Havenstakingen op til c Investeringsloon nog niet gebakken Beurs Amsterdam hort zakelijk marktberichten "Nederland moet gas- invoer bevorderen" Vervoersbond stelt ultimatum Jv,t Acties tegen banken gaan door DONDERDAG 1 APRIL 1982 Laurens De directie van sigarettenfabriek Ed. Laurens in Den Haag wil op zo kort mogelijke termijn circa zestig mensen ontslaan. Zij heeft dit gisteren aan de onderne mingsraad en het personeel mee gedeeld. Het was al bekend dat circa tien procent vkn het perso neel moest afvloeien, maar men had er op gerekend dat dit zou kunnen worden bereikt door na tuurlijk verloop. Die hoop is ijdel gebleken, zo verklaarde de hoofddirecteur Bik gisteren. Bij Laurens, waar Caballero, Tivoli, Chesterfield en Golden Fiction worden gedraaid, werken onge veer 560 mensen Vijf mei In hoeverre werknemers vrijaf kan worden gegeven op vijf mei - on langs door een kabinetsbesluit tot nationale feestdag geworden - zal per bedrijfstak c.q. onderne ming moeten worden bezien. Daarbij moet worden opge merkt, dat de vijfde mei niet in de winkelsluitingswet van 1976 is aangewezen als dag waarop winkels gesloten moeten zijn. Dit is gisteren door het ministe rie van economische zaken mee gedeeld. Zuivel De kaderleden van de Voedings bond FNV in de zuivel zijn giste ren akkoord gegaan met het on derhandelingsresultaat voor een nieuwe zuivel-cao (22.000 werk nemers). Vorige week werden de onderhandelingen afgebroken voor beraad met de leden toen de zuivelwerkgevers niet wilden praten over de vakbondsverlan- gers om de leeftijd voor ver vroegd uittreden te verlagen van 62 naar 61,5 jaar en de eindejaars uitkering te verhogen. Failliet Het metaalverwerkende bedrijf Drema in Emmen is door de rechtbank in Assen failliet ver klaard. Hierdoor komen vandaag zestig mensen op straat te staan. Het bedrijf, dat onderdeel is van de Verenigde Metaalbedrijven Noord, had al enige tijd sursean ce van betaling gekregen. Vorig jaar leed het bedrijf een verlies van ruim een miljoen gulden. Niet aan de bak De werkloosheid onder jonge afge studeerden van hogere economi sche agrarische en technische scholen is vorig jaar verdubbeld ten opzichte van een jaar eerder: van 8.9 tot 16,7 procent. Velen die wel werk vonden, kregen geen functie te vervullen die in overeenstemming is met hun op leidingsniveau. Gemiddeld kwa men de salarissen ook lager uit. De Nederlandse ingenieursver eniging Niria en de Nederlandse vereniging van afgestudeerden aan hogere economische scholen (Nahes) hebben dit uitgezocht. Rechter De directie van de Werf Wilton Fij- enoord in Schiedam heeft beslo ten de civiele procedure tegen de Industriebond FNV in verband met de recente wilde stakingen op deze werf voort te zetten. De directie wil vier miljoen gulden van de bond als „schadeloosstel ling", omdat deze bond onvol doende geprobeerd zou hebben om de stakers op andere gedach ten te brengen, nadat de rechter in kort geding had bepaald dat de FNV niet met de acties mocht doorgaan op straffe van een mil joen gulden per dag. De indus triebond stelt zich op het stand punt dat er sprake was van een wilde staking bij Wilton Fij- enoord, die niet door de FNV werd gesteund. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 31 maart 1982. Andijvie per kg 1,21-1,24, boerekool per kg 0,09, waspeen Al-per kist 13,00-15,30. All 9,00-13,20, BI 16,00-20,00, Bil 11,30- 11,40, Cl 7,70-11,60, CII 5,60-9,20. Aanvoer: 335 ton Breepeen BI per kist 4,60, Cl 10,00, prei A per kg 1,30, prei B per kg 2,80, spina zie 1,55, uien per kg 0,32-0,43, bosuien 0,66-0,68, koolraap 0,24-0,25. Economie AMSTERDAM (ANP) - Een ge zond energiebeleid moet erop ge richt zijn de invoer van aardgas in de jaren tachtig te bevorderen en geen extra gas naar het bui tenland uit te voeren. Dan zal Ne derland in de jaren negentig nog over voldoende mogelijkheden beschikken om op basis van de beter bekende voorraadpositie extra gas in te kunnen zetten en er voor te zorgen dat na het jaar 2000 de aardgasvoorziening zo lang mogelijk kan worden verze kerd. Dit heeft dr. D. Spierenburg, rege ringscommissaris gasexportprij- zen, gezegd tijdens het congres over energie in de RAI in Am