C Njord bereidt zich in FS voor op Varsity 'Situatie onaanvaardbaar' Revolutie dreigt bij topbiljarters Vriend trekpleister Zilveren Molenloop ZATERDAG 3 APRIL 1982 Sport LEIDEN - Vanmiddag vertrekken de Njord-roeiers Ruud Wessel, Steven van Groningen, Jeroen Timmer man, Gijs Algie, stuurman Lex Kwee en stand-in-coach Pancras Hogendoorn naar Amerika's westkust om zich onder leiding van de Amerikaanse Nederlander Albert Vervloet voor te bereiden op de Varsity, die op 2 mei wordt gehouden. Njords "Oude Vier" zal drie weken in de Verenigde Staten blijven en pas op 24 april terugke ren. Hoofdcoach Jan Willem Louwe- rens is gisteren in het huwelijk getreden en moet binnenkort voor zijn medicijnenstudie zijn z.g. senior-co-assistentschappen lopen, waardoor hij geen gele genheid heeft de tnp mee te ma ken. Wel heeft hij de hele voorbe reiding, coaching en begeleiding vanaf oktober tot nu toe gedaan. In november was Njord oud- Olympische coach een paar da gen in Leiden, daarna bestond er wekelijks telefonisch contact over de vorderingen van de ploeg. Vorig jaar kwam Vervloet tweemaal kort en eenmaal veer tien dagen naar Nederland om Njords paradepaardje te begelei den. Dit jaar zoekt de ploeg de coach op. In Portland in de staat Oregon slaat de Leidse studenten ploeg van 2 tot 24 april haar bivak op. Het plan ontstond toen Vervloet in november in Leiden was en kenbaar maakte zich wederom intensief met de Varsity-vier te willen bezighouden. Jan Willem Louwerens: "Het probleem was, dat Vervloet, die aan het hoofd staat van een kliniek, zich niet weer vlak voor de Varsity lang genoeg vrij kon maken. Drie we ken vindt hij nodig en dat was absoluut niet haalbaar voor hem. We hadden er al eens over ge praat dat e enige oplossing zou zijn, dat wij naar hem toe zouden komen. De enige oplossing, maar wel één met vele problemen. Al lereerst de financiële kant van de zaak; verder zou iedereen zich in die tijd drie weken helemaal vrij moeten kunnen maken. Maar ook in Amerika zelf waren nog zaken te regelen, zoals onderdak en de boot, want die kunnen we natuurlijk niet Over het oplossen van de financië le problemen wil Louwerens niet veel kwyt; alleen dat via bevrien de relaties een Duitse firma Njord éénmalig sponsort door het betalen van de vliegreis. Voor zes man moet dat ongeveer vijftienduizend gulden zijn. Njord hoeft daar niets speciaals voor terug te doen, het is een gift. 'Toen de financiën eind januari rond waren, konden we aan de andere problemen gaan werken. Vervloet organiseerde het onder dak: de ploeg verblijft in het huis van een kennis van hem, die een tijdje weg is. Een enigszins ge schikte boot kon na enige moeite geregeld worden bij een plaatse lijke vereniging, maar moest wel eert van nieuwe riggers worden voorzien om het geheel voor ons bruikbaar te maken. Is tegen prestatie mag de vereniging de riggers houden. We hebben ter plaatse ook vier nieuwe riemen besteld, maar die gaan na afloop mee naar huis, want die hadden we toch nodig. Tenslotte het eten; dat regelen we zelf in prin cipe; dat is iedereen in Leiden toch ook gewend te doen". Louwerens voorspelt dat de trai ningsstage in de Verenigde Sta ten geen uitstapje wordt en geen vakantiereis. Vervloet is daar de man niet aar. Hij heeft die drie weken keihard nodig om aan de vorm te schaven. Door veelvul dig telefonisch contact heeft de Nederlander er een exact beeld van hoe de ploeg momenteel- roeit en nadat de roeiers uitge rust zullen zijn van de reis, wordt het direct aanpakken geblazen. Dat moet wel om nog een andere reden: Vervloet heeft geregeld dat de Njord-vier half april mee kan doen aan wedstrijden tussen Njords "Oude Vier" coaches bijeen voor de laatste training voor de tocht i Staand v.l.n.r. Jan Willem Louwerens, Pancras Hogendoorn en Ruud