con tactleffl c „Wet Arbeidsomstandigheden'' als „overwinning van links' Nederlander vermist na ongeluk helikopter INKOPER DONDERDAG 1 APRIL 1982 Varia XTljölangdeboëïcenujeëfcbëstaat heb ik de goede gewoonte tijdens die boekenweek een BOEK te le zen. Jazeker! Dit jaar viel mijn keus op „Vluchtwegen" van Gra ham Greene (Privé-Domein)een terugblik op zijn schrijversleven. De aftakeling is blijkbaar begon nen. want ik betrap mij er steeds vaker op dat ik met meer plezier autobiografieën lees zoal die in Privé-Domein verschijnen, dan romans en novellen. Vroeger be schouwde ik dat als een teken van seniliteit. Als ik hoorde dat iemand alleen nog bio- of auto biografieën las, dacht ik: „de her senen van oubaas kunnen de ho ge vlucht van de fantasie niet meer volgen, en knabbelen daar om liever aan de feitjes van alle dag die hij nog enigszins contro leren kan!" Maar nu ik daar zelf ook last van begin te krijgen, ben ik toch eer der geneigd te denken dat het een kwestie van toenemende levens lust is. Het leven is belangwek kend en amusant, dus als je daar tijd van afsnoept door een boek te lezen, kun je de schade nog enigs zins beperken door over het leven van een ander te lezen... Braak Graham Greene is heel beroemd, hij heeft 24 romans geschreven die mijn vrouw graag mag lezen, maar om een reden die ik niet verklaren kan heb ik nooit een letter van hem gelezen. Terwijl er toch zeker tien boeken van hem, in het Engels of in vertaling, grijpklaar bij ons thuis in de kast staan. Zou ik hem misschien onbewust opsparen? Toen ik laatst een middagje optrok met James Clavell, die vijf steeds dik kere bestsellers schreef („Nobel House" telt 1200 bladzijden), vroeg hij me of ik ooit iets van hem gelezen had. Ja, zei ik, Chil dren's Story", dat is een ruim hartig gezet verhaal van enkele tientallen bladzijden dat je in een half uurtje uit hebt. Dat is heel goed nieuws, zei hij. Dat be tekent dat er nog een heel oeuvre van een schrijver braak ligt waar je nog naar uit kunt zien- Zo kan ik wel eens jaloers zijn op mensen die nog nooit iets van Na bokov of Mulisrh hebben gelezen en hun verzamelde werken nog te goed hebben. En zo heb ik dus de complete Graham Greene nog te goed, en na wat ik tot nu toe, in het kader van de boekenweek, van „Vluchtwegen" heb gelezen (70 bladzijden), geloof ik dat dit wel een goed spaarpotje is. Wie zijn romans kent doet er goed aan Vluchtwegente lezen, om dat hij hierin ook commentaar op al die boeken geeft inclusief hun hoofdpersonen. Het is daar bij bemoedigend (of juist ontmoe digend, naar het u lijkt) te lezen dat ook een zo beroemd schrijver als hij in den beginne nauwelijks iets verkocht en stille armoe leed. James Clavell zei tegen me dat bijna iedere schrijver die hij ken de naast het schrijven nog iets anders moest doen om te kunnen bestaan (hijzelf regisseert en pro duceert films en televisieseries). De enige uitzondering was Mor ris West, zei hij, hoewel, die was bankier, dus die deed er in feite ook nog iets bij... Graham Greene schreef bijvoor beeld filmrecensies. Na het rede lijke succes van zijn eerste ro man, The Man Within (8000 ver kocht, van Oek de Jongs eerste werden 110.000 exemplaren ver kocht...), schreef hij twee flops (van „Rumour at Nightfall" wer den maar 1200 boeken verkocht Zijn vierde roman „Stamboul Train" werd Weer „een gematigd succes", maar toen diende de schrijver J. B. Priestley, die zich tn een der hoofdpersonen meende te herkennen hoewel Greene hem niet kende, een aanklacht tot smaad in. Er moesten 20 bladzij den herdrukt worden, en de uit gever „trok de kosten van mijn royalties af, of liever gezegd, ze werden bij mijn groeiende schuld aan de firma opgeteld". Na het succes van Greene's eerste boek hadden zijn Engelse en Amerikaanse uitgever hem gedu rende drie jaar 600 pond per jaar gegarandeerd, zodat hij als journalist bij The Times kon weg gaan om zich geheel aan het schrijven te wijden. Maar op zijn tweede en derde boek was geld toegelegd, de driejaar waren bij na om, zijn eerste kind was op komst en hij had nog maar 20 pond op de bank