Kabinet is er nog niet uit Raddraaiers drooggelegd Suikerzieken houden zich vaak niet a^n leefregels Van Thijn: inspraak bij benoeming burgemeester CDA wil invloed op hoofdredactie Jen Uyl houdt aan ziektewetplan vast Beraad over bezuinigingen verloopt moeizaam m vuarnecke Explosie door gaslek Kroegbezoek verboden via snelrecht DONDERDAG 1 APRIL 1982 Binnenland PAGINA 7 MAASTRICHT (ANP) - Oudere diabetespatiënten die geen injec tie nodig hebben maar hun sui kerziekte met een dieet en soms met pillen in de hand zouden kunnen houden, kunnen er maar moeilijk toe worden gebracht zich aan de noodzakelijke leefre gels te houden. Hierdoor laat de gezondheidstoe stand van deze suikerzieken veel te wensen over. Ongeveer 80 pro cent van deze mensen is te dik. waardoor zij allerlei complicaties krijgen. Een betere hulpverle ning zou gewenst zijn. Dit blijkt uit een onderzoek aan de Rijksuniversiteit Limburg. Het in de wind slaan van medische adviezen heeft volgens de onder zoekers F. van der Horst en W. Meulders, wetenschappelijk me dewerkers aan de afdeling huis artsgeneeskunde aan de univer siteit van Maastricht, niets te ma ken met de onwil van de patiën- Verschil van opvatting met hulpverleners ten. Het is eerder een gevolg van een verschil in opvattingen tus sen de suikerzieken en de hulp verleners over diabetes, de voor schriften voor de te volgen leef wijze en de mate waarin die moe ten worden uitgevoerd. Gebleken is dat diabetici het "ziek zijn en beter worden" ervaren als een opgedrongen spel. Zelf zien zij diabetes dikwijls niet als een ziekte. In tegenstelling tot hun omgeving vinden de suikerzie ken de afwijking niet iets om zich zorgen over te maken. De hulpverlening, zo constateren de Limburgse onderzoekers, sluit niet aan op de emotionele beleving van de patiënt. Geprobeerd is door middel van een nieuwe methode van hulpverle ning verbetering in de situatie te brengen. Het effect blijkt over het algemeen slechts beperkt te zijn. De reden moet volgens de wetenschappers worden gezocht in het feit dat de hulpverleners geen oog hebben voor wat de aandoening voor de patient in het leven van alledag betekent. Ongeveer tien procent van de men sen van ouder dan 65 jaar heeft •suikerziekte. Deze wordt geken merkt door afwgkingen in de koolhydraat-, eiwit-, vet- en mi neraalstofwisseling als gevolg van een tekort aan insuline. Het tekort kan worden aangevuld door middel van ïnsuline-injec- ties of het slikken van pillen. Een dieet is voor suikerzieken erg belangrijk, omdat alleen al de ge wichtsvermindering een aan zienlijke verbetering kan geven. Uit het onderzoek van de Lim burgse universiteit is echter ge bleken dat de betrokken patiën ten zich over het algemeen niet veel aan het voorgeschreven dieet gelegen laten liggen. Verre weg de meesten waren te dik. Hun gewicht was een paar kilo tot bijna twee keer te zwaar. DEN HAAG (GPD) Het door vijf ministers gevormde kernkabinet heeft gisteren nog geen overeenstemming bereikt over de extra bezuinigingen die in de Voorjaars nota aan de orde moeten komen. De vijf meest betrokken ministers komen morgenochtend nogmaals bijeen om te proberen een gezamenlijk voorstel te formuleren voor de voltallige ministerraad 's middags. Minister Van der Stee (financiën) onthield zich van commentaar na afloop van de bijeenkomst van het kernkabinet, waarin pre mier Van Agt en de ministers Van der Stee, Den Uyl, Van Thijn en Terlouw zitting hebben. Minister Terlouw (economische zaken) verklaarde dat naar zijn mening nog maar weinig voor uitgang was geboekt. Uiterlijk volgende week moet vol gens Terlouw het kabinet de knoop doorhakken, omdat het langzamerhand weinig zin meer heeft door te praten. „We komen