Wessel. Zittend: stuurman Lex Kwee, Gijs Algie, Jeroen Timmerman. Aan de riem: Steven van Groningen. verschillende Universiteitsploe- gen, georganiseerd door de Uni versiteit van Seattle. Vervloet zal niet het risico willen lopen, dat de Leidse ploeg daar een slecht figuur slaat. De Njord-roeiers weten wat ze te wachten staat: drie weken lang ver weg van huis en haard en tweemaal per dag hard trainen. Het wordt niet alleen lichame lijk, maar ook geestelijk zwaar. Want waar in trainingskampen voor Wereldkampioenschappen, die de Roeibond organiseert, (die meestal aanzienlijk korter du ren), nog plaats ingeruimd wordt voor wat afleiding, gezelligheid en vertier, zal voor dat aspect nu nauwelijks gelegenheid zijn. Overdag alleen maar roeien, 's avonds kijken naar de video-op- namen en tussendoor praten over roeien. Het risico dat ie mand van de groep afknapt acht men niet groot en neemt men op de koop toe. Louwerens: "Iedereen gaat voor honderd procent vrijwillig en voor honderd procent gemoti veerd naar het trainingskamp. Men wil dolgraag de Varsity win nen en weet dat dit de meest op timale voorbereiding is". Overduidelijk blijkt hoeveel moei te het kost Njords "Oude Vier" en coach Vervloet bijelkaar te brengen. Kennelijk wordt er uit zonderlijk veel waarde gehecht aan deze samenwerking. Louwe rens bevestigd dat: "Het is voor de ploeg, maar ook voor de hele vereniging van groot belang om met zo'n ervaren en kundige roei-expert te werken. Je ziet bij verschillende verenigingen ou dere ervaren coaches, die niet al leen de topploegen begeleiden maar ook de coaches. Van dat soort mensen kun je verschrik kelijk veel leren. Vooral de inten siteit waarmee zij met roeien be zig zijn is enorm; niet alleen tij dens de trainingen, maar ook daarnaast met het bestuderen van films en videobanden, het praten en nadenken over roei- techniek, materiaal en trainings- opbouw". "Zo is het met Vervloet ook. In het begin was het wel een beetje wennen. Hij heeft het hoogstens een kwartier over iets anders, po litiek bijvoorbeeld en kan daar heel fanaat over praten, maar daarna komt hij toch altijd weer op een facet van het roeien te recht. Die intensiteit en gecon centreerdheid werken inspire rend op alle roeiers en coaches op Njord. Men heeft een grenze loos vertrouwen in hem. De mo tivatie om hard te trainen stijgt. Om desnoods voor college al te gaan trainen, dus 's ochtends ta melijk vroeg, wordt nu veel meer als normaal geaccepteerd". "Sinds november zijn er behalve Vervloet nog een paar oudere of oud-Njordleden zich weer met coaching bezig gaan houden, zo als Gooitzen Zitman, Helma Nepperus en Leo Ebeling. Zelf ooit allemaal goede roeiers, die er nu voor zorgen dat men het roeien weer als belangrijkste be zigheid ziet op de vereniging. Hoewel de hele Amerika-onder- neming in eerste instantie is be doeld als voorbereiding op het hoofdnummer van de Varsity 1982, is op langere termijn de in tensieve samenwerking met Ver vloet in het belang van de hele vereniging". Tot besluit nog de ploeg zelf. Ten opzichte van vorig jaar is behalve de stuurman één roeier nieuw: Jeroen Timmerman is in de plaats gekomen van de om stu dieredenen dit jaar met wedstrij droeien gestopte Willem Jan de Widt. "Het inpassen van de nieu we man heeft in het begin heel veel moeite gekost, maar sinds de vorst- en stormperiode gaat het in snel tempo beter en beter" Timmerman brengt wat meer po wer in dan zijn veel lichtere voor ganger. Misschien is de noodge dwongen verandering zelfs wel een verbetering. En we zijn met z'n allen natuurlijk een jaar ver der; iedereen is vooruit gegaan en vooral in ritmisch opzicht is de ploeg nu al weken verder dan vorig jaar. Het waterpakken is rustiger en het glijden meer be heerst. In Amerika zal er veel op hardheid getraind