c Alphenaar overhandigt 35.000 handtekeningen Toen m'n broer belde kon ik niets zeggen* Alphenaar heeft plan vc sexcluh in pand Julianas plan voor disco/ Julianastraat J Van der Stoel praat met Haig over El Salvador Actie tegen martelingen El Salvador Bloemenkassen staan zaterdag weer open "Kaagse gemeenschap wil goede service' DONDERDAG 1 APRIL 1982 Streek DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - "Het staatsbe zoek van de koningin aan de Verenigde Staten zal door mij worden aangegrepen om met minister Haig te praten over de situatie in El Salvador. De toestand lijkt daar alleen maar ernstiger te worden". Aldus minister Max van der Stoel die gistermiddag uit handen van Alphenaar ir. Anton Meijer ruim elfduizend kaarten en lijsten met ongeveer 35.000 handtekeningen in ontvangst nam. Handtekeningen van mensen die bezorgd zijn over de toenemende schending van de mensenrechten in El Sal vador. In februari kwam Anton Meijer in de publiciteit, toen hij weigerde om in opdracht van zijn werkge ver een zakenreis naar Amerika te maken. Meijer had in het dag blad NRC/Handelsblad een re laas gelezen van een gruwelijke marteling van een 17-jarige jon gen en een 13-jarig meisje door Salvadoriaanse soldaten. Een marteling, die werd uitgevoerd om andere soldaten te trainen in foltertechnieken. Bij deze "in structie", die de twee teenagers uiteindelijk met de dood moes ten bekopen, waren Amerikaan se adviseurs als toeschouwer aanwezig en dat bracht Anton Meijer tot zijn actie. Naar zo'n land wenste hij niet te gaan. De werkgever nam de weigering van Meijer niet in dank af, hem werd een andere functie gegeven waarbij buitenlandse reizen voorlopig taboe zijn. De een mansactie van de Alphenaar trok veel publiciteit. Meijer vroeg op radio en tv en via interviews in kranten om steun voor zijn actie. Massaal stuurde men de afgelo pen weken kaarten naar Alphen met als tekst de bedoeling van de actie: "ook wij willen dat de ko ningin de martelingen in Mid- den-Amerika bij president Rea gan ter sprake brengt". Volgende maand brengt het koninklijk paar een officieel bezoek aan de VS. Minister Uit telefonisch contact met het se cretariaat van het koninklijk huis bleek, dat de koningin de handtekeningen "om staatsrech terlijke redenen niet in ont vangst kon nemen". Ir. Meijer mocht de handtekeningen gister middag wel aan de minister van buitenlandse zaken overhandi gen. "De handtekeningen zijn ei genlijk voor de koningin be stemd", aldus Meijer tot de be windsman. "Kan de koningin niet zelf namens het volk haar verontrusting uitspreken"? pro beerde Meijer nog eens bij de mi nister. Van der Stoel: "de minis ters spreken namens de regering. Als er formele stappen worden gedaan, dan moet de minister dat doen". De bewindsman zei tegen Meijer dat de gruwelijkheden in El Sal vador hem bijzonder hoog zitten: "ik krijg zelf ook veel brieven en ik ben het met die mensen hele maal eens. U weet, dat ik bij her haling mijn afkeer heb uitge sproken over de gruwelijke schendingen van de mensen rechten in El Salvador. Het heeft de Nederlandse regering ten diepste geschokt. Meijer vroeg de minister in het kor te gesprek bij de overhandiging van de handtekeningen ook nog of het bij het Nederlandse volk Alphenaar Meijer biedt in een grote verhuisdoos minister Van der Stoel rechtsde kaarten met de handteke ningen aan. geen misverstand zou wekken, als de koningin in Amerika straks met president Reagan het glas heft. Van der Stoel: "er zijn wegen om zo'n misverstand uit te sluiten". De Alphenaar heeft met name veel reacties ontvangen van oudere mensen die de Tweede Wereld oorlog hebben meegemaakt. Twee brieven had hij er speciaal voor de minister als voorbeeld uitgehaald. Eén van een 70-jange vrouw die, zich vermanend rich tend tot de koningin, schreef: "uw koningschap is afgeleid van een hoger koningschap". Een 92- jarige vrouw schreef op haar kaart: "Majesteit, laat ook u uw stem horen in Amerika om oor log stop te zetten. Wij hopen dat u als Beatrix de barmhartige