er leuk uit te zien. Zelfs popar tiesten doen dat tegenwoor dig. Maar een feit is en blijft dat de mentaliteit nog steeds heerst van: je moet me maar nemen zoals ik ben, nog steeds heerst. Kijk", ze richt zich tot de gesprekspartner, "u hebt nou een leuk vlot pakje aan, maar ik heb hier ook juffrouwen gehad die duidelijk lók aan me hadden, die slordig en onverzorgd kwamen aanzetten Dat vind ik ongemanierd. Het lykt er soms op alsof jonge mensen niet meer in de spiegel kij ken". Nettie Bakker-Engeisman ziet af en toe dingen "die je de hó ren te berge doen rijzen. En nou moet ik zeggen dat de tv bepaald niet meehelpt om de wellevendheid in ere te hou den Ik zag laatst een spotje, nota bene van de PTT, waar in een kind onbeschoft, onge manierd zat te telefoneren. Hij snauwde, gooide tenslot te de hoorn er op. wat een slecht voorbeeld was dat" Meestal kan ze zich inhouden en corrigeert ze haar directe omgeving niet. "Ik hoef de mensen toch niet meer op te voeden? Maar ik moet wel zeggen dat ongemanierdheid en onattendheid dingen zgn die mij direct in het oog springen. Dat wel, ja-". Opvoeding De ouders zijn volgens Nettie Bakker degenen die wél me deverantwoordelijk moeten worden gesteld voor ongema nierdheid bij kinderen. Het bezit van goede manieren heeft volgens de Voorburgse niets te maken met stand, maar wel degelijk met opvoe ding. "Het gaat niet echt om perfecte tafelmanieren, maar Wéar wel om die attentie. Kijk, mijn kleinkinderen zeg gen óók je en jij tegen mijn man en mij, maar dat stoort niet Nee. echt niet. Want we hebben een hele prettige, ons-kent-ons verhouding Maar ze moeten weten dat ze tegen de juffrouw op school wél u zeggen". Tenslotte de ideale gast. gezien door de ogen van Amy Gros kamp: 'Hij zorgt voor een on verwoestbaar goed humeur, een groot aanpassingsvermo gen, een mild oordeel, vro- lukheid en een flinke dosis tact' Bestaón zulke mensen vandaag de dag nog? Gearmd Wat Amy alleen niet wist. en ook niet kón weten, was dat de etiquette van haar tgd weer hemelsbreed zou ver schillen met die uit pakweg 1960. ruim dertig jaar later Om maar een voorbeeld te noe men: volgens Amy Gros kamp mocht men in hot openbaar nimmer gearmd lo pen, noch met een lid der ei gen. noch met een lid der an dere sexe. Om over de ge woonte om behalve arm in arm ook nog hand in hand te loopen kan beter worden ge zwegen' In het werkje van mevrouw mr. A M.J van Deinse uit 1965. simpelweg 'Etiquette' gehe ten. is er geen sprake meer van dat verbod. Sterker nog: in dit boekje wordt de moge lijkheid niet uitgesloten dat één man met twee vrouwen loopt. Keurig wordt aangege ven hoe hy in zo'n geval moet handelen 'Hij zal in het mid den gaan lopen met de oud ste vrouw aan zijn rechter hand' Eerder had Amy al aangegeven wie waar loopt. Voor wie het niet wist: een heer zal de da me aan zijn rechterkant laten lopen. Echter, een gehuwde vrouw laat haar man rechts van zich gaan. Kortom de etiquette zal altyd wel blijven bestaan, maar an ders dan Van Dale beweert kan ze niet 'door overleve ring' worden getoetst aan de ze tijd Wat van Amy Gros kamp niet mocht, kon vol gens mr Van Deinse wèl. En weer een andere etiquette- grootheid. Nettie Bakker-En- gelsman, laat merken dat ze ook een produkt van haar tijd is Haar etiquette-werkje is hal verwege ae jaren zestig ge schreven Maar de menselij ke geest blijkt soepeler dan de starre regeltjes Ook Net tie Bakker paste haar eigen normen weer even gemakke lijk aan die van anno 1982 aan. zo blijkt uit bijgaand in terview. Het is volgens Nettie Bakker een kwestie van dressuur om kinderen sommige van die manieren aan te leren. Kunstjes, ja. maar je leert een kind toch ook dat een ka chel heet is? Je hebt je hele leven wat aan die kunstjes En andersom is het van de ouders kortzichtig om hun kinderen bijvoorbeeld geen goede tafelmanieren aan te leren. Meer dan vroeger krij gen kinderen de kans een trapje hoger op de maat- schappelijker ladder te be landen dan hun ouders. Daar zitten ze dan, met hun slechte tafelmanieren. Gênant hoor" Ze vraagt zich even af waarom niet meer mensen zo'n dege lijk etiquette-boekje kopen ("nee, niet die van Amy, dat is net een soort bybel"j. maar beseft dan dat zulke boekjes in een aangepaste versie niet meer te krijgen zijn. Er is geen uitgeverij te vinden die met de etiquette een gat in de markt zien "Maar als Mar gnet of Libelle zo'n boekje zou uitbrengen met die re gels. maar dan in een modern jasje, dan zou dat er in gaan als koek Want een zekere hang om iets van het oude te rug te vinden is er wel En dat zou fyn zijn", bekent ze aan het einde van het gesprek Want per slot van rekening waren ze vroeger natuurlijk niet gék". Door Miep Hoenson

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19