worden en dan moet deze Varsity-vier ster ker worden geacht dan die van vorig jaar, toen we derde wer den". De opstelling van de ploeg ligt vast. Vorig jaar wisselde deze nogal eens. Iedereen bezette wei eens de moeilijkste slagplaats. Nu is dat Ruud Wessel, die voor al ritmisch de beste is. Een eigen onverstoorbaar ritme is belang rijk voor een roeiploeg. Ruud heeft nu meer zekerheid in de ei gen cadans. In een baantempo moetje daarin zo sterk zijn, datje het niet verandert onder invloed van de wedstrijd. Daardoor ging het op de Varsity vorig jaar mis". Over de kansen van Njord dit jaar valt nog niet veel zinnigs te zeg gen. De Varsity is een onbere kenbare wedstrijd. Serieuze con currenten zijn de vieren van Orca (in dezelfde bezetting 8e op de laatste W.K. in vier zonder stuur man), Aegir (dezelfde ploeg was 2e bij de Senior-B-kampioen- schappen in Essen) en Skadi (be haalde stuurmanloos een 4e plaats in Essen). Uit de acht van Nereus kan als sterkste vier de ploeg gevormd worden, die in 1979 op overtuigende wijze de Varsity won. Welgeteld vijf ploeJ gen met een reeële kans op de ze ge. Wat Njords vier na de Varsity gaat doen is nog niet zeker; nu ook nog niet zo heel belangrijk, al moet je als toproeier natuurlijk ook naar de Nederlandse- en We reldkampioenschappen kijken. Zeker is, dat het slagenpaar Wes sel en Van Groningen een poten tieel sterke twee vormt en dat boegroeier Algie voldoende kwa liteit in huis heeft om met zijn ge ringe gewicht een plaats in de lichte équipe te veroveren. De stijlvol roeiende Timmerman moet zichzelf nog een jaartje gunnen om zich volledig te ont wikkelen en aansluiting te vin den bij zijn slagenpaar. Maar eerst Amerika. Steven van Gro ningen: "We weten dat het kei hard werken wordt, maar we hebben er allemaal erg veel zin JAN KLERKS LEIDEN - Cor Vriend en Cor Lambregts zijn de toppers in de twintigste Zilveren Molenloop die zaterdag wederom door de Leidse atletiekvereniging De Ba taven wordt georganiseerd. Vriend, al eerder winnaar van de ze 20 kilometer lange wegloop, behoort tot het puikje van de Ne derlandse lange afstandsatleten. Hij heeft diverse klinkende ma rathonresultaten achter zijn naam staan. Lambregts is een veelbelovend talent die zich steeds nadrukkelijker manifes teert. Vorig jaar baarde hij op zien met een zege in de sterk be zette Rude Pravoloop in Tsjecho Slowakije. Tot nu toe hebben zich ongeveer 3C0 atleten voor het evenement aangediend maar de ervaring heeft geleerd dat dat aantal zich via na-inschrijving meestal ver- dubbeld. Lopers uit België, Duitsland en Engeland verlenen de Zilveren Molenloop een inter nationale tint. Ook dames zullen aan de startstreep verschijnen. Onder de deelnemers zijn veel regionale atleten. Opvallende afwezige echter is t Bram Wassenaar van het organi serende De Bataven. Wassenaar geeft zaterdag de voorkeur aan de marathon van Utrecht. Het parcours is gelijk aan dat van vorig jaar. Start en finish zijn bij de Leidse Groenoordhallen. De atleten begeven zich via Leider dorp, Hoogmade, Rijpwetering en Oud-Ade weer naar Leiden. Het startschot valt om 14.00 uur. De eerste loper zal na ruim een uur weer bij de finish arriveren. Het parcoursrecord staat op naam van de Amsterdammer Geert Jansen die in 1973 een nog niet overtroffen tijd van 1 uur 1 minuut 7,4 seconden neerzette. Overigens, de Zilveren Molen loop staat niet alleen open voor wedstrijdlopers, ook trimmers en recreatielopers kunnen zater dag hun kilometers draaien door het fraaie polderlandschap. Cor Vriend, stijlvol op de voor grond in actie, komt vanmiddag naar Leiderdorp. HULST - Met acht wedstrijdpun- ten was Christ van der Smissen gis teren de hoogst scorende biljarter op de eerste dag van het Neder lands kampioenschap vijfkamp. De titelhouder verloor in Hulst