,/flsCÏUk Weidse agenda PvdA: toch geld voor nieuwe voetbalclub Stichting "De Hollandsche 1 Tuyn" hard aan het werk PvdA stelt vragen over huize Nieuw Rijksdorp in Wassenaar 1) 66 agressiever" Stad en rand LEIDERDORP ''Alles loopt naar wens. De stukken liggen ter goedkeuring bij Gedepu teerde Staten. Financieel en met de aannemer is het rond". Rien van der Nat. kunste naar en één van de bestuurleden van de stichting 'Cultureel Centrum de Hollandsche Tuyn', zegt het met enige opluchting. De jarenlange pogingen om een cultureel centrum te realiseren in de Hoofdstraat van Leiderdorp krijgen eindelijk vorm. Eindelijk, want in 1970 was iedereen het er al over eens: de panden Hoofdstraat 24 en Bruggestraat I zouden een culturele bestemming moeten krijgen. Als alles volgens schema loopt dan zijn JZ 'li die plannen in september dan toch uitgevoerd. Niemand, is eigenlijk tevreden over het feit dat de plannen zolang in de ijskast hebben gelegen. De twaalf jaar worden getypeerd als "een martelgang", "een lijdensweg" en dergelijke woorden. Rien van der Nat nu: "We zijn door diepe dalen gegaan". En mede-bestuurslid Chris Keijser vult aan: "Er zijn ongelofelijk veel vergade ringen over geweest". Hel begon allemaal in 1970. "Ik had daar mijn atelier. Dat heb ik toen uitgebreid en er tentoonstellingsruimte bij gemaakt. De detailhandelschool zat toen in het pand Bruggestraat", aldus Rien van der Nat over de beginja ren toen hij ook in het pand Hoofdstraat 24 woonde. Hij stapte naar de gemeente en vroeg of hij alvast wat op zou knappen in afwachting van de grote restauratie die zou volgen als de detailhandelschool uit het pand Bruggestraat zou gaan. Die restauratie moest 1,2 miljoen gulden gaan kosten. In 1977 ging de detailhandelschool uit het grote pand, maar toen was er geen geld meer voor een restauratie. r te doen om daar te blijven wonen. We f V i \j Achteruit Van der Nat: "Omdat de restauratie uitbleef was het voor ons niet r hadden gasrekeningen Van 1.600 gulden per maand". De kunstenaar verhuisde en de panden kwamen leeg te slaan. De verkrotting begon. "Er gebeurde niets, met de panden. Ze kelderden achteruit" DONDERDAG 1 APRIL 1982 DONDERDAG - Rien van der Nat (links) en Chris De oplossing kwam pas in zicht toen de stichting "De Holland sche Tuyri" werd opgericht. De gemeente kon een restauratie niet meer betalen, maar een - particuliere - stichting kon dat misschien wel. Rien van der Nat heeft nu het pand Hoofdstraat aangekocht dat hij gaat verbou wen. Het is de bedoeling dat hij er gaat wonen, werken en ten toonstellen. Het pand Bruggestraat zal ge bruikt worden voor cursussen ("geen dingen als klompen be schilderen"), tentoonstellingen en andere culturele activiteiten, zoals literaire avonden, poppen en marionettentheater en muzi kale activiteiten. Een groot aan tal docenten wil les komen geven in Leiderdorp. Rien van der Nat: "En daar zijn hele goede bij". Lange tijd heeft het er naar uit ge zien dat ook deze plannen geen doorgang zouden kunnen vin den. Maandenlang is er op het gemeentehuis over gepraat tot dat de gemeenteraad de stichting het voordeel van de twijfel gaf. Rien van der Nat, die nu geen be- stuursmening verkondigt. "Het Bromfietser rijdt door na aanrijding met peuter LEIDERDORP - Een driejarig meisje uit Leiderdorp heeft gisterochtend een hersen schudding en verwondingen het gezicht opgelopen bij een aanrijding op de kruising Gallaslaan en Voorhoflaan in Leiderdorp. De bromfietster die de peuter aanreed, is na het ongeval doorgereden. Het meisje stond met het moe der en de hond op het punt van oversteken, toen