de geschiedenis in zult gaat. Een 92- jarige onderdaan". Bij de overhandiging van de hand tekeningen kreeg minister Van der Stoel ook het eerste exem plaar van het aprilnummer van de Vereniging van Beroepsfoto grafen GKF. dat geheel aan El Salvador is gewijd Met het af drukken van 22 foto's van kinde ren willen de fotografen op hun wijze protesteren tegen de mar teling van de 17-jarige jongen en het 13-jarige meisje door Salva doriaanse soldaten. Voor het publiek DUIN EN BOLLENSTREEK In het kader van de landelijke actie 'Kom in de kas' zal zaterdag ook een aantal kasbednjven in de duin- en bollenstreek zijn deuren voor belangstellenden openzet ten. Bezoekers zijn dan in de ge legenheid om met eigen ogen kennis te nemen van de moge lijkheden en moeilijkheden die het produceren van bloemen met zich meebrengt De onderne mers ep hun medewerkers zullen in de kassen aanwezig zijn om op de vragen van het publiek met betrekking tot de diverse te be zichtigen teelten antwoord te ge- De organiserende studieclub Rijnsburg en Omstreken heeR twee opvangcentra gecreèerd om te doorkomen dat de bezoekers in de bollenstreek verdwalen. Al lereerst staat hiervoor open de Rijnsburgse bloemenveiling Flo ra en het tweede opvangstation is het laboratorium voor Bloem- bollenonderzoek aan de Venne- straat in Lisse. In de buurt van veiling Flora kun nen de bedrijven van de Fa. Van Delft. Van Egmond en Star aan de Vinken weg worden bezocht Verder staan de deuren van Paauw en Van Duyn gelegen langs het Kanaalpad open, die van de Proeftuin Runsburg en de kassen van de firma Van der Haak aan de Laan van Verhof. Als laatste kan het bedrijf van Van Klaveren aan de Valkenbur- gerweg met een bezoek worden vereerd. Rondom het laboratorium in Lisse kunnen belangstellenden een kijkje nemen by de bedrijven van Wessels. Wijsman en Van der Haak langs de Rooversbroek- dijk. Alsmede by De Man, Hoo- genboom en De Gans aan de Middenweg, by Van Kampen aan de Delftweg en Van Haaster aan de Zilkerduinweg. De bezoektijd is gesteld tussen 10 uur 's morgens en 5 uur 's mid dags. DE KAAG - "Geef goede service, want als dat niet het geval is. is de kritiek van de Kaagse ge meenschap niet mild" Deze raad hield Alkemades burgemeester Bolten de nieuwe eigenaar Hoo- genboom van de Kaagse pont voor bij de overdracht klokslag twaalf uur vannacht. Het voltallig college van burge meester en wethouders van Al kemade was daar rond midder nacht voor naar Kaagdorp geko men en maakte met de gemeen teveerlieden Bartels en Veenstra en voorman Schoo de laatste tocht naar het eiland. Bij aan komst overhandigde Schoo aan de eerste burger de sleutel van de pont. Een komst van de dagelijkse be stuurders van Alkemade waar door de toch nog ruim aanwezige bezoekers toch wel met enige spanning naar werd uitgekeken, want met 1 april in zicht was een overdracht om middernacht toch een wat griezelige gedachte. Maar niets van dat alles, keung op tijd arriveerden de Alkemade- se bestuurders m Buitenkaag In een korte toespraak zei Bolten dat er rond het Kaagse veer spra ke was van een typisch histo risch fenomeen dat weemoed en betrokkenheid heeft opgeroe pen. Ondanks alles was Bolten van mening dat de pont door de overdracht aan de Kaagse onder nemer /an de ondergang is ge red. "Bovendien is Hoogenboom", al dus Bolten. "een zakenman waar we het volste vertrouwen in heb ben en zijn we er van uitgegaan dat de pont in goede handen is". Na de woorden aan het adres van Hoogenboom prees Bolten de gemeenteveerlieden over de in zet en toewijding in die afgelo pen negen jaar. Daarna overhan digde de eerste burger de sleutel aan Hoogenboom. Eén dode en drie zwaar gewonden Broer en zus Bentleyverheugd bij het i scheiding van 34 jaar. Er valt veel bij te praten. TER AAR De 81-jarige me vrouw C.P. Overdevest uit Lei den is gisteren bij een verkeers ongeval in Ter Aar om het leven gekomen. Drie andere bejaarde inzittenden raakten zwaar ge wond. Het ongeluk gebeurde op de Aar- damseweg in Ter Aar. De 73-jari- ge bestuurder