staan. Zijn uit gevers wilden het contract nog wel met twee maanden verlen gen, maar onder strenge voor waarden - „opnieuw een contract voor twee boeken en alle verlie zen die de uitgevers hadden dien den goedgemaakt te worden voor er verdere royalties uitbetaald werden. Ik keerde met ander ivoorden naar ons huisje in de provincie terug met zekerheid voor twee maanden en het voor uitzicht na Stamboul Train nog twee romans te moeten schrijven zonder er ook maar een cent voor te krijgen". Zijn vierde roman, Stamboul Train, werd een succes, maar „Ik verdiende met mijn boeken nog steeds niet genoeg om mijn gezin te onderhouden (na het succes van mijn eerste roman en de be drieglijke goede verkoop van Stamboul Train die niet aan hield, werd met iedere volgende roman de schuld die ik bij mijn uitgevers had staan weer wat groter), maar door regelmatig films te bespreken voor de Spec tator en elke veertien dagen een roman, wist ik de eindjes aan el kaar te knopen". Als het een beetje meezit, loopt binnen een jaar de wet Arbeids omstandigheden (Arbo) van stapel. Ogenschijnlijk niet meer dan een aangepaste versie van de oude Veiligheidswet, kan deze nieuwe wet een belangrijke vernieuwing teweeg bren gen. Het gaat ditmaal niet alleen om bescherming van de man of vrouw op de werkvloer, maar om het actief bevorderen van veiligheid, gezondheid en welzijn in het bedrijfsleven. En even belangrijk: de werknemers zelf krijgen de bevoegdheid daadwerkelijk aan die doelstelling mee te werken via een - al dan niet naast de ondernemingsraad in te stellen - Arbocom- missie. Bedrijfsartsen staan straks niet alleen meer in dienst van de ondernemer, maar evenzeer in dienst van de werkne- Welzijn als doel, medezeggenschap als middel. Daarmee reikt de Arbo wet heel wat verder dan het aanbrengen van een be- schermkap op de cirkelzaag. Niet voor niets organiseert de RAI eind april een Arbocongres en zijn er driedaagse cursus sen opgezet om bedrijfsleiders en -artsen, ondernemingsraads leden en veiligheidsdeskundigen wegwijs te maken. Het is evenmin toevallig dat de Industriebond FNV deze week een complete nota bet licht heeft doen zien over de kwaliteit van de arbeid. De Arbo wet is een wet met mogelijk vérstrekkende gevolgen. Staatssecretaris d'Ancona beeft dan ook acht jaar uitgetrok ken voor het geleidelijk invoeren van de wet, die overigens al twee jaar geleden in raamvorm zonder één tegenstem het par lement passeerde onder het bewind van de toenmalige minis ter van sociale zaken, Albeda. Hoe bet raamwerk uiteindelijk zal worden ingevuld, is goeddeels afhankelijk van onderhan delingen tussen werkgevers en vakbonden. Vraag: "Gij moet dus de bak ken met stearine overgieten in de vormen en de kaarsen afsnijden. Dat is uw werk ge durende 36 uren. Van zitten kwam dus niets in?" Antwoord "Neen, mijnheer". Vraag: "Kreegt gij 's nachts geen rustuur?" Antwoord: "Van twaalf tot één". Vraag: "En gedurende dien tijd kondt gij dan wat op den grond gaan liggen?" Antwoord: "Ja, dan zocht ik maar een zachte plank op". (fragment uit "Een kwaad le ven", de arbeidsenquête van 1887). De ondervraagde arbeidster, werkzaam in een Amster damse kaarsenfabriek, kreeg destijds een schamel loon voor zes dagen (en soms nachten) hard werken in ui terst slechte omstandighe den, met als enig uitzicht "dikke benen" en dus ar beidsongeschiktheid. Een deel van dat loon werd door de werkgever ook nog eens automatisch teruggehaald in de vorm van boetes, want er was altijd wel een aantal kaarsen dat niet in volmaakte staat werd afgeleverd. Maar ja, wie niet werkte, zou niet eten. Een uitkering bij ziekte of arbeidsongeschiktheid was er toen niet. "Een onhebbelijk en ongeluk kig leven", zo vond een pas toor in die dagen. Maar hij voegde er aan toe dat er nu eenmaal niets aan te verande ren was. "Er moeten fabrie ken zijn en dus fabrieksarbei ders". Dat die arbeiders daar bij werden uitgebuit achtte hij eveneens een niet uit te bannen probleem, want "de ondernemers worden door de concurrentie dikwijls ge dwongen tot dingen die zij liever niet zouden wen- schen". Honderd