het on geluk gebeurde. Omdat de hond voor wat moeilijkheden zorgde, lette de moeder even niet op haar dochtertje dat in middels al van de stoep was gelopen. De bestuurster van de bromfiets raakte het kind, dat vervolgens met haar hoofd tegen de stoeprand kwam. Volgens de politie moet de bromfietster zeker gemerkt hebben dat ze de peuter heeft aangereden. Na het ongeluk had ze namelijk nog moeite de brommer in evenwicht te houden. De politie verzoekt getuigen van de aanrijding zich te melden (411421). schandalige voordeel van de twijfel, omdat de gemeente er niets aan had gedaan. Veel men sen zijn hard aan de gang gegaan om de culturele bestemming van die twee panden te realiseren zonder dat ze daadwerkelijke steun van de gemeente hebben gehad. Geen financiële en geen morele". 25 piek Overigens is de financiële kant van de zaak ook nog niet helemaal rond. De panden zijn aan de stichting en Van der Nat voor veertig jaar in erfpacht gegeven voor de symbolische som van één gulden. Toch heeft de stich ting voor het opknappen van Bruggestraat 1 nog veel geld no dig. Sponsors en donateurs moe ten dat opbrengen. Het zoeken van donateurs gaat aardig maar moeizaam. Er zijn al zo'n 250 do nateurs. De stichting heeft er 500 nodig. Chris Keijser: "Dan kom je bij de mensen voor 25 piek en dat valt niet zo mee". Chris Keijser is dan ook hard op zoek naar andere manieren om geld bij elkaar te krijgen. Spon soring door grote bedrijven is één van die manieren. Bedrijven kunnen als ze tenminste wat geld in de stichting stoppen een kope ren plaat in Bruggestraat 1 krij gen met hun naam erop. Chris Keijser heeft al enkele bedrijven die geinteresseerd zijn. Aan de andere kant mist de stich- LeV6Il ting veel geld, omdat het potje van de gemeente voor restauratie ineens nog maar 23.000 gulden bleek te bevatten. Dat zou meer dan 100.000 gulden moeten zijn. Het potje werd gevuld met de huuropbrengst van de panden. Een simpel rekensommetje leert dat er alleen al in die jaren 84.000 gulden huur van de detailhandel school is geind. Met de rente daarbij zou het potje nu meer dan 100.000 gulden moeten be vatten volgens Van der Nat, maar er zit slechts 23.000 gulden in, die de stichting als startsubsi die heeft gekregen. Waar de rest van het geld is gebleven, weet niemand. Het doel van "De Hollandsche Tuyn" is het in stand houden van een cultureel centrum. Om dit doel te bereiken zal er "uiting worden gegeven aan de diverse kunstvormen in Leiderdorp en het bieden van gelegenheid aan de inwoners van Leiderdorp en directe omgeving om zich te be kwamen in en kennis te nemen van literaire, muzikale en beel dende kunst en andere kunstvor men". Daarvoor zijn de diverse activiteiten opgezet. Een bijkomend voordeel is dat het oude dorp weer wat leven in wordt geblazen. Chris Keijser: "Het cultureel centrum is ook heel belangrijk voor de midden stand in het oude dorp. Toen 'Winkelhof werd geopend was hier toch al een leegloop. Als wij hier activiteiten gaan houden, krijg je hier mensen naar toe". Het is de bedoeling dat het cultu reel centrum in september open gaat. De komende maanden is er veel werk te verzetten. Het be stuur zoekt dan ook vrijwilligers die mee willen helpen. Gezocht worden mensen die kleine vaste activiteiten op willen zetten (jazz-avonden bijvoorbeeld), wil len helpen het gebouw te schil deren enzovoort. Inlichtingen over die vrijwilligersactiviteiten kunnen worden verkregen bij Ans Kunst (891878). HENNY VAN EGMOND Waag - openbare les met het ontwerpen van oude kleding, 10.30 uur; modeshow, 13.30 uur; modeshow, 15.30 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 91, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, tel. 216180/149324. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur, vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caecihastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp en adviesbureau, WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Breehuys - Breestraat 19, informatie- breua Stichting Internationale Werk kampen S1W, 16-20 uur. Voorschoten - Lindehoeve, muziekthea ter, 21 uur. gemeentehuis - commissie werken, 20 uur. Wassenaar - gemeentehuis, financiën, 19.30 uur. Zoeterwoude - gemeentehuis, c sie openbare werken en ruimtelijke c dening, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 26 tot 2 april door: apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 120136; apotheek Noord-Hofland, Thor- beckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn. 135604, tel. ter. zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. openbare WASSENAAR - De PvdA wil we ten of B en W van Wassenaar op korte termijn met een voorstel komen waarin huize Nieuw Rijksdorp definitief bestemd wordt voor jongerenhuisvesting. Verder vraagt de PvdA zich af of het juist is dat de kantonrechter bevolen heeft dat het voormalig bejaardentehuis moet worden ontruimd. De PvdA wil, zo blijkt uit de schrif telijke vragen, dat Nieuw Rijks dorp bewoond blijft door jonge ren. Volgens de PvdA is aan de jongeren die er nu wonen in no vember vorig jaar de toezegging gedaan dat B en W op korte ter mijn met plannen zouden ko men. Die plannen zijn er nog steeds niet. De PvdA wil verder dat B en W de plannen voor Nieuw Rijksdorp op korte termijn bespreken met de raadsleden en de jongeren zelf. LEIDEN - De Zijlwijkschool (zie foto) is winnaar geworden van de schoolzwemwedstrijden voor Leidse basisscholen, die gistermid dag in zwembad De Zijl werden gehouden. De Zijlwijkschool voert het totaalklassement aan en nam daardoor de Philipsenbokaal over van de B.D. Ar endshor stschool, de winnaar van vorig jaar. Er namen dit keer 24 scholen aan de wedstrijden deel, een record. Bij de meisjes behaalde de Koningin Wilhelminaschool de eerste plaats. De Paus Johannes XXIII school sleepte bij de jongens de eerste prijs weg. De individuele resultaten. Vijftig meter schoolslag meisjes: 1 Yvonne de Kier ('t Waterhoen); idem jongens: 1 Ferry van Giezen (Paus Johannesschool); vijftig meter vrije slag meisjes: 1 Jolanda Laterveer (Wilhelminaschool); idem jongens 1 Erwin Siera (De Valkenier); 4x25 m vrije slag estafette meisjes: 1 Gun- ninpschool; idem jongens: 1 B.D. Arendshor stschool; 10x25 m vrije slag estafette gemengd: 1 De Valkenier. Vrijdag worden er in De Zijl schoolzwemwedstrijden voor het voortgezet onderwijs gehou den. Kasteel In kasteel 'Duivenvoorde' in Voorschoten vinden vanaf van daag tot en met 1 oktober weer dinsdags, donderdags en zater dags rondleidingen plaats. Men kan er terecht om half twaalf, om twee uur en om half vier. Promenade De directeur van het Wa pretpark Duinrell, Van Zuylen van Nijevelt, opent morgenoch tend een overdekte promenade in het park zelf. Tegelijkertijd met de opening begint een ten toonstelling van Marklintrei- nen en de opening van een Lego huis. Aanvang half twaalf mor genochtend. Toneel Leerlingen van de Christelijke Pe dagogische Academie in Oegst geest voeren vrijdagavond in 'de Muzenhof aan de Engelen- daal in Leiderdorp het stuk An na Godchaux op. Aanvang ne gen uur. Concert In Leiderdorp wordt vrijdag avond een Dorpskerkconcert gehouden. Abbie de Quant speelt op fluit en Edward