nu misschien in een fase dat er beslissingen moeten worden ge nomen, ook al zijn we het in de vijfhoek niet geheel eens. Tot nu toe hebben we met elkaar ge praat om ëlkaar te overtuigen, maar misschien komt nu het mo ment dat je zegt: zo moet het maar", aldus Tcrlouw. Raadpleging De PvdA-ministers Den Uyl (socia le zaken en werkgelegenheid) en Van Thijn (binnenlandse zaken) waren het met Terlouw eens dat het kabinet niet aan het praten kan blijven. Zij meenden echter wel dat de ministers in de vijf hoek dichter bij elkaar zijn geko men. Voor de volgende bijeen komst van het kernkabinet raad plegen de bewindslieden eerst de eigen achterbannen. Zo ging Den Uyl na afloop van de bespre kingen in het kernkabinet voor ADVERTENTIE FRANKENWALDER, WMR KOM IK JETEGEN? het uitkiezen. aat 1S1 153 Leid WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg onbew. onbew. onbew. onbew onbew. geheel bew. onbew. geheel bew. bew Mallorca München Nice Oslo Parijs regenb. 10 onbew. 10 onbew. 10 onbew. 10 mist 9 licht bew. 6 onbew. 16 geheel bew. 10 regenb. 15 licht bew. 12 regen 10 onbew. 7 geheel bew. 6 half bew. 17 9 27 geheel bew. 12 12 2 onbew. 12 -2 0 zwaar bew. 13 10 0 mist 10 -1 0 geheel bei Stockholm Casa Blanca Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Turns licht bew. onbew. 17 5 - 0 12 1 11 3 overleg naar een vergadering de Tweede-Kamerfractie var PvdA. Premier Van Agt zei vorige week dat het kabinet vrijdag een be slissing moet nemen over de vooijaarsnota. Volgens minister Van Thijn blijft dat voornemen nog steeds bestaan. Het punt staat ook op de agenda van de ministerraad en minister Den Uyl wilde niet uitsluiten dat de vijfhoek met een gezamelijk voorstel komt. Maar ook al gaat de Voorjaarsnota volgende week naar de Tweede Kamer, behan deling ervan kan pas in de twee de helft van april plaatsvinden, omdat de Kamer vrijdag met paasvakantie gaat. Kans De PvdA-fractie heeft gisteren tij dens een „gewetensonderzoek" besloten dat het kabinet de kans moet krijgen om door te gaan. en een voorjaarsnota met nieuwe bezuinigingen uit moet brengen. Slechts enkele fractieleden van de PvdA-fractie menen dat de partij moet kappen met het coali tiekabinet van CDA, PvdA en D'66. Fractievoorzitter Wim Meijer gaf na afloop van de fractievergade ring aan waar de grenzen voor zijn fractie liggen. Haastmaatre- gelen voor van het scheppen van werkgelegenheid zal het kabinet in de visie van de PvdA dit jaar niet meer dan twee miljard gul den mogen bezuinigen. De CDA- fractie kan met de hoogte van dit bedrag (voor dit jaar) akkoord gaan maar de christen-democra ten blijven vasthouden aan een totale ombuiging van 4,5 miljard. De Tweede-Kamerfractie van het CDA herhaalde gisteren dat van de structurele ombuigingen van 4,5 miljard, een bedrag van 3 mil jard gulden gevonden moet wor den door kortingen op ambtena rensalarissen en sociale uitkerin gen. „Indien nog niet tot speci fieke maatregelen in die sectoren gekomen kan worden, rijst de vraag of er hiertoe per 1 juli een noodmaatregel in die sectoren moet worden genomen", aldus het CDA. Actie prominenten in Venlo VENLO (GPD) - Een actiegroep van voornamelijk prominente CDA ers wil door middel van een handtekeningenactie onder de lezers van het Dagblad voor Noord Limburg invloed krijgen op de benoeming van de nieuwe hoofdredacteur. In een begelei dende brief uit de actiegroep haar ongenoegen over de manier waarop de krant informatie en meningen weergeeft. De toekomstige hoofdredacteur moet volgens de initiatiefnemers zorgen „dat de diepere waarden, die onder de Noord hm burgse bevolking leven, worden herkend, erkend en beschermd" Van de actiegroep maken onder meer deel uit Europarlementariër