al leen het eerste onderdeel van zijn partij tegen Ben,Velthuis: het libre, op een dag die in het teken stond van de onzekerheid over de toe komst van het Nederlandse topbil- jarten. De nationale ereklassers zijn het to taal oneens met het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse biljartbond en denken erover de bond vaarwel te zeggen en een wil de bond op te richten. Oorzaak van het conflict is de nieu we opzet voor nationale kampioen- schapstoernooien De bond wil die vanaf het komende seizoen voor het grootste gedeelte met twee poules van vier deelnemers over drie da gen laten afwerken. De biljarters dringen aan op handhaving van de vierdaagse evenementen en pou les van twee keer vijf. Blijft die situatie niet gehand haafd, dan zal het door Ben Velt huis, de woordvoerder, geleide bil jartpeloton bekijken of er ook zon der het organisatorisch kader van de KNBB om titels kan worden ge speeld. DEN HAAG (ANP) - De Konink lijke Nederlandse Voetbal Bond (KNVB) zal zich met woord en daad verzetten tegen het stand punt van het ministerie van fi nanciën, zoals dat verwoord is in een brief van 22 maart aan de Ne derlandse Sport Federatie (NSF) waarin het ministerie stelt dat sportverenigingen in principe ondernemers zijn. Op 20 juni van het vorig jaar hiel den de afgevaardigden van het amateurvoetbal van de KNVB in Zeist een buitengewone algeme ne vergadering naar aanleiding van fiscale en juridische maatre gelen, die de overheid toen in voorbereiding had. Op initiatief van Herman Kaspers, voorzitter van de landelijke bond van ama teur-voetbalverenigingen (LBA) namen de afgevaardigden toen met algemene stemmen een mo tie aan. In die motie werd gesteld dat de afgevaardigden, die in het sport centrum van de KNVB met 1200 geïnteresseerden bijeen waren, ernstig verontrust en veront waardigd waren over de getrof fen en genomen fiscale en juridi sche maatregelen van de over heid tegen de sport. De afgevaardigden droegen het amateursbestuur toen op, de NSF dringend te verzoeken vóór 1 november 1981 overeenstem ming te bereiken met de over heid over.de vijf punten, die in de motie werden genoemd (BTW "Het amateur voetbal eist een gesprek met regering" over kantine-inkomsten, loon- en inkomstenbelasting, aansprake lijkheid voor verenigingsbe stuurders en huurtarieven voor sportaccommodaties). Bij het niet inwilligen van deze ei sen zou het amateurvoetbal ac ties voorbereiden, die door de ge hele Nederlandse sport gedragen zouden moeten worden, zoals een weekeinde zonder sport, be zetting van sportaccommodaties en andere massale demonstra ties. Naar aanleiding van de brief van het ministerie van financiën aan de NSF kondigt de KNVB in een communiqué aan zich met woord en daad te zullen verzet ten omdat de opvatting van het ministerie van financiën dat sportverenigingen in principe ondernemers zijn, betekent dat overschotten uit de kantine-op brengsten, die door clubleden als vrijwilligers bijeen zijn gebracht, "Het bestuur van het amateurvoet bal", aldus het communiqué, "realiseert zich dat uitvoering van deze plannen het einde van de georganiseerde sport bete kent. Alle verwachtingen, die vo rig jaar na het aannemen van de motie op de buitengewone alge mene vergadering op 20 juni in Zeist in gesprekken waren ge wekt, zijn met deze ingreep to taal vernietigd". Het communiqué gaat verder: "Het amateurvoetbal eist binnen enige dagen een gesprek met de staatssecretaris van financiën. Op korte termijn zal ook met de vaste kamercommissie voor sport worden gesproken. In deze periode zal het bestuur amateur voetbal er naar streven de harde acties, die bij de verenigingen worden voorbereid, in goede ba nen te leiden. Het bestuur van de Nederlandse Sport Federatie is over deze zaak uitvoerig inge licht". Maandagavond houdt