Wit- senburg op harp. Het concert begint om kwart over acht. Wake Amnesty International houdt vrijdagavond haar vijfde wake in het winkelcentrum 'Winkel- hof in Leiderdorp. De groep is aanwezig tijdens de koopavond. Zoals bekend kan men kaarten verkrijgen waarmee geprotes teerd kan worden tegen het la ten verdwijnen van voor dicta toriale regimes onwelgevallige personen. Morgenavond doen de leden van de plaatselijke Chili-groep mee aan de wake. Dat het schrijven van kaarten helpt blijkt uit het vrijlaten van twee personen op de Fillipijnen, die jarenlang 'verdwenen' wa* Autobanden gestolen LEIDERDORP - Opnieuw zijn van een auto in Leiderdorp de velgen en banden afgestolen. Ditmaal betrof het een bij de ga rage van Rijnland geparkeerd staande wagen. De schade be draagt 1100 gulden. De auto werd op een aantal stoeptegels achtergelaten. Politie spoort "Jantje" op WARMOND - De twee weken ge leden in Oegstgeest gestolen ka juitzeilboot "Jantje van Leiden" is weer terecht. Het onderzoek van de rijkspolitie te water uit Warmond leidde uiteindelijk naar Noord-Holland, waar de boot (ondertussen al met een an dere naam) op een werf werd ge vonden. Twee mannen uit Lei den en uit Laren zijn aangehou den. De 22-jarige dieven hadden behal ve de kajuitzeilboot ook een ka juitkruiser gestolen. Verder be kende de Leidenaar dat hij ook betrokken was bij een aantal in braken in pleziervaartuigen. VOORSCHOTEN - De PvdA wil nu toch geld beschikbaar stellen voor de nieuwe voetbalvereni ging Voorschoten. De PvdA'er De Vries kwam met het voorstel om 25.000 gulden (van de overge bleven gelden uit 1981) te reser veren voor de nieuwe club, die een afsplitsing is van Randstad Sport. Dat geld zou gebruikt moeten worden voor de bouw van een clubhuis. De hele commissie welzijn inclu sief wethouder Marselis viel over het plan. Marselis noemde het een uiterst merkwaardig voor stel. Hij betoogde dat de gemeen teraad zich kort geleden had uit gesproken tegen elke subsidie verlening die gebruikt zou wor den voor de splitsing van Rand stad Sport. Nu zijn er leden van Randstad Sport die een nieuwe club willen oprichten en nog voor de oprichtingsvergadering wil de PvdA al geld reserveren. Het gemeentebestuur moet ge woon afwachten in hoeverre de plannen werkelijkheid worden en dan nog kan een clubhuis niet gesubsidieerd worden. Alleen kleedgelegenheden komen voor subsidie in aanmerking en die zijn nu niet ter sprake, aldus wet houder Marselis. De PvdA was het volstrekt oneens met de meerderheid van de com missie. Zij hield vast aan het voorstel om de nieuwe voetbal vereniging 25.000 gulden te ge ven, maar was niet bereid de door de club gevraagde honderd duizend gulden op tafel te leg gen. Rijnland Is de roeivereniging 'Rijnland' een Snelheidscontrole LEIDERDORP - By een snel heidscontrole op de Van der Valk Boumanweg in Leiderdorp heeft de politie gisteren 14 auto mobilisten bekeurd. Zij reden sneller dan de toegestane vijftig kilometer per uur. In twee uur tijd werden in totaal 842 auto's op hun snelheid gecontroleerd. Een van hen haalde zelfs de tach tig kilometer per uur. Voorschotense vereniging of niet? Volgens de vereniging zelf wel, maar volgens de gemeente niet of niet helemaal. Van de driehonderd leden komen er on geveer negentig uit Voorschoten. De gemeente geeft op dit mo ment een subsidie voor de Voor schotense jeugdleden. De vraag is zo belangrijk, omdat, wanneermocht blijken dat 'Rijn land' een Voorschotense vereni ging is, zij ook meer subsidie van die gemeente verwachten. Aanleiding voor de discussie was het voorstel tot het verlenen van