en oud-staatssecretaris H Nootenboom. het CD A-Tweede-Ka merlid F. Wolters. het CDA-Eerste-Kamerlid mevrouw Van i de parochie Heilige /enlo. Niet gewenst Directeur Gerits van het Dagblad voor Noord-Limburg acht in vloed van buiten bij de benoeming niet gewenst ..Wij handelen gewoon volgens de procedure zoals die in het redactiestatuut is vastgelegd Ook de hoofdredactie en redactie zijn verontrust over deze poging van de actiegroep Een selectiecommissie buigt zich dinsdag 13 april over de benoe ming van de nieuwe hoofdredacteur In deze commissie zit ook de Venlosc CDA-wethouder Billekens. Hg heeft zich echter vol ledig van de actie gedistantieerd. DEN HAAG Namens het Buro GKF, de beroepsvereniging buitenlandse zaken) het foto-maand-magazine aangeboden van fotograaf Dolf Krüger (rechts). Het blad staat geheel in het teken van de gebeurtenissen in El Salvador en zal worden toegestuurd aan alle leden van de Tweede Kamer, ministers en staatssecretarissen en aan koningin Beatrix. DEN HAAG (ANP) - Minister Van Thijn (binnenlandse zaken) wil gemeenten in de vorm van een vertrouwenscommissie inspraak geven bij benoemingen van bur gemeesters. Die commissie kan dan een oordeel geven over solli citanten naar het burgemeester sambt. van de koningin DREMPT (GPD) - De oorzaak van de enorme ontploffing in een wo ning in het Oostgelderse Drempt is volgens deskundigen te wijten aan een lek in de gasleiding on der de keukenvloer. De eigenaar bewoner J. A. H. Janssen, die evenals als zijn vrouw en een kind om het leven kwam, was be zig met het veranderen van zijn keuken en had enkele gasleidin gen verlegd. Deskundigen van het gasinstituut VEG te Apeldoorn hebben ge constateerd dat de lekkende lei ding niet tot de standaardleidin gen behoorde en dat de bewoner een deel van de aansluiting niet had gesoldeerd. Hierdoor kon gas ontsnappen. Door de grote concentratie van gas is een ont ploffing ontstaan waardoor twee woningen zijn ingestort. Een der gelijke ontploffing bij een hbge concentratie gas is mogelijk zon der dat er daarbij vuur aan te pas hoeft te komen. dient daartoe de i kennis te stellen van een selectie van vijf tot tien kandidaten van wie de commissaris vindt dat zij, gelet op de profielschets van de gemeenteraad, voor benoeming in die gemeente in aanmerking komen. Een soortgelijke regeling moet er komen voor de procedu re bij de benoeming van de com missarissen van de koningin. Provinciale Staten schetsen dan een profiel en kunnen een ver trouwenscommissie instellen. Van Thijn schrijft dit in een nota aan de Tweede Kamer over de in spraakprocedure bij de benoe ming van commissarissen en de (her)benoeming van burgemees ters. De bewindsman wil, als de Tweede Kamer met het plan akkoord gaat. de regeling in oktober van dit jaar laten in gaan. Vanaf die datum komen er ook richtlijnen voor vertrouwenscommissies en sollicitanten. Van Thijn wijst er in de nota op dat de vergroting van de inspraak alleen geldt voor de vacatures die na de invoe ringsdatum zgn opengesteld. DEN HAAG (GPD) - De kritiek uit zowel de werkgevers- als werknemersorgansiaties en ook uit de Tweede kamer heeft de re gering niet van haar plannen tot wijziging van de ziektewet afge bracht. Ze blijft dreigen met een ingreep in de lonen, maar zal daar voorlopig niet toe overgaan. In zijn memorie van antwoord op vragen uit de Tweede Kamer zegt minister van sociale zaken Den Uyl te willen afwachten wat vakbeweging en ondernemers afspreken over het opvangen van de last die wordt veroorzaakt doordat straks ook over ziekte wet-uitkeringen sociale premies moeten worden betaald. Door die maatregel zouden werk nemers er bij ziekte m hun netto loon om en nabij 8 procent op achteruit