sterdam, dat gisteren is begon nen. Tegelijk met dit congres is er in de RAI onder de naam Energie '82 een grote landelijke energiemanifestatie, waaraan een groot aantal bedrijven, ad viesbureaus en maatschappelij ke instellingen alsmede vrijwel alle nationale instituten voor on derzoek en voorlichting op ener giegebied deelnemen. Dr. Spierenburg, die heeft deelge nomen aan de onderhandelingen met het buitenland over de gas- prijzen, raadde het ten sterkste af voor de onderhandelingen van 1984 de export van Nederlands aardgas te vergroten. Pas dan is naar zijn mening de hele situatie van de gas- en oliemarkt beter te overzien. Het argument dat de regering het geld nu nodig heeft is voor hem niet beslissend, om dat men het energiebeleid niet kan afstemmen op de overheids financiën van het ogenblik. "In tegendeel", het energiebeleid moet weloverwogen en goed doordacht zyn", aldus Spieren burg. Spierenburg was wel van mening dat extra inzet van aardgas voor electriciteits bed rijven tegen la gere prijzen een mogelijkheid is om de tarieven voor electriciteit voor de industriële afnemers te breneen op het niveau van de ta rieven in het buitenland. Die lig gen ten gevolge van het gebruik van kernenergie, kolen en bruin kolen aanmerkelijk lager dan in ons land. Hij voegde daaraan toe dat dit beleid echter de overscha keling van gas op kolen niet mag vertragen. Spierenburg sprak verder als zijn mening uit dat aan een verdere toepassing van de tarieven voor kleinverbruikers niet te ontko men valt. Die tarieven zouden volgens hem in principe wel la ger kunnen zijn. maar dat is in de praktijk niet mogelijk omdat de prijzen voor de industrie dan veel sterker zouden moeten stij gen. Hij zei wel begrip te hebben voor de grote moeilijkheden, die een dergelijk beleid voor bepaal- meebrengt. "Daar moet ongetwijfeld een op lossing voor gevonden worden, maar dat kan niet door een alge mene verlaging van de aardgas- prijs in Nederland voor de klein verbruikers". aldus Spierenburg. Hij opperde de mogelijkheid om mensen, die door hoge aardgas- prijzen in de problemen komen, te helpen met middelen uit de twintig miljard gulden, die de re gering ontvangt uit de aardgas baten. De regeringscommissaris waar schuwde tegen het standpunt, dat Nederland als producent van gas alles wel kan regelen zoals het hem goeddunkt. "Wij hebben destijds niet willen aanvaarden dat we meer moeten betalen voor ons gas dan het buitenland, maar we moeten dan wel begrijpen dat het buitenland niet meer wil be talen dan wij", zo zei Spieren burg Hij vond dat ofwel een laag prijsniveau in Nederland ge handhaafd moet blijven, waar door de staat minder inkomsten krijgt uit export, ofwel ons prijs niveau aangepast moeten wor den aan de exportprijs. "Wij zijn nu eenmaal geen OPEC-land", aldus Spierenburg. ROTTERDAM (ANP) - Na 14 april komen er sta kingsacties in de Rotter damse en Amsterdamse havens, als de werkgevers niet bereid zijn voor die datum een aantal werkge- legenheidsscheppende maatregelen te accepte ren. De cao-groepsraad haven van de Vervoersbond FNV heeft dat gis teravond op een vergadering in Rotterdam besloten. Er wordt gedacht aan stakingen per ha- ven-sector. Eerste doelwit zijn de sterke havenbedrijven, vooral in Rotterdam. Volgens een woord voerder van de Vervoersbond FNV zullen na het verstrijken van het ultimatum stakingen uit breken bij onder andere de GEM, de ECT en bij een aantal machinale bedrijven. Acties in de "zwakke" stukgoedsector moeten ook niet uitgesloten wor den geacht, aldus de woordvoer der. Deze noemde de actiebe reidheid onder de havenarbei ders "behoorlijk". De havenarbeiders in Rotterdam en Amsterdam willen, zo bleek tijdens de vergadering van gis teravond, vooral verlaging van de vut-leeftijd van 62 tot 60 jaar, een arbeidstijdverkorting van een kwartier per dag en extra vakantie. De werkgevers willen tot nu toe niet verder gaan dan uitbetaling van het volledige loon bij ziekte en handhaving van het systeem van prijscom pensatie, zoals dat in de havens geldt. Tijdens de ultimatieve periode, die tot en met 14 april duurt, zal de Vervoersbond FNV op tal van havenbedrijven in Amsterdam en