jaar later kan men de arbeider niet langer als een vogelvrijverklaarde beschou wen. De Kinderwet van Van Houten (1874) en de Veilig heidswet (1934) hebben een eind gemaakt aan de ergste misstanden, terwijl de sociale uitkeringen zorgen voor in komenszekerheid. Toch is de situatie volgens de Industriebond FNV op een wezenlijk punt vrijwel onver anderd gebleven. De werkne- Saai en geestdodend werk. Door de Arbowet het pakket arbeidsvoorwaarden behoren. mer heeft, anders dan via de erkende kanalen van de par lementaire democratie, geen werkelijke zeggenschap ge kregen over de situatie waar in alleen hij moet werken. De bevoegdheden van de onder nemingsraad zijn in hoofd zaak beperkt gebleven tot het verstrekken van advies. "De inrichting van een bedrijf is een zaak van de werkgever gebleven", aldus Ruud Vree man, beleidsmedewerker medezeggenschap van de In dustriebond. Dat moet nu, met de Arbo-wet, verande- Ziekteverzuim Vast staat dat de Veiligheids wet van 1934 hoognodig aan vernieuwing toe is. In de af gelopen tien jaar is het aantal arbeidsongeschikten verdrie voudigd van 200.000 wao'ers naar ruim 600.000. Het ziekteverzuim steeg even eens hard. Van nog geen vijf procent in 1955 naar 10 pro cent in 1979. Daar is, zo blijkt uit wetenschappelijke onder zoek, een verslechtering van arbeidsomstandigheden me de debet aan. In de afgelopen jaren is weliswaar afgere kend met veel lichamelijk zwaar werk, maar tegelijker tijd blijkt de psychische druk aanzienlijk toegenomen. Een onderzoek van de Leidse hoogleraar in de arbeidspsy chologie prof. dr. J.T. Allegro heeft uitgewezen dat ver schillen in ziekteverzuim voor vijftig tot tachtig pro cent verschil in arbeidsom standigheden als oorzaak hebben Ter illustratie een voorbeeld uit Zaandam, waar de Centrale Slagerij in 1978 nog kampte met een groot personeelsver loop (50 procent), een hoog ziekteverzuim (23 procent) en een lage produktiviteit. Twee jaar later bleek het ziektever zuim met 30 procent te zijn gedaald, was het verloop met de helft teruggebracht, de produktiviteit met 30 procent gestegen. Dankzij het af schaffen van de nachtdienst, het verplaatsen van de kanti ne, het opknappen van de werkruimten. Kortom, dank zij het drastisch verbeteren van het arbeidsklimaat. De kosten (ongeveer twee mil joen) zijn er al weer uit. De Arbowet geeft in beginsel de werknemer een wettelijk instrument in handen om, via de ondernemingsraad of een in te stellen Arbocommissie, het Zaandamse voorbeeld in elk bedrijf te volgen. Daar mee komt de overheid tege moet aan de (vakbonds)roep om een aanpak bij de wortel van een aantal hoogst actuele problemen als het ziektever zuim en de groeiende aanslag op sociale uitkeringen. De wet biedt tegenwicht aan de hedendaagse bezuinigings- en ombuigingstrend. Het Zaandamse voorbeeld maakt duidelijk, verbetering van ar beidsomstandigheden kan leiden tot minder ziektever zuim en gevallen van arbeids ongeschiktheid en zelfs tot meer werk. Als het afschaf fen van onaangenaam werk gepaard gaat met een toena me van de produktiviteit is er geld voor het scheppen van banen in de bedrijven zelf. Menselijkheid Een veelbelovend perspectief. Maar dat betekent niet dat de werkgevers juichend langs de zijlijn staan, terwijl het personeel orde op zaken stelt. Het hoeft geen betoog dat zij niet staan wachten op een wet die de werknemer, al thans in theorie, de bevoegd heid geeft om nieuw aan te schaffen machines op hun 'menselijkheid' te toetsen. Wat precies in het geding is, verduidelijkt Ruud Vreeman aan de hand van statische ge gevens over gevaren voor de ongeschoolde arbeider, on langs naar buiten gebracht door de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbe leid. Zo blijkt dat iedere on geschoolde arbeider in verge lijking met een academicus vyf maal zoveel kans loopt op een dodelijk ongeval (buiten het verkeer), dat hij eveneens vijf keer zoveel kans loopt om te sterven aan longontste king, bronchitis of astma, driemaal zoveel kans om te bezwijken aan kanker van de luchtwegen- Vreeman trekt er de conclusie uit dat er een "schrikbarende ongelijkheid" is in de mate waarin mensen gezond kun nen leven. "Dit komt door de arbeid, maar ook doordat een laag inkomen betekent dat er sprake is van minder goede medische verzorging, slech tere voeding en slechtere huisvesting. Als we het dus hebben over ongelijkheid van de arbeid, hebben we het ook over de ongelijkheid in kwaliteit van het leven". Daarmee heeft de Arbowet een enorme politieke lading ge kregen. Niet voor niets noemt Vreeman de welzijn - sparagraaf "een overwinning van links". Zo bezien kan de Arbowet een machtig wapen worden in de totale vak- bondsstrijd, het wegwerken van (grote) inkomensver schillen inbegrepen Dat past totaal niet in de visie van de werkgevers, die juist grotere verschillen in belo ning willen aanbrengen om de werknemer te prikkelen FME-voorzitter ir. W. ter Hart (metaalwerkgevers) kwam onlangs met het idee om werknemers die gedurende vijf of tien jaar inzet hebben getoond bij een bedrijf te be lonen met een vast contract. Anderen zouden het moeten doen met tijdelijke contrac ten. uitzend- of deeltijdar beid. Ter Hart verwacht meer van het aanwakkeren van concurrentie onder werkne mers dan van betere werk omstandigheden. Dilemma's Solidariteit tegenover 'verdeel- en heers' politiek. Zo schil dert de Industriebond de strijd rond de invoering van de Arbowet De bond is be ducht voor de werkgever stactiek, in de wetenschap dat de werknemer in zijn be drijf straks voor dillemma's komt te staan. Want waarop moet straks de keuze vallen'' Op de machine die geruisloos werkt, maar wel vijf banen kost? Of op de machine die geen banen kost maar wel een enorm lawaai produceert met als gevolg doofheid, spanningen, arbeidsonge schiktheid. De kans op tweespalt is groot. Om die reden verwerpen de bonden dan ook met klem de instelling van een aparte Ar bocommissie met eigen be voegdheden in bedrijven met een ondernemingsraad, zoals in werkgeverskringen wordt bepleit. Daarnaast wensen de bonden een actieve ondersteuning door de overheid. Om met de industriebond FNV te spre ken: "De overheid heeft ten aanzien van de verbetering van de kwaliteit van de ar beid een compenserende taak in de ongelijke machts verhouding tussen werkne mers en werkgevers". De Industriebond wenst die n feite taboe verklaard. Contact met collega's en variatie gaan tot Door Wiin Fortuyn ondersteuning op vier fron ten: Door het stellen van wettelij ke normen op het gebied van lawaai, giftige en kankerver wekkende stoffen, radio-ac- tieve straling en dergelijke. Volgens de bond is de wetge ving op dit punt ernstig ach tergebleven en heeft de over heid de statistieken op dit ge bied schandelijk verwaar loosd. Een voorbeeld uit ei gen onderzoek concludeert de Industriebond dat naar schatting meer dan 290 000 mensen werken onder la waai-omstandigheden van meer dan negentig decibel, terwijl de door de minister voorgestelde norm 80 decibel is. Door uitbreiding van de Ar beidsinspectie. die zich meer moet gaan oriënteren op de werknemers, en het beschik baar stellen van deskundigen (TNO. GAK) op het gebied van voorlichting en onder zoek. Door het instellen van een fonds ter financiering van projecten die verbetering van de kwaliteit van de arbeid beogen Daarbij hoort onder steuning van werknemers by het opstellen van een op het eigen bedryf toegesneden plan. Door het opstellen van een overheidsprogramma. ten einde de grootste knelpunten op het gebied van arbeidsom standigheden versneld weg te werken. Voor de invulling van de Arbo wet is acht jaar uitgetrokken. Maar of het ideaalbeeld van de Industriebond ooit bereikt zal worden is zeer de vraag. De eerste vertraging is er al. Was het oorspronkelijk de bedoeling de wet in eerste fa se per 1 januari van dit jaar in werking te zetten, nu is de streefdatum 1 januari 1983. De bonden wijten dat aan de vertragingstactiek van de werkgevers, die waar moge lijk de scherpe kantjes van de wet trachten af te slijpen. Terwijl de Industriebond af schaffing van nachtarbeid wenst, heeft het Roosendaal- se fnetbedryf Fri d'Or de dis cussie geopend over invoe