C.G.O. uit Leiden raakte met de rechterwielen na een inhaalmanoeuvre omstreeks kwart voor elf in de berm. Daar na schoot de auto weer op de weg en botste vervolgens tegen een boom. De auto kwam op z'n kop in een sloot terecht. Aangezien het politiebureau vlak bij is kwam de hulpverlening snel op gang. De vier inzittenden werden uit de auto gehaald en al len overgebracht naar het zie kenhuis Rijnoord in Alphen aan den Rijn. Daar bleek dat de be jaarde Leidse was overleden. De toestand van de bestuurder bleek zo ernstig, dat hij met spoed naar het Academisch Zie kenhuis in Utrecht werd overge bracht. De twee andere inzitten den, de 76-jarige mevrouw J.G.M.O. van G. uit Leiden en de eveneens op leeftijd zijnde Hoog- madenaar J O. werden in Rij noord opgenomen. 'I Wethouder Van Leeuwen tlinks) gaf op de boomplantdag de school jeugd het goede voorbeeld ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphenaar Adri van Dam heeft plannen om in het pand van de woninginrichter Couvée. aan de Julianastraat. een discotheek an nex sexclub te beginnen Een niet met name genoemde beleg gingsmaatschappij zou het pand voor de neus van andere gega digden - bijvoorbeeld cash en carry-man Hoogvliet, die het pand te duur vindt wegkapen. Van Dam wil de exploitatie van het vermaakcentrum ter hand Volgens Adri van Dam (41) zijn de plannen al in een vrij ver gevor derd stadium. "We zijn er al een tijdje mee bezig geweest en heb ben al wat plaatsen bekeken. Volgende week komen we met de plannen naar buiten" Ook te keningen zijn volgens de Alphe naar al klaar "Het enige waar we nog op moeten wachten is de koopovereenkomst voor het pand. Dan kunnen we met de te keningen en paperassen naar de gemeente stappen voor de ver gunningen" Óver dc termijn waarop Van Dam denkt de eerste werkzaamheden te laten begin nen wilde de Alphenaar geen uit spraak doen. evenmin als over de prijs die de beleggingsmaat- schappy waarvan hij de naam niet wilde noemen ("het is een nieuwe maatschappij") voor het pand moet betalen Adri van Dam vertelde overigens al wel informele contacten met gemeente—ambtenaren te heb ben gehad. "Die staan in eerste instantie niet negatief tegenover de plannen", meldt de Alphe naar "Het bestemmingsplan hoefi niet gewijzigd te worden. Er is voldoende parkeerruimte in de nabije omgeving en overlast voor de omwonenden valt niet te verwachten. Kortom de plaats is ideaal". Voor dc bouw van de disco/sex- club is Adri van Dam van een ta melijk grote opzet uitgegaan Het pand van Couvée heeft een vloer oppervlak van 1200 vierkante meter. Van Dam: "We willen er een forse discotheek van maken van het formaat dat je in de grote steden ziet. Ik denk aan een ca paciteit van drie- tot vierhon derd bezoekers. Daar komt na tuurlijk ook nog de sexclub bij". Met zijn discotheek zou Adri van Dam de drankcngroothandel Jel- fra een slag voor zijn De direc teuren van deze handel, vader en zoon De Grauw, zagen hun po gingen om in het Alphense cen trum een discotheek van de grond te krijgen gedwarsboomd door protesten van omwonen den De Grauw "Onze plannen staan sinds een tijdje op een dood spoor Wy hebben de me dewerking van de gemeente bij het zoeken naar een lokatie. KATWIJK - "We wisten van el kaar niet dat we nog in leven waren. Ik dacht echt dat ik nog als enige familielid was overge bleven. Toen m'n verlorenge- waande broer ineens opbelde kon ik niets zeggen. Ik kon ge woon niet geloven dat het waar Gistermorgen kwam hij op Schip hol aan. Mr. Leonard Bentley Gedurende tientallen jaren had mevrouw Violet De Bruin-Bent- ley niets meer van hem gehoord. By de dood van hun moeder had ze nog getracht contact met hem te zoeken, maar vergeefs 'Van een neef uit Engeland hadden we gehoord dat hij was overle den. We wisten niet beter of dat was waar", vertelt mevrouw De Bruin Drie maanden geleden ging bij haar de telefoon voor een internationaal gesprek uit Au stralië. Leonard Bentley meldde zich Broer en zus Bentley zijn beiden afkomstig uit Bradford, Yorkshi re in Engeland. Mevrouw