het bestuur van de NSF een vergadering, waarin de brief van het ministe rie van financiën aan de orde zal komen. Alle belangenverenigingen in de KNVB zullen vandaag (aanvang 10.30 uur) in het sportcentrum in Zeist in een speciale vergadering bijeenkomen om de situatie te bespreken. Ontslagaanvragen profvoetballers stuiten op weerstand ENSCHEDE (GPD) - Naar schatting bijna de helft van het totale aantal (665) vaderlandse profvoetballers krijgt over enkele weken het galgenmaal geserveerd. Door inkrimping van de selecties zal een flink aantal van hen moeten omzien naar een andere werkgever, het overgrote deel zal echter moeten kiezen of delen: fors terug in salaris of terugkeren naar het amateurvoetbal. Ook tot in spelerskringen is welis waar nagenoeg iedereen er in middels van doordrongen dat er drastisch bezuinigd moet wor den, de methodes die de clubs daarbij hanteren heeft de spe lersvakbond (WCS) tot grote ra zernij gebracht. In de visie van de WCS zien tal van werkgevers ineens de kans schoon om via het „oneigenlijk gebruik van een ontslagvergunning" de spelers onder druk te zetten. Tal van clubs hebben inmiddels by de Gewestelijke Arbeidsbureaus (GAB) al ontslagvergunningen ingediend voor spelers, van wie de contracten aan het einde van dit seizoen aflopen. En dat vaak louter met de bedoeling om die spelers straks alsnog een con tract aan te bieden onder gewij zigde (lees: financieel mindere) voorwaarden. Het mag dan waar zijn, dat de spe lers thans de rekening gepresen teerd krijgen voor de voetbal- hebzucht van de jaren zeventig, het zijn echter allereerst de „kleintjes" die moeten bloeden voor het chronisch tekort aan li quide middelen. Die op zich te rechte bezuinigingsdrift ontslaat de clubs echter niet van de plicht de normale spelregels in acht te nemen, zoals die ook gelden in het gewone maatschappelijke verkeer. „En daarvan is geen sprake", meent waarnemend WCS-voor- zitter Arend Steunenberg. De spelersvakbond veroordeelt niet alleen het nu door de clubs ge voerde ontslagbeleid, hy is bo vendien des duivels omdat de spelersraden in bijna alle geval len niet tevoren zijn ingelicht en de WCS daarnaast veelal via de pers moet vernemen om hoeveel en welke spelers het gaat. „Volstrekt verwerpelijk", beoor deelt Steunenberg ook de ma nier waarop de spelers door gaans door de clubs op de hoogte zijn gebracht. „In het meest gun stige geval is er hooguit wat in formeel contact geweest tussen de club en de speler. Maar een goede werkgever dient de spe lers te wijzen op de uiterste con sequenties van zo n ontslagaan vraag. Dat is veelal niet gebeurd. Voor de WCS is dat volstrekt onaanvaardbaar". Maar hetzelfde is volgens Steunen berg van toepassing op het „on eigenlijk gebruik van de ontslag vergunning" als zodanig. „De clubs die daartoe zijn overge gaan", waarschuwt de rondbor stige Almeloer, „zullen er ernstig rekening mee moeten houden dat die ontslagen wel eens gewei gerd kunnen worden. Tal van spelers tekenen terecht bezwaar aan, omdat de ontslagvergun ning niet is bedoeld om een be staande arbeidsverhouding te beëindigen, doch te wijzigen in negatieve zin". „Maar er bestaat evenmin een ze kerheid dat de voor de werkge ver gunstige onderhandelingspo sitie tot een voor de speler aan vaardbaar resultaat zal leiden". En dat zou voor de GAB-direc- teurs een gegronde reden kun nen zijn om zo'n ontslagaanvraag te weigeren. Het advies van de vertrouwensinstantie, die vol gens de richtlijnen van het mi nisterie door de GAB's in alle ge vallen moet worden gehoord, zal dan ook veelal verdeeld zijn. Steunenberg neemt het betrokken clubs vooral kwalijk dat zy „niet het fatsoen hebben genomen te voren met de spelers te onder handelen. Het is toch heel goed mogelijk", meent Steunenberg, „dat de speler begrip heeft