ring van nachtarbeid voor vrouwen, begin deze eeuw af geschaft Terwijl de bonden inkomens-verschillen willen wegwerken, neemt in werk- geversknng het verlangen toe om te belonen naar pres tatie. Tegenstroom Is de Industriebond zelf eigen lijk in staat een dam van soli dariteit op te werpen tegen deze tegenstroom? De prak tijk geeft geen aanleiding voor hoge verwachtingen. Staatssecretaris d'Ancona heeft Fri d'Or toestemming gegeven voor het invoeren van nachtarbeid voor vrou wen, dankzij de instemming van. ..de Industriebond. En dat in een bedrijf waar wel meer dan honderd mensen werken, maar dat geen on dernemingsraad kent En bij het Limburgse staatsbe drijf DSM is de Industrie bond akkoord gegaan met een regeling die neerkomt op het vergroten van de onge lijkheid tussen werknemers in slechte en werknemers in goede werkomstandigheden. Bij DSM krygt iedereen 27 vakantiedagen extra, met dien verstande dat elke ziek tedag daarop m mindering wordt gebracht. Loon naar prestatie dus, bij cao gere geld Ook vakbonden laten zich ken nelijk wel eens verleiden tot dingen, "die zy liever niet zouden wenschen". DEN HAAG (ANP) - Een lid van de bemanning van het Nederlandse bevoorradingsschip Zuiderkruis, de 39-jarige luitenant ter zee R. Been hakker uit Den Helder, wordt sinds vannacht vermist nadat een heli kopter waarin hij zat was neergestort. Aangenomen wordt dat hij het ongeluk niet heeft overleefd. Het toestel, een Lynx, was kort na het begin van een oefenvlucht vanaf de Zuiderkruis in zee gestort. De twee overige leden van de bemanning, de vlieger en de boordwerktuigkundige, konden worden gered. Het onge luk had plaats voor de Amerikaanse oostkust ter hoogte van Norfolk (Virginië). ADVERTENTIE ADVERTENTIE haarlemmerstraat 58 leiden-071-140148 "Oudevrouwenwater" door Wil lem Aalders, West-Friesland, prijs 16.90. "De fout", roman van Carl-An- ders Norrlid, West-Friesland, prijs 16.25. "Schotse symphonie", roman van Leni Sans, West-Friesland, prijs 20 '"n Dorp bewaart geheimen", ro man van Nel van der Zee, West- Friesland. prijs 22.50. - "Je eigen plek", jeugdboek van Paula Fox, West-Friesland, prijs 18.90. - "De strijd van Pedro", jeugdboek van Alberto Manzi, West-Fries land. prijs 19.25 - "Het behouden huis", jeugdboek van A D Hildebrand, West-Fnes- land, prijs 18.25 - Tante Jet in de flat", jeugdboek van Marianne Keeser, West- Friesland, prijs 14. - "Het huis in het bos", jeugdboek van Lesley Boorer. West-Fnes- land, prijs 18.25 - "De nacht van de wraak", thriller van Jack Higgins, Zuid-Holland- sche Uitgeversmy, prijs 16.90 - "De divanpop" en andere verha len van Herman Pieter de Boer. Elsevier, prijs 16.90 - "In liefdesnaam", herdruk roman van Adnaan van Veen, Elsevier, prijs 19.90. - "Noble House", roman van James Clavell. Elsevier, pnjs 49.50 - "Elvis Karlsson". jeugdboek van Maria Gripe. Uitg.Dc Vnes- Brouwcrs, prijs 19.90. - Dinosaurussen opgraven", kin derboek, Uitg De Vries-Brou- wers. prys 19.90 - "De paddestoelklok". kinderboek van Eva Raupp Schlicmann, Uit- g.De Vries-Brouwers, prijs 24 50. - "Spionage in de studio", jeugd boek van An Rutgers van de Loef. Ploegsma - "De vliegende klas", herdruk jeugdboek van Ench Kastner. Unieboek, prys 13.50 - "Het nieuwe moestuinboek". mi lieuvriendelijk kweken, door Wim Oudshoorn, Zomer en Keu ning. prijs 19.90 de slijterijen-groep van de Samenwerkende Dirk van den Broek bedrijven met zo'n 30 vestigingen in de Randstad vraagt TOEKOMSTIG Iemand met administratief inzicht, die na een gedegen inwerkperiode in ons Distriebutie Centrum te Lisse en stages m enkele filialen de inkoop afdeling kan versterken. DIRCK III is een dynamische onderneming die gestadig groeit en daardoor prima toekoms- mogelijkheden biedt. Enige ervaring in de slijterij branche wordt op prijs gesteld. Het belangrijkste is echter dat u een "actieveling" bent die "mee wil groeien" en daarom "niet op een uurtje kijkt Brieven met foto kunt u richten aan DIRCK III B.V., tav onze direkteur de heer M. van der Wal. postbus 187 2160 AD Lisse.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19