Rotterdam ledenvergaderin gen organiseren. Deze zullen ge deeltelijk "in de tijd van de baas" plaats vinden en hebben tot doel de werkgevers (de scheepvaart- verenigingen noord en zuid) on der druk te zetten en hen zover te brengen, dat zij de cao-onder handelingen zullen heropenen met als uitgangspunt alle oor spronkelijke achttien eisen van de Vervoersbond FNV. De ulti matieve periode zal worden afge sloten - als de cao-onderhande lingen ten minste nog niet zijn hervat met massale demon stratieve bijeenkomsten in Rot terdam en Amsterdam, aldus de woordvoerder van de Vervoers bond FNV na afloop van de ver gadering in Rotterdam. Het bondsbestuur zal zich deze week nog over het plan voor het stellen van een ultimatum aan de werk gevers uitspreken. De onderhandelingen over een nieuwe raam-cao voor de onge veer 15.000 havenarbeiders in Rotterdam en Amsterdam wer den dinsdag na drie langdurige ondehandeiingsronden afgebro ken. ikNSTKMiO I N\ - T\ V int w min N m ft m h l i Ji i j A FS P H A A k AMSTtLKDAM - Ongeveer 250 leden van de Dienstenbonden FNV en CNV hebben gisteren in Amsterdam besloten de landelijke speerpuntacties tegen de banken voort te zetten. Daarmee werd het advies van de bonds be stuurders om de staking bij gebrek aan weerklank te beëindigen in de wind geslagen. Om het besluit kracht bij te zetten werd gisteravond het centraal effentenkantoor van de ABN aan de Herengracht bezet. AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer 250 leden van de Dienstenbon den FNV en CNV hebben giste ren in Amsterdam besloten de landelijke speerpuntacties tegen de banken voort te zetten. Daar mee werd een advies van de bondsbestuurders om de staking bij gebrek aan weerklank maar te beëindigen, in de wind gesla gen. Om het besluit kracht bij te zetten werd nog tijdens de vergadering in Krasnapolsky het centraal ef fectenkantoor van de ABN aan de Amsterdamse Herengracht bezet door een man of twintig. De rest van de leden trok na af loop van de bijeenkomst in op tocht naar het gebouw om de be zetting te ondersteunen. Belangrijkste inzet van de acties, die twee weken geleden werden gestart, is de eis tot invoering van een 36-urige werkweek in het bankbedrijf. De bestuurders van de dienstenbonden probeer den gisteren vergeefs hun leden ervan te overtuigen dat met het tot dusver bereikte resultaat "het onderste uit de kan" zou zijn ge haald. De werkgevers hebben gisteren tij dens een informele bespreking toegezegd dat er een studie zal worden gemaakt van de effecten van arbeidstijdverkorting, die voor 1 oktober dit jaar wordt af gerond. De conclusies daarvan zouden dan kunnen worden meegenomen in het cao-overleg van 1983. De term "onaanvaard baar" is van tafel verdwenen. De leden vonden dat resultaat veel te mager. Zij waren het oneens met FNV-bestuurder Hans Hof stee, die betoogde dat een door braak in het bankbedrijf niet te forceren is. wegens de geringe actiebereidheid onder het bank personeel Het feit dat het bonds bestuur in de verwachting dat de vergadering het advies zou op volgen, al pamfletten had laten drukken waarop het beëindigen van de acties bekend werd ge maakt. wekte in de zaal heftige verontwaardiging. Men voelde zich. zoals een van de leden het uitdrukte "grotelijk belazerd". Geen orders Russisch gas DEN HAAG AMSTERDAM (ANP) Het bankconsortium onder lei ding van de Algemene Bank Ne derland denkt dat de Sowjet Unie geen gebruik zal maken van het financicringsarrange- ment van drie miljard gulden waarmee Nederlandse bedrijven op gunstige voorwaarden goede- Bijlmerbussen rijden niet uit AMSTERDAM (ANP) - Werkne mers bij de vestiging van het streekvervoersbedrijf Centraal Nederland in de Bijlmermeer in Amsterdam hebben vanmorgen vroeg de poort geblokkeerd om te voorkomen dat de bussen zul len uitrijden. Daardoor lag het busvervoer van en naar de Bijl mer tijdens de ochtendspits stil De actie, die tot tien uur vanmor gen duurde, was bedoeld om de onderhandelingen over de zes procentstoeslag 'verzwarende werkomstandigheden' voor bu schauffeurs kracht bij te zetten ren en diensten voor de aanleg van de gasleiding van Siberie naar West-Europa zouden kun nen leveren. Vandaag