De Bruin-Bentley vertrok in 1947 met haar man naar Nederland maar ik zou Couvée een belache lijke suggestie vinden. De ruimte is veel te groot. Ik kan het me moeilijk voorstellen" De firma Couvée wilde, by monde van de heer P J.Couvée geen en kel commentaar geven. Het is be kend dat de woningmnchtings- zaak al enige tyd met moeilykhe- den kampt Wilde Couvee ook eerder deze week niet kwyt of en waarheen hy gaat verhuizen, uit de mond van zijn personeel viel te vernemen dat de zaak hele maal dicht gaat en Couvée uit de branche stapt. De eigenaar be vestigde overigens wel dat zyn personeel dit bericht van hem te horen heeft gekregen Op de vraag op welke termijn de meu bel- en vloerbedekkingswinkel dichtgaat, volgens het personeel drie tot vier maanden, wilde Couvée ook niet reageren "Dat gaat u niets aan was het enige wat de Alphenaar kwyt wilde om zich in Katwijk te vestigen. Broer Leonard hield het een jaar later in Engeland ook voor ge zien en emigreerde naar Austra lië. Sindsdien hadden beiden nooit meer iets van elkaar ge hoord. fik was nogal een avonturier", ver telt Leonard Bentley. "Al in 1937 firas ik als kajuitjongen op een ■chip in China en Hong Kong ge weest. Ik wilde wat van de we reld zien. Daarom ben ik naar Australië gegaan Ik heb er nooit spyt van gehad Het is het beste continent van de wereld" In Australië is Bentley in de handel gegaan. Hij is er een taxibedrijf begonnen, later een transportbe drijf. Dat bracht met zich mee dat hy het hele werelddeel rond trok. Zodoende was hy moeilyk te bereiken. Goede wijn Toen hun moeder in 1975 stierf, heeft mevrouw De Bruin-Bent- ley een ambassadeur ingescha keld om haar broer te bereiken. Het mocht niet baten Dc ambas sade wist wel een adres te achter halen. maar mister Bentley woonde daar al niet meer. Een paar maanden geleden vond meneer Bentley. 1MB hy in een stapel oude paperassen gras duinde. een telefoonnummer van zyn zus. "Ik ben benieuwd of ze daar nog woont, zei ik tegen m'n vrouw De enige manier om er achter te komen was om het te proberen. Nog nooit is er in Mel bourne en in Katwyk zo'n op winding gezien als toen ik werkelyk myn zuster aan de tele foon kreeg", vertelt hy Broer en zus spraken meteen af dat ze elkaar zo snel mogelijk zou den opzoeken. Gisteren was het grote moment van het weerzien aangebroken. Beiden vonden van elkaar dat ze niet echt veran derd waren, hoogstens ouder ge worden. "Net als goede wyn zyn m* er met het klimmen van de feren op vooruit gegaan", grapt .Leonard Bentley HJJ van plan om samen met zyn vrouw nog enkele weken in Kat wyk te blyven Daarna reizen ze door naar Engeland om de vele neven en nichten die daar nog wonen op te zoeken. KATWIJK - De gemeente Katwyk is een verrekyker armer Onbe kenden hebben vannacht een kyker die ooit op het strand is neergezet meegenomen De waarde schat de politic op 2000 gulden Op de terreinen \an de voetbalvereniging KRV zyn bouwmaterialen ter waarde van 3000 guide gestolen In beide ge vallen heeft de politie nog geen aanhoudingen verricht Half april Waterleiding naar Hillegom in gebruik mUJM MC I'- 'i we trans portleiding tussen de Amster damse duinwaterwinplaats in Vogelenzang en het pompstation in Hillegom wordt donderdag 15 apnl officieel in gebruik geno men. Deze nieuwe watervoorziening voor de bloembollenstreek is noodzakelijk doordat de tocne mende verzilting van het grond water en dc nadelige invloed van de in de bloembollencultuur ge bruikte gewasbeschermingsmid delen op dit grondwater SASSENHEIM - By een brandje by een Sassenhcims aanne mingsbedryf aan de Oude Haven is een loods van binnen uitge brand De brand ontstond toen by Uswerkzaamheden vonken oversprongen naar een pot met kwasten en verdunner De brandweer had een kwartier werk om de zaak onder de knie t- krijgen Volgens de Sasscn- heimsc politie is nog niet bekend hoeveel de schade is. Adri van Dam t?oor her bedrijf Couvée. dat bezig u met de ophef fingsuitverkoop. Verrekijker gestolen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23