gaan In verscheidene bedrgfstakken zgn de vakbon den en de werkgeversorganisa ties) echter al overeengekomen dat de ziektewet-uitkering wordt aangevuld tot het volledige nor- i-, male netto-loon. 2&Ï.25 D» w «i be^ over de voorlopige afspraken zo als die in de metaal-industrie over het ziektegeld zgn gemaakt. In die bedrijfstak zal de extra premie voorlopig worden be taald uit de reserves die in de ziektegeldkas van de bedrgfsver- eniging zgn gevormd- Als overgangsmaatregel vindt Den Uyl deze oplossing aanvaard baar. maar er zullen sluitende af spraken moeten worden ge maakt over de financiering op lange termijn. Als daarin wordt voorzien wil Den Uyl het interen op de reserves niet zonder meer afkeuren. Hij blijft er echter bij dat de ombui ging in de ziektewet door de werknemer behoort te worden gedragen. De premie die na ïn- werktreding van de wijziging op de ziektewet moet worden be taald over ziekte-gelduitkering mag in geen geval een verzwa ring van de lasten voor de werk gevers teweegbrengen. De minister meent nog niet tot in grijpen te kunnen overgaan om dat nog „slechts in enkele be drgfstakken principe-afspraken zijn gemaakt en cao-onderhande- lingen nog niet zijn afgesloten". Voorlopig gaat de regering er volgens Den Uyl van uit „dat ver trouwen moet worden gesteld Van Thijn meent dat er in de huidi ge regeling voor de betrokkenen geen touw aan valt vast te kno pen. Vertrouwenscommissies mogen wel. maar eigenlijk ook weer niet. Als ze er zijn, moeten, sollicitanten, zo ze dat al willen, via een achterdeur binnenslui pen, zo zeg de minister in de nota aan de Kamer. Ook commissaris sen van de koningin krijgen vol gens hem geen kans open kaart te spelen ten opzichte van deze commissies, maar worden wel geacht, als ze er zijn. met hun be vindingen rekening te houden. Door die dubbelslachtigheid zijn er grote verschillen tussen de provincies onderling en tussen grote en kleine gemeenten. Van Thijn wil van die situatie af om een eind te maken aan wat hij noemt een grote rechtsonzeker heid voor de betrokkenen. De bewindsman heeft over de voor lopige nota overleg gevoerd met de commissarissen, het georga niseerd overleg burgemeesters en met het Nederlands Genoot schap van burgemeesters. Wanneer er blijvend een lastenver zwaring voor de werkgevers mocht gaan optreden, dan zal met overheidsingnjpen rekening moeten worden gehouden. Op zgn minst is dan een wgziging in de premieverdeling (ten nadele van de werknemers) te verwach ten. want het wetsontwerp „beoogt in elk geval een ver schuiving aan te brengen in de premielasten van de werkgever naar de werknemer Met een loonmaatregel blgft Den Uyl dreigen voor het geval over de opvang van de ziektewet-pre mie oplossingen worden gezocht die leiden tot een te forse verho ging van de loonkosten. De rege ring meent dat daarvan sprake is wanneer deze kosten dit jaar met meer dan 6.5 procent stijgen.' Amputatie van verkeerd been: arts vervolgd EINDHOVEN/DEN BOSCH (ANP) - De Bossche officier van justitie mr. M. Kolkert heeft be sloten strafvervolging in te stel len tegen een chirurg van het Eindhovense St. Josephzieken- huis. Op 11 februari van dit jaar zette deze het verkeerde been af van een 87-jange vrouw uit Veld hoven. Mr. Kolkert wil de chirurg op vrij korte termijn dagvaarden. Eerst wil hij nog overleg plegen met de hoofdofficier van justitie in Den Bosch Volgens mr. Kolkert is de betrokken chirurg schuldig aan het toebrengen van zwaar licha melijk letsel. "De chirurg heeft onvoldoende zorgvuldigheid be tracht. Het publiek in het alge meen mag er van uigaan dat juist in een zaak als deze een uiterste mate van nauwkeurigheid wordt betracht", aldus mr Kolkert. De vrouw was in het St. Josephzie- kenhuis opgenomen om aan bei de benen een vaatoperatie te on dergaan. Eerst werd het linker been geopereerd Omdat die in greep niet het beoogde effect had. besloot het behandelende medische team in overleg met de vrouw en haar familie het rech terbeen af te zetten. i werkgevers en werknemers hun verantwoordelijkheid dra gen". chirurg die geen deel uit maakte van het team Hij ampu teerde op 11 februari het linker been. vaar bew 17 11 onbew. 