loopt het financieringsvoorstel af en vol gens een woordvoerder van de ABN is er nog geen signaal uit Moskou binnen. Het financie ringsarrangement, dat via de Ne- derlandsche Credietverzeke- nngs Maatschappij bij de staat is herverzekerd, is al met drie maanden verlengd. De Nederlandse overheid koppelt de inkoop van Russisch aardgas aan de levering van goederen aan de Russen. Volgens een woord voerder van het ministerie van economische zaken is er in dit verband nog geen enkele order uit Moskou binnen. Hoewel het financieringsarrangement van daag afloopt ziet de Gasunie niet af van de optie op twee miljard kubieke meter Siberisch aard gas. De optie, al verlaagd van vier naar twee miljard kubieke meter, staat volgens de woord voerder nu echter op een laag pitje, hoewel de Gasunie natuur lijk altijd een voet tussen de deur van het internationale aardgasin- koopcircuit wil houden. Plotseling heeft iedereen er de mond van vol het investeringsloon. In de ministerraad ligt het op tafel als onderdeel van de discus sies over de bezuinigingen die in de Voorjaarsnota ko men te staan En de voorzit ter van de Industriebond- FNV. Arie Groenevelt, is dinsdag hard van leer getrok ken tegen plannen om dat in vesteringsloon geheel in de bedrijven te laten. Investe ringsloon. wat is dat eigenlijk en waar komt dat idee van daan0 Welke uitwerking men er ook aan geeft, by investerings loon gaat het in alle gevallen om een stukje loon dat niet aan de werknemer wordt uit betaald. maar dat wordt vast gehouden en bestemd wordt voor investeringen door de bedrijven. Over dit principe is iedereen het wel eens Voordelen van investerings loon zijn voor de werknemers dat die zich op die manier di recter betrokken kunnen gaan voelen bij het beleid in hun bedrijf, en voor de werk gevers dat zij een stukje van het uit te betalen loonbedrag kunnen behouden voor in vesteringen Dat laatste is al tijd gunstig voor de werkge legenheid. Bijltje Het idee is afkomstig uit de vakbeweging en politiek op gepakt door de PvdA. Het past in het rijtje van hervor mingsvoorstellen, waar links- Nederland al enigejaren voor ijvert grondpolitiek, onder nemingsraden. vermo- gensaanwasdeling. Met de grondpolitiek en de onderne mingsraden zijn de afgelopen jaren flinke vorderingen ge maakt. met de vermo- gensaanwasdeling liep het niet zo goed. De teruglopen de winstposities van de be drijven maakten dat van ver- mogensaanwas vrijwel ner gens meer sprake was (eerder het omgekeerde), en het ge volg daarvan was dat de ver- mogensaanwasdeling. de VAD, de mist in is gegaan Nu is dan binnen het kabinet- Van Agt de PvdA op de prop pen gekomen met het inves teringsloon Het verschil met de VAD is dat daarin de werknemers eigenaar zouden worden van een stukje be drijfsvermogen, zeg maar aandeelhouder Ze zouden hun VAD-aandeel ook kun nen verkopen. In dat geval zou de VAD voor individuele werknemers weinig anders betekenen dan een beetje loon dat via een omweg in contant geld kan worden ver zilverd. Bij het Investering! loon zou die mogelijkheid niet bestaan. Daarbij gaat het immers niet om verhandelba re aandelen. Het kenmerk van investeringsloon is dat het niet voor consumptie be schikbaar komt, maar juist wordt gebruikt om de be drijfsresultaten te verbete ren. Als het goed is. plukt de werknemer er later dan wel de vruchten van. Vanuit de vakbeweging, zowel de FNV als het CNV. is de af gelopen twee jaar enige ke ren met kracht gepleit voor een spoedige invoering van het investeringsloon. Een jaar geleden schreef Wim Kok van de FNV in de vak bondskrant „De vakbewe ging moet het niet alleen aan kapitaalverschaffers overla ten om financieel ruimte te maken voor een noodzakelijk industriebeleid" Meer zeggenschap, dat is de achterliggende drijfveer van de vakbeweging om te yve- ren voor investeren met loon. De werkgevers zijn van het begin af tamelijk positief ge weest over dit idee van de vakbeweging, maar zij zien de uitwerking die FNV en CNV hieraan willen geven, met veel minder vreugde aan De vakbeweging denkt aan een systeem waarin het loon. dat voor investeringen wordt ingehouden, uit de bedrijven wordt overgeheveld naar een collectief