voor een verlaging van zijn contract. Want ook de WCS, inclusief de spelers, is er zich terdege van be wust dat wy in een slechte tijd leven en dat ook voetballers moeten inleveren. Maar het moet wel redelijk blijven". Het mag daarom ook nauwelijks verbazing wekken dat inmiddels al tal van spelers inhoudelijk be- - 7%: rT- mi - 1 zwaar hebben aangetekend te gen het aangezegde ontslag. Steunenberg: „De clubs zouden nu wel eens de dupe kunnen worden van hun eigen onzorg vuldigheid. Want tegen de tijd dat de ontslagvergunning is afge handeld zou het best wel eens zo kunnen zijn dat de opzegtermijn (15 mei) voorbij is". Steunenberg deinst er niet voor te rug zwaar geschut in stelling te brengen, waar het gaat op de ma nier waarop de meeste Betaald Voetbal Organisaties (BVO's) profiteren van de situatie. Steu nenberg: „Het komt er straks simpel op neer, dat een speler te horen krijgt: we bieden je dit contract aan en als je niet wilt te kenen. dan pakken we gewoon een ander. Dat lijkt verdacht veel op intimidatie". „Als vakbeweging", zegt Steunen berg, „voelen we ons diep in het hart getroffen. Maar laten de clubs er rekening mee houden dat de WCS het vizier op scherp heeft gezet. Zonder uitzondering lopen de clubs momenteel te zwaaien met de richtlijnen van het BBI. Maar het BBI praat niet alleen over spelerssalarissen, zo als de clubs het willen doen voor komen. Het heet nu, dat de cao die in 1979 is ingevoerd de clubs de das heeft omgedaan. Pure nonsens. Het gaat om het beleid van de clubs, daar is alles op aan te merken". zMaar ook heeft de WCS zich de laatste weken mateloos gestoord aan het feit dat de werkgevers (FBO) het kennelijk niet nodig oordeelden de spelersvakbond bij belangrijke zaken te betrek ken. Een schoolvoorbeeld daar van noemt Steunenberg het „plan Eindhoven", waarbij de WCS pas achteraf werd ge hoord. Voor my is dat een teken temeer dat de WCS zich strijdvaardiger zal moeten op stellen". „Als WCS willen wy serieus geno men worden", benadrukt Steu nenberg. „Naar mijn idee is het nuttig en zelfs noodzakelijk dat wij betrokken worden in aller hande zaken die het betaalde Arend Steunenberg: "Ontslagen kunnen wel eens geweigerd wor den". voetbal betreffen. Ik heb nu een maal een verschrikkelijke hekel aan mensen, die geen overleg met mij voeren en later zeggen dat ik het zus en zo had moeten doen. Maar dat geldt ook voor de spelers bij de clubs. Die behoren op de hoogte te zijn van de finan ciële gang van zaken. Alleen op die manier kweek je een stuk mede-verantwoordelijkheid". Schaaktitel reserves Voorschoten LEIDEN - Dankzij een 1 zege op Alphen 2 hebben de reserves van Voorschoten zich verzekerd van het kampioenschap in de eerste klasse A van de Leidse schaakcompetitie. Met een totaal van 13 matchpunten uit 7 duels bleven de Voorschotenaren hun rivalen van Katwijk 2 immers drie matchpunten voor. Wie Voorschoten 2 naar de promo tieklasse gaat vergezellen is nog onduidelijk. Katwyk 1 heeft ech ter de beste kansen. In de eerste klasse B vocht Katwijk een van spanning zinderend duel met LSG 4 uit. Beide teams hadden tot die slotronde al hun duels ge wonnen. Katwyk beschikte ech ter over een bord punt meer dan LSG en zou daarom aan een ge lijkspel voldoende hebben. De eerste zitting leverde slechts een 2-2 score op. Na uitspelen bij LSG werd die stand naar 4-4 op gevoerd. Twee hangpartijen moeten nu de beslissing gaan breng'en. Rijnsburg verzekerde zich in de tweede klasse A van de titel, dankzij een 3V&-5Vfc winst op ri vaal D.Noteboom 2. Sassenheim 1 won in 2B alles en werd daar dus nummer één. In 2C bleef Bo degraven 2 rivaal Voorschoten 3 in de race om het kampioen schap een matchpuntje voor. Voorschoten 2 werd overtuigend kampioen in 2D.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12