23 14 onbew. - 9 onbew. 22 0 vaar bew. 21 11 ZUTPHEN (ANP) - De kroeg is een jaar lang ta boe voor vier Deventer raddraaiers, die vorige week in de nacht van vrij dag op zaterdag verant woordelijk waren voor ernstige ongeregeldheden in het uitgaanscentrum 6 10 van hun stad, waaraan de mobiele eenheid ten slotte een einde moest maken. De vier mogen zich tussen 10 uur 's avonds en 7 uur 's morgens voortaan aan de bar noch op de stoep van hun favoriete café's vertonen. Wie van het viertal zich ondanks deze "avondklok" toch in de straten of in de café's van het Deventer uitgaancentrum waagt en door de politie wordt betrapt, kan meteen tien dagen de cel in. Jat is het gevolg van het vonnis van de Zutphense politierechter mr. E. Myjer. Hij veroordeelde de vier gisteren via snelrecht en overeenkomstig de eis van offi cier van justitie mr. A de Visser tot veertien dagen cel. waarvan tien voorwaardelijk en met af trek van vier dagen voorarrest. De vier moeten ook samen de schade van ongeveer 2500 gul den. door hen toegebracht aan bar-dancing Cityclub. terugbeta len. Ongenoegen Mr Myjer acht het bewezen dat de vier Deventer raddraaiers eind vorige week. uit ongenoegen over het feit dat een van hen we gens eerdere problemen niet werd toegelaten tot de Cityclub. met schoppen, slaan, het gooien van stenen en de voordeur met een boomstam, grote vernielingen hebben aan gericht. De chaos werd groter naarmate meer mensen in het Deventer uitgaanscentrum zich door het gooien van stenen met de affaire gingen bemoeien. Uiteindelijk was de chaos zo groot dat de mo biele eenheid met behulp van de lange lat enkele straten moest schoonvegen. Volgens officier van justitie mr. De Visser is het de laatste tijd vrij wel ieder weekeinde raak in De venter. "Rellen, vechtpartijen, kung-fu-amateurs die met beide benen door de lucht gestrekt te gen de deur van een dancing rammen alsof het om een heruit voering van de inname van Bnel- le gaat. Horeca en goedwillend publiek moeten het ontgelden, moeten lijden onder gelegen heidsvechters. Daarom snel- recni, daarom meteen lik op stuk voor deze vier", aldus mr. De Visser Vat bier Hg noemde het drankgebruik van de verdachten voor en tijdens de rellen verbluffend. "Wie de dos siers over deze zaak uitwringt heeft een vat bier", aldus de offi cier. die verder sprak van "rot streken van anonieme, dronken raddraaiers die geniepig en on der dekking van door de rellen op de been gebrachte volksmas sa's", hun aanvallen op de dan cing hebben uitgevoerd Een deel van het procesverbaal dat gisteren tijdens de zitting door de politierechter werd doorge bladerd bestond uit foto's geno men vanuit Cityclub "De rel schoppers hebben letterlijk bui ten de waard gerekend ze wisten niet dat deze hun daden op foto vastlegde", aldus de officier. DEN HAAG Op het Binnenhof vonden guteren tal ran mam- festalxes plaats georganiseerd door het CIOS, het opleidingsinsti tuut van sportleiders Het CIOS wilde daarmee de aandacht vesti gen op de slechte accommodatie van de school in Arnhem De roep om een nieuwe behuizing dateert al ran 1967 Na de paasvakantie zullen de minuters van onderwijs en volkshuisvesting zich over de zaak beraden

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7