een subsidie van 11.000 gulden voor de aankoop van een nieuw startvlot. Normaal wordt nooit de aanschaf van materiaal gesub sidieerd. Voor deze vereniging wil de gemeente echter een uit zondering maken, omdat 'Rijn land' ook al geen subsidie krijgt voor het clubgebouw aan de Kniplaan. De fracties kwamen er gisteravond niet uit. Gezocht wordt naar een mogelijkheid om 'Rijnland' toch op een of andere wijze subsidie te verlenen. Wethouder Marselis zei dat, als de commissie zou be slissen dat het een Voorschoten se vereniging is, dan zal dat tot gevolg hebben dat er een jaarlijk se subsidie to.egekend moet wor den. Voordat een dergelijke be slissing wordt genomen zullen echter eerst de andere commis sies zich over de vraag buigen. OEGSTGEEST - Met bruinbrood en margarine (en geen ballonnen en toeters), maar in de eerste plaats met een "positief agressieve opstel ling" zal D'66 in Oegstgeest de campagne voor de komende gemeente raadsverkiezingen ingaan. Ideeën in die richting kwamen gisteravond ter tafel in de afdelingsvergadering van deze partij waarin het voorlopig verkiezingsprogramma zonder opzienbarende wijzigingen tot een defi nitief werkstuk werd. Fractieleider Wuisman wees gisteravond nog eens op "de afschuwelijk goede" winst die de WD ook in Oegstgeest met de onlangs gehouden Provinciale Statenverkiezingen behaalde. Hij gaf aan dat D'66 zich krachtiger moet gaan richten tegen wat de plaatselijke WD heeft ge daan. "Er zijn de afgelopen vier jaar de nodige voorstellen van D'66 geweest, die veel liberaler waren dan die van de WD". Wuisman merk te op dat zaken door D'66 in de afgelopen vier jaar zijn afgehandeld of naar voren gebracht die veel meer in de richting van andere partijen leken te liggen, "maar die ze hebben laten liggen". Hij haalde onder andere de inspraakverordening en de energiebesparing aan. De partij bleef gisteravond ook nog even staan bij de in het programma opgenomen gedachte om experimentele bouwmethoden en bouwvor men toe te passen, onder andere om een grotere afwisseling in het straatbeeld te krijgen. "We hebben er vele malen op gewezen dat in Haaswijk experimentele bouwvormen moeten kunnen komen. Hier in deze gemeente is nog nooit gebleken dat mensen deze experimenten in de zin hebben. Je kunt ook eens op eigen kracht initiatieven nemen, eigen wegen inslaan en je niet als gemeente overgeven aan bouwmaat schappijen", merkte Wuisman op. Nieuw in het programma kwam het idee voor een koffieshop/café in Haaswijk. In haar programma stelt D'66 dat de leefbaarheid in Haas- wijk vergroot moet worden, bijvoorbeeld door het in de wijk opnemen van een ontmoetingsplaats in de vorm van een expositieruimte, kinder boerderij, bowlingcentrum of andere voorziening. Hier wordt dus nu nog een café/koffieshop aan toegevoegd, Bleef uiteindelijk nog de keuze voor het bruinbrood met boter, dat by de campagne-stand begin mei in de Kempenaerstraat meer indruk moet gaan maken dan "ballonnen en toeters". LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Letdsch Dagblad B V, Hoofdkantoor: Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen; tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nab9Zorging na 19,30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damlate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 57,35 Per post 79,70 Jaarabonnement 217,90 Per post 307,30 Lósse nummers 0,80 Directie G. Koopman Plv. Aig. redactiechef: p j Tombe Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington. Cairo, Commentator W F J. Wirtz I. 071-144941 tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2