fonds. De vakbewe ging zou in het beheer van dat fonds uiteraard een stevi ge vinger in de pap willen houden De werknemers zou den met zyn allen eigenaar van dat fonds zijn. Het zal niemand verbazen dat de werkgevers deze constructie niet zien zitten Zij zijn voor stander van een direct ver band tussen investeringsloon en het bedrijf dat dat moet betalen. Anders gezegd zij willen de be dragen die ermee zyn ge moeid. in de bedrijven hou den die ze uitkeren. De werk nemers die het investerings loon opbrengen, zouden dan van nabij kunnen zien wat er met dat geld gebeurt Oplossing Aan welke oplossing binnen de ministerraad wordt gewerkt, is nog niet precies duidelijk Voor het kabinet telt op dit moment vooral hoe langs de weg van het investeringsloon de werkgelegeheid kan wor den gediend Daarom speelt het kabinet ook met het plan om per 1 juli een deel van de prijscompensatie niet te laten uitbetalen in de vorm van geld. maar in de vorm van in vesteringsloon Minister Den Uyl zei eind november voor de radio dat het investerings loon misschien kan worden overeengekomen per onder neming of per bedrijfstak. Over het beheer liet hy zich nog niet uit. De kritiek van de werknemers (met name van de Industnc- bond-FNV deze weck) is dat de prijscompensatie en het investeringsloon niets met el kaar te maken hebben Voor het kabinet is het echter erg aantrckkelyk om langs deze weg te ontkomen aan een for se looningreep, waartegen de vakbeweging te hoop zou lo pen De vraag is vooral wat het kabinet ervoor over heeft om werkgevers en werkne mers vrijwillig mee te krij gen In de Tweede Kamer is vorig jaar een motie-Lubbers aan genomen, waarin staat dat het investeringsloon niet wettelijk mag worden opge legd. Lubbers wil dit overla ten aan de onderhandelingen tussen werkgevers en werk nemers. Minister Den Uyl. en met hem het kabinet, hoeft zich in dat geval weinig illu sies te maken dat er dit jaar nog iets van terecht zal kun nen komen Als het kabinet het investe ringsloon met de prijscom pensatie wil laten betalen, dan zal het kabinet niet aan een wettelykc BBSStn |d kunnen ontkomen Zelfs als het kabinet de medewerking van het bedrijfsleven zou trachten te 'kopen' door de solidariteitsheffing van 1 juli (een eenmalige belas tin gver hoging met een looptyd van een half jaar) niet te laten doorgaan Want de ervarin gen met het zicktcgeld heb ben wel geleerd dat de vakbe weging niet soepel is in het uit handen grven van ver worven rechten. Dat de prys- compcnsatie daar onder valt, laat zich raden. Het investe ringsloon is nog lang niet ge bakken FRANS DE LUGT Beursoverzicht 120,00 118.00 75.70 75.00 DONDERDAG 1 APRIL 1982 ACTIEVE AANDELEN Ahold 78,00 78.40 Akso 29,90 29.60 ABN282,50 282,50 Amt» 81.90 82,00 Amro Bank (div. 82) 48,30 8 115,50 113,50 56,50 55.50 50,50 49,50 23,90 23,90 BINNENLANDSE AANDELEN ADM A m f ar Aad. Rijtuig 201.00 201.00 21.00c 22,10c 310.00 310.00 127,00 50.00 127.50 58 50 108.00 205.50 163.00 101-00 137.00 135.50 125.00 125.00 312.00 308.00 303.50 303.50 TelrrraaT Textiel T» Tllb Hyp B Twljnstrae 39.50 38,50a BELEGGINGS INSTITUTEN Tok,oF Vtklnf 181,00 181.50 334.00 334.00 20.20 20 10 GOUD EN ZILVER Goud onbew 27180-27880 Zilver onbew 532- BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs opende vandaag met iets lagere noterin gen De koersverschillen waren over het algemeen niet groot. Een van de uitschieters was de WUH en de eerste notenng op 79,50 betekende een herstel van 3,50 De obligaliemarkt was onveran derd tot een fractie lager Van daag werd voor het eerst gehan deld in de dinsdag uitgegeven 10,75 pet. obligaties Amro bank De koers werd 99,70. wat ten op zichte van de uitgifteprijs een achteruitgang inhield van 30 cent Van de internationale aandelen steeg Hoogovens met 60 cent tot 16.30 Akzo en Philips waren fractioncel lager op respectieve- lyk 29.60 en f 23.40 en Unilever ging 70 cent achteruit tot 86.60 In de financiële sector was de stemming verdeeld Amro bank werd voor het eerst minus 2.50 slotdividend in contanten ver handcld en daarmee rekening houdend ging de koers met 50 cent omhoog tot 48,60

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 25